Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πάντως η ποιότητα και η αισθητική της έκδοσης ειναι, όπως πάντα, πολύ καλή. Από άποψη περιεχομένου, συμφωνω απόλυτα με τον Βαγγ. Και επιπρόσθετα, δεν χάρηκα που ήταν σε ζελατίνα και υποχρεώθηκα να το αγοράσω για να δω τι έχει μέσα. Και ηταν και πανάκριβο, κατ'εμέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 841
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121002
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:shit2: .......... :collapse:

 

Α ρε Τερζό.... Χαράμισες τη μοναδική ευκαιρία να βγάλεις ένα βαρβάτο Μεγάλο Σήριαλ φέτος... :minigun:

 

Άρα με αυτά τα λεφτά θα πάρω το Pro. Όχι πείτε μου αν φταίω μετά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190209
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Και επιπρόσθετα, δεν χάρηκα που ήταν σε ζελατίνα και υποχρεώθηκα να το αγοράσω για να δω τι έχει μέσα.

 

 

Κίντερ Έκπληξη

το επόμενο θα είναι στο ψυγείο για να μη λειώνει κι όλας :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ βασικά η ζελατίνα ήταν για να το προστατεύσει από το παραθρησκευτικό παρακρατικό παραστρατιωτικό παρατρούπερς κίνημα "Συνταξιούχοι Για Ένα Καλύτερο Αύριο" οι οποίοι βάση της οδηγίας 204/Σ.332/Τ.8/2010 μπαίνουν τα βράδια μέσα στα ψιλικατζίδικα από τους αφύλαχτους φεγγίτες και γράφουν συνθήματα μέσα στα κόμικ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45775
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Και μόνο που έβαλαν μέσα ιστορίες Φάντομ Ντακ από τον Lucio Leoni, είναι ΤΕΡΑΣΙΟ συν. Τι δεν μου άρεσε: Ότι δεν μπήκαν μέσα οι δύο καλύτερες ιστορίες του Leoni, η Σιωπηλή Συνωμοσία του κόσμου των σκιών και το Χάσμα του χρόνου. Επίσης θα μπορούσε να μπει η συνέχεια του απαίσιου σωσία, ο αντίπαλος από άλλη διάσταση.

 

Αλλά τέλος πάντων, αυτά είναι και επιλογές που έχουν να κάνουν και με τις υπόλοιπες ιστορίες, τις συνολικές σελίδες κλπ. Αυτό που πραγματικά μου έκανε (αρνητική) εντύπωση είναι πως ΕΒΑΛΑΝ ΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΣΕΙΡΑ "Όταν ο Φάντομ Ντακ τρώει πολύ". Τη μοναδική δηλαδή που ΔΕΝ έχει σχεδιάσει ο θεότρελος Giuseppe Ferario. Η σειρά αξίζει για τομάκι από μόνη της, όμως η ιστορία που συμπεριέλαβαν εδώ είναι πραγματικά η πιο αδιάφορη.

 

Καλό τομάκι μεν, ευελπιστώ όμως για καλύτερες επιλογές στα επόμενα. Επίσης έχετε υπ' όψιν σας πως δεν βρήκα πολλά τομάκια στα περίπτερα, είναι αισθητά μειωμένα σε σχέση με πέρυσι.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το Χάσμα του Χρόνου είναι η αγαπημένη μου ιστορία με τον Φάντομ Ντακ. Απογοητεύτηκα πολύ που δεν μπήκε εδώ. Είχα πάρει το Αλμανάκο που την περιείχε, το είχα λατρέψει και μετά το έχασα. Και από τότε, το ψάχνω με μανία...

 

Επίσης, έχω αγαπήσει πολύ την ιστορία ''Χωρίς Σωτηρία'', με τον κακό επιστήμονα Ήλεκτρον, έναν από τους φοβερότερους villains του PK, καθώς και την ιστορία ''Οι βλαβερές συνέπειες της συρρίκνωσης'',ενώ δε θα με χάλαγε και μια ιστορία του Danilo Barozzi.

 

 

Anyway. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4714 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Δεν ξέρω γιατί αλλά περιμένω το Ινδιάνα Γκούφυ εναγωνίως! Μ'αρέσει η όλη φιλοσοφία του ήρωα! Επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσειπληροφορίες για το οι Παρασκευές του Γκούφυ καθώς δεν ξέρω καθόλου την υπόθεση! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πάντως φέτος ούτε μία ανέκδοτη ιστορία στα ''Σήριαλ''... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5252 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

[...] ενώ δε θα με χάλαγε και μια ιστορία του Danilo Barozzi.

