Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το μέλλον του p2p & του file sharing [ Μελλοντολογίες.. ]


alagt17

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 26/10/2020 στο 5:33 ΠΜ, Mandrake είπε:

 

 

Κάποια στιγμή εμφανίστηκε ο ελληνικός tracker http://trellas.eu/ ο οποίος στην πορεία άλλαξε χέρια και έγινε http://magico.info, για λόγους ασφαλείας άλλαξαν κάποια στιγμή πάλι σε https://magico.one/ επειδή άλλαξε ξανά η Δ.Ο. και τις τελευταίες βδομάδες (για λόγους ασφαλείας πάλι φαντάζομαι, διότι έβγαλαν ανακοίνωση να αλλάξουν τα DNS ξανά όσοι δε μπορούν να συνδεθούν στη νέα σελίδα) άλλαξαν σε https://magico.club/. Λόγω αναβαθμίσεων λένε εκείνοι, βέβαια. Υπάρχουν τουλάχιστον τρεις ελληνικοί trackers ακόμη ζωντανοί αλλά σε γενικές γραμμές καμία σχέση με ότι συνέβαινε στο παρελθόν.

 

 

θα αλλάξουν ξανά όνομα μέσα στην εβδομάδα, και αναφέρουν τον πραγματικό λόγο και όχι την αναβάθμιση...

επίσης υπάρχει πάντα και το greek-team. c c

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 468
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

On 11/11/2020 at 3:17 PM, albertus magnus said:

Ξανανοιξε ο κοσμος του φανταστικου. Οσοι εισασταν γραμμενοι κοιταξτε στο email σας (πιθανοτατα στο spam). Ισχυουν οι παλιοι κωδικοι (username Και password)

 

Δεν μου ήρθε mail ούτε στα spam, πάλι καλά που ενημερωνόμαστε από εδώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

48 λεπτά πριν, hardivic είπε:

θα αλλάξουν ξανά όνομα μέσα στην εβδομάδα, και αναφέρουν τον πραγματικό λόγο και όχι την αναβάθμιση...

επίσης υπάρχει πάντα και το greek-team. c c

 

Ναι, κάποιοι πάροχοι τους μπλοκάρουν εάν έχω καταλάβει καλά και δημιουργείται πρόβλημα με κόσμο που κατεβάζει. Προσωπικά, ωστόσο, δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά εφόσον δημιουργείται σε άλλους και έχουν βρεί λύση, καλά κάνουν. Σε ότι αφορά τώρα τον "Κόσμο του Φανταστικού" κι εγώ ενημερώθηκα προσωπικά ότι έχουν αποσταλεί σε όλους e-mails ότι άνοιξε ξανά! Δε ξέρω γιατί δε σου ήρθε Pilgrim, εάν πάντως αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα και δε συνδέεσαι, πες μου πριβέ το e-mail και το username σου να το μεταβιβάσω, για να δούμε τι συμβαίνει.

 

Υ.Σ. Στο greek-team.cc δεν υπήρξα ποτέ μέλος. Πιθανόν ήταν κλειστές οι εγγραφές όταν το είχα εντοπίσει και δε με έχει καλέσει κανείς μέσα. Υποθέτω πως οι μεταφραστές του "Greekleech" έχουν μεταφερθεί εκεί έκτοτε; Διότι στους άλλους δύο ελληνικούς που είμαι γραμμένος, δεν τους βρήκα ποτέ μέσα.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Ναι, κάποιοι πάροχοι τους μπλοκάρουν εάν έχω καταλάβει καλά και δημιουργείται πρόβλημα με κόσμο που κατεβάζει. Προσωπικά, ωστόσο, δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά εφόσον δημιουργείται σε άλλους και έχουν βρεί λύση, καλά κάνουν. Σε ότι αφορά τώρα τον "Κόσμο του Φανταστικού" κι εγώ ενημερώθηκα προσωπικά ότι έχουν αποσταλεί σε όλους e-mails ότι άνοιξε ξανά! Δε ξέρω γιατί δε σου ήρθε Pilgrim, εάν πάντως αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα και δε συνδέεσαι, πες μου πριβέ το e-mail και το username σου να το μεταβιβάσω, για να δούμε τι συμβαίνει.

