Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΔΥΣΣΕΙΑ


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΟΔΥΣΣΕΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Perez Navarro
Σχέδιο:
Jose Martin Sauri
Hμερ. έκδοσης:
08-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Μυθολογικό
Μέγεθος:
21.0 x 29.5
Σελίδες:
72
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Κωνσταντίνα Κάπου
Πρωτότυπος τίτλος:
La Odisea (Norma, 2008)
Προέλευση:
Ισπανική
ISBN:
978-960-306-772-6

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

tn_Odusseia_0001.jpg tn_Odusseia_0001z.jpg

 

Τιμή: 9,90 €

 

«Τον άντρα τον πολύτροπο πες μου, θεά,

που χρόνια παράδερνε, σαν πάτησε της Τροίας τ' άγιο κάστρο,

κι ανθρώπων γνώρισε πολλών τους τόπους και τη γνώμη

κι έπαθε πλήθος συμφορές στα πέλαγα,

ζητώντας πώς στην πατρίδα του άβλαβος να πάει με τους συντρόφους.»

 

post-7467-1251779450.jpg

 

Άλλη μια διασκευή της Οδύσσειας, από Ισπανούς δημιουργούς αυτή τη φορά και σχεδιασμένη το μακρινό 1981. Αυτό είναι κάτι που φαίνεται στο "εκπαιδευμένο" μάτι, αφ' ενός γιατί το παρά πολύ καλό σκίτσο παραπέμπει σε παρόμοιες δουλειές της εποχής, αφ' ετέρου γιατί υπάρχει κάτι στο στυλ και στο layout που προδίδει πως πρόκειται για παλαιότερης τεχνοτροπίας κόμικ (που εμένα τουλάχιστον δε με χαλάει καθόλου, το αντίθετο). Το αρνητικό που έχει η συγκεκριμένη απόδοση είναι πως η ιστορία ολοκληρώνεται σε 64 σελίδες, ενώ θα 'πρεπε κατά τη γνώμη μου να της δοθεί λίγος παραπάνω χώρος για να "αναπνεύσει" και να ξεδιπλωθεί με μεγαλύτερη άνεση. Πάρα ταύτα ένα πάρα πολύ καλό κόμικ, σε μια έκδοση με μεγάλο μέγεθος ανάλογη με τα Χρονικά του Conan και με το ίδιο ελαφρώς κιτρινισμένο χαρτί.

---

  • Το μέλος GreekComicFan πρόσθεσε ΕΔΩ:

Πρόκειται για δημιούργημα των Navarro-Sauri που πρωτοκλοφόρησε σε συνέχειες στο volume 7 του περιοδικού Heavy Metal.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το είδα σήμερα και παρόλο που δεν το είχα στα υπόψη για αγορά, το πήρα αμέσως μόλις το ξεφύλλισα.

Το σχέδιο είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, υποδειγματικό θα έλεγα όσον αφορά το πώς δουλεύει κανείς το ασπρόμαυρο με το μελάνι!

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είναι με απλό εξώφυλλο; Με αφτάκια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι με απλό εξώφυλλο; Με αφτάκια;

 

 

 

Ναι, με "αυτάκια"...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  368
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12279
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Ένα καταπληκτικό άλμπουμ! Το διάβασα στις διακοπές μου και με ενθουσίασε! Το μαυρόασπρο σκίτσο ταιριάζει απόλυτα στις ταλαιπωρίες και τα βάσανα, που πέρασαν ο Οδυσσέας και οι σύντροφοί του. Τα τοπία, ο διάκοσμος , τα μικροαντικείμενα, η διαρκώς φουρτουνιασμένη θάλασσα, πειστικά. Γυναικεία και αντρικά κορμιά χάρμα οφθαλμών!

Το έπος του Ομήρου στην πιο καλή εικονογραφημένη απόδοση!

 

post-7467-1251779450_thumb.jpg

σ.6

Τις ευχαριστίες μου στο σχεδιαστή

:div:

 

vaios/1-9-2009

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να αντιγράψω αυτά που είχα γράψει εδώ για να υπάρχουν και στην παρουσίαση.

