Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το μέλλον του p2p & του file sharing [ Μελλοντολογίες.. ]


alagt17

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Μεταφέρω σε νέο τόπικ τη συζήτηση για το μέλλον του p2p που ξεκίνησε εδώ.

Δύο πράγματα με κάνουν απαισιόδοξο για το μέλλον του μουλαριού. Το κλείσιμο του Razorback (που δεν μοιάζει να έγινε τυχαία) είναι μια σαφής προειδοποίηση για τι τι μέλλει γενέσθαι. Επιπλέον ολόκληρη η Αμερική απουσιάζει από το e-mule όπου κυριαρχούν Ισπανία, Ιταλία, Γαλλία και Βαλκάνιοι και κάποιοι Ανατολικοί- λείπουν οι Άγγλοι. Η RIAA έχει αρχίσει να βάζει χέρι την Ευρώπη για καλά με πρώτη την Αγγλία (παράρτημα της Αμερικής) Πιστεύω ότι σε δύο, τρία το πολύ χρόνια θα ακολουθήσουν Ισπανία και Γαλλία που έχουν και το μεγαλύτερο μερίδιο sharing.

Τώρα για τα torrents υπάρχουν δύο σημαντικά μειονεκτήματα. Δεν μπορείς να τα βρείς συγκεντρωμένα και ψάχνεις σε διάφορα site (ναι υπάρχουν προγράμματα όπως το Torrent Harvester (εδω -δωρεάν- που κάνουν την έρευνα εύκολη αλλά και εκεί οι ελεύθεροι, χωρίς συνδρομή τράκερ είναι λίγοι) Ακόμη, τα torrents εξαφανίζονται πολύ πιο γρήγορα απ'ότι τα edk links - βρίσκει κανείς εύκολα torrent ηλικίας ενός χρόνου; - και ισχύει εδώ ο νόμος του Μέρφι: Το torrent που με κόπο βρίσκεις είναι συνήθως νεκρό.

Το μέλλον βρίσκεται στις κλειστές κοινότητες και στους ολιγομελείς τράκερ με συγκεκριμένο προσανατολισμό (τα κάνει νομίζω αυτό και το DC++ αλλά είναι ζόρικο..)- συγκεκριμένα μουσικά είδη, ταινίες , κόμικ. Το ίδιο ισχύει και στα φόρουμ που τα μέλη κάνουν ποστ αρχεία στο RS ή σε κάποια άλλη παρόμοια υπηρεσία. Και τέλος το κυνήγι των blogs...

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 468
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Πολλοί είχαν την ίδια ανησυχία με το κλείσιμο του Napster αλλά τελικά όπως διαπιστώσαμε όλοι οι φόβοι αυτοί διαψεύστηκαν. Μπορεί κάτι που γνωρίζουμε με μια μορφή να αλλάζει και να μεταλλάσσεται αλλά δεν εξαφανίζεται. Προσωπικά πιστεύω πως τα p2p θα μεταμορφωθούν σε βαθμό που να γίνουν δύσκολα ανιχνεύσιμα.

 

Όσο για το υλικό και το τι μπορεί να βρει κανείς μέσω των trackers είναι νωρίς ακόμα μιας και σαν φιλοσοφία ακόμα δεν έχει εξαπλωθεί στο βαθμό που έχουν τα p2p.

 

Τέλος ένα βασικό πρόβλημα παραμένουν οι λεγόμενοι "ευκαιριάκηδες" οι οποίοι κατεβάζουν αυτά που θέλουν και δεν μοιράζονται τίποτε για να μη χάνουν bandwidth ή για να μη τους πιάσουν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

αρκετα τεχνικο θεμα... εκτος απο την θεωρητικη συζητηση (αν θα κλεισουν απο την RIAA κλπ), υπαρχει πολυ τεχνικη αναλυση.

 

γενικα και μιλωντας θεωρητικα, δεν πιστευω οτι τα p2p μπορουν να χτυπηθουν ευκολα. απ'οτι φαινεται το καταλαβαινουν πλεον δισκογραφικες, κινηματογραφικο στουντιο και τηλεοπτικοι σταθμοι. παραδειγμα, η δωρεαν διαθεση διασημων σειρων απο αμερικανικα καναλια που θα γινει μεσα στο 2007. πλεον εχει ανοιξει πολυ το θεμα πειρατεια και δεν μαζευεται ευκολα (torrents, DC, emule, direct links κλπ).

