Μετάβαση στο περιεχόμενο

Shazam! (2019)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11.jpg

 

 

Οκ, θα είμαι λακωνικός και σαφής:

 

O GEOFF JOHNS ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ BILL BIRCH ΘΑ ΓΡΑΨΟΥΝΕ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΗΣ LIVE-ACTION TΑΙΝΙΑΣ ΤΟΥ ΚΛΑΣΣΙΚΟΥ ΚΑΠΤΑΙΝ ΜΑΡΒΕΛ!!!!!!  

 

22.jpg

 

Σκηνοθέτης θα είναι ο David F. Sandberg και υπεύθυνη για τη μεταφορά, φυσικά, η Warner Bros. Pictures.

 

post-556-1251453635_thumb.jpg  post-556-1251454163_thumb.jpg

 

Shazaaaaaaam!!!!!!!* Φωνάζοντας το όνομα του αρχαίου μάγου, ο έφηβος Billy Batson γίνεται ο πανίσχυρος Captain Marvel, υπερασπιστής των αδυνάτων και πολέμιος του κακού, ενώ η Νέμεσή του είναι ο Μαύρος Αδάμ. Όμως ο μικρός Billy έχει αρκετούς συμμάχους, από τη δίδυμη αδερφή του Mary (Mary Marvel) και τον Freddy Freeman (Captain Marvel Jr.) μέχρι το θείο του Dudley H. Dudley (Uncle Marvel). :D Η επονομαζόμενη Marvel Family ήταν ένα δημιούργημα της Golden Age και εκδίδοταν από την Fawcett Comics μέχρι που η DC, μετά από μια μακροχρόνια δίκη, πήρε τα δικαιώματα των χαρακτήρων και από τότε η οικογένεια των Μάρβελς είναι ιδιοκτησία της DC. Λογικά, η ταινία θα στηριχτεί στα κόμικς της DC και όχι της Fawcett.

 

post-556-1251454025_thumb.jpg

 

Πηγές:

SuperHeroHype

Wikipedia

 

*

S The wisdom of Solomon;

H The strength of Hercules;

A The stamina of Atlas;

Z The power of Zeus;

A The courage of Achilles;

M The speed of Mercury.

 

[imdb=tt0448115]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Από τους αγαπημένους μου ήρωες! Μακάρι να γίνει πραγματικότητα η ταινία! Αν και 9/10 ταινίες της DC που ανακοινώνονται την επόμενη χρονιά έχουν ακυρωθεί!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αμα γινει τελικα και αμα την κανουν σωστα μπορει να γινει εκπληκτικη!!Γιατι γενικα το ολο concept του shazam ειναι φοβερο και πιστευω ταιριαζει σε ταινια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Shazam: Zachary Levi to Play Title Character in DC Film

 

Πάνε να διαφοροποιηθούν όσο γίνεται από την κοψιά του Σούπερμαν δηλαδή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94415
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πόσο ντροπή θα αισθανόμουν στα διαλείμματα των γυρισμάτων να κυκλοφορώ με την φανταχτερή στολή,ανάμεσα σε φυσιολογικά ντυμένα άτομα. :lol: 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

32149057_976964589145535_7438695151205089280_n.thumb.jpg.3e6a49dac411d42eb465b13a5720f12d.jpg

 

Επεξεργασία από mr-d
το έσβησαν κ το ξανά ανέβασα :p
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  35
  • Reputation:   181
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εχω διαβάσει κάπτεν μάρβελ  μόνο στο kingdom come καιν ήταν ο πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας. Καμιά πρόταση εν όψει ταινίας;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

25 min ago , tsekouri said:

εχω διαβάσει κάπτεν μάρβελ  μόνο στο kingdom come καιν ήταν ο πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας. Καμιά πρόταση εν όψει ταινίας;

Τσέκαρε αυτά 


Shazam: The new beginning (origins)

Shazam: Monster Society of Evil

Power of Shazam

Trials of Shazam

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  35
  • Reputation:   181
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μόλις τώρα, Θρηνωδός είπε:

οκ ευχαριστώ, θα τσεκάρω το origin πρώτα να δω τι παίζει και ίδωμεν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ωραίο φαίνεται σαν πρώτη εντύπωση. Είναι προφανές πως βασίζεται εξ'ολοκλήρου στο κόμικ του Geoff Johns που βγήκε στα πλαίσια του New 52, το οποίο προσωπικά έχω διαβάσει και το λάτρεψα. Παρόλα αυτά εκεί συμπεριλαμβανόταν και ο Μπλακ Άνταμ ενώ ο Δρ. Σιβάνα είχε δευτερεύοντα έως ασήμαντο σχεδόν ρόλο, εδώ που θα είναι υποτίθεται ο κύριος ανταγωνιστής δεν ξέρω πως θα βγει. Για μένα χαζομάρα τους που δεν εισήγαγαν επιτέλους τον Black Adam του Dwayne "The Rock" Johnson, τον οποίο έχουν ανακοινώσει εδώ και κάμποσα χρόνια, ήταν η τέλεια ευκαιρία. Ίσως ο The Rock είναι υπερβολικά ακριβός και δεν θέλουν να ρισκάρουν. Γυρνώντας πίσω στο τρέιλερ, ο Zachary Levi εξαιρετικός ως Σαζάμ, μοιάζει με μεγάλο παιδί και του πάει γάντι ο ρόλος, μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για ένα παιδάκι που έγινε υπερήρωας και το αντιμετωπίζει όλο αυτό με μια πιο ανώριμη ματιά. Ο μικρός που κάνει τον Μπίλλυ μου φάνηκε λίγο αδιάφορος, αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου, δεν τον έδειξε και τόσο. Μακάρι να βγει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα και να έχουμε κι άλλες ταινίες για ανεξερεύνητους και λιγότερο γνωστούς ήρωες της DC σύντομα. (Αφού βέβαια μας δώσουν επιτέλους μια ταινία Flash και Green Lantern).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εμένα πάλι με άφησε με ανάμεικτα συναισθήματα. Η στολή είναι άψογη, ο Λέβι πραγματικά είναι λες και του πηγαίνει γάντι ο ρόλος και δείχνει να το χαίρεται, το origin story του ήρωα είναι λίγο-πολύ όπως το ξέρουμε και παρουσιάζεται ωραία, αλλά με χαλάει ότι σχεδόν σε όλο το τρέιλερ ουσιαστικά κυριαρχεί το κωμικό στοιχείο. Καταλαβαίνω ότι μιλάμε για ένα 14-χρονο παιδί που από τη μια μέρα στην άλλη μεταμορφώνεται σε ολόκληρο άντρα (εξωτερικά τουλάχιστον) και αποκτά απεριόριστες δυνάμεις. Σίγουρα δεν ξέρει πως να το χειριστεί, και αυτό βγαίνει στην ταινία με τον καλύτερο τρόπο. Αλλά ο Σαζάμ είναι και κάτι περισσότερο από ένα παραφουσκωμένο παιδί που τα βάζει με κλεφτρόνια, είναι υπερασπιστής της Γης και προικισμένος με τις δυνάμεις των θεών, και αυτά δεν τα είδα. Μάλιστα αν κρίνω από το τρέιλερ ο Μάγος δεν φαίνεται να του έκανε την παραμικρή νύξη στις δυνάμεις του και την σημασία του ονόματός του, πράγμα που με ξενερώνει αν δεν αναφερθεί πουθενά μέσα στην ταινία. Και το αναφέρω γιατί έχω την αίσθηση ότι από το New 52 κι εξής έχει διαγραφεί ως αναφορά και από τα κόμικς. Γενικά μου έβγαλε ένα feeling αλά Homecoming που ξέρω ότι θα την κάνει μια πολύ διασκεδαστική ταινία, αλλά όχι μια ταινία για τα γούστα μου... Εν αναμονή των επόμενων τρέιλερ για καλύτερη εικόνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94415
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σαν τελείως άσχετος με το origin του ήρωα μπορώ να πω ότι το trailer μού άρεσε. Δεν περίμενα όμως να είναι τόσο κωμικός ο χαρακτήρας. Νόμιζα ότι είναι κάτι σαν τον Superman. Αυτός εδώ μας βγήκε Deadpool. :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

- Just say the word.

- SAGAPO S. A. G. A. P. O.!