 

Υ.Σ. Στο greek-team.cc δεν υπήρξα ποτέ μέλος. Πιθανόν ήταν κλειστές οι εγγραφές όταν το είχα εντοπίσει και δε με έχει καλέσει κανείς μέσα. Υποθέτω πως οι μεταφραστές του "Greekleech" έχουν μεταφερθεί εκεί έκτοτε; Διότι στους άλλους δύο ελληνικούς που είμαι γραμμένος, δεν τους βρήκα ποτέ μέσα.

 

Είναι γενικά μόνο με προσκλήσεις το greek-team και είναι και σχετικά αυστηροί με το θέμα hit'n'run. Πολύς κόσμος τους κράζει. Θέλουν διαμοιρασμό μέχρι να φτάσεις το ratio 1 ή να το έχεις το αρχείο 10 ημέρες ενεργό για seeding (κάτι που για παλιά μεγάλα αρχεία και σε υπολογιστή που ανοίγει μόνο για λίγο κάθε μέρα δημιουργεί πρόβλημα). Αλλά γενικά ανεβάζουν σε προσεγμένες μόνο ποιότητες και κρατάνε το επίπεδο αρκετά ψηλά. Να σου πω την αλήθεια για greekleech δε θυμάμαι, αλλά σίγουρα έχουν αλλάξει όνομα και αυτοί στο παρελθόν (δε θυμάμαι ποιο). Μια βασική μεταφράστρια αν σου λέει κάτι πρέπει να ήταν η Giovanni7. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το έχω δει σε υπότιτλους το nickname αυτό, αλλά εγώ αναφερόμουν σε κάποιους όπως οι: ober0n, wingcommander, scotmary, corto64, moucca, fatamorgana και γενικότερα άτομα που ανέβαζαν τους υπότιτλούς τους και στο "OpenSubtitles", αλλά πλέον έχουν σταματήσει... Είναι άραγε σε αποκλειστικότητες εκεί μέσα; Εδώ έχουμε και τον Gandalf, όπου είναι ο φίλος @balos και ίσως ξέρει να μας πει για τους συνάδελφούς του, μιας και είναι κι εκείνος μέλος στον "Greek-Team"! Δύο απ' τους παραπάνω επέστρεψαν στον "Κόσμο του Φανταστικού", τους είδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τελικά mail ήρθε από την Κυριακή αλλά ήταν σε λογαριασμό που δεν χρησιμοποιώ συχνά και δεν το είδα. Μια χαρά συνδέθηκα, όλα οκ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

7 hours ago, Pilgrim said:

Δεν μου ήρθε mail ούτε στα spam, πάλι καλά που ενημερωνόμαστε από εδώ!

 

Χαιρομαι που ενημερωσα και βοηθησα εστω και ενα παιδι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34903
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 12/11/2020 στο 8:07 ΜΜ, Mandrake είπε:

Το έχω δει σε υπότιτλους το nickname αυτό, αλλά εγώ αναφερόμουν σε κάποιους όπως οι: ober0n, wingcommander, scotmary, corto64, moucca, fatamorgana και γενικότερα άτομα που ανέβαζαν τους υπότιτλούς τους και στο "OpenSubtitles", αλλά πλέον έχουν σταματήσει... Είναι άραγε σε αποκλειστικότητες εκεί μέσα; Εδώ έχουμε και τον Gandalf, όπου είναι ο φίλος @balos και ίσως ξέρει να μας πει για τους συνάδελφούς του, μιας και είναι κι εκείνος μέλος στον "Greek-Team"! Δύο απ' τους παραπάνω επέστρεψαν στον "Κόσμο του Φανταστικού", τους είδα.

Οι περισσότεροι που αναφέρεις είναι ακόμα στο Greek-Team, αλλά τα χρόνια πέρασαν και οι υποχρεώσεις δεν αφήνουν χρόνο για μεταφράσεις. Ότι γίνεται ανεβαίνει και στο OpenSubtitles εκτός από τους υπότιτλους της GTRD, που ανήκει η Giovanni7 και είναι αποκλειστικά για το Greek-Team.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

48 λεπτά πριν, balos είπε:

Οι περισσότεροι που αναφέρεις είναι ακόμα στο Greek-Team, αλλά τα χρόνια πέρασαν και οι υποχρεώσεις δεν αφήνουν χρόνο για μεταφράσεις. Ότι γίνεται ανεβαίνει και στο OpenSubtitles εκτός από τους υπότιτλους της GTRD, που ανήκει η Giovanni7 και είναι αποκλειστικά για το Greek-Team.

