Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ με τους παρακάτω χρήστες :lol:

  

On 18/7/2020 στο 12:25 ΜΜ, Gong είπε:

Αν δεν υπήρχε το άσχημο σχέδιο της Migheli τότε θα μιλούσαμε για δεκάρι.

    

On 3/5/2020 στο 12:43 ΜΜ, Συλλεκτης είπε:

Απο καινουργιους δεν εχω συγκρατησει πολλα ονοματα αλλα μου εχει μεινει (λογω πολυ κακης εντυπωσης) η Migheli η οποια εχει τελειως παιδικο σχεδιο.

 

On 3/5/2020 στο 5:45 ΜΜ, Christaras είπε:

Ναι ρε φίλε, Migheli!! Πραγματικά αθλιότατο σχέδιο! New era Perego θα έλεγα!

 

On 28/5/2020 στο 10:31 ΠΜ, Nino είπε:

 

Στην Roberta Migheli όμως πρέπει να απαγορευθεί να σχεδιάζει παπιά δια νόμου. :bash:   

  

On 5/5/2020 στο 12:49 ΠΜ, jimmy mcduck είπε:

Θα συμφωνήσω  οτι η Roberta Migheli είναι οτι χειρότερο. Βλεπώ τον τρόπο που σχεδιάζει την οικογένεια των  ντακ  και μου έρχεται να σκίσω το κόμικ.:wall:

 

  

On 18/8/2020 στο 5:20 ΜΜ, jimmy mcduck είπε:

Υ. Γ. μερικές ιστορίες με σχέδιο όπως της Ρόμπερτας Μιγκελι θα τις χαρακτήριζα παράνομες και δεν θα επέτρεπα ποτέ να δημοσιευτούν στην Ελλάδα σε οποιοδήποτε Disney περιοδικό γιατί θα έριχνε και άλλο την ποιότητα. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 841
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Βλέπω μεγάλη κίνηση σε αυτό το θέμα και έτσι αποφασίζω να γράψω την δικιά μου άποψη...

16 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Μόνο τον Μπαρκς θεωρώ εγγύηση :)

Οι υπόλοιποι σεναριογράφοι που διάβασα είτε θα είναι αδιάφοροι, είτε κουραστικοί (Ρόσα), είτε απλά αξιοπρεπείς (Μαρτίνα, Ρότα), είτε του ύψους και του βάθους (Σκάρπα).

Θα διαφωνήσω...

Δεν είναι μόνο ο Μπαρκς εγγύηση....

Δεν έχουν μόνο οι παλιοί φτιάξει ωραίες ιστορίες. Από ότι καταλαβαίνω φίλε @ Laz33  έχεις ασχοληθεί μόνο με εκδόσεις παλαιότερες αλλά μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και νέοι σχεδιαστές οι οποίοι συνεχίζουν την καλή δουλειά:new:

 

Για παράδειγμα ο Αρίλντ Μίντουν, ο Κάρι Κάρχομεν με τις περιπέτειες του Θείου Σκρουτζ, ο Κάρλος Μότα με τα μπλεξίματα της Ματζικας είναι μερικοί από τους καλύτερους

 

Αναφέρω και μια ιστορία για τον καθένα (που έχουμε δει πρόσφατα στην Ελλάδα)

 

ΜΙΝΤΟΥΝ: Μία ιστορία από το Κλοντάικ

ΚΑΡΙ ΚΑΡΧΟΜΕΝ: Σπίτι μου Σπιτάκι μου

ΚΑΡΛΟΣ ΜΟΤΑ: Επιστροφή στα Θρανία

 

25 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Όμως οι μεταγενέστερες ιστορίες της είναι πολύ καλές. Έχουν νότα σουρεαλισμού πάντα αλλά δεν συγκρίνονται.

Συμφωνώ μαζί σου @ Manitou . Στην αρχή δεν είχε και πολύ καλές ιστορίες αλλά οι καινούργιες της είναι φανταστικές!

 

Τώρα από τα μεγάλα σήριαλ προτιμώ τις Ιστορίες της πλώρης και τα ημερολόγια του Σερ Μίκυ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, doom είπε:

Συμφωνώ με τους παρακάτω χρήστες :lol:

 

Εμένα Μ αρέσει. Περί ορεξεως κολοκυθόπιτα.