 

(τι; όχι; )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το ειδαμε και αυτο σημερα. Αρκετα ευχαριστο με πολλα κωμικα στοιχεια και την καταλληλη δοση συγκινησης και περιπετειας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα Νέα έχει βαθμολογία 0!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το είδα και πέρασα καλύτερα από ότι περίμενα. Με βάση τα τρέιλερ φανταζόμουν αρκετά πιο παιδικά αστεία και γενικά τέτοιο κλίμα αλλά μπορώ να πω πως αρκετές στιγμές γέλασα και γενικά δεν βαρέθηκα ούτε ένιωσα ότι ήταν κάτι υπερβολικό. Του Λέβι του ταίριαξε γάντι ο ρόλος και μπορώ να πω ότι κουβάλησε την ταινία ουσιαστικά. Ο Σιβάνα του Μαρκ Στρονγκ ήταν ένας κλασικός ανταγωνιστής χωρίς κάτι τρομερά αξιομνημόνευτο, πάντως ήταν επαρκής για το ρόλο και έπαιξε καλά. Συνεχίζω να πιστεύω ότι αν έβαζαν τον Black Adam του The Rock θα είχε γίνει χαμός αλλά ίσως τον φυλάνε για σίκουελ. Τα παιδάκια επίσης έπαιξαν καλά αλλά ο μικρός που έκανε τον Μπίλι μου φάνηκε λίγο αδιάφορος, κάτι που βλέπω παραπάνω πως είχα επισημάνει από το τρέιλερ. Είχε γενικά πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία αλλά νομίζω κάποια δεν τα αξιοποίησε πλήρως. Γενικά πιστή μεταφορά βασισμένη στο New 52 αλλά και με παλιότερα στοιχεία του χαρακτήρα. Ένα 7/10 για μια ακόμα καλή προσπάθεια της DC χωρίς βέβαια να είναι κάποιο αριστούργημα. Δεν ξέρω όμως πότε θα πάψει να μας αρκεί μια ακόμη "απλά οκ" ταινία της DC. Πιστεύω μετά την εποχή Snyder που δίχασε κόσμο, οι φανς ικανοποιούνται απλά με μέτριες προς καλές, ευχάριστες ταινίες με ύφος που παραπέμπει στα κόμικ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είχα πει δεν θα την δω για δύο λόγους, πρώτον γιατί από πολλές απόψεις ο Σαζάμ του 52 δεν είναι ο Κάπταιν Μάρβελ που ήξερα από τα παλιότερα καρτούνς και δεύτερον και κυριότερον γιατί από τα trailers μου θύμιζε έντονα homecoming η φάση (σε σάχλα και παιδικότητα) και δεν ψηνόμουν να κάνω το "δις εξαμαρτείν". Διάβασα προ ημερών το αντίστοιχο κόμικ του New 52 από περιέργεια και παραδόξως μου άρεσε, μου άρεσε τόσο ώστε να ψηθώ να δώσω μια ευκαιρία και στην ταινία. Κι ευτυχώς δεν το μετάνιωσα καθόλου!! :) Ο Λεβί φαίνεται όντως ότι γεννήθηκε για να παίξει τον συγκεκριμένο ρόλο, κυριολεκτικά μπήκε στο πετσί ενός 15χρονου. Υπήρχαν κάποια λίγα μαρβελίστικα αστεία που μπήκαν σε άκυρη στιγμή1 και αν έλειπαν δεν θα μου έλειπαν, αλλά γενικά βρήκα πετυχημένα τα περισσότερα κι έδεσαν ωραία το ανάλαφρο ύφος με το δραματικότερο στοιχείο2. Βέβαια φοβάμαι ότι η ΝτιΣι τώρα που άρχισε να μιμείται επιτυχώς την Μάρβελ, θα επαναπαυθεί και θα επαναλαμβάνει την ίδια συνταγή σε όλες τις ταινίες της, ως φαν των σκοτεινότερων ιστοριών ελπίζω να αποδειχθώ ψεύτης. Μου άρεσε επίσης που κράτησαν κάποια στοιχεία του κλασικού Κάπταιν Μάρβελ3, και οι λίγες αναφορές που έκαναν στην ποπ κουλτούρα, ώστε να πιάσουν και παλαιότερους φανς. Ο Στρονγκ είναι ένας ηθοποιός που ούτως ή άλλως εκτιμώ και δεν με απογοήτευσε ως κακός. Έδεσαν και ωραία το πως απέκτησε ξαφνικά δυνάμεις, γιατί να αναφέρω ότι στα κόμικς ή καρτούνς δεν είχε ποτέ. Απλά μην έχοντας τον Μαύρο Αδάμ χρειάζονταν έναν αντίπαλο ισάξιο του Σαζάμ και τον "επινόησαν" για την ταινία και μόνο. Ακόμα πιστεύω ότι με τον Μαύρο Αδάμ μέσα, η ταινία θα ήταν πολύ-πολύ καλύτερη, αλλά ελπίζω να μην τον χαραμίσουν τελείως και να τον δούμε στο σίκουελ. Μου άρεσαν όλα τα παιδιά, γενικά έγινε ένα εξαιρετικό κάστινγκ και όλοι τους θύμιζαν τους αντίστοιχους χαρακτήρες των κόμικς, και μου άρεσαν οι γονείς που έβγαζαν το όλο συναίσθημα που έπρεπε ως γονείς μιας πολυμελούς θετής οικογένειας. Υπήρχαν δυο σκηνές μετά το τέλος, η πρώτη ενδιαφέρουσα, αλλά αναμενόμενη4. Η δεύτερη αδιάφορη χάριν αστειότητας5. Η συνέχεια εντός σπόιλερ...

