Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάρκες DVD [ Ποια η καλύτερη; ]


alagt17

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Γιατί ο πιο φτηνός σκληρός (στα 250GB) κάνει 99 ευρώ ενώ αντίστοιχη ποσότητα σε DVDs (250/4= 60) κάνουν με τα βίας 15 ευρώ...

Πάντως ο εξωτερικός σκληρός δίσκος είναι μία καλή λύση για τα "σοβαρά" ή "προς χρήση" αρχεία. Όχι όμως για όλα, καθώς θα πρέπει να αγοράζεις κάθε 15 μέρες και από έναν (άντε κάθε μήνα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Εκατό ευρώ....πολλά είπες Yoshi. Με 70-75 βρίσκεις 250άρη στο eshop. Αλλά πάλι έχεις δίκιο....έτσι που το πάω εγώ με τη μουσική (κυρίως) θέλω ένα δίσκο κάθε 6 εβδομάδες. Άσε που τώρα πια κατεβάζω μόνο σε υψηλή ποιότητα ήχου (ape , flac και mp3 από 256 και πάνω) Και εν τέλει οι πιθανότητες να χτυπήσει ο δίσκος είναι πάντα υψηλές καθώς τα μαγνητικά μέσα είναι ιδιαίτερα ευάλωτα. Οπότε το αίτημα για υψηλής πιστότητας dvd παραμένει επίκαιρο. Και φυσικά όλοι περιμένουμε να γίνει προσιτό το Blue Ray.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, συμφωνω, οι εξωτερικοι δισκοι ειναι για προσωρινη"εναποθεση" αρχειων, πρεπει να γραφεις και κανα dvd εκτος εαν εχεις εναν αριθμο αρχειων τα οποια σπανια ανανεωνεις (δεν εχω γνωρισει κανεναν ωστοσο :thinking: ), αλλιως θα κανεις βιβλιοθηκη απο εξωτερικους το οποιο δεν ειναι και τοσο καλη ιδεα, γιατι αμα σου κρασαρει ο εξωτερικος αντε μαζεψτα...τα dvd ειναι πιο ανθεκτικα!!!

 

Για dvd recorder προτεινω ανεπιφυλακτα LG Multi που ειναι και για double-layer dvd's, Nec ειχα αλλα δεν κρατησε σχεδον καθολου και ηταν αρκετα ασταθης, τη στιγμη που δεν ειχα γραψει και τα τρελα dvd, μιλαμε για 2-3 το μηνα... :confuse:

 

Τωρα για μαρκα dvd...ο,τι σου γραφεται καλυτερα παρε! Εγω για απλα dvd (οχι double-layer) χρησιμοποιω τα Intenso dvd+r και δεν μου εχει προκυψει καποιο σοβαρο προβλημα εδω και κατι χρονια, ενω αντιστοιχα για cd φανατικα imation :best:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1499
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εν μέρει έχετε δίκιο αλλά και ο σκληρος έχει τα θετικά του, όπως:

πας σε φίλο και έχει μεγάλο αρχείο και τα θες όλα, που θα τα γράψεις?

οπως και αν πας σε καποιον να του δώσεις πολλα αρχεία είναι καλύτερα να κουβαλας ένα σκληρό απο 100 dvd.

Συμφωνώ πως είναι ρίσκο, αλλά το ίδιο ρισκο εχει και το dvd αν γραντζουνιστεί κατα λάθος.

Εγώ πάντως που τα υπολόγισα και γράφω πολύ πιο φθηνά μμου ήρθε ο σκληρός απο τα dvd και έχω και τα αρχεια μαζεμένα και δεν ψάχνω σε πιο dvd εχω τι και που. Μόνο τα 4 dvd recorder που έχω αλάχει απο τα πολλά γραψίματα έχουν πάει γύρω στα 250 ευρώ.

Επεξεργασία από KingConan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15801
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εν μέρει έχετε δίκιο αλλά και ο σκληρος έχει τα θετικά του, όπως:

πας σε φίλο και έχει μεγάλο αρχείο και τα θες όλα, που θα τα γράψεις?

[...]

Συμφωνώ πως είναι ρίσκο, αλλά το ίδιο ρισκο εχει και το dvd αν γραντζουνιστεί κατα λάθος.