 

https://inducks.org/comp2.php?kind=nk&creat=RMi&imgmode=1&vdesc2=on&vdesc=en&sort1=votes

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

 

Eιναι πιο σοβαρη μια γατα-επιθεωρητης απο ενα ποντικι-ντετεκτιβ ?

 

Νομιζω γινεσαι λιγο ρατσιστης :lol::lol:

 

 

:lol: :lol:

 

Εντάξει, θα προτιμούσα να μην είχαμε γενικώς ανθρωπόμορφους χαρακτήρες σε αστυνομικές νουάρ ιστορίες, αλλά τουλάχιστον στα Μπλάκσαντ δεν έχουμε χαριτωμένους τύπους, φάση Μίκυ.

Είναι πιο άγριοι και πιο "ενήλικα" σχεδιασμένοι. Δεν έχουμε ντίσνεϋ σχέδιο :)

 

btw γάτος είναι ο Μπλάκσαντ, όχι γάτα :)
Και σημειολογικά να το πάρουμε πάντως, ένας γάτος είναι πιο κατάλληλος για ντετέκτιβ από έναν ποντικό. Δεν είναι τυχαίο ότι λέμε την έκφραση "που το κατάλαβες ρε αυτό; Γάτα είσαι".
Δεν λέμε "που το κατάλαβες αυτό; Ποντίκι είσαι" :lol:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12916
  • Reputation:   94429
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ζητώ, προκαταβολικά, συγγνώμη για το off-topic! :sorry:

 

Όσον φορά τις γυναίκες δημιουργούς της Disney, βάζω στο τραπέζι και την αγαπημένη μου Lara Molinari. :) 

 

Σίγουρα μία μεγάλη μερίδα αναγνωστών θα διαφωνήσει μαζί μου, αλλά μου αρέσει πολύ το σχέδιό της. :love4:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 16/2/2022 στο 2:38 ΜΜ, Manitou είπε:

 

Είδες όμως ότι δεν είναι πάντα τόσο απλά τα σενάρια που σου λέγαμε? Που να δεις τον Double Duck. Χαμός. Συνομωσίες πράκτορες διπλά παιχνίδια. Χαμός.

[...]

 

Στα νεότερα ντίσνεϋ, όσον αφορά στο σενάριο, οι Νέες Περιπέτειες του Φάντομ είναι ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει στην Ιταλία - ειδικά η πρώτη σειρά (εδώ, η λειψή ελληνική έκδοση).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

41 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

 

Στα νεότερα ντίσνεϋ, όσον αφορά στο σενάριο, οι Νέες Περιπέτειες του Φάντομ είναι ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει στην Ιταλία - ειδικά η πρώτη σειρά (εδώ, η λειψή ελληνική έκδοση).

Σωστό και αυτό. Επειδή εγώ δεν είμαι πολύ φαν του συγκεκριμένου όλο το ξεχνάω. Έχεις δίκιο όμως. Αν δεν είναι το καλύτερο είναι σίγουρα μέσα στα καλύτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ
  • 1 month later...

  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  292
  • Reputation:   2339
  • Achievement Points:  354
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Παρατήρησα ότι πλέον δεν πετυχαίνεις εύκολα έξω (λχ σε περίπτερα) τεύχη των Μεγάλων Σήριαλ όπως γίνεται με το ΜΜ και το ΚΟΜΙΞ, γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Παρατήρησα ότι πλέον δεν πετυχαίνεις εύκολα έξω (λχ σε περίπτερα) τεύχη των Μεγάλων Σήριαλ όπως γίνεται με το ΜΜ και το ΚΟΜΙΞ, γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

Λογικά μικρό σχετικά τιράζ με βάση τη ζήτηση και έλλειψη αποθεματος. Τα μεγάλα σήριαλ ήταν μια από τις πιο πετυχημένες ιδέες του Τερζόπουλου και γίνονταν ανάρπαστα. Τα λιγότερο καλά υπάρχουν ακόμα στα περίπτερα αλλά και αυτά όχι σε μεγάλο πλήθος 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 2/15/2022 at 11:10 PM, Laz33 said:

