Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 

Παιδιά, οι Νέες Περιπέτειες τού Φάντομ, είναι κάτι το ξεχωριστό. Ξεφεύγουν και από κάτι παλιές χαζές δικές του και του Σούπερ Γκούφυ κυρίως, με εξωγήινους. Εδώ μπαίνουμε σ' ένα καινούργιο κομικσικό "σύμπαν" με πρωτότυπες συλλήψεις (εβρονιανοί, κόκορον, ξαντούμ, Νο 1 και Νο 2 κλπ.) δοσμένο με μεγάλη επιτυχία, με φουτουριστικό συχνά σχέδιο (μα για το μέλλον -future- μιλάμε και αυτό σημαίνει φουτουρισμός, τεχνοτροπία τού μέλλοντος), που ορισμένες φορές δυσκολευόμαστε να το παρακολουθήσουμε αλλά δεν παύει να μας συναρπάζει, με πλοκή που καμιά φορά δεν είναι εύκολο να κατανοήσουμε αλλά δεν παύει να μας κρατάει σε εγρήγορση και αγωνία κ.ο.κ. ΄Ομως όλα αυτά έχουν δημιουργήσει ένα -κατά τη γνώμη μου- "θαυμαστό καινούργιο κόσμο", "a brave new world" για να θυμηθούμε τον Aldous Huxley- που εμένα τουλάχιστον με ενθουσιάζει.

Λόγια Θεσσαλονικιού μέλους (φανερώσου αν τολμάς :ego: ) : "Σχεδόν όλοι οι Ντισνεϋάκηδες έχουν ξετρελαθεί με το PKNA, αλλά δεν πιάνουν με την καμία υπερηρωικά που είναι το real deal.".
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 841
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Παιδιά, οι Νέες Περιπέτειες τού Φάντομ, είναι κάτι το ξεχωριστό. Ξεφεύγουν και από κάτι παλιές χαζές δικές του και του Σούπερ Γκούφυ κυρίως, με εξωγήινους. Εδώ μπαίνουμε σ' ένα καινούργιο κομικσικό "σύμπαν" με πρωτότυπες συλλήψεις (εβρονιανοί, κόκορον, ξαντούμ, Νο 1 και Νο 2 κλπ.) δοσμένο με μεγάλη επιτυχία, με φουτουριστικό συχνά σχέδιο (μα για το μέλλον -future-  μιλάμε και αυτό σημαίνει φουτουρισμός, τεχνοτροπία τού μέλλοντος), που ορισμένες φορές δυσκολευόμαστε να το παρακολουθήσουμε αλλά δεν παύει να μας συναρπάζει, με πλοκή που καμιά φορά δεν είναι εύκολο να κατανοήσουμε αλλά δεν παύει να μας κρατάει σε εγρήγορση και αγωνία κ.ο.κ. ΄Ομως όλα αυτά έχουν δημιουργήσει ένα -κατά τη γνώμη μου- "θαυμαστό καινούργιο κόσμο", "a brave new world" για να θυμηθούμε τον Aldous Huxley- που εμένα τουλάχιστον με ενθουσιάζει.

 

Και μόλις περιέγραψες ένα τυπικό αμερικάνικο "υπερηρωικό" τεύχος Τρύφωνα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Λόγια Θεσσαλονικιού μέλους (φανερώσου αν τολμάς :ego: ) : "Σχεδόν όλοι οι Ντισνεϋάκηδες έχουν ξετρελαθεί με το PKNA, αλλά δεν πιάνουν με την καμία υπερηρωικά που είναι το real deal.".

:fiou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Εννοείται να πω ότι έψαξα σε αρκετά μέρη και δε το βρήκα.

