Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΝΤΡΟΥΝΑ [ DRUUNA ]


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  14
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σχέδον με κάθε νέο άλμπουμ που έβγαινε, είχε και μια πτώση στο θέμα. Κάθε προηγούμενο και καλύτερο στο σενάριο. Ενώ κάθε επόμενο καλύτερο στο σκίτσο. :mafia: Αυτή είναι η γνώμη μου για τα βιβλία της Druuna.

 

Με θεωρώ καινούργιο στο φόρουμ, αλλά γελάω με τους καινούργιους που σχολιάζουν με μόνο 2-3 κουβέντες στο φόρουμ σε όλα τα θέματα μέσα σε μισή ώρα, μόνο και μόνο για να κάνουν 20 πόστς.

κι εγω γελάω με εναν ανθρωπο 35 ετων , καθηγητη που θα του κάψει η μαμα του τα κομικς του αλλα δεν το κάνω θέμα .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

κι εγω γελάω με εναν ανθρωπο 35 ετων , καθηγητη που θα του κάψει η μαμα του τα κομικς του αλλα δεν το κάνω θέμα .

 

Το πρώτο σου thank you από μένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26348
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το πρώτο σου thank you από μένα.

Απλά άψογος! :clap2:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  8
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλησπέρα και απο μένα. :hi:

 

Valtasar πολλή καλή δουλειά!!!!!!

Φίλη κικίτσα ευχαριστώ για της γνώσεις του παιχνιδιού. (Να πάρει... πως μου διέφυγε :wall: )

Νομίζω οτι τα είπατε όλα για την Druuna, τι άλλο να προσθέσω.....

 

Αχχχχχ Druuna ένας θεικός π-π-ς....

Σας αφήνω εσπευσμένα γιατί τα πλοκάμια μου ξυπνήσανε :obelix:

 

P.S.

Όσα προαναφέρθηκαν για ταινίες... μπορεί Druuna να μην έχει βγεί αλλα υπάρχουν παρεμφερεί...

(Angel of darkness, La blue girl και δεν ειναι animation.) ΌΛΕ στα πλοκάμια!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4877
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  7
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  67

Εγώ ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να τις διαβάσω αυτές τις ιστορίες;

Μόνο ξεφύλλισμα και μάτι στο πολύ ωραίο σχέδιο. :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να τις διαβάσω αυτές τις ιστορίες;

Μόνο ξεφύλλισμα και μάτι στο πολύ ωραίο σχέδιο. :confuse:

 

εσύ είσαι δικός μου! :lol:

 

:beer5: :beer5: :beer5:

 

ΥΓ απλώς για να μη νοιώθεις μόνος ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Εγώ ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να τις διαβάσω αυτές τις ιστορίες;

 

Ποιες ιστορίες; υπήρχε ιστορία στη Druuna; κοίτα τι μαθαίνει κανείς μετά από χρόνια...ποτέ

μου δεν πρόσεξα κάποια ιστορία...:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αλλος ένας για να σου επιβεβαιώσει ότι δεν είσαι ο μόνος kyrel. :D Η ανάγνωση ενός οποιουδήποτε σεναρίου του Serpieri προτείνεται μόνο σε μαζοχιστές! :lol:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Έψαξα λίγο και βρήκα :yahoo: τις φωτό των δύο γυναικών από τις οποίες ο Serpieri εμπνεύστηκε

 

την Druuna και τα κάλοι της, είναι οι κυρίες Jaqueline Santarem και Ana Lima.

 

 

 

 

post-5268-1212606949_thumb.jpg post-5268-1212606899_thumb.jpg

 

 

 

 

 

:cool:

 

 

 

 

 

 

 

 

τις φωτο τις είχα κατεβάσει πριν από χρόνια από το Druuna Official Homepage (H?ro?ne de BD ?rotique

 

/ erotic comic), το οποίο όμως σήμερα μου το δίνει ο Spyware Terminator ως site που περιέχει ιούς

 

 

 

 

 

 

 

:oops: Όποιες τυχόν φωτό θεωρήσουν οι διαχειριστές του forum ότι πρέπει να διαγραφούν - να μετακινηθούν

 

:crying::lol: το πράτετε άμεσα :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξαιρετικό εύρημα thebadpainter! :best:

 

Το κακό είναι ότι όπως και εσύ κατανοείς, έπρεπε να πέσει παρέμβαση σε κάποιες... Και το χειρότερο είναι ότι ειδικά μια από αυτές είναι tale quale το εξώφυλλο από το Morbus Gravis 1 (αν θυμάμαι καλά τις Ντρούνες μου). Τεράστια αμαρτία να πάνε χαμένες.