Εγώ πάντως που τα υπολόγισα και γράφω πολύ πιο φθηνά μμου ήρθε ο σκληρός απο τα dvd και έχω και τα αρχεια μαζεμένα και δεν ψάχνω σε πιο dvd εχω τι και που.[...]

Σαφώς και ο δίσκος έχει τα θετικά του, αλλά είναι πολύ δύσχρηστο να έχεις ΜΟΝΟ δίσκους για τα αρχεία σου. Προσωπικά θα χρειαζόμουν χαλαρά 20 250άρηδες δίσκους - δεν παλεύεται με τίποτα... :blob1:

 

Έχω μείνει σε 2 εξωτερικούς δίσκους (πάω σύντομα για 3ο) για μεταφορές και μισοτελειωμένες σειρές, shares, και γενικότερα downloads. Όλα τ'άλλα σε δισκάκια. Στην τελική αν χτυπήσει 1 δισκάκι χάνεις 4G - αν χτυπήσει σκληρός χάνεις... άντε βρες πόσα ;)

 

just my 2 nickels... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

..............Στην τελική αν χτυπήσει 1 δισκάκι χάνεις 4G - αν χτυπήσει σκληρός χάνεις... άντε βρες πόσα ;)

 

Σε μένα το λες που έχασα ένα 300άρι με ταινίες; :blob1: ’ντε να τα ξαναμαζέψω! ’σε που δεν ξέρω και τι είχα μέσα μιας και indexάρω μόνο τα δισκάκια μου!

 

Γι' αυτό η λύση είναι αυτή που λένε οι περισσότεροι: Σε όσους περισσότερους φίλους τα μοιράσεις, τόσο πιο καλό backup έχεις!! garfieldokru9.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1499
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Αυτό είναι το καλύτερο αρκεί να έχεις τα ίδια γούστα στις επιλογές με τους φίλους σου.

Όσο για τον σκληρό όλα στην ζωή έχουν ένα ρίσκο οπότε...........................και για να λέμε και του στραβού το δίκιο ο εξωτερικός σκληρός λόγο λιγότερης χρήσης έχει πιο λίγες πιθανότητες να χτυπήσει απο το εσωτερικο που είναι συνέχεια σε λειτουργία? Ειδικά εμείς που έχουμε και adsl έχει να κλείσει ο υπολογιστής 2,5 χρόνια και φαντάσου τι γράψε σβήσε έχει πέσει, οπότε είναι ρίσκο έτσι κι αλλιώς, αν τα χάσεις τα έχασες, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. ένας φίλος έκανε το εξής έχει ντουμπλάρει τα αρχεία σε 2 σκληρούς για σιγουριά, θα μου πεις στοιχίζει..................όλα τα καλά στην ζωή στοιχίζουν.

Επεξεργασία από KingConan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15801
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι πάντα βρίσκεις ανθρώπους που θέλουν Ο,ΤΙ και αν έχεις :D

Στην δικιά μου περίπτωση οι δίσκοι είναι πάντα ανοιχτοί με το pc για να κατεβάζω κατευθείαν σ'αυτους. Γλυτώνω έτσι τρελό γράψε/σβήσε + seedάρω χωρίς πολλά-πολλά...

 

[...]ένας φίλος έκανε το εξής έχει ντουμπλάρει τα αρχεία σε 2 σκληρούς για σιγουριά, θα μου πεις στοιχίζει..................όλα τα καλά στην ζωή στοιχίζουν.[...]

Αυτό απλά δεν παίζει :karate2:

Δεν έκανα υπερβολή με το προηγούμενο post...

Σαφώς και ο δίσκος έχει τα θετικά του, αλλά είναι πολύ δύσχρηστο να έχεις ΜΟΝΟ δίσκους για τα αρχεία σου. Προσωπικά θα χρειαζόμουν χαλαρά 20 250άρηδες δίσκους - δεν παλεύεται με τίποτα...