 

Πρόκειται για δημιούργημα των Navarro-Sauri που πρωτοκλοφόρησε σε συνέχειες στο volume 7 του περιοδικού Heavy Metal.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άμα πω ότι μου ακούγεται άκρως ενδιαφέρον, και λίγα θα λέω :)

 

:thanks: ramirez!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το βρήκα εξαιρετικό! Περισσότερο σαν πορτφόλιο όμως, πάρα σαν κόμικ. Και σαν κόμικ βέβαι δεν είναι κακό αλλά όταν προσπαθείς να χωρέσεις ένα ολόκληρο έπος σε 64 σελίδες κάνεις και αρκετές εκπτώσεις. Σε κάθε περίπτωση είναι οπτική απόλαυση και η καλύτερη απεικονιστικά (κατα την άποψή μου) μεταφορά του Ομηρικού έπους, απ όσες έχω διαβάσει μέχρι στιγμης. Ακολουθεί πιστά τα εικονογραφικά στερεότυπα απόδοσης των Αρχαίων Ελλήνων και Ελληνίδων, ενώ στα τοπία επικρατεί μια μάλλον ρομαντική άποψη.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μία καταπληκτική εικονογραφημένη έκδοση του ομηρικού έπους της Οδύσσειας. Το αγόρασα αρχές Σεπτεμβρίου και το ρούφηξα σε ένα απόγευμα.

Μου άρεσαν φανταστικά τα ασπρόμαυρα σχέδια.

Εκτός από το επικό τους πλαίσιο, προσδίδουν και έναν ιδιαίτερο ερωτισμό σε πλήρη αρμονία με το κλίμα του έργου.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον vaios που μου σύστησε το εν λόγω τεύχος.

 

Θα ήθελα μέσα από το greekcomics να παρακινήσω τους συντελεστές αυτής της εξέχουσας προσπάθειας (Perez Navarro, Martin Sauri) να συνεχίσουν με το 2ο ομηρικό έπος της Ιλιάδας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1957
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Εξαιρετικά τα σχόλια όλων, για μια εξαιρετική δουλειά. Επί τη ευκαιρία να υπενθυμίσω, πως σαν σήμερα το 1954 ξεκίνησε την δική του ¨Οδύσσεια¨στις εφημερίδες των Η.Π.Α., το ταξίδι του στις καρδιές όλων μας, ο αγαπητός μας Ντόναλντ Ντακ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εξαιρετικά τα σχόλια όλων, για μια εξαιρετική δουλειά. Επί τη ευκαιρία να υπενθυμίσω, πως σαν σήμερα το 1954 ξεκίνησε την δική του ¨Οδύσσεια¨στις εφημερίδες των Η.Π.Α., το ταξίδι του στις καρδιές όλων μας, ο αγαπητός μας Ντόναλντ Ντακ!

 

Το 1934 θα ήθελες να πεις :beer: Ιστορική ημέρα όντως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1957
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Σωστά! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το κάτωθι το έγραψα πριν κανά μήνα στο καράβι μέσα στα άγρια χαράματα :)

 

========

Δεν πάνε δέκα λεπτά αφότου το κατασπάραξα. Παρήγγειλα έναν καπουτσίνο και δεν άντεξα. Έβγαλα το λαπτόπι στις 5 τα χαράματα για να γράψω το σχόλιο μου. Απίστευτο. Απίστευτο κόμικ. Πανέμορφο. Από τα πράγματα που βλέπεις και καταριέσαι που δεν έχεις το χέρι για να σκιτσάρεις και εσύ έτσι. Κάθε καρέ και μια σπουδή στην ανατομία, στη λεπτομέρεια και στη σκιά. Πως ήταν ο τίτλος ενός κόμικ της Βαλεντίνας? A diablo Valentina? Ε, κάπως έτσι. A diablo ρε γκιόζηδες με τους πειραματισμούς σας, με τη τέχνη σας, με το underground σας. Αυτό είναι σχέδιο. Όχι π@π@ριές. Αυτό είναι κόμικ να το πάρεις μικρός, να σου πέσει η μασέλα και να πεις “θέλω κι εγώ να σκιτσάρω έτσι”. Αυτό είναι κόμικ να το πιάσεις και να το χαζεύεις με τις ώρες, να κοιτάς και να ξανακοιτάς τα καρέ.