 

Γιατί δεν σκαρώνεις ένα αφιερωματάκι πάνω σε αυτό το θέμα στην ενότητα "Ερωτικός Τομέας" που την έχουμε στήσει ειδικά για να μπορούμε να μιλάμε ελεύθερα πάνω σε αυτό το θέμα, χρησιμοποιώντας υλικό σαν αυτό που παράθεσες? Αν μάλιστα έχεις κι άλλες φώτο οι οποίες να επηρρεάσαν εμφανώς κάποιο σκίτσο του Serpieri, τελείως αποδεκτές (εκεί όμως), ειδικά αν μπορείς να παραθέσεις και για αντιπαραβολή και το ίδιο το σκίτσο!

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

:gnews: ναι γιατί όχι; να το ψάξω λίγο.

 

(:SmokingDevil: νόμιζα πως το παρών topic ήταν στον τομέα των ερωτικών - απαγορεύεται η είσοδος

στους ανήλικους)

 

αλλά οκ να το κοιτάξω :Musketeer:

 

:cheers4::cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  823
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  13
  • Reputation:   27
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

druuna η απολυτη πρωταγωνιστρια στα ερωτικα κομιξ!!!!!!!!!!.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  31
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Η αγαπημενη μου ηρωιδαααααααααααααα :blob7:

Αν κυκλοφορουσαν τομο με ολα τα κομικ μαζεμενα και στα Ελληνικα, θα ημουν πανευτυχης :D

Ειχα βρει ενα τευχος της στο Βιβλια για ολους στην Αιολου, αλλα δε το χα τσιμπησει κ δεν θυμαμαι ατι...Γγγκκκκρρ..Οταν ειχα ξαναπαει δεν ειχα βρει κατι :(

 

Καποιο βιβλιοπωλειο που μπορω να βρω τετοιου ειδους κομικ σε αφθονια υπαρχει?

Ο Μanara δε μ'αλεσει...Serpieri k ξερο ψωμι :D

Επεξεργασία από miranda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να κι ένα αρθράκι του Ξενοφώντα Μπρουντζάκη από το ένθετο ΠΟΝΤΙΚΙ-ART για αυτήν τη σεξοβόμβα!!! Δημοσιεύθηκε στις 5 Ιουνίου 2008.

 

post-4271-1221210868_thumb.jpg post-4271-1221210890_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  8098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  67
  • Reputation:   99
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5566 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πω πω... Είμαι κ εγώ μεγάλος fan του Serpieri! Τρελαίνομαι για τα σχέδιά του!!! Φοβερό χέρι! Τα μόνα που έχω βρεί από Druuna και έχω στη συλλογή μου, είναι το Morbus Gravis 1 κ 2, στα ελληνικά και στα αγγλικά (δε μου έφτασε μία έκδοση... Έλεος), Ο Ξεχασμένος Πλανήτης (απ'το ΚΛΙΚ), Clone (αγγλική έκδοση ΗΜ) και το Sketchbook 2! Κ εγώ εύχομαι να βγεί ταινία (εννοείται όχι με αληθινούς ηθοποιούς) γιατί αξίζει! Καλά, το όλο σενάριο είναι λίγο-πολύ παρανοικό, αλλά η όλη ατμόσφαιρα είναι φοβερή, όπως και μερικά στοιχεία της υπόθεσης! Α, το παιχνίδι αν έκανε κανένας το λάθος να το παίξει, πραγματικά τον συμπονώ... Δε θυμάμαι να έχω παίξει πιο άθλιο παιχνίδι απ' αυτό... Κατάρες σε όποιον έφτιαξε το gameplay!!!!! Χα χα χα!!! Druuna, η πιο sexy ηρωίδα από comics, χωρίς αμφιβολία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  13799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  83
  • Reputation:   585
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4847 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

