Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάρκες DVD [ Ποια η καλύτερη; ]


alagt17

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν νομίζω πια πως είναι απαραίτητος τέτοιος εξονυχιστικός έλεγχος και τέτοιο άγχος! Στο κάτω-κάτω το πολύ που θα πάθεις αν χάσεις (φτου-φτου) κάποιο δισκάκι είναι να πρέπει να ξανα-μαζέψεις τα data του. Όπως τα βρήκες μια φορά θα τα βρεις ξανά. Τώρα αν πρόκειται για κάτι πολύ σπάνιο, δεν πειράζει χαλάλισέ του 2 δισκάκια και γράψτο 2 φορές. Το να χάνεις τόσο χρόνο και χρήματα για κάθε εγγραφή καταντάει μαρτύριο και χαλάει χωρίς λόγο την ηρεμία. :beer:

 

’ποψή μου βέβαια και όπως έχω πει πολλές φορές φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένος να συμφωνήσεις! ’λλωστε τι καταλαβαίνει ένα φάντασμα από data και ανθρώπινες ανησυχίες; :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

ghostsn8.gif

 

Φανταζεσαι να χασεις ενα δισκακι με φωτο που εχεις τραβηξει με την ψηφιακη? Μιλαμε για χιλιαδες φωτο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Φανταζεσαι να χασεις ενα δισκακι με φωτο που εχεις τραβηξει με την ψηφιακη? Μιλαμε για χιλιαδες φωτο...

Σωστός! Απόλυτα! Απλά αυτές που μου αρέσουν πολύ και δεν θέλω να τις χάσω, τις τυπώνω σε φωτογραφείο, αφού πρώτα τις διπλογράφω όπως είπα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στο κάτω-κάτω το πολύ που θα πάθεις αν χάσεις (φτου-φτου) κάποιο δισκάκι είναι να πρέπει να ξανα-μαζέψεις τα data του. Όπως τα βρήκες μια φορά θα τα βρεις ξανά. Τώρα αν πρόκειται για κάτι πολύ σπάνιο, δεν πειράζει χαλάλισέ του 2 δισκάκια και γράψτο 2 φορές. Το να χάνεις τόσο χρόνο και χρήματα για κάθε εγγραφή καταντάει μαρτύριο και χαλάει χωρίς λόγο την ηρεμία. :beer:

Εδώ θα συμφωνήσω & εγώ. Αν είναι να χάνουμε τι ζωή μας για να τσεκάρουμε μισή ώρα κάθε δισκάκι που γράφουμε κλάφτα Χαράλαμπε... :MuchCry:

 

Όσο για τα custom-made δεδομένα, όπως photos :camera: και γενικά όποια δημιουργία :Painter: δεν μπορεί να ξαναβρεθεί/παραχθεί, κάνε 2πλο backup (3πλο για την παράνοια :lol:) κράτα 1 κόπια και σε έναν σκληρό - ανέβασέ τα σε file-hoster βρε αδερφέ, κάνε και τα write-checks σου και απ’όλα. :doctor:

Αλλά για τα δισκάκια με ΟΛΑ Χ και την όλη TV-"κουλτούρα" που έχω μαζέψει δεν θα κάτσω να κάνω και write-check... :surender: Auto-verification του Nero μου αρκεί.

Ειδικά με τη λογική του file-sharing και της δικτυακής κοινότητας που έχει δημιουργηθεί σχεδόν τα πάντα ξαναβρίσκονται... :whistle: Πες ότι χάνεις 2 δισκάκια με anime :shit: - σε μια μέρα ξανακατεβάζεις 10 κιλά - θες p2p, direct, .... Με σειρές τα ίδια (και χειρότερα για κάποιες), για ταινίες :superman: και μουσική :music: δεν το συζητάμε, και για Ελληνικά stuff πλέον υπάρχουν αρκετές κοινότητες που μπορούν να λειτουργήσουν ως το on-line backup μας - γνωστοί οι trackers και τα warezάδικα.

Συμφωνώ ότι κάποια πράγματα βρίσκονται πιο δύσκολα :keyboard: (Highlander: The Raven - με παιδεύει ακόμα να βρω uppers στο mule...) ή παίρνουν εκνευριστικά πολύ χρόνο να ξανακατέβουν (Charmed 2η season κατέβαινε 2,5 μήνες... Yu-Gi full σειρά κατεβαίνει από πριν τα Χριστούγεννα...) αλλά αυτά είναι η μειοψηφία. Αυτά τα προσέχουμε περισσότερο, τα μοιράζουμε, και γενικά φροντίζουμε. Για όλα τ’άλλα... :aria: data is in the air που λέει (ή θα μπορούσε να λέει) και το άσμα.

