Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟΙ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟΙ (ΟΙ)
Σενάριο/Kείμενα:
Αρκάς
Σχέδιο:
Αρκάς
Hμερ. έκδοσης:
03-2009
Εξώφυλλα:
4 + 4 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
4
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-329-472-6
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

SunomhlikoiTouArka_0001.jpg  SunomhlikoiTouArka_0002.jpg  SunomhlikoiTouArka_0003.jpg  SunomhlikoiTouArka_0004.jpg

 

Αναρωτιέμαι, εάν ο Οδυσσέας είχε διαβάσει Αρκά θα επέμενε τελικά ότι "ο σκύλος είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου";
 

yoshi_arkas_synomhlikoi.png

Λοιπόν όταν σε λένε Γεράσιμο και έχεις προ πολλού περάσει στην τρίτη ηλικία το μόνο που μπορείς τελικά να κάνεις ίσως είναι υπομονή μέχρι να σε βρει το αναπόφευκτο. Άλλωστε η σοφία και η πείρα της μακροχρόνιας ζωής, όταν μάλιστα έχεις καβαντζώσει το 75° έτος της ηλικίας σου, είναι ότι η σύνταξη θα είναι μικρή, ότι η εφορία θα υπάρχει πάντα εκεί, ότι το σώμα σου θα αρχίσει να σου διαμαρτύρεται κάθε μέρα και πιο έντονα, ότι οι γυναίκες είναι απαγορευμένος καρπός και μαζί με αυτές και οτιδήποτε φαγώσιμο έχει όμορφη γεύση. ΟΚ, είναι αλήθεια ότι με λίγο κουράγιο κάποιος μπορεί να τα αντιμετωπίσει όλα αυτά, ειδικά εάν έχει και έναν σκύλο για σύντροφο του... Τί γίνεται όμως όταν ο σκύλος αυτός - που λέγεται Ζαχαρίας - μπορεί να είναι ουσιαστικά συνομήλικος σου αφού έχει και αυτός πατήσει το 11° έτος της σκυλίσιας του ζωής (1 σκυλίσιο έτος είναι 7 ανθρώπινα), μπορεί να αντιμετωπίζει παρόμοια με τα δικά σου προβλήματα υγείας, αλλά αντιπαθεί και υποτιμά το "αφεντικό" του, ενώ είναι έτοιμος ανά πάσα στιγμή να τον προσβάλει και να του επιτεθεί λεκτικά όπως γίνεται συνήθως με τους χαρακτήρες του δημιουργού; Το μόνο που μπορείς να κάνει τότε κάποιος είναι να τον αντιπαθήσει και αυτός ως αντίποινα και να το απειλεί ότι θα τον ανταλλάξει με ένα καναρίνι (καημένε που να ήξερες πως φέρονται τα πουλιά του Αρκά). Κοντά τους μοναδική παρέα, ο Χαράλαμπος ο οποίος πάσχει από μία αρρώστια που εκφυλίζει τον εγκέφαλο και ξεχνά σχεδόν τα πάντα (οπότε μην του ζητήσετε να σας πει ποια είναι θα σας πω εγώ - Αλτσχάιμερ την λένε), αφού οι Αριστείδης, Μενέλαος και Αργύρης έχουν ήδη κόψει εισιτήριο για την Ζωή Μετά ;)

 

ARKAS_SYNOMILIKOI_GERASIMOS.jpgγια να μην τους μπερδεύετε, αριστερά είναι ο Γεράσιμος και δεξιά ο Ζαχαρίας ARKAS_SYNOMILIKOI_ZAXARIAS.jpg