Δεν έχω διαβάσει τις 4 πρώτες που λέτε ότι είναι καλές. Αλλά λίγο που το έψαξα δεν με πολυτραβάνε. Απ΄τη μια οι μέτριες βαθμολογίες στο inducks, απ΄την άλλη γυναίκα σεναριογράφος κόμικς... δεν νομίζω να μ΄αρέσουν :thinking:


Μέτριες? Από μια ματιά που έριξα στο Παπιομυστήριο βλέπω στο inducks να είναι θέση 625 (οτιδήποτε στην χιλιάδα είναι άξιο τσεκαρίσματος), και στο goodreads, αλλά με μόλις 35 ratings, έχει 4,66. 

τα ratings φαίνονται λίγα, αλλά ο Scarpa διψήφια ratings έχει (και μου αρέσει που τα περισσότερα είναι κάτω από 4. συμφωνώ :D ), ο δε Guido Martina μονοψήφια. Προφανώς είναι πολύ λίγοι αυτοί που διαβάζουν ιταλικά disney και ταυτόχρονα αξιώνονται να βάλουν βαθμολογία στο goodreads. (ίσως γιατί το κάνουν στο inducks?)

Η Ziche είναι πάντως του σουρεαλισμού. Πιο σουρεαλιστική από τον Αχιλλέα Ταλόν, λιγότερο από τον Gotlib. Δέχομαι το ότι μπορεί να μη σου κάνει ως χιούμορ. Παπιομυστήριο και Σπλας πάντως, τα λατρεύω :) (όχι όμως τη Ληστεία)

 

:cheers5: 

ΥΓ ειπαν οι άλλοι για το ποια από εδώ αξίζουν :) τσέκαρε πάντως και τις Όταν ο Φάντομ τρώει πολύ. Πιάστες χρονολογικά (όπως βγήκαν στην Ιταλία) διότι την έχουν την πτώση. Ένα τσικ πιο σουρρεαλιστικές από αυτές της Ziche και με λιγότερες σελίδες (άρα μικρότερο commitment) άμα τυχόν κρίνεις από τις πρώτες 1-2 ότι δεν σου κάνουν :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17598
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mεγαλα σηριαλ 10

 

MegalaSirial_0010.jpg  MegalaSirial_0010z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  39774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  54
  • Reputation:   213
  • Achievement Points:  54
  • Days Won:  0
  • With Us For:  459 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια σας παιδιά! Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί το τεύχος "10. Αστρόπλοιο $ Μακ Ντακ" και το τεύχος "14. Φάντομ εναντίον όλων", είναι τόσο εξωφρενικά ακριβά στην αγορά των μεταχειρισμένων συγκριτικά με όλα τα υπόλοιπα της σειράς; Μιλάμε για τιμές που αγγίζουν τα 200 ευρώ και σε πιάνει ίλιγγος για τεύχος μόλις 15 ετών.. Τα υπόλοιπα έχουν πολύ νορμάλ τιμές 5-20 ευρώ.. Καμία ιδέα; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

6 ώρες πριν, SpiroSym είπε:

Γεια σας παιδιά! Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί το τεύχος "10. Αστρόπλοιο $ Μακ Ντακ" και το τεύχος "14. Φάντομ εναντίον όλων", είναι τόσο εξωφρενικά ακριβά στην αγορά των μεταχειρισμένων συγκριτικά με όλα τα υπόλοιπα της σειράς; Μιλάμε για τιμές που αγγίζουν τα 200 ευρώ και σε πιάνει ίλιγγος για τεύχος μόλις 15 ετών.. Τα υπόλοιπα έχουν πολύ νορμάλ τιμές 5-20 ευρώ.. Καμία ιδέα; :thinking:

επειδή είχαν μέσα τα συναρμολογούμενα. Φαντάζομαι η τιμή που αναφέρεις δε θα είναι μόνο για το τεύχος αλλά μαζί με το παιχνίδι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13524
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Oχι ειναι μονο για το τευχος....

Σε αυτα παει, εφοσον βρεθηκαν 1-2 που πουληθηκαν σε τετοιες τιμες, το μαθαινουν οι υπολοιποι και ακολουθουνε αναλογως.