 

Spoiler

Το χειρότερο μακράν για μένα ήταν στη σκηνή που ο Σιβάνα μιλούσε στον Σαζάμ και ο Σαζάμ δεν τον άκουγε. Ήταν τρολιά και το αναγνωρίζω, αλλά μου χάλασε την επικότητα της μάχης και με ξενέρωσε.

2 Διαφοροποίησαν το όριτζιν του Μπίλυ Μπάτσον ακόμα και από το New 52. Υποτίθεται ότι οι γονείς του είχαν πεθάνει, εδώ ο πατέρας του φαίνεται να είναι φυλακή και η μάνα του τον έκανε όταν ήταν έφηβη και τον εγκατέλειψε μικρό. Κάπως στην αρχή μου κλώτσησε, αλλά γρήγορα το ξέχασα και ήταν μια αλλαγή που χάρηκα, μιας και επέδρασε δραματικά στον Μπίλυ, ώστε να εκτιμήσει την οικογένεια που του χαρίστηκε και να γίνει ο ήρωας που προοριζόταν.

3 Το "holy moly" για όσους δεν γνωρίζουν ήταν η catch phrase του Μπίλυ Μπάτσον στις κλασικές ιστορίες κι έχω την εντύπωση ότι στο New 52 αφαιρέθηκε. Επίσης στο 52 είχε αφαιρεθεί η αναφορά στους θεούς και ημίθεους των οποίων τις δυνάμεις έχει ο Σαζάμ, κάτι που - προς μεγάλη μου χαρά - συμπεριλήφθηκε στην ταινία!!! :dance:

Η πρώτη σκηνή έδειχνε τον δρα Σιβάνα στο κελί του να γράφει κάτι αιγυπτιακά ιερογλυφικά στους τοίχους όταν ξαφνικά ακούει την φωνή του κου Εγκέφαλου να του μιλάει και τον βλέπουμε στη συνέχεια να κάθεται στο παράθυρο του κελιού.

Η δεύτερη σκηνή ήταν μεταξύ του Μπίλυ και του Φρέντυ και αναφερόταν στον Άκουαμαν. Ουσιαστικά τέσταραν τον Μπίλυ αν μπορεί να μιλήσει με τα ψάρια και "περιγελούσαν" τις δυνάμεις του Άκουαμαν.

 