 

Όχι, δεν ανεβαίνει... Εκεί είναι το θέμα... Ούτε του Wingcommander βλέπω, ούτε του scotmary, ούτε κανενός... Οι τελευταίες που έχουν ανεβάσει εκεί είναι αρκετά παλιές μεταφράσεις! Και άσε τον "Κόσμο του Φανταστικού". Τα παιδιά ανέβαζαν υλικό δικό τους στο "Greekleech" έξω απ' το χώρο του Φανταστικού! Ο ένας με πολεμικές, ο άλλος με γουέστερν ή παλιές Ιταλικές/Γαλλικές αν θυμάμαι καλά. Όλα αυτά δηλαδή "έσβησαν", επειδή χάθηκε το "Greekleech"; Έκτοτε δεν έχουν κάνει τίποτα; Καταλαβαίνω πολύ καλά την παρέα σε έναν tracker που χάνεται, αλλά όταν μεταφέρεσαι κάπου αλλού και οι συγκυρίες σου επιτρέπουν να ελιχθείς κατά τον ίδιο τρόπο (συνεννόηση με την εκάστοτε Διαχειριστική Ομάδα ή συνάδελφους μεταφραστές που μπαίνεις στα "χωράφια τους") και η προηγούμενη παρέα (γνωστοί θαμώνες, ας μην αρχίσουμε με nicknames) μεταφέρθηκε εκ νέου εκεί, τότε ποιοι είναι οι λόγοι που σε αναγκάζουν να σταματήσεις; :thinking:  Βγάζουμε εκτός οικογενειακές υποχρεώσεις, ηλικιακά, εργασία, κτλ. Δεν άλλαξαν αυτά στη ζωή του εκάστοτε μεταφραστή τη στιγμή που έκλεισε ένας tracker! Εγώ τέλος υπέθεσα μέχρι σήμερα ότι απλώς συνέχισαν εκεί μέσα όπου δεν είχα πρόσβαση ή τέλος πάντων σε ένα πέμπτο ή έκτο χώρο που προσωπικά δε γνωρίζω...

 

Υ.Σ. Α, στην "GTRD" είναι λοιπόν η Giovanni7! Ναι και της ομάδας εκείνης έχω παρακολουθήσει σίγουρα υλικό! Εκεί θα είχα δει και το nickname.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34903
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δεν έχει να κάνει με το Greekleech φίλε μου, έχει να κάνει ότι πέρασε η εποχή μας. Κουραστήκαμε από όλα αυτά που συνέβησαν και συμβαίνουν στη χώρα μας, τα τελευταία 10 χρόνια και δεν υπάρχει η διάθεση πια για μεταφράσεις. Εγώ έχω αφήσει στη μέση τουλάχιστον πέντε ταινίες...

Μην ξεχνάς ότι η παρέα που αναφέρεις ανέβαζε πριν από το Greekleech σε άλλους 3 τουλάχιστον trackers, οι οποίοι έκλεισαν, οπότε αυτοί ξεκινούσαν πάλι από την αρχή στον επόμενο. Το Greekleech ήταν, απ' όσο γνωρίζω, ο τελευταίος. Φτάνει πια! Δεν υπάρχει κουράγιο για καινούργιο, πάλι από την αρχή...

Επίσης άλλαξε και το κοινό. Είναι η εποχή του netflix και των άλλων καναλιών streaming. Τα torrent, ειδικά για τις καινούργιες κυκλοφορίες, αργοπεθαίνουν.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36759
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

απο 15 γεναρη το magico μονο για οσους θα πληρωνουν συνδρομη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 17/11/2020 στο 6:32 ΜΜ, balos είπε:

Δεν έχει να κάνει με το Greekleech φίλε μου, έχει να κάνει ότι πέρασε η εποχή μας. Κουραστήκαμε από όλα αυτά που συνέβησαν και συμβαίνουν στη χώρα μας, τα τελευταία 10 χρόνια και δεν υπάρχει η διάθεση πια για μεταφράσεις. Εγώ έχω αφήσει στη μέση τουλάχιστον πέντε ταινίες...

