Μετάβαση στο περιεχόμενο

ROTA MARCO [ (1942) ]


JohnnyMZ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
ROTA MARCO
Ημερ. γέννησης:
18/09/1942
Τόπος γέννησης:
Μιλάνο, Ιταλία
Εργογραφία:

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

post-9146-1249323907_thumb.jpg

 

Ιταλός σχεδιαστής και σεναριογράφος ιστοριών κόμικς, καθώς επίσης και μελανωτής. Γεννήθηκε στο Μιλάνο, τον Σεπτέμβριο του 1942, την ίδια εποχή που στην Αμερική κυκλοφόρησε «Το Χρυσάφι Του Πειρατή» (ΚΟΜΙΞ #25), η πρώτη παπιοϊστορία του Καρλ Μπαρκς. Σύμπτωση ή καπρίτσιο της τύχης?; Μάλλον το δεύτερο! Όταν ο μαέστρος των Ντίσνεϋ κόμικς αποφάσισε να αφοσιωθεί αποκλειστικά στην Ένατη Τέχνη, γεννήθηκε ένας από τους πιο σημαντικούς δημιουργούς του 20ου και 21ου αιώνα! :cool:

 

Ξεκίνησε να ασχολείται με τα κόμικς το 1958, πριν καν κλείσει τα 18. Οι εκδόσεις Dardo δημοσιεύουν τα πρώτα του στριπς, την περιπετειώδη σειρά "Steve Morgan". Τέσσερα χρόνια αργότερα γίνεται μέλος του καλλιτεχνικού επιτελείου των εκδόσεων Mondadori, του οίκου που εξέδιδε τότε το περιοδικό Topolino, περιοδικό με ιστορίες όπου πρωταγωνιστούσαν οι ήρωες του Ντίσνεϋ στην Ιταλία. Αρχικά σχεδίαζε επεισόδια με ήρωες τον Σούπερμαν και τον Μπάτμαν, ενώ το 1968 ξεκίνησε την σειρά "Ringo il Vichingo" στο περιοδικό Off-Side. Τέλος, για το ABC υπέγραψε τις σειρές "Robin a Hood" και "Segreto Professionale", το 1969.

 

Όσον αφορά την επαγγελματική του καριέρα σαν σχεδιαστής Ντίσνεϋ, την πρώτη περίοδο εικονογραφούσε τα εξώφυλλα του περιοδικού Topolino, ενώ το 1971, η πολυσέλιδη ιστορία του "La Tigre col Fiocco" (ή ελληνιστί "Η Γαλάζια Τίγρη" -Μίκυ Μάους #363, #857 και #1866) δημοσιεύεται στο ίδιο περιοδικό. Η συνέχεια ήταν απρόβλέπτη για τον νεαρό Μάρκο: Το 1974 γίνεται καλλιτεχνικός διευθυντής των περιοδικών Ντίσνεϋ του οίκου Mondadori. Όταν το 1988 η Disney Italia αναλαμβάνει τα έντυπα αυτά, ο Ρότα αποφασίζει να γράφει και σχεδίαζει ιστορίες για λογαριασμό της Δανικής [Egmont. Παρ’ όλα αυτά, ο Μάρκο είχε δουλέψει και στο παρελθόν για την συγκεκριμένη εκδοτική, το 1986, όταν έγραψε και σχεδίασε το πρώτο επεισόδιο της σειράς Η Μηχανή Του Χρόνου. Η εν λόγω σειρά δημοσιεύτηκε στην Ελλάδα το 2004, στα τεύχη #187-194 του περιοδικού ΚΟΜΙΞ.

 

Η δουλειά του στον χώρο αυτό είναι αξιοσημείωτη και αποτελεί ένα τεράστιο μέρος των σύγχρονων κόμικς! Από σχεδιαστική άποψη, οι ήρωες, όταν πρόκειται για πάπιες μοιάζουν με αυτές του Μπαρκς, ενώ όταν πρόκειται για ποντίκια, μοιάζουν με αυτά του Φλόυντ Γκότφρεντσον.

 

Σημαντικά έργα του είναι πολλά. Καταρχάς, όλοι οι αναγνώστες του, θεωρούν το δημιούργημά του, τον Άντολντ Τον Ανήμερο ως την μεγαλύτερη καινοτομία από μέρος του. Έχει δημιουργήσει αρκετές ιστορίες με πρωταγωνιστή τον συγκεκριμένο ήρωα, ο οποίος έχει κινήσει και το ενδιαφέρον ακόμα και του αμερικανού Ντον Ρόσα, δημιουργού του "Βίου & Πολιτείας Του Σκρουτζ Μακ Ντακ". Εμπνευσμένος από την ιστορία του Μάρκο Ρότα "Άντολντ Ο Ανήμερος", ο Ντον εικονογράφησε το εξώφυλλο του περιοδικού που δημοσιευόταν η συγκεκριμένη ιστορία, ως δείγμα εκτίμησης προς τον συνάδελφό του.

