Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση GreekComics


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νίκο πολύ καλή δουλειά και γενικά συγχαρητήρια κι απο'μένα για τις αλλαγές!! :clap2: Μένει τώρα να τις συνηθίσουμε. ;)

 

Κάτι που παρατηρώ εγώ και θέλω να ενημερώσω προς όσους σώζουν εξώφυλλα ή οποιεσδήποτε εικόνες τέλος πάντων είναι πως άλλα υπάρχουν με *.jpeg και άλλα με *.jpg extension. Που σημαίνει πως μπορεί να σώζετε διπλά ένα εξώφυλλο με το ίδιο όνομα σε έναν φάκελο και να το κάνει αποθήκευση κανονικά. Αν στις ρυθμίσεις των windows έχετε τσεκαρισμένη την επιλογή "Απόκρυψη Επεκτάσεων Για Γνωστούς Τύπους Αρχείων" δεν έχετε πρόβλημα να κάνετε την διόρθωση επιτόπου! Αυτά για να μην μαζεύετε άχρηστο υλικό. Τώρα αν μπορούν στην βάση να μετονομαστούν όλα σε έναν τύπο θα ήταν ακόμα καλύτερα, φυσικά! Αλλά το βλέπω δύσκολο.

 

Όσο για τα skin έχω βάλει το Cethin προς το παρόν μιας και μου θυμίζει το παλιό σκουρόχρωμο που είχα (δε θυμάμαι πως λεγόταν). Τα υπόλοιπα μου φαίνονται πολύ φωτεινά... Αν βρεθεί και κάτι άλλο και προστεθεί, εδώ είμαστε να το δοκιμάσουμε! Ακόμα το εξερευνώ πάντως, να δω διαφορές. Και πάλι "καλοτάξιδο" το καινούργιο forum!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Νίκο πολύ καλή δουλειά και γενικά συγχαρητήρια κι απο'μένα για τις αλλαγές!! :clap2: Μένει τώρα να τις συνηθίσουμε. ;)

 

Κάτι που παρατηρώ εγώ και θέλω να ενημερώσω προς όσους σώζουν εξώφυλλα ή οποιεσδήποτε εικόνες τέλος πάντων είναι πως άλλα υπάρχουν με *.jpeg και άλλα με *.jpg extension. Που σημαίνει πως μπορεί να σώζετε διπλά ένα εξώφυλλο με το ίδιο όνομα σε έναν φάκελο και να το κάνει αποθήκευση κανονικά. Αν στις ρυθμίσεις των windows έχετε τσεκαρισμένη την επιλογή "Απόκρυψη Επεκτάσεων Για Γνωστούς Τύπους Αρχείων" δεν έχετε πρόβλημα να κάνετε την διόρθωση επιτόπου! Αυτά για να μην μαζεύετε άχρηστο υλικό. Τώρα αν μπορούν στην βάση να μετονομαστούν όλα σε έναν τύπο θα ήταν ακόμα καλύτερα, φυσικά! Αλλά το βλέπω δύσκολο.

Να σαι καλά για τα καλά σου λόγια Κώστα. Το σημαντικότερο πρόβλημα που απέμεινε είναι η κακή λειτουργία του "View new content". Ελπίζουμε να διορθωθεί και αυτό το συντομότερο.

 

Στο Covers(Εξώφυλλα) κάνω την μετονομασία όπως ακριβώς λες και δεν υπάρχει ούτε ένα αρχείο .jpeg (το έλεγξα μόλις) - ίσως όμως να έχουν απομείνει (ελάχιστα) .gif. Στο forum δεν είναι εύκολο να ελέγξω τι και πως ανεβαίνει και κάνω το ίδιο - καλό είναι λοιπόν να τα μετονομάζουν σε .jpg όσοι τα ανεβάζουν για να μην έχουμε τέτοιου είδους μπερδέματα.

 

Υποθέτω προτείνεις να είναι ατσεκάριστη η επιλογή που αναφέρεις, οπότε και συμφωνώ και εγώ για να βλέπει καθένας σωστά και άνετα τα ονόματα των αρχείων.

:beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι ατσεκάριστη εννοούσα! :oops: Μήπως τσέκαρες γενικά απ'τα "Εξώφυλλα" και αυτά που κατέβασα ήταν από χρήστη που δεν είχαν ανέβει ακόμη στην εξωτερική σελίδα; :thinking: Γιατί έκανα ένα search προχθές στον δίσκο μου και ότι τελευταίο είχα κατεβάσει τον τελευταίο μήνα το διόρθωνα ένα ένα (γύρω στα 170 αρχεία). Μπορεί να έχεις δίκιο! Ένα πράγμα που με ξενίζει ακόμη στο όλο στήσιμο είναι πως δεν υπάρχουν περιγράμματα πουθενά! Όπως ήταν πριν που ξεχώριζες καλύτερα τα buttons ή το που ποστάρεις κτλ. Τώρα ας πούμε πάω να ποστάρω εδώ και είναι σαν να κλικάρω στο "κενό". Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Μου φαίνονταν πιο "γεμάτα" όπως ήταν πριν! Ίσως φταίει το skin, βέβαια, που έχω (Cethin). Θα το κοιτάξω. :beer:

 

Ένα άλλο αρνητικό που εντόπισα είναι πως χάθηκαν ΟΛΑ τα μηνύματα που έχω εγώ στείλει κι έχουν μείνει μόνο όσα μου στείλαν κι έχω κάνει reply... Φταίει το σύστημα που αποθηκεύονται τα reply στο πρωτότυπο ή κάτι άλλο; Τα send δεν βρίσκω με λίγα λόγια αν και το ποσοστό μηνυμάτων μου λέει πως είναι το ίδιο (94%). Δεν καταλαβαίνω... :/

 

EDIT: Όλα καλά με τα μηνύματα! Βρήκα πως ακριβώς αποθηκεύονται και είναι όλα εκεί! :dance:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ναι ατσεκάριστη εννοούσα! :oops: Μήπως τσέκαρες γενικά απ'τα "Εξώφυλλα" και αυτά που κατέβασα ήταν από χρήστη που δεν είχαν ανέβει ακόμη στην εξωτερική σελίδα; :thinking: Γιατί έκανα ένα search προχθές στον δίσκο μου και ότι τελευταίο είχα κατεβάσει τον τελευταίο μήνα το διόρθωνα ένα ένα (γύρω στα 170 αρχεία). Μπορεί να έχεις δίκιο! Ένα πράγμα που με ξενίζει ακόμη στο όλο στήσιμο είναι πως δεν υπάρχουν περιγράμματα πουθενά! Όπως ήταν πριν που ξεχώριζες καλύτερα τα buttons ή το που ποστάρεις κτλ. Τώρα ας πούμε πάω να ποστάρω εδώ και είναι σαν να κλικάρω στο "κενό". Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Μου φαίνονταν πιο "γεμάτα" όπως ήταν πριν! Ίσως φταίει το skin, βέβαια, που έχω (Cethin). Θα το κοιτάξω. :beer:

 

Ένα άλλο αρνητικό που εντόπισα είναι πως χάθηκαν ΟΛΑ τα μηνύματα που έχω εγώ στείλει κι έχουν μείνει μόνο όσα μου στείλαν κι έχω κάνει reply... Φταίει το σύστημα που αποθηκεύονται τα reply στο πρωτότυπο ή κάτι άλλο; Τα send δεν βρίσκω με λίγα λόγια αν και το ποσοστό μηνυμάτων μου λέει πως είναι το ίδιο (94%). Δεν καταλαβαίνω... :/

1. Ναι, εξώφυλλα από σελίδες του forum είναι. Επαναλαμβάνω οτι στα εξώφυλλα ΔΕΝ υπάρχουν jpeg.

2. Είναι όντως θέμα skin: στο salient η περιοχή του editor είναι ευκρινέστατη, στο cethin δισδιάκριτη. Δυστυχώς δεν έχω άνεση με τα χρώματα και τα γούστα διαφέρουν: άλλοι κουράζονται από τα έντονα χρώματα, άλλοι θέλουν αντιθέσεις, συχνά είναι δύσκολο να συμβιβάσεις αντίθετες απόψεις.

3. Ναι έχει αλλάξει το σύστημα των ΠΜ και ναι, δεν υπάρχει φάκελος "send". Πλέον όλα τα μυνήματα εντάσσονται σε "συζητήσεις" (mini-threads) στις οποίες μπορούν να συμμετέχουν 2 ή περισσότεροι χρήστες. Όταν κάποιος σβήσει ένα mail από την συζήτηση, η συζήτηση τερματίζεται και δεν μπορείς να κάνεις reply και τα σχετικά γράμματα φαίνονται με ένα "Χ" μπροστά δηλαδή διαγραμμένο γράμμα. Όχι οτι δεν μπορείς να τα διαβάσεις ή δεν πιάνουν χώρο βέβαια - αν θες όντως να τα σβήσεις τα επιλέγεις και πατάς "Διαγραφή".