 

Terzopoulos Summer Rules :DJO:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5345
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6073 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Παρακάτω στο spoiler έχω βάλει μερικά καρέ, 1 από την ιστορία "Το Μυστικό της Βίλλας των Ρόδων" και 8 από την ιστορία "Φάντομ Ντακ εναντίον Φαντόμια" που δείχνουν την μετάφραση αυτών των καρέ το 1985 και 1986 αντίστοιχα καθώς και της σημερινής επανέκδοσης.  Ο λόγος που τα βάζω είναι επειδή η μετάφραση ειδικά της δεύτερης ιστορίας είναι από την αρχή μέχρι το τέλος πολύ ιδιαίτερη (στην καλύτερη περίπτωση :P) που όταν την διάβασα ήμουνα σίγουρος ότι δεν ήταν ούτε στο ελάχιστο κοντά στα αυθεντικά μπαλονάκια του Guido Martina.  :respect:


 


Τα βάζω μέσα σε spoiler γιατί είναι από καρέ των δύο ιστοριών και μπορεί κάποιος να μην θέλει να τα δει πριν διαβάσει τις ιστορίες.


 


 


 


Το αριστερά καρέ είναι της παλαιάς έκδοσης και το δεξιά της καινούριας!


 


Από την "Μυστικό της Βίλλας των Ρόδων"


 


post-3299-0-33018500-1370947500_thumb.jpg post-3299-0-85538400-1370947784_thumb.jpg


Σελίδα 21 του τόμου και 15 της ιστορίας


 


Από την "Φάντομ Ντακ εναντίον Φαντόμια"


 


post-3299-0-65200100-1370947510_thumb.jpg post-3299-0-26192100-1370947798_thumb.jpg


Σελίδα 73 του τόμου και 3 της ιστορίας


 


post-3299-0-95587200-1370947528_thumb.jpg post-3299-0-27128800-1370947791_thumb.jpg


Σελίδα 79 του τόμου και 9 της ιστορίας


 


post-3299-0-10624200-1370947541_thumb.jpg post-3299-0-36433400-1370947805_thumb.jpg


Σελίδα 85 του τόμου και 15 της ιστορίας


 


post-3299-0-86639600-1370947552_thumb.jpg post-3299-0-73422500-1370947811_thumb.jpg


Σελίδα 90 του τόμου και 20 της ιστορίας


 


post-3299-0-47332100-1370947566_thumb.jpgpost-3299-0-40036100-1370947818_thumb.jpg


Σελίδα 95 του τόμου και 25 της ιστορίας


 


post-3299-0-51171500-1370947584_thumb.jpg post-3299-0-31934500-1370947826_thumb.jpg


Σελίδα 101 του τόμου και 31 της ιστορίας


 


post-3299-0-08858300-1370947603_thumb.jpg post-3299-0-37020900-1370947833_thumb.jpg


Σελίδα 106 του τόμου και 36 της ιστορίας


 


post-3299-0-20776400-1370947620_thumb.jpg post-3299-0-21860900-1370947840_thumb.jpg


Σελίδα 111 του τόμου και 41 της ιστορίας


 


P.S.(1): Οι εικόνες από την καινούρια έκδοση είναι φωτογραφίες και κάποιες όχι τόσο καλές γιατί δεν ήθελα να την καταστρέψω (και δεν είναι καν δική μου).


 


P.S.(2): Οι εικόνες της παλαιάς έκδοσης προέρχονται από το http://comicstrades.me/ αφού τα δικά μου παλαιά περιοδικά βρίσκονται στην Κύπρο και όχι μαζί μου.


 


:blob3:  :blob3:  :blob3:


Επεξεργασία από saravakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

:div: Cult!!!!  :div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:respect:

 

και μαμώ τις συγκρίσεις!!!! :cool::best::cheers::thanks:

 

 

τώρα τι να πω.... σε κάποια καρέ βρίσκω καλύτερες τις παλιές μεταφράσεις, σε κάποια τις καινούργιες. Πάντως οι παλιές είναι εντονότατα πολιτικοποιημένες (και εξυπακούεται ότι στα συγκεκριμένα καρέ τις προτιμάω :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ασυζητητί η παλιά μετάφραση είναι καλύτερη.

 

Μάλλον δεν είναι απλώς καλύτερη είναι αστεία.

