Μετάβαση στο περιεχόμενο

CAFE OCCULT


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
CAFE OCCULT
Σενάριο/Kείμενα:
Oh Rhe Bar Ghum
Σχέδιο:
Ahn No-Uhn
Hμερ. έκδοσης:
07-2009
Εξώφυλλα:
6 + 6 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
6
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αισθηματικό,Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
12.5 x 19.0
Σελίδες:
200 (1), 168 (2), 184 (3), 184 (4), 178 (5), 232 (6)
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Σίμωνας Πακ
ISBN:
978-960-04-3286-2 (1), 978-960-04-3287-9 (2), 978-960-04-3288-6 (3), 978-960-04-3289-3 (4), 978-960-04-3290-9 (5), 978-960-04-3291-6 (6)

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

tn_CafeOccult_0001.jpg tn_CafeOccult_0002.jpg

 

Αντιγράφω απο το δελτίο τύπου της εκδοτικής.

"Cafe Occult: ένα καφέ πέρα από κάθε φαντασία. Ο τόπος συνάντησης ανθρώπων και πνευμάτων. Τα πάντα μπορούν να συμβούν εδώ..."

Η νεαρή Σόριν πέφτει θύμα αυτοκινητιστικού ατυχήματος. Ο θάνατος επέρχεται ακαριαία. Όμως η νεαρή "ξυπνά" και αντιλαμβάνεται ότι βιώνει μια παράξενη μεταθανάτια κατάσταση. Το "πνευματικό σώμα" της έχει μεταφερθεί σε μια άλλη διάσταση.... Εκεί η Σόριν γνωρίζει μια μυστηριώδη γυναίκα με το όνομα Μάστερ, η οποία διευθύνει ένα καφέ με ασυνήθιστους θαμώνες, που λειτουργεί σαν "πρακτορείο παραγγελιών". Σπείρες κακοποιών διεξάγουν εμπόριο πνευμάτων κατόπιν παραγγελίας. Οι εργοδότες τους έχουν παράξενες επιθυμίες και σκοτεινούς σκοπούς. Ανταγωνιστικούς μεταξύ τους. Το πνεύμα της Σόριν είναι το έπαθλο σ’ αυτό τον λαβύρινθο. Το ανθρωποκυνηγητό θα είναι ανελέητο. Ο μόνος που μπορεί να την προστατεύσει είναι ο Γιουνγκ, ο μαυροντυμένος νέο-νουάρ πράκτορας, που αντιμετωπίζει μαζί της τους αντιπάλους πράκτορες και πληρωμένους δολοφόνους, όπως ο τρομερός Κάτλας, αυτούς που κατέχουν τη σατανική δύναμη της Άνιμα.

Καλωσήρθατε στο Cafe Occult, την ενδιάμεση διάσταση ανάμεσα στη Γη, τον Παράδεισο και την Κόλαση. Ένα Πουργκατόριο δίχως νόμους που θα μπορούσε να υπάρχει μόνο στον κόσμο των μάνγκα, όπου άνθρωποι και "υπεράνθρωποι", "εξελιγμένοι", μάγοι και οντότητες με δαιμονικές δυνάμεις ανταγωνίζονται σε ένα παιχνίδι δύναμης και εξουσίας χωρίς κανόνες.

Δημιουργία του μυστηριώδους Κορεάτη Oh Rhe Bar Ghum και σε σκίτσα του ταλαντούχου συμπατριώτη του Ahn No-Uhn, η σειρά "Cafe Occult" δίκαια χαρακτηρίζεται ως ένα από κορυφαία graphic novels των τελευταίων χρόνων. Δομημένο σε συνέχειες, κρατάει αμείωτη την αγωνία του αναγνώστη από τον πρώτο έως τον τελευταίο τόμο. Συνδυασμός νουάρ και αποκρυφισμού, με ήρωες που μένουν αξέχαστοι, με κοφτούς διαλόγους που κόβουν την ανάσα, με μια εικονογράφηση που προσδίδει παιδική-εφηβική αθωότητα στον βίαιο κόσμο των μάνγκα, και με σκηνές δράσης και μονομαχίες βγαλμένες από το καλύτερο "Matrix" και από τον καλύτερο Ταραντίνο, το "Cafe Occult" είναι ένα από πιο συναρπαστικά μάνγκα από καταβολής του είδους και έγινε cult από την πρώτη στιγμή."