 

Μα το Μυστικό του Μουλτιβέλοξ είναι του Barozzi. Παρεμπιπτόντως, το σχέδιο στη συγκεκριμένα ιστορία μου φάνηκε άσχημο. Μου 'κανε εντύπωση, μιας και σε όσες ιστορίες του Μπαρότσι έχω διαβάσει, τα σκίτσα ήταν τουλάχιστον αξιοπρεπή.

Επίσης, εύχομαι να μην και τα υπόλοιπα τα τεύχη σε ζελατίνα. Πέρυσι κατάφερα και βρήκα όλα τα τομάκια χωρίς το παραμικρό τσάκισμα στη ράχη. Με τη ζελατίνα παίρνεις γουρούνι στο σακί τόσο από άποψη κατάστασης, συν το γεγονός ότι δε μπορείς να τα ξεφυλλίσεις... :moutra2:

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Καλό τομάκι μεν, ευελπιστώ όμως για καλύτερες επιλογές στα επόμενα. Επίσης έχετε υπ' όψιν σας πως δεν βρήκα πολλά τομάκια στα περίπτερα, είναι αισθητά μειωμένα σε σχέση με πέρυσι.

 

Σε τρία περίπτερα πήγα κατά τις 9 το βράδυ και δεν το βρήκα. Αντίθετα βρήκα πολλά από τα περσινά (Ζωδιακή Πέτρα, Π.απ.ι. ).

 

Μου φαίνεται σε μια εβδομάδα θα είναι άφαντο :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39532
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Άρα με αυτά τα λεφτά θα πάρω το Pro. Όχι πείτε μου αν φταίω μετά. :)

Ναι εσύ φταις. Πάρε Fifa.

 

(τέρμα το off-topic)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αλλά τέλος πάντων, αυτά είναι και επιλογές που έχουν να κάνουν και με τις υπόλοιπες ιστορίες, τις συνολικές σελίδες κλπ. Αυτό που πραγματικά μου έκανε (αρνητική) εντύπωση είναι πως ΕΒΑΛΑΝ ΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΣΕΙΡΑ "Όταν ο Φάντομ Ντακ τρώει πολύ". Τη μοναδική δηλαδή που ΔΕΝ έχει σχεδιάσει ο θεότρελος Giuseppe Ferario. Η σειρά αξίζει για τομάκι από μόνη της, όμως η ιστορία που συμπεριέλαβαν εδώ είναι πραγματικά η πιο αδιάφορη.

 

Λοιπόν, άμα ποτέ βρω όλα τα τεύχη Αλμανάκο που έχει δημοσιευθεί θα τα κάνω ένα σκληρόδετο τομάκι να έχω να καίγομαι! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

τι να πω και εγω ρε παιδια που στη θεσσαλονικη θα το δω 23 ιουνη;;βεβαια δεν ακουσα και τα καλυτερα λογια..τελικα τι αναλογια τιμης ειχε /σελ σε σχεση με περυσι;;

μακαρι οταντο παρω να μου κανει καλυτερη εντυπωση απο αυτη που μου δινετε..

επισης εχω να πω οτι καποιοι απο εσας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στειλτε βιογραφικο στην ΑΚΤΙΝΑ μπας και δουμε κανα σοβαρο τευχος!!!! ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΔΙΨΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΟΜΙΚ!!! σα δε ντρεπεστε :respect::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121002
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω γιατί αλλά περιμένω το Ινδιάνα Γκούφυ εναγωνίως! Μ'αρέσει η όλη φιλοσοφία του ήρωα! Επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσειπληροφορίες για το οι Παρασκευές του Γκούφυ καθώς δεν ξέρω καθόλου την υπόθεση! :D

 

Οι Παρασκευές του Γκούφυ ξεκινάνε όλες το ίδιο: ο Γκούφυ φωνάζει σπίτι του κάθε Παρασκευή τον Μίκυ να του διαβάσει το νέο του μυθιστόρημα, στο οποίο γίνονται τα πάντα όλα. :lol: (πλάκα-πλάκα, γιατί ξαναξεκίνησε στο Μίκυ Μάους να βάζει Παρασκευές ενώ επίκειται τομάκι; oO)

 

Ναι εσύ φταις. Πάρε Fifa. (τέρμα το off-topic)

 