 

Και για να κλείσουμε με τα του σκίτσου. Το δέχομαι ότι έχει ελλατώματα. Υπάρχει μια στατικότητα σε κάποια κάδρα. Λείπει η κίνηση. Μιλάει η Ευρύκλεια και όπως της απαντάει ο Οδυσσέας νομίζεις πως μιλάει στο γάμο του καραγκιόζη. Ίσως όμως αυτό να λειτουργεί και θετικά και να δένει και με το όλο κόμικ. Υπάρχει κάτι το επικό στο σκίτσο, ακόμα και σε αυτό το ζήτημα της κίνησης.

 

Πάμε τώρα στο σενάριο. Κατ'αρχάς σχόλιο πρώτο. Οι Νεοέλληνες είμαστε το πρώτο είδος Έλληνα που δεν έμαθε ανάγνωση από τα έπη του Ομήρου.... Λου και Ο ΛΟ. Λου και Α ΛΑ. Λόλα. Λόλα πέτα ένα μήλο.... !!!!!!!!!!!! Ίσως και αυτό να έχει τη σημασία του που θα συνεχίσουμε να έχουμε κυβέρνηση που μας αξίζει......

 

Τα ομηρικά έπη είναι μεγάλη μου λατρεία. Είναι πράγματα βαθιά ριζωμένα μέσα μου. Είμαι ο Αχιλλέας με τη τεράστια αγάπη στους φίλους του και την έγνοια του τι θα πουν για μένα. Είμαι ο Αίαντας διαθέσιμος να τα κάνω -τάνα μέσα στο θυμό και τον εγωισμό μου. Είμαι ο Οδυσσέας εγκεφαλικός και πάντα με τη δίψα να μαθαίνω νέα πράγματα. Ως εκ τούτου, και μόνο το άρωμα της πλοκής τους, αρκεί για να με ικανοποιήσει.

 

Ομολογώ πάντως ότι το βρήκα καλύτερο από τη πρόσφατη πολύτευχη διασκευή της Ιλιάδας για τη Μάρβελ από τον Ray Thomas. Και εξ'όσων θυμάμαι μου έδωσε σεναριακά απόλαυση εφάμιλλη (και κάπως καλύτερη) με το παλιότερο μονότευχο της Μάρβελ που είχε βγάλει ο Καμπανάς. Απουσιάζουν ορισμένα πράγματα. Κυρίως οτιδήποτε δεν έχει άμεση σχέση με τον Οδυσσέα. Αυτό όμως ίσως να είναι ευλογία. Ο Thomas για την Ιλιάδα έμεινε πιστός στο έπος και στις λεπτομέρειες του. Γι'αυτό και ολοκληρώθηκε σε τόσα τεύχη. Αυτό όμως ίσως να το έκανε να πλατιάζει ως κόμικ. Εδώ έχουμε μια σφιχτή και δεμένη περιπέτεια, η οποία όπου την έπαιρνε, είχε κάποιες από τις λεπτομέρειες του έπους (λχ το ότι ο Οδυσσέας είχε παιδιά με τη Καλυψώ (αν και ομολογώ ότι δεν θυμάμαι αν είναι μέσα από το έπος ή από τον γενικότερο κύκλο)).

 

Overall λοιπόν, θα αδιαφορήσω για το κόστος (αν και στη τελική νομίζω ότι συμβαδίζει με το κόστος παρόμοιων νέων κόμικ) και με απίστευτη άνεση θα το προτείνω σε όσους αρέσκονται είτε στο λατινοαμερικάνικο σχέδιο, είτε στο παλιό καλό α/μ του Barry Windsor Smith, είτε στα ιστορικά έπη.

 

Διαμάντι έκδοση, κατενθουσιασμένος που το τσίμπησα. Αρκετά κλάσικ και ιδιόμορφο για να το κάνω δώρο σε κάποιον, σαφέστατα και κάτι που θα διαβάσω ξανά και ξανά και ξανά.