Τα τελευταία κομμάτια του σημειώματος όπως καταλαβαίνετε είναι κομματάκι υπερβολικά. Αν μη τι άλλο με τόσα που έχουν δει τα ματάκια μας είναι δύσκολο να εντυπωσιαστούμε και να μας μείνει χαραγμένο ανεξίτηλα το όποιο action comic. Επίσης δεν πρόκειται για manga, αλλά για manhwa, Κορεάτικα κόμικς δηλαδή με δυτικό τρόπο ανάγνωσης και φοράς των σελίδων, όσο και αν ο σκιτσογράφος ακολουθεί κάποια Γιαπωνέζικα μοτίβα (μεγάλα μάτια, κοριτσάκια με μίνι φούστες ή σορτσάκια). Το σκίτσο είναι πολύ καλό πάντως ακολουθώντας την παράδοση των κόμικς από την Κορέα. Η εκδοτική έβγαλε ταυτόχρονα και τους 3 τόμους που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής από τους δημιουργούς, αλλά η ιστορία δεν ολοκληρώνεται και δεν υπάρχει κάποια σημείωση σε πόσους τόμους θα ολοκληρωθεί η σειρά, ούτε πότε θα κυκλοφορήσει ο επόμενος.

ΥΓ. Germ, τι έγραφες χθες για άσχετες μέχρι πρότινος εταιρείες που μπαίνουν στο παιχνίδι των εκδόσεων κόμικς; :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αίσχος! Αντί να κάτσει να τελειώσει σειρές που ξεκίνησε, σαν το Τζήνι και τον Μουρήνα, κάθεται και εκδίδει άλλα. :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

[germanicus mode on]ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ω ΣΟΥ ΛΕΩ!!!!!!!!!!!!!!!![/germanicus mode off]

 

Ο Κέδρος είναι ο τελευταίος εκδοτικός οίκος που θα περίμενα να βγάλει κάτι τέτοιο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ω ΣΟΥ ΛΕΩ!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

:)

 

καλά, ε? απίθανα ονόματα δημιουργών... κάτι μεταξύ Ρα'ς αλ γκουλ και ντιριντάχτα-ντίριντιριντάχτα :)

 

προφανώς τα σκληρόδετα πήγαν άπατα Παυλάρα. και μαζί τους προφανώς δεν περπάτησαν ούτε και τα Κάλβιν + Χομπς.

 

Όντως όμως είναι τρομακτικά θετικό ότι ΆΛΛΟΣ ένας εκδοτικός οίκος δραστηριοποιείται φέτος στον χώρο των κόμικς. Δεν με αφορά προσωπικά ως τίτλος (μάνγκα γαρ) αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω το "άλλος ένας". Προφανώς κάτι βλέπουν και στη χειρότερη είναι διατεθειμένοι να πάρουν το ρίσκο του πρώτου βήματος.

 

και άλλη μια φορά που βλέπει κάτι πρώτος ο ραμίρεζ. που μένει Πάτρα. :cool::respect:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

καλά, ε? απίθανα ονόματα δημιουργών... κάτι μεταξύ Ρα'ς αλ γκουλ και ντιριντάχτα-ντίριντιριντάχτα :)

Καλά ρε συ, και εμένα αυτό μου ήρθε στο μυαλό όταν το είδα. Ω ΣΟΥ ΛΕΩ!

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το ένα απο Κάλβιν + Χομπς νομίζω έχει τελειώκει... τουλάχιστον απο την εκδοτική...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

γι'αυτό δεν είχε τις προάλλες αντίτυπο στο Σολάρις? μα'στα.