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Φίλτατε zoo με κάλυψες και ανέλυσες ΑΠΟΛΥΤΑ! :thanks::best::best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  137
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  46
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η θερμοκρασία πάντως παίζει μεγάλη σημασία για την ζωή των δίσκων.Το καλύτερο είναι να έχει το κουτί, ανεμιστήρα ακριβώς απο πίσω απο τις θέσεις των σκληρών ,σίγουρη απαγωγή θερμότητας. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Ώστε όλα βρίσκονται ε; Για πείτε μου που θα βρω ξανά τη συλλογή των post στο Topic όχι Matrix, Cartoonix όταν το διαγράψει ο Yoshi ( που έχει αρχίσει να τα ψιλοπαίρνει...) ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΡΕΓΓΕΣ ΜΟΥ;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Θα βγεις στην κεντρική αγορά ή άντε στο σούπερ μάρκετ και θα πάρεις όσες θέλεις... οπότε δεν είναι ανάγκη να αγχώνεσαι και να ταλαιπωρείσαι για μερικά κιλά ρέγγες... είναι από τα πράγματα που υπάρχουν άφθονα εκεί έξω και τα βρίσκεις αμέσως εάν τα χρειαστείς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1484
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  92
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τα πρώτα είκοσι είχαν γραφτεί σε ελαττωματικό DVD εγγραφής (αυτό του laptop - καταραμένη Sony, μην πάρετε Vaio παρά το ότι έχει την καλύτερη οθόνη που έχω δει, γιατί το service είναι στο ...Βέλγιο)

 

Τα Vaio είναι τα καλύτερα laptop μετά τα laptop της Apple, οπότε φίλε 'alagt17' τα κατηγορείς λίγο άδικα... Μπορεί να τύχει και να παρουσιάσουν κάποιο πρόβλημα αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα... Όσον αφορά το θέμα με τα DVD και μιας που τελειώνει και ο μήνας σιγά-σιγά, είδα ότι και στις δύο συγκεντρωτικές αναφορές στις ψήφους δεν είχες πουθενά τα Imation αν και αναφέρθηκαν!!!

 

Χρησιμοποιώ τώρα πρόσφατα τα Imation γιατί τα είχα βρει σε προσφορά, λίγο τα Verbatim γιατί δε με ενθουσιάζει το υλικό της επιφάνειας που φαίνεται και κορυφαία θεωρώ τα Sony!!! Τα TDK δεν τα συμπάθησα ποτέ...

 

Θα δοκιμάσω όμως και τα Taiyo Yuden να τα δω... Επειδή βλέπω ότι τα λένε και That's, θέλω να κάνω μια ερώτηση, είναι τα παλιά That's write ή απλά έτυχε;

Ευχαριστώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ώστε όλα βρίσκονται ε; Για πείτε μου που θα βρω ξανά τη συλλογή των post στο Topic όχι Matrix, Cartoonix όταν το διαγράψει ο Yoshi ( που έχει αρχίσει να τα ψιλοπαίρνει...) ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΡΕΓΓΕΣ ΜΟΥ;;;

Γι' αυτό υπάρχουν οι φίλοι Alagt17!!! Θα στα δώσω εγώ! Τα έχω κρατήσει όλα! Για τον φόβο του Yoshi! :lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  137
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  46
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γι' αυτό υπάρχουν οι φίλοι Alagt17!!! Θα στα δώσω εγώ! Τα έχω κρατήσει όλα! Για τον φόβο του Yoshi! :lol::lol:

 

Οπως ήδη αναφέρθηκε η μόνη λύση για το σκάσιμο του σκληρού είναι η διανομή του πολύτιμου υλικού πρίν είναι πολύ αργά :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Τελευταία στατιστικά (κάπως καθυστερημένα)

1. VERBATIM------------ 14

2. TDK------------------ 13

3. T.Y--------------------9

4. SONY------------------4

5. PHILIPS----------------3

6. THAT'S---------------- 3

7. INTENSO-------------- 2

8. RICOH----------------- 1

9. PRODISK--------------- 1

10. SENTINEL------------- 1

 

Update 26-01-2008

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Να που πρόσφατα επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου. Τρία, μάλιστα τρία, δισκάκια περιείχαν τουλάχιστον πέντε κοινά τους αρχεία

(με παραστάσεις καραγκιόζη) χτυπημένα: crc error. Και καλά, το ένα ήταν στα χέρια των παιδιών...αλλά τα άλλα δύο;

Χμ...τώρα που το σκέφτομαι...τα DVD δε σηκώνουν εύκολα διαδοχικές εγγραφές στο ίδιο δισκάκι (multisession DVD νομίζω

είναι ο όρος) ειδικά τα φτηνά μέσα. Χρησιμοποίησα Sirius DVD-R. Και μη μου πείτε "με 30 λεπτά τι περίμενες να πάρεις" ...τα συγκεκριμένα dvd έχουν media code της Verbatim. Ευτυχώς που ανακάλυψα άλλα δύο DVD με τις χαμένες παραστάσεις...η