===

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Υπέροχο. Οδηγός για οτιδήποτε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Έτυχε να πέσει στα χέρια μου ένα αντίτυπο σε ένα νέο μαγαζί και το ξεφύλλισα έτσι για να πάρω μία ιδέα. Ασπρόμαυρο ταιριαστό όμως περιέργως ειδικά με αυτά τα υπέροχα σχέδια, καλοδουλεμένο και σε καμία περίπτωση δεν μου φάνηκε φτηνιάρικο, έδειξε να αξίζει τα λεφτά δύο καφέδων σήμερα (με το ζόρι δηλαδή). Αλλά στο ξεφύλλισμα μου φάνηκε πολύ μικρό, ειδικά με κάτι μεγάλα καρέ που είδα ότι έχει, έτσι δεν το πήρα γιατί είναι κάτι που λάτρεψα μικρός και δεν θέλω να διαβάσω κάτι που να το χαλάσει. Μα είναι δυνατόν να χωρέσει το έπος της Οδύσσειας σε 70 σελίδες και να έχει όλο το ζουμί ατόφιο και να σε αφήσει με ένα ολοκληρωμένο αίσθημα ικανοποίησης; Για να λέει ο Νίκος ότι του άρεσε τόσο πολύ, προφανώς ένα ξεφύλλισμα δεν είναι αρκετό και θα πρέπει την επόμενη φορά να το πάρω και στο σπίτι μου για μελέτη. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Τσέκαρα ένα μικρό preview που υπάρχει στο site της Anubis και έπαθα την πλάκα μου με τα σχέδια! Φαίνεται πραγματικά απίστευτο έργο και αν όλα πάνε καλά θα φύγει παραγγελία αύριο! Χαίρομαι ιδιαίτερα με τα άκρως θετικά σχόλια των παιδιών που διαβάζω εδώ μέσα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χθες το βράδυ το διάβασα τελικά και δεν ξέρω, μετά από όσα έγραψε ο Germ που με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο, το μόνο που μου ήρθε παραπάνω στο μυαλό ήταν να το πάρω και να το δώσω να το διαβάσει η μικρή. Που αυτή την περίοδο διαβάζει ιστορία (μυθολογία) στο σχολείο, έτσι να πάρει μία πρώτη δόση του τί θα πει ΟΜΗΡΙΚΟ ΕΠΟΣ, αλλά είπα να περιμένω λίγο ακόμη τουλάχιστον μέχρι να φτάσουν στο θέμα αυτό.

 

Νιώθω, σαν να έπιασε κάποιος μία πένα και να ζωγράφισε σε χαρτί τις εικόνες που είχα στο μυαλό μου όταν πρωτοδιάβαζα την Οδύσσεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το διάβασα κι εγώ χθες! Yoshi, μαζί το παραγγείλαμε φαίνεται! :P

 

Επι του θέματος τώρα, μιλάμε για ένα από τα ομορφότερα σχέδια που έχω δει ποτέ! Το ασπρόμαυρο και οι σκιάσεις δένουν πολύ καλά με το έπος του Ομήρου, αν και πιστεύω πως και με χρώμα θα ήταν εξίσου καλό. Το μόνο παράπονο είναι ότι τελειώνει πολύ γρήγορα! Βρε παιδιά, όταν βλέπετε πως δημιουργείται ένα αριστούργημα γιατί του βάζετε όριο 64 σελίδες; Αν ήταν οι διπλάσιες θα ήταν πολύ καλύτερο και αν ήταν οι τριπλάσιες θα ήταν εξαιρετικό. Οι άνθρωποι είχαν πιάσει το νόημα. Δυστυχώς λόγω του εκνευριστικού περιορισμού πολλά σημεία αποτυπώνονται σε ένα μόνο καρέ, περιληπτικά. Αξίζει να το διαβάσετε!

 

Βαθμολογία: 8,5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το τσίμπησα με -50% από Μάριο. Έχει μείνει ένα ακόμα.

 

OMG!!!!!!!!! Οκέη, το περίμενα καλό, αλλά αυτό που πήρα στα χέρια μου ξεπερνάει κάθε φαντασία. Μιλάμε για την πιο όμορφη μεταφορά της Οδύσσειας σε κόμικς που έχω ποτέ αντικρίσει. :sad1:

 

Περιεχόμενα αναλυτικά:

 

~Πρόλογος του Fernando Fernandez, Βαρκελώνη 24 Ιουνίου 2007

~Εισαγωγή της Ελληνικής Έκδοσης, Ιούνιος 2009

~Το κόμικ (σελ.5-68)

~Πρόσθετο Υλικό: 4 σελίδες σκίτσα και φωτογραφίες από Lucca 1982!!!