 

τεχνικα, αυτο που εχω να πω ειναι το εξης. υπαρχει η τεχνολογια στα p2p 3ης γενιας για να γινει η δουλεια των εταιριων απιστευτα δυσκολη στην ανιχνευση των πειρατων. για πολλους λογους (κυριως λογω απλοτητας) δεν εχει υιοθετηθει ακομα η τεχνολογια αυτη απο τους χρηστες. η ιστορια εχει δειξει οτι οσο πιεζουν οι εταιριες, τα νεα p2p γινονται ολο και πιο τεχνικα προηγμενα.

 

τελος, torrents, DC και emule εξυπηρετουν διαφορετικες αναγκες των χρηστων και δεν ειναι ευκολη η οποιαδηποτε συγκριση τους. νομιζω οτι ο συνδιασμος ολων των παραπανω μεσων ειναι η αποδοτικοτερη λυση, αν και εδω και 1-2 χρονια ειναι εμφανης η επικρατηση του torrent (και λογω των νομικων πλεονεκτηματων που εχει).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά καλά όλα αυτά, απλα επειδή έχω μείνει λιγάκι πίσω και με ένα απλό search στο google δεν βρήκα πολλά αποτελέσματα θα κάνω την ε΄ρωτηση εδώ:

 

Με το limewire τι γίνεται; Οκ έχει ιους/trojans και πρέπει να προσέχεις τι κατεβάζεις και οκ παρακολουθείται [αν δεις στο peerguardian μπλοκαρει πολλες ip], αλλα είναι ασφαλής η χρήση του;

Επεξεργασία από mhtsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  563
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  40
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1) Το limewire εχω ακουσει οτι ειναι ολιγον τι επικινδυνο. Και λογω αυτου, πολλοι εχουν αποχωρησει απο αυτο και χρησιμοποιουν το frostwire που και καλα ειναι ασφαλες οποτε τα αποτελεσματα του limewire ειναι εμφανεστατα πιο λιγα. Εγω παντω χρησιμοποιω το απολυτο DC++ που ειναι το καλυτερο sharing που εχω χρησιμοποιησει. Κινδυνος=απολυτο 0 και βρισκεις απο ελληνικα κυριως πολλα τρελα (ειχα βρει ενα τραγουδι που ηθελε ο πατερας μου "Η Γκιωνα λεει στη Λιακουρα" :lol:

2)Με ενα ποστ στο τοπικ "Μαρκες DVD", δε θυμαμαι ποιου, που ελεγε οτι με απο τορρεντς βρισκεις δυσκολα σπανια πραγματα θα συμφωνησω. Συγνωμη ρε παιδια. Ηθελα να κατεβασω το "Οι Αλλοι" (που ειναι αν μη τι αλλο) γνωστη ταινια, και λογω πολυ λιγων πηγων δεν ελεγε να αρχισει να κατεβει και ειχε availability 0. Τη δισκογραφια των Iron Maiden εκανα να την κατεβασω 1 εβδομαδα (με 768).

Ομως που αλλου γινεται να βρεις ταινιες? Limewire, eMule? Ε δεν ειναι και οτι καλυτερο. Και οχι τιποτα αλλο, αλλα θελω να βρω ενα ντιβιντι σε ενα βιντεοκλαμπ, και δεν το εχει, παρα εχει κατι οδηγους για το ψαρεμα. Ελεος δηλαδη. Και αν βρω τορρεντ με πηγες <5 ζητω που ...καηκα.

Ειναι δυσκολα τα πραγματα στο στρατοπεδο του p2p... :confuse: :cry2:

Ομως εχω βρει σε τορρεντ μουσικα (στη μουσικη ειναι το μεγαλο κενο) που ουτε στα ονειρα μου δε φανταζομουν. Για τορρεντς συνηθως μπαινω στο isohunt.com η στο torrentspy.com

Επεξεργασία από ace
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

μην κραζετε τα torrents... στους private trackers γινεται παρτυ... το θεμα ειναι αν εχετε invitation για να μπειτε. υλικο υπαρχει απιστευτο και ταχυτητες 50+ΚΒ/s ακομα και με ελαχιστους seeders.