 

Εξίσου γνωστά είναι και πολλά άλλα έργα του: Η ιστορία "Η Τελευταία Άμαξα Για Το Τούσον" (ΚΟΜΙΞ #195) μπορεί άνετα να θεωρηθεί ως ένα «Χαμένο Επεισόδιο» του βίου και της πολιτείας του πιο πλούσιου παπιού του κόσμου, όπως και η ιστορία "Βίβα Ζαπάπια" (ΚΟΜΙΞ # 208) όπου παρουσιάζεται ένας φανταστικός θρύλος του Μεξικού με το ανεξάντλητο χιούμορ που χαρίζει ο Μάρκο.

 

Τέλος, η ιστορία που θεωρείται από πολλούς αριστούργημα είναι "Η Ιστορία Ενός Παπιού", δηλαδή η αφήγηση του χρονικού της παιδικής ηλικίας του Ντόναλντ Ντακ. Αν και δεν στηρίζεται σε μπάρκσεια δεδομένα, παραμένει η πιο διασκεδαστική απόπειρα αφήγησης της μέρας που η διάσημη πάπια βγήκε από το αυγό. Η ιστορία πρωτοδημοσιεύτηκε το 1984 στην Ιταλία, και όσοι θέλουν να την διαβάσουν δεν πρέπει να χάσουν το ΚΟΜΙΞ #258.

 

Ιδού ένα καρέ από την συγκεκριμένη ιστορία:

post-9146-1249308729.jpg

 

Ο Ρότα επί το έργον:

post-9146-1249308781_thumb.jpg

 

Πηγές:

ΚΟΜΙΞ #208

http://lambiek.net/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   915
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

:congrats: johnnyMZ! Θα ηθελα να σε καλωσορισω και στο forum μας μιας και δεν ετυχε να σε καλωσορισω οταν πρωτομπηκες! Εκανες ενα εκπλητικο αφιερωμα, το πρωτο σου νομιζω, για εναν εκπληκτικο δημιουργο. Ειναι ο αγαπημενος μου δημιουργος μετα τον Barks, τον Scarpa και τον Rosa. Αλλωστε, ειναι ο μονος, μαζι με τον Cavazzano και τον De Vita, που συνεχισει να γραφει και σχεδιαζει ποιοτικες ιστοριες. :beer:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, gigi3...!!!

 

Οι ιστορίες του Ρότα που έχουν δημοσιευτεί στην Ελλάδα ΕΔΩ

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1886
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:hi:Από τα τελευταία μου αυθεντικά αποκτήματα :mafia:, πάνω του GB Carpi και κάτω του Marco Rota.

μικρά βέβαια, αλλά τα μεγαλύτερα είναι πανάκριβα.:thinking::cheers3:

post-4259-1252485101,74_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

:congrats: JhonnyMZ.Το αφιέρωμα σου είναι :awesome: .Μου άρεσε περισσότερο το "Βίβα Ζαπάπια" από τα έργα του.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο Ρότα είναι ένας από τους καλλιτέχνες που χαίρομαι να διαβάζω στο ΚΟΜΙΞ. Το σχέδιό του είναι χαρακτηριστικότατο και είναι από τα λίγα που εύκολα μπορώ να αναγνωρίσω. Γενικά τις ιστορίες του τις θεωρώ αρκετά πιο σοβαρές σε σχέση με άλλους δημιουργούς που δημοσιεύονται στο περιοδικό, ενώ στις περισσότερες κυριαρχεί μια ενδιαφέρουσα μελαγχολική ατμόσφαιρα.

 

Μπράβο Johnny για το αφιέρωμα!!!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ο Μάρκο Ρότα στο Comicsalon Erlangen 2008.Το βίντεο δεν περιλαμβάνει κάποια συνέντευξη, όμως περιλαμβάνει πλάνα από το Comicsalon Erlangen 2008, όπου έκανε την εμφάνιση του και ο Μάρκο Ρότα, υπογράφοντας στα περιοδικά, ή στους τόμους των θαυμαστών του.Δυστυχώς ο αφηγητής, μιλάει στα γερμανικά, οπότε μόνο όσοι γνωρίζουν γερμανικά μπορούν να καταλάβουν τι λέει.Πάντως όποιο μέλος γνωρίζει γερμανικά και είχε την ευγενική καλοσύνη να μας κάνει μια μετάφραση, γράφοντας μια μικρή περίληψη, για να καταλάβουμε και εμείς οι υπόλοιποι που δεν ομιλούμε την γερμανική, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Tο link:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μερικές εικόνες του Φάντομ Ντακ διά χειρός Marco Rota από αυτό το τεύχος.