 

Τα παλιά που έστειλες, αν δεν τα είχες σβήσει λογικά θα φαίνονται στην κεντρική σελίδα αν επιλέξεις κάτω στον επιλογέα "all conversations(Όλες οι συζητήσεις)" ή "conversations I started(συζητήσεις που ξεκίνησα)".

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εμένα το view new content πάντως με Salient μου λειτουργεί μια χαρά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν είπα τίποτα για το νέο πρόσωπο που έχει το φόρουμ μας.Κατ' αρχίν ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που ασχολήθηκαν με την αναβάθμιση και είχαν το κουράγιο να ασχοληθούν.

Είμαι ακόμα στην αρχή και προσπαθώ να συνηθίσω κάποια πράγματα,αλλά σε γενικές γραμμές μου αρέσει αυτό το ''καινούριο'',περισσότερες ενότητες και καλύτερα χωρισμένες.Λίγο τα σύμβολα στην αρχή των επιμέρους θεμάτων με δυσκολεύουν ακόμα,αλλά μάλλον είναι θέμα συνήθειας.

Και πάλι μπράβο στα παιδιά... :clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήρθε η ώρα να βάλω κι εγώ τα 2 σεντ μου, που λένε και οι Αγγλοσάξωνες.

 

Παιδιά το facelift που ρίξατε στο φόρουμ άξιζε με το παραπάνω. Φαίνεται πολύ ομορφότερο από το προηγούμενο, σαφώς αναβαθμισμένο και εξαιρετικά καλαίσθητο, ενώ το πάνελ του προσωπικού προφίλ είναι πολύ όμορφο και εύχρηστο. Το chat παραμένει εύχρηστο, και το status box είναι απλά εξαιρετικό ως νότα, και κόλλησε πολύ άνετα στο όλο σχέδιο του φόρουμ.

 

Όλο καλά λόγια ε; Και να ήθελα να πω τίποτα κακό, δεν θα μπορούσα να το βρω ούτως ή άλλως!!!

 

Α ναι, και τα συγχαρητήρια μου στους υπεύθυνους! Γιου μπρέικ δεμ!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενημερωτικά, όσον αφορά τις συνημμένες εικόνες, με αριστερό κλικ θα σας εμφανίζεται με resize αναλόγως το μέγεθος του παραθύρου που έχετε ανοιχτό, ενώ αν θέλετε να τη δείτε απευθείας στο αυθεντικό της, μεγάλο, μέγεθος, πατήστε δεξί κλικ, open link in new tab (ή πατήστε τη ροδέλα πάνω στη μικρογραφία ή drag & drop σε νέο tab για τους πιο pro :P ). :beer6:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ο αγώνας *ΤΩΡΑ* δικαιώνεται! :D Δεξί κλικ για νέο παραθύρ!

 

μην το γελάτε :) τα κάναμε κουρούμπελο του ngramm :respect: με το "κάντο έτσι" "όχι κάντο αλλιώς" "όχι πάρτο από κείθε" "650 γραμμάρια. να το αφήσω?" :D

 

:cheers5:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ο αγώνας *ΤΩΡΑ* δικαιώνεται!

:yahoo:

 

ngramm :respect:

:respect::clap2::best::thanks::best::clap2::respect:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω ακόμη μια απορία, μήπως ξέρει κανείς. Καμιά φορά έχω ανοίξει μια σελίδα και περιμένω να φορτώσει εντελώς. Φορτώνει κι αφού διαβάζω τα τελευταία post και θέλω να πατήσω ένα κουμπί του "Thanks" μου βγάζει μήνυμα πως δεν έχω δικαίωμα για κάτι τέτοιο. Ένα "Η ενέργεια απέτυχε: nopermission". Κάνω ένα refresh να φορτώσει την σελίδα ξανά και όλα ok. Γιατί συμβαίνει αυτό; :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Έχω ακόμη μια απορία, μήπως ξέρει κανείς. Καμιά φορά έχω ανοίξει μια σελίδα και περιμένω να φορτώσει εντελώς. Φορτώνει κι αφού διαβάζω τα τελευταία post και θέλω να πατήσω ένα κουμπί του "Thanks" μου βγάζει μήνυμα πως δεν έχω δικαίωμα για κάτι τέτοιο. Ένα "Η ενέργεια απέτυχε: nopermission". Κάνω ένα refresh να φορτώσει την σελίδα ξανά και όλα ok. Γιατί συμβαίνει αυτό; :thinking:

