Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΤΩΝ ΝΙΜΠΕΛΟΥΝΓΚΕΝ


kapros

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΤΩΝ ΝΙΜΠΕΛΟΥΝΓΚΕΝ (ΤΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
P. Craig Russell
Σχέδιο:
P. Craig Russell
Hμερ. έκδοσης:
02-2007
Εξώφυλλα:
4 + 4 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
4
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
108
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γ. Γιανναδάκης, Ν. Καμπουρόπουλος
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-89598-0-4 (Box Set) 978-960-89598-1-1 (A), 978-960-89598-2-8 (B), 978-960-89598-3-5 (Γ), 978-960-89598-4-2 (Δ)

  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Τον Ιανουάριο-Μάρτιο του 2007 η HELM, μία νέα εκδοτική εταιρία, ξεκινάει την έκδοση του πρώτου της κόμικς με τίτλο ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΤΩΝ ΝΙΜΠΕΛΟΥΝΓΚΕΝ.

 

Η σειρά ολοκληρώθηκε με την κυκλοφορία και των τεσσάρων τόμων υπό τους τίτλους: ΡΑΪΝΓΚΟΛΝΤ: Ο ΧΡΥΣΟΣ ΤΟΥ ΡΗΝΟΥ, ΒΑΛΚΥΡΙΕΣ, ΖΙΓΚΦΡΙΝΤ, ΤΟ ΛΥΚΟΦΩΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ, ενώ μετά την ολοκλήρωση της βγήκε και σε κασετίνα που περιλάμβανε και τους 4 τόμους και ένα extra δεκαεξασέλιδο το οποίο δινόταν μαζί με τον 4ο τόμο. Οι τόμοι κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά από την Dark Horse Comics σε 4 τεύχη , Φεβρουάριος 2000 - Μάιος 2000.

 

Το κόμικ προέρχεται από μία όπερα του Richard Wagner (Βίλχελμ Ρίχαρντ Βάγκνερ) με τίτλο Der Ring des Nibelungen που παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στο Μπάιροϊτ το 1879. Το σχέδιο και η απόδοση έχουν γίνει από τον Philip Craig Russell (βραβευμένος με Harvey και Eisner Award) ενώ οι χρωματισμοί από τον Lovern Kindzierski.

 

Πρόκειται για μία πολυτελή έκδοση σε μεσαίο μέγεθος με 106 έγχρωμες σελίδες σε άριστη εκτύπωση. Περιέχει έναν πρόλογο του Μάικλ Κέννεντι (συγγραφέας του Oxford Dictionary of Music και κριτικός της εφημερίδας London Telegraph), μία εισαγωγή του Ματ Βάγκνερ (βραβευμένος με Eisner Comic Award για τη δουλειά του στα Grendel και Mage), ένα κείμενο του Philip Craig Russell περί του τι είναι διασκευή (αναφέρεται στη διασκευή του συγκεκριμένου έργου) καθώς και βιογραφίες των των Richard Wagner και Philip Craig Russell.

 

Nimbelungen_0001.jpg  Nimbelungen_0002.jpg  Nimbelungen_0003.jpg  Nimbelungen_0004.jpg

Α’ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ: 2007

ΕΚΔΟΤΗΣ: HELM ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΕΠΕ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Σειρά

ΕΙΔΟΣ ΕΝΤΥΠΟΥ: Άλμπουμ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΕΥΧΩΝ: 4

ΜΕΓΕΘΟΣ: 17Χ24

ΧΡΩΜΑ: Έγχρωμο

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ: Φαντασίας

ΣΕΛΙΔΕΣ: 106 ο πρώτος και δεύτερος τόμος (οι άλλοι δεν αναγράφουν αριθμό)

ΣΧΕΔΙΟ & ΚΕΙΜΕΝΟ (απόδοση) : Craig Russel

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: Γ. Γιανναδάκης, Ν. Καμπουρόπουλος

ISBN: 978-960-89598-1-1 (Α΄Τόμος), 978-960-89598-2-8 (Β΄Τόμος), 978-960-89598-3-5 (Γ΄Τόμος), 978-960-89598-4-2 (Δ΄Τόμος)

Τιμή: 10€ (Α΄Τόμος) ,9,90€ ((Β΄, Γ΄Τόμος), 13,90€ (Δ΄Τόμος)

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους: bonadrug και GreekComicFan.

