Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΙΡΟΥ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΙΟ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΠΙΡΟΥ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΙΟ
Σενάριο/Kείμενα:
Tome
Σχέδιο:
Janry
Σχέδιο εξωφύλλου:
Janry
Hμερ. έκδοσης:
11-1999
Εξώφυλλα:
11 + 11 Οπισθόφυλλα + 1 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
11
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
21.0 x 30.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Τατιάνα Γαλάτουλα
Πρωτότυπος τίτλος:
Spirou et Fantasio
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
960-539-311-5
Iστορίες στη βάση:
3

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

SpiroyFantazioMT_0001.jpg  SpiroyFantazioMT_0002.jpg  SpiroyFantazioMT_0003.jpg  SpiroyFantazioMT_0004.jpg

 

Ξεκινώντας από τον Νοέμβριο του 1999, η MODERN TIMES ξεκινάει την μηνιαία έκδοση της σειράς ΣΠΙΡΟΥ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΙΟ, η οποία συμπληρώνει 10 τεύχη πριν σταματήσει.

Εγχρωμο, μεγάλο μέγεθος (21X30) και με 52 περίπου σελίδες, περιείχε τις ιστορίες του δίδυμου Σπίρου και Φαντάζιο, μετά την εποχή που ο Franquin έφυγε από την Γαλλική εταιρεία παίρνοντας μαζί του τον Μαρσουπιλαμί (στις πρώτες ιστορίες εμφανιζόταν μαζί με το δίδυμο).

Το 2003 επανέκδοσε το 1ο τεύχος με σκληρό εξώφυλλο, ενώ τον Δεκέμβριο του 2007 κάνει την έκπληξη και εκδίδει στην ίδια μορφή με τα πρώτα 10 τεύχη μία νέα περιπέτεια αναγράφοντας στο εσωτερικό ότι πρόκειται για το 11 τεύχος, το οποίο μάλιστα κυκλοφόρησε και σε σκληρόδετη μορφη.

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους bonadrug, ramirez, Yoshimitsu, GreekComicFan & Dr Paingiver.


Bedetheque

 

:valt:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μετάφραση του κλασσικού Spirou et Fantasio (49 άλμπουμ!!!). Εδώ έχουμε μεταφράσεις των:

 

33. Virus 1984

34. Aventure en Australie 1985

35. Qui arrêtera Cyanure? 1985

36. L'horloger de la comète 1986

37. Le réveil du Z 1986

38. La jeunesse de Spirou 1987

39. Spirou à New-York 1987

40. La frousse aux trousses 1988

41. La vallée des bannis 1989

42. Spirou à Moscou 1990

 

άλλη μια φορά που η Modern Times τα έπιασε με τη σειρά....

 

Θυμίζω ότι την ίδια περίπου εποχή (τέλη 90) έβγαλε 7 τεύχη και η Μαμούθ πλην όμως από την εποχή του δημιουργού της σειράς Franquin.

 

:beer: Valt!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ενημερώθηκε το αρχικό δημοσίευμα μετά την "αναγέννηση" της σειράς αυτής από την εκδότρια εταιρεία Modern Times και αφού εσωτερικά αναγράφεται ότι είναι όντως το 11ο τεύχος της σειράς Σπιρού και Φαντάζιο... Προστέθηκε το εξώφυλλο και η ημερομηνία έκδοσης του. Ας ελπίσουμε να έχει συνέχεια αυτή η επαναφορά.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Παιδιά το είδα χτες το τεύχος 11 στο fnac και σε hardcover εκδοση, μόλις 5,8 € !!!

 

δυστηχώς όμως εκτός από το εξώφυλλο στο εσωτερικό το ίδιο απαράδεκτο χαρτί

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το μόνο που είχα δει για Σπιρού και Φαντάζιο ήταν μια σειρά που έβαζε νομίζω το Star κάποιο καιρό...