 

πάντως άμα τελείωσε τώρα, 10 χρόνια μετά.... :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Το πήρα πρόσφατα, το διάβασα απνευστί και καταθέτω άποψη:

Θα αρχίσω από τα στραβά. Προς εκδότες που θέλουν να βγάλουν κόμικς: κατ' αρχήν μπράβο! Η έκδοση ενός κόμικς όμως έχει μερικές ιδιαιτερότητες. Βεβαίως προσέχουμε το εικαστικό μέρος και την απόδοση των εικόνων, στο σημείο αυτό τα συγκεκριμένα παίρνουν άριστα και σε αυτή την τιμή μάλιστα. Όμως ένα κόμικς έχει και κείμενο ως αναπόσπαστο κομμάτι του. Όσον λοιπόν αφορά το κείμενο τα πράγματα είναι απλά, το προσέχουμε όπως οποιοδήποτε άλλο είδος κειμένου. Π.χ όταν γίνεται μια αναφορά στον αγγλικό τίτλο του κειμένου με ολόκληρο διάλογο, βάζουμε και μια υποσημείωση για τον ατυχή αναγνώστη που δεν ξέρει, και δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει, αγγλικά. Αντίστοιχα κάνουμε και μια επιμέλεια στα κείμενα, αυτά που είναι στα συννεφάκια ντε, ώστε να μην αλλάζει συνεχώς το φύλο των ηρώων.

Εντάξει αυτά γίνονται και σε «κανονικά» βιβλία αλλά δεν θα έπρεπε!

 

Κατά τα άλλα ωραία έκδοση σε καλή τιμή μόνο που… το συγκεκριμένο με έκανε να αποφασίσω να βάλω τα μάνγκα στο κουτάκι με τις μορφές τέχνης που δεν μπορώ να κατανοήσω, μαζί με την όπερα, την ηλεκτρονική μουσική και άλλα. Δεν λέω ότι είναι κακό, κάθε άλλο, λέω πως τελικά πρέπει να αποδεχθώ πως τα μάνγκα, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν μπορώ να τα απολαύσω γιατί δεν μου είναι οικεία. Μάλλον είναι ηλικιακό το θέμα. Τι να κάνουμε, στη ζωή πρέπει κανείς να αποδέχεται τα όρια του!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

το συγκεκριμένο με έκανε να αποφασίσω να βάλω τα μάνγκα στο κουτάκι με τις μορφές τέχνης που δεν μπορώ να κατανοήσω, μαζί με την όπερα, την ηλεκτρονική μουσική και άλλα. Δεν λέω ότι είναι κακό, κάθε άλλο, λέω πως τελικά πρέπει να αποδεχθώ πως τα μάνγκα, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν μπορώ να τα απολαύσω γιατί δεν μου είναι οικεία.

Πολύ πιθανόν. Όμως πολύ πιθανόν είναι να έπεσες και σε μη κατάλληλο τίτλο, και αν κρίνω από το Cafe Occult, αυτό είναι δεν είναι διόλου απίθανο :P. Ίσως να έπρεπε να δώσεις μια ευκαιρία σε κάποιον πιο κατάλληλο τίτλο όπως π.χ. το Death Note, το Blade Of The Immortal ή το Berserk όταν με το καλό κυκλοφορήσει. Μερικούς από τους πιο γνωστούς και αποδεκτούς τίτλους manga που υπάρχουν, όχι άγνωστα κορεάτικα manwa όπως στην προκειμένη :beer:

 

Στο θέμα του Οccult τώρα, μπορώ να πω πως τα εξώφυλλα σε προδιαθέτουν για κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτά που γίνονται στη συνέχεια. Το σχέδιο μου άρεσε πολύ, όμως δεν φτάνει για να με κάνει να αγοράσω τους 3 αυτούς τόμους. Γενικά διαβάζονται εύκολα όμως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Βέβαια μόνο θετικό μπορεί να είναι το γεγονός ότι μία εκδοτική αποφάσισε να μπει στον χώρο των κόμικς, και δη των manga.