 

Links:

www.helmonline.gr (ιστοσελίδα της HELM, έχει αρκετά για το νέο κόμικς και αρκετές σελίδες του σαν περίληψη)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Καλό είναι αυτό αν όμως δεν ακούσεις και τη μουσική του Βάγκνερ στο συγκεκριμένο έργο ή δε δεις την όπερα χάνεις πάρα πολύ από το τελικό αποτέλεσμα. Δυστυχώς το τελευταίο δε μπορεί να γίνει μέσα από ένα κόμικ. :cry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

απίστευτο!!!! μόλις τις προάλλες μίλαγα στο ιντερνετ με ένα παλληκάρι για τα σκαναρισμένα τεύχη (δεν έχει σκαναριστεί ένα από δαύτα, είναι στα σκαριά όμως) και ξαφνικά βλέπω ότι βγαίνει στα Ελληνικά!!!!!

 

Eisner award 2001 best limited/finite series.

 

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1499
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Φίλε nikos έιχα δει ένα έργο που λέγοταν η "κατάρα του δακτυλιδιού" και νομίζω πως έχει σχέση με το κόμικ.

post-1499-1172660230.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Μόλις το διάβασα και είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος. Πάρα πολύ ωραίο κόμικ. Αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματα του. Θα περιμένω πως και πως τη συνέχεια τον Απρίλιο καθώς πρόκειται για 3μηνιαία έκδοση. Το συστήνω σε όλους.

 

Καλό είναι αυτό αν όμως δεν ακούσεις και τη μουσική του Βάγκνερ στο συγκεκριμένο έργο ή δε δεις την όπερα χάνεις πάρα πολύ από το τελικό αποτέλεσμα. Δυστυχώς το τελευταίο δε μπορεί να γίνει μέσα από ένα κόμικ. :cry:

 

Ποια όπερα φίλε μου. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ μου όπερα (ολόκληρη) και δε νομίζω να καταλάβω και τίποτα από αυτά που λένε. Και η κλασική μουσική ακόμα βαριά μου πέφτει...

 

Φίλε nikos έιχα δει ένα έργο που λέγοταν η "κατάρα του δακτυλιδιού" και νομίζω πως έχει σχέση με το κόμικ.

 

Ναι φίλε μου. Αν μιλάς για το "Ring of the Nibelungs" (αναλλακτικός τίτλος "Curse of the Ring") είναι κι αυτό βασισμένο στο έργο του Richard Wagner. Λέτε ότι από εκεί (ο θρύλος του Nordic) εμπνεύστηκε και ο J.R.R. Tolkien τον Άρχοντα των Δακτυλιδιών...

 

EDIT: Ξέχασα να πω ότι το κόμικ χωρίζεται σε 4 κομμάτια, όπως και το μουσικό έπος: Ράινγκολντ(Das Rheingold), Βαλκυρίες(Die Walküre), Ζίκφριντ(Siegfried) και Γκέττερντάμμερουνγκ(Götterdämmerung).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ποια όπερα φίλε μου. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ μου όπερα (ολόκληρη) και δε νομίζω να καταλάβω και τίποτα από αυτά που λένε. Και η κλασική μουσική ακόμα βαριά μου πέφτει...

 

Κι όμως φίλε Νίκο! Απλά δεν βρέθηκε μέχρι στιγμής κάποιος να σε ξεναγήσει στη μαγεία τόσο της κλασσικής μουσικής όσο και της όπερας! ’κου κι εμάς που έχουμε φάει τη ζωή μας στα ωδεία :)

 

Μπορώ να σου συστήσω κομμάτια κλασσικής μουσικής τα οποία είμαι σίγουρος πως και έχεις ακούσει και τα ακούς ευχάριστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ξέχασα να πω ότι το κόμικ χωρίζεται σε 4 κομμάτια, όπως και το μουσικό έπος: Ράινγκολντ(Das Rheingold), Βαλκυρίες(Die Walküre), Ζίκφριντ(Siegfried) και Γκέττερντάμμερουνγκ(Götterdämmerung).

 

Το πρώτο λέγεται στα ελληνικά (και όχι στα ellinika) :PΟ Χρυσός του Ρήνου και το τελευταίο Το Λυκόφως των Θεών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και είναι προφανέστερο του προφανούς ότι ο μόνος σωστός τρόπος για να απολαύσει κανείς το δεύτερο μέρος είναι μέσα σε ένα ελικόπτερο με το άρωμα της ναπάλμ να πλανάται από το πρωινό αεράκι.

