Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5768 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ευχάριστο το γεγονός της επανέκδοσης της Ζωδιακής Πέτρας! :clap2: Την περίμενα πως και πως και δεν την έβρισκες και πουθενά. Έχω ακούσει καλά λόγια για το συγκεκριμένο έργο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 841
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Απορία. Είμαι ο μοναδικός που βρήκε τους Μάγους τρομερά αδιάφορο? Μιλάμε το πρώτο τομάκι ούτε που το έχω τελειώσει... Έχω φτάσει κάπου στη μέση και ακόμα με περιμένει. Το δεύτερο δε τομάκι ούτε που θυμάμαι που το έχω :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Έχει σημασία; Σε καμιά δεκαριά χρόνια θα το πουλάμε χρυσό ;) ειδικά άμα δεν σου αρέσει κιόλας, δεν θα λυπηθείς να το σπρώξεις σε κάνα κοροϊδ... εχμ συλλέκτη που το ψάχνει. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Απορία. Είμαι ο μοναδικός που βρήκε τους Μάγους τρομερά αδιάφορο? Μιλάμε το πρώτο τομάκι ούτε που το έχω τελειώσει... Έχω φτάσει κάπου στη μέση και ακόμα με περιμένει. Το δεύτερο δε τομάκι ούτε που θυμάμαι που το έχω :)

 

Όχι, δεν είσαι ο μόνος... :D

Τρομερά αδιάφορα δε θα τα χαρακτήριζα, αλλά διαβάζοντάς τα και τα δύο, θα έλεγα ότι περίμενα κάτι καλύτερο. Βασικά, αυτό που δεν μ' άρεσε ήταν ότι το σενάριο είχε υπερβολικά απότομοη ροή. :beer:

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΔΙΑΚΗ ΠΕΤΡΑ, από πέρσι το έλεγα :dance: Τώρα μένει μόνο το Αίνιγμα του Τοτέμ για να τελειώσουν οι επανεκδόσεις της Γενικής Εκδοτικής Αττικής :dance:

 

 

Μην ανοίξει κανένας άλλος το thread, θα τον δαγκώσω. Αναμείνατε (aka τρέχω στο περίπτερο)

 

Και η εποποιια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Και η εποποιια;

 

Δεν εκδόθηκε ποτέ από τη ΓΕΑ (aka Νέα Ακτίνα) συγκεντρωτικός τόμος της Εποποιίας του Νέου Κόσμου... Ο Γιώργος εννοεί τις αυτοτελείς εκδόσεις που έχει εκδόσει στο παρελθόν η συγκεκριμένη εκδοτική (Σπαθί των Πάγων, Επτά Θαύματα των Παπιών, Ζωδιακή Πέτρα, το Αίνιγμα του Τοτέμ κλπ.)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  471
  • Reputation:   2309
  • Achievement Points:  477
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν εκδόθηκε ποτέ από τη ΓΕΑ (aka Νέα Ακτίνα) συγκεντρωτικός τόμος της Εποποιίας του Νέου Κόσμου... Ο Γιώργος εννοεί τις αυτοτελείς εκδόσεις που έχει εκδόσει στο παρελθόν η συγκεκριμένη εκδοτική (Σπαθί των Πάγων, Επτά Θαύματα των Παπιών, Ζωδιακή Πέτρα, το Αίνιγμα του Τοτέμ κλπ.)

 

:beer:

 

Να συμπληρωσω και την 'Ιστορια και Δοξα της Δυναστειας των Ντακ" αν και αυτη επανεκδοθηκε σχετικα προσφατα.

Περιμενω και εγω την Ζωδιακη πετρα μιας και δεν την διαβασα ποτε και ελπιζω και για επανεκδοση του "Αινιγμα του Τοτεμ". :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5637 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Θα δούμε τώρα να εμφανίζεται "ξαφνικά" στα παλαιοπωλεία η "καρασπάνια" πρώτη έκδοση... ;)

 

 

Κάποιοι που μαζεύουν συνέχεια και επί χρόνια στοκ και τα εξαφανίζουν από την αγορά θα βρουν επιτέλους το ''Δάσκαλό'' τους!!!

