Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ (ΤΟΥΡΚΙΑ)


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Γνωρίζετε για κομικσάδικα στην Κωνσταντινούπολη; Ειδικά στην Πλατεία ΤΑΞΙΜ;

:efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Για ρίξε μια ματιά εδώ & εδώ.

 

Αναφέρονται 3-4 αλλά δεν ξέρω αν είναι κοντά στην πλατεία Ταξίμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δε κοιτάς κοτζάμ μαντράχαλος να πάρεις κανέναν ναργιλέ, κάνα κομπολόι όπως όλος ο κόσμος, μου θες μικυμάου... :lol:

 

Πέρα απ' την πλάκα τώρα. Πριν 2-3 χρόνια πήγε ένας φίλος και ενώ σε όλους τους άλλους έφερε κάτι εντελώς ηλίθια και άχρηστα μπιχλιμπίδια, σ'εμένα έφερε comics. Και για να είμαι ειλικρινής έπαθα πλάκα με το επίπεδο των γειτόνων! Το μόνο αρνητικό ήταν το χαρτί, που ήταν άθλιο. Οι εκτυπώσεις αξιοπρεπέστατες και το σχέδιο σε πολύ ανώτερο επίπεδο απ' ότι εδώ πέρα. Για το σενάριο δεν μπορώ να σου πω. Τα τευχάκια τα αγόρασε από περίπτερο, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσεις με άδεια χέρια.

 

Το μόνο που μένει είναι να σου ευχηθώ καλά να περάσεις! :holidays3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είχα πάει πέρσι Κωνσταντινούπολη!Αλλά βέβαια ούτε που κοίταξα από πριν για το αν υπάρχουν κομιξάδικα και που.... :P

Ασφαλώς όμως και δεν έφυγα με άδεια χέρια!!Έπρεπε να πάρω και κάποιο σουβενίρ,οπότε πήγα σε ένα περίπτερο και πήρα 2-3 comics που μου γέμισαν το μάτι.Η πιο απλή και ταυτόχρονα ικανοποιητική λύση,για μένα τουλάχιστον. ;)

Και καλά να περάσεις!!! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αν υποψιαστώ ότι θα φύγεις 22-29 Αυγούστου και θα είσαι μαζί μου στο γκρουπ του Σωτηρίου για Κωνσταντινούπολη-Προύσσα ΘΑ ΠΕΘΑΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αν υποψιαστώ ότι θα φύγεις 22-29 Αυγούστου και θα είσαι μαζί μου στο γκρουπ του Σωτηρίου για Κωνσταντινούπολη-Προύσσα ΘΑ ΠΕΘΑΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!

Αχαχα!Έλεος!!Και εγώ πέρσι με τον Σωτηρίου είχα πάει!! :lol:

Καλά να περάσετε,παιδιά!!!Είμαι σίγουρος πως θα σας αρέσει! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   915
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγω μολις πριν απο 10 λεπτα γυρισα απο την Κωνσταντινουπολη και τωρα βλεπω ξαφνικα ενα αρθρο για τα κομικσαδικα! Λοιπον, αυτο που εχω να σου προτεινω ειναι ενα κατι σαν παζαρι βιβλιων στο Ορτακιοι - λιγω εξω απο την πολη -, μια αγορα βιβλιων καπου στο κεντρο - δες τον τουριστικο οδηγο, εαν εχεις και σιγουρα θα το βρεις - η οποια φανταζομαι πως θα εχει κατι που να σε ενδιαφερει και ενα πολυκαταστημα στο Ταξιμ που εχει CD,DVD και βιβλια και πολυ πιθανον να εχει και κανα κομικ. Αυτα... Sorry που δεν εχω να σου δωσω παραπανω πληροφοριες, αλλα δεν εψαξα καθολου για κομικ που πηγα, γιατι τα ξοδεψα ολα σε κομικς στην Αθηνα! :mafia: Καλα να περασετε!

Επεξεργασία από gigi3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4382
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  74
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και καθυστερημενη απαντηση μια και τωρα το ειδα το θεμα, κομικς (κυκλοφοριας) πουλανε όλα τα μεγαλα βιβλιοπωλεια που σεβονται τον εαυτό σου. Θα βρεις παντου. Στη Ιστικλαλ, στο δρομο που την κοβει καθετα στο υψος του λυκειου του Γαλατα Σαράι, υπαρχει και ειδικο βιβλιοπωλειο που εχει μονο κομικ..