παράνοιά μου με έσωσε. Τελικά πάντως ό,τι πληρώνεις αυτό παίρνεις...οι ευκαιρίες είναι τόσο σπάνιες που συνήθως είναι μύθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φίλος αυτιστικός με την τεχνολογία μ'έπεισε ότι τα Verbatim είναι τα καλύτερα. Αυτά πια εμπιστεύομαι. Αν και φαίνεται πατάτα αυτό που θα πώ το λέω: Η υφή του πλαστικού του Verbatim μου φαίνεται καλύτερη και πιο αξιόπιστη από κάθε άλλο. Και νομίζω ότι έχω κακογράψει τα λιγότερα Verbatim από κάθε άλλη μάρκα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πράγματι τα Verbatim, πρέπει να είναι η πιο αξιόπιστη λυση. Και εγώ αυτά χρησιμοποιώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πράγματι τα Verbatim, πρέπει να είναι η πιο αξιόπιστη λυση. Και εγώ αυτά χρησιμοποιώ.

 

Δεν ειναι θεμα διαισθησης. Αν δειτε τα αποτελεσματα απο τεστ θα δειτε οτι τα Verbatim εχουν το χαμηλοτερο error bitrate.

Επεξεργασία από jimmm
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  162
  • Reputation:   110
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια TDK τόσο σε CD όσο και σε DVD και είμαι πολύ ικανοποιμένος. Στην τελευταία μου 50άδα αποφάσισα να δοκιμάσω να πάρω Verbatim, κυρίως γιατί είναι ασημένια τα δισκάκια και μπορείς να γράφεις καλύτερα πάνω (τα TDK είναι αρκετά σκούρο μπλε και δεν βολεύουν).

 

Επίσης, ένας φίλος μου είπε οτι χρησιμοποιεί Verbatim και παρ' όλο που τα δισκάκια είναι 16x, το recorder του τα έβλεπε ως και 18x! :cool:

Φαντάζομαι είναι και θέμα ποιότητας υλικού...

 

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  864
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  60
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

..Εάν θέλεις καλά αποτελέσματα μόνο That's και κυριώς τα συγκεκριμένα..

That's DVD-R 8x Ceramic Coat Made by Taiyo Yuden 50 Cake

Το κόστος είναι περίπου 15 ευρώ η συσκευασία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Taiyo Yuden με κεραμική επίστρωση όπως είπε και ο kiato από 'πάνω (τα άσπρα) και δεν πρόκειται να συναντήσεις κάποιο πρόβλημα. Έχω περάσει από πάρα πολλές μάρκες (TDK, Maxell, Phillips, Verbatim, Princo κλπ) αλλά τα Taiyo Yuden ήταν τα πιο αξιόπιστα (και τα πιο φτηνά)

Επίσης έχω την εντύπωση πως τα -R είναι πιο καλά για να γράφεις ταινίες, ενώ τα +R για να γράφεις διάφορα δεδομένα (κόμικς, επεισόδια από σειρές κλπ)

 

 

Συμβουλευτείτε και το http://club.cdfreaks.com/ . Με έχει ξελασπώσει αρκετές φορές.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

-R

 

Έχουν καθιερωθει σε σχέση με τα +R. Εξάλλου έχουν σχεδόν εξαφανιστεί τα +

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον PhantomDuck. Τα DVD+ μοιάζουν πιο καλά για data και μουσική.

Υποθέτω όμως πως η διαφορά ειναι ασήμαντη...τώρα τουλάχιστον. Επίσης το Nec ND 3550A που χρησιμοποιώ

σε κουτί ως εξωτερικό DVD Recorder (σύνδεση USB 2.0 στον φορητο γιατί το drive του παρέδωσε το πνεύμα)

έχει πάντα μια ανεξήγητη συμπάθεια στα Philips DVD+R 16x και ανέχεται απλώς - περισσότερο ή λιγότερο -τα υπόλοιπα.

 

Και, αν και η παράνοιά μου με θέματα ασφάλειας της εγγραφής μεγάλωσε, θεωρώ οτι οι απαντήσεις που παίρνω εδώ

είναι σε μεγάλο βαθμό ουσιαστικότερες από άλλες σε πιο εξειδικευμένα για το ζήτημα forums επειδή

α) Τα μέλη εδώ είναι πολύ πιο ευγενικά και δε σκυλοβρίζονται μεταξύ τους.

β) Αποθηκεύουν σκαναρισμένα κόμικ - άρα πολλά μικρά αρχεία, άρα δύσκολη εγγραφή.

γ) Υπάρχουν πολλοί που γράφουν μουσική (όπως εγώ) αλλά και ταινίες σε μυστήρια format, παιγνίδια....τα πάντα

συνεπώς υπάρχει μια σφαιρική άποψη.

δ) Δε με πρήζουν με τεχνικές λεπτομέρειες - και αν γίνει αυτό σου λένε στο τέλος τα συμπεράσματα, αντί να σπας το

κεφάλι σου να βγάλεις άκρη.