είπα να αφήσω και εγω ενα φόρο τιμής στο serpieri :)

προσοχή είναι ακατάλληλο δια ανηλίκους...

post-13799-12955065663939_thumb.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

η Αντζελινα δεν θα μπορουσε αν υποδυθει την Ντρουνα γιατι εχει τα μισα κιλα...η Ντρουνα ειναι πολυ πληθωρικη.... :dance3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να κι ένα άρθρο από τη Sirina: (Parental Advisory Advised :P )

 

Ποια είναι η αληθινή Druuna;

 

post-556-0-23205200-1350822724_thumb.jpg

 

Η χυμώδης ηρωίδα συστήθηκε για πρώτη φορά στο αναγνωστικό κοινό το 1985 από τον μέσα από τη σειρά «Morbus Gratis» από τον γαλλικό εκδοτικό οίκο Dargaud, για να ακολουθήσει και το δεύτερο μέρος των περιπετειών της σέξι ηρωίδας, με τίτλο το όνομά της, το 1987. Από τότε και μέχρι το 2003, οι περιπέτειές της αποτυπώθηκαν σε άλλους έξι τόμους που κυκλοφόρησαν από τον οίκο Bagheera.

 

Σε καθεμιά από αυτές η μελαχρινή θεά παρουσιαζόταν «αναγκασμένη» να φορά τα απολύτως απαραίτητα και φυσικά να τα βγάζει με την πρώτη ευκαιρία, προσφέροντας μοναδικές στιγμές ερωτικής απόλαυσης σε βαρβάτα αρσενικά παντός τύπου. Το δυνατό σημείο της εντυπωσιακής εμφάνισής της δεν μπορεί παρά να είναι οι ζουμερές καμπύλες της, οι οποίες τροφοδοτούν χρόνια τώρα τις αντρικές φαντασιώσεις.

 

post-556-0-35410000-1350822872_thumb.jpg

 

Ο Ιταλός δημιουργός της Paolo Eleuteri Serpieri είναι πολύ γνωστός και ιδιαίτερα αγαπητός στο ελληνικό κοινό, όπως άλλωστε και η ηρωίδα του. Για πρώτη φορά είδαμε την δουλειά του Serpieri στη χώρα μας, τυπωμένη σε έγχρωμο ιλουστρασιόν άλμπουμ, το 1987. Έκτοτε, βέβαια, γνώρισε πάρα πολλές επανεκδόσεις, μέχρι και σήμερα. Τα άλμπουμ του συγκαταλέγονται ανάμεσα σε αυτά με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην Ελλάδα.

 

Η πηγή της έμπνευσης

 

Πολλά έχουν ειπωθεί σχετικά με την πηγή έμπνευσης του σχεδιαστή της. Ωστόσο, η επικρατέστερη ιστορία λέει πως η ιδέα γεννήθηκε στο μυαλό του, όταν παρακολούθησε την ταινία του Andrzej Zulawski, La Femme Publique (Δημόσια Γυναίκα), η οποία βασίστηκε στο ομώνυμο βιβλίο του Dominique Garnier. Η γαλλική παραγωγή του 1984 είχε ως πρωταγωνίστρια τη Valerie Kaprisky στο ρόλο της Ethel, ενός γυμνού φωτομοντέλου που παλεύει και τελικά καταφέρνει να μεταμορφωθεί από άβουλο και σχεδόν φοβισμένο αγρίμι σε διάσημη ηθοποιό και κυρίαρχο πρόσωπο.

 

post-556-0-44432100-1350822984_thumb.jpg

 

Μια ακόμη θεωρία ισχυρίζεται ότι ο Ιταλός σχεδιαστής άντλησε έμπνευση από τις καμπύλες της μελαχρινής Playmate της δεκαετίας του ’80 Ana Lima. Η συγκεκριμένη εικασία ενισχύεται από την απίστευτη ομοιότητα που έχει η εντυπωσιακή Βραζιλιάνα με τη δημοφιλή ηρωίδα.