Αν ψαχνεις κατι παλιο, θα κοιταξεις για sahaf δηλ. παλαιοβιβλιοπωλείο.. Υπαρχουν αρκετα στην περιοχή του Ταξιμ, ο παραδεισος ομως ειναι απεναντι, στην ασιατική πλευρα, στο Καντίκιοϊ. Μόλις κατέβεις απο το καραβάκι κινείσαι λίγο δεξιά και αναζητάς τη στοά στην οποία βρίσκεται το ταχυδρομείο της περιοχής (PTT στα τούρκικα). Όταν μπεις μεσα στο χώρο, κάτι ανάμεσα σε στοα και πολυκατάστημα, υπάρχουν τρεις όροφοι με πέντε-έξι ειδικά για κομικς μαγαζιά στα οποία μπορείς να βρεις όποια κυκλοφορία στα κόμικ θελήσεις...

Έχω βρει απο εκεί την πλήρη σειρά Αστερίξ της Κερβάν (1973-1984) καθως και καποια τευχη απο Bucür (πρώτη κυκλοφορία του Αστερίξ στην τουρκία το 1968).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αν και καθυστερημενη απαντηση μια και τωρα το ειδα το θεμα, κομικς (κυκλοφοριας) πουλανε όλα τα μεγαλα βιβλιοπωλεια που σεβονται τον εαυτό σου. Θα βρεις παντου. Στη Ιστικλαλ, στο δρομο που την κοβει καθετα στο υψος του λυκειου του Γαλατα Σαράι, υπαρχει και ειδικο βιβλιοπωλειο που εχει μονο κομικ..

Αν ψαχνεις κατι παλιο, θα κοιταξεις για sahaf δηλ. παλαιοβιβλιοπωλείο.. Υπαρχουν αρκετα στην περιοχή του Ταξιμ, ο παραδεισος ομως ειναι απεναντι, στην ασιατική πλευρα, στο Καντίκιοϊ. Μόλις κατέβεις απο το καραβάκι κινείσαι λίγο δεξιά και αναζητάς τη στοά στην οποία βρίσκεται το ταχυδρομείο της περιοχής (PTT στα τούρκικα). Όταν μπεις μεσα στο χώρο, κάτι ανάμεσα σε στοα και πολυκατάστημα, υπάρχουν τρεις όροφοι με πέντε-έξι ειδικά για κομικς μαγαζιά στα οποία μπορείς να βρεις όποια κυκλοφορία στα κόμικ θελήσεις...

Έχω βρει απο εκεί την πλήρη σειρά Αστερίξ της Κερβάν (1973-1984) καθως και καποια τευχη απο Bucür (πρώτη κυκλοφορία του Αστερίξ στην τουρκία το 1968).

 

 

Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να βοηθήσουν αυτούς που πρόκειται να ταξιδέψουν στην Πόλη. :sad1:

 

:trixes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν είχα το χρόνο να τα ψάξω με την ησυχία μου ένεκα η ξενάγηση αλλά υποσχέθηκα να ξαναγυρίσω σε αυτήν τη μαγεύτρα και λάγνα πόλη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Επειδή η Κωνσταντινούπολη είναι και κοντινός και δημοφιλής προορισμός να προσθέσω μερικές λεπτομέρειες σχετικά με την αγορά κόμιξ στο τόπικ...

Πρώτα από όλα στην Πόλη υπάρχει μαγαζί που ειδικεύεται στην πώληση Αγγλόφωνων κόμιξ και είναι πολύ καλό! Ο νεαρός ιδιοκτήτης του -γύρω στα 30- πολύ φιλόξενος, μιλάει εξαιρετικά αγγλικά, κερνάει και τσάι ανεξάρτητα από το αν θα ψωνίσεις ή όχι. Εκτός από τα πάντα σε σχέση με τις Τουρκικές εκδόσεις έχει 5-6 μεγάλα ράφια γεμάτα με paperbacks και νομίζω σε καλές τιμές. Πουλάει όχι σε σχέση με ευρώ η΄τουρκικές λίρες αλλά με βάση την αμερικάνικη τιμή του εξωφύλλου. Οσο δηλαδή κάνει σε δολάρια το κάθε τεύχος...

