Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΑΪΝΣΤΑΪΝ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ


vaios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΪΝΣΤΑΪΝ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ (Ο)
Σενάριο/Kείμενα:
Joseph Schwartz
Σχέδιο:
Michael Mc Guinness
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
1980
Εξώφυλλα:
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό,Εκπαιδευτικό
Μέγεθος:
14.0 x 21.0
Σελίδες:
180
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Χρύσα Τσαλικίδου
Πρωτότυπος τίτλος:
Einstein for Beginners, Writters and readers Publishing Cooperative Ltd 1979
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
960-8097-03-7 (17η έκδοση)

  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  364
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12289
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

 

Ένα εικονογραφημένο βιβλίο για τη ζωή και το έργο του μεγάλου φυσικού Άλμπερτ Αϊνστάϊν. Σαφώς δεν είναι ένα κόμικ σαν τα «άλλα». Η ανάγνωσή του παρουσιάζει κάποιο βαθμό δυσκολίας, νοιώθεις όμως μεγάλη ικανοποίηση όταν φτάνεις στο τέλος, αισθανόμενος ότι άγγιξες μια πτυχή αυτού του λαμπρού επιστήμονα. Βέβαια, η τεχνική των κόμικς είναι αναγνωρίσιμη, υπάρχουν τα γνωστά μας καρεδάκια και συννεφάκια.

 

post-7467-1252089154_thumb.jpg

 

Μέσα από τις σελίδες του βιβλίου μαθαίνουμε ότι σε μικρή ηλικία τον εντυπωσίασε η λειτουργία της μαγνητικής πυξίδας και ένα βιβλίο Γεωμετρίας, δώρα του πατέρα και του θείου του και ότι δεν ήταν ιδιαίτερα επιμελής. Διαβάζοντας επιστημονικά βιβλία, αρκετά νωρίς, πείστηκε ότι ένα μεγάλο μέρος από τις ιστορίες της Βίβλου δεν ήταν δυνατόν να είναι αληθινές. Μαζί του παρακολουθούμε τη διαδρομή που διένυσε η σκέψη του μέχρι να φτάσει στη διατύπωση της περίφημης εξίσωσής του.

Για όσους ενδιαφέρονται περαιτέρω, ας διαβάσουν τα βιβλία «Αυτοβιογραφία» και «Η θεωρία της σχετικότητας» από τις εκδόσεις ΚΟΡΟΝΤΖΗ.

Το εξώφυλλο είναι από τη 17η έκδοση του βιβλίου! Το συγκεκριμένο βιβλίο ανήκει στα πρώτα της σειράς και πρέπει να εκδόθηκε για πρώτη φορά το 1980.

 

Ευχαριστούμε για το εξώφυλλο τον Ariskal67.

 

---------------------------------

Ο Αϊνστάιν αναθεώρησε τους νόμους του Νεύτωνα και χρησιμοποιώντας την ηλεκτροδυναμική, την οπτική και τα μαθηματικά έφτασε στο απόγειο της επιστημονικής σκέψης διατυπώνοντας τις δύο θεωρίες του, της περιορισμένης και γενικής σχετικότητας. Με την πρώτη ανακάλυψε ότι η ταχύτητα του φωτός είναι σταθερή (c ) και η μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα στο σύμπαν, ότι ο χρόνος και το μήκος δεν είναι απόλυτα, αλλά σχετικά, δηλαδή εξαρτώνται από το σύστημα αναφοράς (στατικό-κινούμενο) και ότι υπάρχει σχέση μεταξύ ενέργειας και αδράνειας ενός σώματος (E=mc2). Η δεύτερη θεωρία αφορά μελέτες του πάνω στα βαρυτικά πεδία.

 

vaios/4-9-2009

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ στη βιβλιογραφία αναφέρει το βιβλίο ως εκδοθέν το 1979 .
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  364
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12289
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Εδώ στη βιβλιογραφία αναφέρει το βιβλίο ως εκδοθέν το 1979 .

