Μετάβαση στο περιεχόμενο

Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μα ήταν σχεδόν το ίδιο με του Grant Morrison!!

:lol:

Ουσιαστικά είναι η συνέχεια του run του Morrison.

Και αποτελούν κατά τη γνώμη μου τις καλύτερες Χ-ιστορίες της τελευταίας 20+ετίας.

Και βέβαια το run του Lobdell ακολουθεί τρίτο.

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12957
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   223
  • Achievement Points:  95
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5010 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

ρισπεκτ στους μόρισον και γουέντον για τη συνοχή στις ιστορίες, για τις ωραίες συγκρούσεις χαρακτήρων(αγαπημένη μπηστ γούλβεριν),τη σχετική αληθοφάνεια και την επική επιστροφή του κολόσσους με το ΦΟΒΕΡΟ μπουκέτο σε εκείνο τον εξωγήινο.Αγαπημένη δε σκηνή του μόρρισον ήταν εκεί που αποκαλύπτει ο ξορν στον ξαβιέ ότι είναι ο μαγκνέτο.ΕΠΟΣ! στα 90's π.χ. έχανες την μπάλα στο ίδιο τεύχος των x-men.Έλεγες wtf έγινε τώρα?αλλά μου άρεσε η ποικιλία χαρακτήρων.Μέχρι που η ομάδα έγινε τουρλουμπούκι με κάτι άχρηστους τύπου μάροου μάγκοτ και σεσίλια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Γιατι ρε συ εγω δεν ειχα προβλημα με Marrow,Maggot k Cecilia.Αλλα θα μπορουσαμε να χαμε λιγο περισσοτερο Psylocke τα τελευταια 10 χρονια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12957
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   223
  • Achievement Points:  95
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5010 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Γιατι ρε συ εγω δεν ειχα προβλημα με Marrow,Maggot k Cecilia.Αλλα θα μπορουσαμε να χαμε λιγο περισσοτερο Psylocke τα τελευταια 10 χρονια.

 

respect στη marrow μόνο και μόνο γιατί έφερε τον γουλβ σε κατάσταση BERZEKER FURY!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Γιατι ρε συ εγω δεν ειχα προβλημα με Marrow,Maggot k Cecilia.Αλλα θα μπορουσαμε να χαμε λιγο περισσοτερο Psylocke τα τελευταια 10 χρονια.

 

Και γω δεν τους χώνεψα αυτούς. Σα να δημιουργήθηκαν στο πόδι. Ψεύτικοι μου φάνηκαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12957
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   223
  • Achievement Points:  95
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5010 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

ανίσχυροι φουλ.όπως είχε πει και ο τζάγγερνοτ έτσι όπως τους έβλεπε δεν θα κρατούσαν για 2-3 μήνες.Ο Μάγγοτ με την πιο γελοία υπερδύναμη έβερ, το διασπώμενο πεπτικό σύστημα(γελάω μόνο που γράφω) χρησιμοποιήθηκε για την ανάκαμψη του ΜΑΓΚΝΕΤΟ (του ρήαλ ουάν, όχι τουυ τζόβενου με τη χαίτη),η σεσίλια καλό γκομενάκι δε λέω,αλλά ήταν μόνο για την επαναφορά του iceman στο προσκήνιο(οι αναγνώστες το απαίτησαν, αφού καλός η κακώς ΕΙΝΑΙ ο πιο γ*μάτος x-man εβερ)ενώ η μάροου μάλλον συνέπεσε με trial of gambit και τα συναφή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  73
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  73
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5098 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

To Age of X το διάβασε κανείς;; Εμένα μέχρι στιγμής χωρίς να εχω διαβάσει το τελυταίο μέρος μου άρεσε πάρα πολύ! Λίγο το σκίτσο έχει πρόβλημα αλλά το σενάριο είναι αρκετά καλό. Ο Mαικ Κάρευ έκανε από την αρχή καλή δουλειά στους Χ-μεν,ιδιαίτερα στην αρχή αλλά και τώρα μετά από μία μικρή ύφεση. Όμως αυτό που μου άρεσε πιο πολύ στο Age of X ήταν η διαφορετική εμφάνιση των χαρακτήρων και οι νέες σχέσεις. Ελπίζω το τέλος να μην με χαλάσει.

 

Από την άλλη η καινούρια σειρά Χ-μεν μέχρι τώρα δεν μου άρεσε καθόλου (αν εξαιρέσω το σχέδιο του Bachalo) αλλά είμαι σίγουρος τώρα που αναλμαβάνει το σενάριο ο Yost( X-force, New X-men)η σειρά θα αλλάξει εντελώς και θα γίνει καλύτερη! Και επειδή ο συγκεκριμένος σεναριογράφος ότι έκανε μου άρεσε αισιοδοξώ για τη συνέχεια της σειράς!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το ΑοΧ μέχρι τώρα φαίνεται πολύ καλό. Όχι μόνο το σενάριο, αλλά και το σχέδιο του Legacy. Αρκετές στολές είναι καλύτερες από τις mainstream και ελπίζω να υιοθετηθούν από τους χαρακτήρες (όχι όλες, προς Θεού). Μένει να διαβάσουμε το τελευταίο κεφάλαιο και μετά διάφορα aftermaths.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  73
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  73
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5098 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Συμφωνώ απολύτως. Ιδιαίτερα οι στολες των New Mutants που είχαν ενα διαφορετικό ρόλο σε αυτό το σύμπαν αλλά και άλλες όπως του Northstar.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

bonadrug τα σεβη μου για το αρθρο :respect: (το βιβλιο δηλαδη :D ) στην πρωτη σελιδα :div:

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

The New Uncanny X-Men Family Tree

 

post-10513-0-55445900-1320342841_thumb.jpg

 

απο το comicsalliance

 

Jean Grey School for Higher Learning Faculty and Staff Chart

 

post-10513-0-76081800-1320363322_thumb.jpg

 

απο το comicsalliance επίσης

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  24951
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  8
  • Reputation:   35
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4401 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελειο αρθρο

αν και θελω να συνεχιστει

μετα απο το M Day εχουν γινει πολλα

btw all time favorite δικο μου ειναι ο Gambit

απλα δεν το συγκρινο με κανεναν αλλο

και εννοειται πως εγω διαβαζς ολους του X-Men τιτλους, και να πω την αληθεια δεν με χαλαει εαν "the rest of marvel" να μην υπηρχε οι Avengers ειναι overrated και δεν το μπορω τον Ironman

αλλα ο Spidey και ο Thor ειναι καλοι τιτλοι επισεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  24954
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   58
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παντα μου αρεζαν τα comics και οι υπερηρωες αλλα λιγα comics περασαν στα χερια μου και αυτα που ξερω για τους αγαπημενους μου υπερηρωες ειναι τα βασικα κι αυτα που βλεπω σε ταινιες κτλ πολυ λιγα πραγματα δηλαδη. Ηθελα παντα να ψαξω και να βρω τα comics και να τα διαβασω ολα απο την αρχη, αλλα μετα σκεφτομουνα ποσα πολλα ειναι και ποσο μπερδεμενα ειναι με τους παραλληλους κοσμους κτλ (δεν γνωριζω και τελεια αγγλικα για να δω ξενα sites). Για να καταληξω θελω να πω πως γραφτηκα σε αυτο το site για να μπορεσω να διαβασω καποια πραγματα για τους χαρακτηρες (και οχι μονο γι αυτο φυσικα) που αγαπω χωρις την μεγαλη ταλαιπωρια που αναφερω ποιο πανω. Ετσι σημερα ψαχνωντας βρηκα την παρουσιαση σου για τους X-Men και ηθελα να σου πω θερμα συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου ενα μεγαλο μπραβο και σε ευχαριστω πολυ γιατι τωρα θα χω την ευκαιρια να μαθω πολλα πραγματα. Θα περασω τωρα το βραδυ μου διαβαζοντας , απλα ηθελα να γραψω πρωτα πριν αρχισω!!! Ευχαριστω και παλι ^_^

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Οι δέκα χειρότεροι Χ-ΜΕΝ όπως τη φαντάζεται ένας αρθρογράφος του newsarama. Σε μερικά δίκαιος, σε μερικά όχι και τόσο.

 

Αι δικαί μου γνώμαι:

 

 

 

1. X-TREME Για ένα φεγγάρι ήταν ο τρίτος αδερφός Summers. Το σενάριο δεν άρεσε και τον παρατήσανε. Δεν είχε απολύτως τίποτα να τον κάνει να ξεχωρίζει, εκτός το πιθανό παρελθόν του, που ξεχάστηκε και δόθηκε σε άλλον.

 

2. X-MAN Δεν έχω διαβάσει πάνω από 5 σελίδες που να τον αφορούν. Νομίζω τον αδικούν λίγο.

 

3. MAGGOTT Βλακωδέστατος μεταλλαγμένος που είχε ως δύναμη δυο μηχανικά κατασκευάσματα του Magneto Που λειτουργούσαν ως το εξωτερικό πεπτικό του σύστημα. Μπορεί και να κάνω λάθος και να είναι κάτι χειρότερο.

