Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάρκες DVD [ Ποια η καλύτερη; ]


alagt17

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Φίλοι εν κόμικ ζητώ τη βοήθειά σας. Όλη την προίκα μου σε μουσική, κόμικ, βιβλία και προγράμματα (λιγότερο ταινίες) τη σώζω σε DVD. Ανέκαθεν με απασχολούσε το θέμα της ποιότητας στους ψηφιακούς δίσκους. Αφού έχασα μια-δυο φορές κάποια άλμπουμ από ελαττωματικά dvd άρχισα μελέτη και δοκιμές. Πολλοί -ίσως οι περισσότεροι- επιμένουν στα ΤΥ αλλά εγώ δεν ενθουσιάστηκα. Επιπλέον θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη κάποιων που χρησιμοποιούν μία μάρκα σε κάποιο βάθος χρόνου ώστε να δούμε αν κάποια dvd διατηρούν δεδομένα μετά από 2-3 χρόνια ( ως τότε θα έχω μεταφέρει τη συλλογή μου και σε Blue Ray ή κάτι αντίστοιχο)

Δε με ενδιαφέρουν θεωρητικές αναλύσεις και benchmarks αλλά γνώμες χρηστών που να μπορώ (λόγω γνωριμίας μέσω του φόρουμ) να εμπιστευτώ!

Υ.Γ. Σόρρυ για τα κεφαλαία στον τίτλο και υπότιτλο του topic - δεν κατάφερα να τα διορθώσω

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγώ πάντως ψηφίζω TDK.Προσωπικά τα αγοράζω χρόνια και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με ότι άλλο έχω δοκιμάσει :beer::dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

γίγαντα, προσωπικά με τρομάζεις. Αυτή η πιθανότητα είναι κάτι που δεν είχα αναλογιστεί, για να μη σου πω, τη θεωρούσα ανύπαρκτη. Από συμβουλές φίλων χρησιμοποιώ TDK, αλλά αδυνατώ να κάνω μια εκτίμηση του αν είναι καλά, καλύτερα ή οτιδήποτε. Μόλις πέρυσι κονόμησα dvd burner και με βάθος χρόνου 1 έτος, τι να κρίνω... Πάντως δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

 

Προσωπικά όμως, ότι διαγράφεται από το σκληρό και αποθηκεύεται σε dvd, πάει σε 2 δια παν ενδεχόμενο. Αυτό άπο άποψη στρατηγικής (με 45+ τη ντάνα των 100, σιγά το κόστος...). Επιπρόσθετα όμως, τεράστιο ποσοστό υπάρχει σε 2, 3, 4+ χέρια :) (μάλλον για να ακριβολογούμε 4,6,8+). Και τους το έχω πει κι όλας. Εμ και τους το δίνω για δική τους απόλαυση, εμ και έχω στο κεφάλι μου το ότι αν μου κάτσει στραβά το ζάρι, έχουν αυτοί ένα backup :D (αν και την ίδια σκέψη έχουν κάνει και αυτοί ;) φαύλος κύκλος).

 

Βέβαια και να πάθει κάτι (χτύπα ξύλο) ότι αποθήκευσες (από p2p βέβαια...), όση ώρα κι αν σου πήρε, σε 4-5 χρονάκια με κάτι terabyte και κάτι petabyte γραμμές που θα υπάρχουν, θα βρίζεις τον κόπο που κατέβαλλες και την ώρα που έφαγες για να τα μαζώξεις στο παρελθόν :D (για να μην πω για τα λεφτά σε κάτι PSTN και κάτι ISDN...)

 

χαίρομαι που έκανα μια τρύπα στο νερό και σε συσκότισα περισσότερο ;)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγω φιλε θα σου μιλησω ως εξαιρετικα εμπειρος σε αυτο το θεμα. Αγορασα το πρωτο μου CD-REC το 1997, την εποχη που δεν υπηρχε καν CD-RW και ηταν σχεδον αδυνατο να βρεις CD-R 700 ΜΒ. Τοτε το δισκακι εκανε 2300 δρχ (6,75 ευρω). ΜΙλαμε για CD-R 650 MB. Ο πιο γρηγορος επεξεργαστης ηταν 200 ΜΗz. Το ολο σκηνικο μου ειχε κοστισει 155.000 δρχ (455 ευρω) για μια μπακατελα (2x Philips) το οποιο μου χαλασε και πολυ γρηγορα. Ακολουθως πηρα το 98 ενα Yamaha 4πλης το οποιο μου κρατησε 4 χρονια. Πριν απο 4 χρονια αν δεν κανω λαθος πηρα το πρωτο μου DVD-RW (4x Pioneer 105), το οποιο πληρωσα 350 ευρω. Τοτε τα δισκακια εκαναν 4 ευρω (τα 2x). Το Σεπτεμβρη πηρα ενα Plextor 755A 16x 85 ευρω περιπου.