:dizy:

 

@NetGhost: ο 300άρης πρέπει να πόνεσε... ελπίζω να είσαι σε καλό δρόμο για recovery - και ό,τι θες για dl links μην διστάζεις ;)

Επεξεργασία από zoo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1499
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Στην τελική φίλε ο καθένας δουλεύει με αυτό που τον βολεύει αλλά καλό είναι που λέμε και 5 απόψεις εδώ για να μαζεύουμε και εμπειρίες και να μην κάνουμε λάθη που έχουν κάνει οι άλλοι και χάνουμε αρχεία τσάμπα και χτυπάμε το κεφάλι μας με το pc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!χα χα χα χα χα χα χα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

post-1499-1172619943.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

@NetGhost: ο 300άρης πρέπει να πόνεσε... ελπίζω να είσαι σε καλό δρόμο για recovery - και ό,τι θες για dl links μην διστάζεις ;)

 

:thanks: Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Το πόσο πόνεσε δεν λέγεται! Το θετικό είναι ότι έσκασαν τα ηλεκτρονικά του, οπότε αγοράζοντας ένα νέο δίσκο, βάζοντας την πλακέτα του στον παλιό σωθήκαμε! Το κόστος βέβαια είναι ένας δίσκος αλλά δεν πειράζει! Αυτό θα έλειπε να γίνει και ανέξοδα! Αφού σώθηκαν οι ταινίες, πάλι καλά!

 

Πάντως σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά! Στην υγειά σου! :beer:

 

Όσο για τα links? Ότι έχεις είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτο!!!!

Επεξεργασία από NetGhost
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδη ασχολουμε και με κονσολες που η ποιοτητα εγγραφης παιζει μεγαλο ρολο μετα απο δοκιμες κατεληξα στο συμπερασμα οτι το καλυτερο "γραφτηρι" αυτη τη στιγμη ειναι το Pionner 111 (με διαφορα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Ενδιαφέρον... όταν ξεκίνησα το topic δεν είχα στο νου μου τα αντιγραφικά dvd αλλά τους δίσκους. Όμως μετά τις αναφορές σε μηχανήματα αντιγραφής μου φαίνεται καλή ιδέα. Pioneer 111...έχω ακούσει καλά λόγια για τα pioneer γενικά παρά το γεγονός ότι είμαι κολλημένος στα NEC (Έχω τρία, δύο εσωτερικά και ένα εξωτερικό. 3500, 3520, 3550 αντίστοιχα.) Δεν έχω παράπονο - φλασάρονται εύκολα και αποτελεσματικά -αλλά θα προτιμούσα ίσως ένα Plextor ή Pioneer, σε Blue Ray όμως πια.

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   947
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Garlic.jpg

 

 

φτου Σκόρδα!!!

με το κιλό μάλιστα!!!!

Εφόσον αυτή είναι η καλύτερη μάρκα!!!!

 

και να σας πω γιατί: την ώρα που διάβαζα το τόπικ και φτάνω εκεί που λένε για περιπτώσεις που χτύπησε ο εξωτερικός παίρνω σβάρνα το δικό μου δίσκο και έσκασε στο πάτωμα. :cry: Αποτέλεσμα δεν τον πολυαναγνωρίζει ο υπολογιστής ενώ λειτουργεί μετά μου λέει ότι η συσκευή έχει πρόβλημα και δεν λειτούργησε σωστά ΓΚρρρρρ :Ungry:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

όποιος συλληφθεί να εξασκεί τεχνικές μαγείας ωσάν άλλη Μάτζικα θα τιμωρείται πάραυτα :Suspicious: . Ήδη έχει ζητηθεί η βοήθεια του Θείου Σκρουτζ πάνω σε τεχνικές αντιμετώπισης, καθώς όπως θα γνωρίζετε είναι ειδικός στο θέμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1233
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   33
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

εάν θέλετε να αγοράσετε εξωτερικό σκληρό, να πάτε κατευθείαν σε συνδιασμό USB/SATA, διότι α) προσφέρουν τη μεγαλύτερη σιγουρια οτι θα δουλεψουν παντου (USB) , β) εάν τους συνδέσετε ως SATA δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν σε επιδόσεις από τους εσωτερικούς σκληρούς.

 

και φυσικα η SATA seagate είναι απο τους καλύτερους αυτόν τον καιρό...