 

:respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25820
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  402
  • Reputation:   5411
  • Achievement Points:  402
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Επισημως κ στη Θεσσαλονικη ανοιξε η σηριαλικη σεζον με την αφιξη του ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ! :yahoo:

 

ΥΓ Ηταν φυσικο η μεταφραση να γινει με τα σημερινα "στανταρτς"! :wall: Αλλο το αστειο τοτε αλλο τωρα!Δειτε τα ανεκδοτα... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Επισημως κ στη Θεσσαλονικη ανοιξε η σηριαλικη σεζον με την αφιξη του ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ! :yahoo:

 

ΥΓ Ηταν φυσικο η μεταφραση να γινει με τα σημερινα "στανταρτς"! :wall: Αλλο το αστειο τοτε αλλο τωρα!Δειτε τα ανεκδοτα... :(

Σε εσένα το έφεραν;

 

Μα τι χρήσιμο να έχουμε έναν περιπτερά στο φόρουμ! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η παλιά μετάφραση πραγματικά είναι πιο διασκεδαστική. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο οι διάλογοι ακολουθούν το πρωτότυπο κείμενο ή είναι πιο ελεύθερα δωσμένοι. Πιστεύω το δεύτερο, που φαίνεται πως γινόταν κατά κόρον παλιότερα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25820
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  402
  • Reputation:   5411
  • Achievement Points:  402
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Σε εσένα το έφεραν;

 

Ναι βρε Αγγελουκο αφου το γραφω! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η παλιά μετάφραση πραγματικά είναι πιο διασκεδαστική. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο οι διάλογοι ακολουθούν το πρωτότυπο κείμενο ή είναι πιο ελεύθερα δωσμένοι. Πιστεύω το δεύτερο, που φαίνεται πως γινόταν κατά κόρον παλιότερα :D

πιο ελεύθερα δοσμένοι? μα γιατί το λες αυτό? δεν έχεις ξανακούσει για μπάμιες με φυστίκι? :D :D :D

 

:cheer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5345
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6073 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

πιο ελεύθερα δοσμένοι? μα γιατί το λες αυτό? δεν έχεις ξανακούσει για μπάμιες με φυστίκι? :D :D :D

 

:cheer5:

 

Το αγαπημένο φαγητό των Guido Martina και Romano Scarpa  :blob3:  :blob3:  :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Σε εσένα το έφεραν;

 

Μα τι χρήσιμο να έχουμε έναν περιπτερά στο φόρουμ! :D

 

Παντου ηρθε Αγγελε Σαλονικη, απ το πρωι ειναι, εσυ πως και δεν το βρηκες , περιεργο μου φαινεται! Μαλλον δεν ειχαν ανοιξει ακομα το δεμα με τις νεες αφιξεις απ το πρακτορειο. ;)

 

Οσο για τη μεταφραση, ασυζητητι η παλια!! respect saravako!! :respect: :respect:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Και μόλις περιέγραψες ένα τυπικό αμερικάνικο "υπερηρωικό" τεύχος Τρύφωνα!

 

Σύμπτωση Βασίλη μου γιατί η μοναδική περίοδος που διάβαζα υπερηρωικά, ήταν οι αρχές τών '60, όταν ένας συμμαθητής τού αδελφού μου τού δάνειζε τα κόμικς τού Πεχλιβανίδη (Διαπλανητικά, Παράξενα, Υπεράνθρωπα κλπ.) και τα διάβαζα κι εγώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Παντου ηρθε Αγγελε Σαλονικη, απ το πρωι ειναι, εσυ πως και δεν το βρηκες , περιεργο μου φαινεται! Μαλλον δεν ειχαν ανοιξει ακομα το δεμα με τις νεες αφιξεις απ το πρακτορειο. ;)

 

Οσο για τη μεταφραση, ασυζητητι η παλια!! respect saravako!! :respect: :respect:

 

12:30? Είπαμε, Σαλονίκη, χαλαρά, αλλά όχι κι έτσι :P Σε Today πήγα, στο speaty στη καραμανλή(2 μεγάλα ψιλικατζίδικα δηλαδή, το 2ο και καφετέρια μαζί) και σε ένα άλλο ψιλικατζίδικο εκεί κοντά που έχει και παλιούς τερζόπουλους, αλλά τίποτα :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καταρχάς καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος σχετικά στο forum αλλά πραγματικά ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ τις τοποθετήσεις όλων σας. Ιδιαίτερη μνεία στον υπέροχο Λοχαγό Μαρκ που εντυπωσιάζει με το τρόπο γραφής του παρά το νεαρό της ηλικίας του. Εύγε φίλε.