 

Εχω γραψει χιλιαδες δισκακια, και αγοραζω περιπου 50-100 τον μηνα. Τι εχω να πω?

 

1) Αν δεν παρεις καλη μαρκα ειναι πολυ πιθανο να μη διαβαζονται απο τις περισσοτρες συσκευες η να χαλασουν πολυ γρηγορα

 

2) Εγω προσωπικα την εχω παθει απο TRAXDATA τα οποια μου εχουν χαλασει 3 φορες, με αριστη συντηρηση και χωρις να τα δανιζω ΠΟΤΕ. Μαλιστα τα συγκεκριμενα ηταν τα πρωτα 4x που ειχαν κυκλοφορησει στην Ελλαδα και τα χρυσοπληρωσα.

 

3) Για χρονια επαιρνα TDK (DVD-R) τα οποια κατα τη γνωμη ΗΤΑΝ κορυφαια αλλα οχι πια. Δεν ξερω αν παρατηρησατε την αλλαγη απο ανοιχτο μωβ χρωμα στην επιφανεια που γραφουμε, σε μπλε. Απο τοτε που εγινε αυτη η αλλαγη (πιστευω για να μειωθει το κοστος παραγωγης και η τιμη στο εμπορειο) η ποιοτητα εχει πεσει ΠΑΡΑ πολυ. Πλεον τα TDK δεν μπορουν να τα διαβαστουν απο καποιες απο τις συσκευες μου, ενω και μια ματια ενος μη εμπειρου αρκει για να καταλαβει οτι το δισκακι δεν ειναι πλεον αυτο που ηταν.

 

Προτεινω λοιπον ανεπιφυλακτα VERBATIM 16x τα οποια ειναι τα ακριβοτερα και καλυτερα. 8,3 ευρω / 25 τεμ. Media Center στα Εξαρχεια

Επεξεργασία από jimmm
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φίλοι εν κόμικ ζητώ τη βοήθειά σας. Όλη την προίκα μου σε μουσική, κόμικ, βιβλία και προγράμματα (λιγότερο ταινίες) τη σώζω σε DVD. Ανέκαθεν με απασχολούσε το θέμα της ποιότητας στους ψηφιακούς δίσκους. Αφού έχασα μια-δυο φορές κάποια άλμπουμ από ελαττωματικά dvd άρχισα μελέτη και δοκιμές. Πολλοί -ίσως οι περισσότεροι- επιμένουν στα ΤΥ αλλά εγώ δεν ενθουσιάστηκα. Επιπλέον θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη κάποιων που χρησιμοποιούν μία μάρκα σε κάποιο βάθος χρόνου ώστε να δούμε αν κάποια dvd διατηρούν δεδομένα μετά από 2-3 χρόνια ( ως τότε θα έχω μεταφέρει τη συλλογή μου και σε Blue Ray ή κάτι αντίστοιχο)

Δε με ενδιαφέρουν θεωρητικές αναλύσεις και benchmarks αλλά γνώμες χρηστών που να μπορώ (λόγω γνωριμίας μέσω του φόρουμ) να εμπιστευτώ!

Υ.Γ. Σόρρυ για τα κεφαλαία στον τίτλο και υπότιτλο του topic - δεν κατάφερα να τα διορθώσω

 

Το θεωρω πολυ σημαντικο να μας πεις ποιες μαρκες σου εχουν χαλασει, και πως.