 

4. MARROW Βλακωδέστατη μεταλλαγμένη που τα κόκκαλά της μεγάλωναν και εκτός δέρματος και τα χρησιμοποιούσε σαν όπλα, όταν τα ξερίζωνε από πάνω της. Υστερική με την επιθετική της συμπεριφορά, τύπου wanabe Wolverine, να σκας στα γέλια όταν την κάνανε τηνεϊτζερ που ψάχνει για αγόρι κάτω από την προστασία της Storm

 

5. BEAST τον θεωρεί αποτυχημένο το άρθρο αφού οι δυνάμεις του είναι δυσεξελιστικές και όχι θετικής εξέλιξης

 

6. SHATTERSTAR Μπαρούφα του Rob Liefield. Προϊόν ενός πλανήτη που βασίζεται σε κοινωνία αρένα-τηλεόραση. Είναι πιο γελοίος απ’ ότι φαντάζεστε.

 

7. SKIN Δεν τον γνωρίζω. Λαστιχάνθρωπος που δεν ξέρω τι τον κάνει αποτυχημένο.

 

8. JOSEPH Νεανίας Κλώνος που διατηρεί τύψεις του κακού παρελθόντος του Magneto, που ερωτοτροπεί με την Rogue, για να ζηλέψει ο Gambit. Ψυχολογικά προβλήματα με βάθος όσο το σιφώνι τουαλέτας.

 

9. CALLISTO Αξιόλογη Morlock που έγινε πλάσμα για γέλια. Έβγαλε πλοκάμια αντί για χέρια κάτι φεγγάρια, και της άρεσε.

 

10. CYPHER Ημιμεταλλαγμένος που θα έλεγα τον αδικεί το άρθρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δύο στους δέκα ήξερα χωρίς γκουγκλάρισμα και μετά από λίγο ψάξιμο έφτασαν τους τέσσερις :P

 

edit: Χα! Τελικά είναι πέντε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βασικά οι περισσότεροι είναι εποχής 1993-1999. Της άγονης εποχής :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4988 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βασικα τους ξερω ολους και μαλιστα φανταζομουν λυση για το πως θα τους χρησιμοποιουσαν "θετικα" στο μελλον στα κομικ των Χ-Men :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26434
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πω πω τι μου θύμησες τώρα... Ειδικά Marrow και Maggott...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13835
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  170
  • Reputation:   1850
  • Achievement Points:  171
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ότι ακριβώς έψαχνα. :up: :up:

:respect: :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

"What If": Οι X-Men στον Μεσαίωνα:

 

 

ajrDwPQ_700b.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1η Σεπτεμβρίου 1963 κυκλοφόρησε το X-Men #1 στις ΗΠΑ. Το comicdom αφιέρωσε όλη την εβδομάδα θεματικά στους μεταλλαγμένους και ακολουθεί το άρθρο-tribute:
 

50 Χρόνια X-Men: Μια Πορεία Γεμάτη Μεταλλάξεις

Written by Θωμάς Παπαδημητρόπουλος on September 9th, 2013 – 08:18

post-556-0-21115600-1379290104_thumb.jpg


X-Men. Μεταλλαγμένοι. Children Of The Atom. Τα ονόματα που μπορούν να τους αποδοθούν είναι πολλά. Το ίδιο και όλοι αυτοί οι χαρακτήρες που πέρασαν τις τελευταίες πέντε δεκαετίες από την ομάδα τους. Βλέπετε, καμιά άλλη ομάδα υπερηρώων δεν είχε τόσες αλλαγές στο roster της. Kαι κανένας άλλος τίτλος δεν κατάφερε να αποκτήσει τόσα (μα τόσα) πολλά spin-offs, τα οποία ασχολήθηκαν με μεμονωμένα μέλη, με διαφορετικές ομάδες, με παράλληλα σύμπαντα και εναλλακτικές πραγματικότητες.

Οι X-Men έχουν καταφέρει να συνδυάσουν κάποια από τα θετικότερα, αλλά και αρνητικότερα, στοιχεία της βιομηχανίας των comics. Έχουν συμμετάσχει σε κάποιες από τις επικότερες και ομορφότερες ιστορίες του Μέσου, έχουν αναδείξει ταλέντα, έχουν δεχθεί τολμηρές αλλαγές και έχουν αποτελέσει το έναυσμα για μεγάλα events και crossovers που έχουν επηρεάσει ολόκληρο το Marvel Universe. Παράλληλα, έχουν δώσει συγγραφικό ή σχεδιαστικό βήμα σε υπερφίαλους δημιουργούς, έχουν αναγκαστεί να συμμετάσχουν σε αδιάφορες ή απλά κακές ιστορίες, έχουν κουράσει με δεκάδες τίτλους, υπότιτλους και… παρα-υπότιτλους και έχουν αποτελέσει το έναυσμα για μεγάλα events και crossovers που έχουν επηρεάσει ολόκληρο το Marvel Universe – όπως καταλαβαίνετε, το τελευταίο μπορεί να αποτελέσει και αρνητικό, ειδικά μετά από τόσα χρόνια επαναλήψεων σε events που καταλήγουν μια από τα ίδια.
 

post-556-0-78662300-1379290133_thumb.jpg


Θα μπορούσαν να είναι η πρώτη ομάδα υπερηρώων στο Μέσο, αλλά τους πρόλαβαν οι Fantastic Four. Αποτέλεσαν την έμπνευση των Stan Lee και Stan Kirby και έκαναν το ντεμπούτο τους το Σεπτέμβριο του 1963, 50 ακριβώς χρόνια πριν. Σημαντικά επηρεασμένοι από το πνεύμα της εποχής (τα 60s δεν ήταν μόνο swinging, είχαν και κοινωνικές αναταράξεις, ρατσισμό και, φυσικά, την απειλή του Ψυχρού Πολέμου), οι δύο δημιουργοί πρότειναν μια νέα περιπετειώδη σειρά, για μια ομάδα εφήβων με εξαιρετικές ικανότητες, οι οποίοι θα προσπαθούσαν να κάνουν καλύτερο έναν κόσμο που θα τους φοβόταν και θα τους μισούσε. Η συγκεκριμένη ιδέα (όπως και κάθε ιδέα, μεταξύ μας) δεν ήταν τόσο πρωτότυπη, μιας και είχε προηγηθεί – μια δεκαετία πριν – το μυθιστόρημα του Wilmar H. Shiras, CHILDREN OF THE ATOM, από το οποίο οι δημιουργοί τον X-Men ποτέ δεν αρνήθηκαν τις επιρροές που βλέπουμε στο comic.
 

post-556-0-46084900-1379290165_thumb.jpg


Έτσι, γεννήθηκε η πρώτη ομάδα των X-Men, αποτελούμενη από τους Cyclops, Marvel Girl, Angel, Beast και Iceman. Φυσικά, δε θα μπορούσε να απουσιάζει ο μέντοράς της, ο άνθρωπος που συγκέντρωσε τους εφήβους αυτούς, με σκοπό να τους βοηθήσει να αναπτύξουν τις ικανότητές τους και να τις χρησιμοποιήσουν για την magnetoεκπλήρωση του μεγαλεπήβολου ονείρου του: την αρμονική συνύπαρξη ανθρώπων και μεταλλαγμένων. Ο άνθρωπος αυτός ήταν ο Charles Xavier, ένας από τους ισχυρότερους τηλεπαθητικούς του πλανήτη, ο οποίος ήταν καθηλωμένος σε αναπηρικό καροτσάκι. Ο Xavier όμως δεν ήταν ο μόνος με μεγαλεπήβολα όνειρα. Ένα παρόμοιο όνειρο είχε και ο κύριος και σημαντικότερος villain της σειράς: ο Magneto, ο άρχοντας του μαγνητισμού, ο οποίος ονειρευόταν έναν κόσμο όπου οι άνθρωποι θα ήταν υποταγμένοι στους ανώτερους γενικά μεταλλαγμένους. Η σύγκρουση των δύο πλευρών ήταν, φυσικά, αναπόφευκτη και οι X-Men έδωσαν το στίγμα τους από το πρώτο κιόλας τεύχος. Μάχονταν εναντίον των μεταλλαγμένων που θεωρούσαν ότι ο κόσμος τους ανήκει, αλλά και κατά των αντιλήψεων εκείνων που έκαναν τον απλό κόσμο να τους φοβάται και να τους μισεί. Και συνεχίζουν να το κάνουν μέχρι σήμερα, καθώς όποιες αλλαγές κι αν επήλθαν στους τίτλους, στα μέλη της ομάδας και στις αντιλήψεις των αναγνωστών όλα αυτά τα χρόνια, η βασική ιδέα παρέμεινε η ίδια.