 

alagt17 τα DVD-RW είναι πολύ σημαντικά. από τα NEC που αναφέρεις (σε σκίζω έχω γύρω στα 50 υπό την προστασία μου) δεν εχω ιδιαίτερα παράπονα, μονο που η ποιοτητα τους σκαμπανέβαζε από μοντέλο σε μοντέλο, ασε πια που δεν ειναι NEC αλλα SONY.

 

Τα plextor σε συνδυασμο με TY έχουν εντυπωσιακή ποιότητα εγγραφής με πολύ λίγα PIO errors.

 

Εγω παντως περα απο τις μάρκες (ενταξει αφήνουμε στην άκρη διάφορα traxdata, intenso κλπ) έχω την πολιτική να φτιάχνω καινούργιες κόπιες καθε 2 το πολύ χρονια γιατι εχω παρατηρησει πως τα DVD είναι πιο ευαισθητα ως δισκοι απο τα CD.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Garlic.jpg

φτου Σκόρδα!!!

με το κιλό μάλιστα!!!!

Εφόσον αυτή είναι η καλύτερη μάρκα!!!!

 

και να σας πω γιατί: την ώρα που διάβαζα το τόπικ και φτάνω εκεί που λένε για περιπτώσεις που χτύπησε ο εξωτερικός παίρνω σβάρνα το δικό μου δίσκο και έσκασε στο πάτωμα. :cry: Αποτέλεσμα δεν τον πολυαναγνωρίζει ο υπολογιστής ενώ λειτουργεί μετά μου λέει ότι η συσκευή έχει πρόβλημα και δεν λειτούργησε σωστά ΓΚρρρρρ :Ungry:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

όποιος συλληφθεί να εξασκεί τεχνικές μαγείας ωσάν άλλη Μάτζικα θα τιμωρείται πάραυτα :Suspicious: . Ήδη έχει ζητηθεί η βοήθεια του Θείου Σκρουτζ πάνω σε τεχνικές αντιμετώπισης, καθώς όπως θα γνωρίζετε είναι ειδικός στο θέμα

 

Δεν βάζεις τα δεδομένα σου σε κανένα άλλο δίσκο καλού-κακού; μετά από τέτοια τούμπα τον εμπιστεύεσαι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω την συζήτηση,αλλά η δική μου τακτική είναι η εξής : όταν έχω την δυνατότητα να βρεθώ σε μεγάλο κατάστημα,παίρνω Verbatim.

Σε διαφορετική περίπτωση πηγαίνω στο μαγαζί της γειτονιάς,που φέρνει μόνο TDK.

Προς το παρόν πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Μια και μπήκε ο νέος μήνας..

1. TDK---------------------8

2. VERBATIM--------------6

3. T.Y-----------------------6

4. SONY--------------------3

5. PHILIPS-----------------3

6. THAT'S-------------------3

7 INTENSO-----------------2

8. RICOH-------------------1

9. PRODISK----------------1

10. SENTINEL--------------1

 

Καταγράφω μέχρι τέσσερεις ψήφους από τον καθένα. Δεν κατάφερα να καταγράψω μόνο τι ψηφίζει ο φίλος KingConan -αν δει το ποστ ας κάνει κάποιες επιλογές για τα επόμενο δελτίο. Πάντως απ' ότι δείχνουν τα πράγματα θα παραγγείλω τελικά κεραμικά ΤΥ 16Χ από το eshop και θα εγκαταλείψω τα Philips, καθώς άρχισα να τα φοβάμαι...

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οσον αφορα τους σκληρους δισκους, επειδη και εκει ειμαι πολυ εμπειρος εχω να πω τα εξής:

 

Οσον αφορα τους Western Digital μου εχουν καταστραφει μεχρι στιγμης 2 μεσα στο χρονο εγγυησης, χανοντας πολλα δεδομένα. Να τονισω οτι τους προσεχω ιδιαιτερα, δουλευουν σε θερμοκρασια 25-32 C με ανεμιστηρα πανω τους. Οταν μου χαλασαν το PC δουλευε περιπου 10 ωρες τη μερα.

Εκτος απο αυτους μου εχει σκασει ενας ΙΒΜ και πολυ παλιοτερα ειχα προβληματα με εναν Quantum.