Υ.Γ. Μια cameo εμφάνιση έκανε ο Σούπερμαν, χωρίς να μας δείξει ποτέ το πρόσωπό του. Από το να έβαζαν έναν τυχαίο ηθοποιό ή CGI του Κάβιλ ή και τον πραγματικό Κάβιλ, αλλά μην ξέροντας ακόμα αν θα επιστρέψει στον ρόλο ποτέ ξανά, για μένα καλύτερα έτσι. Επίσης τρόπον τινά cameo εμφάνιση έκανε όλη η Λεγεώνα της Δικαιοσύνης στους τίτλους τέλους υπό μορφή καρτούν. Μερικά "σκετσάκια" ήταν πολύ πετυχημένα, ειδικά αυτό του Μπάτμαν του καταχάρηκα :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αρκετές σφαγές χωρίς στάλα αίματος. Κρατούσα με τη σειρά μου πολύ μικρό καλάθι αλλά η ταινία μου άρεσε περισσότερο απ' όσο περίμενα! Το 1ο που λες Νίκο είναι ξεκάθαρα παρωδία! Δεν το συζητάμε! Επειδή όμως η ταινία δεν είναι παρωδία υπερηρωικών, ήταν άκυρο... Γέλασα βέβαια (εξαρτάται και σε τι διάθεση είναι ο καθένας) αλλά και να μου έλειπε δε θα με πείραζε καθόλου. Ωραία η έκπληξη στην 1η post-credited σκηνή, όπως και το τέλος της ταινίας! Μου φάνηκε υπερβολή με

 

Spoiler

τους χαρακτήρες που εμφανίζονται προς το τέλος, αλλά μιας και δεν έχω διαβάσει τον Captain Marvel στο "New 52" (στο "Kingdom Come" μονάχα, αλλά εκείνο ανήκει στο "Elseworlds"), δε ξέρω κατά πόσο είναι πιστό ή όχι.

 

Δε θα την πρότεινα ως τυπική υπερηρωική σε κάποιον που ψάχνει να παρακολουθήσει κάτι τέτοιο και ελπίζω να μη συνεχιστούν τέτοιου είδους παραγωγές αλλά να σοβαρέψει λίγο το πράγμα. Δεν πέρασα άσχημα, έριξα και λίγο γέλιο αλλά αυτό είναι πραγματικά που θα ήθελε κανείς να παρακολουθήσει σε μια υπερηρωική ταινία φαντασίας/επιστημονικής φαντασίας στον κινηματογράφο; Εξαρτάται σε τι κοινό απευθύνονται, αλλά εάν προσπαθούν να "χτίσουν" ένα "κινηματογραφικό σύμπαν" και να πιάσουν παλαιό και νέο κοινό των κόμικς, χρειάζεται λίγη σοβαρότητα στα σενάρια και περισσότερο δράμα. Εκτός κι αν ζηλέψαν τη δόξα αντίστοιχων franchise τύπου "Πειρατές της Καραϊβικής". :shootme: Δε νομίζω ότι στοχεύουν σε κάτι τέτοιο, είναι ξεκάθαρο τι ετοιμάζεται για την "Justice League", επομένως ένας κωμικός πρωταγωνιστής στη δική του παρουσίαση που αφορά το ίδιο "σύμπαν", είναι παράταιρος. Κατά τ' άλλα ο Zachary Levi ήταν καλός και δε θυμόμουν ΚΑΝ ότι ήταν ο ίδιος που υποδύονταν τον Fandral στα "Thor: The Dark World" & "Thor: Ragnarok"! :respect:  Πρέπει επιτέλους να ξεκινήσω το "Chuck" κάποια στιγμή... Πρέπει επιτέλους να ξεκινήσω το "Chuck" κάποια στιγμή... Πρέπει επιτέλους να ξεκινήσω το "Chuck" κάποια στιγμή... Πρέπει επιτέλους να ξεκινήσω το "Chuck" κάποια στιγμή... Πρέπει επιτέλους να ξεκινήσω το "Chuck" κάποια στιγμή...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

7 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Ωραία η έκπληξη στην 1η post-credited σκηνή, όπως και το τέλος της ταινίας! Μου φάνηκε υπερβολή με...

...Πρέπει επιτέλους να ξεκινήσω το "Chuck" κάποια στιγμή... Πρέπει επιτέλους να ξεκινήσω το "Chuck" κάποια στιγμή... Πρέπει επιτέλους να ξεκινήσω το "Chuck" κάποια στιγμή... Πρέπει επιτέλους να ξεκινήσω το "Chuck" κάποια στιγμή... Πρέπει επιτέλους να ξεκινήσω το "Chuck" κάποια στιγμή...

Κώστα αν εννοείς την...

 

Spoiler

οικογένεια Σαζάμ, ναι έτσι ακριβώς έγινε και στο κόμικ-όριτζιν στόρι του new 52.

 

Και ναι, πρέπει επιτέλους να ξεκινήσεις Chuck γιατί τα σπάει!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.