 

Τωρα αμα αξιζουν ή οχι τα λεφτα τους αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 22/2/2023 στο 3:10 ΠΜ, SpiroSym είπε:

Γεια σας παιδιά! Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί το τεύχος "10. Αστρόπλοιο $ Μακ Ντακ" και το τεύχος "14. Φάντομ εναντίον όλων", είναι τόσο εξωφρενικά ακριβά στην αγορά των μεταχειρισμένων συγκριτικά με όλα τα υπόλοιπα της σειράς; Μιλάμε για τιμές που αγγίζουν τα 200 ευρώ και σε πιάνει ίλιγγος για τεύχος μόλις 15 ετών.. Τα υπόλοιπα έχουν πολύ νορμάλ τιμές 5-20 ευρώ.. Καμία ιδέα; :thinking:

Όπως λέει ο φίλος @ hardivic , τα δύο αυτά τεύχη, περιείχαν συναρμολογούμενες φιγούρες. Απ' όσο θυμάμαι( νομίζω σε ποστ του @ PhantomDuck το είχα διαβάσει) τυπώθηκαν λιγότερα τεύχη λόγω των μινιατούρων, με αποτέλεσμα να φύγουν κατ' ευθείαν για επαρχία. Έτσι, από το 2007, όταν δηλαδή κυκλοφόρησαν, αυτά τα δύο τομάκια ήταν σπάνια.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και μιλάμε μόνο για τα τεύχη εεε. Χωρίς μινιατούρες. Απαράδεκτη τιμή 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17598
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τευχος 11

 

MegalaSirial_0011.jpg  MegalaSirial_0011z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4386
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Τελείωσα τα δύο τεύχη του Πράκτορα Ντακ.

Για τις ιστορίες δεν έχω πολλά να πω, είχα ήδη διαβάσει μερικές από αυτές και θυμόμουν ότι ήταν καλές, αλλά μετά από αυτούς τους τόμους πιστεύω πως είναι από τις καλύτερες ιταλικές υποσειρές και τη προτείνω σε όλους τους Ντισνεϊκούς που δεν την έχουν ήδη.

 

Λυπάμαι μόνο επειδή τώρα θα είναι πολύ δύσκολο να βρω τις επόμενες ιστορίες της σειράς, στα ελληνικά τουλάχιστον, εκτός και αν βρω τα συγκεκριμένα τεύχη του Μίκυ Μάους που τα έχουν. Πολύ κρίμα γιατί το γενικό storyline της σειράς είναι πολύ ενδιαφέρον. Αναρωτιέμαι αν ο Τερζόπουλος θα είχε βγάλει και όλους τόμους του Πράκτορα Ντακ στα Μεγάλα Σήριαλ αν δεν είχε χρεοκοπήσει.

Επεξεργασία από Rombax
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ποιος ξέρει. Μπορεί. Πάντως οι ιστορίες του πράκτορα Ντακ (τουλάχιστον οι πρώτες) ήταν απίθανες. Μετά έπεσε λίγο το επίπεδο. Αν ψάξεις να βρεις τις ιστορίες του πράκτορα Ντακ που πρόλαβε να δημοσιεύσει ο Τερζόπουλος στα Μίκυ Μαους του θα σου αρέσουν πολύ. Οι τελευταίες (που σχεδόν όλες έχουν δημοσιευτεί στο νέο Μίκυ Μαους) αρχίζουν και πέφτουν όσο περνάει ο καιρός. Πάντως είναι πάρα πολλές. Μόνο με το inducks θα βγάλεις άκρη .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Δεν θυμάμαι ποια ιστορία του αγαπητού πράκτορα ήταν( ενδεχομένως να πρόκειται για την "τοξική βροχή" ή για την "επιχείρηση όλεθρος", κάποια από τις δύο σίγουρα), αλλά θυμάμαι ότι επιτέλους, έμπαινε τέλος στην εγκληματική δραστηριότητα της οργάνωσης Ζ. Ε λοιπόν, πιο αδιάφορο φινάλε σε ένα story arc τόσων ετών( εάν όντως, πρόκειται για την τοξική βροχή τότε έτρεχε η ιστορία με την οργάνωση Ζ τέσσερα χρόνια στην Ιταλία), δεν θα μπορούσε να υπάρχει! Ο ορισμός του φλατ! Γενικά νομίζω ότι από εκεί ξεκίνησε η σταδιακή πτώση! Δηλαδή, η σειρά, έφθασε στο αποκορύφωμά της κάπου εδώ( απίθανη ιστορία) κι έκτοτε, είδαμε αναμφίβολα ορισμένες εξαιρετικές ιστορίες( όπως αυτή, αυτή, αυτή, αυτή κι αυτή), οι οποίες όμως δεν ξεχωρίζουν ιδιαίτερα κι αυτό οφείλεται, κατά τη γνώμη μου πάντα, στο ότι πλέον δεν υπάρχει μία κεντρική απειλή. Τα πρώτα τέσσερα-πέντε χρόνια, η Μυστική οργάνωση, είχε να αντιμετωπίσει την Οργάνωση Ζ. Κάποια στιγμή λοιπόν, αυτό τελείωσε, με αποτέλεσμα να βλέπουμε την τελευταία δεκαετία καλές, σχετικά, ιστορίες οι οποίες όμως είναι καταδικασμένες να είναι αυτοτελείς! Αντιθέτως, παλαιότερα, ήξερες ότι και να τέλειωνε μια ιστορία, ο αγώνας με την Οργάνωση Ζ, θα συνεχιζόταν στις επόμενες ιστορίες!:beer:

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4386
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

42 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Δεν θυμάμαι ποια ιστορία του αγαπητού πράκτορα ήταν( ενδεχομένως να πρόκειται για την "τοξική βροχή" ή για την "επιχείρηση όλεθρος", κάποια από τις δύο σίγουρα), αλλά θυμάμαι ότι επιτέλους, έμπαινε τέλος στην εγκληματική δραστηριότητα της οργάνωσης Ζ. Ε λοιπόν, πιο αδιάφορο φινάλε σε ένα story arc τόσων ετών( εάν όντως, πρόκειται για την τοξική βροχή τότε έτρεχε η ιστορία με την οργάνωση Ζ τέσσερα χρόνια στην Ιταλία), δεν θα μπορούσε να υπάρχει! Ο ορισμός του φλατ! Γενικά νομίζω ότι από εκεί ξεκίνησε η σταδιακή πτώση! Δηλαδή, η σειρά, έφθασε στο αποκορύφωμά της κάπου εδώ( απίθανη ιστορία) κι έκτοτε, είδαμε αναμφίβολα ορισμένες εξαιρετικές ιστορίες( όπως αυτή, αυτή, αυτή, αυτή κι αυτή), οι οποίες όμως δεν ξεχωρίζουν ιδιαίτερα κι αυτό οφείλεται, κατά τη γνώμη μου πάντα, στο ότι πλέον δεν υπάρχει μία κεντρική απειλή. Τα πρώτα τέσσερα-πέντε χρόνια, η Μυστική οργάνωση, είχε να αντιμετωπίσει την Οργάνωση Ζ. Κάποια στιγμή λοιπόν, αυτό τελείωσε, με αποτέλεσμα να βλέπουμε την τελευταία δεκαετία καλές, σχετικά, ιστορίες οι οποίες όμως είναι καταδικασμένες να είναι αυτοτελείς! Αντιθέτως, παλαιότερα, ήξερες ότι και να τέλειωνε μια ιστορία, ο αγώνας με την Οργάνωση Ζ, θα συνεχιζόταν στις επόμενες ιστορίες!:beer:

 

Πολύ κρίμα αυτό που λες. Μου άρεσε πολύ που η σειρά αυτή είχε μια κεντρική πλοκή που συνεχιζόταν σε κάθε ιστορία. Την έκανε να διαφοροποιείται από άλλες σειρές όπου οι ιστορίες είναι ανεξάρτητες, έχοντας το πολύ μερικές αναφορές η μια στην άλλη ή κάποιους κοινούς χαρακτήρες.

 

Και πάλι όμως θα ήθελα να αποκτήσω τις επόμενες ιστορίες για να ξέρω τη συνέχεια της ιστορίας, ακόμα και αν δεν είναι ικανοποιητική. Θέλω πολύ να μάθω ποιος ήταν αυτός που προσέλαβε τον Γκόμεζ.