 

φιλε germanicus ειχες ποτε παραπονο απο το Oink; (να σας τα πει και κανενας αλλος, οχι μονο εγω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  563
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  40
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μην κραζετε τα torrents... στους private trackers γινεται παρτυ... το θεμα ειναι αν εχετε invitation για να μπειτε. υλικο υπαρχει απιστευτο και ταχυτητες 50+ΚΒ/s ακομα και με ελαχιστους seeders.

Ώπα για πες δυο λόγια γι'αυτά τα private.... :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  515
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  62
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Οντως γινετε λιγο χαμος με την RIAA, το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μονο οτι εκεινοι σνιφαρουν, ακομα κ οι ιδιοι οι προβαιντερ κοιτανε τα log των χρηστων στο εξωτερικο.

 

 

Φιλος απο Αγγλια του ηρθε γραμμα απο τον provider λεγωντας του, την ταδε ημερα, ταδε ωρα με το ταδε προγραμμα κατεβασες την ταδε copyrighted ταινια της Warner. Αν ξαναγινει τρεχεις δικαστηρια.

 

Τι κανεις μετα?

 

 

Πιθανως να τον βρηκαν λαγωνικα της Warner κ να τον κατειγγειλαν, απο την αλλη ομως ποτε δεν ξερεις τι αρχιζει να γινετε.

 

Αλλοι providers αρχισαν να βαζουν λιμιτ αναλογα με τα λεφτα που δινεις, εχω ακουσει κ 2Gig την εβδομαδα. Αυτο σιγουρα σε αποτρεπει απο το να κατεβασεις το οτιδηποτε. Ουτε καν τραγουδακι.

 

Εχουμε να δουμε πολλα, ας ελπισουμε να μην ξυπνησουν οι ελληνες γρηγορα. Φοβαμαι οτι αμα αυξηθουν ραγδεα οι χρηστες στην Ελλας, θα αρχισουμε να βλεπουμε δειγματα limit κ sniff γιατι ως χωρα πρεπει να τραβαμε τεραστια ποσα bandwidth σε αναλογια με τους active users. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6248 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μην νομίζετε ότι στην Ελλάδα δεν έχουν ξυπνήσει.Θα σας πω την εμπειρία μου απο το lab της πληροφορικής στην ΑΣΟΕΕ.Εδώ και 6 χρόνια πολύ πριν επεκταθεί το DSl στην Ελλάδα είχαμε την δυνατότητα να κατεβάζουμε με

ταχύτητες κοντά στο στο 1ΜΒ/sec ανά PC οπότε καταλαβαίνεται το πανηγύρι που γινότανε ειδικά τα πρώτα 2 χρόνια που η κατάσταση ήταν ανεξέλεγκτη.Μέχρι που έφτασε μια μήνυση απο την ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ που ανέφερε ότι σε διάστημα ενός μηνός είχαν κατέβει 800 ταινίες από σερβερ που παρακολουθόυνταν από τη συγκεκριμένη ΙΡ του εργαστηρίου.Το ωραίο ήταν ότι υπεύθυνοι για την πειρατεία αυτή ήταν οι admin που πουλούσαν και τις ταινίες ενώ η πλειοψηφία των χρηστών - φοιτητών απλά κατέβαζε τραγούδια.Αποτέλεσμα σήμερα να απαγορεύεται οτιδήποτε έχει σχέση με p2p εξαιτίας της πλεονεξίας 3-4 ατόμων που θέλανε έξτρα κονόμα.

 

Ένα πλεονέκτημα στην Ελλάδα πιστεύω πως είναι η dynamic ip σε αντιδιαστολή με την static που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χρήστες στη χώρα μας κάτι που κάνει την παρακολούθηση και εντοπισμό πιο επίπονη διαδικασία για τα τσακάλια των εταιριών

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Vagos, αυτα ειναι αστειοι εκβιασμοι για να φοβηθει ο αμαθης κοσμος (απολυτα νομιμοι φυσικα).