Χα. Όχι, δεν είμαι του ποδοσφαίρου αλλά μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Ένα Pro υπάρχει για μένα :D (εξού και η μπηχτή).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45775
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μπορείς να το τσεκάρεις στο Inducks, αλλά ανανεώνω και το πρώτο post συνεχώς. 260 σελίδες το συγκεκριμένο με 6,50€. Τα περσινά τεύχη που είχαν 260 σελίδες (Τζούνιορ και Π.Α.Π.Ι.), κόστιζαν 5,40€. Πρόπερσι, οι Σούπερ Ήρωες στις 260 σελίδες κόστιζαν 4,80€. Αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση, κλάφ' τα Χαράλαμπε. Σε δυο χρονάκια το κόβω να σταματάει το thread λόγω μη κυκλοφορίας καλοκαιρινών εκδόσεων. Ήδη φέτος είχαμε μόνο Μεγάλα Σήριαλ και καμία άλλη επιπλέον έκδοση.

 

Όσο για το βιογραφικό, μερικοί από εμάς θα δίναμε τα πάντα για μια θεσούλα στα γραφεία του Τερζόπουλου αλλά αυτό δεν εξαρτάται μόνο από εμάς :lol:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

πλάκα-πλάκα, γιατί ξαναξεκίνησε στο Μίκυ Μάους να βάζει Παρασκευές ενώ επίκειται τομάκι; oO

 

μαλλον για προμοσιον του τομακιου,γιατι εκει που εχουν παει πλεον τις τιμες δεν εισαι του τυπου "ε,ντισνευ εναι θα το παρω" ,εισαι πιο πολυ "χμμ,καινουργιες ή παλιες ιστορίες;να το παρω ή κυκλοφορει τπτ καλυτερα στα ιδια λεφτα;"

 

οσο για τις τιμες φαντομ το ειδα χτες στο inducks,τι να πω,πολυ ακριβαινουν γαμ*&^το..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9488
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5145 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

δε κρατιεστε βλεπω ... :thinking:

αληθεια ποτε ερχεται στην επαρχια το πρωτο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

δε κρατιεστε βλεπω ... :thinking:

αληθεια ποτε ερχεται στην επαρχια το πρωτο?

 

23 Ιουνίου... :crying:

Επεξεργασία από Greg95
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190209
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Διάβασα απτα χθες το μισό τομάκι Φάντομ.

 

Οι ιστορίες δεν ήταν Φάντομ. Ψιλοδιασκεδαστικό (περνάει η ώρα ευχάριστα ενώ :relax: ) αλλά δεν.... Ως έχει είναι απλώς ιστορίες του κιλού με πρωταγωνιστή τον Φάντομ. Δεν είναι πράγματα που *χτίζουν* τον μύθο του, αλλά πράγματα που βγαίνουν γιατί κάποιοι άλλοι *έχτισαν* τον μύθο του.

 

Κατηγοριοποιείται ως αρπαχτή. Για τυχόν πιτσιρίκια που ψοφάνε για Φάντομ, θα είναι μια χαρά να το τσιμπήσουν, να το διαβάσουν στις διακοπές τους, στο χωριό τους, στην παραλία, κάτω από μια μουριά ένα μεσημέρι που ο ήλιος θα καίει.... Θα περάσουν καλά (και αυτό είναι και το νόημα ενός καλοκαιρινού παιδικού κόμικ σε τελική ανάλυση). (και ομολογώ ότι τα ζηλεύω). Για εμάς που ψάχνουμε κάτι παραπάνω.................

 

ίσως αν το διάβαζα κι εγώ κάτω από μια μουριά ένα μεσημέρι που ο ήλιος θα έκαιγε..... :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ρε σεις, το τομάκι ήταν πολύ καλό. Η επιλογή των ιστοριών ήταν πάρα πολύ καλή, αφού έρχονται όλες από μια περίοδο που το Αλμανάκο έβαζε πραγματικά ενδιαφέρουσες περιπέτειες με τον Φαντομ. Τώρα πια οι ιστορίες αυτές έχουν τελειώσει και στο περιοδικό δημοσιεύονται μόνο ιστορίες καθημερινού ύφους του στυλ ''Ο Φάντομ παει να αγοράσει μαλακτικό για την μπέρτα του''. Αυτό το τομάκι ήταν η ευκαιρία για τους πιο νέους αναγνώστες σαν κι εμένα, που δεν αγόραζαν τότε Αλμανάκο, να γνωρίσουν την πραγματικά υπερηρωική πλευρά του Φάντομ, με ιστορίες καλοκουρδισμένης δράσης από μάστορες του είδους που με τον συγκεκριμένο χαρακτήρα έχουν κάνει παπάδες.