 

 

MUST HAVE!!!!!!!! 10'/10!!!!!!!!!!!! :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι Νεοέλληνες είμαστε το πρώτο είδος Έλληνα που δεν έμαθε ανάγνωση από τα έπη του Ομήρου.... Λου και Ο ΛΟ. Λου και Α ΛΑ. Λόλα. Λόλα πέτα ένα μήλο.... !!!!!!!!!!!! Ίσως και αυτό να έχει τη σημασία του που θα συνεχίσουμε να έχουμε κυβέρνηση που μας αξίζει......

Και τέσσερα, και πέντε, και έξι χρόνια να έχουν περάσει, πρέπει να πω ότι ισχύει στην κυριολεξία το ακριβώς αντίθετο. Αν πράγματι ισχύει ότι για κάποια χρονική περίοδο τα παιδάκια πρωτομάθαιναν ανάγνωση από Όμηρο, αυτό το έκαναν για μια εκπληκτικά σύντομη περίοδο της νέας ελληνικής ιστορίας, και αν εννοείς την πλειοψηφία των παιδιών, (το 1840, πόσα ήξεραν ανάγνωση; ), αυτή η περίοδος παίζει να μην υπάρχει καν. 

 

(ίσως φταίει και λίγο ότι ως έπος, εξ'ορισμού δεν είναι για ανάγνωση...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το είδα σήμερα και παρόλο που δεν το είχα στα υπόψη για αγορά, το πήρα αμέσως μόλις το ξεφύλλισα.

Το σχέδιο είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, υποδειγματικό θα έλεγα όσον αφορά το πώς δουλεύει κανείς το ασπρόμαυρο με το μελάνι!

:best:

Μα τι λέμε το σχέδιο σκίζει Δόξα τω ΘΕΩ είδαμε μια ασπρη μέρα

Μία καταπληκτική εικονογραφημένη έκδοση του ομηρικού έπους της Οδύσσειας. Το αγόρασα αρχές Σεπτεμβρίου και το ρούφηξα σε ένα απόγευμα.

Μου άρεσαν φανταστικά τα ασπρόμαυρα σχέδια.

Εκτός από το επικό τους πλαίσιο, προσδίδουν και έναν ιδιαίτερο ερωτισμό σε πλήρη αρμονία με το κλίμα του έργου.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον vaios που μου σύστησε το εν λόγω τεύχος.

 

Θα ήθελα μέσα από το greekcomics να παρακινήσω τους συντελεστές αυτής της εξέχουσας προσπάθειας (Perez Navarro, Martin Sauri) να συνεχίσουν με το 2ο ομηρικό έπος της Ιλιάδας.

Μήπως αναφέρεστε στην Εποχή του Χαλκού απο τις ίδιες εκδόσεις ; διότι ενδιαφέρομαι και εγώ ν α το πάρω

 

 

Παιδιά ακούστε .Το αγόρασα και εγω αυτό το κ όμικ και έπαθα τουλάχιστον την πλάκα μου.Τι αναφέρω τώρα να κανουμε όλοι μας το Σταυρό μας και να δοξολογήσουμε τον Κύριο για ενα τόσο καλό έργο.Πόσους αιώνες έχουμε ν α δούμε τέτοια δουλειά κόμικ επάνω στα Ομηρικά Επη; Δοξα τω ΘΕΩ

Και τέσσερα, και πέντε, και έξι χρόνια να έχουν περάσει, πρέπει να πω ότι ισχύει στην κυριολεξία το ακριβώς αντίθετο. Αν πράγματι ισχύει ότι για κάποια χρονική περίοδο τα παιδάκια πρωτομάθαιναν ανάγνωση από Όμηρο, αυτό το έκαναν για μια εκπληκτικά σύντομη περίοδο της νέας ελληνικής ιστορίας, και αν εννοείς την πλειοψηφία των παιδιών, (το 1840, πόσα ήξεραν ανάγνωση; ), αυτή η περίοδος παίζει να μην υπάρχει καν.

 

(ίσως φταίει και λίγο ότι ως έπος, εξ'ορισμού δεν είναι για ανάγνωση...)