 

 

Διάβασα το 11 και μου άρεσε το όλο περιπετειώδες κλίμα που επικρατεί αλλά το γεγονός ότι μου άρεσε νομίζω ότι οφείλεται επίσης και στις όμορφες εικόνες του Παρισιού και η εικόνα ενός πλημμυρησμένου Παρισίου με έβαλε σε σκέψη για το πως μπορεί να είναι ο κόσμος μας σε κάποια χρόνια....Πολύ καλό αποτέλεσμα για το συγκεκριμένο τεύχος κατά την άποψη μου....!!!Να ήταν και καλύτερη η ποιότητα της έκδοσης καλά θα ήταν!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Όπως και σε πολλές άλλες σειρές της η Modern Times έβγαλε το πρώτο τεύχος σε σκληρόδετο (το αναφέρει και ο Γιώργος στο αρχικό ποστ) τον Ιούλιο του 2003. Χορηγός της έκδοσης να υποθέσω ήταν η Amita Fun (λόγω διαφημίσεων) και το τομάκι αυτό φέρει το χαρακτηριστικό λογότυπο Comics Gallery στο εξώφυλλο. To ISBN: 960-397-659-8.

 

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Από κλητήρας... δήμαρχος
 
Άρθρο του Άρη Μαλανδράκη για τα 75 χρόνια από τη δημιουργία του Σπιρού (πρώτη εμφάνιση 24 Απριλίου 1938)
 

post-556-0-49535500-1373814030_thumb.jpg
 
Είναι ένας από τους πιο εμβληματικούς ήρωες των ευρωπαϊκών κόμικς και ο πιο διάσημος, μαζί με τον Τεντέν και τον Αστερίξ, των «γαλλόφωνων» εκδόσεων. Ο Σπιρού συμπλήρωσε εφέτος 75 χρόνια ζωής και το γεγονός εορτάζεται με μια μεγάλη έκθεση ενθυμημάτων, ντοκουμέντων και πρωτότυπων σχεδίων στο Βελγικό Κέντρο των Κόμικς-Στριπ, στις Βρυξέλλες, που θα διαρκέσει μέχρι τις 6 Οκτωβρίου. Ολα ξεκίνησαν το 1938, όταν ο εκδότης Jean Dupuis ζήτησε από τον Γάλλο σχεδιαστή Rob-Vel (ψευδώνυμο του Robert Velter) να δημιουργήσει έναν ήρωα που θα αποτελούσε τη μασκότ ενός νέου εβδομαδιαίου περιοδικού. Κάπως έτσι προέκυψε ο Σπιρού, ασυναγώνιστος πρωταγωνιστής του Journal de Spirou. Καθώς ο Rob-Vel πατούσε σε δύο βάρκες (σχεδιαστής κόμικς και ξενοδοχειακές επιχειρήσεις), ήταν επόμενο να κάνει τον Σπιρού γκρουμ του -φανταστικού- ξενοδοχείου «Μουστίκ» (Κουνούπι). Φορώντας κόκκινη στολή με χρυσά κουμπιά (κάτι που θα γινόταν σήμα-κατατεθέν της εικόνας του), ο Σπιρού ήταν ό,τι σήμαινε το όνομά του στη γλώσσα των -γαλλόφωνων- Βαλόνων: ένας άτακτος όσο και κωμικός ήρωας. Παράλληλα, όμως, ήταν θαρραλέος και γενναιόδωρος, αξίες που όφειλε να διαθέτει αφού το περιοδικό απευθυνόταν σε παιδιά.
 
Σταδιακά, ο Σπιρού εξελίχθηκε σε έναν τολμηρό κυνηγό της περιπέτειας και από κλητήρας ξενοδοχείου έγινε… δήμαρχος: ένας ατρόμητος ρεπόρτερ (στα χνάρια του Τεντέν) που πλαισιώθηκε από διάφορους σπαρταριστούς χαρακτήρες. Στο πλευρό του, από την πρώτη ιστορία της σειράς, βρέθηκε ο σκίουρος Σπιπ. Δεν μπορούσε να μιλά, αλλά οι πνευματώδεις και σαρκαστικές απόψεις του προσφέρονταν στους αναγνώστες μέσα από τα «συννεφάκια» των σκέψεών του. Πέντε χρόνια μετά την παρθενική του εμφάνιση, ο Σπιρού θα συναντούσε ένα συνομήλικό του, τον Φαντάζιο, αποτελώντας, έκτοτε, αχώριστο ντουέτο στο κόμικς. Λίγο αργότερα προστέθηκε στην παρέα τους ο κόμης Σαμπινιάκ: ένας αριστοκράτης με έφεση στις επιστήμες και ιδιαίτερο ταλέντο στις… παλαβές εφευρέσεις. Το 1952 ο θίασος εμπλουτίστηκε με ένα αλλόκοτο ζώο (κάτι σαν κίτρινος πίθηκος με μαύρες βούλες και τεράστια ουρά), το Μαρσουπιλαμί, που αργότερα θα ακολουθούσε μια δική του, ανεξάρτητη καριέρα στα κόμικς και τα κινούμενα σχέδια.
 