Το κουμπί του thanks είναι 1 μόνο. Την άλλη φορά που θα στο κάνει σημείωσε ακριβώς το μήνυμα για να μην ψάχνω στα τυφλά. Επίσης, όταν λες "ολα ok" εννοείς ότι μπορείς να πατήσεις (ξανά) το thanks και θα δουλέψει, ή οτι η ευχαριστία περάστηκε ήδη και το κουμπί thanks δεν υπάρχει πλέον;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχεις δίκιο δεν το εξέφρασα σωστά... Με το "ένα κουμπί του Thanks" εννοώ πως σε συγκεκριμένο post που διάβασα και ήθελα να πατήσω, αυτό και πάτησα. Και όταν φορτώνει ξανά η σελίδα μπορώ απλά να το πατήσω. Δεν είχε περαστεί πριν. Διάβασε παραπάνω που έκανα edit ξανά για να δεις ακριβώς το μήνυμα που βγάζει! Μου το έκανε ξανά πριν από λίγο στο καρτούν που μας ανέφερε ο PHOTO! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Έχεις δίκιο δεν το εξέφρασα σωστά... Με το "ένα κουμπί του Thanks" εννοώ πως σε συγκεκριμένο post που διάβασα και ήθελα να πατήσω, αυτό και πάτησα. Και όταν φορτώνει ξανά η σελίδα μπορώ απλά να το πατήσω. Δεν είχε περαστεί πριν. Διάβασε παραπάνω που έκανα edit ξανά για να δεις ακριβώς το μήνυμα που βγάζει! Μου το έκανε ξανά πριν από λίγο στο καρτούν που μας ανέφερε ο PHOTO! :thanks:

Thx! Tώρα όντως εντόπισα (νομίζω) το πρόβλημα: οφείλεται σε δικό μου κώδικα σε συνδυασμό με κάποιες (πρόσφατες) αλλαγές στο IPB3... θα το κοιτάξω σύντομα...

:beer:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8919
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  221
  • Reputation:   170
  • Achievement Points:  221
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5534 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Thx! Tώρα όντως εντόπισα (νομίζω) το πρόβλημα: οφείλεται σε δικό μου κώδικα σε συνδυασμό με κάποιες (πρόσφατες) αλλαγές στο IPB3... θα το κοιτάξω σύντομα...

:beer:

 

Εμένα αυτό μου συνέβαινε στο Shoutbox, σήμερα όμως δεν είχα πρόβλημα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να ενημερώσω πως το "Η ενέργεια απέτυχε" μου το βγάζει ακόμη (πιο σπάνια από πριν βέβαια...) όταν πάω να πατήσω το κουμπί "Ευχαριστώ" ενώ πριν από δύο λεπτά μου έβγαλε ένα μήνυμα λάθους που ήταν ολόκληρος κώδικας! Για να το παραθέσω και συγκεκριμένα όσο έσωσα (έχω ανάλυση 1024 x 768):

post-1790-1258567601,65_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Να ενημερώσω πως το "Η ενέργεια απέτυχε" μου το βγάζει ακόμη (πιο σπάνια από πριν βέβαια...) όταν πάω να πατήσω το κουμπί "Ευχαριστώ" ενώ πριν από δύο λεπτά μου έβγαλε ένα μήνυμα λάθους που ήταν ολόκληρος κώδικας! Για να το παραθέσω και συγκεκριμένα όσο έσωσα (έχω ανάλυση 1024 x 768):

errorpage.jpg

Κώστα σε παρακαλώ στείλε μου ένα pm με:

- Τι windows έχεις

- Τι browser και τι έκδοση έχεις

- Τι αντι-ιοικό έχεις (αφού σε αυτό που μου έστειλες υπάρχει μια "ύποπτη" γραμμη:

http://127.0.0.1:1033/js.cgi?...

που προσθέτει η Microsoft ή το αντι-ιοικό που χρησιμοποιείς και υποψιάζομαι οτι αυτό σου δημιουργεί προβλήματα...

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τέλειο είναι! :efxaristo: Νίκο έκανες το greekcomics πιο :cool: . :best::best::clap2::clap2:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.