ε) Υπάρχουν κάποιοι όπως ο jimmm που είναι δυσεύρετοι αλλού - λόγω πείρας.

στ΄) Μετά από ένα χρόνο στο φόρουμ έχω το προφίλ των περισσοτέρων στο μυαλό μου και έτσι αξιολογώ

καλύτερα τη γνώμη τους

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μας έχεις φακελώσει κανονικά δηλαδή! :lol: Μου θυμίζεις τις τακτικές μας. ουπς, :oops: δεν έπρεπε να το πώ αυτό....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η ταχύτητα εγγραφής που απ' ό,τι έχω καταλάβει εξαρτάται από μεγάλο βαθμό από τον συνδυασμό αντιγραφικού και εγγράψιμου DVD (ίσως αυτά που λέω να μην ισχύουν, απλά έχω καταλήξει σε αυτό το εμπερικό συμπέρασμα εδώ και μερικά χρόνια)

 

Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, χρησιμοποιώ Taiyo Yuden Ceramic Coat + R και γράφω μέχρι 8x maximum ενώ ταυτόχρονα μερικές φορές κάνω και έλεγχο εγγραφής με το nero ή κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Προσωπικα χρησιμοποιώ TDK από τότε που ξεκίνησα με τα CD και δεν βρίσκω κανένα λόγο να τα αλλάξω.Εμπιστεύομαι την μάρκα συνολικά.Για τα συγκεκριμένα That s δεν έχω άποψη αλλά επειδή παλαιότερα έβγαζε cd που η επιφάνεια τους ξεφλούδιζε και μου κατέστρεψε συλλογές που έκανα καιρό να ξαναμαζέψω(το 99 ούτε σκληρούς είχαμε 500 GB ούτε φτηνά recorder και cd ούτε γρήγορες ταχύτητες εκτός πανεπιστημίου) ορκίστηκα ποτέ ξανά.Το ίδιο ισχύει και για τα Verbatim που έχουν χαρίσει αρκετές μούφες στους πελάτες τους.Κάποια στιγμη η TDK ήταν μακράν κορυφαία,αργότερα όταν βγήκαν οι ντάνες ίσως έπεσε η ποιότητα.Διαχρονικά παραμένει βέβαια πολύ πάνω από το μέσο όρο και προσωπικά δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που έκαψα DVD,πάνε μήνες ίσως και χρόνια κα ενώ ξεσκίζω τον υπολογιστή παράλληλά (έχει να κλείσει από το 2004 που έβαλα DSL.Εκτότε μόνο 1 βδομάδα του χρόνο και άμα θα μείνει κλειστός).Όσον αφορά τις ταχύτητες μόνο όταν γράφω ταινία χρησιμοποιώ 8Χ.Τα DATA 16X και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα ενώ ποτέ δεν χρησιμοποιώ checking.Απλά μόλις γράφεται μπαίνω στον κόπο μισό λεπτό να τρέξω το δισκάκι.Να πώ και κάτι άλλο για τα TDK.Σίγουρα η πάνω επιφάνεια δεν είναι η καλύτερη(αν και ανθεκτικότατη) αλλά εμένα με ενδιαφέρει από κάτω.Και είναι ίσως τα καλύτερα που παίζουν όσες γρατζουνιες και να χει από κάτω(Τα verbatim και τα Thats είναι ανέκδοτα στη συγκεκριμένη δοκιμασία και κανένα τεστ error bitrate δεν συγκρίνεται με τις γρατζουνιές).Για όσους είναι όπως εγώ που τα γραφεία τους είναι θαμμένα από σκόρπια DVD και ζητάνε αντοχή τα θεωρώ ενδεδειγμένη επιλογή.

 

Για όσους ενδιαφέρονται και έχουν την ευχέρεια να κατεβαίνουν στο κέντρο της Αθήνας ενδεδειγμένο μαγαζί για αγορά κενών είναι η ΚΑΣΣΕΤΕΜΠΟΡΙΚΗ στη στοά της Αιόλου στην Ομόνοια δίπλα από το Λουμίδη στην Ομόνοια.Έχει και αρκετές μάρκες και τις χαμηλότερες τιμές μακράν.Παραδίπλα είναι και άλλο ένα που πολλές φορές βγάζει προσφορές για να τους ανταγωνιστεί

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η ταχύτητα εγγραφής που απ' ό,τι έχω καταλάβει εξαρτάται από μεγάλο βαθμό από τον συνδυασμό αντιγραφικού και εγγράψιμου DVD (ίσως αυτά που λέω να μην ισχύουν, απλά έχω καταλήξει σε αυτό το εμπερικό συμπέρασμα εδώ και μερικά χρόνια)

 

Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, χρησιμοποιώ Taiyo Yuden Ceramic Coat + R και γράφω μέχρι 8x maximum ενώ ταυτόχρονα μερικές φορές κάνω και έλεγχο εγγραφής με το nero ή κάποιο άλλο πρόγραμμα.