 

 

:snowboard:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

και είναι προφανέστερο του προφανούς ότι ο μόνος σωστός τρόπος για να απολαύσει κανείς το δεύτερο μέρος είναι μέσα σε ένα ελικόπτερο με το άρωμα της ναπάλμ να πλανάται από το πρωινό αεράκι.

:snowboard:

 

Θα μπορούσατε αξιότιμε φίλε να γίνετε λίγο πιο σαφής;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Να εισβάλουν ίσως πάλι οι Αμερικανοί στο Βιετνάμ; Έτσι για να ακούγεται το Ride of the Valkyries από τα μεγάφωνα των ελικοπτέρων, την ώρα που ο αξιότιμος germanicus θα διαβάζει τον δεύτερο τόμο της εν λόγω σειράς;

 

300px-Apocalype_Now_Huey.jpg

[The best known example is the use by the fictional

1/9th Air Cavalry helicopter assault in Apocalypse Now.

The stirring tones play as the helicopters swoop in to

annihilate a village, Viet Cong soldiers, women, children,

livestock and all.] (βλ.: Apocalypse Now)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

εδώ μπορείτε να βρείτε μια εκτέλεση του 1921 απο την American Symphony Orchestra.

Και μη μου πείτε ότι δεν θα αναγνωρίσετε αυτό το θέμα...???

Η κλασσική μουσική δεν παύει να είναι είδος μουσικής και όπως και με τα υπόλοιπα είδη έχει και κομμάτια απίθανα τα οποία τα ξέρουν όλοι χωρίς να ξέρουν που ανήκουν.

 

Η ιδέα σας είναι πολύ καλή. Βάλτε τη λοιπόν στο κελάρι σε πλάγια θέση για να βρέχεται ο φελλός. Προστατέψτε τη απο έντονες αλλαγές θερμοκρασίας και έκθεση στο φώς και κάντε υπομονή μέχρι να παλιώσει. Τότε θα μπορούμε να απολαύσουμε το δημιούργημα.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(α) θεωρώ μέγα ατόπημα να δει κάποιος αυτές τις σκηνές πριν δει την ίδια την ταινία (που μαζί με το Νονό είναι το τοπ2 list μου και παρεπιπτόντως προτείνω να δείτε και το κανονικό Apocalypse Now και το Director's Cut (αν τη βρήκατε με το κανονικό, αλλιώς φοβάμαι πως θα σας φανεί μακρύ το δεύτερο)), τις παραθέτω από youtube (τουλάχιστον για όσους θέλουν να τις ξαναθυμηθούν)

 

Apocalypse Now - Ride of the Valkyries

Apocalypse Now - Napalm in the morning

 

(β) δεν βρήκα το "Charlie don't surf" αυτόνομο να το έβαζα και αυτό...

(γ) για όσους γουστάρουν το heavy metal αλλά δεν έχουν την παραμικρή σχέση με κλασσική μουσική, να προτείνω αυτό το cd-άκι ή έστω τα κομμάτια που έχει. το πήρα πριν καμιά 15αριά χρόνια και δεν το μετάνιωσα ποτέ :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μιας και η κουβέντα για Βιετνάμ,παραθέτω και εγώ ένα link από το τραγούδι με το οποίο ξεκινάει η ταινία M.A.S.H. με τον Donald Sutherland.Το τραγούδι λέγεται "Suicide is painless"...

Δυστυχώς δεν το βρήκα με εικόνα από την ταινία,αλλά ακούστε το...

Υπόψιν ότι δεν είναι κλασσική μουσική... :D

 

Suicide is painless

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Κι όμως φίλε Νίκο! Απλά δεν βρέθηκε μέχρι στιγμής κάποιος να σε ξεναγήσει στη μαγεία τόσο της κλασσικής μουσικής όσο και της όπερας! ’κου κι εμάς που έχουμε φάει τη ζωή μας στα ωδεία :)

 

Μπορώ να σου συστήσω κομμάτια κλασσικής μουσικής τα οποία είμαι σίγουρος πως και έχεις ακούσει και τα ακούς ευχάριστα.

 

Από κλασική μουσική κάτι κατέχω. Λίγα εως ελάχιστα βέβαια αλλά έχω μιαν ιδέα. Από όπερα άντε να συναντηθήκαμε μια φορά κι αυτή τυχαία. Ας είναι καλά το Μέγαρο Μουσικής και η καμεράτα που τη φέρανε και σχολείο και μου άρεσε και έτσι έχω πάει 2-3 φορές να δω παραστάσεις.

