Μετάβαση στο περιεχόμενο

Wizards Οf Mickey [ Disney & New Media Publishing (2009) ]


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Είδα στο site της Κάισσας ότι κυκλοφόρησε και στη χώρα μας το Wizards of Mickey, ένα συλλεκτικό καρτοπαίχνιδο με ήρωες από τον κόσμο του Disney:

 

Sneaker_Wizards_Of_Mickey.jpg

 

Είχα πρωτοδεί για αυτό το παιχνίδι πριν ένα χρόνο περίπου σε κάτι ιταλικά Topolino. Τότε είχε κυκλοφορήσει μόνο στην Ιταλία αλλά τώρα ήρθε και στη χώρα μας. Δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα αλλά είπα να το αναφέρω εδώ μια και έχουμε πολλά παπιά που μπορεί να τα ενδιαφέρει! :)

 

Δύο περιγραφές του παιχνιδιού, μία στα ελληνικά από το site της Κάισσας και μία από το boardgamegeek για να πάρετε μια ιδέα:

 

Ένας νεαρός μάγος, ο Mickey Mouse, συναντά τον Donald Duck και τον Goofy, και σχηματίζουν μία ομάδα με το όνομα Wizards of Mickey, για να προκαλέσουν το τρομερό Black Phantom σε μία μεγάλη μάχη μάγων!Για να παίξετε και να ζήσετε τις μαγικές τους περιπέτειες θα χρειαστείτε να ακολουθήσετε λίγους και εύκολους κανόνες. Μία μεγάλη ανταμοιβή σας περιμένει: πανίσχυροι μαγικοί κρύσταλλοι, κομμάτια του Μεγάλου Στέμματος. Κατακτήστε τα όλα και θα είστε ο επόμενος Μέγας Μάγος!

 

Το Wizards of Mickey είναι ένα νέο συναρπαστικό παιχνίδι με συλλεκτικές κάρτες για όλη την οικογένεια, βασισμένο στους αγαπημένους ήρωες μικρών και μεγάλων της Disney!

 

To Starter Set περιέχει όλα όσα δύο παίκτες χρειάζονται για να παίξουν: 2 έτοιμες τράπουλες των 33 καρτών, 12 δείκτες Diamagic και μία επιφάνεια παιχνιδιού. Περιέχει κανόνες στα Ελληνικά.

 

Wizards of Mickey is a brand new Collectible Card Game licensed by Disney. It has been published in italian only in February 2008.

Inspired by Disney comic books "Wizards of Mickey", in this game all-time popular Disney characters like Mickey Mouse, Donald Duck, Goofy, but also popular villains like Pet-Leg-Pete, Magica De Spell, the Beagle Boys (for the first time-ever with names!), and the arch-villain Phantom Blot are all there, but with many new twist (an "evil" Mickey Mouse? a real self-determined Minnie or Daisy that will save the day? Pluto as a were-dog?).

The game is an easy to learn collectible game, very fast (10-15 minutes for a single match), Teams of three wizards will challenge each other in magical castles, to obtain "diamagics" (magical gems that can also activate mage powers sometime). First team to grab 6 diamagics wins. Sounds easy? It is, but the game is deeper than it seems at a first glance!

Beautiful Disney artworks illustrate a set of over 150 cards.

 

Η τιμή του παιχνιδιού είναι 15€ το starter και από εκεί και πέρα 2,5€ το κάθε φακελάκι με νέες κάρτες. Κάτι παραπάνω δε γνωρίζω κι εγώ, πάντως το σχέδιο στις κάρτες οφείλω να ομολογήσω ότι είναι πολύ ωραίο. Μπορείτε να ρίξετε και μια ματιά στο entry του παιχνιδιού στο boardgamegeek όπου έχει και κάποιες εικόνες (πέρα απ' αυτές όμως σχεδόν τίποτα).