 

Τι κανεις; Καταρχην βαζεις encryption σε αυτα που κατεβαζεις. Προσεχεις απο που κατεβαζεις. Προσεχεις με ποιο προγραμμα κατεβαζεις. Ισως αλλαζεις ISP (υπαρχουν λιστες με bad ISPs). Ισως αλλαζεις χωρα (αστειακι)! Αν δεν βαριεται καποιος ψαχνει διεξοδο στα p2p 3ης γενιας που εχουν πολυ αναβαθμισμενη την ανωνυμια των χρηστων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ένα πλεονέκτημα στην Ελλάδα πιστεύω πως είναι η dynamic ip σε αντιδιαστολή με την static που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χρήστες στη χώρα μας κάτι που κάνει την παρακολούθηση και εντοπισμό πιο επίπονη διαδικασία για τα τσακάλια των εταιριών

 

Αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Μύθος είναι που απλά καταρρίπτεται είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

frag. το αφήνεις λίγο και μετά δεν ξέρεις που να πρωτοαπαντήσεις και τι να πρωτοσχολιάσεις :)...

 

Για το oink έχω αναφερθεί εδώ, ανάμεσα στις προτάσεις μου.

 

έγραψα ένα κατεβατό το οποίο όμως έσβησα γιατί πάνω κάτω με καλύπτουν τα όσα ήδη γράφτηκαν...

 

τα κλειστά communities δεν είναι κακά. Έχουν τα πλεονεκτήματα της συνεχούς υποστήριξης, της καλής ταχύτητας, ενίοτε της σταθερής ποιότητας και της δυνατότητας να ζητήσεις από άτομα με τα οποία έχει κοινά ενδιαφέροντα συγκεκριμένο υλικό. Το κακό τους είναι στο άντε να τα μάθεις...

 

Αντίστοιχα δοκίμασα πρόσφατα να πειραματιστώ με το dc++... φέξε μου και γλύστρισα... είδα όλα αυτά τα communities κλπ κι ακόμα τρέχω :) (προφανώς γιατί με καλύπτουν οι άλλοι τρόποι που ήδη ξέρω).

 

p2p 3ης γενιάς, ε?... πρώτη φορά ακούω για δαύτο. θα το ψάξω να δω περί τίνος πρόκειται. :thanks: for the tip! ;)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  563
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  40
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

f

Αντίστοιχα δοκίμασα πρόσφατα να πειραματιστώ με το dc++... φέξε μου και γλύστρισα... είδα όλα αυτά τα communities κλπ κι ακόμα τρέχω :) (προφανώς γιατί με καλύπτουν οι άλλοι τρόποι που ήδη ξέρω).

Τι προβλημα αντιμετωπισες δηλαδη???? Εγω παντω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το dc.... :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  515
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  62
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ Dimi

 

Εγω προσωπικα κ Ip blocker εχω βαλει στο τορρεντακι μου κ encryption αλλα κ παλι ολα ειναι ανιχνευσιμα αν θελουν. Τα log δεν τα γλιτωνεις. Οσο εισαι στο ιντερνετ ξερουν κ απο ποιο παιδικο χερακι πιαστηκε ο προσεσορας σου για να μπει στο pc. :cry:

Επεξεργασία από Vagos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τι προβλημα αντιμετωπισες δηλαδη???? Εγω παντω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το dc.... :cool:

 

με το που είδα στα σχετικά παράθυρα όλα αυτά τα γκρουπ κλπ, είπα ένα περίφημο "ρε δε πα να" και την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια :) δεν είμαι σε κατάσταση αυτή την εποχή για να ψάξω να δω πως δουλεύει. Αν κάτι δεν είναι απόλυτα προφανές το πως δουλεύει, δεν έχω χρόνο/διάθεση για να το ψάξω (άσε που είμαι καλυμένος από άλλες πάντες)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Περί p2p πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βρεθεί από μουσική και ταινία (ή τιβι) σχεδόν τα πάντα, λίγη υπομονή και επιμονή να υπάρχει. Ψάχνετε σε συνδυασμό με τα +0rr3n+ sites (δεκάδες) και στο google με σύστημα και όλα βρίσκονται. Εάν είναι κάτι dead και το κρατήσετε ενεργό για λίγο στο p2p πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε, κατά πάσα πιθανότητα θα ενεργοποιηθεί μετά από την ένδειξη του ενδιαφέροντος που θα υπάρχει από μέρους σας.