 

Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση, αλλά δυστυχώς δεν έχω όλα τα βιβλία δίπλα μου. Μόλις σήμερα τα έφερα από το χωριό. Έχουμε και λέμε:

Ο εκδότης της σειράς "για αρχαρίους" των εκδόσεων ΕΠΙΛΟΓΗ είναι φειδωλός ως προς την αναγραφή χρονολογικών στοιχείων κυκλοφορίας κάθε βιβλίου. Στον ΡΑΪΧ καταγράφεται ως χρόνος εξασφάλισης των δικαιωμάτων το 1986. Του συγκεκριμένου όμως τίτλου ή όλης της σειράς; Η παλαιότερη διαπιστωμένη χρονολογία έκδοσης είναι το 1985 (Νοέμβριος), χρονιά που κυκλοφόρησε ο ΜΠΡΕΧΤ. Στην παρουσίασή μου εικάζω το χρόνο της πρώτης έκδοσης επειδή δεν διέθετα κανένα έγκυρο βιβλιογραφικό δεδομένο.

Στο διαδικτυακό άρθρο του Αριστοτέλη Ράπτη, που παραπέμπει ο φίλος bonadrug, πράγματι αναφέρεται ως χρόνος έκδοσης του ΑΪΝΣΤΑΪΝ το 1979.

Δείτε εδώ: http://www.goodreads.com/book/show/1000555.Einstein_for_Beginners

Το 1979 είναι η χρονιά της πρώτης έκδοσης του πρωτοτύπου τίτλου. Άρα θα πρέπει να εκδόθηκε την ίδια χρονιά και στην Ελλάδα. Μπορεί. Πάντως για να επιβεβαιωθεί η πληροφορία πρέπει να εντοπιστεί η πρώτη ελληνική έκδοση του ΑΪΝΣΤΑΪΝ.

 

:efxaristo: bonadrug για την πληροφορία!

 

----------------------

Στην παρουσίαση ο χρόνος έκδοσης τίθεται εντός αγκυλών, ως πιθανή χρονολογία

 

Vaios/7-4-2010

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  5716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  329
  • Reputation:   876
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχω κι εγώ στην κατοχή μου ένα αντίτυπο του εν λόγω τίτλου. Στην πρώτη σελίδα αναγράφεται: Θεσσαλονίκη 1980. Το εξώφυλλο είναι διαφορετικό από αυτό του φίλου vaios. Επίσης αναγράφεται στο εσωτερικό

Πρώτη έκδοση:

Writters and readers Publishing Cooperative Ltd 1979

 

Edit Να ρωτήσω και γιατί ο Αϊνστάιν είναι στα κόμικς και κάποιοι άλλοι τίτλοι της ίδιας σειράς (ο Τρότσκι για αρχάριους, ο Δαρβίνος για αρχάριους κλπ) είναι στα βιβλία? Έχουν κάποια διαφορά οι εκδόσεις ή απλά ο Αλβέρτος είναι πιο έξυπνος από τους άλλους και μπήκε στα κόμικς? :thinking:

Επεξεργασία από ariskal67
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  329
  • Reputation:   876
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στέλνω και το εξώφυλλο που έχω (δεν ξέρω εάν είναι καλό το σκανάρισμά μου, μιας και το τολμώ για πρώτη φορά).

Ξαναγράφω ότι στην πρώτη σελίδα γράφει Θεσσαλονίκη 1980, οπότε ίσως θα πρέπει να διορθωθεί και στον τίτλο.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  34604
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλησπέρα παιδιά. Εχω την έκδοση με το εξώφυλλο, τον Άινσταϊν και την γάτα. Επειδή μέσα δεν αναφέρει την χρονολογία της ελληνικής έκδοσης  (ούτε και στον φρόυντ) και έπρεπε να την προσδιορίσω χρονικά για την ερευνητική μου, μίλησα με το κατάστημα που το παρρηγγειλα και το κατάστημα με την εκδοτική. Η συγκεκριμένη σειρά με το δεύτερο εξώφυλλο κυκλοφόρησε το 2005 απο τις εκδόσεις Επιλογή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.