 

Εντάξει, ήταν τελείως διαφορετικού ύφους απ'ότι το περιμένατε, αλλά προσωπικά χάρηκα που δεν δημοσιεύτηκαν οι πρώτες ιστορίες του Φαντομ. Μου φαίνεται πως εκείνες οι ιστορίες ήταν μάλλον μέτριες. Μπορεί σήμερα να φαίνονται σε όλους μας πολύ ενδιαφέρουσες, αλλά η πραγματικότητα κατ' εμέ είναι πως ήταν ιστορίες χλιαρού σεναρίου και χαμηλής νοημοσύνης που απλά έδειχναν τους διάφορους Ντακ να πλακώνονται μεταξύ τους. Σίγουρα σήμερα έχουν πολύ μεγάλη αξία, αφού εγκαινίασαν έναν νέο πολύ ενδιαφέροντα χαρακτήρα, και μπορεί για πολλούς βετεράνους λάτρεις των Ντίσνευ να έχουν μεγάλη ''νοσταλγική'' αξία, αλλά πάω στοίχημα πως δε θα συγκινούσαν ούτε στο ελάχιστο τους νέους αναγνώστες. Εξάλλου, τότε ο χαρακτήρας του Φάντομ δεν είχε αποκτήσει την τελική του μορφή και ήταν κάπως αδιάφορος. Είναι σαν να μου λέτε οτι το καλύτερο τεύχος του Αστερίξ ήταν ''Ο Αστερίξ ο Γαλάτης''. Το οτι ήταν το πρώτο δε σημαινει πως ήταν και το απολαυστικότερο.

 

Οι προθέσεις της Ακτίνας είναι ξεκάθαρες: Θέλει να μας προσφέρει συλλογές με μερικές από τις πιο καλογραμμένες ιστορίες του κάθε ήρωα και όχι με τις πρώτες ιστορίες τους. Αν ρωτάτε τη γνώμη μου, μέχρι τώρα οι επιλογές των ιστοριών είναι εξαιρετικές, τόσο για τον Τζούνιορ και το ΠΑΠΙ, όσο και για τον Φάντομ. Και αυτό μου δίνει μια μεγάλη ελπίδα πως το ''Ινδιάνα Γκούφυ'' θα το απολαύσουμε.

 

Βέβαια, παραμένει το πρόβλημα της εξωφρενικής τιμής και της ζελατίνας, αφού κι εγώ την έπαθα και αγόρασα στραπατσαρισμένο τεύχος. Και είναι κρίμα, γιατί η αισθητική των εξωφύλλων είναι πολύ όμορφη.

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και γω παρατήρησα πως είχε λίγα αντίτυπα από το Φαντομ στο περίπτερο, ενώ από τον χείμωνα έχουν γεμίσει τα πέριπτερα από τα περσινά Μεγάλα Σήριαλ! Μήπως δεν πούλησαν τόσο και έχουμε φέτος αύξηση της τίμης να μαζευτεί η ζημιά?? :thinking: Αλήθεια, πρέπει να προσέξουν αυτήν την αύξηση της τιμής...

 

Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο που πλέον τα αγοράζω τόσο νωρίς, είχα συνηθίσει να παίρνω τα Μεγάλα Σήριαλ από τέλη Ιουνιου και έπειτα, αφού είχαν κλείσει τα σχολεία! Τώρα στην Αθήνα κοιτάζω την 1η ημερομηνία και όχι την 2η! Πάντως σίγουρα θα αφήσω 1-2 να τα πάρω στην επαρχία!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4714 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πάντως πρέπει να συμφωνήσω με τον Duck. Αν και αρχικά η πρώτη ιστορία (Το συνέδριο των υπερηρώων) ήταν κατ'εμέ χαμηλότερη του μετρίου, η επόμενες 4 ιστορίες (Ο Νέος... Σούπερ Φάντομ Ντακ, Το Μυστικό του Μουλτιβέλοξ, Ο Απαίσιος Σωσίας, η Διάνοια του Αιώνα) μου πρόσφεραν αλεπάλληλα χτυπήματα διασκέδασης και γέλιου, που πραγματικά χάρηκα που αυτές οι υπέροχες ιστορίες ήταν συγκεντρωμένες στο μόλις 1 ημέρας τομάκι μου! Το δυνατό ατού αυτών των ιστοριών όπως και του "Μεγάλου Παπλάτσα" είναι ότι ο Φάντομ έρχεται αντιμέτωπος με κάποιον εχθρό που πρέπει να μελετήσει προσεκτικά και εν τέλει να συλλάβει. Δηλαδή αποδεικνύεται και το ότι απαιτείται και μυαλό από τους ήρωες.