Μπράβο στη Νέα Ακτίνα!!! :)

 

H Ζωδιακή Πέτρα στην πρώτη έκδοσή της το Δεκέμβριο του 1991, ήταν ΠΟΛΥ ακριβή για την εποχή της.

Συγκεκριμένα κόστιζε 750 δρχ, όταν το αντίστοιχο τεύχος ΚΟΜΙΞ της συγκεκριμένης εποχής στοίχιζε 180 δρχ, δηλαδή 4 φορές πάνω. :confuse:

Οπότε φυσιολογικό ήταν να μην πούλησε αρκετά και τα τεύχη που επιστράφησαν στην εκδοτική κατέληξαν πιθανόν για πολτοποίηση, μια και δεν έγινε αναδιανομή.

Αυτός είναι ο ένας λόγος που τη χτυπάνε στην τιμή τα παλαιπωλεία.

Ο άλλος λόγος είναι η μεγάλη ζήτησή της γιατί είναι αρκετά άτομα που την ψάχνουν

μόνο και μόνο για την ίδια την ιστορία.

Η επανέκδοσή της είναι ένα ευχάριστο γεγονός :clap2: .

Λογικά θα πουλήσει πολύ και η τιμή της πρώτης έκδοσης λογικά θα πέσει πολύ χαμηλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τσιμπάτε τα οπισθοεξώφυλλα του πρώτου τόμου του φετινού καλοκαιριού. Ο τόμος περιέχει τις ιστορίες Wom 3, 4 και 5, όπως και τη νεότερη 5λογία Il nuovo mondo. Πλέον μένουν 3 μικρότερες ιστορίες αδημοσίευτες στη χώρα μας από το συγκεκριμένο σύμπαν.

 

MegalaSirial_0022.jpg

 

 

dionik_inducks_small.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μόλις το τελείωσα και μπορώ να πω πως μου άρεσε πολύ περισσότερο από τα προηγούμενα δύο. Στο πρώτο Wizards Of Mickey η ιστορία βρισκόταν σε πρώιμα στάδια, οι μάγοι ακόμα ήταν μαθητούδια και γενικά δεν είχε ξετυλιχτεί όλος ο κόσμος αυτού του σύμπαντος. Ουσιαστικά τα Wom 3-5 είναι μία ενιαία ιστορία 6 κεφαλαίων, ενώ η ιστορία συνεχίζεται κανονικά στην νεότερη 5λογία που επίσης περιλαμβάνεται. Μου κάνει εντύπωση το πώς ο σεναριογράφος σε αυτές τις ιστορίες αναπτύσσει ένα ήδη ολοκληρωμένο σύμπαν χωρίς να εμφανίζονται σεναριακές τρύπες (well, για τα δεδομένα παιδικών εκδόσεων Disney τουλάχιστον), ενώ παράλληλα καλύπτει πράγματα που είχαν γίνει στο παρελθόν. Μου δίνει την εντύπωση πως επίτηδες τα είχαν αφήσει ανεξήγητα ώστε να τα αναπτύξουν σε αυτές τις νεότερες ιστορίες. Το σχέδιο είναι επίσης πολύ καλύτερο των πρώτων δύο τόμων. Στα πρώτα δύο WoM, εικονογράφησαν το σενάριο του Stefano Ambrosio περίπου 7 διαφορετικοί σχεδιαστές, ενώ στα Wom 3,4,5 + Nuovo mondo (Νέος Κόσμος) ανέλαβε την εικονογράφηση αποκλειστικά ο παλαίμαχος Lorenzo Pastrovicchio, ο οποίος αν κρίνουμε από το παρακάτω, καταλαβαίνουμε πως ξέρει ΠΟΛΥ καλά τη δουλειά του.