 

Εγω προτεινω ανεπιφυλακτα Seagate. Δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι η μοναδικη εταιρεια που δινει 5 χρονια εγγυηση. Το σημαντικοτερο για την υγεια των δισκων ειναι η χαμηλη θεμοκρασια λειτουργιας. ΒΑΛΤΕ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!!

 

Μια φιλικη συμβουλη. Μην αφηνετε για τεραστια χρονικα διατηματα πολυτιμα δεδομενα στον σκληρο χωρις να τα αποθηκευσετε σε δισκακια. Ειναι θεμα χρονου το ποτε θα σκασει ο δισκος.

 

Αυτο που λεει ο φιλος μας οτι ξαναγραφει καθε DVD που εχει σε νεο δισκακι καθε 2 χρονια μου φαινεται υπερβολικο. Εγω εχω 500 δισκακια με ταινιες και αλλα τοσα με DATA σειρες κτλ. Ειναι δυνατον να το κανω αυτο καθε 2 χρονια? Αν και πιστευω οτι η μεταφορα σε καινουριους δισκους θα γινει πια σε νεο FORMAT μεγαλυτερης χωρητικοτητας (βλ. Blu-Ray) οπως εγινε η μεταφορα απο CD-R σε DVD-R πριν 5 χρονια.

 

Και κατι τελευταιο. Προτεινω σε οσους πιστευουν οτι τα μπλε TDK DVD-R 16x ειναι κορυφαια, να δοκιμασουν εστω και μια φορα τα Verbatim. ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. Αν και πιστευω οτι σε ποιοτητα υλικων ειναι πιο κατω απο τα παλια ΤDK 1-8x τα οποια πρεπει πλεον να ξεχασετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1499
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Οσον αφορα τους Western Digital μου εχουν καταστραφει μεχρι στιγμης 2 μεσα στο χρονο εγγυησης, χανοντας πολλα δεδομένα. Να τονισω οτι τους προσεχω ιδιαιτερα, δουλευουν σε θερμοκρασια 25-32 C με ανεμιστηρα πανω τους. Οταν μου χαλασαν το PC δουλευε περιπου 10 ωρες τη μερα.

Εκτος απο αυτους μου εχει σκασει ενας ΙΒΜ και πολυ παλιοτερα ειχα προβληματα με εναν Quantum.

 

ρε φίλε επειδή και μόλις πήρα ενα Western Digital και τον έχω γεμίσει να τον :cry: δηλ σε κανα χρόνο?

και για να καταλάβω τον είχες συνέχεια ανοιχτό τον σκληρό :P ή τον άνοιγες όταν χρειαζόταν?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ο δικός μου ο 300άρηε που χάλασε ήταν WD. Παρόλα αυτά σας λέω από επαγγελματική εμπειρία πως αντέχουν πιο πολύ. Αν παρουσιάσουν πρόβλημα, είναι στα ηλεκτρονικά τους και σχεδόν σπάνια στο μέσο αυτό καθ' εαυτό σε αντίθεση με άλλες μάρκες ειδικά τους ΙΒΜ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1411
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  16
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6276 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

'Εχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις μάρκες και ψηφίζω VERBATIM δαγκωτό(με ενναλακτική τα παλιά TDK)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ρε φίλε επειδή και μόλις πήρα ενα Western Digital και τον έχω γεμίσει να τον :cry: δηλ σε κανα χρόνο?

και για να καταλάβω τον είχες συνέχεια ανοιχτό τον σκληρό :P ή τον άνοιγες όταν χρειαζόταν?

 

 

Μη λετε τετοια ρε παιδια γιατι και γω εχω εξωτερικο τον 250αρη wd και αυτη τη στιγμη εχει το 75%των δεδομενων μου και μεσα σε ολα ολα μου τα ψηφιακα κομικς!!!! :cry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 western digital που ειχα στο xbox1 εγιναν πουρες...ευτυχως ειχα κρατησει τα 250gb δεδομενων σε ενα Seagate στο PC μου. :D

Οσο για τα NEC γραφτηρια μπορει να μην ειναι τοσο καλα οσο τα Pioneer αλλα ειναι ΣΚΥΛΙΑ!