Είναι γεγονός ότι στα prive θα βρείτε σχεδόν τα πάντα και με καλές ταχύτητες, ωστόσο για τις ταινίες (κυρίως καινούργιες), θα έλεγα να κάνετε μία βόλτα από το βίντεο κλαμπ και με 1,5 ευρώ καθαρίζετε και δεν χαλάτε και bandwidth αλλά ούτε κινδυνεύετε να μπείτε στο στόχαστρο κάποιου "κακού".

 

Εναλλακτικά υπάρχουν τα newsgroups, όποιος ξέρει τί είναι μιλάει, για το μουλάρι συμφωνώ ότι μπορεί να βρει κάποιος σχεδόν τα πάντα αλλά λόγω του ότι δεν το χρησιμοποιώ δεν μπορώ να εμβαθύνω απλά κρίνω από όσο έχω πάρει μάτι.

 

Προσωπικά, πλέον κατευθύνομαι στην δημιουργία και συμμετοχή στο ασύρματο μητροπολιτικό δίκτυο (έτσι δεν το λένε αλήθεια;..) και το DC++ λογικά αφού πλέον και εκεί βρίσκεις τα πάντα σε εξωφρενικές ταχύτητες (500kb/s) άνευ χρεώσεων και παρακολουθήσεων από εταιρείες παρόχους. Όταν το έχω έτοιμο θα σας πω, όμως από φίλο που το έχει έχω καεί πολύ άσχημα... "Τί θέλεις; Όλα τα επεισόδια του Χ-Files; κάτσε να δω... 10 σεζόν είναι περίμενε να δω την ποιότητα... (2 λεπτά μετά κάτω το πρώτο επεισόδιο). έλα ρε καλή είναι να τα κατεβάσω;"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  563
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  40
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το κακό με το DC++ είναι ότι αν ο χρήστης από τον οποίο παίρνεις ένα αρχείο έχει πχ. 56κβ/σ (και δεδομενου οτι οι 56κβ χρήστες στην Ελλάδα συνδέονται με 35 περίπου) , η μέγιστη ταχύτητα δε ξεπερνά τα 2 κβ/σ. Οπότε....

Κατά τ'άλλα πάντως από τραγούδι ειδικά βρίσκεις τα πάντα.

Ενα άλλο καλό προγραμματάκι που έχω είναι το morpheus και είναι πολύ γρήγορο αλλά:

1)Δεν έχει και πολύ ποικιλία, δε βρίσκεις πολλά πράγματα

2)Γίνεται Ο χαμός από διαφημίσεις κλπ, και νομίζω είναι και ψιλοεπικιίνδυνο όσον αφορά του ιούς.

 

 

ΥΓ. Frostwire-Limewire suck. :P

Επεξεργασία από ace
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Πάντως εγώ κατεβάζω από το usenet (newsgroups) και εκεί βρίσκεις κυριολεκτικά τα πάντα :best: (εκτός από ελληνικά) :cry2:

 

Βέβαια πληρώνω κάθε μήνα 10 δολάρια για συνδρομή, αλλά κατεβάζω με την μέγιστη δυνατή ταχύτητα από server και όχι από άλλους χρήστες. Ο,τιδήποτε κόμικς βρίσκω σε γνωστά sites με torrents του εξωτερικού, τα βρίσκω σταλμένα εκεί από τους ίδιους τους scanners των DCP (όπως για παράδειγμα ο Oroboros, και ο DarthScanner). :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

@Christos84

 

Αρχικά θα μπορούσα να πω ότι, οποιονδήποτε κακό και εάν βάλει κάποιος στο μυαλό του, καλό θα ήταν να μείνει με κάποιον τρόπο μακριά.