Στα 75 χρόνια της έκδοσης περισσότεροι από 22 σεναριογράφοι και σχεδιαστές ανέλαβαν τις τύχες του ήρωα. Καθοριστική, ωστόσο, υπήρξε η συμμετοχή του Βέλγου Andre Franquin, ο οποίος «μπόλιασε» το κόμικς με όλα εκείνα τα στοιχεία που του χάρισαν την παγκόσμια αναγνώριση: λεπτό χιούμορ, τρελή φαντασία και συναρπαστικές περιπέτειες. Σημαντική ήταν επίσης η συμβολή του Γάλλου Jean-Claude Fournier που ανέλαβε τα ηνία της σειράς το 1969, προσθέτοντας ένα τόνο οικολογικής ευαισθησίας στις περιπέτειες του ήρωα. Μέχρι σήμερα έχουν κυκλοφορήσει 53 άλμπουμ του Σπιρού, οι ιστορίες του έγιναν ραδιοφωνικό σίριαλ, τηλεοπτική σειρά κινουμένων σχεδίων και βίντεο γκέιμ, ενώ τόσο το Βέλγιο όσο και η Γαλλία τον έχουν τιμήσει εκδίδοντας τρεις σειρές γραμματοσήμων με την εικόνα του. Στην Ελλάδα είναι γνωστός από τα άλμπουμ που έχουν κυκλοφορήσει οι εκδόσεις ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ και MODERN TIMES.
 
 
πηγή: http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.comics&id=25535

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η σειρά στην Γαλλία έχει φτάσει αισίως στα 53 άλμπουμς (χωρίς να λαμβάνονται υπόψη όλα τα έξτρας/spinoffs).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πλέον βγήκε και 54ο άλμπουμ,

 

Κατά τα άλλα...

 

Τα στοιχεία για το πρώτο τεύχος (στην σκληρόδετη επανέκδοση του) και η ιστορία του.

Τα στοιχεία για το ενδέκατο και τελευταίο τεύχος (στην απλή έκδοση του) και η ιστορία του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μπορεί να μην φτάνει το επίπεδο των ιστοριών του Franquin (βλέπε έκδοση της Μαμούθ), αλλά δεν παύει να είναι μια καταπληκτική σειρά και μια από τις αγαπημένες μου BD. Μάλιστα το τεύχος # 9 (Η κοιλάδα των Καταραμένων) είναι από τις αγαπημένες μου ιστορίες κόμικ BD. Αν έβγαζα ένα top 10, θα την συμπεριλάμβανα.

 

Εξαίρεση αποτελεί το 11ο τεύχος, που αν και θεωρώ το σχέδιο πιο λεπτομερές και πιο δύσκολο από τα προηγούμενα, ξεφεύγει από την κλασική εικόνα που έχουμε συνηθίσει και κάπως μου ξενίζει. Ενώ αν έβλεπα αυτό το σχέδιο σε άλλους ήρωες, πιστεύω θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η Μόντερν Τάιμς έκανε ένα άλμα σε μεταγενέστερη περίοδο του τίτλου για το ενδέκατο άλμπουμ, με νεότερη δημιουργική ομάδα. Έτσι είχαμε την ευκαιρία να δούμε 3 περιόδους του τίτλου στην χώρα μας.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το ενδέκατο άλμπουμ υπάρχει στο Nakas Books Bazaar του village park στα 3€. Μάλιστα η τιμή είναι ίδια και για το μαλακό εξώφυλλο (που έκανε 3,5 όταν βγήκε) και για το σκληρόδετο (που έκανε 6,5€). Οπότε συμφέρει το δεύτερο, αν και τα άλλα μεγάλα βιβλιοπωλεία βγάζουν εξαντλημένα και τα δύο πλέον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τώρα που μου το θύμισες,οι εκδόσεις ΧΑΡΤΙΝΗ ΠΟΛΗ τι σχέση έχουν με τις εκδοσεις ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ ΚΑΙΡΟΙ.Πολλοί τίτλοι μεταπήδησαν απο την μία στην άλλη.Συμπτωση ή οι ανθρωποι της Μ.Τ.(μπορει και ο Γιαννικοες) κρύβονται απο πίσω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Στις κυκλοφορίες του Μαρτίου 2016 βρίσκουμε και τον 55ο τόμο με τίτλο La colère du Marsupilami δηλαδή "Η οργή του Μαρσουπιλαμί". Στη σελίδα του εκδότη μπορείτε να χαζέψετε τις 5 πρώτες σελίδες. Το τεύχος εκτός από τη σημασία που έχει κάθε νέο τεύχος του Σπιρού, είναι και ένα ιστορικό τεύχος γιατί σηματοδοτεί την επιστροφή του Μαρσουπιλαμί στη σειρά μετά από 47! χρόνια. Για το λόγο αυτό η Dupuis το διαφημίζει και με ένα μικρό βιντεάκι