Κάποιοι μάλιστα λένε ότι ο Serpieri είχε δει τη Lima σε κάποια παραλία του Ρίο ντε Τζανέιρο και έσπευσε να την αποτυπώσει στο μπλοκάκι του. Βλέποντας την άκρως αισθησιακή και εξαιρετικά τολμηρή φωτογράφισή της για λογαριασμό του διάσημου αντρικού περιοδικού ως Playmate του μήνα για τον Απρίλιο του 1989, διαπιστώνουμε ότι τα κοινά χαρακτηριστικά της Lima με την Druuna είναι κάτι παραπάνω από εμφανή.

 

post-556-0-62542900-1350823018_thumb.jpg

 

Εκτός από τις παραπάνω θεωρίες, υπάρχουν κι αυτές που θέλουν τις καμπύλες της χάρτινης ηρωίδας να ομοιάζουν, μεταξύ άλλων, με αυτές της Ιταλίδας Valeria Marini και της Κολομβιανής σταρ Sofia Vergara. Εδώ αξίζει να επισημάνουμε ότι στις σελίδες του πρώτου άλμπουμ, η Druuna απεικονίζεται με χαρακτηριστικά ιθαγενούς της αμερικανικής ηπείρου, γεγονός το οποίο έχει μπερδέψει ακόμα περισσότερο τους «συνωμοσιολόγους» σχετικά με την προέλευσή της.

 

post-556-0-19179000-1350823053_thumb.jpg

 

Υπόθεση

 

Για τους ελάχιστους που δεν γνωρίζουν, αλλά κι όσους θέλουν να θυμηθούν την πλοκή της σειράς να πούμε ότι, συνήθως, η Druuna παίζει το ρόλο του πρόθυμου σεξουαλικού αντικειμένου που ικανοποιεί σεξουαλικές προτάσεις όλων των ειδών, προβάλλοντας ελάχιστη ή μηδαμινή αντίσταση. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να πέσει θύμα βιασμού περισσότερες από μία φορές στη σειρά.

 

Αν και το μοτίβο του άβουλου θύματος δεν της ταιριάζει, ο Serpieri την εμφανίζει να περνάει έναν ατέρμονο προσωπικό Γολγοθά, χρησιμοποιώντας ως όπλο διαφυγής το υπέροχο σώμα της. Ο ίδιος έχει δηλώσει πως στόχος του ήταν να αμφισβητήσει τα πρότυπα που προωθεί η παρωχημένη χριστιανική ηθική.

 

post-556-0-49952700-1350823111_thumb.jpg

 

Στον αντίποδα της πρωταγωνίστριας, στις σελίδες των άλμπουμ κάνουν συχνά πυκνά την εμφάνισή τους κλαψιάρικα και μεμψίμοιρα θηλυκά, τα οποία καταλήγουν να έχουν φρικτό τέλος. Την ίδια ώρα η Druuna κατορθώνει να επιβιώσει χάρη στη θέλησή της για ζωή και διασκέδαση, εμπνέοντας σεβασμό σε διάφορα σαδιστικά καθάρματα και διατηρώντας ταυτόχρονα το δικό της αυτοσεβασμό σε υψηλά επίπεδα.

 

post-556-0-87324700-1350823143_thumb.jpg

 

Στην πρώτη της περιπέτειά της ο Serpieri την τοποθετεί σε μια μεταπυρηνική, στρατοκρατούμενη και θεοκρατική κοινωνία. Η Druuna, μια κοπελιά με εμφάνιση που θα έκανε πολλές ανορεξικές μοντέλες να σκάσουν από το κακό τους, προσπαθεί να επιβιώσει με κάθε τρόπο –κυρίως εκμεταλλευόμενη το πληθωρικό κορμί της. Στον φρικαλέο κόσμο όπου ζει, οι άνθρωποι χωρίζονται σε υγιείς και άρρωστους, με τους τελευταίους να μετατρέπονται σε τέρατα με κανιβαλικές και φιλήδονες ορέξεις.