 

Επισης να αναφερω οτι η διαρκεια ζωης ενος κορυφαιου δισκου ειναι 50-100 χρονια. Κατα τη γνωμη μου για τα DVD θεωρω απαραιτητο για τα DATA να εχουν διαρκεια ζωης τουλαχιστον 15 χρονια, ετσι ωστε να αντεξουν μεχρι το επομενο forma (Blu-Ray πχ) ενω για ταινιες που δεν εχω σκοπο να τις μεταφερω αλλου θα ελεγα 50. Αυτο μου φαινεται λιγο ουτοπια. Το θεμα ομως ειναι οτι εχω ξοδεψει κυριολεκτικα περιουσιες σε δισκακια, ενοικιασεις και χρονο για να συγκεντρωσω το υλικο που εχω και ειναι κριμα καποια στιγμη να αρχισω να χανω δεδομενα. Εχω ηδη χασει 3 DVD, ευτυχως με ταινιες που μπορω να τις ξαναβρω (DVD-R 4x TraxData).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  998
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  84
  • Reputation:   185
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Όταν βλέπετε ένα dvd πχ TDK δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κατασκευασμένο από την TDK.

Είναι σχεδόν αδύνατο σε βάθος χρόνου να αγοράζετε τα ίδια dvd ακόμα και αν έχουν το ίδιο περιτύλιγμα.

 

Μπορείτε να ελέγχετε την ποιότητα των dvd βρίσκοντάς το media id με κάποιο πρόγραμμα όπως το

info tool του nero και μετά να βρίσκεται στο internet πληροφορίες για το συγκεκριμένο δισκάκι.

Μία καλή σελίδα είναι η digitalfaq

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Έχω δοκιμάσει λίγα no-name (χωρίς απαιτήσεις βέβαια) , Τraxdata (μάλλον sucks) , Ridisk (sucks), Sanyo (sucks), Verbatim (Καλά), Sony (μέτρια), ΤΥ (σχεδόν πολύ καλά αλλά κατώτερα κάπως του ονόματος) TDK (Πολύ Καλά) Philips (Καμιά τριανταριά τώρα τελευταία, άριστα). Μόνο οι δύο τελευταίες μάρκες είναι 16χ (τα υπόλοιπα 8χ)

Κατεβάστε τώρα που μπορείτε, το p2p πεθαίνει. Μέσα σ΄ένα χρόνο κατέβασα 78 DVD μουσικά άλμπουμ (και τα επεξεργάστηκα με tags εξώφυλλα κλπ) για να προλάβω. Το μουλάρι δεν έχει μέλλον πάνω από 2 χρόνια και τα torrent είναι χειρότερα και από το Rapidshare.

Y.Γ Φίλε golf20 το έκανα ΚΑΙ αυτό αλλά συνήθως το λάθος το διαπιστώνεις αφού έχει γίνει.Ευχαριστώ για το λινκ πάντως. Ωx τα Philips κατατάσσονται 3d class !

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όταν βλέπετε ένα dvd πχ TDK δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κατασκευασμένο από την TDK.

Είναι σχεδόν αδύνατο σε βάθος χρόνου να αγοράζετε τα ίδια dvd ακόμα και αν έχουν το ίδιο περιτύλιγμα.

 

Μπορείτε να ελέγχετε την ποιότητα των dvd βρίσκοντάς το media id με κάποιο πρόγραμμα όπως το

info tool του nero και μετά να βρίσκεται στο internet πληροφορίες για το συγκεκριμένο δισκάκι.

Μία καλή σελίδα είναι η digitalfaq

 

Σωστη παρατηρηση. Εννοειται οτι τα TDK που πουλανε στην Ελλαδα κατασκευαζονται σε εργοστασια αλλης φιρμας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ ότι να 'ναι αλλά κυρίως Imation, Sentinel, That's it, Sony και σπανίως TDK. Δεν μου έχει χαλάσει μέχρι σήμερα κάποιο, αλλά ακολουθώ δύο κανόνες ΑΠΑΡΑΒΑΤΑ!

 

1) Τα γράφω ΠΑΝΤΑ στην πιο αργή ταχύτητα που επιτρέπει το μέσο

2) Δεν κολλάω ΠΟΤΕ ετικέτα, ούτε γράφω με μαρκαδόρο πάνω στην επιφάνεια. Γράφω με πολύ ψιλό μαρκαδοράκι στο διάφανο μέρος του δίσκου. Η κόλλα της ετικέτας μετά από καιρό διαβρώνει ή αλλοιώνει την επιφάνεια του δίσκου.