Οταν μένουμε στο λολα φάε ενα μήλο και πιες και μια κοκα κόλα βεβαίως θα επιλέγουμε κυβερνήσεις να μην πω τί οπως επίσης και να επιτρέπουμε να βγαίνουν κόμικ του κ@λ@υ και παράλληλα \να θάβονται νέοι και ταλαντούχοι καλλιτέχνες -είναι θέμα επιλογών και η καλή παιδεία και η καλή κυβέρνηση και το καλό δηλαδή το άριστο κόμικ - Παιδιά κόμικ θέλω και κόμικ δεν βρήσκω

 

Έτυχε να πέσει στα χέρια μου ένα αντίτυπο σε ένα νέο μαγαζί και το ξεφύλλισα έτσι για να πάρω μία ιδέα. Ασπρόμαυρο ταιριαστό όμως περιέργως ειδικά με αυτά τα υπέροχα σχέδια, καλοδουλεμένο και σε καμία περίπτωση δεν μου φάνηκε φτηνιάρικο, έδειξε να αξίζει τα λεφτά δύο καφέδων σήμερα (με το ζόρι δηλαδή). Αλλά στο ξεφύλλισμα μου φάνηκε πολύ μικρό, ειδικά με κάτι μεγάλα καρέ που είδα ότι έχει, έτσι δεν το πήρα γιατί είναι κάτι που λάτρεψα μικρός και δεν θέλω να διαβάσω κάτι που να το χαλάσει. Μα είναι δυνατόν να χωρέσει το έπος της Οδύσσειας σε 70 σελίδες και να έχει όλο το ζουμί ατόφιο και να σε αφήσει με ένα ολοκληρωμένο αίσθημα ικανοποίησης; Για να λέει ο Νίκος ότι του άρεσε τόσο πολύ, προφανώς ένα ξεφύλλισμα δεν είναι αρκετό και θα πρέπει την επόμενη φορά να το πάρω και στο σπίτι μου για μελέτη. :D

Φίλε μου άξιζε το κόπο να θυσιάσεις δύο καφέδες οταν πήρα το μισθό μου το πρώτο που έκανα πήρα τηλέφωνο την εκδοτική Ανουβις και το παράγγειλα απευθείας εγω το πλήρωσα όσο πέντε φρέντο αλλά αξίζει να το έχεις μια ζωή - αφήστε το γεγονός οτι είχα μια τέτοια αγωνία ότι δεν θα το έβρησκα.Μην το μετανιώνεις αλλά θα το μετάνιωνες αν δεν το βρησκες και ύστερα αντε να ψάχνεις απο βιβλιοπωλείο σε βιβλιοπωλείο και σε παλαιοπωλεία

 

Χθες το βράδυ το διάβασα τελικά και δεν ξέρω, μετά από όσα έγραψε ο Germ που με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο, το μόνο που μου ήρθε παραπάνω στο μυαλό ήταν να το πάρω και να το δώσω να το διαβάσει η μικρή. Που αυτή την περίοδο διαβάζει ιστορία (μυθολογία) στο σχολείο, έτσι να πάρει μία πρώτη δόση του τί θα πει ΟΜΗΡΙΚΟ ΕΠΟΣ, αλλά είπα να περιμένω λίγο ακόμη τουλάχιστον μέχρι να φτάσουν στο θέμα αυτό.

 

Νιώθω, σαν να έπιασε κάποιος μία πένα και να ζωγράφισε σε χαρτί τις εικόνες που είχα στο μυαλό μου όταν πρωτοδιάβαζα την Οδύσσεια.

Μήπως το γυμνό θα είναι θέμα πόσο χρονών είναι το παιδάκι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Συμπτύχθηκαν και εδώ τα ποστς σου.

 

Χρησιμοποίησε το κουμπί της πολλαπλής παράθεσης όταν θες να απαντήσεις σε πολλά άτομα ταυτόχρονα. Αν και καλό είναι να κοιτάμε την ημερομηνία καταχώρησης στα ποστς που θέλουμε να σχολιάσουμε αλλά και το πλαίσιο των συμφραζόμενων, καθώς μερικές φορές δεν έχει νόημα να ανακινηθεί μια παλιά συζήτηση σε θέματα που έχουν εξαντληθεί. Π.χ. παραθέτεις 2 σχόλια του ίδιου ατόμου που τα χωρίζουν 3 χρόνια μεταξύ τους και έχουν αλλάξει κάμποσα έκτοτε από το ένα ποστ στο άλλο.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27926
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  317
  • Reputation:   3079
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4082 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου στην ελληνική επικράτεια το άλμπουμ στις μέρες μας;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στα παζάρια της Anubis, στο πωλητήριο της λέσχης και σίγουρα σε πολλά μέρη ακόμα.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΟΔΥΣΣΕΙΑ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.