Η επιτυχία, πάντως, δεν ήταν δεδομένη για το ΤΗΕ Χ-ΜΕΝ. Η πρώτη δεκαετία ζωής του τίτλου συνοδεύτηκε από χλιαρές πωλήσεις, οι οποίες ωχριούσαν μπροστά σε αυτές των υπόλοιπων σειρών της Marvel. Αλλαγές στο δημιουργικό team και προσθήκες νέων χαρακτήρων δεν είχαν τα αναμενόμενα αποτελέσματα και το τεύχος #66 σήμανε και το τελευταίο ουσιαστικά του τίτλου, μιας και τα τεύχη που ακολούθησαν (μέχρι και το #93) αποτελούνταν από επανεκδόσεις παλιότερων ιστοριών. Το αναπόφευκτο τέλος είχε μάλλον έρθει.
 

post-556-0-22597100-1379290191_thumb.jpg


Το 1975 όμως σήμανε αυτό που οι περισσότεροι χαρακτηρίζουν ως την ουσιαστική γέννηση των X-Men. Ένας τίτλος που κουράστηκε πριν καλά-καλά κάνει τον κύκλο του δε θα μπορούσε απλά να αναγεννηθεί. Θα έπρεπε να συμβεί κάτι τρομερά δραματικό, μια αλυσίδα γεγονότων που θα έκανε τους αναγνώστες να παραμείνουν προσηλωμένοι σε αυτόν, ακόμη και μετά από πέντε ολόκληρες δεκαετίες. Το πρώτο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση ήταν το GIANT SIZE X-MEN #1 των Len Wein και Dave Cockrum. Σε αυτό, τα υπάρχοντα μέλη των X-Men δεν ήταν πια έφηβοι, αλλά κατασταλαγμένοι ενήλικες. Και η ομάδα στρατολόγησε νέους μεταλλαγμένους, οι οποίοι προέρχονταν από διαφορετικά μέρη του κόσμου. Η Storm, ο Nightcrawler, ο Colossus, ο Banshee, o Sunfire, o Thunderbord και, φυσικά, ο Wolverine ήταν τα νέα πρόσωπα στη σχολή του Charles Xavier και οι χαρακτήρες που επανέφεραν την κουρασμένη ομάδα των X-Men στο προσκήνιο. Η δημοτικότητα της νέας ομάδας, “ανάγκασε” τη Marvel να συνεχίσει τη σειρά από εκεί που την άφησε, με τους νέους χαρακτήρες να συνδυάζονται άψογα με τους παλιούς. Το σχέδιο παρέμεινε στα χέρια του Cockrum, ενώ τα συγγραφικά ηνία παρέλαβε ο άνθρωπος που έχει συνδυάσει περισσότερο από καθέναν άλλο το όνομά του με τους μεταλλαγμένους: o Chris Claremont, του οποίου η έλευση στον τίτλο αποτέλεσε το δεύτερο σημαντικό γεγονός στην αλυσίδα των γεγονότων που έφεραν το X-MEN εδώ που βρίσκεται σήμερα. Αργότερα, το δημιουργικό team ενισχύθηκε ακόμη περισσότερο, με την ανάληψη του σχεδίου από τον John Byrne.

Αν το άρθρο τελείωνε εδώ, δε θα δίσταζα να χρησιμοποιήσω το κλισέ “and the rest is history…”. Θα μιλούσα όμως για την ιστορία που επεφύλασσε ο Claremont στους X-Men και της οποίας τα σημαντικότερα κεφάλαια αποτελούν πλέον αριστουργήματα του Μέσου. Αλλαγές στις δημιουργικές ομάδες (ακόμη και στον τίτλο, ο οποίος από το #142 μεταλλάχθηκε σε THE UNCANNY X-MEN), νέοι τίτλοι που αποτελούσαν spin-offs, όπως τα NEW MUTANTS του 1983, X-FACTOR του 1985, EXCALIBUR του 1987 και, φυσικά, το limited series WOLVERINE του 1982, καθώς και κατακόρυφες αυξήσεις των πωλήσεων έφεραν νέα δεδομένα στους X-Μen – αλλά ο Claremont παρέμεινε σταθερός, εμπνεόμενος τις καλύτερες ιστορίες των μεταλλαγμένων.
 

post-556-0-85662900-1379290215_thumb.jpg


Η δεκαετία του ’80 ήταν αυτή που σημάδεψε τον τίτλο όσο καμία άλλη. Κατά τη διάρκειά της, εκδόθηκαν τα σημαντικότερα έπη των μεταλλαγμένων: “The Dark Phoenix Saga”, “The Days Of Future Past” και πολλά ακόμη έφεραν τους X-Men στα πρόθυρα της αντοχής τους και το ενδιαφέρον των αναγνωστών στο ζενίθ του. Ο Claremont συνεργάστηκε με ταλαντούχους σχεδιαστές, όπως οι John Byrne, Paul Smith και John Romita Jr. και οι αναγνώστες εκείνης της εποχής είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ιστορικά γεγονότα του Marvel Universe να εκτυλίσσονται μπροστά στα μάτια τους, μήνα με το μήνα. Ο θάνατος της Jean Grey, η φυγή του Professor X στο διάστημα, η σφαγή των Morlocks, η εμφάνιση του Apocalypse, η σχέση του Cyclops με την Madelyne Pryor και πολλά ακόμη γεγονότα, άλλοτε σημαντικά και άλλοτε (στην επιφανειακή τους διάσταση τουλάχιστον) ασήμαντα, αποτέλεσαν τον ουσιαστικό πυρήνα της Ιστορίας των X-Men.
 

post-556-0-77843200-1379290243_thumb.jpg


Η δεκαετία του ’90 και η συνολική αύξηση των πωλήσεων στη βιομηχανία των comics λειτούργησε αρχικά και προς όφελος των δεκάδων X-titles. Η αγορά ήταν κάτι περισσότερο από δεκτική και δεν έμοιαζε να υποφέρει (όχι ακόμη τουλάχιστον) από υπερπροσφορά και κορεσμό. Ήδη, είχαν παρελάσει από τα μάτια των αναγνωστών νέες γενιές μεταλλαγμένων, με χαρακτήρες που γνωρίζουμε μέχρι σήμερα, όπως η Kitty Pryde, η Rogue, o Gambit και η Jubilee. Το σύμπαν των μεταλλαγμένων αυξήθηκε ακόμη x-men 90sπερισσότερο, με νέους villains και χαρακτήρες, αλλά και νέους X-titles. Νέοι τίτλοι σήμαιναν και νέους καλλιτέχνες, αλλά και άπειρα crossovers, τα οποία κούρασαν τους αναγνώστες. Η χρυσή εποχή των X-Men τελείωσε με την αποχώρηση του ανθρώπου που σήμανε την έναρξή της. Ο Chris Claremont εγκατέλειψε τους αγαπημένους του μεταλλαγμένους μετά από 15 χρόνια και, παρά τις σποραδικές επιστροφές του, δεν κατάφερε ποτέ να τους ξαναφέρει στη θέση που άξιζαν. Παρέμεναν όμως πεισματικά στο προσκήνιο, είτε χάρη στο σχέδιο καλλιτεχνών όπως οι Jim Lee και Joe Madureira είτε χάρη σε crossovers και events, όπως τα X-Cutioner’s Song, Age Of Apocalypse και Onslaught. Και, φυσικά, οι συγγραφείς που έκατσαν στη θέση του Claremont είχαν πολλά να πουν.

Η δύση του 20ού αιώνα και η αυγή του 21ου έφερε στο προσκήνιο περισσότερο τους δημιουργούς των X-titles, παρά τους πρωταγωνιστές τους. Μεγάλα ονόματα του χώρου, όπως οι Grant Morrison (NEW X-MEN) και Josh Whedon (ASTONISHING X-MEN), ανέλαβαν να φέρουν τους μεταλλαγμένους στη νέα εποχή και η επιτυχία ήταν αναμφισβήτητη. Ακόμη περισσότεροι νέοι χαρακτήρες, αλλαγές στρατοπέδων για τους παλιότερους, κινήσεις εντυπωσιασμού και ουσίας συνόδεψαν τους X-Men, μέχρι το σημείο που έγιναν πολύ περισσότεροι απ’ όσους μπορούσαν να αντέξουν οι ελαφριές σελίδες των comics. Το 2005 αποτέλεσε έναν ακόμη σταθμό στους X-titles, με τη Scarlet Witch να ξεστομίζει το γνωστό “no more mutants” και τις τάξεις των μεταλλαγμένων να μειώνονται δραματικά.
 

post-556-0-79004700-1379290275_thumb.jpg


Από εκεί και πέρα, οι αντιδράσεις, οι κριτικές και τα πικρόχολα σχόλια μοιάζουν να συγκεντρώνουν την πλειοψηφία των προβολέων πάνω στη σκηνή. Fans και κριτικοί μιλούν για κινήσεις εντυπωσιασμού, ανούσια crossovers (CIVIL WAR; Ή AVENGERS vs X-MEN;) και κενές υποσχέσεις από την πλευρά των στελεχών της Marvel που μας απασχολούν περισσότερο απ’ όσα συμβαίνουν στο comic, το οποίο είδε τον βασικό (και ιστορικό) τίτλο του, το UNCANNY X-MEN, να τελειώνει με το τεύχος #544, τον Οκτώβριο του 2011. Μια μεγάλη εποχή έκλεισε, αλλά οι X-Μen παραμένουν στα ράφια των comic shops (με νέες σειρές και νέα ή και πολύ παλιά μέλη), προσπαθώντας αρχικά να λύσουν τις μεταξύ τους διαφορές και έπειτα να συνεχίσουν την αποστολή που ξεκίνησαν πριν 50 χρόνια.
 

post-556-0-55946800-1379290302_thumb.jpg



 

...και αν απορείτε η ίδια η Marvel πως γιορτάζει αυτή τη σημαντική μεταλλαγμένη γιορτή, η απάντηση είναι ΜΕ ΕΝΑ ΠΕΛΩΡΙΟ VARIANT COVER CONCEPT. Με άλλα λόγια, βγαίνουν variant εξωφυλλάκια, για ΟΛΕΣ τις X-Men σειρές που κυκλοφορούν και όταν ενωθούν, θα σχηματίζεται μια επική μάχη με ΟΛΟΥΣ τους X-Men!