 

Το Apocalypse Now κορυφαία ταινία. Έχω δει το Redux, η κανονική έκδοση είναι? Για μένα πάντως το τραγούδι των Doors στην αρχή είναι όλα τα λεφτά. Το θέμα ξέφυγε λίγο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Από κλασική μουσική κάτι κατέχω. Λίγα εως ελάχιστα βέβαια αλλά έχω μιαν ιδέα. Από όπερα άντε να συναντηθήκαμε μια φορά κι αυτή τυχαία. Ας είναι καλά το Μέγαρο Μουσικής και η καμεράτα που τη φέρανε και σχολείο και μου άρεσε και έτσι έχω πάει 2-3 φορές να δω παραστάσεις.

 

Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα την Carmen του Bizet! Θα με θυμηθείς. Ίσως αλλάξει τη γνώμη σου για την όπερα. Βέβαια όλα αυτά είναι εντελώς υποκειμενικά, αλλά .... κουβέντα να γίνεται!!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Το πήρα, το διάβασα και μου άρεσε...

 

Αψογη εκτύπωση, σε καλό χαρτί και υπέροχα μεταφρασμένο.

 

Αξίζει να το διαβάσετε και εύχομαι η έκδοση να ολοκληρωθεί.

 

Καλή αρχή για την νεο-εισερχόμενη εταιρεία στα κόμικς και εύχομαι καλή συνέχεια με το ίδιο ποιοτικές εκδόσεις.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κατ'αρχήν, γεια σε όλους από εμάς στην Helm Εκδόσεις. Ομολογούμε και απολογούμαστε για την άγνοιά μας για την υπέροχη αυτή συνάθροιση σε μία ιστοσελίδα.

 

Μας προλάβατε και κάνατε μια παρουσίαση ανάλογη αυτής που θα κάναμε και εμείς, οπότε περνάω κατευθείαν στο ψητό.

 

Χαρήκαμε που τα είπαμε από κοντά και οι απόψεις των ανθρώπων εδώ δείχνουν απολύτως σοβαρές. Ελπίζουμε να συμμετέχουμε πιο συχνά στις συζητήσεις σας (μας).

 

Όσο για την έκδοση και τη συνέχειά της, θα πραγματοποιηθεί στα σίγουρα. Ήδη σκεφτόμαστε τρόπους να ικανοποιήσουμε όλους όσοι θα έχουν πάρει και τα τέσσερα τεύχη για να έχουν στη βιβλιοθήκη τους κάτι που αξίζει να ξαναδιαβάζουν ανά καιρούς. Η ποιότητα θα παραμείνει ίδια και σε αυτήν την έκδοση και στις υπόλοιπες, που ελπίζουμε να σας προσφέρουμε σύντομα.

 

Αν υπάρχουν ερωτήσεις που δεν απαντήσαμε είτε εδώ είτε στην ιστοσελίδα μας, παρακαλούμε να μας γράψετε κάποιο μήνυμα και θα απαντήσουμε με την καλύτερη διάθεση.

 

Ευχαριστούμε για όλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

φίλε Gaidjin-san (gaidjin σε αυτή τη ζωή? σε αυτή τη χώρα? ποιός ξέρει... πάντως εδώ μέσα είναι προσωπική επιλογή το να είναι κάποιος gaidjin και όχι στάση της κοινότητας ;) )

(α) καλωσήρθες στο κονάκι μας! :beer:

(β) απορίες? πολλές! το κόμικ έχει μέσα την ανάλυση που κάνατε κατά την παρουσίαση στο convention? αν ναι, έχει καλώς. αν όχι, θα έκανες τεράστιο ευεγέρτημα αν μας βοηθούσες στο "ξεκλείδωμα" του κόμικ. Αν δεν είχα δει την παρουσίαση και δεν είχα ακούσει/δει για τις επιρροές στο σχέδιο από τη σκηνική παρουσία όπως την οραματίστηκε ο Wagner, βόδι θα έμπαινα στο κόμικ, βόδι θα έβγαινα! :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

germanicus19 εννοείς στην παρουσίαση που έγινε στην COMICDOM CON ATHENS? Δεν ήμουν βέβαια εκεί αλλά γενικά υπάρχουν πολλά εισαγωγικά πριν ξεκινήσει η ιστορία (τα αναφέρω και στον αρχικό post) από ανθρώπους συναφείς είτε με τη μουσική είτε με τη δουλειά που έγινε κατά την απόδοση που σε βάζουν αρκετά στο κλίμα της ιστορίας...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νικόλα, δώσε βάση σε κάτι που με εντυπωσίασε και μου λες αν υπάρχει στο ίδιο το κόμικ.