 

Τι λέτε οι πάπιες του φόρουμ; Πως σας φαίνεται;

 

Sneaker_Wizards_Of_Mickey_2.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ να πω την αλήθεια δεν ασχολούμαι με καρτοπαίχνιδα, για αυτό θα σχολιάσω μόνο ότι πρόκειται για την ιστορία "Ο Άρχοντας των Μάγων" που βγήκε από τα Μεγάλα Σήριαλ :P.

 

15.jpg

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ πάλι που ασχολούμαι περιστασιακά με το είδος το βρίσκω παραπάνω από ενδιαφέρον, άσχετα αν έχω σταματήσει τα Trading Card Games για οικονομικούς λόγους :P Το παιχνίδι τώρα θα είναι επιτραπέζιο και θα χρησιμοποιεί booster packs ώστε να έχουν οι παίκτες περισσότερες επιλογές ? Λίγο μπερδεμένο μου φαίνεται, τελικά είναι επιτραπέζιο, TCG ή και τα δύο μαζί ?

 

Ωραίο εύρημα πάντως, αναμφισβήτητα θα του ρίξω μια ματιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

CCG είναι (ή TCG όπως το λες), δεν είναι stand-alone επιτραπέζιο.

 

Όπως συνήθως συμβαίνει με αυτά, στα starters έχει έτοιμα deck-άκια με τα οποία μπορείς άνετα να παίξεις και να δεις πως είναι το παιχνίδι, και από εκεί και πέρα με τα φακελάκια παίρνεις νέες κάρτες με τις οποίες εμπλουτίζεις το deck σου και ακολουθείς τη στρατηγική που προτιμάς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εκτός από το προφανές που αναφέρει ο dionik παραπάνω, δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω αφού είμαι παντελώς άσχετος από αυτού του είδους τα παιχνίδια (μία φορά ασχολήθηκα πριν πολλά χρόνια με κάτι Might&Magic αν θυμάμαι καλά). Πάντως δείχνει ενδιαφέρον και πολύ θετικό επίσης η μικρή διάρκεια που κρατάει που για σύντομες συναντήσεις φίλων/μελών και γρήγορα ματσάκια ή mini championship θα έχει πλάκα. Υποθέτω ότι τα 2 deck των 33 καρτών ανεβάζουν το σύνολο στις 66 κάρτες από τις κάτι πάνω από 150... ήτοι το 1/3 των συνολικών; Αλλά μετά για να τις μαζέψει κάποιος υποθέτω ότι θέλει αφοσίωση και σοβαρή επένδυση έτσι; Πάντως η ιστορία ήταν πολύ καλή, οπότε εάν αναλόγως είναι και το παιχνίδι έχουμε στα χέρια μας ένα μικρό διαμαντάκι ή μήπως ένα diamagic;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Σήμερα αγόρασα το στάρτερ από το φνακ (14 ευρώ για όποιον ενδιαφέρεται). Το πήρα περισσότερο για συλλεκτικούς λόγους, κυρίως γιατί μου άρεσαν πολύ τα σχέδια. Είναι προσεγμένο και φαίνεται έυκολο και διασκεδαστικό, τώρα για να πω την αλήθεια, δεν έχω παίξει ακόμα οπότε ...περιμένω και στην πράξη να δω πως θα είναι. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Καταπληκτικο παιχνιδι με συλλεκτικές κάρτες που κυκλοφόρησαν το 2008 απο το ιταλικό TOPOLINO.

Το πιο αγαπητο παιχνιδι με καρτες της Ιταλίας! :best:

 

 

JCC%20WIZARD%20OF%20MICKEY%20STARTER%202%20J.jpg

JCC%20-%20ORIGINES%20DELUXE%20OUVERT.jpg

pic293844_md.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Tο ταμπλό που έχω του παιχνιδιού διαφέρει σημαντικά απ'αυτό που παρουσιάζει ο φίλος από πάνω μου. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.