 

https://www.youtube.com/watch?v=1WR4kC7_KTs

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θυμίζω ότι την ίδια περίπου εποχή (τέλη 90) έβγαλε 7 τεύχη και η Μαμούθ πλην όμως από την εποχή του δημιουργού της σειράς Franquin.

 

 

 

Τα τεύχη της Μαμούθ είχαν εκδοθεί ακριβώς πριν από αυτά της Modern Times. Θυμάμαι ότι περίπου την περίοδο που περίμενα την έκδοση του 8ου άλμπουμ από την Μαμούθ (έχω την εντύπωση ότι ήταν διμηνιαία) βλέπω στο περίπτερο το πρώτο τεύχος από την Modern Times. Μου είχε φανεί αρκετά χειρότερη σαν έκδοση και σαν ιστορία από τις αντίστοιχες της Μαμούθ και επιπλέον ήταν αρκετά πιο ακριβή (νομίζω γύρω στις 400 δρχ). Παρόλα αυτά για συλλεκτικούς λόγους κυρίως αγόρασα και τα 11 (10+1 βασικά) τεύχη της Μodern Times

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Spirou et Fantazio Νο55, σελίδα 14

 

Marsupilami.jpeg

 

Αυτή είναι η επανεμφάνιση του Μαρσουπιλαμί στη σειρά. Είπα να σας το ανεβάσω γιατί οι πιθανότητες να δούμε κάτι στα ελληνικά είναι υπό του μηδενός

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έκανα το λάθος και "σνόμπαρα" την Modern Times τότε, για πολλούς λόγους.

Ακόμα, πιστεύω ότι πρόκειται για την ΧΕΡΟΤΕΡΗ εκδοτική που ασχολήθηκε ποτέ με κόμικς (αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση αλλού)

 

Τώρα ψάχνω να βρω τα εξαφανισμένα από προσώπου γης τεύχη τους, που έκανα το σφάλμα να μην πάρω τότε (Μπλε, Σπίρου, Πιέρ το κοράκι,κλπ).

 

Έτσι βρήκα το 11ο Σπίρου και Φαντάζιο (με μαλακό εξώφυλλο) στην εκπληκτική τιμή των 9 ευρώ!!!  Στο ΝΑΚΑΣ book bazaar! Με τις υγείες μου! Καλά να πάθω...

 

:havefun:

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μέχρι και πέρσι το είχε στα 2€. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μην του τα λες έτσι απότομα, μη μας πάθει τίποτα!   :doctor:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διορθώνω τον εαυτό μου. Στα 3€ τα είχε. Το γράφω και μερικά ποστς πιο πάνω. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Έκανα το λάθος και "σνόμπαρα" την Modern Times τότε, για πολλούς λόγους.

Ακόμα, πιστεύω ότι πρόκειται για την ΧΕΡΟΤΕΡΗ εκδοτική που ασχολήθηκε ποτέ με κόμικς (αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση αλλού)

 

Τώρα ψάχνω να βρω τα εξαφανισμένα από προσώπου γης τεύχη τους, που έκανα το σφάλμα να μην πάρω τότε (Μπλε, Σπίρου, Πιέρ το κοράκι,κλπ).