 

post-2414-12754018557128_thumb.jpg

 

Βέβαια δεν θα έπρεπε να εκπλήσσομαι, καθώς οι δυο τους έχουν συνεργαστεί αρκετές φορές ακόμα σε σειρές όπως το X-Mickey, Paperinik New Adventures και γενικά νεότερες "εναλλακτικές" περιπέτειες πολλών σελίδων. Υπάρχουν μερικές σελίδες που καθόμουν και τις χάζευα με τις ώρες, πραγματικά πολύ καλό σχέδιο. Το μόνο πράγμα που δεν μου άρεσε είναι πως ο Ντόναλντ ήταν πάλι σε 2η μοίρα, και το τέλος που μας προϊδεάζει για κάτι που δεν πιστεύω πως θα ξετρελαθώ. Πάντως συνέχεια θα υπάρξει σίγουρα, η ιστορία το επιτρέπει και η Disney δεν νομίζω να το αφήσει έτσι. Μακάρι να δούμε και του χρόνου αντίστοιχο τομάκι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οπισθοεξώφυλλο από τη Ζωδιακή Πέτρα - Μεγάλα Σήριαλ #23.

 

MegalaSirial_0023.jpg

 

dionik_inducks_small.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Απορία. Είμαι ο μοναδικός που βρήκε τους Μάγους τρομερά αδιάφορο?

 

'Οχι. Κι εγώ με το ζόρι τα διαβάζω. Σε σύγκριση πχ με το "Σπαθί των Πάγων" (το αναφέρω επειδή έχουν παρεμφερή θεματολογία) είναι απο όλες τις απόψεις κατώτερα. Το χειρότερο, πέρα απ' την παρωχημένη θεματολογία και τις μάχες επί μαχών, είναι οτι η "ροή" της ιστορίας είναι πολύ απότομη και γρήγορη, χωρίς ομαλές μεταβάσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5823 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ίσως είναι και γρήγορη η πλοκή που δε αφήνει να το απολαύσεις...

Εννοώ ότι διαδραματίζονται πολύ γρήγορα τα γεγονότα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Να και το εξώφυλλο - οπισθόφυλλο για το τρίτο καλοκαιρινό τομάκι των Μεγάλων Σήριαλ!

 

Μουντιάλ 2010 - Μεγάλα Σήριαλ #24

 

MegalaSirial_0024.jpg

 

Τελικά, όντως πρόκειται για αυτοτελή σειρά, η οποία ολοκληρωθηκε μόλις προχθές (8 Ιουνίου) στην Ιταλία.

 

dionik_inducks_small.png

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χμ... διαφορετικό εξώφυλλο από αυτό της διαφήμισης έτσι; Δεν μου λες το μέγεθος είναι το μεγάλο των παλαιότερων αντίστοιχων ποδοσφαιρικών εκδόσεων ή μικρό στο κλασικό που έχει εφαρμόσει μέχρι πρόσφατα στην Ζωδιακή Πέτρα; Λογικά το μικρό... (ελπίζω δλδ)

 

ΣΜ.: Όταν με το καλό θα περαστούν τα εξώφυλλα αυτά, διορθώστε και τον αριθμό στο πινακάκι, έχει κολλήσει στα 22 ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το εξώφυλλο φαινόταν στο βάθος της διαφήμισης. ;)

 

Δεν μου λες το μέγεθος είναι το μεγάλο των παλαιότερων αντίστοιχων ποδοσφαιρικών εκδόσεων ή μικρό στο κλασικό που έχει εφαρμόσει μέχρι πρόσφατα στην Ζωδιακή Πέτρα; Λογικά το μικρό... (ελπίζω δλδ)

Ναι, το μέγεθος είναι το κλασικό μικρό των Μεγάλων Σήριαλ. :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

LoL στραβωμάρα, ευτυχώς έχω κλείσει ήδη ραντεβού με τον οφθαλμίατρο μου... τουλάχιστον το τουβλάκι μου έφτιαξε την όρεξη, φεύγοντας από το γραφείο θα το τσιμπήσω για να έχω κάτι για την διαδρομή. Πάντως και η εικόνα της διαφήμισης θα γινόταν όμορφο εξώφυλλο (μην πω ότι μου αρέσει και πιο πολύ).