 

Αυτά για τα DVD. CD γράφω μόνο audio για το αυτοκίνητο στα οποία κολλάω ετικέτες γιατί και να χαλάσουν απλά θα τα ξαναγράψω. Δεν τα χρησιμοποιώ για backup.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ξεκίνησα να γράφω DVDs αρχές του 2004 και πλέον το "backup" έχει ξεπεράσει κατά πολύ τα 1000 κομμάτια...

 

Ξεκίνησα & εγώ γράφοντας ό,τι να'ναι - όταν όμως 5 μήνες μετά 2 Sentinel 4x (με Southpark απ'ότι θυμάμαι) μας άφησαν χρόνους πήρα το θέμα λίγο πιο σοβαρά...

 

Μέχρι σήμερα δεν έχω χάσει ούτε ένα δισκάκι TDΚ 8x (ναι, τα παλιά τα γκρι) αλλά δυστυχώς αυτές οι μέρες πέρασαν. Τα τελευταία 8x ήταν στην Cosmodata πριν 2-3 μήνες - πάνε πια... Τα καινούργια 16x είναι ένα χάλι τόσο από ποιοτικής όσο και εικαστικής απόψεως.

 

Η γνώμη μου για τα PHILIPS είναι ότι they s-u-c-k! 30% να μην γραφτούν σωστά και απ'όσα επιβιώσουν κάπου 10% data loss (έχω γράψει κάπου 200 απο δαύτα, docks αγορασμένα από διαφορετικές παρτίδες για πιο σωστή δειγματοληψία).

 

Τα Sony έχουν σταθεί στο ύψος τους, αν και για κάποιον λόγο (...γιατί? αναρωτιέμαι τώρα που γράφω...) δεν έχω πάρει/γράψει αρκετά. Δεν έχω λόγο λοιπόν να αποτρέψω κάποιον από το να τα χρησιμοποιήσει.

 

Στην παρούσα φάση δοκιμάζω τα RICOH (8x) που φαίνονται αρκετά αξιόπιστα και πιθανώς να γίνουν η τελική μου επιλογή... Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα του crash-test :D

 

Ελπίζω να βοήθησα περισσότερο απ'όσο σας ζάλισα :beer:

Επεξεργασία από zoo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  563
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  40
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Συμφωνω και εγω με τα TDK. Σπανια παιρνω αλλη μαρκα. Εναλλακτικη η philips :beer:

Παιρνω maxel για παιχνιδια (για playstation κυριως) γιατι λενε οτι γιαυτο ειναι τα καλυτερα. Δε ξερω ομως αν ειναι καλα και για αλλα πραγματα.

Επεξεργασία από ace
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μιλάμε για DVDs εδώ;

 

Μάλιστα, πάντα γνωστές μάρκες... συνήθως χρησιμοποιώ TDK / SONY, αν και τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ και τα TY τα λευκά για σοβαρή συλλογή και τα πράσινα μέχρι να δω πόσο έμπιστα είναι. Επίσης τα THATS είναι από τα καλύτερα. Εγώ για την ώρα δεν έχω χάσει κάτι αλλά οι παραπάνω αναφορές μου στα ΤΥ / ΤΗΑΤS είναι μετά από μετρήσεις σε πολλά recorders και media από φίλο, ο οποίος έχει πάρει πολύ σοβαρά το όλο θέμα της διαφύλαξης της συλλογής του. Μετά από κάθε (αργή) εγγραφή, μετράει και τα CRC1 & CRC2 errors. Κάποια CRC1 είναι αποδεκτά εάν έχει έστω και ένα CRC2 error τα πετάει...

 

Άποψη μου; Η καλύτερη λύση είναι μία:

Διασπορά του υλικού σε φίλους όπου εάν κάτι χαθεί, να μπορεί εύκολα να αναπληρωθεί ξανά.

 

Πάντως να αγοράζετε πάντα επώνυμα για σοβαρή συλλογή, δεδομένου ότι το DVD δεν έχει και την αντοχή του απλού CD. Επίσης να ξέρετε ότι κυκλοφορούν και από κάποιες εταιρείες με ελαφρώς μεγαλύτερη τιμή DVDs με ειδική επίστρωση για την προστασία από τις φθορές.