 

H ταχυτητα εγγραφης παιζει ρολο. Οσο πιο χαμηλη ειναι τοσο πιο συμβατα με περισσοτερα players ειναι τα γραμμενα δισκακια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

H ταχυτητα εγγραφης παιζει ρολο. Οσο πιο χαμηλη ειναι τοσο πιο συμβατα με περισσοτερα players ειναι τα γραμμενα δισκακια.

 

Ενώ έχω 16απλής αντιγραφικό DVD, το βάζω να γράφει στα 12. Καλά κάνω λοιπόν?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για όσους ενδιαφέρονται και έχουν την ευχέρεια να κατεβαίνουν στο κέντρο της Αθήνας ενδεδειγμένο μαγαζί για αγορά κενών είναι η ΚΑΣΣΕΤΕΜΠΟΡΙΚΗ στη στοά της Αιόλου στην Ομόνοια δίπλα από το Λουμίδη στην Ομόνοια.Έχει και αρκετές μάρκες και τις χαμηλότερες τιμές μακράν.Παραδίπλα είναι και άλλο ένα που πολλές φορές βγάζει προσφορές για να τους ανταγωνιστεί

 

Προσοχη στη στοα εχει 2 μαγαζια. Η Κασσετεμπορικη ειναι το 2ο. Ρωτηστε για τιμες και το 1ο.

Επισης κατα καιρους εχει πολυ χαμηλες τιμες και αυτο εδω:

http://www.mediacenter.gr/ το οποιο ειναι ΜΠΟΤΑΣΗ 12 - ΑΘΗΝΑ καθετη στη Στουρναρη στα Εξαρχεια.

Κατα καιρους (σπανιως ομως) τις χαμηλοτερες τιμες εχει το πλαισιο και το e-shop.

Eδω μπορειτε να βρειτε τιμες που δεν φανταζοσασταν

http://www.skroutz.gr/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ενώ έχω 16απλής αντιγραφικό DVD, το βάζω να γράφει στα 12. Καλά κάνω λοιπόν?

 

Αν εχεις παλιο drive η δε χρησιμοποιεις κορυφαια DVD-R ισως κανεις καλα.\

Καποια παλια DVD δε διαβαζουν τα high speed media.

Παντως τα φθηνα DVD-RW (εννοω οι συσκευες) αν δεν εχεις πολυ καλο hardware αλλα καποια μπακατελα pc

μπορει να σου καιει μερικα δισκακια που προσπαθεις να καψεις με πολυ υψηλη ταχυτητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4467
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  8
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

TDK RULES!!!

Έχω περάσει από όλες τις μάρκες άλλα τα συγκεκριμένα είναι τα ποιοτικότερα κατα τη γνώμη μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματικά ζαλίστικα... Δεν τα διάβασα όλα. Έμεινα μέχρι τη μέση της δεύτερης σελίδας. Θα σου πω κι εγώ ότι γνωρίζω από την εμπειρία μου τόσα χρόνια με αντιγραφές και που έχω καταλήξει. Θα συμφωνήσω σε πολλά με τον φίλο jimmm! Είχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο CD-RW της Yamaha και τα CDs που έγραφα ήταν κυρίως τα Mitsui που αργότερα έγιναν Mam. Εννοείται πως τα καλύτερα φυσικά ήταν και είναι τα Verbatim! Αν θυμάστε άλλαξαν κάποια χρώματα οι κάτω επιστρώσεις γιατί η μπλε δεν ήταν πλέον καλή. Τα Verbatim είχαν παραμείνει στη μπλε ΠΟΛΥ περισσότερο και πάλι θεωρούνταν τα καλύτερα! Εννοείται πως δε μιλάμε για CD-Audio και βλακείες τέτοιες (πεταμένα λεφτά). Έγραψα παραπάνω από 4.000 δισκάκια μέχρι να "σβήσει" για πάντα (ακόμα αντιγράφει αλλά μόνο audio CDs!).

 