 

post-556-0-32739900-1350823178_thumb.jpg

 

Ο σύντροφος της, ονόματι Shastar, έχει μολυνθεί κι εκείνη κάνει τα πάντα –και όταν λέμε τα πάντα, εννοούμε τα πάντα– για να βρει το φάρμακο που θα αποτρέψει την πλήρη μετατροπή του σε τέρας. Στη συνέχεια, αποφασίζει να βρει τη λύση του μυστηρίου που βασανίζει τους συμπολίτες της. Μετά από άπειρες περιπέτειες και ερωτικές περιπτύξεις κάνει μια οδυνηρή ανακάλυψη που μοιάζει με το τέλος του «Πλανήτη των Πίθηκων». Εδώ θα μπορούσε να τελειώνει το έργο, άλλα ο ευφυής δημιουργός της δεν μπορούσε να αφήσει εύκολα ένα τέτοιο κελεπούρι.

 

post-556-0-15626900-1350823231_thumb.jpg

 

Στα επόμενα άλμπουμ, η Druuna αποφασίζει με γενναιότητα να σώσει τον κόσμο της. Έτσι συνεχίζει να μπλέκει σε ερωτικά οργιά και να βιάζεται από ανθρώπους, τέρατα, μηχανές και μεταλλαγμένους. Η υπόθεση γίνεται πιο χαοτική, άλλα όχι λιγότερο ενδιαφέρουσα, αφού το ερωτικό στοιχείο είναι ακόμα πιο hardcore. Το φινάλε είναι κάπως ασαφές –όχι ακριβώς ευτυχές, αλλά σχετικώς ελπιδοφόρο.

 

post-556-0-14249700-1350823292_thumb.jpgpost-556-0-15290900-1350823296_thumb.jpgpost-556-0-62573100-1350823298_thumb.jpg

post-556-0-82426900-1350823328_thumb.jpgpost-556-0-34210600-1350823334_thumb.jpgpost-556-0-06877400-1350823337_thumb.jpg

post-556-0-14201800-1350823367_thumb.jpgpost-556-0-30290000-1350823371_thumb.jpgpost-556-0-10486800-1350823374_thumb.jpg

post-556-0-30772700-1350823414_thumb.jpgpost-556-0-64922800-1350823418_thumb.jpgpost-556-0-55456900-1350823426_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και από τη στήλη No Superheroes Allowed, του fridge.gr:

 

 

post-556-0-92937700-1357956864_thumb.jpg

 

Δεν είναι δυνατόν να είσαι αγόρι/άντρας, μιας κάποιας ηλικίας πια (άντε πες 33), να μην είσαι απόφοιτος του κατηχητικού και να μην έχει υποπέσει στην αντίληψη σου, έστω και μία φορά η τέλεια κωλάρα ο αψεγάδιαστος πισινός της Druuna, της -μακράν της δεύτερης- πιο σέξι παρουσίας στον χώρο τον κόμικ.

 

Η Druuna είναι δημιούργημα του Ιταλού καρτουνίστα Paolo Eleuteri Serpieri(αυτοί οι Ιταλοί το έχουν πάρα πολύ με τον ερωτισμό στα κόμικ –ξεκινώντας από τον αξεπέραστο Manara) και έγινε ηρωίδα σε 8 album, που το πρώτο κυκλοφόρησε το 1985 και το τελευταίο το 2003. Ακόμα, κοσμεί το artwork πολλών sketchbooks του δημιουργού της, τα οποία έχουν πουλήσει εκατομμύρια αντίτυπα σε ολόκληρο τον κόσμο. Οι περιπέτειές της κυκλοφόρησαν πρώτα στα περιοδικά “Heavy Metal” και “Metal Hurlant“.

 

Το νοσηρό σύμπαν στο οποίο περιφέρεται (συνήθως γυμνή) η Druuna είναι ένα κράμα από cyberpunk, επιστημονική φαντασία, gore και φυσικά… πορνογραφία. Τα πάντα πηγαίνουν στα άκρα στις σελίδες αυτού του κόμικ, ανεξάρτητα αν παρουσιάζονται με ένα σαρκαστικό τόνο και μαύρο χιούμορ που διαλύει τη σοβαροφάνεια και των πιο σκληρών στιγμών. Και αυτό δεν είναι κακό.