Πάντως και στα απλά, εάν τους φέρεστε "όμορφα" θα τα έχετε μαζί σας για αρκετό καιρό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άποψη μου; Η καλύτερη λύση είναι μία:

Διασπορά του υλικού σε φίλους όπου εάν κάτι χαθεί, να μπορεί εύκολα να αναπληρωθεί ξανά.

I vote for that! Άλλωστε αυτό δεν κάνουμε & εδώ? Πολλοί φίλοι - πολλά αρχεία ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1285
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  50
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το Σεπτεμβρη πηρα ενα Plextor 755A 16x 85 ευρω περιπου.

 

Προτεινω λοιπον ανεπιφυλακτα VERBATIM 16x τα οποια ειναι τα ακριβοτερα και καλυτερα. 8,3 ευρω / 25 τεμ. Media Center στα Εξαρχεια

 

Και εγώ το ίδιο PIONEER, το οποίο δε μ'έχει προδώσει ποτέ και κυρίως -και σημαντικότερο- έχει διαβάσει CD & DVD που δεν τα έβλεπε άλλη συσκευή και θεωρούσα ξεγραμμένα...

 

Verbatim δε μπορώ να βρω, η πλειονότητα των καταστημάτων σερβίρει TDK, Sony...αλλά θυμάμαι κάποιος να μού'χει πει ότι μπορεί νά'ναι το καλύτερο όνομα σε floppy αλλά δεν ισχύει το ίδιο στα υπόλοιπα.

 

Κατεβάστε τώρα που μπορείτε, το p2p πεθαίνει. Το μουλάρι δεν έχει μέλλον πάνω από 2 χρόνια και τα torrent είναι χειρότερα και από το Rapidshare.

 

Για το μουλαράκι συμφωνώ αλλά για τα torrents τι σε κάνει να το λες αυτό;!

 

 

Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ ότι να 'ναι αλλά κυρίως Imation, Sentinel, That's it, Sony και σπανίως TDK. Δεν μου έχει χαλάσει μέχρι σήμερα κάποιο, αλλά ακολουθώ δύο κανόνες ΑΠΑΡΑΒΑΤΑ!

 

1) Τα γράφω ΠΑΝΤΑ στην πιο αργή ταχύτητα που επιτρέπει το μέσο

2) Δεν κολλάω ΠΟΤΕ ετικέτα, ούτε γράφω με μαρκαδόρο πάνω στην επιφάνεια. Γράφω με πολύ ψιλό μαρκαδοράκι στο διάφανο μέρος του δίσκου. Η κόλλα της ετικέτας μετά από καιρό διαβρώνει ή αλλοιώνει την επιφάνεια του δίσκου.

 

1) Έχει μεγάλη διαφορά αν τα καις στο αμέσως κατώτερο της υψηλότερης ταχύτητας; Για την υψηλότερη είχα ακούσει όχι όμως και η πιο αργή! Είναι κάπως χρονοβόρα...

2)Σε ποιά επιφάνεια δηλ. να γράψει κανείς, στην "καμμένη"; Όταν λες διάφανο, εννοείς το μικρό χώρο στο κέντρο; Τι χωράει εκεί;;!!

Εγώ γράφω με χοντρό μαρκαδόρο (κάνω καλύτερα γράμματα!!!)...βαδίζω προς την καταστροφή;;!!!

 

 

Γενικά με προβλημάτισε πολύ αυτό το topic...

Και εγώ στο ότι νά'ναι είμαι αλλά με σκεπτικό ότι άν χαλάσει κάποια μάρκα δε θα χαλάσουν όλα!!! (Λογική Καταστροφής!!)

Η πλειονότητα του ότι νά ' ναι είναι TDK, Prodisc, Imation, Sony, Philips κά.Δεν έχω όμως πολύχρονη εμπειρία για να προτείνω κάτι... Μεγάλο ρόλο πιστεύω ότι παίζει ο recorder για αυτό και η επιλογή του Pioneer.

 

Τους φέρομαι όμως και με περισσή ευλάβεια και τα παίρνω να βλέπω άλλους να τα πετάνε από εδώ κι από εκεί ή να τα πιάνουν με όλα τους τα δάχτυλα!!