 

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

ΣΜ.: Όταν με το καλό θα περαστούν τα εξώφυλλα αυτά, διορθώστε και τον αριθμό στο πινακάκι, έχει κολλήσει στα 22 ;)

Βασικά ο αριθμός εξωφύλλων είναι σωστός, επειδή το τεύχος 20 δεν έχει εξώφυλλο (αφού δεν είναι κόμικ). ;)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

LoL σε αυτή την σειρά έκανε την απίστευτη πατάτα με το αυτοκίνητο; Τι απίστευτα - πελώρια - μλκ ήταν αυτή... δεν μπορούσε να το κάνει στην άλλη μοναδική σειρά Κόσμος Disney ήταν ανάγκη να το κάνει σε αυτή; Δηλαδή λίγο οίκτο, ας βγάλει κάνει να κλείσει το κενό... μην με παρεξηγήσετε αν του χρόνου γράφω πάλι τα ίδια για τα εξώφυλλα, έτσι; Σόρυ κιόλας, έχετε δίκιο (αν και εγώ μες τον ψυχαναγκασμό μου θα έβαζα το εξώφυλλο και από κάτω με πελώρια γράμματα θα ανέλυα την απίστευτη βλακεία που έκαναν).

 

Το κόμικ του μουντιάλ το ξεκίνησα, αλλά το ΜΕΤΡΟ δυστυχώς είναι πολύ γρήγορο για τα γούστα μου και προφανώς δεν πρόλαβα να το διαβάσω όλο. Πάντως δεν είναι και άσχημο όσο διάβασα, δεν παίρνει κάποιο παπιοσκαρ αλλά από την άλλη, κόμικ ασορτί με το παγκόσμιο κύπελλο που ακόμη καλά - καλά δεν άρχισε, μία χαρά το κόβω. Τον Ρεχάγκελ τον έχει πουθενά; :D

 

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το κόμικ του μουντιάλ το ξεκίνησα, αλλά το ΜΕΤΡΟ δυστυχώς είναι πολύ γρήγορο για τα γούστα μου και προφανώς δεν πρόλαβα να το διαβάσω όλο. Πάντως δεν είναι και άσχημο όσο διάβασα, δεν παίρνει κάποιο παπιοσκαρ αλλά από την άλλη, κόμικ ασορτί με το παγκόσμιο κύπελλο που ακόμη καλά - καλά δεν άρχισε, μία χαρά το κόβω. Τον Ρεχάγκελ τον έχει πουθενά; :D

 

:thanks:

 

Παραπονιέσαι που δεν έχει αρχίσει ακόμα το Παγκόσμιο Κύπελο? Στην επαρχία έρχεται 3 μέρες πριν τελειώσει (8 Ιουλίου)... :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Χαχα, κι εγώ στο Μετρό το άρχισα. Διάβασα τα τρία πρώτα κεφάλαια και εξεπλάγην ευχάριστα. Χαλαρή και ωραία ιστοριούλα, κλάσεις ανώτερη από τις αντίστοιχες προσπάθειες του παρελθόντος, με κάτι ό,τι να ναι ξέμπαρκες ποδοσφαιρικές ιστορίες.

 

Ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ συν πάει στο ότι η ιστορία βγήκε στην Ελλάδα σε συγκεντρωτική έκδοση δύο ημέρες αφού ολοκληρώθηκε στην Ιταλία, ώστε να προλάβουμε να τη διαβάσουμε όπως της αρμόζει (δηλαδή πριν αρχίσει το Μουντιάλ). Πάντα τέτοια και ας μην ασχολούμαι καθόλου με ποδόσφαιρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ δεν τη διάβασα στο Μετρό. :P