 

Εγώ πάντως εννοούσα στο συγκεκριμένο μου δημοσίευμα, όλους αυτούς που θίγονται τα συμφέροντα τους από τις τυχόν αντιγραφές ή downloads κυρίως νέων και εμπορικών ταινιών ή μουσικών άλμπουμ, από τα οποία εγώ προσωπικά μένω μακριά. Ό,τι φρέσκο κυκλοφορεί είναι σαφώς κατά την γνώμη μου επικίνδυνο καθώς οι θιγόμενοι (εταιρείες βρε) "καίγονται" να βγάλουν άμεσα κέρδος από αυτά και σίγουρα "τα παίρνουν στο κρανίο" όταν χάνουν από τρίτους που διακινούν το υλικό αυτό και τους έχουν στο στόχαστρο. Θα μου πεις εάν κατεβάζεις κάποια παλιά σειρά ή ταινία είσαι ασφαλής; Όχι αλλά δεν είναι αυτές πιστεύω στις οποίες έχουν στραμμένη την προσοχή τους και να πω την αλήθεια δεν κατεβάζω και ταινίες που μπορώ να βρω στην εγχώρια αγορά ή ακόμα και στις εφημερίδες ή περιοδικά τώρα πια. Άντε καμιά αμερικάνικη σειρά η οποία δεν έχει έρθει στην Ελλάδα και μπορεί μάλιστα να μην έρθει ποτέ.

 

[λέμε τώρα...] :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1285
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  50
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση; ΄Εχω ψιλομπερδευτεί με αυτή την κατάσταση και το παλεύω κανένα δίωρο τώρα να βρω άκρη, so help!!!

 

Έψαξα για τις διευθύνεις που περιγράφει ο Sasho στο google και μετά από πολλά βρέθηκα στη σελίδα των ομάδων του Google όπου έβλεπα κάποια posts διαφόρων με ποικίλα θέματα... Υποτίθεται (αν δεν απατώμαι) ότι δεν είναι αναγκαία η εγγραφή σε κάποιο usenet service, το Google Groups αρκεί. Πώς μπορώ από εκεί λοιπόν να δω τα Links με τους συνδέσμους;;! Το μόνο που μου βγάζει είναι ένα κάρο messages από διάφορους posters...

HELP!

 

Simos

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  200
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Οφείλω να συμφωνήσω,η RIAA όντως έχει γίνει πιο επιθετική στην αντιμετώπιση της πειρατείας, τόσο με την παρακολούθηση/φακέλωμα των χρηστών των p2p δικτύων, όσο και με την τιμώρία αυτών/κλείσιμο τους αντίστοιχα.Διάβασα πρόσφατα σε ένα αρθρο σχετικα για ένα site http://fenopy.com/fakefinder/ όπου αναλαμβάνει να ενημερώσει αν το torrent είναι "ψεύτικο" .δηλ. με άλλα λόγια άν το torrent έχει επίτηδες γίνει upload απο τα λαγωνικά της RIAA προκείμένου να "παγιδέψει" τους downloaders , σημειώνοντας την ip τους!Πραγματικά πολύ οργουελικό αυτό!...Τέλωσπάντων,αρκεί να πληκτρολογήσετε το ακριβές όνομα του torrent στο πεδίο αναζήτησης κ θα σας ενημερώσει για την "ποιότητα" του.Αν εμφανιστούν κάποιες URL tracker τσεκάρετέ τες αν είναι όμοιες με αυτές του τορρεντ που χρησιμοποιείτε.Πραγματικα σας προτείνω να το δοκιμάσε τε θα εκπλαγείτε! :cry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση; ΄Εχω ψιλομπερδευτεί με αυτή την κατάσταση και το παλεύω κανένα δίωρο τώρα να βρω άκρη, so help!!!

 

Έψαξα για τις διευθύνεις που περιγράφει ο Sasho στο google και μετά από πολλά βρέθηκα στη σελίδα των ομάδων του Google όπου έβλεπα κάποια posts διαφόρων με ποικίλα θέματα... Υποτίθεται (αν δεν απατώμαι) ότι δεν είναι αναγκαία η εγγραφή σε κάποιο usenet service, το Google Groups αρκεί. Πώς μπορώ από εκεί λοιπόν να δω τα Links με τους συνδέσμους;;! Το μόνο που μου βγάζει είναι ένα κάρο messages από διάφορους posters...