Πρέπει να ήταν η τελευταία Κυριακή του Ιανουαρίου του 2008 όταν οι Συνομήλικοι του Αρκά, έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση στις σελίδες του Έψιλον της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας. Οι συνομήλικοι ήρθαν να αντικαταστήσουν την πιο πετυχημένη τελευταία σειρά του ιδίου: Η Ζωή Μετά και ένα χρόνο περίπου μετά, στις 17 του Μαρτίου του 2009, έκανε την εμφάνιση του το πρώτο τομάκι το οποίο είναι στο μέγεθος και σχέδιο που καθιέρωσαν οι δύο προηγούμενες σειρές (Χαμηλές Πτήσεις και Ζωή Μετά) 17Χ24 εκατοστά και με συνολικά 68 έγχρωμες σελίδες (συμπεριλαμβανομένων των εξώφυλλων) ενώ η εκδοτική είναι φυσικά τα ΓΡΑΜΜΑΤΑ, αφού έχουν πάρει εδώ και καιρό εργολαβία τα έργα του Αρκά. Για κάποιον που διαβάζει τις ιστορίες του Αρκά ίσως δύο γεμάτες δεκαετίες (εάν τα υπολογίζω καλά) η αυστηρότητα και η σύγκριση με τις προηγούμενες δημιουργίες του είναι σίγουρα αναπόφευκτη. Αρχικά ομολογώ ότι αντιμετώπισα αυτό το δίδυμο άκεφα και με προκατάληψη... δεν ξέρω μπορεί να φταίνε οι ζαρωμένες, πολυκαιρισμένες και μοναχικές φιγούρες τους που σου προκαλούν τον φόβο των επερχόμενων γηρατειών και όλων των προβλημάτων που αυτά κουβαλούν. Τί φρέσκο μπορεί να σου προσφέρουν αυτοί οι δύο χαρακτήρες που να μην το έχεις δει σε προηγούμενα άλμπουμ του Αρκά; Τελικά το γνωστό καυστικό, σαρκαστικό, προσβλητικό σε αρκετές περιπτώσεις χιούμορ του δημιουργού είναι παρόν και σε αυτό το αλμπουμάκι, μόνο που τώρα είναι ακόμη πιο "μαύρο" από ότι συνήθως αφού πηγάζει από τις τραγικά γέρικες και ταλαιπωρημένες φιγούρες ανθρώπου και ζώου που η κάθε σελίδα τους μπορεί να είναι και η τελευταία... Πάντως πάλι ο Αρκάς τα καταφέρνει καλά και τελικά σε κερδίζει με ένα δίδυμο που σε κάθε άλλη περίπτωση θα ήταν οι καλύτεροι φίλοι αλλά εδώ κλασικά συμβαίνει το αντίθετο, παρόλα αυτά παραμένουν μαζί μόνο από ανάγκη θα έλεγα. Λίγο βαρύ θα μπορούσε να πει κανείς, ίσως διόλου εύγευστο λόγω του θέματος του, αλλά νομίζω ότι θα αρέσει σε όσους είναι λίγο ανοικτόμυαλοι και στην κατάλληλη ψυχολογική διάθεση για να το διαβάσουν. Όχι από τα καλύτερα του, αλλά παραμένει ένας κλασικός Αρκάς με τα μέτρια, τα καλά και τα εξαιρετικά του, βαδίζοντας όπως πάντα σε γνωστές διαδρομές και με το δικό του μοναδικό χιούμορ αφού μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει και σε αυτό το δίδυμο αντίστοιχα πρόσωπα από τις παλαιότερες του δημιουργίες.

και ένα πολύ μικρό μεν - χαρακτηριστικό όμως δείγμα από το αλμπουμάκι:

 

post-5-1250801937_thumb.jpg post-5-1250801958_thumb.jpg post-5-1250801972_thumb.jpg post-5-1250801985_thumb.jpg

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τον PhantomDuck.

Το 2013 κυκλοφόρησε και το επίτομο της σειράς που μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ

 

Αφιέρωμα στον Αρκά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βαρβάτο αφιέρωμα και θα συμφωνήσω, ότι έχει μεν κάποιες καλούτσικες στιγμές, αλλά δεν είναι από τα καλύτερα του Αρκά. Προσωπικά, οι πρώτες σελίδες που είχα διαβάσει στην Κυριακάτικη μου φέρναν στο μυαλό τη λέξη "κόπωση" αλλά τελικά στη συνέχεια στρώνει... Κλάφτα Χαράλαμπε με αυτούς που έμπλεξες! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5501 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ένα έχω να πω: Ο ΑΡΚΑΣ ΤΡΟΜΕΡΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!! Τοσα χρόνια διαβάζω τα κόμικς του και τα λατρεύω!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πολύ ωραίο αφιέρωμα! :respect:

 

Όσον αφορά την σειρά, πιστεύω πως το χιούμορ του Αρκά κρυώνει :cold: , και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με την υπέροχη-μοναδική-αξεπέραστη-καταπληκτική-ξεκαρδιστική-ανεπανάληπτη-φανταστική-θεϊκή και πολλά άλλα προηγούμενη σειρά του, "Η Ζωή Μετά"... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κυκλοφόρησε το νέο τομάκι από την σειρά . Ο τίτλος είναι "Γερνάει καλύτερα όποιος γερνάει τελευταίος". Πιστεύω μπορείτε να το βρείτε σε καταστήματα που πουλάνε κόμικς, όπως το Public (δεν ξέρω για τα αθηναϊκά).

 

"Αλήθεια, ΓΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΕΡΝΑΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ;.. Πιθανόν. Ο Γεράσιμος πάντως, γερνάει πολύ άσχημα. Κι αυτό γιατί γερνάει φτωχός, μόνος και -το χειρότερο- γιατί γερνάει έχοντας για κατοικίδιο τον σκύλο Ζαχαρία. Ο Ζαχαρίας πάλι, γερνώντας μισεί όλον τον κόσμο, αλλά έχοντας πρόχειρο μόνο το Γεράσιμο, τον ταλαιπωρεί αδιάκοπα με τη δηλητηριώδη γκρίνια του. Ενίοτε ταλαιπωρεί και τον Χαράλαμπο, τον φίλο του Γεράσιμου, τον θαλερό υπερήλικα με τη γεροντική άνοια και τη νεανική λίμπιντο. Αυτός ίσως γερνάει καλύτερα απ όλους, αφ ενός γιατί δεν έχει σκύλο και αφ ετέρου γιατί είναι πεπεισμένος ότι αρέσει σε όλες τις γυναίκες.

 

Το δεύτερο άλμπουμ της σειράς: ΟΙ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟΙ του Αρκά, γεμάτο με το πικρό χιούμορ του δημιουργού του. Διαβάστε το γιατί γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος, αλλά γελάει μέχρι δακρύων όποιος διαβάζει Αρκά."

 

link

 

:beer:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12503
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  18
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Αρκας ειναι μακραν ο καλυτερος συγχρονος ελληνας σκιτσογραφος.Εχει κυνισμο, χιουμορ και διορατικοτητα. Και αυτο διεπει ολα του τα εργα! Κατα την γνωμη μου ειναι πανω απο ολα καλλιτεχης.-

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Βασικά παρότι μπορεί κάποιος να του προσάψει ότι πλέον επαναλαμβάνεται, ίσως και ότι αντιγράφει τον εαυτό του. Τα δύο αυτά φαινόμενα ίσως θεωρηθούν φυσιολογικά μετά από τόσα ανελλιπώς δημιουργικά χρόνια, περιέργως όμως δεν μπορεί να πει κανείς ότι φθείρεται, τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό κατά την γνώμη μου που να μην αξίζει να έχεις τα αλμπουμάκια του στην συλλογή σου. Μπορεί η συγκεκριμένη σειρά να μην είναι η καλύτερη του, μπορεί να μην γελάς όπως σε κάποιες παλαιότερες από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα, μπορεί ακόμη και να σου προκαλεί ένα κάποιο deja vu ή μερικά αστεία του να σου φαίνονται κρύα ή ίσως ξεπερασμένα, αλλά ακόμα και έτσι το κάθενα από αυτά έχει κάτι ξεχωριστό να σου προσφέρει, απλά ίσως δεν είναι στην γνωστή ποσότητα που μας έχει μάθει ο Αρκάς. Αυτά τα γενικά σχόλια για τις τελευταίες του δημιουργίες, για το συγκεκριμένο δεύτερο τομάκι θα πρέπει να το διαβάσω πρώτα και μετά να κάνω επί αυτού τα σχόλια μου.