Φυσικά και αγόρασα μερικά κομμάτια... Το μαγαζί λέγεται Gon και όπως με πληροφόρησε ο τύπος είναι ένα από τα τρία μαγαζιά που ειδικεύονται σε πωλήσεις κόμιξ σε όλη τη χώρα! Αντε να βρούμε σιγά σιγά που βρίσκονται τα άλλα δύο!!! Το συγκεκριμένο, πάντως, βρίσκεται στην Yeni Carsi Caddesi 34A. O συγκεκριμένος δρόμος είναι κάθετος στην Istiklal τον κάθετο δρόμο που ξεκινάει από την πλατεία Taksim. Οταν λέμε Taksim εννοούμε το πιο τουριστικό σημείο της Πόλης και ο μεγάλος κάθετος πεζόδρομος Istiklal είναι το πιο εμπορικό σημείο. Κατεβάινοντας την Istiklal όταν φτάνουμε στην πλατεία Γκαλατασαράι ο πρώτος κάθετος δρόμος αριστερά είναι η Yeni Carsi. Στον ίδιο δρόμο και πριν φτάσουμε στο Gon υπάρχει ένα από τα 3-4 ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία της Κωνσταντινούπολης. Αριθμός 12, το μαγαζί λέγεται Homer Kitabevi....Πουλάει αποκλειστικά αγγλόφωνα βιβλία, κυρίως τελευταίας σοδιάς. Το ίδιο ισχύει και με τα κόμιξ. Δεν νομίζω ότι κάποιος θα βρει οτιδήποτε που δεν βρίσκεται στην Αθήνα.

Τα υπόλοιπα αγγλόφωνα βιβλιοπωλεία βρίσκονται στην ίδια περιοχή ή κοντά στο Ταξίμ...Εχουμε και λέμε...

1. Pandora... Μικρό μαζεμένο αγγλόφωνο βιβλιοπωλείο που βρίσκεται στο Byyukparmakkapi Sokak αριθμός 3, στην περιοχή Beyoglu επίσης κάθετος δρόμος στην Istiklal. Υπάρχουν δύο βιβλιπωλεία το ένα απέναντι από το άλλο με το ίδιο όνομα και αυτό που βρίσκεται στο αριστερό πεζοδρόμιο είναι για τις Αγγλικές εκδόσεις. Αρκετά κόμιξ αλλά όλα σε τιμές ανάλογες με της Αθήνας.

2. Robinson Crusoe... Βρίσκεται στο νούμερο 389 της Istiklal στο αριστερό χέρι όπως κατεβαίνουμε από την πλατεία Taksim. Προσφέρεται μόνο για λογοτεχνικά βιβλία αφού τα κόμιξ που έχει είναι ελάχιστα. Στα συν το εξαιρετικό προσωπικό που είναι πολύ ενημερωμένο αλλά μάλλον τελευταία επιλογή όσον αφορά στα κόμιξ. Οι τιμές στα βιβλία είναι οι καλύτερες που βρήκα πάντως...

Υπάρχουν άλλα δύο εντελώς διαφορετικού στιλ σημεία πώλησης κόμιξ στην Πόλη αλλά για αυτά θα επανέλθω σε ένα δεύτερο ποστ μόλις βρεθεί χρόνος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Υπάρχουν άλλα δύο πολύ ενδιαφέροντα σημεία στην Κωνσταντινούπολη που αξίζει να επισκεφθεί κάποιος....Δεν είναι ακριβώς μαγαζιά!