 

Εγώ παιδιά είμαι γυρω στα 35 φαν των Κομιξ κ ιδιώς των Κομιξ του Ντίσνευ. Γράφω λοιπόν κάτι με βάση το παρακάτω σχόλιο του Λοχαγού μας.

 

Οι πρώτες κλασσικές ιστορίες του Φάντομ Ντακ σχεδιασμένες από τον δημιουργό του Τζιοβάν Μπατίστα Καρπι,τον Γκουίντο Μαρτίνα,τον Μάσσιμο Ντε Βίτα και άλλους καταξιωμένους σχεδιαστές είναι must. :best:

 

Πριν 2 χρόνια,πήγα στο περίπτερο της γειτονιάς μου και αγόρασα το ΑΛΜΑΝΑΚΟ 79# και διάβασα το πρώτο μέρος της ιστορίας <Ο Χρυσός Σκαραβαίος> και με ξετρέλανε!Σενάριο που σε συναρπάζει και σχέδιο απλό και κλασσικό.Το δεύτερο μέρος δεν το έχω διαβάσει.... :P

 

Για αυτό περιμένω πως και πως το τομάκι για να μάθω το δεύτερο μέρος της απολαυστικής αυτής ιστορίας(!) :)

 

Λοιπόν Φίλε Λοχαγέ. Το πρώτο μου κόμιξ ποτέ το διάβασα 15 Μαρτίου 1985 και ηταν το Μικυ μαους 975 με κύρια Ιστορία τον Χρυσό Σκαραβαίο. Τότε ήμουν μόλις 6 χρονών οπότε δεν ήξερα πότε βγαίνουν τα μικυ μαους. Πήγα μετά απο δυο εβδομαδες λοιπον στο περιπτερο με τον πατέρα μου να παρω τη συνέχεια. Οπως φαντάζεστε πηρα το Μικυ μαους 977 και ΕΧΑΣΑ το δεύτερο μέρος. Αλμανάκο έπαιρνα μόνο στην αρχή. Μετά οταν μεγάλωσα λίγο τα έκοψα και έπαιρνα μόνο το ΚΟΜΙΞ. Οπότε δεν πήρα είδηση ότι η ιστορία ξαναβγήκε στο Αλμανακο 80. Να μην πολυλογώ άλλο, ΠΕΡΙΜΕΝΑ 28 χρόνια να διαβάσω τη συνέχεια αυτής της ιστορίας κ το έκανα σήμερα.  :xm:  Ηθελα να το μοιραστώ μαζί σας, Καλή συνέχεια. Συνεχίστε την υπέροχη δουλειά που κάνετε και υπόσχομαι να γράφω πιο συχνά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Καταρχάς καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος σχετικά στο forum αλλά πραγματικά ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ τις τοποθετήσεις όλων σας. Ιδιαίτερη μνεία στον υπέροχο Λοχαγό Μαρκ που εντυπωσιάζει με το τρόπο γραφής του παρά το νεαρό της ηλικίας του. Εύγε φίλε.

 

Εγώ παιδιά είμαι γυρω στα 35 φαν των Κομιξ κ ιδιώς των Κομιξ του Ντίσνευ. Γράφω λοιπόν κάτι με βάση το παρακάτω σχόλιο του Λοχαγού μας.