 

:thanks: για την ενημέρωση JohnnyMZ

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ιδού το δεύτερο τεύχος, εμένα μου άρεσε όπως και το πρώτο. Οκ, δεν είναι και η καλύτερη σειρά, όμως είναι Αρκάς όπως και να το κάνουμε. Το χειρότερο τεύχος του Αρκά που έχω διαβάσει είναι το 8ο (και τελευταίο) από τη "Ζωή Μετά".

 

SunomhlikoiTouArka_0002.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11637
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  57
  • Reputation:   330
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα πήρα απο το Public, τον δεύτερο τόμο. Η αλήθεια είναι οτι τα περισσότερα στριπ του δεύτερου δεν τα ειχα διαβάσει γιατί τον τελευταίο 1 χρόνο δεν παίρνω Ελευθεροτυπία τις Κυριακές.

Παρατήρησα όμως μια μικρή βελτίωση στο χιούμορ από τις γελοιογραφίες του πρώτου τόμου, ο οποίος έκανε στο μεσον της διαρκειας του μια "κοιλιά".

Σίγουρα, η σειρά δεν είναι καλύτερη από Ισοβήτη, Σόου Μπιζ, Χαμηλές Πτήσεις και Ζωή Μετά, αλλά σκεφτείτε οτί ο Αρκάς μια φορά θα κάνει κάτι καλό :cool: ενώ την άλλη όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το τσίμπησα κι εγώ σήμερα,αλλά δεν πρόλαβα να το αφήσω στην ησυχία του πάνω από 2 ώρες! :D

Το τελείωσα κιόλας.Για άλλη μια φορά απολαυστικός ο Αρκάς και με ατάκες που σε πονάει η κοιλιά από τα γέλια... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω παρει(το πρωτο το'χω)και ειναι η πρωτη φορα που ειμαι σε διλημμα για comic του Αρκα.ειναι γεγονος,οτι τον τελευταιο καιρο,γινεται καπως πιο αδιαφορο το humor του,αλλα δεν μπορουμε να γκρινιαζουμε γιαυτο,γιατι ειναι ο μονος που μπορω να σκευτω που ειναι τοσα χρονια ενεργος με τοσες πολλες επιτυχιες..Αρκας :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν επί τη ευκαιρία αγοράς των Επικίνδυνων Νερών του ιδίου, τσίμπησα και το δεύτερο τομάκι από αυτή την σειρά που είχα αμελήσει να πάρω. Δεν ξέρω γιατί αν και δεν το περίμενα, μου άρεσε περισσότερο από το πρώτο αφού μου φάνηκε καλύτερο και με περισσότερες αξιόλογες στιγμές, εκτός εάν εγώ ήμουν θετικά προδιατεθειμένος λόγω του νέου του άλμπουμ αν και αυτό ίσως λειτουργούσε ως μπούμερανγκ ή αρνητικά για τους συνομήλικους. Τέλος πάντων, τα λεφτά του πιστεύω ότι τα αξίζει, ενώ έχει και το επιπλέον value ότι κάποια στιγμή όσα γράφει μέσα θα είναι ακόμη πιο σκληρές αλήθειες σε προσωπικό επίπεδο, αλλά αυτά δεν μας αγγίζουν γιατί είμαστε μικρά παιδιά ακόμη και εκτός από Αρκά, διαβάζουμε και μίκυ μάου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όσοι πάτε στην έκθεση βιβλίου της κλαυθμώνος ή απλά σε κάποιο βιβλιοπωλείο / κομικσάδικο, μπορείτε να τσιμπήσετε τον τρίτο τόμο της σειράς. Τον είχα πετύχει την Παρασκευή με το που πήγαινα στο Comicdom, όμως είχα στο μυαλό μου τους τόμους του Barks, γι' αυτό και ξέχασα να ενημερώσω. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, όμως η σειρά γενικά μου αρέσει. Σχόλια πιθανόν να πέσουν αφότου το διαβάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Χα! Εγω το διαβασα στο Public γιατι δεν ηθελα να το αγορασω, σε περιπτωση που εβγαινε πατάτα! :lol:

 

Τελικά όμως, λέει! :best: Θα το πάρω με την πρώτη ευκαιρία.