1. Ακριβώς στην απέναντι πλευρά της Yeni Carsi για την οποία γράφω στο προηγούμενο ποστ υπάρχει η Hamalbasi Cadesi. Τους δύο δρόμους χωρίζει η Istiklal που κατεβαίνει κάθετα. Στην ουσία οι δύο δρόμοι είναι συνέχεια του ίδιου αφού μεσολαβεί η Istiklal στο ύψος της πλατείας Γκαλατασαράι απλά αλλάζουν ονομασία και αρίθμηση. Στο νούμερο 12 της Hamalbasi υπάρχει μια είσοδος που οδηγεί σε μια στοά. Εντός της στοάς (φαίνονται απέξω οπότε αποκλείεται να μπερδευτεί κάποιος) υπάρχουν 10-12 μικρά μαγαζάκια. Το μέρος θυμίζει Μοναστηράκι αλλά εντός στοάς...Στα περισσότερα υπάρχουν πολύ ενδιαφέροντα αγγλόφωνα βιβλία (βρήκα 3-4 παλιές εκδόσεις σε εξαιρετικές τιμές) και τα περισσότερα έχουν στοίβες ολόκληρες από τα Ιταλικά φουμέτι που έχουν κυκλοφορήσει και στα Τούρκικα. Τίτλοι όπως Ζαγκόρ, Τεξ, Ντίλαν Ντογκ σε πολύ καλαίσθητους τόμους των 160-200 σελίδων ο καθένας και σε τιμές που η αντιστοιχία τους είναι περίπου 2-2,5 ευρώ για τον καθένα. Ρωτώντας έμαθα ότι οι συγκεκριμένοι τίτλοι συνεχίζουν να κυκλοφορούν κανονικά ακόμη και σήμερα στην Τουρκία. 

2. Σε μια εντελώς διαφορετική πλευρά (όχι πάντως πολύ μακριά από τα συγκεκριμένα κεντρικά σημεία) υπάρχει το υπαίθριο παζάρι βιβλιοπωλών της Κωσνταντινούπολης. Είναι στην περιοχή γύρω από την μεγάλη κλειστή αγορά σήμα κατατεθέν της Πόλης το Kapali Carci ή Grand Bazaar. Αποκλείεται κάποιος να έχει πάει στην Πόλη και να μην τον έχει επισκεφθεί. Η αγορά έχει τέσσερις εισόδους-εξόδους και όποιος βγει από τη βόρεια θα συναντήσει την Cardisilar Cardesi. Προχορώντας σε αυτό το δρόμο κάποια στιγμή θα βρει στο δεξί του χέρι το Sahaflar Cardesi Sokak (δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής αλλά υπάρχουν και χάρτες για μεγαλύτερη βοήθεια). Εκεί υπάρχουν δεκάδες πάγκοι με τα προϊόντα των βιβλιοπωλείων και πολλά από πλανόδιους πωλητές. Τα περισσότερα είναι αδιάφορα με βιβλία επιστημονικά ή τουριστικά αλλά ένα είχε και αρκετά αγγλόφωνα κόμιξ. Βρήκα αλλά δεν αγόρασα αρκετά τεύχη του Astro City (το κόμιξ του Kurt Busiek) και μερικά underground αμερικάνικα των οποίων την ύπαρξη αγνοούσα. Εκεί πάντως από μια σύμπτωση (ο πλανόδιος με άκουσε να μιλάω στο κινητό μου και κατάλαβε ότι είμαι Έλληνας) έκανα μια μάλλον απίθανη αγορά...Ο τύπος είχε έξι αντίτυπα της εφημερίδας που εξέδιδε από το 1880 μέχρι το 1910 ο Γιώργος Σουρής με τον τίτλο Ρωμηός. Η μοναδική φορά που είχα δει κάτι ανάλογο ήταν πριν από πολλά χρόνια στο Μοναστηράκι. Ενας παλαιοβιβλιοπώλης είχε ένα αντίτυπο και το πουλούσε 40 ευρώ...Ο Τούρκος ήταν πολύ πιο οικονομικός... Μετά από τα σχετικά παζάρια (ότι αγοράζεις στην Τουρκία χρειάζεται παζάρι αλλιώς σε κοιτάζουν περίεργα!) τα αγόρασα όλα για 30 ευρώ. Μεταξύ των έξι αντιτύπων της σπανιότατης εφημερίδας ήταν αυτό που αφορούσε την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας το 1896 και ένα άλλο αυτό που είχε να κάνει με τη νίκη του Σπύρου Λούη στους ίδιους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μόνο για αυτή την αγορά άξιζε τον κόπο η βόλτα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εγώ όταν είχα πάει Κων/πολη δοκίμασα αρκετά μαγαζιά που πουλάγανε κοκορέτσια. Εάν σας ενδιαφέρει μπορώ να σας τα περιγράψω κιόλας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.