 

Εδώ μπορείτε να δείτε όσα έχουν βγει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  29810
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  142
  • Reputation:   491
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εξαιρετική δουλειά έκανες φίλε. Το διάβασα μονομιάς και δεν με κούρασε καθόλου. Τα εμβόλιμα σχόλια ήταν ευχάριστα και κατατοπιστικά. Έμαθα πολλές πληροφορίες που χρειαζόμουν και μου άνοιξε η όρεξη για περισσότερες ιστορίες.

Έχω μια απορία όμως: γιατί γράφεις την Jean Grey ως Gene;

Επίσης θα με ενδιέφερε πολύ να διαβάσω και τι έγινε μετά το 2005 μέχρι το παρόν. Έχουν βγει σε αυτό το διάστημα πάρα πολλά τεύχη και είναι αδύνατον να ξεδιαλλέξουμε ποια είναι τα σημαντικά.

Ευχαριστούμε πάντως πολύ!!!

:div::congrats::efxaristo: :rainbow:

Επεξεργασία από Wiccan492
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  29810
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  142
  • Reputation:   491
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Έχω μια απορία και θα ήθελα να μου τη  λύσετε γιατί διαβάζω κάποια τεύχη και δεν βγάζω νόημα. Η Rogue στην παρούσα φάση έχει ή δεν έχει τις δυνάμεις της Ms. Μarvel; Έχει του Sunfire; Τί έχει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Οι Έξ-Μεν είναι μία ομάδα υπερηρώων που πρωταγωνιστούν σε πληθώρα σειρών κόμικς της εταιρίας Μάρβελ Κόμικς. Δημιούργημα των Σταν Λη και Τζακ Κίρμπι, έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση στο The X-Men #1, που δημοσιεύθηκε το Σεπτέμβριο του 1963.

post-24985-0-75825700-1395674581_thumb.png

Είναι μεταλλαγμένοι που, ως αποτέλεσμα εξελικτικής αλλαγής, γεννήθηκαν με υπεράνθρωπες δυνάμεις ή ιδιότητες που συνήθως εκδηλώνονται κατά την εφηβεία. Στις ιστορίες τους, πολλοί κοινοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν με τρόμο και απόρριψη τους μεταλλαγμένους (οι οποίοι συχνά αναφέρονται ως Homo Superiors), καθώς μάλιστα θεωρούνται από τους επιστήμονες ως το επόμενο βήμα της ανθρώπινης εξελικτικής αλυσίδας και επομένως συνιστούν απειλή για την ανθρώπινη κοινωνία. Οι φόβοι αυτοί ενισχύονται και λόγω πολλών μεταλλαγμένων που χρησιμοποιούν τις δυνάμεις τους για εγκληματικές ενέργειες.
post-24985-0-12449800-1395674583_thumb.jpg


Οι Έξ-Μεν δημιουργήθηκαν από τον καθηγητή Τσαρλς Ξαβιέ, επίσης γνωστό κι ως Καθηγητή Χ, έναν πλούσιο μεταλλαγμένο που ίδρυσε μία ακαδημία με σκοπό να εκπαιδεύσει νεαρούς μεταλλαγμένους και να προστατεύσει αυτούς αλλά και τον υπόλοιπο κόσμο από απειλές όπως ο Μαγκνέτο και η Αδελφότητα των Κακών Μεταλλαγμένων.

post-24985-0-30517600-1395674518_thumb.jpg

Οι Έξ-Μεν αποτέλεσαν ένα από τα πλέον επιτυχημένα κόμικ που ενσωματώνουν στοιχεία πολυπολιτισμικότητας και παγκοσμιοποιημένης αντίληψης. Τη δεκαετία του '70 εντάχθηκαν στην ομάδα χαρακτήρες από τη Γερμανία, την Ιρλανδία, τον Καναδά, τη Σοβιετική Ένωση, την Κένυα και την Ιαπωνία. Αλλά και τα επόμενα χρόνια η προσθήκη νέων ηρώων από διάφορα μέρη του κόσμου και σε συνδυασμό με την ευαισθησία στην αντιμετώπιση κοινωνικών θεμάτων, ενίσχυσαν μέσα στο κόμικ την αίσθηση της ανοχής έναντι στη διαφορετικότητα και την καταδίκη του ρατσισμού και της αντίληψης περί "φυλετικής ανωτερότητας".

Η ΑΡΧΗ

Το όνομα της ομάδας αποτελεί πρωτίστως αναφορά στον "Παράγοντα X", το άγνωστο γονίδιο στο οποίο αποδίδεται η γενετική μετάλλαξη των ηρώων. Σύμφωνα με τον Σταν Λη η αρχική του ιδέα ήταν να ονομάσει τη σειρά "Οι Μεταλλαγμένοι".

Οι Έξ-Μεν ιδρύθηκαν από τον παραπληγικό καθηγητή Ξαβιέ. Ο Τσαρλς Φράνσις Ξαβιέ, γνωστός και ως Καθηγητής Χ (Professor X) διαθέτει ένα από τα ισχυρότερα μυαλά στον κόσμο. Τηλεπαθητικός υψηλού επιπέδου, ο Ξαβιέ μπορεί να διαβάσει, ελέγξει και επηρεάσει την ανθρώπινη σκέψη. Όντας επιστημονική ευφυΐα, διαθέτει επίσης τη δυνατότητα να απορροφά γρήγορα πληροφορίες και ειδικεύεται σε θέματα γενετικής, μετάλλαξης και ψυχικών δυνάμεων. Ο Ξαβιέ ιδρύει την Ακαδημία για Προικισμένους Νέους, προσφέροντας έναν ασφαλή παράδεισο σε μεταλλαγμένους και διδάσκοντάς τους τη χρήση των δυνάμεών τους. Η αρχική ομάδα μαθητών του αποτελείτο από πέντε εφήβους: τον Κύκλωπα, τον Άγγελο, το Κτήνος, τον Παγάνθρωπο και την Μάρβελ Γκερλ.

post-24985-0-35589500-1395674559_thumb.jpg

Η ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΙΑ

O Κύκλωπας (Cyclops), κατά κόσμον Σκοτ Σάμερς, ηγείται της ομάδας μεταλλαγμένων Έξ-Μεν. Ο Κύκλωπας είναι μεταλλαγμένος που διαθέτει τη δύναμη "οπτικών πυρών". Η ενέργεια όμως αυτή φεύγει ανεξέλεγκτα από τα μάτια του, αναγκάζοντάς τον να φοράει συνεχώς γυαλιά και μία ειδική οπτική μάσκα κατά τη διάρκεια της μάχης. Τα γυαλιά και η μάσκα είναι φτιαγμένα από ειδικό ruby quartz κρύσταλλο που εξουδετερώνει τις οπτικές του ακτίνες όταν δεν χρειάζεται να τις χρησιμοποιεί.

post-24985-0-94235200-1395674564_thumb.jpg

Η Μάρβελ Γκερλ (Marvel Girl), σήμερα γνωστή κι ως Φοίνικας (Phoenix), κατά κόσμον Τζην Γκρέι Σάμερς. Η Τζην Γκρέι αποτελεί ένα από τα βασικότερα μέλη της ομάδας μεταλλαγμένων Έξ-Μεν. Η Τζην Γκρέι είναι μεταλλαγμένη με πανίσχυρες τηλεπαθητικές και τηλεκινητικές δυνάμεις επιπέδου Ωμέγα, ενώ αποτελεί και την ενσάρκωση της κοσμικής δύναμης του Φοίνικα. Πολλές φορές έχει πεθάνει (με πλέον κλασσική, την αυτοκτονία της μετά τη διαφθορά της από τη δύναμη του Φοίνικα), αλλά εξίσου πολλές φορές έχει αναγεννηθεί.

post-24985-0-25977300-1395674562_thumb.jpg

Ο Άγγελος (Angel), κατά κόσμον Ουώρεν Κέννεθ Γουόρθινγκτον Γ’. Έχει φτερά στην πλάτη του, που του επιτρέπουν να πετά και όραση αετού. Το αίμα του έχει θεραπευτικές ιδιότητες.

post-24985-0-11192300-1395674534_thumb.jpg

Ο Παγάνθρωπος (Iceman), κατά κόσμον Ρόμπερτ "Μπόμπυ" Ντρέικ. Δημιουργεί και χειρίζεται την δύναμη του πάγου.

post-24985-0-54065500-1395674507_thumb.jpg

Το Κτήνος (Beast), κατά κόσμον Χανκ Μακ Κόυ. Υπεράνθρωπη δύναμη, ταχύτητα, αντοχή, ευκινησία, αντανακλαστικά και αυξημένες αισθήσεις, μπλε γούνα, νυχτερινή όραση και νύχια.

post-24985-0-10216300-1395674536_thumb.jpg

ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '60

Το 1969, ο συγγραφέας Ρόι Τόμας και ο σκιτσογράφος Νηλ Άνταμς επιχείρησαν να ανανεώσουν το κόμικ και ενέταξαν στην ομάδα δύο χαρακτήρες που είχαν παλαιότερα εμφανισθεί στις ιστορίες.

