Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pink Panther Show, (The) (1969-1980)


Leonidas1994

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Τι μπορεί κανείς να πρωτοπεί για τον Ροζ Πάνθηρα. Οι περισσότεροι από εμάς μ' αυτόν μεγάλωσαν και με τον ίδιο μεγαλώνουν τώρα τα παιδιά μας (και συνεχίζουμε να μεγαλώνουμε κι εμείς).

Ο Ροζ Πάνθηρας είναι ένας χαρακτήρας εμπνευσμένος από τον πολύ γνωστό και βραβευμένο με Όσκαρ (το 2004) σκηνοθέτη Blake Edwards. Χρησιμοποίησε τον εν λόγω χαρακτήρα το 1963 στην ομωνυμη ταινία του. Η ταινία αυτή είχε αρκετές συνέχειες από τον ίδιο (5 στο σύνολο) και ακόμη μία παίχτηκε στους κινηματογράφους πριν από ένα χρόνο. Ο Ροζ Πάνθηρας ως κινούμενο σχέδιο πρωτοεμφανίστηκε το 1964. Συνολικά παίχτηκαν 124 shorts με καταπληκτικό αποτέλεσμα (αν και αργότερα κι άλλοι προσπάθησαν να συνεχίσουν τη σειρά αυτή χωρίς το ίδιο αποτέλεσμα). Το πρώτο μάλιστα επεισόδιο (The Pink Phink) βραβεύτηκε παίρνοντας το βραβείο Όσκαρ για το Best Short Subject (Cartoons).



post-1307-1171975124_thumb.jpg


Ο Ροζ Πάνθηρας είναι ακριβώς αυτό που λέει το όνομά του. Μία μεγάλη ροζ γάτα δηλαδή. Αλλά συμπεριφέρεται σαν άνθρωπος, τρώει σαν άνθρωπος, κοιμάται, πλένει τα ρούχα του (που ποτέ δε φοράει), ερωτεύεται, οδηγεί αυτοκίνητο (ή και μοτοσυκλέτα), νταντεύει και αλλάζει μωρά, πηγαίνει για κυνήγι και ψάρεμα, κάνει τον πιλότο, πηγαίνει στον στρατό, εργάζεται σε διάφορες δουλειές, κτλ. Αλλά το σημαντικότερο που κάνει είναι ότι προσφέρει το γέλιο σε μικρούς και μεγάλους με τα παθήματά του και την τύχη ή ατυχία του. Άλλο χαρακτηριστικό του είναι ότι δε μιλάει ποτέ (δηλαδή, σχεδόν ποτέ ... εκτός από δύο φορές σε όλα τα 124 επεισόδια !!!). Δε χρειάζεται άλλοστε να μιλήσει (είναι 'ζώο' σε τελική ανάλυση - ίσως βέβαια κάποια άνθρωποι να είναι πιο πολύ ζώα από αυτόν, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία ;-). Εξαιρετική μανία του είναι φυσικά το Ροζ χρώμα που το προτιμάει σε οτιδήποτε. Από το χρώμα του αυτόκινήτου του έως του σπιτιού του, κτλ.


post-1307-1171975369_thumb.jpg


Μαζί με τον Ροζ Πάνθηρα εμφανίζεται κι ένας άλλος χαρακτήρας ο οποίος ονομάζεται Ο Άνθρωπος (The Man). Είναι αυτό το αστείο κοντόχοντρο άσπρο ανθρωπάκι που είναι πάντοτε το θύμα του Ροζ Πάνθηρα. Ο Άνθρωπος περνάει όλες τις δοκιμασίες και τελικά αποτυγχάνει παταγωδώς, αφού έχει απέναντί του τον Ροζ Πάνθηρα. Είναι πάει να φάει σε ένα εστιατόριο, είτε προσπαθεί να χτίσει ένα σπίτι, είτε οδηγεί, είτε κάνει τον ληστή ή τον κάου-μπόυ πάντοτε στο χάνει στο τέλος.



post-1307-1171975399_thumb.jpg


Παράλληλα με τον Ροζ Πάνθηρα γνωρίσαμε κι άλλους χαρακτήρες στο Pink Panther Show. Ένας ιδιαίτερα δημοφιλής ήταν ο Επιθεωρητής. Δεν είναι φυσικά άλλος από τον Inspector Clouseau. Πρώτη του εμφάνιση ήταν στην ταινία του Blake Edwards 'Pink Panther' και τον ρόλο τον είχε ο αειμνηστος Peter Sellers. Στην μικρή οθόνη και στα cartoons συγκεκριμένα η πρώτη του εμφάνιση ήταν το 1965 με το επεισόδιο 'The Great DeGaulle Stone Operation'. Ο Inspector έχει σύμμαχό του τον μικρούλη Pier (ας μη ξεχνάμε ότι όλα αυτά διαδραματίζονται στη Γαλλία) και τον αυστηρό αρχηγό της αστυνομίας. Οι εχθροί του ποικίλουν σε κάθε επεισόδειο. Στην αρχή τα καταφέρνουν και ξεφεύγουν αφού έχουν πρώτα ανατινάξει, πυροβολήσει, γκρεμίσει ή πλακώσει, γυμνώσει (και άλλα ρήματα σε -ώσει) τον Inspector, αλλά στο τέλος (σχεδόν πάντα) ο Inspector βγαίνει νικητής. Συνολικά παίχτηκαν 34 επεισόδεια.