Όσον αφορά τα DVDs τα Mam ή Mitsui δεν είναι καλά. Να σημειωθεί ότι το ΚΑΘΕ recorder έχει "κλειδώματα" και αντιγράφει συγκεκριμένες μάρκες. Κάτι LG που ήρθαν και καλά να το καταργήσουν αυτό τα είδαμε τα αποτελέσματα τους. Όσον αφορά τα DVDs έχει σχέση λοιπόν η μάρκα του αντιγραφικού, η μάρκα στο δισκάκι η ποιότητα (όπως ανέφερε κάποιος φίλος στην πρώτη σελίδα!) αλλά και ο χώρος αποθήκευσής του! Προσωπικά έχω ένα Plextor αντιγραφικό και πάει με τα χίλια. Βέβαια αντιγράφω σε 4X αλλά μέχρι στιγμής εικάζω πως έχω αντιγράψει ΠΑΝΩ από 5.500-6.000 DVDs (σύμφωνα και με τις μαζικές παραγγελίες) με τα περισσότερα να είναι "Taiyo Yuden". Είναι από τις αρχαιότερες εταιρίες στον χώρο. Έχει πάρει πολλά βραβεία. Κι αντίθετα με εταιρίες πιο γνωστές όπως είναι η "TDK" η Taiyo Yuden δεν είναι απλά μια εταιρία που πουλάει δισκάκια αλλά πουλάει και ΠΟΙΟΤΗΤΑ σε άλλες εταιρίες! Η TDK παλαιότερα είχε καλύτερα δισκάκια. Τότε με την θαλασσιά επάνω επίστρωση. Είχα μιλήσει και με κάτι γνωστούς μου "πειρατές" απ'το DCC++ και μου΄χαν πει ότι έπερνε την πατέντα των Taiyo Yuden κι απλά τα πλήρωνες ακριβότερα λόγω φίρμας. Τα τελευταία 2 χρόνια αυτό έχει αλλάξει με αποτέλεσμα η TDK να είναι ελεϊνή πλέον. Δεν θα αναφερθώ καν σε Princo και Creation γιατί με ένα φίλο έχουμε καταλήξει πλέον στο ότι δεν είναι κανονικές εταιρίες. Παίζει να παίζεται ξέπλημα χρημάτων από πίσω. Δεν εξηγείται αλλιώς ρε φίλε..είναι ΑΘΛΙΑ δισκάκια!!

 

Από την άλλη κάτι Intenso, Traxdata, Ricoh να τα αποφεύγετε όπως ο διάολος το λιβάνι. Επίσης είναι δισκάκια για τον "κάδο ανακύκλωσης" και μόνο. Τα Intenso ήταν καλά ως CDs αλλά ως DVDs άστα... Τα Philips τα ήξερα για καλά αλλά δεν έχω αντιγράψει πολλά (τουλάχιστον ο Plextorας δεν έχει πρόβλημα με τη μάρκα) αλλά για να το λεν κάποιοι φίλοι ίσως θα πρέπει να τα αποφύγετε. Τι DVD-RW τώρα έχουν στείλει στα σκουπίδια φίλοι μου εν ριπή οφθαλμού; Ένας έχει πετάξει 2 LG κι αγόρασε τρίτο (είναι άξιος της μοίρας του...) ένας άλλος πέταξε 2 Sony κι ένα Pioneer. Άλλοι 2 από ένα Pioneer και πήραν NEC όπου είναι υπέρ ευχαριστημένοι!! Τα Plextor και τα NEC θεωρώ πως είναι τα καλύτερα μέχρι στιγμής! Το Plextor μου είχε ένα πρόβλημα και δεν "διάβαζε" δισκάκια την πρώτη βδομάδα αλλά επικοινώνησα μέσω e-mail με Βέλγιο κατευθείαν και μου αλλάξαν το μηχάνημα μέσα σε μία εβδομάδα! Μου δώσαν customer number για να επικοινωνήσω με Αθήνα με courier και ήρθαν Τρίτη μεσημέρι σπίτι μου το πήραν και την επόμενη Τρίτη μεσημέρι παρέλαβα καινούργιο σφραγισμένο! Πλήρη έξοφα δικά τους φυσικά! Απάντηση στο e-mail την επόμενη ημέρα αν όχι την ίδια. Είχε box να τσεκάρω "επιδιόρθωση" ή "αντικατάσταση" κι έβαλα "αντικατάσταση" και το δέχτηκαν χωρίς δεύτερη κουβέντα! Ας επανέλθω όμως...

 

Όπως αναφέρει ο φίλος Jimmm επίσης ένα έμπειρο μάτι μπορεί να δει διαφορές. Τα δισκάκια που είχαν πρόβλημα στην αντιγραφή, παλιότερα τουλάχιστον, φαινόντουσαν από κάτω. Είχαν μια πιο ανοιχτή μωβ απόχρωση Ενω με την πιο σκούρα ήταν οκ! Επίσης έβλεπα πως αν έγραφα πχ. Princo από μωβ από κάτω έπερνε ΔΙΑΦΟΡΕΣ αποχρώσεις του μωβ και έκανε κάτι περίεργους δακτύλιους. Σαν να ήταν άντε γειά τα δεδομένα διανεμημένα. Στα Taiyo Yuden δεν υπήρχε τέτοιο πράγμα φυσικά και τότε ούτε στα TDK! Πλέον στα TDK θα ΒΡΕΙΣ αποχρώσεις του μωβ από κάτω ακόμη κι αν δεν είναι ΚΑΝ γραμμένο!! Οπότε καταλαβαίνετε...