 

Και εμένα το νεαρό της ηλικίας μου, με κάνει να έχω γνωρίσει ελάχιστες από τις "χρυσές" ιστορίες του Φάντομ. Ακόμα θυμάμαι την "Επίθεση του Γραν-Χ" που με έκανε να λατρέψω το ΑΛΜΑΝΑΚΟ αλλά και ιστορίες τύπου "Ο Φάντομ προσέχει τα πρόβατα του θείου Σκρουτζ", όπως πολύ ευστοχά επισήμανε ο Duck, οι οποίες με απογοήτευαν συνεχώς.

 

Άνετα λοιπόν θα έλεγα ότι ο τόμος περιλαμβάνει πολλές ιστορίες άξιες ανάγνωσης και διαμάντι για κάποιον σαν εμένα που δεν έχει διαβάσει καμία από αυτές, εκτός από μια.Αλλά επαναλαμβάνω πως δεν θα έδινα 6.50 για κάτι που έχω ήδη διαβάσει.

 

Πιό γενικά:

 

+ Ενδιαφέρουσες ιστορίες συγκεντρωμένες σε έναν τόμο

+ Χιούμορ

+ Προστασία από ζελατίνα του τόμου (για πρώτη φορά σε μεγάλα σήριαλ)

+ Ιστορίες που δεν διαβάζουμε πιά σε ΑΛΜΑΝΑΚΟ

+ ο Φαντομ Ντακ!

 

- Θα μπορούσε να έχει κι άλλες ιστορίες

- Απουσία ιστοριών-ορόσημο του ήρωα

- Μια δυο ιστορίες δεν ανταποκρίνονται στον τόμο

- Η τιμή του

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 8/10

Επεξεργασία από The Great Splash
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Για τυχόν πιτσιρίκια... να το διαβάσουν στις διακοπές τους...

 

ίσως αν το διάβαζα κι εγώ κάτω από μια μουριά ένα μεσημέρι που ο ήλιος θα έκαιγε..... :)

 

 

Ρε σεις, το τομάκι ήταν πολύ καλό.

 

 

Duck: πιτσιρίκι κάτω απο μουριά :lol:

 

:cheers3: <- χυμός απο μούρα :P

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Duck: πιτσιρίκι κάτω απο μουριά :lol:

 

:cheers3: <- χυμός απο μούρα :P

 

:PPP:

 

 

ελα μωρέ, από τη στιγμή που ψάχνεις να διαβάσεις ενα οποιοδηποτε Ντισνευ κομικ, εισαι κατά βάθος ένα πιτσιρίκι κάτω από μουριά. :P Και ας μην θελουν να το παραδεχτούν μερικοί συγκεκριμένοι βυσσινείς τύποι... :fiou:

 

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190209
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:lol:

 

Χρήστο. Φαντάσου πόσο χαμηλά έχουν πέσει οι ιστορίες του Φάντομ.... Κάποτε ήταν 2-3-4 ιστορίες και πραγματικά σαλτέρναμε (ή έστω σάλτερνα) όταν δημοσίευαν κάποια. Και ήταν και καλές πανάθεμά τες. Τώρα που υπάρχει υπερπροσφορά, "Η επιλογή των ιστοριών ήταν πάρα πολύ καλή, αφού έρχονται όλες από μια περίοδο που το Αλμανάκο έβαζε πραγματικά ενδιαφέρουσες περιπέτειες με τον Φαντομ. Τώρα πια οι ιστορίες αυτές έχουν τελειώσει και στο περιοδικό δημοσιεύονται μόνο ιστορίες καθημερινού ύφους του στυλ ''Ο Φάντομ παει να αγοράσει μαλακτικό για την μπέρτα του''. "

 

Αυτό βέβαια είναι μια γενική τραγωδία στα κόμικ. Κάνει κάτι επιτυχία? ε, σε κάποια φάση το λιώνουμε και το ξεζουμίζουμε...

 

Βασικά νομίζω ότι μια *καλή* ιστορία Φάντομ έχει ως κυρίαρχο στοιχείο την πολύ χαμηλή εκτίμηση που τρέφει ο περίγυρος στον Ντόναλντ και πως αυτός μεταμφιεσμένος σε Φάντομ ξεφτυλίζει τους πάντες. Αυτό το δίπολο "Ντόναλντ-Φάντομ" "καθημερινός-υπερήρωας" είναι που τις έκανε να ξεχωρίσουν.