 

Επίσης, έχω μερικές ελπίδες για το reboot της σειράς. Ξέρω ότι δεν άρχισε πολύ καλά αλλά μερικές από τις τελευταίες ιστορίες έχουν καλές κριτικές στο inducks (ένας τύπος μάλιστα λέει ότι μια από αυτές είναι η καλύτερη της σειράς), όποτε θέλω να πιστεύω πως η σειρά ξαναπαίρνει τη φόρα της. Βέβαια αυτές τις ιστορίες θα τις δούμε σε δυο με τρία χρόνια, οπότε δεν έχει πολύ νόημα να συζητάμε για αυτές τώρα.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3256
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

10 ώρες πριν, Rombax είπε:

 

Πολύ κρίμα αυτό που λες. Μου άρεσε πολύ που η σειρά αυτή είχε μια κεντρική πλοκή που συνεχιζόταν σε κάθε ιστορία. Την έκανε να διαφοροποιείται από άλλες σειρές όπου οι ιστορίες είναι ανεξάρτητες, έχοντας το πολύ μερικές αναφορές η μια στην άλλη ή κάποιους κοινούς χαρακτήρες.

 

Και πάλι όμως θα ήθελα να αποκτήσω τις επόμενες ιστορίες για να ξέρω τη συνέχεια της ιστορίας, ακόμα και αν δεν είναι ικανοποιητική. Θέλω πολύ να μάθω ποιος ήταν αυτός που προσέλαβε τον Γκόμεζ.

 

Επίσης, έχω μερικές ελπίδες για το reboot της σειράς. Ξέρω ότι δεν άρχισε πολύ καλά αλλά μερικές από τις τελευταίες ιστορίες έχουν καλές κριτικές στο inducks (ένας τύπος μάλιστα λέει ότι μια από αυτές είναι η καλύτερη της σειράς), όποτε θέλω να πιστεύω πως η σειρά ξαναπαίρνει τη φόρα της. Βέβαια αυτές τις ιστορίες θα τις δούμε σε δυο με τρία χρόνια, οπότε δεν έχει πολύ νόημα να συζητάμε για αυτές τώρα.

 

 

Μήπως παιδιά ξέρετε ποτε περίπου δημοσιεύτηκαν οι υπόλοιπες ιστορίες του reboot; Πιστεύω ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι παρά την αδύναμη πρώτη ιστορία. Επίσης η πρώτη ιστορία δεν είχε και το καλύτερο σχέδιο ( του reboot). Πάντως εγώ πιστεύω ότι θα δούνε μερικές από τον επόμενο μήνα αν και δεν είμαι σίγουρος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4386
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

27 λεπτά πριν, natsos είπε:

Μήπως παιδιά ξέρετε ποτε περίπου δημοσιεύτηκαν οι υπόλοιπες ιστορίες του reboot; Πιστεύω ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι παρά την αδύναμη πρώτη ιστορία. Επίσης η πρώτη ιστορία δεν είχε και το καλύτερο σχέδιο ( του reboot). Πάντως εγώ πιστεύω ότι θα δούνε μερικές από τον επόμενο μήνα αν και δεν είμαι σίγουρος.

 

Η επόμενη ιστορία του reboot που δεν έχουμε δει στην Ελλάδα είχε δημοσιευτεί στο Topolino το 2020. Στο ΜΜ της Καθημερινής είμαστε ακόμη στις ιστορίες του 2018, για αυτό λέω πως θα περάσουν μερικά χρόνια πριν δούμε τη συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3256
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

57 λεπτά πριν, Rombax είπε:

 

Η επόμενη ιστορία του reboot που δεν έχουμε δει στην Ελλάδα είχε δημοσιευτεί στο Topolino το 2020. Στο ΜΜ της Καθημερινής είμαστε ακόμη στις ιστορίες του 2018, για αυτό λέω πως θα περάσουν μερικά χρόνια πριν δούμε τη συνέχεια.