Ο Όλεθρος (Havok), κατά κόσμον Άλεξ Σάμερς, αδερφός του Κύκλωπα. Απορροφά την κοσμική ενέργεια και την εξαπολύει με τη μορφή ακτινών. Είναι άτρωτος στις ριπές του Κύκλωπα.

post-24985-0-71185900-1395674508_thumb.jpg

Η Πολάρις (Polaris), κατά κόσμον Λόρνα Ντέιν, κόρη του Μαγκνέτο. Ελέγχει τα μαγνητικά πεδία και τα χρησιμοποιεί για να χειρίζεται τα μέταλλα, να πετά και να ρίχνει ριπές ακτινών. Έχει φυσικά πράσινα μαλλιά.

post-24985-0-13385700-1395674512_thumb.jpg

ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '70

Στο Giant-Size X-Men #1 (1975), ο συγγραφέας Λεν Γουέιν και ο σκιτσογράφος Ντέηβ Κόκρουμ παρουσίασαν μία νέα ομάδα η οποία θα πρωταγωνιστούσε στην ανανεωμένη σειρά The X-Men αρχής γενομένης με το τεύχος #94. Η ομάδα αποτελείτο πλέον από ενήλικες με διαφορετική εθνική καταγωγή.

post-24985-0-47125000-1395674544_thumb.jpg

Ο Νυχτοβάτης (Nightcrawler), κατά κόσμον Κουρτ Βάγκνερ. Γεννημένος στη Δυτική Γερμανία, ο Νυχτοβάτης είναι μεταλλαγμένος και διαθέτει υπερφυσική ευλυγισία και την ικανότητα να τηλεμεταφέρεται. Η μετάλλαξή του επίσης αφορά στην εμφάνισή του: το δέρμα του είναι βαθύ μπλε, διαθέτει κίτρινα μάτια, ουρά και τρία δάχτυλα στα άκρα.

post-24985-0-59591100-1395674516_thumb.jpg

Ο Λυκομάτης ή Γούλβεριν (Wolverine), κατά κόσμον Τζέημς "Λόγκαν" Χόουλετ, είναι ο πιο διάσημος ήρωας των Έξ-Μεν. Είναι ένας μεταλλαγμένος με την ικανότητα της αυτοΐασης (η οποία τον διατηρεί πάντα νέο και στην οποία οφείλει τη μακροβιότητά του αφού είναι πάνω από 170 χρονών) και διαθέτει εξαιρετικά οξυμένες αισθήσεις λύκου και μακριά νύχια που φυτρώνουν από την άκρη των χεριών του όποτε καλείται να αντιμετωπίσει κάποιον εχθρό. Ο Γούλβεριν γεννήθηκε το 19ο αιώνα στον Καναδά και η ζωή του αποτελείται από ένα πλήθος γεγονότων που σημάδεψαν τον ήρωα και διαμόρφωσαν την οργισμένη προσωπικότητά του. Το πιο σημαντικό του βίωμα ήταν η συμμετοχή του στο πρόγραμμα Όπλο X τη δεκαετία του 1970 (την εποχή εκείνη εργαζόταν ως εκτελεστής για λογαριασμό της CIA), εξαιτίας του οποίου έχασε τη μνήμη του ενώ ολόκληρος ο σκελετός του καλύφθηκε από "αδαμάντιο", το πιο σκληρό υλικό του πλανήτη που τον κάνει ανίκητο.

post-24985-0-12902800-1395674571_thumb.jpg

Η Θύελλα (Storm), κατά κόσμον Ορόρο Μονρό, γεννημένη στην Κένυα. Ούσα μεταλλαγμένη, η Θύελλα κατέχει τη δύναμη να ελέγχει όλα τα στοιχεία του καιρού και μπορεί να πετάει με μεγάλες ταχύτητες. Όταν ο Κύκλωπας παραιτήθηκε από αρχηγός των 'Εξ-Μεν, την ηγεσία της ομάδας ανέλαβε η Θύελλα.

post-24985-0-83285300-1395674568_thumb.jpg

Ο Αγγελοκρούστης ή Βετεράνος (Banshee), κατά κόσμον Σον Κάσιντι, καταγόμενος από την Ιρλανδία. Υπερυχητική κραυγή, πτήση και ενισχυμένη ακοή.

post-24985-0-14289900-1395674535_thumb.jpg

Ο Πυρπολητής (Sunfire), κατά κόσμον Σίρο Γιοσίντα. Κατάγεται από την Ιαπωνία. Μπορεί να δημιουργήσει πυρηνική πυρκαγιά, να πετάξει και να απορροφήσει κάθε είδους ακτινοβολία.

post-24985-0-51348000-1395674511_thumb.jpg

Ο Κεραυνός (Thunderbird), κατά κόσμον Τζον Πράουντσταρ. Είναι Ιθαγενής Αμερικάνος από την φυλή των Απάτσι, έχει υπεράνθρωπη δύναμη, ταχύτητα και αντοχή.

post-24985-0-56615400-1395674546_thumb.jpg

Ο Κολοσσός (Colossus), κατά κόσμον Πιοτρ Νικολίεβιτς Ρασπούτιν, γεννημένος στη Σοβιετική Ένωση. Μετατρέπει το σώμα του σε χάλυβα που του δίνει υπεράνθρωπη δύναμη, αντοχή και τον κάνει σχεδόν άτρωτο.

post-24985-0-36528000-1395674557_thumb.jpg

 

ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '80

Η ολοένα αυξανόμενη δημοτικότητα των Uncanny X-Men και η μεγέθυνση της αγοράς των κόμικς στις ΗΠΑ με τη δημιουργία πολλών εξειδικευμένων μαγαζιών σε όλη τη χώρα, οδήγησαν στην εισαγωγή πολλών νέων τίτλων υπό την ονομασία "X-Books". Έτσι δημιουργήθηκαν νέες ομάδες ηρώων: Νέοι Μεταλλαγμένοι (New Mutants), Πράκτορες Χ (X-Factor) και Εξκάλιμπερ (Excalibur), ενώ και ο Γούλβεριν απέκτησε το δικό του κόμικ. Αυτή η πληθώρα τίτλων έφερε τα λεγόμενα crossovers, δηλαδή ιστορίες που διέτρεχαν παραπάνω από μία σειρά κόμικ και συνεχίζονταν σε πολλά τεύχη με ανάμιξη πολλών ηρώων. Παράλληλα σημαντικοί νέοι χαρακτήρες προστέθηκαν στη σειρά.

Το Φάντασμα (Sprite/Shadowcat), κατά κόσμον Κίττυ Πράιντ. Ελέγχει τη μοριακή της δομή ώστε να διαπερνά στερεά αντικείμενα και να περπατά στον αέρα.

post-24985-0-19634200-1395674566_thumb.jpg

Η Ρογκ (Rogue), κατά κόσμον Ανν Μαρί. Απορροφά δυνάμεις, μνήμες και προσωπικότητα όταν έρχεται σε επαφή με το δέρμα. Παρατεταμένη επαφή μπορεί να σκοτώσει. Έχει ακόμα υπεράνθρωπη δύναμη, αντοχή και την ικανότητα πτήσης και μια έβδομη αίσθηση, δυνάμεις που απορρόφησε μόνιμα από την Μις Μάρβελ, στα νεανικά της χρόνια.

post-24985-0-05457000-1395674564_thumb.jpg

Η Σάιλοκ (Psylocke), κατά κόσμον Ελίζαμπεθ Μπράντοκ. Τηλεκινητική, γνωρίζει άριστα τις πολεμικές τέχνες.

post-24985-0-48723100-1395674514_thumb.jpg

Η Ντάζλερ (Dazzler), κατά κόσμον Άλισον Μπλερ. Μετατρέπει την ενέργεια του ήχου σε διάφορες μορφές του φωτός, όπως ακτίνες λέιζερ και ολογραφήματα.

post-24985-0-69307800-1395674538_thumb.jpg

Ο Φορτζ (Forge). Διαισθητική μεγαλοφυΐα. Υπεράνθρωπο διαισθητικό ταλέντο για την επινόηση μηχανικών συσκευών.

post-24985-0-52830000-1395674542_thumb.jpg

Η Λευκή Βασίλισσα (White Queen), κατά κόσμον Έμμα Γκρέις Φροστ. Είναι τηλεπαθητική και μπορεί να μετατρέπει το σώμα της σε διαμάντι. Αυτή η μορφή της δίνει υπεράνθρωπη δύναμη και αντοχή. Άλλοτε στο στρατόπεδο των καλών, άλλοτε σε συμμαχία με τους κακούς, η Έμμα Φροστ είναι μια αμφιλεγόμενη προσωπικότητα.

post-24985-0-71473000-1395674540_thumb.jpg

Η Τζούμπιλυ (Jubilee), κατά κόσμον Τζουμπιλέισον Λι. Υπεράνθρωπη δύναμη και πτήση. Εκπέμπει ριπές ακτινών.

post-24985-0-60148300-1395674515_thumb.jpg

ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '90

Το 1991 η Marvel αναθεώρησε πλήρως την ομάδα των τίτλων της με θέμα τους μεταλλαγμένους, εισάγοντας μία δεύτερη σειρά X-Men υπό τον τίτλο X-Men. Με την επιστροφή του Καθηγητή Χ και των αρχικών μελών (οι οποίοι είχαν προηγουμένως ιδρύσει την ομάδα X-Factor), το πολυπληθές σύνολο των χαρακτήρων χωρίστηκε σε δύο δυνάμεις κρούσεως, τη γαλάζια ομάδα του Κύκλωπα (που φιλοξενείτο στις σελίδες του καινούργιου τίτλου X-Men) και της χρυσής ομάδας της Θύελλας (που φιλοξενείτο στις σελίδες του παλαιού τίτλου Uncanny X-Men). Τα πρώτα τεύχη της νέας σειράς γράφτηκαν από τον συγγραφέα Κρις Κλέρμοντ και εικονογραφήθηκαν από τον εξαιρετικά δημοφιλή σκιτσογράφο Τζιμ Λη. Παράλληλα προστέθηκαν και κάποιοι νέοι χαρακτήρες.