 

Έτσι βρήκα το 11ο Σπίρου και Φαντάζιο (με μαλακό εξώφυλλο) στην εκπληκτική τιμή των 9 ευρώ!!!  Στο ΝΑΚΑΣ book bazaar! Με τις υγείες μου! Καλά να πάθω...

 

:havefun:

 

Mία από τα ίδια. Κι εγώ σνόμπαρα τη Modern Times, μου την έσπαγαν οι αντιαισθητικές της διαφημίσεις στο Alter και τον Επενδυτή, εκνευριζόμουν με την αυτόματη σύνδεση με τα Ζουζούνια και τις Candy Girls και τώρα έχω μείνει ψάχνοντας (καλά όχι και τόσο φανατικά βέβαια). Βέβαια τη γνώμη μου την άλλαξαν οι Μπλε όταν τους διάβασα αργότερα και λιγότερο ο Σπιρού (για τον οποίο ουδέποτε κατάλαβα την τόση δημοφιλία)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

α-λα ούνο (2007)
 

όπως μου την είχε δώσει η Modern Times, δεν είχα πάρει κανέναν τίτλο τους.


α-λα ντουο (2013)
 

tik, είχα το ίδιο θέμα με εσένα με τα Modern Times. Προσωπικά κυρίως επειδή ήταν προϊόν του Star. Εντέλει μετά την ενασχόλησή μου με το GC έκατσα και μάζεψα πολλά από τα BD. Κυρίως λόγω συλλεκτικης μανίας :) Οκ... διαβαζόντουσαν τα περισσότερα. Κάποια (Σπυρού λχ) λίγο παραπάνω από τα άλλα. Δεν μετάνιωσα που τα πήρα, ομολογουμένως όμως δεν θα τα βάλω και κορώνα στο κεφάλι μου... Πάντως, συνολικά νομίζω ότι είναι υποδεέστερα όχι μόνο από τα Μαμούθ, αλλά ακόμα και από τα Χρυσά Κόμικς (που είναι μεν ευχάριστα, είναι όμως και τελείως παιδικά)


να ανοίξουμε ένα Σύλλογο Καταφρονώντων Μοντέρνων Καιρών :)

είμαστε πολλοί εντέλει :lol:

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλά και εγώ δεν είχα (ούτε έχω) την καλύτερη άποψη για την Modern Times. Βέβαια την περίοδο που δραστηριοποιήθηκε ήταν η πιο δραστήρια περίοδος και της Μαμούθ από άποψη έκδοσης ευρωπαϊκού κόμικ οπότε ήταν δύσκολο να παρακολουθήσεις και τις δυο εκδοτικές και λόγω του ότι βγαίναν πολλοί τίτλοι κάθε μήνα (από τους οποίους της Μαμούθ ήταν πιο ενδιαφέροντες) και λόγω του οικονομικού κόστους. Από Modern Times παρακολουθούσα την σειρά Σπιρού και Φαντάζιο που την έβρισκα κατώτερη από την σειρά της Μαμούθ αλλά την αγόραζα για συλλεκτικούς λόγους και τους Μπλε (που κάποια τεύχη τα αγόρασα αργότερα, όταν είχε ρίξει τους ρυθμούς της η Μαμούθ πια). Αυτές οι δυο είναι και οι μόνες σειρές (με περισσότερα του 1 τεύχους) που έχω ολόκληρες. Όταν είχαν πρωτοβγεί είχα πάρει και το πρώτο από τις Νοσοκόμες που δεν θα έλεγα ότι με ξετρέλανε οπότε δεν το συνέχισα (αν και αργότερα πήρα μερικά τεύχη ακόμα οπότε πλέον έχω τα 1-3 και 7), έχω αλλά δεν θυμάμαι πότε αγόρασα το 2ο άλμπουμ από το Πιέρ το Κοράκι.