 

 

Λοιπόν Φίλε Λοχαγέ. Το πρώτο μου κόμιξ ποτέ το διάβασα 15 Μαρτίου 1985 και ηταν το Μικυ μαους 975 με κύρια Ιστορία τον Χρυσό Σκαραβαίο. Τότε ήμουν μόλις 6 χρονών οπότε δεν ήξερα πότε βγαίνουν τα μικυ μαους. Πήγα μετά απο δυο εβδομαδες λοιπον στο περιπτερο με τον πατέρα μου να παρω τη συνέχεια. Οπως φαντάζεστε πηρα το Μικυ μαους 977 και ΕΧΑΣΑ το δεύτερο μέρος. Αλμανάκο έπαιρνα μόνο στην αρχή. Μετά οταν μεγάλωσα λίγο τα έκοψα και έπαιρνα μόνο το ΚΟΜΙΞ. Οπότε δεν πήρα είδηση ότι η ιστορία ξαναβγήκε στο Αλμανακο 80. Να μην πολυλογώ άλλο, ΠΕΡΙΜΕΝΑ 28 χρόνια να διαβάσω τη συνέχεια αυτής της ιστορίας κ το έκανα σήμερα.  :xm:  Ηθελα να το μοιραστώ μαζί σας, Καλή συνέχεια. Συνεχίστε την υπέροχη δουλειά που κάνετε και υπόσχομαι να γράφω πιο συχνά!

 

 

Φίλε μου,σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.....!!! :best:

 

 

Χαίρομαι που μοιράστηκες μαζί μας την προσωπική σου αυτήν εμπειρία που εγώ θα την χαρακτήριζα,κατά την γνώμη μου,ως ανάμνηση μιας παιδικής ευαισθησίας του παρελθόντος,που δεν έκλεισε ποτέ και συνεχίζει να παραμένει ανοιχτή έως την ολοκλήρωση της στο παρόν.Είναι καλό να έχεις παιδικές αναμνήσεις καθώς και συνήθειες ή εμπειρίες από το παρελθόν και όταν μεγαλώνεις,να τις θυμάσαι και να αισθάνεσαι αυτό το κομμάτι της νοσταλγίας που σε ταξιδεύει σε πολύ παλιές στιγμές της ζωής σου,με αποτέλεσμα να νιώθεις ανάμικτα συναισθήματα.

 

 

Εύγε και πιστεύω να την διαβάσεις με την ίδια αγωνία,λαχτάρα και συγκίνηση όπως τότε! :best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λεπόν. Το διάβασα μονορούφι :) Πέραν της βίλας των ρόδων που τη χαζοθυμόμουν, τις άλλες 2 δεν τις θυμόμουνα :) Τις φχαριστήθηκα και νομίζω ότι μεγάλο ρόλο παίζει το ότι αυτός εδώ δεν είναι ο Φάντομ Ντακ που ξέρουμε/έχουμε συνηθίσει. Έχει περισσότερη σχέση με τον Φαντομά παρά με τους υπερήρωες. Είναι κλέφτης, παράνομος και τον κυνηγάει και η αστυνομία! :D 

 

Νομίζω ότι *μόνο* έτσι θα μπορούσαν να παρουσιαστούν αυτές οι ιστορίες. Όλες μαζί και με την ένδειξη ότι είναι οι πρώτες του χαρακτήρα. Ειδάλλως θα δημιουργούταν ένα αίσθημα ασυνέπειας στον χαρακτήρα.

 

πολύ καλή αγορά :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβασα το Φαντομ και θα συμφωνησω με τον germanicus  οτι σημαντικο  ρoλο παiζει το oτι αυτoς εδω δεν είναι ο Φάντομ Ντακ που εχουμε συνηθισει και εχει πιο πολυ σχεση με τον Φαντομια τον κλεφτη αριστοκρατη και αυτο μου αρεσε! Τα Μεγαλα Σηριαλ ξεκινησαν πολυ δυνατα φετος!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προσωπικά απόλαυσα τον τόμο περισσότερο από οποιαδήποτε περιπέτεια έχω διαβάσει με τον Φάντομ Ντακ στα ΑΛΜΑΝΑΚΟ (απλό, Σούπερ, απ' όλα με τζατζίκι whatever) τα τελευταία 10 χρόνια. Μεστά σενάρια ρε παιδάκι μου, όχι ότι να ναι τσίου-τσίου μανταλάκια. :)