Ο Γκάμπιτ (Gambit), κατά κόσμον Ρεμύ ΛεΜπο. Φορτίζει αντικείμενα με κινητική ενέργεια με αποτέλεσμα να εκραγούν. Αυξημένη ευκινησία, υπνωτική γοητεία. Υπογραφή και όπλα του είναι τα τραπουλόχαρτα.

post-24985-0-64015600-1395674580_thumb.jpg

Ο Μπίσοπ (Bishop), κατά κόσμον Λούκας Μπίσοπ. Έρχεται από το μέλλον. Έχει τη δύναμη να απορροφά κάθε μορφή ενέργειας και να την επιστρέφει με διπλάσια ισχύ.

post-24985-0-78605900-1395674537_thumb.jpg

Ο Κέιμπλ (Cable), κατά κόσμον Νέηθαν Κρίστοφερ Σάμερς. Είναι γιος του Κύκλωπα και της Μάντελιν Πράιορ (κλώνου της Τζην Γκρέι). Ταξίδεψε σε ένα εναλλακτικό μέλλον ως μωρό και επέστρεψε ως ενήλικας. Γεννήθηκε με τηλεπαθητικές και τηλεκινητικές ικανότητες. Επίσης, λόγω μιας μόλυνσης μέρος του σώματός του, έχει καλυφθεί με ένα τεχνοοργανικό στρώμα το οποίο του δίνει επιπλέον δύναμη, αντοχή και αυξημένη όραση.

post-24985-0-17071100-1395674510_thumb.jpg

ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 2000

Η σειρά X-Men μετονομάστηκε σε New X-Men και ο Γκραντ Μόρισον ανέλαβε τη συγγραφή του. Η περίοδος αυτή έχει μείνει γνωστή ως περίοδος του Μόρισον (Morrison-era), λόγω των δραστικών αλλαγών που ο συγγραφέας επέφερε στο κόμικ αρχής γενομένης με το "E Is For Extinction", όπου η εγκληματική μεταλλαγμένη Κασσάνδρα Νόβα καταστρέφει τη Τζενόσα, σκοτώνοντας δεκαέξι εκατομμύρια μεταλλαγμένους. Μεγάλες ανατροπές όμως επήλθαν και στην ίδια την ομάδα. Ο Μόρισον ενέταξε την άλλοτε αρχηγό της Λέσχης της Κολάσεως Έμμα Φροστ στη βασική σύνθεση των Έξ-Μεν και άνοιξε τις πόρτες της άλλοτε μυστικής Ακαδημίας του Ξαβιέ με μία δημόσια παραδοχή του ιδίου ότι είναι μεταλλαγμένος. Οι ανοιχτόχρωμες στολές που είχαν γίνει έμβλημα των προηγούμενων δεκαετιών αντικαταστάθηκαν από μαύρα δερμάτινα ρούχα, παρόμοια με εκείνα που φορούν οι χαρακτήρες στις ταινίες X-Men. Ο Μόρισον προσέθεσε τέλος έναν νέο χαρακτήρα, τον Ζορν, που έμελε να γίνει κεντρικό σημείο στην εξέλιξη της ιστορίας και την τελική της κλιμάκωση κατά τα τελευταία τεύχη του Μόρισον.

Ο Ζορν (Xorn), κατά κόσμον Κουάν-Γιν Ζορν. Έχει θεραπευτικές και τηλεπαθητικές δυνάμεις, ελέγχει τη βαρύτητα και τον μαγνητισμό, μπορεί να επιβιώνει χωρίς οξυγόνο και να δημιουργεί μαύρες τρύπες-πύλες προς άλλες διαστάσεις.

post-24985-0-46565700-1395674558_thumb.jpg

Αυτή η δεκαετία σηματοδότησε επίσης την είσοδο στην ομάδα μεταμελημένων πρώην κακών όπως ο Τζάγκερνοτ, η Μυστίκ, ο Σπαθοδόντης (Sabretooth) και η Κυρία Μάστερμαϊντ.

ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΙΚΣ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΟΘΟΝΗ

Για πρώτη φορά εμφανίστηκαν στη μικρή οθόνη ως guest stars στη σειρά κινουμένων σχεδίων The Marvel Super Heroes (1966), ενώ αρκετά χρόνια αργότερα, στις αρχές του '80, έκαναν ένα πέρασμα από τη σειρά Spider-Man and His Amazing Friends.

Οι Έξ-Μεν μεταφέρθηκαν στην τηλεόραση το 1989 με το πιλοτικό επεισόδιο Pryde of the X-Men και απέκτησαν δική τους σειρά το 1992 με το X-Men: The Animated Series.

Τη δεκαετία του '90 εμφανίζονται ξανά ως guest stars στις σειρές Spider-Man και Fantastic Four. Ενώ τη δεκαετία του 2000 οι Έξ-Μεν επιστρέφουν με δύο ολοκαίνουργιες σειρές, το X-Men: Evolution (2000) και το Wolverine and the X-Men (2008).

ΟΙ ΕΞ-ΜΕΝ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΣΤΑ

Το 2000 προβλήθηκε στις κινηματογραφικές αίθουσες η πρώτη από μία σειρά ταινιών με θέμα τους μεταλλαγμένους υπερήρωες (X-Men) σε σκηνοθεσία του Μπράιαν Σίνγκερ. Η συνέχεια υπό τον τίτλο X2: X-Men United και πάλι σε σκηνοθεσία του Σίνγκερ προβλήθηκε το 2003, ενώ η τριλογία ολοκληρώθηκε το 2006 με το X-Men: The Last Stand, σε σκηνοθεσία Μπρετ Ράτνερ.

Το 2009 και το 2011 αντιστοίχως, βγαίνουν στις σκοτεινές αίθουσες οι ταινίες X-Men Origins: Wolverine και X-Men: First Class, που πραγματεύονται το origin story των αγαπημένων μας ηρώων. Το καλοκαίρι του 2013 βγήκε στις αίθουσες το Wolverine που απέτελεσε στην ουσία σίκουελ του X-Men: The Last Stand και το καλοκαίρι του 2014 αναμένεται το μεγάλο comeback όλων των χαρακτήρων στο X-Men: Days of Future Past.

 

-------------------------------------------------------

Μετάφραση-Επιμέλεια: JAMESNG8
Επεξεργασία από JAMESNG8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 :wow: 

 

Και ναι, μόλις συγχωνεύθηκε με το τέρας-αφιέρωμα για τους X-Men και έχουμε πλέον ένα υπερτέρας αφιέρωμα! :xm: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Giant-Sized Topic.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-0-24977200-1405460375_thumb.jpg


BENDIS PROMISES "LAST WILL AND TESTAMENT" LEADS TO "COMPLETELY DIFFERENT" X-MEN FRANCHISE!!!


Δεν είχα πάρει καν χαμπάρι ότι ο Ξαβιέ πέθανε στο AvX!!! :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26434
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

 

Δεν είχα πάρει καν χαμπάρι ότι ο Ξαβιέ πέθανε στο AvX!!! :wow:

 

 

Ναι, ήταν το καθοριστικό σημείο μετά από το οποίο σταμάτησα να διαβάζω X-MEN :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ενώ εγώ ξεκίνησα :valt:  Κάνω γούστο τις Χ-ΜΕΝ περιπέτειες του Bendis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Χ-Μen - Κεφάλαιο 1ο (συνέχεια)

 

Ο Neil Adams δίνει κάποια δημοτικότητα στο comic ωστόσο ήταν πια αργά για να διασωθεί το project και η Marvel διακόπτει την παραγωγή του τίτλου το 1969 (με το τεύχος 66). Τα τεύχη 67-93 είναι reprints παλαιότερων εκδόσεων. Φαίνεται πως μαύρο σκοτάδι θα φάει τους X-Men που έκτοτε και για αρκετά χρόνια εμφανίζονται απλά σποραδικά σε κάποιους άλλους τίτλους της Μάρβελ μεταξύ των οποίων στο κλασικό saga του Captain America με την Secret Empire, στο Hulk, στο Marvel Team–Up (στο κλασικό Νο 4/1972, με τίτλο And Then The X-Men, οι Χ-Men και o Spider-man εναντίον του Morbius, σε σχέδιο Gil Kane – πρόκειται για μια ιστορία που η Marvel ανατύπωσε άλλες τρεις φορές!!!) κλπ

attachicon.gifattachment

Αξίζει να σημειωθεί πως σε αντίθεση με την πολυπολιτισμική και αντιρατσιστική αύρα για την οποία έγινε διάσημο το comic την περίοδο από το 1975 και μετά , αυτή η πρώτη εποχή των X-Men, στην οποία αναφερθήκαμε, χαρακτηρίζεται μάλλον από ρατσιστικές αντιλήψεις. Όλοι οι Χ-Men είναι νεαροί και όμορφοι WASPs ( White Anglo Saxon Protestants) ενώ στους κακούς συμπεριλαμβάνονται ένας Εβραίος (Magneto), δυο τσιγγάνοι (ROMA), οι Quicksilver και Scarlet Witch, και ένας νάνος (Toad ).