 

Το 2016 βρήκα σε διάφορα βιβλιοπωλεία στο Ηράκλειο και αγόρασα το 7ο των Νοσοκόμων και τα μοναδικά των Τρελογιατρών και του Αστυνόμου 212, 4 άλμπουμ από τα Στρουμφάκια, το 2ο της Σαρλότ και το 1ο του Φρέντυ Λομπάρ. Οπότε με 9 άλμπουμ τους μάλλον αύξησα τον όγκο της συλλογής μου σε τεύχη της Modern Times κατά 25-30%. Έχω σταμπάρει και το πρώτο του Πιερ, του Σέντρικ και του Ερωτιδέα Πως-το-λένε (Κουπιντόν; ) και φλερτάρω με την ιδέα να τα αγοράσω αλλά αμφιταλαντεύομαι: Από την μια πέρα από τους Μπλε, δεν έχω δει άλλη δουλειά του Cauvin που να μου άρεσε, από την άλλη όμως αν δεν τα αγοράσω τώρα δεν νομίζω να τα ξαναβρώ ποτέ.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα 2 άλμπουμ της Modern Times(Κυνηγώντας τον Κίνδυνο και Κοιλάδα των Καταραμένων) κι ένα που δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα(QRN sur Bretzelburg - 18ο τεύχος της γαλλικής σειράς).

Θεωρείται απ΄τις πλέον κλασικές και αξιόλογες BD σειρές, αλλά δε βλέπω το λόγο.
Δεν τρελάθηκα, ούτε ξενέρωσα βέβαια. Νιάου και νιάου μου φάνηκαν :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

2 Ιουνίου, η οικογένεια του Σπιρού εμπλουτίζεται με ένα ακόμη spin-off (μετά το Μαρσουπιλαμί, τον Petit Spirou και κατά πολλούς και τον Γκαστόν). 

 

aeMoOEOXYsZhaXVQX0isTYGW03UarSaH-couv-1200.jpg

 

Ο γνωστός σε όσους έχουν διαβάσει Σπιρού Ζόργκλουμπ αποκτά τη δικιά του σειρά από τον Μουνουέρα δημιουργός αρκετών Σπιρού, αλλά και του σπιν-οφφ της Αρμάδας, Νάβις και γενικότερα συχνός συνεργάτης του δηγμιουργού της Αρμάδα (Sillage) Μορβάν.

 

Ο πρώτος τόμος ονομάζεται La fille du Z, δηλαδή Η κόρη του Ζ

 

https://www.youtube.com/watch?v=2BB1DQeaPvk

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30757
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  123
  • Reputation:   918
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καλησπέρα βρέθηκα μπροστά από ένα stand με παλιά κομικς και πήρα ΣΠΙΡΟΥ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΙΟ ΜΙΑ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΦΕΥΡΕΣΗ της modern times του 2007 με σκληρό εξώφυλλο και αριθμός τόμου εξωτερικά Νο1, ενώ εσωτερικά στα αναλυτικά στοιχεία τεύχος 11. Δεν ήταν ακριβό μόνο 2€ και με το ότι δεν είχα διαβάσει ποτέ κανένα το αγόρασα, έμεινα με πολύ καλές εντυπώσεις, περιπετειώδης ωραίο σχέδιο και χρώματα.Το ερώτημά μου είναι αν αυτός ο σκληρόδερμος τόμος αποτελεί διαφορετική σειρά από αυτές που αναφέρονται πιο πάνω η όχι;   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σα να έχεις δίκιο... Άμα πάει κανείς στα εξώφυλλα και δει το οπισθόφυλλο της "Νέας Εφεύρεσης", θα δει ένα "Νέες Περιπέτειες" και τον αριθμό 1....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Λίγα πράματα με αφορμή συζήτηση σε άλλο τόπικ.

 

Πριν από λίγο καιρό ολοκλήρωσα συνεχή και χρονολογική ανάγνωση όλων των canon Spirou et Fantasio. Μία σειρά 55 τευχών που έχει περάσει από 40 κύματα και άλλους τόσους δημιουργούς. Τα άλμπουμ ξεκινάνε με τη 2η μετάβαση του Σπιρού σε επόμενο δημιουργό. Ο Ζιζέ που διαδέχθηκε τον Rob-Vel παρέδιδε στον Φρανκέν. Μαζί με αυτό έγιναν και οι πρώτες προσπάθειες να αποκτήσει συγκεκριμένη ταυτότητα η σειρά. Κάτι όμως που μετά από σχεδόν 80 χρόνια ακόμα δεν έχει επιτευχθεί. Ο Σπιρού είναι ο Σπιρού που κάποτε ήταν γκρουμ αλλά κανείς δεν ξέρει τι πραγματικά επαγγέλεται, ενώ ο Φαντάζιο είναι ένας δημοσιογράφος. Κι εμείς τι κάνουμε; Βλέπουμε ιστορίες με αυτούς πρωταγωνιστές. Αυτό λίγο πολύ παραμένει. 

