Μετάβαση στο περιεχόμενο
alagt17

Το μέλλον του p2p & του file sharing [ Μελλοντολογίες.. ]

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Πριν από 1 ώρα, mr-d είπε:

Το θέμα για μένα από παλιά και παγκοσμίως (λέω από παλια γιατι σε άλλες χώρες κάτι τέτοια γίνονται χρόνια ) για πιο λόγο να συνεχίσεις να έχεις μια πανάκριβη σύνδεση ίντερνετ σπίτι σου αν αρχίσουν να σου κόβουν διάφορα;  

Δεν πειράζει κόψτε κόψτε έτσι κι αλλιώς γρήγορη σύνδεση στην Ελλάδα θέλαμε για κατέβασμα.. λίγο ινστα κτλ μπαίνουμε και με ψίχουλα :lol:

Για να σου πουλάνε streaming. :)

Το αστείο βέβαια είναι πως έκοψαν το subs4free, αλλά η θυγατρική του σελίδα subs4series δουλεύει κανονικά. :P

• Like 5
  • Αστείο 2

Κοινή χρήση αυτής της καταχώρησης

Σύνδεσμος προς την καταχώρηση
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

ε εντάξει. και το thepiratebay.org δεν δουλεύει (μου βγάζει ένα περίεργο μνμ για μη private connection. Όπως και σε άλλα της λίστας) αλλά δουλεύει το thepiratebay.wf :D 

Λερναία Ύδρα :) 

:cheers5: 

• Like 10

lol όλες οι proxy σελίδες του 1337 δουλεύουν αλλά το 1337.x.to δεν.

• Like 4
  • Αστείο 2

Εε καλά όλα αυτά είναι να χαμε να λέγαμενα χαμε να λέμε :lol:

Λιμάνια θα βρίσκουμε :P

Αλλά είναι σπάσιμο το κόψιμο από τον παροχο.. αύριο μπορεί να τους τη δώσει και να κόψουν τα ονλαιν καταστήματα γιατί έτσι, τι; σας ακούγεται τραβηγμένο;  όπως τα έχουν κάνει ήδη το εκτός εε σοπινγκ δεν συμφέρει με την καμία 

• Like 5
  • Ευχαριστώ 1

https://unblocksites.online

Που και αυτές τις διευθύνσεις τις κυνηγάνε, αλλά you get the gist. :)

• Like 8

Το thepiratebay έχει ένα σωρό domains πλέον. Δεν googlάρεις κατευθείαν, απλά μπαίνεις στη λίστα με όλα τα domains και διαλέγεις ένα που δουλεύει.

Εγώ συμφωνώ με mr-d ότι αυτό δεν είναι κάτι σημαντικό, αλλά δεν ξέρω πόσο άσχημο μπορεί να γίνει μελλοντικά. Ψαγμένος με νόμους κλπ δεν είμαι, οπότε το "δεν ξέρω" είναι κυριολεκτικό.

Πάντως απολαμβάνω πολύ να διαβάζω αντιδράσεις από τον κόσμο σε διάφορες πλατφόρμες σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις. Απείρως αγχολυτικό. :coffee:

• Like 7

Πάντως το πρόβλημα δεν είναι αυτό καθ’ αυτό το κόψιμο συγκεκριμένων σελίδων, αλλά ο λόγος και το σκεπτικό. Σου κόβω την πρόσβαση για λόγους προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων. Αυτό δεν είναι δύσκολο να χρησιμοποιηθεί σαν αιτιολογία και για άλλου είδους σελίδα. Μια ενημερωτική πχ. Όπως η wikileaks και άλλες. 

Ούτως ή άλλως δεν είναι κίνηση που στόχο έχει την προστασία από «κλοπή».  Για να δώσω ένα τραβηγμένο παράδειγμα, είναι σα να αφήνω το κινητό μου σε ένα παγκάκι στην πλατεία Συντάγματος με ένα αυτοκόλλητο που να λέει ότι είναι παράνομο να μου το κλέψουν, να πηγαίνω 10 λεπτά μετά, να μην το βρίσκω και σαν λύση να απαγορεύω την πρόσβαση στο παγκάκι.