Στην Ελλάδα οι περιπέτειες αυτές (από το X-Men 01 έως το 66) , τουλάχιστον μέχρι το Νούμερο 45 περίπου, είχαν δημοσιευτεί στην πρώτη έκδοση του Captain America από την Kabanas Hellas (circa 1976 – 1981).

 

 

Κεφάλαιο 2ο : The "Αll-new, all-different X-Men", (International X-Men) (1975-1981)

 

attachicon.gifattachment

Το 1975 οι Len Wein και Dave Cockrum (πέθανε πρόσφατα) παρουσίασαν μια νέα ομάδα από μεταλλαγμένους στο πιο κλασικό ίσως τεύχος της Marvel, το Giant-Size X-Men #1. Εδώ το concept της διαφορετικότητας επεκτείνεται πέρα από το δίπολο άνθρωπος ή μεταλλαγμένος και γίνεται η βασική ιδέα του project. Μετά την έκδοση του Giant-Size X-Men #1 ο τίτλος X-Men επανακάμπτει και συνεχίζει την αρίθμηση του από εκεί που είχε διακοπεί (πρώτο νέο τεύχος το 94, πρώτο τεύχος της ελληνικής έκδοσης της Μαμούθ). Στο σενάριο της νέας σειράς θα είναι ο Chris Claremont, ο άνθρωπος που το όνομά του θα ταυτιστεί με τις ιστορίες των Χ-Μen και θα αναδειχθεί σε μακροβιότερο συγγραφέα τους.

Στο σχέδιο είναι ο Dave Cockrum , τον οποίο το 1978 θα διαδεχθεί ο John Byrne.

 

Οι all-new, all-different X-Men είναι όλοι ενήλικες και όχι έφηβοι, όπως η πρώτη ομάδα . Επίσης κανείς δεν είναι αμερικάνος , εκτός από τον Ινδιάνο Thunderbird (I )! Μπορεί ακόμα και να πεθάνουν, ενώ έχουν φοβίες, εμμονές και σκοτεινά παρελθόντα. Όπως αποκαλύφθηκε πρόσφατα (2005) αποτέλεσαν τη δεύτερη ομάδα που συγκεντρώθηκε από τον Xavier για να σώσει τους αρχικούς X-Men από το ζωντανό νησί Krakoa (η πρώτη ομάδα απέτυχε και θεωρήθηκε νεκρή από τον Xavier). Αρχηγός της νέας αυτής ομάδας θα είναι ο Cyclops, ο οποίος θα είναι ο μοναδικός από το αρχικό σχήμα που θα παραμείνει στο γκρουπ. Τα νέα μέλη είναι:

attachicon.gifattachment

10. Sunfire (Shiro Yoshida / Σανφάϊρ/ έχει αποσυρθεί), ένας θερμόαιμος ιπτάμενος και «καυτός» Γιαπωνέζος, ο οποίος αποχώρησε από την ομάδα μετά την παρθενική αποστολή της. Ο Sunfire είναι χαρακτήρας των Roy Thomas & Don Heck και είχε ήδη κάνει την εμφάνιση του στους αρχικούς X-Men (τεύχος 64/1970), ως αντίπαλος φυσικά. Πρόσφατα, στις σελίδες της τελευταίας σειράς της Rogue, ο Sunfire ακρωτηριάζεται από τη Lady Deathstrike και αργότερα απάγεται από τον Apocalypse για να διατελέσει έναν από τους ιππότες του.

attachicon.gifattachment

11. Thunderbird (I) (John Proudstar/ ελληνική απόδοση: Κεραυνός/ έχει αποβιώσει), Ένας Ινδιάνος με υπεράνθρωπη δύναμη και αντοχή, πεθαίνει στην πρώτη αποστολή των νέων Χ-Μen (Χ-Μen 95). Χρόνια μετά (1984/New Mutants 16) θα εμφανιστεί ένας άλλος Thunderbird (II), αδελφός του Proudstar , ο οποίος σήμερα κυκλοφορεί ως το μέλος των X-Men με το όνομα Warpath . Γι’ αυτόν, όπως και για έναν τρίτο Thunderbird, Ινδό αυτή τη φορά, θα μιλήσουμε όταν έρθει η ώρα τους. Η θεωρία είναι ότι Claremont και Cockrum σκότωσαν τον αρχικό χαρακτήρα επειδή είχε ολόιδια ιδιοσυγκρασία με του Wolverine.

attachicon.gifattachment

12. Banshee (Sean Cassidy/ Βετεράνος/ έχει αποβιώσει). Ένας Ιρλανδός, ιπτάμενος και «υπερηχητικός» γνώριμος και αυτός των κλασικών Χ- Men ως αντίπαλος (Χ-Μen No 28/ 1967). Είναι ο πρώτος της νέας γενιάς X-Men που θα αποχωρήσει . Είναι ο πρώτος αναμορφωμένος εγκληματίας που θα γίνει μέλος των X-Men εγκαινιάζοντας μια παράδοση που τείνει να γίνει κανόνας: Rogue, Mystique, Sabretooth, Jaggernaut και πάει λέγοντας). Αργότερα ο Cassidy θα έχει ένα ρόλο Xavier στη σειρά Generation X (1994-2001/ 76 τεύχη). Μέλος της Generation X είναι και η κόρη του Siryn (με παρόμοιες δυνάμεις). Πρόσφατα στο mini-series “X-Men – Deadly Genesis” (Ed Brubaker & Trevor Hairsine / 2005, μια σειρά που η Μάρβελ έβγαλε για να γιορτάσει τα 30 έτη από την έκδοση του “Giant Sized X-Men” #01) ο Sean Cassidy βρίσκει ηρωικό θάνατο προσπαθώντας να αποτρέψει τη συντριβή ενός αεροπλάνου.

attachicon.gifattachment

13. Colossus (Piotr Rasputin/ Κολοσσός). Ένας απλοϊκός Ρώσος, ο οποίος μεταμορφώνει το σώμα του σε οργανικό ατσάλι. Για ένα διάστημα θα πάθει αμνησία και θα περιφέρεται με το όνομα Peter Nicholas. Άλλη μια περίοδο θα γίνει οπαδός του Magneto. «Πέθανε» πριν μερικά χρόνια για να αναστηθεί πρόσφατα από τους Whedon και Cassaday στις σελίδες του νέου Astonishing X-Men. Η αδελφή του Ilyana (Magik) θα έρθει από τη μαμά Ρωσία για να γίνει μέλος των New Mutants αλλά πρώτα σαλτάρει και μετά πεθαίνει, κάτι για το οποίο ο ατσαλόπετσος θα φέρει ισόβιες τύψεις. Συνδέεται ρομαντικά με την Kitty Pryde (Shadowcat).

attachicon.gifattachment

14. Nightcrawler (Kurt Wagner/ Νυχτοβάτης), Ένας Γερμανός με μορφή ξωτικού ή αν θέλετε καλικάντζαρου, με τις δεξιότητες ακροβάτη και την ικανότητα τηλεμεταφοράς. Βαθιά θρησκευόμενος (βλ. X-Men Vs Dracula) θα γίνει για ένα διάστημα και ιερέας. Κομπλεξικός αρχικά με την φάτσα του θα κυκλοφορεί με ένα επαγωγεά εικόνας , αργότερα θα συμφιλιωθεί με το look του. Γιος της Mystique και ενός δαίμονα, μεγάλωσε σε ένα τσίρκο. Στα αισθηματικά του έχει μια μεγάλη ιστορία με την Amanda Sefton (Day Tripper, αργότερα Magik II), και μικρότερες με τη Meggan (μετέπειτα σύζυγο του Captain Britain), την Storm και τη φυγάδα από την αυτοκρατορία του Shi’ar, Cerice. Αρχηγός της ομάδας του Excalibur για ένα μεγάλο διάστημα, έχει επανακάμψει στις τάξεις των X-Men. Πρόσφατα απέκτησε μια ενήλικη κόρη από εναλλακτική πραγματικότητα , την Nocturne, η οποία «υπηρετεί» προς το παρόν στο Excalibur.