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

To πήρα με το που ενημερώθηκα ότι κυκλοφόρησε και το διάβασα στα καπάκια. Όποιοι με περιμένουν με το ρόπαλο στην γωνία για αφορισμούς και σχόλια από μέρους μου για πτώση ποιότητας της διασκέδασης, τυχόν γκρίνια λόγω θέματος ή επανάληψης, ότι έστω τον βαρέθηκα μετά από τόσα χρόνια βρε αδελφέ τον Αρκά και ότι επιτέλους θα χαρακτηρίσω από μέτριο ως κακό το τομάκι αυτό για να σπάσω το σερί μου από γέλια και χαρά, ατύχησε. Μου άρεσε, έτσι απλά. Δεν ξέρω αν ήταν κάτι περισσότερο ή λιγότερο από τα προηγούμενα της σειράς, αλλά ακούστηκα να ξεφωνίζω μερικά βαρβάτα γέλια, ενώ οι στιγμές που μάλλον κρύωσα έως αδιαφόρησα σε κάποια σελίδα ήταν από ελάχιστες έως μηδαμινές. Είμαι φαν του Αρκά το ξέρουμε από καιρό, πλην όμως κάτι τέτοιο θα μπορούσε να με οδηγήσει πιο εύκολα στο να κρίνω αρνητικά κάποια δημιουργία του, μετά από τόσα χρόνια και αφού έχω ξεσκονίσει άπαντα του. ΟΚ, ομολογώ ότι δεν είναι το καλύτερο του, είναι και περίεργο το θέμα, αλλά δεν ξέρω εμένα γενικά το τομάκι αυτό μου άρεσε. Γέλασα πολύ σε κάποια σημεία, μπορεί να με πέτυχε σε καλή διάθεση, μπορεί... αλλά δεν ξέρω τείνω να καταλήξω ότι ο ακόμη και χειρότερος Αρκάς μπορεί να σε διασκεδάσει όσο τίποτε άλλο εκεί έξω, ακόμη και εάν επαναλαμβάνεται, ακόμη και εάν τον ξέρεις σαν τον εαυτό σου, ακόμη και αν κάποια "τελειώματα" σελίδων σχεδόν τα ξέρεις πριν τα διαβάσεις. Νομίζω ότι όσοι έχουν διαβάσει τα προηγούμενα της σειράς, έχουν ήδη γνωριστεί με τους χαρακτήρες και συμβιβαστεί με το θέμα που πραγματεύεται, τότε αυτό θα το απολαύσουν μάλλον περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όντως, το αλμπουμάκι είναι ικανοποιητικό. Όπως και όλη η σειρά άλλωστε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χα! Εγω το διαβασα στο Public γιατι δεν ηθελα να το αγορασω, σε περιπτωση που εβγαινε πατάτα! :lol:

 

Τελικά όμως, λέει! :best: Θα το πάρω με την πρώτη ευκαιρία.

Πονηρούλη ήδη έχω ενημερώσει τους υπεύθυνοοε του καταστήματος να σε προσέχουν,μου απάντησαν ότι ήδη σε έχουν πάρει είδηση αφου πηγαίνεις απο το πρωί και φεύγεις το απόγευμα διαβάζωντας κάπου 10 με 12 αλμπουμάκια :mafia: αγοράζοντας ότι πιο φτηνό-καλά που δεν πουλάνε τσίχλες-. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άρθρο του Χρήστου Ξανθάκη από την Ελευθεροτυπία του Σαββάτου 09/07/2011.

 

post-2298-13104062556254_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κυκλοφόρησε και ο τέταρτος τόμος της σειράς με τίτλο Μπάτε σκύλοι.

 

9789603295037.jpg

 

link

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κυκλοφόρησε και ο τέταρτος τόμος της σειράς με τίτλο Μπάτε σκύλοι.

 

Επ; Τι το κάναμε εδώ;

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Κυκλοφόρησε και ο τέταρτος τόμος της σειράς με τίτλο Μπάτε σκύλοι.