 

Θα μου πεις "και τότε πως κολλάνε οι PKNA"? Και εκείνες, ότι έχω διαβάσει τουλάχιστον, πρώτον δεν είναι αυτό που θα έλεγα "Φάντομ Ντακ" (με την κλασική έννοια) αλλά πρώτον ανοίγουν το κλειστό σύμπαν του Ντίσνευ (με καλό τρόπο και όχι με Ούνες και τον πως-τον-λένε-αδερφό-του-Σκρουτζ) και δεύτερον ο Φάντομ εκεί δεν είναι άτρωτος. Κερδίζει μεν, αλλά δύσκολα και με κόστος (αν έχω καταλάβει καλά)... Σαν το Μίκυ Μυστήριο Β Κύκλος δλδ, κάτι πιο ενήλικο.

 

Αλλά.... έπρεπε να βγει ένα περιοδικό Paperinik e altre super iroi, κάπως έπρεπε να γεμίσει και πάει λέγοντας... :) Φαντάζομαι ότι σε 20-30 χρόνια θα τις αντιμετωπίζουμε αυτές τις ιστορίες με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζουμε τις ιστορίες που είχαν γραφτεί τα 60'ς για το Junior Woodstucks ή το Beagle Boys :) (που αμφότερα υπήρξαν γιατί ο θείος Καρλς είχε κάνει παπάδες με δαύτους ;) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45775
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παρεμπιπτόντως πάρτε και το οπισθόφυλλο του τόμου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Βασικά νομίζω ότι μια *καλή* ιστορία Φάντομ έχει ως κυρίαρχο στοιχείο την πολύ χαμηλή εκτίμηση που τρέφει ο περίγυρος στον Ντόναλντ και πως αυτός μεταμφιεσμένος σε Φάντομ ξεφτυλίζει τους πάντες. Αυτό το δίπολο "Ντόναλντ-Φάντομ" "καθημερινός-υπερήρωας" είναι που τις έκανε να ξεχωρίσουν.

 

:thinking: Άρα εκεί είναι, κυρίως, η διαφωνία μας. Εγώ ουδέποτε συμπάθησα τις ιστορίες στις οποίες οι Ντακ είναι τόσο ιδιοτελείς και ψάχνουν ευκαιρία να βάλουν τρικλοποδιές ο ένας στον άλλο με απώτερο σκοπό το πρωσοπικό κέρδος. Πάντα προτιμούσα να τους βλέπω σαν μια δεμένη (αν και λίγο ιδιόμορφη) οικογένεια από ευέξαπτα παπιά. Θα μαλώσουν, αλλά θα ριχνονταν και στη φωτιά ο ένας για τον άλλο. Έτσι τους έχουμε δει κυρίως στις καλές ιστορίες του Ρόσα, του Μπάρκς αλλά και σε πιο πρόσφατες όπως τους ''Άρχοντες των Δράκων''. Anyway, όλα αυτά είναι υποκειμενικά και μάλλον η πιο καλή σύνοψη-αιτιολόγηση των εντυπώσεων είναι αυτή που έκανε ο PK στο άλλο τόπικ.

 

Φαντάζομαι ότι σε 20-30 χρόνια θα τις αντιμετωπίζουμε αυτές τις ιστορίες με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζουμε τις ιστορίες που είχαν γραφτεί τα 60'ς για το Junior Woodstucks ή το Beagle Boys :) (που αμφότερα υπήρξαν γιατί ο θείος Καρλς είχε κάνει παπάδες με δαύτους ;) )

 

Εδώ σε έχασα λίγο. Πως τις αντιμετωπίζουμε τις ιστορίες αυτές; Βασικά για ποιές ιστορίες μιλάς; :P Για πες, γιατί με ενδιαφέρει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190209
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το ότι όλοι θεωρούν τον Ντόναλντ αχαΐρευτο και ακαμάτη δεν σημαίνει ότι του βάζουν τρικλοποδιές :) Οι πρώτες, οι κλασσικές ιστορίες του Φάντομ, αυτό το πράγμα έχουν. Κάπως χώνουν τον Ντόναλντ (συνήθως ο Σκρουτζ, στο πολύ κλασικό μοτίβο) και ο Ντόναλντ για να ξελασπώσει, γίνεται Φάντομ Ντακ και κερδίζει :) Δεν είναι απαραίτητο να του έβαλε κάποιος τρικλοποδιά. Συνήθως η τύχη του η γκαντέμω και ο χαρακτήρας του αρκούν και περισσεύουν :lol:

 