 

Όσον αφορά τα DVD-R και DVD+R τώρα. Τα DVD+R ως γνωστόν βγήκαν μετά απ'τα DVD-R για να σπάσουν το μονοπώλιο και να διορθώσουν (και καλά) πράγματα που δεν είχαν σκεφτεί στα DVD-R. Είναι λοιπόν θεωρητικά ΚΑΛΥΤΕΡΑ απ'τα DVD-R. Πρακτικά όμως και εμπειρικά έχω δει στην πόλη που σπούδαζα για παράδειγμα τον πατέρα ενός φίλου που είχε μαγαζί με βιντεοσκοπήσεις γάμων και τα σχετικά να προσπαθει σε ΤΕΣΣΕΡΙΣ διαφορετικά DVD Players να προσπαθεί να παίξει DVD+R TDK (τότε που ήταν καλά ακόμη) και να τρώει τα μούτρα του ΚΑΙ στις 4... Του είπε φυσικά να μην ξαναπαραγγείλει τέτοια στο μαγαζί γιατί ήδη είχε αποστείλει μερικά απ'αυτά σε πελάτες σε διπλανές πόλεις και είχαν πρόβλημα συμβατότητας με "φέτες". Επίσης τα πρώτα Playstation 2 βγήκαν να διαβάζουν ΜΟΝΟ DVD+R κι αυτό άλλαξε στις μετέπειτα εκδόσεις. Προσωπικά έχω δει παλιό Playstation 2 που με διαβεβαίωσε φίλος ότι ΔΕΝ παίζει DVD-R παρόλα αυτά το Taiyo Yuden που του έγραψα μια ταινία την είδαμε κανονικότατα! Επίσης να σημειωθεί ότι τα DVDs γενικά είναι πολύ πιο ευαίσθητα από κάτω και κάνουν περισσότερες γρατζουνιές. Αν στην αρχή έχουν ψιλογρατζουνιές καλό θα είναι να μην το βάλετε ΚΑΝ προς αντιγραφή στο μηχάνημά σας.

 

Όσον αφορά τις ποιότητες (για να σας αποδείξω κι αυτά που είπαμε πριν). Υπάρχει και αποθήκη στην Αθήνα (δεν είμαι από Αθήνα αλλά θα μάθω από φίλο Αθηναίο να σας ενημερώσω σχετικά) όπου δουλεύει με ποιότητες και όχι με μάρκες. Πας πχ. του λες τι μάρκα και τι ποιότητα θες και κανονίζει και σου δίνει τα αντίστοιχα. Τα That's επίσης να πω ότι δεν τα πολυεμπιστεύομαι (παρόλο που είναι στην Taiyo Yuden) ενώ τα Sony ούτε κρύο ούτε ζέστη. Τα DVD-RW τους ΠΕΤΑΝΕ πάντως στην αρχή και μετά πετάνε καρφί για το καλάθι των αχρήστων. Δε μου φαίνεται να έχουν και πολύ καλή επίστρωση πάντως. Φαίνονται κάπως λεπτεπίλεπτα λες και τσιγκουνεύονται το υλικό αυτοί που τα κατασκευάζουν (λες να είναι από εταιρεία του Σκρουτζ; ). Έχω γράψει ορισμένα και δεν είχα πρόβλημα αλλά δεν τα προτιμώ κι όλας. Όσον αφορά τις εταιρίες που είναι συμβατό κάθε μηχάνημα τις λέει στο site του συνήθως. Για Plextor ας πούμε είχε κάπου 11 εταιρείες που έλεγε "compatible" αλλά 6 απ'αυτές ως "recommended"! Τα Taiyo Yuden τα πρωτοπαρήγγειλα απ΄την Disc Impex στην Αθήνα, την αντιπροσωπία της Plextor. Ρίσκο αλλά μου βγήκαν τέλεια! Στην αρχή ήταν με την ασημένια ματ επίστρωση και μετά με την χρυσή ώσπου τώρα φτάσαμε στην γαλάζια. Την κεραμική δεν την βάζω γιατί είναι πιο ακριβή και δεν έχει ουσιαστικές διαφορές. Σαν επάνω επίστρωση είναι καλύτερη μόνο νομίζω. Υπήρχε και η ασημί που ήταν σαν καθρέφτης αλλά δεν αξίζει μόνο και μόνο γιατί κάνει δαχτυλιές. Τα DVD-R φυσικά!