Μην ξεχνάς ότι η παρέα που αναφέρεις ανέβαζε πριν από το Greekleech σε άλλους 3 τουλάχιστον trackers, οι οποίοι έκλεισαν, οπότε αυτοί ξεκινούσαν πάλι από την αρχή στον επόμενο. Το Greekleech ήταν, απ' όσο γνωρίζω, ο τελευταίος. Φτάνει πια! Δεν υπάρχει κουράγιο για καινούργιο, πάλι από την αρχή...

Επίσης άλλαξε και το κοινό. Είναι η εποχή του netflix και των άλλων καναλιών streaming. Τα torrent, ειδικά για τις καινούργιες κυκλοφορίες, αργοπεθαίνουν.

 

 

Το πρόβλημα όμως είναι μεγαλύτερο και δεν περιορίζεται στα torrents. Το "Netflix" δεν έχει μεταφρασμένο ούτε το 1/100 των ερασιτεχνών μεταφραστών. Και ποιος τις χ$@$& τις καινούργιες κυκλοφορίες; Εδώ κουβεντιάζουμε για υλικό που δε μπορείς να βρεις με τίποτα στην ελληνική αγορά από την εποχή της βιντεοκασέτας, όπου αναβαθμιζόταν διαρκώς απ' τον εκάστοτε μεταφραστή, ανακαλύπτοντας δυσεύρετα releases που κυκλοφορούν από κάποιους κλειστούς trackers του εξωτερικού. Απογοητεύομαι διότι ούτε οι Λέσχες Κινηματογράφου φαίνεται να προωθούν Κινηματογράφο περασμένων δεκαετιών, παρά φέρνουν νέες Ευρωπαϊκού ή εναλλακτικού Αμερικανικού που απλά δεν είχαν ευρεία διανομή στις ελληνικές αίθουσες. Αλλά νέες! Σκοπός κάθε Λέσχης όμως είναι να επιμορφώνει τον κόσμο και μάλιστα με χαμηλό εισιτήριο και όχι να φέρνει ότι δήθεν κουλτουριάρικο κυκλοφορεί στις μέρες μας. Το κενό αυτό το καλύπτετε εσείς με τις επιλογές σας και κανένα "Netflix" δε μπορεί να σας αντικαταστήσει. Τα υπόλοιπα τα καταλαβαίνω απόλυτα... Απλώς δεν περίμενα ότι με κάποιο τρόπο θα ήταν "συλλογική" μια τέτοια απόφαση. Προφανώς για να τα λες, μιλάς και εκ μέρους άλλων. Παρόλα αυτά στον "Κόσμο του Φανταστικού" όλο και κάτι κινείται κι ας αφορά μονάχα τα τρία είδη απ' το χώρο του Φανταστικού. :)

 

  

On 23/11/2020 στο 1:14 ΜΜ, v4vendettaman είπε:

απο 15 γεναρη το magico μονο για οσους θα πληρωνουν συνδρομη

 

Ναι, είπαν να μην το κάνουν περίοδο Black Friday, θα ήταν too much! Ετοιμάζομαι φυσικά για τη μεγάλη (ή μικρή. Θα δείξει!) έξοδο. :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36759
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 hours ago, Mandrake said:

 