• Like 9
  • Ευχαριστώ 2

Εμενα παντως αυτο το πραγμα (περα απο το γεγονος οτι υπαρχουν πολλα αντιστοιχα site που δεν τα εχουν στην λιστα τους) μου φαινεται σαν νομικη ακροβασια. Δεν ειμαι νομικος βεβαια αλλα αν ενα site ειναι παρανομο το κλεινεις.

Το να απαγορεψεις την προσβαση σε αυτο απο τους παροχους ειναι απλα μη κατανοητο ή μαλλον μπαλωμα και προσωρινη λυση. Χωρια που που ειναι και βαρβατη λογοκρισια στη τελικη εφοσον το site καλως λειτουργει. Και λεω καλως γιατι αμα το κρινανε παρανομο ας το κλεινανε. δηλ εχεις ενα πειρατικο μαγαζι και αντι να του βαλεις λουκετο πας και σφραγιζεις τον δρομο με τουβλα για να μην μπαινει ο κοσμος ενω το μαγαζι συνεχιζει και λειτουργει κανονικα.

(και ελπιζω να μην ειναι παραθυρακι για να λογοκρινουν και αλλα site και γινουμε σαν καποιες αλλες χωρες με αμφιβολες δημοκρατιες  :thinking:)

ασχετο αλλα μου θυμισε λιγο τον θρυλικο νομο 3037 που αν επαιζες κανα σταρκραφτ σε ιντερνετ καφε ησουν παρανομος....!!!

• Like 5
  • Αστείο 2

3 hours ago, AndreasD said:

Πάντως το πρόβλημα δεν είναι αυτό καθ’ αυτό το κόψιμο συγκεκριμένων σελίδων, αλλά ο λόγος και το σκεπτικό. Σου κόβω την πρόσβαση για λόγους προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων. Αυτό δεν είναι δύσκολο να χρησιμοποιηθεί σαν αιτιολογία και για άλλου είδους σελίδα. Μια ενημερωτική πχ. Όπως η wikileaks και άλλες. 

Ούτως ή άλλως δεν είναι κίνηση που στόχο έχει την προστασία από «κλοπή».  Για να δώσω ένα τραβηγμένο παράδειγμα, είναι σα να αφήνω το κινητό μου σε ένα παγκάκι στην πλατεία Συντάγματος με ένα αυτοκόλλητο που να λέει ότι είναι παράνομο να μου το κλέψουν, να πηγαίνω 10 λεπτά μετά, να μην το βρίσκω και σαν λύση να απαγορεύω την πρόσβαση στο παγκάκι.

Τα είπες όλα! Και φυσικά είναι να μην γίνει η αρχή, μετά μπορούν να κόψουν οτιδήποτε αν γουστάρουν...

• Like 4

Στην Γερμανία εχω γνωστό που πλήρωσε πρόστιμο, 150€ νομιζω, μπορεί και πιο πολλα, για παράνομο download. Ταινίες στην προκειμένη περίπτωση.

• Like 2
  • Μπέρδεμα 1

6 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

Εμενα παντως αυτο το πραγμα (περα απο το γεγονος οτι υπαρχουν πολλα αντιστοιχα site που δεν τα εχουν στην λιστα τους) μου φαινεται σαν νομικη ακροβασια. Δεν ειμαι νομικος βεβαια αλλα αν ενα site ειναι παρανομο το κλεινεις.

Το πρόβλημα τους είναι ότι δεν μπορούν να κλείσουν το site γιατί πολύ απλά ο server βρίσκεται στο εξωτερικό όπου δεν έχουν δικαιοδοσία.

Οπότε πάνε στο επόμενο βήμα. Απαγορεύουν την πρόσβαση.

Δεν λέω εάν είναι σωστό ή όχι. Απλά θα κάνουν πάλι μία τρύπα στο νερό...

• Like 4
  • Ευχαριστώ 1

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Οροι χρήσης μας.