 

(α) Είναι μια σκηνή που έχουμε ένα δέντρο μέσα σε ένα σπίτι, με ένα σπαθί καρφωμένο πάνω του, δεξιά μια εστία, νομίζω με μια χύτρα επάνω και αριστερά (α) την είσοδο στο σπίτι και (β) την είσοδο σε έναν άλλο εσωτερικό χώρο. Σε αντιδιαστολή με αυτή τη σκηνή μας δείξαν ένα σχέδιο, μια γκραβούρα, από το πως ήταν στημένα τα σκηνικά όταν την παρουσίασε ο Wagner με ένα δέντρο στο κέντρο της σκηνής (με το σπαθί), μια φωτιά αριστερά και την είσοδο σε έναν άλλο "προσωπικό" χώρο ενός ήρωα (μη ζητάς και ονόματα τώρα ;) ).

 

(β) κοίτα να δεις που γερνάω και ξεχνάω γρήγορα :) Υπήρξε αναφορά επίσης στο πως κάποιος εμπνέεται την ιδέα ενός σπαθιού από ένα λουλούδι. Αυτό νομίζω ότι ήταν εύκολο να το αντιληφθείς από τα ίδια τα καρέ (χωρίς ήχο). Δεν είμαι σίγουρος αν είχε κάποια σχέση με κάποια μουσική ή κάτι.

 

(γ) υπήρξε επίσης αναφορά για το πως ξαφνικά, στο τέλος ενός συγκεκριμένου μέρους, πρωτοεμφανίζεται χμμμ ας πούμε ο Όντιν (ή αντίστοιχος χαρακτήρας στο κόμικ) και μαζί του ακούγεται για πρώτη φορά μια συγκεκριμένη μελωδία, πράγμα που ξανασυμβαίνει σε κάθε εμφάνιση του. Αυτός που έκανε την παρουσίαση, το συνέκρινε με τη μουσικούλα που σκάει όποτε εμφανίζεται ο Darth Vader στα Star Wars, εγώ να αντιπροτείνω τη μουσικούλα που παίζει στο South Park όταν πάμε σε ένα σπίτι ;) Εδώ δε θυμάμαι πως και αν έδενε με το ίδιο το κόμικ και αν ο Russell χρησιμοποιούσε κάτι παρόμοιο (κάποιο χρώμα? κάποιο σύμβολο?) σε αντίστοιχο σημείο/α του κόμικ...

 

υπάρχουν οι σχετικές αναλύσεις στο κόμικ?

 

:beer:

 

edit: επειδή μπήκαμε αφού είχε αρχίσει η παρουσίαση, πετύχαμε στη μέση και κάτι αναφορές σε tolkien κλπ, αλλά όπως δεν είχα καταλάβει τι παιζόταν, δεν έδωσα τη δέουσα προσοχή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Σε σχέση με αυτά που λες υπάρχει ένα κείμενο στην εισαγωγή με τίτλο "Τι είναι διασκευή". Είναι περίπου 12 σελίδες και το έχει γράψει ο Philip Craig Russell που έκανε τη διασκευή. Εκεί αναλύει αυτό ακριβώς που λες, πως δηλαδή εμπνεύστηκε το κόμικ από τη όπερα. Περιέχει αρκετές φωτογραφίες.

 

(α) Είναι μια σκηνή που έχουμε ένα δέντρο μέσα σε ένα σπίτι, με ένα σπαθί καρφωμένο πάνω του, δεξιά μια εστία, νομίζω με μια χύτρα επάνω και αριστερά (α) την είσοδο στο σπίτι και (β) την είσοδο σε έναν άλλο εσωτερικό χώρο. Σε αντιδιαστολή με αυτή τη σκηνή μας δείξαν ένα σχέδιο, μια γκραβούρα, από το πως ήταν στημένα τα σκηνικά όταν την παρουσίασε ο Wagner με ένα δέντρο στο κέντρο της σκηνής (με το σπαθί), μια φωτιά αριστερά και την είσοδο σε έναν άλλο "προσωπικό" χώρο ενός ήρωα (μη ζητάς και ονόματα τώρα ;) ).