Το πρόβλημα όμως είναι μεγαλύτερο και δεν περιορίζεται στα torrents. Το "Netflix" δεν έχει μεταφρασμένο ούτε το 1/100 των ερασιτεχνών μεταφραστών. Και ποιος τις χ$@$& τις καινούργιες κυκλοφορίες; Εδώ κουβεντιάζουμε για υλικό που δε μπορείς να βρεις με τίποτα στην ελληνική αγορά από την εποχή της βιντεοκασέτας, όπου αναβαθμιζόταν διαρκώς απ' τον εκάστοτε μεταφραστή, ανακαλύπτοντας δυσεύρετα releases που κυκλοφορούν από κάποιους κλειστούς trackers του εξωτερικού. Απογοητεύομαι διότι ούτε οι Λέσχες Κινηματογράφου φαίνεται να προωθούν Κινηματογράφο περασμένων δεκαετιών, παρά φέρνουν νέες Ευρωπαϊκού ή εναλλακτικού Αμερικανικού που απλά δεν είχαν ευρεία διανομή στις ελληνικές αίθουσες. Αλλά νέες! Σκοπός κάθε Λέσχης όμως είναι να επιμορφώνει τον κόσμο και μάλιστα με χαμηλό εισιτήριο και όχι να φέρνει ότι δήθεν κουλτουριάρικο κυκλοφορεί στις μέρες μας. Το κενό αυτό το καλύπτετε εσείς με τις επιλογές σας και κανένα "Netflix" δε μπορεί να σας αντικαταστήσει. Τα υπόλοιπα τα καταλαβαίνω απόλυτα... Απλώς δεν περίμενα ότι με κάποιο τρόπο θα ήταν "συλλογική" μια τέτοια απόφαση. Προφανώς για να τα λες, μιλάς και εκ μέρους άλλων. Παρόλα αυτά στον "Κόσμο του Φανταστικού" όλο και κάτι ανακινείται κι ας αφορά μονάχα τα τρία είδη απ' το χώρο του Φανταστικού. :)

 

  

 

Ναι, είπαν να μην το κάνουν περίοδο Black Friday, θα ήταν too much! Ετοιμάζομαι φυσικά για τη μεγάλη (ή μικρή. Θα δείξει!) έξοδο. :)

Μια απ τα ιδια και εγω λεφτα δεν τους δινω οποτε θα μεινουν μονο με τους vip, τα βρισκουμε και αλλου ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 λεπτά πριν, v4vendettaman είπε:

Μια απ τα ιδια και εγω λεφτα δεν τους δινω οποτε θα μεινουν μονο με τους vip, τα βρισκουμε και αλλου ...

 

Βλέπω κι έχουν πατήσει "Like" για την ανακοίνωση αυτή καμιά 200αριά άτομα. Να είναι τόσοι άραγε; :)  Ακόμη και να είχαν δώσει σωστά δείγματα μέχρι στιγμής (π.χ. θέματα δεοντολογία, να αναφέρουν όλους τους μεταφραστές, τις ελληνικές ομάδες rip, εκείνους που πραγματικά σάρωσαν τα κόμικς που έκλεβαν από δεξιά κι αριστερά & ανέβαζαν στα πρόβατα, χωρίς κανένας να σκεφτεί να ρωτήσει πως, που & γιατί (αρκεί να τ' αρπάξουμε))), να δίνω λεφτά για να κατεβάζω τα σκουπίδια που ανεβάζουν εκεί, ευχαριστώ δε θα πάρω. Παρά τα όποια παράπονα που γίνονταν κατά καιρούς, η προχειρότητα που είχαν δεν υπάρχει πραγματικά ΠΟΥΘΕΝΑ. Μηδενικές παρουσιάσεις προσφορών που πολλές φορές δεν έγραφαν ούτε καν τον τίτλο εκείνων που ανέβαζαν, οι πηγές των rip και οι πληροφορίες ανύπαρκτες΄. HDTV rip γράφουν στα πάντα και κατεβάζεις π.χ. ένα κύκλο 20 επεισοδίων όπου άλλα είναι HDTV x264, άλλα WEBRip XviD, άλλα HDTV 720p σε *.avi, άλλα με "καμμένους" υπότιτλους, άλλα με "καμμένους" ξένους από πίσω και να βγάζεις τα μάτια σου στους ελληνικούς που είναι από πάνω, άλλα με κάδρα παραμορφωμένα ότι να 'ναι, άλλα με ασυγχρόνιστους υπότιτλους, άλλα με λάθος υπότιτλους σε λάθος επεισόδια, διπλά επεισόδια να κατεβάζεις στο πακέτο και το "τελικό προϊόν"; Όλα σε υποφακέλους φυσικά, γιατί αλλιώς δε θα τα έβγαζε ΠΟΤΕ με τη σειρά παρακολούθησης στον φάκελο, όπου καθόσουν να φας ένα δεκάλεπτο για να τα κάνεις μόνος σου.