 

Simos

Επεξεργασία από wolflycos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Για το μουλαράκι συμφωνώ αλλά για τα torrents τι σε κάνει να το λες αυτό;!

Γενικά με προβλημάτισε πολύ αυτό το topic...

 

Tα torrents σε σπάνιο υλικό - κυρίως μουσική- είναι εξαιρετικά δυσεύρετα. Ψάξε π.χ κάτι κάπως εξεζητημένο, όπως τουρκική ψυχεδέλεια ή ισπανικό ή βάσκικο (!) prog rock ή μέταλλο του 70 (b-c class συγκροτήματα) ή έστω Socrates και θα με θυμηθείς. Μόνο στο μουλάρι υπάρχουν αυτά ή αν είσαι τυχερός σε κάποιο blog (εκεί βρήκα Γιουγκοσλάβους του '70). Purple και Floyd και Dylan βρίσκεις παντού....

Τώρα καταλαβαίνεις τον προβληματισμό μου και πόσο τρελάθηκα όταν έχασα κάτι σπανιότητες που και στο μουλάρι τα έδιναν μόνο 1-2 άτομα (τώρα τρεις με εμένα, ευτυχώς τα ξανακατέβασα από τους ίδιους)

Από τότε ό,τι DVD γράφω τα αντιγράφω δοκιμαστικά ξανά στο σκληρό. Αν η αντιγραφή πετύχει, τότε η εγγραφή έγινε σωστά και μπορώ να διαγράψω τα πρωτότυπα από το σκληρό-και τα δοκιμαστικά μαζί. Αλλιώς ξανά από την αρχή. Τα πρώτα είκοσι είχαν γραφτεί σε ελαττωματικό DVD εγγραφής (αυτό του laptop - καταραμένη Sony, μην πάρετε Vaio παρά το ότι έχει την καλύτερη οθόνη που έχω δει, γιατί το service είναι στο ...Βέλγιο) και τα έλεγξα ξανά. Δεν ξέρω αν η μέθοδος που χρησιμοποιώ είναι σωστή αλλά μου φαίνεται πιο αξιόπιστη από τα ανάλογα προγράμματα που ελέγχουν την εγγραφή dvd γιατί κάποιες φορές είδαν για σωστό το λάθος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

1) Έχει μεγάλη διαφορά αν τα καις στο αμέσως κατώτερο της υψηλότερης ταχύτητας; Για την υψηλότερη είχα ακούσει όχι όμως και η πιο αργή! Είναι κάπως χρονοβόρα...

2)Σε ποιά επιφάνεια δηλ. να γράψει κανείς, στην "καμμένη"; Όταν λες διάφανο, εννοείς το μικρό χώρο στο κέντρο; Τι χωράει εκεί;;!!

Εγώ γράφω με χοντρό μαρκαδόρο (κάνω καλύτερα γράμματα!!!)...βαδίζω προς την καταστροφή;;!!!

 

1) Όσο πιο αργή είναι η ταχύτητα εγγραφής, τόσο μικρότερα είναι τα ποσοστά εμφάνισης λάθους.

 

2) Φυσικά και δεν εννοώ την καμένη! Στο μικρό με ένα λεπτό μαρκαδόρο μπορείς να γράψεις το όνομα της ταινίας ή ένα κωδικό αρχειοθέτησης. Εγώ π.χ. έχω Software vol.n, Music vol.n, Backup vol.n όπου n ο αύξων αριθμός DVD. Χρησιμοποιώ το "WhereIsIt" και έχω index τα περιεχόμενά τους. Φυσικά τα έχω διασπείρει σε φίλους και γνωστούς, γιατί ποτέ δεν ξέρεις! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ανάλογα που κοιτάς.