 

Αυτή τη σκηνή που περιγράφεις δεν την έχει. Έχει μόνο κάποιους στίχους σαν παράδειγμα από την όπερα και δείχνει πως σκέφτηκε για να τις μετέτρεψε σε σκηνές κόμικ (έχει και τα σκίτσα που έκανε). Εξηγεί πως ακριβώς σκέφτηκε, ποια πράγματα έβαλε μόνος του και γιατί. Νομίζω δείχνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με αυτό που λες αλλά δεν υπάρχει συγκεκριμένο παράδειγμα.

 

(β) κοίτα να δεις που γερνάω και ξεχνάω γρήγορα :) Υπήρξε αναφορά επίσης στο πως κάποιος εμπνέεται την ιδέα ενός σπαθιού από ένα λουλούδι. Αυτό νομίζω ότι ήταν εύκολο να το αντιληφθείς από τα ίδια τα καρέ (χωρίς ήχο). Δεν είμαι σίγουρος αν είχε κάποια σχέση με κάποια μουσική ή κάτι.

 

Αυτό υπάρχει ακριβώς το ίδιο και στο κόμικ. Υπάρχει μια φωτογραφία με 12 καρέ που δείχνουν αυτό που λες. Το ίδιο εξηγεί με λόγια και ο Russell. Αναφέρει ακόμα για το συγκεκριμένο ότι χρησιμοποίησε τα δώδεκα σχέδια ως ένα συνυφασμένο σετ από εικαστικά μοτίβα για να απεικονίσει μία ιδέα που εκφραζόταν, αρχικά, με επτά νότες.

 

(γ) υπήρξε επίσης αναφορά για το πως ξαφνικά, στο τέλος ενός συγκεκριμένου μέρους, πρωτοεμφανίζεται χμμμ ας πούμε ο Όντιν (ή αντίστοιχος χαρακτήρας στο κόμικ) και μαζί του ακούγεται για πρώτη φορά μια συγκεκριμένη μελωδία, πράγμα που ξανασυμβαίνει σε κάθε εμφάνιση του. Αυτός που έκανε την παρουσίαση, το συνέκρινε με τη μουσικούλα που σκάει όποτε εμφανίζεται ο Darth Vader στα Star Wars, εγώ να αντιπροτείνω τη μουσικούλα που παίζει στο South Park όταν πάμε σε ένα σπίτι ;) Εδώ δε θυμάμαι πως και αν έδενε με το ίδιο το κόμικ και αν ο Russell χρησιμοποιούσε κάτι παρόμοιο (κάποιο χρώμα? κάποιο σύμβολο?) σε αντίστοιχο σημείο/α του κόμικ...

 

Και αυτό που λες εδώ αναφέρεται με την ίδια ακριβώς παραπομπή στον Νταρθ Βέιντερ από το Star Wars. Εξηγεί δηλαδή ότι με ένα συγκεκριμένο "μοτο" (έτσι το λέει, συγκεκριμένο μοτίβο εννοεί) εκφράζονται πράγματα, άνθρωποι (χαρακτήρες), ακόμα και συναισθήματα. Έτσι κάθε φορά που επαναλαμβάνεται το ίδιο "μοτο" συνδέεται με κάτι συγκεκριμένο.

 

edit: επειδή μπήκαμε αφού είχε αρχίσει η παρουσίαση, πετύχαμε στη μέση και κάτι αναφορές σε tolkien κλπ, αλλά όπως δεν είχα καταλάβει τι παιζόταν, δεν έδωσα τη δέουσα προσοχή...

 

Για τον Tolkein λογικά θα αναφερόταν στο ότι η έμπνευση του Άρχοντα έγινε κι αυτή από το ίδιο έργο. Έτσι έχω διαβάσει τουλάχιστον. Δες εδώ. Αναφέρει τα εξής:

 

Since its inception, the Ring has been subjected to a plethora of interpretations. George Bernard Shaw, in The Perfect Wagnerite, argues for a view of the Ring as an essentially socialist critique of industrial society and its abuses. Robert Donington in Wagner's Ring and its Symbols interprets it in terms of Jungian psychology as an account of the development of unconscious archetypes in the mind, leading towards individuation. Peter Kjζrulff, in The Ringbearer's Diary, interprets the Ring as an attempt to expose a structure of ideas he refers to as The Cursed Ring, which he also links to J. R. R. Tolkien's The Lord of the Rings and Plato's The Ring of Gyges.

 

J. R. R. Tolkien's The Lord of the Rings, a trilogy of books, appears to borrow some elements from Der Ring des Nibelungen; however, Tolkien himself denied that he had been inspired by Wagner's work, saying that "Both rings were round, and there the resemblance ceases." The resemblance comes about because Tolkien and Wagner both drew upon the Nibelungenlied.