 

Με είχε βολέψει για σειρές που κατέβαζα για τη μάνα μου και σε 2 γείτονες, μιας η μεν δεν ήξερε και οι δε δεν είχαν καν ίντερνετ και ήταν με παλαιά μηχανήματα και τους κατέβαζα δεκάδες δεκάδων κύκλους να τους πάρουν με φλασάκια, αλλά έκανα άλλη τόση δουλειά να τους φτιάξω τις ονομασίες με κάποια σειρά, να κατεβάσω εκτός άλλα επεισόδια όταν είχαν 720p στο πακέτο που δεν τους έπαιζαν κτλ. Έχω κάνει αμέτρητα reports να διορθώσουν πράγματα, όπου άλλα τα αγνόησαν και άλλα τα έκαναν, βάζοντας όμως συνήθως "καμμένους" υπότιτλους στο νέο πακέτο. Μέχρι και *.txt αρχεία έχω κατεβάσει όπου τα είχαν για υπότιτλους σειράς αντί *.srt. Χάλι... Θα συνεχίσω λοιπ'ον κατεβάζοντας στη μάνα μου από δημόσιους trackers και τέλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36674
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  19
  • Reputation:   100
  • Achievement Points:  91
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγω πραγματικά αναπολώ κάποιες φορές το blue-white...Τι απίστευτος tracker ήταν αυτός, συγκλονιστική η δουλειά απο όλες τις ομάδες και το υλικό που είχε δεν υπήρχε πουθενά. Πραγματικά δε νομίζω να έπαιζε αντίστοιχος tracker ποτέ, ευρείας θεματολογίας κιόλας σαν κι' αυτόν. Κρίμα που μας τον έφαγε η Τζούλια δις. Για μένα τότε ήταν και η ταφόπλακα στο ελληνικό p2p...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το κακό με τον Blu-WhiteGT ήταν ότι ήθελαν κάθε torrent στο 1 ratio, κάτι που σε παλαιότερα νεκρά torrents που πήγαινε να πάρει ένα νεότερο μέλος, ήταν κυριολεκτικά αδύνατον να φτάσει ποτέ και απλά του έμενε αιωνίως στο σκληρό να το διαμοιράζει στον..κανέναν!! Παίζει να είχα και δύο χρόνια μέσα κάποια torrents δίχως να μπορέσω ποτέ να απεμπλακώ. Άκυροι κανονισμοί. Κατά τ' άλλα θα συμφωνήσω ότι είχε συγκεντρωθεί πολύ καλό υλικό και μεταφραστές έκαναν τις αποκλειστικότητές τους και έβαζαν τα δυνατά τους, αλλά σαν πολιτική & λειτουργικότητα ήταν (και είναι) υπερεκτιμημένος. Δε συμφωνώ με τίποτα ότι το ελληνικό torrenting τελείωσε με έναν τέτοιον tracker. Προφανώς τα παράτησες και δεν είδες στη συνέχεια τι σπουδαίες δουλειές έχουν γίνει από άλλους που παρέμειναν ή πήραν τη σκυτάλη.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36674
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  19
  • Reputation:   100
  • Achievement Points:  91
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Απ' όσο θυμάμαι ratio 1 ήθελε γενικά και όχι για κάθε torrent, τακτική που εφαρμόζεται σε όλους τους σοβαρούς private trackers για να αποφευχθούν hit & run. Μέλος ήμουνα και σε fantastico, gamato και greek-leech (εάν θυμάμαι καλά ότι το λέγανε) και greek-tracker δεν είναι ότι έκοψα. Μπορεί μεταφραστική δουλειά να συνέχιζε να υπάρχει εάν όχι και καλύτερη, απλά το υλικό που υπήρχε στον τότε blue-white δεν ξαναέπαιξε ποτέ και δε μιλάω μόνο για ταινίες έτσι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ από την άλλη δεν είχα ασχοληθεί πολύ με τους trackers, παρά μόνο τα τελευταία χρόνια που έπεσε μία σχετική "ανομβρία". Πιο πολύ ήμουν προσκείμενος σε φόρα που είχαν file hosts (όπως τα συχωρεμένα rapidshare και megaupload). Μάλιστα ήμουν εγγεγραμμένος σε δύο-τρία φόρα κι ανήκα κιόλας και σε ομάδα που ανέβαζε υλικό.  Ωραίες εποχές. Πολύ τις νοσταλγώ. :sad1:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  29496
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   80
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

On 11/11/2020 στο 9:54 ΜΜ, v4vendettaman είπε:

Δεν πειραζει ευχαριστω μονο και μονο που μπηκες στο κοπο! Για το fantastiko οσοι δεν ειμασταν μελη ξερετε αν θα ανοιξουν εγγραφες για ολους καθολου η ποιο ειναι το λινκ?