 

post-2414-0-06574800-1386413942_thumb.jpg post-2414-0-49047700-1386413945_thumb.jpg post-2414-0-64696400-1386413950_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Από τους αγαπημένους μου δημιουργούς! Εξαιρετικό αφιέρωμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν περίμενα ποτέ πως θα γραφα σε αυτό το θέμα αλλά σήμερα έτυχε να διαβάσω την νύχτα των Σαρακηνών η οποία απροσδόκητα μου άρεσε αρκετά. Αν και έχω διαβάσει αρκετές ιστορίες του Ρότα, να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν τρελάθηκα με αυτές όπως και δεν τρελάθηκα ποτέ και με το σχέδιό του. Αυτό το "ξεθωριασμένο" στυλ (πως να το πεις; ) δεν μου βγαζε ούτε την απλότητα που μου αρέσει αλλά και γενικά ούτε κάτι που να ικανοποιεί το μάτι. Δεν λέω πως είναι κακό αλλά εμένα ποτέ δεν με τράβηξε.

 

Βασικά απο όσες έχω διαβάσει είναι η δεύτερη που μου αρέσει απο αυτόν τον δημιουργό με πρώτη φυσικά την καταπληκτική ιστορία Το Ωκεάνειο Θησαυροφυλάκιο. Ήδη απο τις δύο αυτές ιστορίες μπορείς να βγάλεις ένα συμπέρασμα πως στον Ρότα θα βρεις μια μελαγχολική νότα στις ιστορίες του αλλά και δόσεις θρίλερ συστατικά τα οποία απουσιάζουν παντελώς απο τον Μπαρκς ενώ είναι σε φυσιολογικά επίπεδα σε σχέση με το εκβιαστικό συναίσθημα που βγάζει (κατα τη γνώμη μου) ο Ντον Ρόσα.

 

Μετά απο αυτή την ιστορία διάβασα και την Ιστορία ενός Παπιού η οποία ναι μεν δεν με ενθουσίασε αλλά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω το μεράκι και το ενδιαφερον του Ρότα.

 

Όσο αφορά το υπόλοιπο τεύχος του ΚΟΜΙΞ που διάβασα τη Νύχτα των Σαρακηνών, η  δημοσίευση άγνωστων (σε μένα) σχεδιαστών, η ιστορία της ταινίας cars (μου θύμιζε εποχές που διάβαζα σουπερ μικυ όταν δημοσίευαν σε κομικ τις ταινίες της Ντίσνευ) αλλά και η πλημμύρα θεμάτων με άσχετα θέματα με τα κόμικς του Ντίσνευ, ήταν απλά μια αναμενόμενη απογοήτευση. Μην πούμε βέβαια για το - χιλιοειπωμένο - θέμα των εξωφύλλων. Το θέμα είναι πως κοιτάζοντας στο inducks είδα ότι για την ιστορία αυτή ο Ρότα είχε σχεδιάσει και εξώφυλλο και είναι να αναρωτιέσαι γιατί επέλεξαν σε αυτό το "συλλεκτικό" και "βαρύγδουπο" ΚΟΜΙΞ αυτήν την χαζομάρα απο το (πολύ ωραίο) εξώφυλλο του ίδιου του δημιουργού! Και βέβαια το περιοδικο έχει ξανακάνει το ίδιο ατόπημα με το Ωκεάνειο Θησαυροφυλάκιο.

 

gr_kx_0278a_001.jpg&normalsize=1it_tp_0009a_001.jpg&normalsize=1

gr_kx_0113a_001.jpg&normalsize=1dk_aac2015_02a_001.jpg&normalsize=1

 

 

 

Κλείνοντας, να πω ότι ο Ρότα ναι μεν δεν είναι στους αγαπημένους μου δημιουργούς, παρόλα αυτά κατα τη γνώμη μου το Ωκεάνειο Θησαυροφυλάκιο και η Νύχτα των Σαρακηνών είναι μία απο τις καλύτερες ντίσνευ - ιστορίες και θα μπορούσαν χαλαρά να συμπεριληφθούν σε έκδοση με ιστορίες - απανθίσματα απο διάφορους δημιουργούς. Πιστεύω ότι οι συγκεκριμένες ιστορίες αν ήταν σε σχέδιο Μπαρκς ή Κάρπι, θα ήταν πιο καλές αλλά μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.