 

post-556-0-98533500-1357956918_thumb.jpg

 

…λάρα μου

 

Η Druuna δεν είναι και η πιο έξυπνη γυναίκα στον κόσμο. Η συμπεριφορά της και ο τρόπος που τελικά γλιτώνει (στημένη συνήθως στα τέσσερα) στις διάφορες περιπέτειές της, θα έκαναν τις φεμινίστριες να κάψουν ξανά τα σουτιέν τους (ΟΚ, ξέρω ότι αυτό δε συνέβη ποτέ στην πραγματικότητα), τον δημιουργό του κόμικ και μισή ντουζίνα φαλλοκράτες, έτσι, για να καταλαγιάσει η οργή. Αλλά πρέπει να την καταλάβετε βρε κορίτσια. Ζει σε έναν δυστοπικό κόσμο (όπα Σάββα, να ξανά η αγαπημένη σου λέξη), σε ένα μέρος που ονομάζεται ξερά “Η Πόλη“, όπου μία θεοκρατική κυβέρνηση που κατέχει την απόλυτη Αλήθεια, απαγορεύει τα βιβλία κι άλλα μισό εκατομμύρια πράγματα.

 

Άνθρωποι μεταλλάσσονται από παράξενες ασθένειες, γραφειοκράτες κάνουν ακόμα και τις ιστορίες του Κάφκα να μοιάζουν παιδικά παραμύθια, ιερείς διαλαλούν την Ευτυχία που κρύβεται στα υψηλά επίπεδα της Πόλης και πηγαίνεις μόνο αν είσαι καλός, υγιής και εξαγνισμένος. Και πρέπει να κατανοήσετε πως μόνο το άγριο σεξ είναι η αντίδραση στο σοκ ό,τι η Πόλη είναι στην πραγματικότητα είναι ένα διαστημόπλοιο που ταξιδεύει μακριά από την κατεστραμμένη Γη εδώ και πολλά χρόνια και οι ιερείς της κυβέρνησης είναι ανδροειδή.

 

Η μόνη λύση είναι η απόδραση, σε έναν εχθρικό πλανήτη με δύο φυλές εξωγήινων να έχουν στήσει έναν ανελέητο πόλεμο. Ε, να μην το πάρει κι εκεί μερικές φορές η γυναίκα να δει τι γλύκα έχουν τα πράσινα μικρά ανθρωπάκια (ή τα μεγάλα παράσιτα);

 

post-556-0-35441500-1357956972_thumb.jpg

 

Χαρακτηριστικό σχέδιο — ώπα, δεν έχει γυμνό

 

Πολλοί είναι εκείνοι που έχουν πει πως το σενάριο του κόμικ είναι μια αφορμή για να γδύνεται η Druuna και ενίοτε να την βατεύουν μεταλλαγμένοι, εξωγήινοι, μηχανές.

 

Well, και ναι και όχι. Ο Serpieri ποτέ δεν αρνήθηκε πως έκανε ένα έργο ηδονοβλεπτικό, ένα κόμικ που αποθέωνε τη δύναμη της γυναικείας σάρκας, του bizarre ερωτισμού. Δεν έχουμε τίποτα το ρομαντικό στις σελίδες της Druuna. Μονάχα διαστροφή, διαστροφή, διαστροφή.

 

post-556-0-00245000-1357957011_thumb.jpg

 

Ναι, αυτός ο καλός κύριος είναι υπεύθυνος για τα πιο εντυπωσιακά οπίσθια στον χώρο των κόμικ

 

Υπάρχει όμως και σενάριο: αξιοπρόσεκτο, ανατρεπτικό, παράξενο. Παρά τις επιρροές και τα διάφορα δάνεια από προγενέστερα κόμικ (που τα περισσότερα από αυτά έβρισκαν στέγη στο “Heavy Metal” όπως ακριβώς και η Druuna), παραμένει μια ιστορία σε έναν δυνατό κόσμο με εξέλιξη και πλοκή που θα τη ζήλευαν αρκετοί σύγχρονοι χολιγουντιανοί σεναριογράφοι. Και φυσικά μη ξεχνάμε και την πρόκληση. Ο δημιουργός έχει δηλώσει περισσότερες από μία φορές πως η ηρωίδα του αντιπροσωπεύει όλα εκείνα που απεχθάνεται η χριστιανική εκκλησία.