Για να είμαι ειλικρινής, δεν περίμενα να είναι κάτι το ιδιαίτερο... Απεναντίας, όμως, βρήκα την ιστορία αρκετά καλή κι ευχάριστη. 'Ντάξει, δεν είναι κανά αριστούργημα, αλλά μια χαρά διαβάζεται σε σύγκριση με μερικά παλιότερα τομάκια. Παρατήρησα, ωστόσο, κάποια λάθη σε χρωματισμούς και διαλόγους, που δείχνουν ότι έγινε βιαστική δουλειά, αλλά χαλάλι... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12627
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  295
  • Reputation:   1311
  • Achievement Points:  295
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρατήρησα, ωστόσο, κάποια λάθη σε χρωματισμούς και διαλόγους, που δείχνουν ότι έγινε βιαστική δουλειά, αλλά χαλάλι... :D

 

 

π.χ. Ματίλντα και Ορτανσία?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

π.χ. Ματίλντα και Ορτανσία?

 

Βασικά, αναφερόμουν σε γραμματικά λάθη (πχ. "Πρέπει να προπονείστε για να μη χάσατε τη φόρμα σας"), αλλά κι αυτό που αναφέρεις, είναι όντως λάθος (στα Ιταλικά η Βολκάνα λέγεται Ortensia). Anyway, μικρό το κακό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12627
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  295
  • Reputation:   1311
  • Achievement Points:  295
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βασικά, αναφερόμουν σε γραμματικά λάθη (πχ. "Πρέπει να προπονείστε για να μη χάσατε τη φόρμα σας"), αλλά κι αυτό που αναφέρεις, είναι όντως λάθος (στα Ιταλικά η Βολκάνα λέγεται Ortensia). Anyway, μικρό το κακό...

 

 

Καλά ντάξει και το πρωτότυπο όνομά της στα αγγλικά είναι Hortense McDuck, αλλά είχα την εντύπωση ότι στα Ελληνικά τη μεταφράζουν ως Βολκάνα Μακ Ντακ. Για μενα, ενα τετοιο λαθος ειναι πιο σημαντικο από ενα mistype. Εκτος και αν αποφασισαν να το μεταφραζουν αλλιως πλεον...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τέτοια λάθη με εκνευρίζουν κι εμένα... Και γίνονται πολλές φορές με τις ονομασίες των ηρωών. Δεν κρατάνε αρχείο με τα ονόματα που χρησιμοποιούνε πάντως, και έτσι αντί για Βολκάνα που την ονόμαζαν αρχικά, στηριχθήκαν στην Ιταλική μετάφραση.

 

Πώς και αναφέρει τις αδερφές του Σκρουτζ; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Απλά σε κάποια φάση ο Σκρουτζ λέει την ιστορία του περιληπτικά. Πάντως αυτό παραήταν χτυπητό, βασίζονται πολύ στην Ιταλική μετάφραση και δεν κάνουν έναν έλεγχο για το αν και πως έχει αποδοθεί ήδη το ίδιο όνομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μου άρεσε το "Μουντιαλ 2010". Κυρίως, ηταν καλογραμμένη ιστορία. Επίσης, μου άρεσαν διάφορες πινελιές στο παρασκήνιο, όπως πχ τα εξοντωτικά συμβόλαια μάρκετινγκ, τα reality show, ο φανφαρόνος arthouse σκηνοθέτης Πάπερμαν, η αντίθεση ανάμεσα στις εξωγήινες φυλές (κυβική λογική vs σφαιρικό χάος των πιθανοτήτων) κλπ. Καλή δουλειά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

so and so κατ'εμέ το τομάκι Μουντιάλ. Είχε τα σημεία που γέλασα, ήταν ευχάριστο, δεκτό και ως θετικό το ότι βγήκε τη στιγμή που βγήκε. Συνολικά όμως αύριο/μεθαύριο θα το έχω ξεχάσει :) 2 1/2 στα 5 στη κλιμακα τζερμ.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10454
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  144
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συμφωνώ και γω με τον προλαλίσαντα.

Κάτι ένδιάμεσο μου φάνηκε, εβγαλε λίγο γέλιο αλλα η ιστορία στο σύνολο της ήταν ευχαριστη αλλά αδιάφορη στο τέλος.

Απλά ένα καλοκαιρικό ανάγνωσμα. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.