 

oink:

 

Socrates Drank The Conium - Phos [1976/MP3/192]

Socrates Drank The Conium - Taste Of Conium [1972/MP3/192]

Socrates Drank The Conium - On The Wings [1973/MP3/256]

Socrates Drank The Conium - Socrates Drank The Conium [1972/MP3/256] (ευκαιρία να τσιμπήσω και μερικά :) )

 

για τα άλλα τον κόβω φέτες ότι θα τα πετύχει κανείς αν αρχίσει να ψάχνει σε σχετικά site (τουρκικά, ισπανικά κλπ). άσε δε που μιας και αγνοώ τίτλους/συγκροτήματα. δεν μπορώ να κοιτάξω καν αν υπάρχουν ή αν κάποιος τα προσφέρει... και άντε, το βάσκικο και το ισπανικό να πω ότι τα καταλαβαίνω, τούρκικη ψυχεδέλεια όμως??? :) πως σου'ρθε? :D

 

Δεν διαφωνώ βέβαια ότι στο emule βρίσκεις σπάνιο υλικό και ότι αν υπάρχει κάτι σε ψηφιακή μορφή κατά 90% θα το βρεις εκεί. Κάποτε που με είχε πιάσει μανία με τα music promo videos, με είχε λυτρώσει. Απλώς βρίσκω ακραία τη δήλωση για τα "torrent".

 

από που πηγάζει η ρήση σου ότι το p2p έχει 2 χρόνια ζωής?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:thinking: Σκέφτομαι πως μάλλον θα πρέπει να ξεχωρίσουμε τις κουβέντες με τα DVD και τα p2p-torrents γιατί τώρα τα έχουμε κάνει ένα και δεν βγαίνει άκρη. :thinking:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:thinking: Σκέφτομαι πως μάλλον θα πρέπει να ξεχωρίσουμε τις κουβέντες με τα DVD και τα p2p-torrents γιατί τώρα τα έχουμε κάνει ένα και δεν βγαίνει άκρη. :thinking:

 

να οργανωθούμε δηλαδή? :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:lol::lol::lol::lol: yeap!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Ασ οργανωθούμε λοιπόν για να αποφύγουμε τα ατυχήματα - αθάνατο φοιτητικό αστείο, μπράβο ρε germanicus, τι μου θύμισες..) Για το μέλλον του p2p εδώ

Για τα υπόλοιπα συνεχίζουμε

1. TDK 5

2. SONY 3

3. PHILIPS 3

4. VERBATIM 2

5. THAT'S 2

6. T.Y 2

7. RICOH 1

8. PRODISK 1

9. SENTINEL 1

 

Εγώ ψήφισα TDK. PHILIPS, TY

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1. TDK 5

TDK αναφερόμαστε πάντα στα παλιά 8x, οπότε δεν υπάρχει πλέον λόγος να τα αναφέρουμε... δεν υπαρχουν πια :cry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Tyio Yuden ή Thats απο μένα.Απο το 2003 που γράφω dvd έχω δοκιμάσει όλες τις μάρκες, μόνο αυτα είναι σκυλιά.Τα υπόλοιπα δεν κρατάνε και τόσο.

 

Αν και πλεον έχουμε φτάσει σε πλήρη εξέλιξη του dvd +/-R οπότε οι πιθανότητες για καλή εγγραφή σε ένα μέσο media αυξάνουν άσχημα.

 

Προσπαθώ όσο το δυνατόν περισσότερο να μεταφέρω δεδομένα σε φίλους με δίσκο φορητό και όχι να τους δίνω τα dvd μου, όσο αυτό είναι φυσικά δυνατόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   15
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Προσωπικα ξεκινησα να γραφω τα intenso(cd) και τωρα γραφω κατα πλειοψηφια 99% TDK (cd dvd).

Δεν εχω με κανενα προβλημα εκτος κι αν καει στην εγγραφη.

Αυτο που ξερω ειναι οτι τα εργοστασια παραγωγης dvd cd ειναι λιγα και απλα μετα τα παιρνουν οι αντιστοιχες εταιρειες και τους βαζουν την φιρμα τους πανω. Συγκεκριμενα ενα εργοστασιο παραγωγης dvd cd βγαζει τρεις ποιοτητες cd dvd. Η πρωτη ποιοτητα προοριζεται για τα cd dvd που θα πωληθουν συσκευασμενα με την θηκη τους. Η δευτερη ποιοτητα προοριζεται για τις στοιβες bulk. Η τριτη ποιοτητα προοριζεται για τις πιο μικρες εταιρειες και για noname.