 

Φυσικά, εκτός από το κόμικ αυτό καθαυτό, η Druuna αποτελεί pop icon περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Οι χάρτινες καμπύλες της έχουν αποτελέσει ονείρωξη για αμέτρητους έφηβους (και όχι μόνο — όχι μόνο λέμε). Το τρομερά ζωντανό και υπέρ του δέοντος παραστατικό σχέδιο του Serpieri, με τις ενέσεις υπερβολής που πρέπει να έχει ένα τέτοιο έργο, δημιουργεί εικόνες που ξεπερνάνε την πραγματικότητα. Ναι, ξέρεις πως η Druuna δεν υπάρχει, δεν είναι κακό όμως να την ονειρεύεσαι σαν αληθινή όταν κλείνεις τα μάτια σου.

 

Πολλές είναι και οι φήμες για το ποια είναι το πρότυπο για να σχεδιαστεί αυτό το θηλυκό. Ο δημιουργός της λέει πως δεν είναι κάποια συγκεκριμένη, αλλά τα καλύτερα σημεία πολλών, με μια τάση υπερβολής στα στήθη και φυσικά στον πισινό (για τον οποίο θα μπορούσα να γράψω άλλες δυο σελίδες αλλά το αφήνω αυτό για το Πρόβατο).

 

Η Druuna είναι ένα ξεχωριστό κόμικ. Στα όρια του πορνογραφικού, βίαιο, σκληρό, διεστραμμένο, είναι όμως ένα καλό κόμικ. Με μία χαρακτηριστική πρωταγωνίστρια που άφησε και θα αφήνει το στίγμα της και στις γενιές που θα έρθουν. Διαβάζουν δεν διαβάζουν κόμικ.

 

post-556-0-27676700-1357957059_thumb.jpgpost-556-0-78041300-1357957056_thumb.jpg

 

φάτε μάτια ψάρια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4132 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παιδια μου κάνει σε Σοφια Βεργκάνα η Ντρούνα που είναι γυναικαρα με τα όλα της , ουτε Λοπεζ, ουτε Μπελούτσι( οχι πως αυτες ειναι άσχημες καθε άλλο, αλλα η Ντρουνα ειναι πιο σταρατη και καστανη), τι λέτε;

Επεξεργασία από arianna
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4132 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

η Αντζελινα δεν θα μπορουσε αν υποδυθει την Ντρουνα γιατι εχει τα μισα κιλα...η Ντρουνα ειναι πολυ πληθωρικη.... :dance3:

τα μισα λες πολλά, ουτε το 1/3 των κιλών της Ντρούνα, οταν επαιζε την Τζια ηταν πιο πληθωρική, τωρα πολύ αδυνατη, ζαλάδες δεν έχει...
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Παιδια μου κάνει σε Σοφια Βεργκάνα η Ντρούνα που είναι γυναικαρα με τα όλα της , ουτε Λοπεζ, ουτε Μπελούτσι( οχι πως αυτες ειναι άσχημες καθε άλλο, αλλα η Ντρουνα ειναι πιο σταρατη και καστανη), τι λέτε;

Συμφωνω τα μαλα !!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φοβερή φιγούρα κρίμα που δεν βγαίνει πλέον σε τεύχη....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και ξεθαβω το θεμα αυτο μιας και εγω αυτα τα χριστουγεννα μπηκα στον μαγικο κοσμο της Ντρουουνα και διαβασα τις περιπετειες της! Το σχεδιο εξαιρετικο (ειδικα στα ανθρωπινα σωματα και ειδικα στα γυναιακεια) αλλα το σεναριο μπαζει λιγο και αφηνει πολλα πολλα αναπαντητα πραγματα οση προσπαθεια και αν εκανα να το παρακολουθησω. Και αναφερομαι σε προσπαθεια και γιατι το σεναριο εχασκε αλλα και γιατι το σχεδιο δεν σε αφηνει σε ησυχια!! χεχεχε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.