 

Όσον αφορά τα μαρκαδοράκια χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ τα S (small) και συγκεκριμένα την έχω καταβρεί με τα Stabilo αλλά μιας και δεν τα βρίσκω συχνά (ή μήπως καθόλου; ) έχω καταλήξει στα Staedler που είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια φάση! Στεγνώνουν κυριολεκτικά ΑΜΕΣΩΣ ενώ δεν γλιστράνε πάνω στο δισκάκι! Ακόμη και στις επιστρώσεις "καθρέφτη" που αναφέρω παραπάνω, δεν γλιστράνε! Είχα αγοράσει μερικά από λάθος και ξέρω. Αυτά τα Γερμανικά εν ολίγης αξίζουν! Οι θήκες τώρα που βάζεις τα δισκάκια. Κι εκεί πρέπει να υπάρχει ποιότητα, όσον αφορά τα "βαλιτσάκια". Αυτό το υλικό που έχουν μέσα πρέπει να είναι υαλοβάμβακας. Πλέον τα περισσότερα είναι καλά αλλά παίρνω μόνο 200άρες μιας και με παραπάνω έχω απογοητευτεί. Θα έχει σπάσει λουράκι ή χερούλι απ'το βάρος κτλ. Ο μαύρου χρώματος υαλοβάμβακας φαίνεται καλύτερος απ'τον άσπρου χρώματος. Πλέον θα δείτε ότι άσπρου δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά. Με την αφή το καταλαβαίνεις αν είναι πιο μαλακό κτλ. Ακόμη και σ'αυτές γρατζουνιούνται βέβαια οπότε μια καλύτερη λύση είναι η κορίνα. Στην κορίνα το πρόβλημα είναι ότι δε μπορείς με ΤΙΠΟΤΑ να βρεις ένα δισκάκι που θέλεις... Με λίγα λόγια καταλήγουμε πάλι στις θήκες jewel case ή για οικονομία χώρου τις slim case. Όσον αφορά την φθορά δυστυχώς είναι η μόνη λύση παρότι πιάνει χώρο... Εγώ επιμένω στις 200άρες πάντως μέχρι να δω αν ανακαλυφθεί τίποτε καλύτερο!

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι στις 200άρες που παίρνω προτιμώ αυτές με τα αποσπόμενα φίλα (σαν μεταλλικούς κρίκους ντοσιέ στη μέση που ανοίγουν τραβώντας τους), όχι για να βάλω κι άλλα φύλλα φυσικά (γιατί δε μπορούν να πάρουν άλλα με τα δισκάκια να την "φουσκώνουν"!) αλλά σε περίπτωση που σκιστεί κάποιο να βρω κάποια αποθήκη ή εταιρία να τα αντικαταστήσω! Μία λύση είναι της μάρκας "Case Logic"! Επίσης ν'αναφέρω σαν κορυφαία CDs τα "Emtec"! Σαν DVDs έχω γράψει ελάχιστα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα! Το κακό είναι ότι κι αυτά είναι απίστευτα λεπτά πλέον (βλέπεις σχεδόν από μέσα τους), που σημαίνει όχι καλή επίστρωση από καμία πλευρά...

 

Όσον αφορά το τι έχουν δει τα μάτια μου από μαρκαδώρους της σειράς ούτε μπορείς να φανταστείς... Από το να "πίνει" από μέσα το μελάνι να φαίνεται καθαρά από κάτω και τα δεδομένα να είναι χαλασμένα σ'αυτο το σημείο μέχρι και να ξύνεται η πάνω επίστρωση και να χαρακώνει χαλώντας το δισκάκι επίσης. Μεγάλο χάλι... Ελπίζω να έχεις καταλήξει λίγο πολύ γενικά απ'τις απόψεις. Εγώ ακολουθώ την τακτική που ανέφερες (έλεγχος με αντιγραφή τα δεδομένα πίσω στον δίσκο πρώτα) και όλα είναι μια χάρα μέχρι στιγμής!! :beer: Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός αλλά έπρεπε να τα πιάσω όλα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εάν ακόμη ασχολείσαι με τα backup σε δισκάκια, πλέον θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι για τα Blu-Ray! Με 90 ευρώ περίπου παίρνεις αντιγραφικό για τον επιτραπέζιο υπολογιστή σου και τα "Taiyo Yuden" δισκάκια έχουν φτάσει κάτω απ' το ευρώ (των 25 γίγα, όχι τα Dual Layer) έκαστο! Η τιμή είναι πάρα πολύ καλή αν αναλογιστείς ότι γράφεις 5 DVD5 δισκάκια σε ένα τέτοιο! Εγώ τα περίμενα να πέσουν στο 1.20 και βλέπω απ' την "Disc Impex Hellas" στα 0.95 + ΦΠΑ! Έχω ξεμείνει με ένα παλιό μηχάνημα και έχω πολλά ζόρια, αλλά αν είχα έναν σωστό υπολογιστή θα είχα προβεί σε αγορά Blu-Ray αντιγραφικού οπωσδήποτε!! Τα συγκεκριμένα δισκάκια Blu-Ray δε μπορώ να ξέρω αν είναι καλά μιας και δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά πιστεύω πως η "Taiyo Yuden" δε θα με απογοητεύσει ούτε σ' αυτά! Το ότι θα είναι πιο ευαίσθητα από τα CDs, είναι δεδομένο. Ίσως εξίσου ευαίσθητα με τα DVDs. Δηλαδή να προσέχεις να μη φθείρονται από κάτω, όσο γίνεται. Από κει και πέρα εσύ ξέρεις... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.