 

Τα παραπανω τα διαβασα σε καποιο παλαιοτερο τευχος του ram.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1233
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   33
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα TY με DVD-R plextor και προσπαθω να χρησιμοποιω +R διοτι ως προτοκολο εχουν καλυτερη προστασια απο λάθη.. Κατα δευτερο θα ψηφιζα verbatim

 

 

ΥΓ αυτη η πρωτη ποιοτητα που πηγαινει υποτιθεται στα jewel case δεν υπάρχει ;-) Επίσης μεγαλη σημασία εχει να αγαπαει το εργοστασιο το DVD-R σας. Γενικά οι φιρμες μπορουν να κανουν πολλές μ@@κιες γιαυτο και δεν θα ψηφισω TDK που καλη ειναι αλλα δεν ψωνιζει παντα το ιδιο προιον.

Επεξεργασία από bimbo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1278
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

εγώ που δεν μένω ελλάδα δεν έχω δοκιμάσει πολλές μάρκες από αυτές που λέτε αλλα έχω βρει καλά τα verbatim dvd+r 16x και παρα πολύ καλά τα benq 16x με τεχνολογίες για καλές εικόνες και video picfect (λέμε τώρα μπορεί νάναϊ και φούμαρα η τεχνολογίες που λένε) και μακριά από princo γραφεις και σήμερα παίζουν και αύριο τίποτα όπως να προσέχετε και στους μαρκαδόρους που χρησιμοποιείτε να είναι καλή και ας είναι ακριβοί (την έχω πατήσει) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

εγώ που δεν μένω ελλάδα δεν έχω δοκιμάσει πολλές μάρκες από αυτές που λέτε αλλα έχω βρει καλά τα verbatim dvd+r 16x και παρα πολύ καλά τα benq 16x με τεχνολογίες για καλές εικόνες και video picfect (λέμε τώρα μπορεί νάναϊ και φούμαρα η τεχνολογίες που λένε) και μακριά από princo γραφεις και σήμερα παίζουν και αύριο τίποτα όπως να προσέχετε και στους μαρκαδόρους που χρησιμοποιείτε να είναι καλή και ας είναι ακριβοί (την έχω πατήσει) :D

 

Για πες δηλαδη , τι σου εχει τυχει με μαρκαδορους και τι πιστευεις οτι μπορει να συμβει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατε εμε τα καλυτερα δισκακια ιεραρχικα ειναι

Plextor-TY

Thats-TY (ceramic)

Thats-TY (ασημενια)

Thats-TY (χρυσα)

Γαλαζια Disk Impex - TY

 

Η ΤayoΥuden ειναι το καλυτερο εργοστασιο οπτικων δισκων.Οτιδηποτε εχει κατασκευαστει εκει απεχει απο τον ανταγωνισμο.

Ας λαβουμε υποψιν μας οτι τα επωνυμα δισκακια δεν χουν σταθερη ποιοτητα διοτι κατασκευαζονατι σε διαφορα εργοστασια...

Αν πρεπει να ψηφισω για τα χειροτερα...Philips

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για dvd player (αν αυτό είναι που ρωτάς) συνηστώ ανεπιφύλακτα Comet (ναι μια από τις όχι και τόσο γνωστές εταιρείες)

 

Για dvd recorder Sony (με hard disc ή και χωρίς)

 

Για dvd recorder (υπολογιστή) είμαι 100% πεποισμένος ότι τα NEC είναι τα καλύτερα.

 

Τέλος για δισκάκια συνηστώ Verbatim (για ταινίες από τηλεόραση και ότι άλλο) και TDK για υπολογιστή.

 

Αυτά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1499
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

έχω δουλέψει πολλές μάρκες dvd χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα (philips-traxdata-bulkpack-tdk-ridisc)(φαντάσου οτι έχω κάψει 3 dvd recorders απο τα πολλά γραψίματα) τα τελευταία που δουλεύω είναι philips γιατι δεν βρήκα ridisc στο mediacenter. Tα μόνα που πρέπει να μην αγοράσετε ποτέ είναι datawrite απο τα 100 που πήρα τα 50 δεν μπορώ να τα δουλέψω και τα αρχεία που έγραψα μέσα χάθηκαν.

Γιατί όμως δεν εξετάζεις και την περίπτωση ενος εξωτερικού σκληρού? Και τα αρχεία μαζεμένα όλα μαζί και λιγότερα έξοδα απ' το να αγοράζεις συνέχεια άδεια dvd.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.