 

 

 

Καιρός ήταν... Άντε να βγάλει και 2ο των επικίνδυνων νερών :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Έλα να βάλουμε και το οπισθόφυλλο, για να είμαστε πλήρεις (όχι ημερών αλλά συλλογής). Κλασικά με τα καλά του και τα μέτρια του, δεν ήμουν και στην καλύτερη διάθεση αλλά παρόλα αυτά το διασκέδασα αρκετά. Σχετικά "ανησυχητικό" σχόλιο για τους φανς της σειράς ίσως αποδειχθεί αυτό που γράφει στο οπισθόφυλλο ότι "ολοκληρώνει την χιουμοριστική, αλλά διεισδυτική ματιά του δημιουργού στα προβλήματα της τρίτης ηλικίας." Να υποθέσουμε ότι με αυτό το τομάκι κλείνει ο κύκλος του και αυτή η σειρά; Να περιμένουμε ότι του χρόνου περίπου θα σκάσει και το επίτομο και τέρμα; Θα δείξει υποθέτω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Έλα να βάλουμε και το οπισθόφυλλο, για να είμαστε πλήρεις (όχι ημερών αλλά συλλογής). Κλασικά με τα καλά του και τα μέτρια του, δεν ήμουν και στην καλύτερη διάθεση αλλά παρόλα αυτά το διασκέδασα αρκετά. Σχετικά "ανησυχητικό" σχόλιο για τους φανς της σειράς ίσως αποδειχθεί αυτό που γράφει στο οπισθόφυλλο ότι "ολοκληρώνει την χιουμοριστική, αλλά διεισδυτική ματιά του δημιουργού στα προβλήματα της τρίτης ηλικίας." Να υποθέσουμε ότι με αυτό το τομάκι κλείνει ο κύκλος του και αυτή η σειρά; Να περιμένουμε ότι του χρόνου περίπου θα σκάσει και το επίτομο και τέρμα; Θα δείξει υποθέτω...

 

 

 

το ειδα και γω :(

αλλα το επιτομο θα το αφησω αφου εχω και τα 4 αλμπουμακια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εγώ δεν αφήνω τίποτα να πέσει κάτω από αρκά. Δυστυχώς είδα πρόσφατα ότι λόγω της περιόδου που κυκλοφόρησαν (στρατός, οικογενειακές υποχρεώσεις, έλλειψη ρευστού) έχω κενά στην σειρά των χαμηλών πτήσεων (μάλιστα κάνα δυο που έχω είναι και τα μεγάλα σε μέγεθος τομάκια που έβγαιναν τότε και όχι το κλασικό μέγεθος), και μου λείπουν σχεδόν όλα από τον καστράτο. Αυτά αργά ή γρήγορα θα τα πάρω κι ας έχω τα επίτομα. ΤΑ ΘΕΛΩ ΟΛΑΑΑΑ!!! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ε αυτο ειναι μεγαλη βλακεια...Αν παρεις το επιτομο,δωσε η ανταλλαξε το αλμπουμακι με κατι που δεν εχεις.

 

Εγω οταν παιρνω μεχρι και τομους μικυ μαους και τυχει να εχω καποιο τευχος αυτονομο το ανταλλασω με κατι που δεν εχω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ε, ναι... η λατρεία μου για τον Αρκά φτάνει στα όρια της βλακείας, αλλά τί να κάνουμε αδυναμίες είναι αυτά. Ωστόσο είσαι από ότι είδα μικρός ακόμη, θα δεις ότι στην ζωή κάνουμε πολύ μεγαλύτερες βλακείες από το να παίρνουμε διπλά και τρίδιπλα, όπως π.χ. να παντρευόμαστε :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Έλα να βάλουμε και το οπισθόφυλλο, για να είμαστε πλήρεις

 

Δεν βάζεις και το εξώφυλλο; Του The_Sandman είναι από το net.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Α, δεν το πρόσεξα να πω την αλήθεια. Στις διαταγές σας...

 

Κάτι άλλο; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

 

Κάτι άλλο; :P

 

:idea::D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

διαβασα το μισο τελευταιο σημερα (ναι ελιωσα σημερα :D) και μπορω να πω οτι ειναι βελτιωμενο σχετικα με τα προηγουμενα.καλυτερο χιουμορ που θυμιζει λιγο τον παλιο ΑΡΚΑ μιας και κατα τη γνωμη μου οι πρωτοι συνομηλικοι ειχαν λιγο κοιλια (λογικο στην ηλικα τους θα μου πεις)!!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.