Εχω καψει ΑΠΕΙΡΑ δισκακια και δεν εχουν μασησει πουθενα.

Το Pioneer το χρησιμοποιω μονο σε πιο ευαισθητες εγγραφες πχ dual layer για 360

Επεξεργασία από Wally
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μη λετε τετοια ρε παιδια γιατι και γω εχω εξωτερικο τον 250αρη wd και αυτη τη στιγμη εχει το 75%των δεδομενων μου και μεσα σε ολα ολα μου τα ψηφιακα κομικς!!!! :cry:

 

Αν είναι εξωτερικός μην ανησυχείς. Απλά όταν δεν τον χρειάζεσαι μη τον κρατάς συνδεδεμένο για να μην ανεβάζει θερμοκρασία. Ο κυριότερος εχθρός των δίσκων είναι οι υψηλές θερμοκρασίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15801
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

[...]Και υποψιν ειμαι ακομη με USB 1.1 οποτε σερνομαι κατα την μεταφορα τους απο τον σκληρο στα δισκακια.[...]

:confuse: Τι λες τώρα...

USB 1 δεν παλεύεται με τίποτα :collapse:

Πρέπει να κάνεις κάτι σύντομα - θα χάσεις τη ζωή σου με τον 250άρη! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ρε φίλε επειδή και μόλις πήρα ενα Western Digital και τον έχω γεμίσει να τον :cry: δηλ σε κανα χρόνο?

και για να καταλάβω τον είχες συνέχεια ανοιχτό τον σκληρό :P ή τον άνοιγες όταν χρειαζόταν?

 

Θα στο πω απλά:

 

Ο σκληρος δισκος ειναι για ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ αποθηκευση δεδομενων. Πολιτιμα δεδομενα πρεπει να βρισκονται σε μεσο μονιμης αποθηκευσης οπως οπτικους δισκους η μαγνητικες ταινίες backup.

 

Επαναλαμβανω τι συμβουλευω να κανεις για να ελαττωσεις πιθανοτητα ζημιας:

 

1) Το σημαντικοτερο για την υγεια των δισκων ειναι η χαμηλη θεμοκρασια λειτουργιας. ΒΑΛΤΕ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!!

Καλη κυκλοφορια αερα μεσα στο κουτι. Ανεμιστηρακια βαζουν απο τη μια και απο την αλλη βγαζουν αερα δημιουργωντας ρευμα. Καλο ειναι να βαλεις και καποιο που θα χτυπαει κατευθειαν τον δισκο.

Προτεινομενη θερμοκρασια κατω απο 35 C θα ελεγα καλυτερα κατω απο 30 (ακομα και το καλοκαιρι).

http://www.lavalys.com/ EVEREST Ultimate. Διαγνωστικο προγραμμα που δειχνει και θερμοκρασιες CPU/GPU/HD/ στροφ/λεπτο ανεμιστηρων κτλ

 

2)Μην αφηνετε για τεραστια χρονικα διατηματα πολυτιμα δεδομενα στον σκληρο χωρις να τα αποθηκευσετε σε δισκακια. Ειναι θεμα χρονου το ποτε θα σκασει ο δισκος.

 

 

ΥΣΤ. Αναφερομαι σε εσωτερικους δισκους.

Επεξεργασία από jimmm
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Λοιπον για να σας λυσω την απορια και να καταρριψω τον μυθο των TDK εκανα ενα απλο τεστ. Με τη βοηθεια του Nero CD-DVD Speed 4.7.0.2 (Disc Quality) εκανα ενα συγκριτικο για το error rate μεταξυ ενος δισκου TDK DVD-R 16x (τα καινουρια με μπλε χρωμα) Verbatim DVD-R 16x σε ενα νεο ASUS 16x DVD-ROM

 

VERBATIM:

 

General Information

Drive: ASUS DVD-E616A2

Firmware: 1.03

Disc: DVD-R ( 0@P !)

Selected speed: Maximum

PI errors

Maximum: 20

Average: 5.32

Total: 58855

PI failures

Maximum: 2

Average: 0.02

Total: 343

PO failures: n/a

Jitter: n/a

Scanning Statistics

Elapsed time: 14:20

Number of samples: 134389

Average scanning interval: 1.07 ECC

Glitches removed: 73366

 

 

------------------------------------------------------------

 

TDK:

 

General Information

Drive: ASUS DVD-E616A2

Firmware: 1.03

Disc: DVD-R ( 0@P !)