 

 

Θα ξαναδιαβάσω τα εισαγωγικά πιο προσεκτικά γιατί τώρα απλά έριχνα μια ματιά να θυμηθώ ότι είχα διαβάσει και αν βρω κάτι άλλο που να συνδέεται με αυτά που αναφέρεις θα επανέλθω...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εχμ... ΟΚ... μάλλον με καλύψατε πλήρως. Μόνο για αυτά τα κομμάτια του άρθρου "Τι είναι διασκευή" που λείπουν από τον πρώτο τόμο, έχω να πω ότι σε κάθε τόμο θα μπαίνουν τα σχετικά σημεία με αυτόν τον τόμο. Δεν θέλουμε να γεμίζουμε με spoilers τους αναγνώστες που βλέπουν και διαβάζουν για πρώτη φορά τους χαρακτήρες. Θα ήταν άδικο να εμφανίζουμε προσχέδια του Ζίγκφριντ πριν τον τρίτο τόμο ή των Βαλκυριών πριν τον δεύτερο.

 

Κατά τα άλλα... μάλλον πρέπει να προσλάβουμε το Νίκο για προώθηση και ανάλυση του κόμικ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Να πω κι εγω οτι, κατα τη γνωμη μου, ειναι μια απιστευτα καλη εκδοση (συνυπολογιζοντας το γεγονος οτι ειναι η πρωτη μιας νεας εταιριας) που με γεμιζει ελπιδες για το μελλον.

 

Θελω να κανω δυο ερωτησεις:

 

(α). Γιατι τα τεσσερα μερη του εργου θα κυκλοφορησουν με τοσο μεγαλη αποσταση μεταξυ τους (αν δεν κανω λαθος ειναι 3 μηνες); Εδω με τα μηνιαια τευχη και σχεδον ξεχναμε τι εχει γινει στο προηγουμενο (ειδικα οταν παιρνουμε αρκετους διαφορετικους τιτλους) ποσο μαλλον σε τοσο μεγαλο διαστημα. Προσωπικα θα προτιμουσα να βγει σε εναν τομο αλλα αφου επιλεξατε τα τεσσερα τευχη γιατι να μην ειναι εστω μηνιαια;

 

(β). Στην παρουσιαση στο convention (στην οποια ημουν παρων και ηταν πραγματικα πολυ κατατοπιστικη) αλλα και στο σαιτ αναφερεστε μονο στο δαχτυλιδι, το βιβλιο που βγηκε και τα αλλα που προκειται να βγουν αλλα δεν γινεται λογος για αλλους τιτλους. Θα ηθελα να μαθω πια ειναι τα σχεδια σας για αλλες εκδοσεις,αν υπαρχουν η αν θα μεινεται στο δαχτυλιδι.

 

Καλη επιτυχια σε οτι κανετε αν και ειμαι σχεδον σιγουρος γι' αυτην αν κρινω απο την πρωτη προσπαθεια!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Να πω κι εγω οτι, κατα τη γνωμη μου, ειναι μια απιστευτα καλη εκδοση (συνυπολογιζοντας το γεγονος οτι ειναι η πρωτη μιας νεας εταιριας) που με γεμιζει ελπιδες για το μελλον.

 

Ευχαριστούμε. Θέλαμε να είναι κάτι που θα μας άρεσε να πάρουμε στα χέρια μας και θα θέλαμε να αγοράσουμε αν το βλέπαμε μπροστά μας.

 

(α). Γιατι τα τεσσερα μερη του εργου θα κυκλοφορησουν με τοσο μεγαλη αποσταση μεταξυ τους (αν δεν κανω λαθος ειναι 3 μηνες); Εδω με τα μηνιαια τευχη και σχεδον ξεχναμε τι εχει γινει στο προηγουμενο (ειδικα οταν παιρνουμε αρκετους διαφορετικους τιτλους) ποσο μαλλον σε τοσο μεγαλο διαστημα. Προσωπικα θα προτιμουσα να βγει σε εναν τομο αλλα αφου επιλεξατε τα τεσσερα τευχη γιατι να μην ειναι εστω μηνιαια;

 

Λοιπόν... η εταιρία ξεκίνησε το Δεκέμβριο του 2006, οπότε και υπογράφτηκαν τα συμβόλαια με την Dark Horse. Από τη στιγμή που είμαστε νέα εταιρία, προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό προς τέρψιν των αναγνωστών μας. Η μετάφραση, οι διορθώσεις, οι επαφές με τους τυπογράφους και οι απαραίτητες συνεννοήσεις με όλους τους βιβλιοπώλες και τα πρακτορεία διανομής τύπου... ...για πρώτη φορά...