HELP!

 

Simos

 

πως τα είδες στο google? κοιτάζω αυτή τη στιγμή και δε βρίσκω κανένα από τα 3?!?!

 

και βασικά τα google groups δεν έχουν alt.binaries.* ...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω τι λετε παίδες, αλλά το DC++ είναι για μένα το απόλυτο εργαλείο. Ούτε ψάξιμο, ούτε usenet, ούτε tackers με αμφίβολο seeding . Απλά πρέπει να διαλέξεις το hub (group) που σου ταιριαζει. Τσαμπέ ολέ με μόνη υποχρέωση να μοιράζεσαι κι εσύ κάποια gbs. Υπάρχουν πολλά εξειδικευμένα hubs , ειδικά στα κόμικς έχω βρει τρια τέσσερα κι έχω κατεβάσει απίστευτα πραγματα σε αμερικανικά και βρετανικά κομικς. Πρέπει να έχω πλέον κατεβάσει όλα τα τεύχη κάθε έκδοσης της Marvel από τη δεκαετία του 60 μέχρι σήμερα. Όλα τα τεύχη του 2000AD , κάθε έκδοση του Conan από τους δεκάδες διαφορέτικους τίτλους , εκδόσεις του 1940 και του 1950, ότι θες.

Έχει μεγάλες ταχύτητες, πολλαπλούς χρήστες με το ίδιο αρχειο για άμεσο resume. Ακόμη σε άλλα hubs υπάρχει το πλεονέκτημα ότι βρίσκεις αρχεια (Ταινίες, tv series) , που δεν τα seedαρει κάνεις σε torrents πια , πχ. για δοκίμασε να βρεις τον πρώτο κύκλο του galactica , ελάχιστοι το seedαρουν πια . ενώ στο DC++ no problem αρκεί να βρεις ένα σχετικό hub, που και αυτό ευκολο είναι, αφού όλα τα hubs είναι free για να τσεκάρεις).

 

Ένα ακόμα πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να δεις τις συλλογές των χρηστών ενημερωμένες ανα εταιρεία , τίτλο , κατηγορία έτος και επομένως να κατεβάσεις μια ετοιμη οργανωμένη συλλογή κι όχι σκόρπια torreents που είναι της λογικής "ότι κάτσει".

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  200
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν ξέρω τι λετε παίδες, αλλά το DC++ είναι για μένα το απόλυτο εργαλείο. Ούτε ψάξιμο, ούτε usenet, ούτε tackers με αμφίβολο seeding . Απλά πρέπει να διαλέξεις το hub (group) που σου ταιριαζει. Τσαμπέ ολέ με μόνη υποχρέωση να μοιράζεσαι κι εσύ κάποια gbs. Υπάρχουν πολλά εξειδικευμένα hubs , ειδικά στα κόμικς έχω βρει τρια τέσσερα κι έχω κατεβάσει απίστευτα πραγματα σε αμερικανικά και βρετανικά κομικς. Πρέπει να έχω πλέον κατεβάσει όλα τα τεύχη κάθε έκδοσης της Marvel από τη δεκαετία του 60 μέχρι σήμερα. Όλα τα τεύχη του 2000AD , κάθε έκδοση του Conan από τους δεκάδες διαφορέτικους τίτλους , εκδόσεις του 1940 και του 1950, ότι θες.

Έχει μεγάλες ταχύτητες, πολλαπλούς χρήστες με το ίδιο αρχειο για άμεσο resume. Ακόμη σε άλλα hubs υπάρχει το πλεονέκτημα ότι βρίσκεις αρχεια (Ταινίες, tv series) , που δεν τα seedαρει κάνεις σε torrents πια , πχ. για δοκίμασε να βρεις τον πρώτο κύκλο του galactica , ελάχιστοι το seedαρουν πια . ενώ στο DC++ no problem αρκεί να βρεις ένα σχετικό hub, που και αυτό ευκολο είναι, αφού όλα τα hubs είναι free για να τσεκάρεις).