post-1307-1171975427_thumb.jpg


Άλλοι χαρακτήρες είναι το Μυρμήγκι και ο Μυρμηγκοφάγος (The Ant and the Aardvark). Ένας μεγάλος μπλε Μυρμηγκοφάγος κι ένα μικρό κόκκινο Μυρμήγκι μας κάνουν να ξερενόμαστε στα γέλια στα 17 επεισόδεια που παίχτηκαν. Τι πιο απλό από ένα μεγάλο ζώο που τρώει όλη την ώρα μυρμήγκια να φάει ένα τόσο δα μικρό μυρμηγκάκι... Αλλά όχι για τον δικό μας μυρμηγκοφάγο. Το μυρμήγκι αυτό έχει πολλούς συμμάχους. Από τίγρεις, επιστήμονες, αρκούδες, φορτηγά (!!!), καρχαρίες, κτλ. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο μυρμηγκοφάγος μας είναι εξαιρετικά άτυχος. Τη βγάζει - δεν τη βγάζει από την πείνα ο καημένος! Παίχτηκαν 17 επεισόδια.


post-5-1171979800_thumb.jpg


Συνεχίζοντας την αναδρομή αυτή στο Σόου του Ροζ Πάνθηρα, πέφτουμε μπροστά σε δύο πολύ γνωστά βατραχάκια. Τον Τόρο (ένα παχουλό βάτραχο) και τον Πάντσο (έναν αδύνατο). Στα 17 επεισόδια που παίχτηκαν με το όνομα Tijuana Toads οι δύο φίλοι μας προσπαθούν απλά και μόνο να επιβιώσουν από φίδια (τον Blue Racer), από πουλιά (τον Crazylegs Crane), από μάγειρες, κτλ. Μέχτι και ζουζούνια που ξέρουν τζούντο συναντούν !!! Εδώ θα ήθελα να πω ότι η φωνή του Πάντσο είναι του ηθοποιού Tom Holland ο οποίος κάνει αρκετούς Μεξικάνους χαρακτήρες στα Looney Tunes.

Αρχίζοντας ένα αφιέρωμα σε ένα τόσο μεγάλο χαρακτήρα είναι σαν να δίνει κανείς κρέας σε ένα νεογέννητο. Ελπίζω να τα κατάφερα.

 

Ένα επεισόδιο

 

 

[imdb=tt0063939]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

post-5-1171979980_thumb.png Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, Leonidas1994 για την όμορφη σου παρουσίαση...

 

Ο αγαπητός Πάνθηρας είναι από τα σόου που ούτε τότε χρειαζόταν πολλά λόγια, αλλά ούτε και τώρα για

να μας κάνει να γελάσουμε, είναι μία από τις φιγούρες που μας κρατούσαν πάντα ευχάριστη συντροφιά.

Η μουσική υπόκρουση πλέον κλασσική και οι ήχοι που ακούγονταν χαρακτηριστικοί... Το ευχάριστο είναι

ότι ήδη έχουν αρχίσει να "κυκλοφορούν" όλα τα επεισόδια της αγαπημένης σειράς στα "γνωστά μέρη".

Εάν παρόλα αυτά δεν καταφέρετε να τα βρείτε, πείτε τα μας και κάπως θα τα βολέψουμε εδώ σε εμάς...

 

:thanks: Leonidas

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Φίλε Λεωνίδας έγραψες.!!

Πολύ όμορφη παρουσίαση και μου θύμισες πράγματα που άρχισα να ξεχνώ όπως τα 2 βατράχια και το βοηθό του Κλουζώ.

Μπράβο :clap:

 

 

ΥΓ. Γιόσι ποια είναι τα γνωστά λημέρια? Εκεί θα συχνάζουν ληστές! Επίκινδυνα μέρη για μας τους φιλήσυχους λάτρεις του Ροζ Πάνθηρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τι να πούμε για τον Ροζ Πάνθηρα απλά φοβερός. Μπράβο Λεωνίδα για το αφιέρωμα.

Όσο για το μυρμηγκοφάγο απλά συμπάσχω... (παιδικά ψυχικά τραύματα το λένε νομίζω ;))

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Eurostrato, τι σου αρεσαν τα μυρμηγκια μικρος? :collapse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Eurostrato, τι σου αρεσαν τα μυρμηγκια μικρος? :collapse:

 

:lol:

Ε δεν εννοούσα ακρίβώς αυτό.... αν και μικρός έκανα πολλές βλακείες.

 

Πάντως πλάκα πλάκα πόσοι από σας δεν έχεται ταυτιστεί με το κογιότ πχ και με αυτούς που γενικότερα την πατάνε...