Καλημέρα και χρόνια πολλά. οι εγγραφές είναι ανοιχτές.

Επεξεργασία από takisdk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Τελικά ξέρει κανείς τί έπαιξε με το μάτζικο; Πήγα να τσεκάρω πριν και δεν υπάρχει πουθενά. Είναι undercover ή έκλεισε εντελώς;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Όσοι δεν πλήρωσαν να γίνουν vip μέχρι τις 15 Γενάρη λογικά δεν θα έχουν πρόσβαση πλέον. 2-3 μήνες είναι που το έχουν ανακοινώσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο καιρός θα δείξει τι έγινε. Για διαβάστε κι εδώ από κάποιον που πλήρωσε. Πιθανόν βρίσκονται σε φάση μετάβασης ή απλά λήστεψαν τον κόσμο κι εξαφανίστηκαν. Τραβηγμένο το 2ο (μάλλον βρίσκονται σε διαδικασία μετάβασης), αλλά ποτέ δε ξέρεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τι λέτε ρε παιδιά; Δουλεύει κανονικά, έκλεισε μόνο μερικές ώρες την Παρασκευή (αν δεν κάνω λάθος), μόνο που έχει πλέον νέο όνομα. Και είναι μόνο για όσους πλήρωσαν, οι οποίοι ειδοποιήθηκαν με e-mail για το νέο όνομα (αν και νομίζω είχε κοινοποιηθεί και στη σελίδα με ανακοίνωση ή με pm). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 ώρες πριν, hardivic είπε:

Τι λέτε ρε παιδιά; Δουλεύει κανονικά, έκλεισε μόνο μερικές ώρες την Παρασκευή (αν δεν κάνω λάθος), μόνο που έχει πλέον νέο όνομα. Και είναι μόνο για όσους πλήρωσαν, οι οποίοι ειδοποιήθηκαν με e-mail για το νέο όνομα (αν και νομίζω είχε κοινοποιηθεί και στη σελίδα με ανακοίνωση ή με pm). 

 

Δεν "τα λέμε εμείς" φίλε, μπήκες στον υπερσύνδεσμο που έβαλα; Αυτά τα γράφει μέλος που πλήρωσε και την επόμενη μέρα δεν είχε πρόσβαση. Τώρα, γιατί εκείνος δεν είναι ενήμερος ενώ εσύ είσαι, δε μπορώ φυσικά να γνωρίζω το λόγο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

14 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Δεν "τα λέμε εμείς" φίλε, μπήκες στον υπερσύνδεσμο που έβαλα; Αυτά τα γράφει μέλος που πλήρωσε και την επόμενη μέρα δεν είχε πρόσβαση. Τώρα, γιατί εκείνος δεν είναι ενήμερος ενώ εσύ είσαι, δε μπορώ φυσικά να γνωρίζω το λόγο.

Δεν γράφτηκα μέλος στον υπερσύνδεσμο που έβαλες φίλε για να διαβάσω τι λέει το μέλος.[ Μπορεί να του πήγε το mail στα spam ή μπορει να μην είχε τσεκάρει τα mail του ή μπορεί να έχει δώσει mail που δεν χρησιμοποιεί και να μην τα έχει δει. Εγώ πάντως και mail να μην έπαιρνα θα ήξερα τι είχε γίνει, γιατί ξαναλέω είχαν βγάλει ενημέρωση στις ανακοινώσεις ή με pm (δε θυμάμαι σίγουρα τι από τα δύο). ] Στο δικό σου post παντως διάβασα περί φάσης μετάβασης ή ληστείας και εξαφάνισης. Εγώ απλά ενημέρωσα ότι για μερικές ώρες μόνο δε γινόταν σύνδεση αλλά υπήρχε το ανάλογο μήνυμα όταν πηγαινες να συνδεθείς.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νόμιζα ότι το φόρουμ σε θέματα ανάγνωσης είναι ανοιχτό και δε χρειάζεται εγγραφή. Έχεις δίκιο. Ο τύπος λοιπόν γράφει τα εξής:

 

"Δεν εμφανίζεται . Μας ζήτησαν να κάνουμε δωρεές για να παραμείνουμε μέλη . Έκανα δωρεά και μετά από μία εβδομάδα έπεσε , Επίσης σε μία νέα διεύθυνση που λέει ότι θα βρήσκεται trellass.info δεν υπάρχει και στο facebook αλλαξε όνομα και στις ερωτήσεις τι γίνεται δεν απαντάει κανένας !!!"