 

Ένα ακόμα πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να δεις τις συλλογές των χρηστών ενημερωμένες ανα εταιρεία , τίτλο , κατηγορία έτος και επομένως να κατεβάσεις μια ετοιμη οργανωμένη συλλογή κι όχι σκόρπια torreents που είναι της λογικής "ότι κάτσει".

 

Επειδή και εγώ υπέρ του DC++ είμαι,σε παρακαλώ μπορεις να μου προτείνεις τη διεύθυνση καποιου καλου hub για comics?Ευχαριστώ προκαταβολικά :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  563
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  40
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Παντως το hub που μπαινω συνηθως ειναι ελληνικο και λεγεται angelos greek hub η κατι παρομοιο. :beer:

Και νομιζω πως δεν ανεφερε ο bonadrug οτι τα αρχεια εινια ΑΠΟΛΥΤΩΣ ασφαλη... :D Και οπως ειπε ειναι το απολυτο εργαλειο. Αρκει αυτος που δινει ενα αρχειο να μην εχει 56κ.... :cry: Στα ξενα hubs οι πιο πολλοι εχουν 1mbit +.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ευχαριστώ πολύ sasho για το ελληνικό group στο usenet. Το ξέρω ήδη βέβαια, αλλά δεν πολυακούω ελληνική μουσική. :thanks:

 

Thanks anyway...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1484
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  92
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6242 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πιστεύω πως το DC είναι από τα καλύτερα προγράμματα p2p... :best:

Το χρησιμοποιούσα αρκετό καιρό και μετά άρχισα να κατεβάζω από torrents...

Το μόνο του πρόβλημα είναι ότι κατεβάζεις με αρκετά χαμηλότερη ταχύτητα από ότι τα torrents...

Έχω προσπαθήσει να κατεβάζω και από τα 2 προγράμματα ταυτόχρονα αλλά δυστυχώς δεν δουλεύουν καλά... :grr:

Ξέρετε μήπως κάποιο τρόπο να δουλεύουν και τα 2 παράλληλα; :thinking::confuse:

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :thanks:

 

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6248 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για να τα δουλεύεις παράλληλα θα πρέπει να ελέγχεις το upload σου και ενώ στους torrent client γίνεται μέσα απο το πρόγραμμα το DC παίρνει όσο upload bandwidth βρίσκει με αποτέλεσμα να σου μπουκώνει τη γραμμή ειδικά μαζί με τορεντ.Για αυτό καλό είναι να κατεβάσεις το προγραμματάκι DU Super Controler με το οποίο μπορείς να ορίζεις εσύ τι download και upload speed θα έχει το κάθε σου πρόγραμμα ή και συνολικά το PC σου.Υπάρχουν διάφορα τέτοια προγράμματα αλλά έχοντας δοκιμάσει τα περισσότερα το DU είναι μια πολύ αξιόπιστη λύση.Επίσης καλό είναι όταν κατεβάζεις torrent για να μην έχεις προβλήματα να χρησιμοποιείς όχι περισσότερο απο 60-70 % του upload bandwidth σου.AΝ περιορίσεις το upload toy DC θα δείς ότι κατεβάζει κι αυτό με μεγάλη ταχύτητα καθώς έχει και αυτό επιλογή να κατεβάζει απο multiple users το ίδιο αρχείο

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1484
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  92
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6242 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

:goodp: :thanks:

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε 'LouisLamogio' για τις συμβουλές σου!!! :) :brainbow:

Θα το δοκιμάσω όταν προλάβω και θα σου πω...

 

:beer::beer::beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2344
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  18
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

νομίζω ότι πράγματι υπάρχει κίνδυνος μια και οι εταιρίες χάνουν λεφτά και δεν θα το αφήσουν έτσι μέχρι να σταματήσει η διανομή του υλικού τους αλλα όπως και με την περίπτωση του napster θα ξεπηδήσει άλλο p2p όπως το καζάα που πείρε όλοι την παλιά πελατεία του νάπστερ...το internet είναι σαν την λερναία ύδρα ένα χέρι θα κόψεις 5 θα βγάλει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.