 

Ο Φρανκέν είχε στήσει ένα χαριτωμένο σκηνικό. Κράτησε τον Σπιπ, αλλά σάρωσε με το Μαρσουπιλαμί. Ανέπτυξε τον Ζοργκλούμπ, βασίστηκε στον Κόμη Σαμπινιάκ, έδωσε ένα κλασσικό μοτίβο, λάνσαρε μέχρι και τον Γκαστόν. Πληθωρικές ιστορίες που κάλυπταν σε μεγάλο βαθμό το ασαφές της θεματολογίας. Κάποια στιγμή όμως βαρέθηκε και άφησε αναγκαστικά τον Σπιρού, πήρε τον Γκαστόν και το Μαρσουπιλαμί και την έκανε αρχικά από τη σειρά και στη συνέχεια για δικιά του εκδοτική.

 

Και περάσαμε στην εποχή Φουρνιέ, μία τραγωδία. Παιδικότητα στο φουλ, αφέλεια, σαχλαμάρα, ζορίστηκα αφόρητα να τα διαβάσω. Και με μία γέφυρα αναλόγου κακής απόδοσης, περάσαμε στην εποχή Tome & Janry. Εδώ πλέον είχαμε ριζικές αλλαγές. Αραίωσαν ο Σαμπινιάκ και ο Ζόργκλουμπ (ο οποίος εν τω μεταξύ είχε γίνει φίλος ή κάτι έστω κοντινό), έφυγε η στολή του γκρουμ (όχι εντελώς αλλά πλέον ο Σπιρού φοράει ρούχα που θυμίζουν τη στολή συνήθως και όχι τη στολή καθαυτή) η σειρά έγινε περιπέτεια, εξιχνιάστηκαν και βάθυναν οι χαρακτήρες. Τέλος πάντων για αυτή την περίοδο έχουμε πολλοί άποψη καθώς εκδόθηκαν από τη Modern Times. Σε κάποια φάση η αναζήτηση στους χαρακτήρες φόβισε τον εκδότη, δεν ήθελαν έναν ενήλικα Σπιρού και έτσι οι δημιουργοί πήραν μετάθεση στο δικής τους έμπνευσης Le Petit Spirou και η σειρά και πάλι άλλαξε χέρια.

 

Σειρά είχαν οι Morvan & Munuera. Παρά την επιτυχία του Μορβάν στο Sillage (Αρμάδα) εδώ απέτυχαν παταγωδώς. Και μετά από λίγα άλμπουμ λίγο πριν βάλουν ταφόπλακα στη σειρά έκαναν το δικό τους Rebirth σε συνεργασία με τον Yann στον τόμο 50 La source du Z. Και έκτοτε oi Yann & Vehlmann που έχουν αναλάβει τη σειρά έχουν παρουσιάσει κάτι ενδιαφέρον. Μπορεί οι κριτικές να μη συμφωνούν μαζί μου, αλλά εγώ βρίσκω το όλο concept αρκετά ενδιαφέρον. Οι πρωταγωνιστές είναι αρκετά νέοι, αλλά αναφέρονται σε περιπέτειές τους που εκτείνονται σε 70 χρόνια. Ο Σπιρού δε φοράει - απεχθάνεται για την ακρίβεια τη στολή του γκρουμ, αλλά πάντα υπάρχει μία αφορμή και βρίσκεται να τη φοράει. Ο Φαντάζιο είναι και επισήμως φαλάκρας και πλέον επέστρεψε και το Μαρσουπιλαμί (προς μεγάλο εκνευρισμό του Σπιπ που απολάμβανε μεγάλο ρόλο). Γενικώς η σειρά είναι σύγχρονη, αλλά οι πρωταγωνιστές και οι βοηθητικοί (Σαμπινιάκ, Ζόργκλουπ, Ζαντάφιο, δήμαρχος) είναι σα να τους ξέχασε ο χρόνος και η σειρά δουλεύει πάνω σε αυτό το παράδοξο.