Selected speed: Maximum

PI errors

Maximum: 143

Average: 13.94

Total: 177969

PI failures

Maximum: 20

Average: 0.40

Total: 4716

PO failures: n/a

Jitter: n/a

Scanning Statistics

Elapsed time: 9:53

Number of samples: 132575

Average scanning interval: 1.07 ECC

Glitches removed: 0

 

 

------------------------------------------------------------

 

Μιλαμε για πληθος σφαλματων και ρυθμο σφαλματων αρα μικροτερες τιμες σημαινουν καλυτερη ποιοτητα

 

Το τεστ ξεφτυλισε τελειως τα ΤDK

Δειτε παρακατω

 

VERBATIM vs. TDK

 

PI errors

Maximum: 20 - 143

Average: 5.32 - 13.94

Total: 58855 - 177969

PI failures

Maximum: 2 - 20

Average: 0.02 - 0.40

Total: 343 - 4716

 

 

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.

 

Οσο γρηγοροτερα το καταλαβετε τοσο καλυτερο για εσας. Τα TDK πεθαναν.

Επεξεργασία από jimmm
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οσο αφορα τα παλια TDK 8x (γραμμενο σε 4x με Pioneer 105 - ενω στα προηγουμενα τεστ γραμμενα με Plextor 755A 16x) βγηκε ενα περιεργο αποτελεσμα. Φαινεται οτι ειναι χειροτερα απο τα καινουρια TDK....!!!!!!

 

 

General Information

Drive: ASUS DVD-E616A2

Firmware: 1.03

Disc: DVD-R

Selected speed: Maximum

PI errors

Maximum: 60

Average: 20.44

Total: 282920

PI failures

Maximum: 4

Average: 0.51

Total: 11519

PO failures: n/a

Jitter: n/a

Scanning Statistics

Elapsed time: 9:55

Number of samples: 130305

Average scanning interval: 1.10 ECC

Glitches removed: 0

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Καλά όλα αυτά ρε παιδιά αλλά κανένας δεν ελέγχει τις εγγραφές του με κάποιο πρόγραμμα; Εννοώ κάτι σαν το CD Check που άρχισα να χρησιμοποιώ μετά από κάθε εγγραφή. Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο και πόσο ούτε αν υπάρχει καλύτερο. Βλέπω μόνο ότι αρχίζω να γίνομαι ψιλοπαρανοϊκός με το θέμα της ασφάλειας των δεδομένων. Κάθε εγγραφή για να μπει στο αρχείο πλέον χρειάζεται πάνω από μισάωρο έλεγχο και άλλαξα και δισκάκια σε κεραμικά ΤΥ, DVD-R+, Japan Made, σε δεκάδες με θήκη (από τα ακριβότερα). Άρχισα να θυμίζω αυτούς που βάζουν 3 antivirus και 2 firewall και πάλι φοβούνται και τη σκιά τους στο δίκτυο.. :Suspicious:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν νομίζω πια πως είναι απαραίτητος τέτοιος εξονυχιστικός έλεγχος και τέτοιο άγχος! Στο κάτω-κάτω το πολύ που θα πάθεις αν χάσεις (φτου-φτου) κάποιο δισκάκι είναι να πρέπει να ξανα-μαζέψεις τα data του. Όπως τα βρήκες μια φορά θα τα βρεις ξανά. Τώρα αν πρόκειται για κάτι πολύ σπάνιο, δεν πειράζει χαλάλισέ του 2 δισκάκια και γράψτο 2 φορές. Το να χάνεις τόσο χρόνο και χρήματα για κάθε εγγραφή καταντάει μαρτύριο και χαλάει χωρίς λόγο την ηρεμία. :beer:

 

’ποψή μου βέβαια και όπως έχω πει πολλές φορές φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένος να συμφωνήσεις! ’λλωστε τι καταλαβαίνει ένα φάντασμα από data και ανθρώπινες ανησυχίες; :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

ghostsn8.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.