αααααααα.... δεν ξέρεις τις κλασικές αυτές ιστορίες? :) Λογικότατο. Δεν τις ξέρεις διότι (α) δεν διάβαζες Ντίσνεϋ την δεκαετία του 80 και (β) δεν ενεπλάκεις με την καταλογογράφηση στο inducks και δη με τεύχη εκείνης της περιόδου. :) Ούτε εγώ θα τις ήξερα αν δεν είχα μπλέξει με τα προηγούμενα :)

 

Συνήθως μιλάμε για ολιγοσέλιδες ιστορίες οι οποίες έμπαιναν ως filler κυρίως στα Μίκυ Μάους και ενίοτε σε άλλες εκδόσεις...

 

Woodstucks έγραψα?.... αμάγαλμα του Woodstock και του Woodchucks :lol:... Oh well...

 

Ρίξε μια ματιά λοιπόν σε αυτές εδώ:

http://coa.inducks.org/comp2.php?code=W+JW&keyw=&keywt=i&exactpg=&pg1=&pg2=&bro2=&bro3=&kind=n&rowsperpage=0&columnsperpage=0&hero=&xapp=&univ=&xa2=&creat=&creat2=&plot=&plot2=&writ=&writ2=&art=&art2=&ink=&ink2=&pub1=&pub2=&zgr=on&part=&ser=&xref=&mref=&xrefd=&repabb=&repabbc=al&imgmode=1&vdesc2=on&vdesc=en&vgr=on&sort1=s.firstpublicationdate

 

και

 

http://coa.inducks.org/comp2.php?code=W+BB&keyw=&keywt=i&exactpg=&pg1=&pg2=&bro2=&bro3=&kind=n&rowsperpage=0&columnsperpage=0&hero=&xapp=&univ=&xa2=&creat=&creat2=&plot=&plot2=&writ=&writ2=&art=&art2=&ink=&ink2=&pub1=&pub2=&zgr=on&part=&ser=&xref=&mref=&xrefd=&repabb=&repabbc=al&imgmode=1&vdesc2=on&vdesc=en&vgr=on&sort1=s.firstpublicationdate

 

:cheers5:

 

ΥΓ Και μιας και περιμένουμε και Moby Duck.... τσίμπα και αυτές που είχαν δημοσιευθεί στο ομώνυμο τεύχος και είναι αναλόγου αισθητικής ;)

 

http://coa.inducks.org/comp2.php?code=W+MD&keyw=&keywt=i&exactpg=&pg1=&pg2=&bro2=&bro3=&kind=n&rowsperpage=0&columnsperpage=0&hero=&xapp=&univ=&xa2=&creat=&creat2=&plot=&plot2=&writ=&writ2=&art=&art2=&ink=&ink2=&pub1=&pub2=&zgr=on&part=&ser=&xref=&mref=&xrefd=&repabb=&repabbc=al&imgmode=1&vdesc2=on&vdesc=en&vgr=on&sort1=s.firstpublicationdate

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Καταρχήν αυτά που θα βγάλει η Νέα Ακτίνα το καλοκαίρι δεν λέγονται Μεγάλα Σήριαλ,αλλά άπαντα ηρώων.Ο τίτλος Μεγάλα Σήριαλ παραπέμπει σε μεγάλες ιστορίες,που είναι χωρισμένες σε πολλά επεισόδια(ή και συνεχόμενες κάποιες φορές).Φάντομ Ντακ,Τζούνιορ Ντακ,Ινδιάνα Γκούφυ και οι Παρασκευές του Γκούφυ(οι οποίες έχουν ένα τελείως άκυρο εξώφυλλο,το οποίο είναι επανέκδοση από ένα πρόσφατο σχετικά Μεγάλο Μίκυ),είναι ιστορίες με ήρωες και όχι κάποια μεγάλη ιστορία,με πολλά επεισόδια.Προφανώς ο Τερζόπουλος,θα κάνει αυτό που έλεγε στην συνέντευξη του στο Κόμιξ #181.Θα δημιουργήσουμε εξτρά Τόμους,αφιερωμένους σε Ήρωες και Δημιουργούς.Και αφού ιδέες τύπου Βιβλιοθήκη Κόμιξ είναι ακριβότερες,τα πραγματοποίησε μέσω των Μεγάλων Σήριαλ.Τα μόνα φέτος που θα μπορούσαν να θεωρηθούν Μεγάλα Σήριαλ,είναι Τα εκατομμύρια του Θείου Σκρούτζ,αν πρόκειται για την σειρά του Μίκυ Μάους και οι Ιστορίες της Πλώρης,που α γεγονότα της σειράς αυτής εξελίσσονται στα χρόνια των πειρατών κλπ.Οπότε δεν μπορείς να πεις ότι είναι ιστορίες τύπου,Μόμπυ Ντακ-Κουτούλη,στην εποχή της Λιμνούπολης με τον Ντόναλντ και τον Θείο Σκρούτζ.Πάντως,αυτή η αλλαγή της κεντρικής ιδεάς των μεγάλων σήριαλ και η μετατροπή τους σε άπαντα ηρώων,δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει και τόσο.Όσο για αυτά που ειπώθηκαν για τις ιστορίες του τομακίου,τόσο του Φάντομ,όσων και των επόμενων,συμφωνώ με όσους είπαν ότι είναι πολύ κρίμα,που δεν μπήκαν οι πρώτες ιστορίες και ότι και στα επόμενα θα μπουν σχετικά πρόσφατες αδιάφορες ιστορίες των ηρώων,για να διαβαστούν από πιτσιρίκια κάτω από μουριές και καρυδιές και αχλαδιές,γενικά κάτω από δέντρα με φρούτα.