 

Ο τύπος λοιπόν μιλάει για μια βδομάδα και όχι για μερικές ώρες που λες εσύ. Κατά συνέπεια και σε συνδυασμό με αυτά που ρωτούσε παραπάνω ο Kurdy Mulloy, ήταν εύλογη η απορία μου. Η μόνη απάντηση που υπήρξε ήταν από ένα διαχειριστή "Το φόρουμ δεν έχει καμία σχέση με τη συγκεκριμένη σελίδα.", οπότε δεν υπήρξε άλλη ενημέρωση εκεί. Όταν τ' ακούς αυτά, "ληστεία κι εξαφάνιση" βγάζεις μονάχα, αν και δεν πίστεψα πολύ ότι ισχύει κάτι τέτοιο και το αναφέρω. Ναι, το να αλλάξεις domain και να αλλάξει η πλατφόρμα ώστε να δέχεται μονάχα όσους έχουν πληρώσει και τους υπόλοιπους να τους μπλοκάρει, "μετάβαση" λέγεται στο χωριό μου. Στο δικό σου μπορεί να λέγεται αλλιώς. Τέλος πάντων, μας εξήγησες τι έγινε οπότε όλα κομπλέ. Τώρα τι σκάλωμα είχε ο άλλος δε ξέρω και δε μ' ενδιαφέρει. Και πολύ ασχολήθηκα με δαύτους.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πάντως αν δοκιμάζει σε αυτή τη διεύθυνση που γράφει πιο πάνω λογικό να μη μπαίνει. Έχει ένα λάθος μέσα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  36759
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

https://trellas.info

λέγεται πλέον και έχω 1-2 φίλους που είναι μέσα οπότε μπορώ να πω οτι δεν κλεψανε τουλαχιστον για αυτους..Τωρα καταφερα να μπω αλλα αν δεν πληρωσεις 20αρικο για ενα χρονο δεν σε αφηνει να κατεβασεις τιποτα..

 

Επίσης βλέπω ενα site bytez.club το οποιο ειναι ελληνικο με προσκληση μπαινεις και δεν ξερω απο που προεκυψε

Επεξεργασία από v4vendettaman
add more
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ασχολούμαι πλέον με warezάδικα καθόλου (μπαίνω πολύ σπάνια μήπως και υπάρχει κάποια ταινία που μου έχει ξεφύγει, αλλά δύσκολο), διατηρώ όμως το λογαριασμό μου σε όποιον είχα κάνει εγγραφή στο παρελθόν. Το https://hellasddl.eu/ λοιπόν άλλαξε και έγινε https://hellasddl.club/. Μου ήρθε σήμερα στο e-mail ότι έχω μήνυμα από κάποιον Διαχειριστή (προφανώς αυτοματοποιημένο!) το οποίο λέει τα εξής:

 

Μετά τις τελευταίες εξελίξεις αλλάξαμε όνομα. Πλέον έχουμε το hellasddl.club

Ενημερώστε όσους μπορείτε για την αλλαγή αυτή.

Ευχαριστούμε!

https://hellasddl.club/

 

Πριν μπω απλώς θυμόμουν ένα με παρόμοιο όνομα ότι ήμουν εγγεγραμμένος και δοκίμασα εκείνο το όνομα χρήστη & κωδικό και μπήκα. Ποιες είναι τώρα αυτές οι "τελευταίες εξελίξεις", ίσως γνωρίζει κάποιος άλλος να μας πει.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  37825
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 1/6/2021 at 10:18 AM, takisdk said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Το link είναι http://fantastiko.space/?p=home&pid=1 και οι εγγραφές είναι ανοιχτές.

Καλησπερα.
Αργα το ανακαλυψα και εχουν κλεισει η εγγραφες :-( , μπορει καποιος να δωσει invite link παρακαλω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.