Όσο αφορά την ...ηθική ακεραιότητα (ή την έλλειψη αυτής) του Ντόναλντ σε αυτές τις περιπέτειες, έχοντας διαβάσει κάμποσες ιστορίες της εποχής εκείνης δεν μου κάνει εντύπωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Κι εγώ πάντα αγαπούσα αυτές τις παλιές καλές ιστορίες στις οποίες η δράση τού Φάντομ ακροβατούσε μεταξύ νομιμότητας και παρανομίας και σίγουρα θα αγόραζα   τον τόμο αν δεν είχα τρεις φορές το "Μυστικό τής Βίλας τών Ρόδων", δυο φορές τον "Χρυσό Σκαραβαίο", και από μια φορά τις άλλες δύο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ασυζητητί η παλιά μετάφραση είναι καλύτερη.

 

Μάλλον δεν είναι απλώς καλύτερη είναι αστεία.

 

:respect:

 

 

Η παλιά μετάφραση πραγματικά είναι πιο διασκεδαστική. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο οι διάλογοι ακολουθούν το πρωτότυπο κείμενο ή είναι πιο ελεύθερα δωσμένοι. Πιστεύω το δεύτερο, που φαίνεται πως γινόταν κατά κόρον παλιότερα :D

 

Πραγματικά οι παλιές μεταφράσεις είναι απολαυστικότερες...!

Οι καινούριες είναι πιο γλυκανάλατες θα έλεγα και δεν προσφέρουν το κάτι παραπάνω στην ιστορία...!

Όσον αφορά το πρώτο μεγάλο σήριαλ του 2013,θεωρώ ότι είναι μία ευχάριστη έκπληξη σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια...!

Έχει πολύ καλές ιστορίες που σε κάνουν να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου...!

Ελπίζω ότι θα συνεχίσει το ίδιο δυναμικά...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οι μεταφράσεις της δεκαετίας 70' - '80, ήταν εντελώς ό,τι να 'ναι. Για λίγο είναι όντως διασκεδαστικές, όμως σε σταθερή βάση είναι πολύ κουραστικές. Άσε που χάνεις το νόημα πολλές φορές λόγω παράφρασης. Τώρα που βλέπω τις μεμονωμένες εικόνες γελάω επειδή είναι διασκεδαστικές, όμως με τίποτα δεν θα ήθελα να διαβάζω τέτοιες μεταφράσεις στα τωρινά κόμικς.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στις παλιές μεταφράσεις με ενοχλούσε πολύ η απόδοση των διάφορων ονομάτων που είχαν οι "δευτερεύοντες" χαρακτήρες και οι "κομπάρσοι"...!

Ο Ντόναλντ πχ αποκαλούσε τον γείτονά του Κωστάκη,Βασιλάκη ή ο Σκρουτζ τον υπάλληλό του Τάσο κ.ά....! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 Άσε που χάνεις το νόημα πολλές φορές λόγω παράφρασης.

Και παραφροσύνης. :P

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα καρέ όπου συζητάνε ο Κύρος με τον Ντόναλντ και ο Κύρος λέει στο ξεκάρφωτο ότι θα πάει να λούσει τα μαλλιά του για να είναι η πιο ωραία της πόλης (ή κάτι τέτοιο). :confuse:

Ώρες ώρες μου έδινε την εντύπωση ότι ο μεταφραστής έγραφε ό,τι να ΄ναι για να κάνει πλάκα σε φίλους του που θα διάβαζαν τα τεύχη... :prank:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μάλλον έκαναν κόντρες με τους μεταφραστές του Καμπανά για το ποιος θα κάνει την πιο άκυρη μετάφραση. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα καρέ όπου συζητάνε ο Κύρος με τον Ντόναλντ και ο Κύρος λέει στο ξεκάρφωτο ότι θα πάει να λούσει τα μαλλιά του για να είναι η πιο ωραία της πόλης (ή κάτι τέτοιο). :confuse:

 

 

Τα γύρισε κι ο Κύρος...? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μεγάλα Σήριαλ 41:

 

MegalaSirial_0041.jpg

 

dionik_inducks_small.png για τον τόμο.

 

(Πάω να διαβάσω Αστρονομία και Χημεία τώρα, το τομάκι ας περιμένει ως αύριο.) :P:praff:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.