attachicon.gifattachment attachicon.gifattachment

15. Storm (Ororo Munroe/ Θύελλα/έχει αποσυρθεί), μια κενυάττισα ορφανή κλειστοφοβική κλέφτρα που έχει τη δύναμη να ελέγχει τα στοιχεία του καιρού. Γίνεται μια από τις πιο δημοφιλείς Χ-Μen και αργότερα αρχηγός τους. Για ένα διάστημα , όταν χάνει τις δυνάμεις της (τεύχη 185 μέχρι 226), συνδέεται αισθηματικά με τον Ινδιάνο μεταλλαγμένο εφευρέτη και Χ-Man, Forge. Στο τεύχος 201 μονομαχεί με τον Cyclops για την αρχηγία των X-Men και, αν και χωρίς τις δυνάμεις της, τον κατατροπώνει. Αρχηγός των X-treme X-Men. Εδώ και πολύ καιρό δεν είναι πια μέλος της ομάδας αφού έχει μετακομίσει στην Αφρική , παντρεύτηκε τον Black Panther και εκτελεί χρέη βασίλισσας της Wakanda (Φανταστικό κράτος του Marvel Universe).

attachicon.gifattachment

16. Wolverine (James "Logan" Howlett/ Λυκομάτης, Γούλβεριν). Το να πεις την ιστορία του Wolverine μέσα σε λίγες γραμμές είναι αδύνατο. Η Marvel τη λέει εδώ και τριάντα χρόνια , την έχει αλλάξει καμιά δεκαριά φορές και ακόμα δεν έχει καταλήξει. Σύμφωνα με τα τελευταία δεδομένα, ο Καναδός James Howllet γεννήθηκε στα τέλη του 19ου αιώνα, υπηρέτησε σε δύο παγκοσμίους πολέμους και στρατολογήθηκε από την Καναδική Κυβέρνηση για «μαύρες» επιχειρήσεις, πριν κάνει την πρώτη του εμφάνιση στο Marvel Universe (Incredible Hulk 180). Δημιούργημα του Len Wein και των John Romita και Dave Cockrum (ο πρώτος σχεδίασε τη στολή κι ο δεύτερος τη φάτσα). Κατέχει τις αισθήσεις και τις κινητικές δεξιότητες αιλουροειδούς και ένα ιαματικό παράγοντα που τον θεραπεύει ό,τι κι αν πάθει (ΜΑ ό,τι κι αν πάθει!!). Το πρόγραμμα Weapon X (στη σειρά του Barry Windsor Smith) ενσταλάζει στο σκελετό του το Adamatium, το ισχυρότερο μέταλλο του M.U. Στο Χ-Μen 98 φαίνεται για πρώτη φορά ότι τα περίφημα νύχια του (που κάνουν πάντα τον ήχο Snikt! Όταν βγαίνουν) είναι μέλος του σώματος του. Αρχικά ο Cockrum ήθελε να τον ξεφορτωθεί από τους X-Men, όταν όμως ήρθε ο Byrne στη σειρά του έδωσε πρωταγωνιστικό ρόλο κυρίως γιατί ο Logan ήταν Καναδός , όπως και ο Byrne! Έχει μια μεγάλη καψούρα για την Gene Gray (σε πολλά alternative universes είναι ζευγάρι) και είναι αυτός που θα είναι δίπλα της στις τελευταίες στιγμές της. Καθότι ηλικιακά είναι κάτι σαν μπαμπάς για τους περισσότερους από τους X-Men αναπτύσσει μια πατρική σχέση προς κάποιες από αυτούς (ειδικά με την Kitty Pryde και την Jubilee). To 1982 έχει το πρώτο mini-series του (Claremont- Miller), το 1988 αρχίζει η πρώτη σειρά Wolverine (1988-2003/ 190 τεύχη) και πριν μερικά χρόνια (2003) η δεύτερη. Μεγάλος του εχθρός είναι ο Sabretooth που κάποια στιγμή θεωρήθηκε πατέρας του. Ο Sabretooth είναι υπεύθυνος για το θάνατο της Silver Fox, Ινδιάνας συζύγου (μάλλον) του Wolverine. Αργότερα θα αναπτύξει στενή σχέση με τη Γιαπωνέζα Mariko η οποία πεθαίνει και αυτή (τρία στα τρία ο άτιμος!). Πρόσφατα του έγινε πλύση εγκεφάλου από την HYDRA η οποία τον έστειλε και σκότωσε ….κάνα εκατομμύριο εχθρούς της, μεταξύ αυτών και τον Καναδό X-Man Northstar. Μόλις όμως ήλθε στα συγκαλά του η HYDRA κατάλαβε τι θα πει βερύκοκο. Είναι τόσο δημοφιλής που η Μάρβελ αισθάνεται την ανάγκη να τον έχει σχεδόν σε όλους της τους τίτλους. Για ένα διάστημα εμφανιζόταν ταυτόχρονα σε όλες τις ομάδες των X-men, στους New Avengers, στο δικό του τίτλο και όπου αλλού υπήρχε ανάγκη για πωλήσεις. Ούτε ο Multiple Man δεν θα τα κατάφερνε καλύτερα. Πρόσφατα απέκτησε και ένα θηλυκό κλώνο , την Χ-23 , για την οποία θα μιλήσουμε αργότερα.

 

Η περίοδος αυτή των X-Men από το τεύχος 94 μέχρι το τεύχος 182 (δηλαδή από το 1976 μέχρι τον Ιούνιο του 1984) έχει δημοσιευτεί στην Ελλάδα στην σχετική έκδοση της Μαμούθ. Όχι όμως και το Giant Sized X-Men 01.

attachicon.gifattachment

Πρέπει να σημειωθεί πως από το Νο 142 η σειρά αλλάζει ονομασία και λέγεται πλέον επίσημα Uncanny X-Men (μέχρι τότε λεγότανε απλά The Χ-Μen , αν και ο προσδιορισμός Uncanny (= αλλόκοτοι, παράξενοι) εμφανίστηκε ανεπίσημα ήδη στο τεύχος 114.

 

Άλλοι χαρακτήρες που εμφανίζονται στη σειρά αυτά τα χρόνια είναι η Gene Gray που πεθαίνει και γίνεται Phoenix Force και πολύ αργότερα η Kitty Pryde (Sprite / Ariel / Shadowcat) και η Rogue, για τις οποίες θα μιλήσουμε στην τρίτη συνέχεια του αφιερώματος.

Η σειρά αυτή των Claremont & Cockrum (Byrne, αργότερα) γνωρίζει τεράστια εμπορική και κριτική επιτυχία. Πιο δημοφιλής χαρακτήρας είναι ο Wolverine που το 1982 αποκτά, όπως είπαμε το πρώτο δικό του mini-series από Claremont και Frank Miller (έκτοτε όλοι σχεδόν οι X-Men είχαν κατά καιρούς τα προσωπικά τους mini ή limited series) . Η επιτυχία των Uncanny X-Men έχει ως αποτέλεσμα την έκδοση spin-off τίτλων. To 1983 βγαίνει το πρώτο New Mutants (στην Ελλάδα από τη Μαμούθ τα πρώτα 15 περίπου τεύχη - η σειρά πρέπει να δημοσιεύτηκε και στο Μπλεκ ή στο Αγόρι αν θυμάμαι καλά). To 1986 βγαίνει το X-Factor (τα πρώτα τεύχη του επίσης έχει δημοσιεύσει η Μαμούθ). To 1987 βγαίνει το Excalibur. Το 1988 βγαίνει η πρώτη σειρά του Wolverine.

attachicon.gifattachmentattachicon.gifattachmentpost-1271-1173301108_thumb.jpgattachicon.gifattachment

Οι πιο σπουδαίες ιστορίες αυτής της περιόδου είναι τα δύο saga με την Phoenix , αυτό με τον Proteus, όπως και το κύκνειο άσμα του Byrne στη σειρά, το «Days of Future Past», μια από τις πρώτες παρουσιάσεις εναλλακτικής πραγματικότητας στις σελίδες των X-Men. To 1982 βγαίνει από τους Claremont και Brent Anderson το Graphic Novel “God Loves Man Kills” που αποτέλεσε τη βάση για το σενάριο της ταινίας ΧΙΙ (X-Men II).

Με τη φυγή του Byrne από τη σειρά κλείνει και το δεύτερο κεφάλαιο της ιστορίας των X-Men. Σεναριακά θα μπορούσα να το κλείσω ίσως με τη φυγή του Xavier στο διάστημα και την ανάληψη της ηγεσίας των X-Men από τον Magneto. Τέλος πάντων.

Στη Τρίτη συνέχεια (περίοδος 1986-1991) θα γίνει η παρουσίαση κι άλλων X-Men. Σειρά έχουν οι Kitty Pryde, Rogue, Magneto, Dazzler, Forge, Longshot, Psylocke, Marvel Girl II, Madeleyne Pryor κλπ.

 

Πολύ ωραίο το άρθρο σας το οποίο εισαγάγει αλλά και κατατοπίζει όλους εκείνους που δεν γνωρίζουν τους ήρωες της εν λόγω σειράς κόμικ Ομως έχω μια απορία και να μην με παρεξηγήσετε γιατί η γραμματοσείρά σας είναι ανοικτό πράσινο ; Σας ευχαριστώ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.