 

Ταυτόχρονα άλλοι δημιουργοί αφήνονται να εμπνευστούν από τους πρωταγωνιστές και έτσι έχουμε τη σειρά Une Adventure de Spirou et Fantasio ή όπως πλέον λέγεται Le Spirou de... με ποικίλα αποτελέσματα. Αυτά δεν τα έχω ολοκληρώσει ακόμα οπότε επιφυλάσσομαι. Για την ακρίβεια, είχα σκοπό να γράψω μετά και την ολοκλήρωση αυτών, αλλά είχα πολλά ερεθίσματα σε άλλες συζητήσεις και είπα να τα γράψω τώρα.

 

Συμπέρασμα. Δύο φορές αυτή η σειρά είχε αλλαγές στους δημιουργούς που την αναζωογόνησαν και τις έδωσαν ενδιαφέρον. Αυτό έγινε όταν οι δημιουργοί είχαν σαφείς ιδέες και σκοπό και όχι απλά προσπαθούσαν να διαχειριστούν έναν ήρωα βαρύ σαν ιστορία.

 

ΥΓ Μεγάλο βγήκε, ίσως έπρεπε να κάνω ξεχωριστό άρθρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ωραίο άρθρο. Θα με ενδιέφερε και εμένα να διαβάσω μαζεμένη όλη την ιστορία της έκδοσης.

 

Π.χ γράφεις ότι τα άλμπουμ ξεκινούν με την 2η μετάβαση σε επόμενο δημιουργό, αλλά εγώ αγνοώ την πρώτη αλλά και τον original δημιουργό.

Θα μου άρεσε ένα ολοκληρωμένο άρθρο.

 

Μπράβο για την πολύ καλή δουλειά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σχεδόν τελείωσα και την ανάγνωση των μέχρι τώρα ιστοριών της σειράς Le Spirou de... που εκδίδεται παράλληλα με τα canon Spirou & Fantasio. Για την ακρίβεια είναι η ναυαρχίδα του franchise, οι ιστορίες που πλέον δίνουν τα ενδιαφέροντα άλμπουμ και πωλήσεις.

 

Όπως είναι λογικό σε μία σειρά με πολλούς συντελεστές, είναι μία σειρά πολύ ανισοβαρής, αλλά μέχρι τώρα έχει δώσει 2 καταπληκτικά άλμπουμ και 2-3 πάρα πολύ καλά. Θεωρώ ότι όποιος έχει τη στοιχειώδη επαφή με τον Σπιρού ΟΦΕΙΛΕΙ να διαβάσει το Le journal d'un ingénu και το Il s'appelait Ptirou.

Couv_73881.jpgCouverture de Spirou et Fantasio (Une aventure de.../Le Spirou de...) -12- Il s'appelait Ptirou

 

Και τα 2 είναι πρακτικά origins. Το ένα είναι το origin του ήρωα, αναφέρεται στο πως έγινε ο Σπιρού αυτός που έγινε, πως γνώρισε τον Φαντάζιο, τα πρώτα του χρόνια κλπ. Σε ένα κλίμα ρετρό προπολεμικό με ένα ελαφρύ λαβ στόρι, δίνει μία πλήρη γλυκόπικρη απόλαυση.

 

Το δεύτερο που έχει λιγότερο από χρόνο που κυκλοφόρησε όμως είναι κάτι πιο πρωτότυπο. Ο Yves Sente είναι ένας σεναριογράφος με πάθος στα φλασμπακ. Εδώ βάζει τον ιστορικό αφηγητή του περιοδικού Spirou, τον Oncle Paul, να διηγείται την ιστορία ενός καμαριέρη σε κρουαζιερόπλοιο ονόματι Πτιρού, συνδέοντάς το με τον προϊστάμενό του εκεί κ.Ρόμπερτ, μετέπειτα γνωστό με το καλλιτεχνικό όνομα Rob-Vel. Μία δραματική ιστορία, χωρίς την πολλή αλαφράδα των Σπιρού, με ένα πάρα πολύ όμορφο σχέδιο, που καταλήγει αυτή η ιστορία να δώσει την έμπνευση στον πρώτο δημιουργό του Σπιρού για τον χαρακτήρα του. Σύμφωνα με τους δημιουργούς τα γεγονότα βασίζονται σε πραγματική ιστορία, αλλά αυτό δε με νοιάζει κι ιδιαίτερα, η ουσία είναι ότι το αποτέλεσμα είναι κάτι που αξίζει να διαβαστεί

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.