Πάντως αυτό το κενό δεν το λες και μικρό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

:beer:@ natsos , πάντως εάν ενδιαφέρεσαι για το reboot, είχα φτιάξει πριν από πολλά φεγγάρια, μια δημοσκόπηση για αυτό! Κοίτα εδώ!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4386
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

21 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

 

@ Θοδωρής Καραπάνος  έχεις κάνει ένα λαθάκι στο πρώτο και το τελευταίο link και δε λειτουργούν σωστά

Επεξεργασία από Rombax
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17598
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τευχος 32

 

MegalaSirial_0032.jpg  MegalaSirial_0032z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3256
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Διαβάζοντας σε ηλεκτρονική μορφή το παπιομυστήριο έχω να πω πως αυτή πρέπει να ήταν η πιο αστεία ιστορία κόμικς που έχω διαβάσει! Το σενάριο της Ζίκε είναι από τα πιο ευφάνταστα που έχω δει. Τα χάος που προκαλείται στην Λιμνούπολη είναι πραγματικά τρελό. Μακάρι να μπορούσα να το πάρω σε φυσική μορφή!

 

Επίσης διάβασα και τον Μεγάλο Σπλας, ο οποίος μου φάνηκε αρκετά τρελός, από άποψη σεναρίου. Ειδικά το τέλος μπορείς να πεις πως δεν το περιμένεις, παρόλο που αντιλήφθηκα ότι κάτι συνέβαινε με τον Βαλέριο Βίβιπερ.

 

Μπορώ να πω πως τα συστήνω ανεπιφύλακτα , καθώς το γέλιο είναι άφθονο!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4386
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Πριν από 1 ώρα, natsos είπε:

Διαβάζοντας σε ηλεκτρονική μορφή το παπιομυστήριο έχω να πω πως αυτή πρέπει να ήταν η πιο αστεία ιστορία κόμικς που έχω διαβάσει! Το σενάριο της Ζίκε είναι από τα πιο ευφάνταστα που έχω δει. Τα χάος που προκαλείται στην Λιμνούπολη είναι πραγματικά τρελό. Μακάρι να μπορούσα να το πάρω σε φυσική μορφή!

 

Επίσης διάβασα και τον Μεγάλο Σπλας, ο οποίος μου φάνηκε αρκετά τρελός, από άποψη σεναρίου. Ειδικά το τέλος μπορείς να πεις πως δεν το περιμένεις, παρόλο που αντιλήφθηκα ότι κάτι συνέβαινε με τον Βαλέριο Βίβιπερ.

 

Μπορώ να πω πως τα συστήνω ανεπιφύλακτα , καθώς το γέλιο είναι άφθονο!

:beer:

 

Δεν έχω διαβάσει ακόμα το Παπιομυστηριο, αυτό δεν είναι η ιστορία οπου όλοι οι Ντακ συμμετέχουν σε μια τηλεοπτική σειρά? :thinking:

 

Πάντως για τον Μεγάλο Σπλας συμφωνώ απόλυτα. Είναι από τις πιο περίεργες ιστορίες που έχω διαβάσει, αλλά μου άρεσε πολύ. Σπάνια βλέπεις όλους αυτούς τους χαρακτήρες να αλληλεπιδρουν ο ένας με τον άλλον. Και τα αστεία ήταν πολύ καλά. Γενικά αν και σουρεαλιστικό μου αρέσει το στυλ της Ζίτσε. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3256
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Πριν από 1 ώρα, Rombax είπε:

 

Δεν έχω διαβάσει ακόμα το Παπιομυστηριο, αυτό δεν είναι η ιστορία οπου όλοι οι Ντακ συμμετέχουν σε μια τηλεοπτική σειρά? :thinking:

 

Πάντως για τον Μεγάλο Σπλας συμφωνώ απόλυτα. Είναι από τις πιο περίεργες ιστορίες που έχω διαβάσει, αλλά μου άρεσε πολύ. Σπάνια βλέπεις όλους αυτούς τους χαρακτήρες να αλληλεπιδρουν ο ένας με τον άλλον. Και τα αστεία ήταν πολύ καλά. Γενικά αν και σουρεαλιστικό μου αρέσει το στυλ της Ζίτσε. :beer:

Πάντως αν θες να το διαβάσεις εδώ είναι ο σύνδεσμος:

https://users.sch.gr/vasanagno/php/comics.php?x=32&b=-43

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.