:beer:<-------χυμός πορτοκάλι με αφρό

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

θα συμφωνησω...τα πρωτα μεγαλα σηριαλ ηταν οντως ιστοριες σε συνεχειες,οι 3 γνωστες της Ζικε,και παρολιγο να ταν και η δυναστεια της οικογενειας Ντακ..τωρα μαγαλα σηριαλ σημαινει και συλλογη αυτοτελων ιστοριων..εγω μπορω να πω οτι οκ,καποια τετοια τομακια ηταν καλα κυριως ο σερ μικυ και ο επιθεωρητης μικυ,μαλλον επειδη ηταν ιστοριες αυτοτελεις απο ομως μια καινουργια σειρα/διαφοροποιηση ενος κλασικου ηρωα του συμπαντος της ντισνευ (ελπιζω να καταλαβαινετε αυτο που λεω,δλδ ο σερ μικυ ειναι μια παραλλαγη του μικυ,με λιγες αυτοτελεις ιστοριες που πες καπως κολλανε να μπουν σε τομακι).αντιθετα η συλλογη ασχετων μεταξυ ιστοριων του φαντομ αφηνει αναμικτα συναισθηματα.ας εβαζαν το οταν ο φαντομ ντακ τρωει πολυ που θα ταν κατι πιο ενδιαφερον ξερω μιας και θα ειχε μια συνοχη..εγω παντως για αυτο γουσταρω τα μεγαλα σηριαλ,που σου εδιναν την ευκαιρια-ευχαριστηση να διαβασεις μια ιστορια 300 σελ μονοκοπανια,χωρις να περιμενεις εως και 16 εβδομαδες(περιπτωεις Ζικε...)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

αααααααα.... δεν ξέρεις τις κλασικές αυτές ιστορίες? :) Λογικότατο. Δεν τις ξέρεις διότι (α) δεν διάβαζες Ντίσνεϋ την δεκαετία του 80 και (β) δεν ενεπλάκεις με την καταλογογράφηση στο inducks και δη με τεύχη εκείνης της περιόδου. :) Ούτε εγώ θα τις ήξερα αν δεν είχα μπλέξει με τα προηγούμενα :)

 

Συνήθως μιλάμε για ολιγοσέλιδες ιστορίες οι οποίες έμπαιναν ως filler κυρίως στα Μίκυ Μάους και ενίοτε σε άλλες εκδόσεις...

 

Woodstucks έγραψα?.... αμάγαλμα του Woodstock και του Woodchucks :lol:... Oh well...

 

Ρίξε μια ματιά λοιπόν σε αυτές εδώ:

http://coa.inducks.o...publicationdate

 

και

 

http://coa.inducks.o...publicationdate

 

:cheers5:

 

ΥΓ Και μιας και περιμένουμε και Moby Duck.... τσίμπα και αυτές που είχαν δημοσιευθεί στο ομώνυμο τεύχος και είναι αναλόγου αισθητικής ;)

 

http://coa.inducks.o...publicationdate

 

 

Ααα ναι μωρε έχω διαβάσει πολλες τέτοιες ιστορίες. Άπειρη καλτιά! :lol: Kυρίως τις ξέρω από ντισνευ του 80 που βρίσκω στην επαρχία ή από ''Μεγάλα Μικυ'' που είχαν τέτοιες ιστορίες και αργότερα (δεκαετία 90) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.