 

Τέλος πάντων, το πρώτο τεύχος το βγάλαμε το συντομότερο δυνατό και πάλι καθυστερήσαμε. Όμως ο δεύτερος τόμος θα βγει 4 Απριλίου και θα κάνει πρεμιέρα στο March Metal Day με headliners τους Manowar. Και θα βγει σίγουρα και ο τρίτος και ο τέταρτος τόμος. Σκοπός μας είναι να είμαστε συνεπείς και αυτό το έργο χρειάζεται πολύ χρόνο για να ολοκληρωθεί. Μακάρι να προλαβαίναμε να το βγάλουμε όλο αύριο κιόλας, αλλά δεν θα πετυχαίναμε την ίδια ποιότητα. Επίσης, δεν θέλουμε να καθυστερήσει αυτή η έκδοση στην περίπτωση που βγάλουμε και άλλους τίτλους συγχρόνως.

 

(β). Στην παρουσιαση στο convention (στην οποια ημουν παρων και ηταν πραγματικα πολυ κατατοπιστικη) αλλα και στο σαιτ αναφερεστε μονο στο δαχτυλιδι, το βιβλιο που βγηκε και τα αλλα που προκειται να βγουν αλλα δεν γινεται λογος για αλλους τιτλους. Θα ηθελα να μαθω πια ειναι τα σχεδια σας για αλλες εκδοσεις,αν υπαρχουν η αν θα μεινεται στο δαχτυλιδι.

 

ΔΕΝ θα μείνουμε στο δαχτυλίδι. Σκοπός μας είναι η προσέγγιση ενός μηνιαίου τίτλου που θα είναι πιο προσιτός σε όλον τον κόσμο και από άποψη τιμής και από άποψη περιεχομένου. Θα είμαστε κοντά στον χώρο του φανταστικού και θα φροντίσουμε να πραγματοποιήσουμε το όνειρό μας με τη δημιουργία ενός κόμικ από Έλληνες δημιουργούς, με τους οποίους ήδη έχουμε αρχίσει να κάνουμε επαφές.

 

Και κάτι τελευταίο... αν και μείναμε απολύτως ικανοποιημένοι από τον πρώτο τόμο, οι υπόλοιπες εκδόσεις μας θα έχουν ΟΛΕΣ την ίδια και ακόμα καλύτερη ποιότητα. Ακόμα και σε ασπρόμαυρο, σε έγχρωμο ή απλά κάτι δίχρωμο, θα ακολουθήσουμε τις ίδιες προδιαγραφές και στο μέλλον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

[...]Μόνο για αυτά τα κομμάτια του άρθρου "Τι είναι διασκευή" που λείπουν από τον πρώτο τόμο, έχω να πω ότι σε κάθε τόμο θα μπαίνουν τα σχετικά σημεία με αυτόν τον τόμο. [...]

Εξαιρετικό μου ακούγεται! Ψοφάμε για behind the scenes και trivia! :)

Keep up the good work!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  663
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μια ερώτηση... Το comic από ότι κατάλαβα επιχειρεί να αποδώσει πιστά την ιστορία της όπερας του Βάγκνερ, σωστά; Ή είναι απλά εμπνευσμένο από αυτή και την αποδίδει ελεύθερα; Ευχαριστώ για την παρουσίαση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Φίλε OfNails είναι απλά εμπνευσμένο. Ο Philip Craig Russell φαντάζεται και συνδέει τη μουσική με χαρακτήρες και αντικείμενα και πλάθει μία ιστορία μέσα στο μυαλό του. Αυτή αποτελεί και το κόμικς.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  663
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ευχαριστώ nikos_k. :beer:

Και σαν "ελεύθερη απόδοση" υποθέτω ότι θα έχει ενδιαφέρον. Μάλλον θα το τιμήσω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  57
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  82
  • Reputation:   269
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Παιδιά, είναι κορυφαία δουλειά και έκδοση , για τα ελληνικά εκδοτικά δεδομένα.

 

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το διάβασα προχτές και συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

 

Για όποιον τυχόν αναρωτιέται είναι και τα 4 τεύχη Rheingold της Dark Horse.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.