Ο μυρμηγκοφάγος, ίσως επειδή είναι και μπλε ήταν ιδιαίτερη συμπάθιά μου, μάλιστα σε μια από τις κασσέτες που έχω και έχει αυτό το επεισόδιο με την μηχανή που είναι στο screenshot την έχω δει άπειρες φορές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Eurostrato, τι σου αρεσαν τα μυρμηγκια μικρος? :collapse:

 

 

Καλά έπρεπε να περάσουν πολλά χρόνια για να καταλάβω γιατί αφού στο σπίτι της γιαγιάς μου ενώ είχε μυρνήγκια εγώ δεν έβλεπα πουθενά Μυρμηγκοφάγο....και γενικά γιατί δεν είχα δει ποτέ στη ζωή μου... :D

ήμουν αρκετά έξυπνο να καταλάβω ότι δεν ήταν μπλε και ότι δεν υπάρχει Ροζ πάνθηρας αλλά οι νευρωνικές μου συνάψεις δε μου επέτρεπαν να ταυτίσω τα ζώα με το φυσικό τους περιβάλλον.

Χρειάστηκε να δω ένα ντοκυμαντέρ πριν απο κ΄ποια χρόνια για να πεισθώ οριστικά.

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  12
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Θεός ο μυρμηγκοφάγος...... :D

Πολύ καλή η παρουσίαση Leonidas. :respect:

post-1431-1172376119_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Κλουζώ για πάντα (Don't say "si" , say "oui")

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2344
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  18
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

θεός ο ροζ πάνθηρας έχω όλα τα επεισόδια του...τι τράβαγε ο ανθρωπάκος εξαιτίας του :HaHa: ..το καλύτερο επεισόδιο είναι που βάφει ένα σπίτι και ο ροζ πάνθηρας συνεχεια το βάφει από πάνω ροζ και αυτός δεν μπορεί να καταλάβει τι γίνετε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  1178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ο Ροζ πάνθηρας ήταν καταπληκτική σειρά και η μουσική ήταν όλα τα λεφτά.

 

:clap2::clap2::clap2::clap2::best::best::best::best::best::thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απίστευτο αφιέρωμα!! Επιτέλους κάποιος έκανε την παρουσίαση του "Ροζ Πάνθηρα" και μάλιστα πολύ καλή!! Αν και το είδα λίγο ετεροχρονισμένα... Και πάλι μπράβο! :beer:

 

P.S. Επειδή είδα και επαναλαμβάνεται κάποιες φορές, δεν πρόκειται για σειρά αλλά για ταινίες μικρού μήκους! Αυτές έχουν φυσικά κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα με τη μορφή ενός box set τεσσάρων DVDs!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επαναλαμβάνω μιάς και ΔΕΝ είναι σειρά δε μπορούμε να μιλάμε για σαιζόν! Είναι μία συλλογή ταινιών! Τίποτα παρά πάνω και τίποτα παρά κάτω. Προφανώς είναι όλες οι ταινίες που έχουν βγει. Αν και σε Ελληνικές εκδόσεις δεν είμαι κι εντελώς σίγουρος. Πολλά έχουν δει τα μάτια μας... :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πραγματικά από τους αγαπημένους ήρωες,όπως και οι περισσότεροι παλιοί.Μου άρεσε το γεγονός ότι σε έκανε να γελάσεις χωρίς να μιλάει,χωρίς να χρειστεί να πεί κάτι,να εξηγήσει...Γελούσες με αυτά που έκανε.Και κάτι που θυμάμαι ότι μου άρεσε είναι ότι πάντα ήταν ήρεμος και ψύχραιμος,ότι κι αν γινόταν....

 

:beer: :beer: :beer::clap2: :clap2: :clap2: :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5775 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

ενα απο τα καλυτερα, εξυπνοτερα και διαχρονικα cartoon που ειδαμε και εμεις εδω επι εποχηε ερτ, και συγκεκριμενα στην ετ2

 

αληθεια, εχει βρει κανεις το soundtrack των μουσικων των cartoon του ροζ πανθηρ?

 

μονο των ταινιων εχω βρει, και το τραγουδι εισαγωγης του cartoon του ροζ πανθηρ απο τους τιτλους αρχης του show

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συγκεκριμένο CD που να τα έχει όλα νομίζω πως δεν υπάρχει. Εκτός αν έχει βγει σε μορφή συλλογής. Κυκλοφορούν στα δισκοπωλεία γενικά όμως CDs με μουσική του συνθέτη Henry Mancini. Αυτόν θα πρέπει να αναζητήσεις για να δεις τι έχει βγει. Είχα ψάξει κι εγώ πριν 2-3 χρόνια αλλά δεν βρήκα κάτι με συνολική δουλειά του "Ροζ Πάνθηρα" και τελικά πήρα άλλα πράγματα που ήθελα και το "πάγωσα" μέχρι να δω κάτι πιο ολοκληρωμένο. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πολυ ομορφο αφιερωμα,μπραβο :clap2: Αλλη μια κλασσικη σειρα των 80'ς!Με την χαρακτηριστικη της μουσικη και με ιστοριες που εβγαζαν πολυ γελιο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Pink Panther Show, (The) (1969-1980)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.