 

Πληροφοριακά στο εξωτερικό κυκλοφορούν 6 τόμοι και η σειρά συνεχίζεται. Φαντάζομαι πως αν η σειρά πάει καλά θα βγάλουν και τους άλλους 3.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σ'ένα διαφημιστικό φυλλάδιο του Κέδρου που είχε πέσει στα χέρια μου, πολλούς μήνες πριν κυκλοφορήσει η σειρά, έδειχνε έξι εξώφυλλα για το Cafe Occult και ανακοίνωνε και την κυκλοφορία του εκληκτικού Red Snake από τον Hino. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Red Snake από Hino ? Καθόλου άσχημο μιας και πρόκειται για έναν μόνο τόμο και λογικά θα είναι αξιόλογο, Hino είναι αυτός. Μήπως έχουν σκοπό να εκδώσουν όλη τη σειρά του Hideshi Hino όπως η DH Publishing :thinking: ? Αν είναι έτσι ετοιμαστείτε για ΠΟΛΥ Horror. Έχουμε κάποια παραπάνω πληροφορία πάνω στο θέμα ?

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Προς το παρόν δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψη μου αλλά, γενικώς, πρέπει να έχουν πάει το πρόγραμμα τους λίγο πίσω. Σκέψου, πως το διαφημιστικό με τις επερχόμενες εκδόσεις τους κυκλοφόρησε μέσα στο Δεκέμβρη που μας πέρασε (αν θυμάμαι καλά) και τα πρώτα τομάκια από Cafe Occult κυκλοφόρησαν Ιούνιο ή Ιούλιο. Η οικονομική κρίση βλέπεις... Πάντως, το Red Snake είναι ένα από τα καλύτερα manga που έχω διαβάσει και 100% άρρωστο. Μου κάνει εντύπωσει που αποφάσισαν να το κυκλοφορήσουν. Το συστήνω ανεπιφύλακτα, πάντως. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  31
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αίσχος! Αντί να κάτσει να τελειώσει σειρές που ξεκίνησε, σαν το Τζήνι και τον Μουρήνα, κάθεται και εκδίδει άλλα. :moutra2:

 

Κι εγώ θέλω να δω τη συνέχεια του Το Τζινι!

 

Ξερετε τίποτα???

Επεξεργασία από pastoula
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ενα μικρό λαθακι στο πινακάκι τα εξώφυλλα 6+6 και οχι 3+2. :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όλη η σειρά προσφορά στα 2€ στο σάιτ του Κέδρου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το διαβάζω για δεύτερη φορά επειδή την πρώτη το παράτησα κάπου στη μέση του 5ου και δεν θυμόμουν τίποτα για να το τελειώσω.

Διάσπαρτα σε ορισμένους διαλόγους χρησιμοποιείται λάθος γένος για τους χαρακτήρες και με κάνει να απορώ, γιατί μόνο αν δεν είχε κανείς (στα κρέντιτς αναφέρεται μετάφραση, υπεύθυνη διορθώσεων, διόρθωση και τυπογραφική επιμέλεια) πρόσβαση στο σχέδιο θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί να θέλεις να ξαναδιαβάσεις μια τόσο κακή σειρά;  :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Γιατί να θέλεις να ξαναδιαβάσεις μια τόσο κακή σειρά;  :(

Ήθελα απλώς να την έχω ολόκληρη διαβασμένη. Η πρώτη φορά που την ξεκίνησα χωρίς να φτάσω ως το τέλος (πριν ακόμη εθιστώ στα comics, όταν ψαχνόμουν με manga παρακινημένος από το τότε κόλλημά μου με τα anime) ήταν πριν από 2 χρόνια και τώρα προφανώς είχα ξεχάσει τα περισσότερα.

Τώρα, σαν manhwa δεν ξέρω αν είναι κακό... προς το παρόν φαίνται λιγάκι ρηχό και κλισέ, αλλά τουλάχιστον διαβάζεται εύκολα. Σαν έκδοση, όμως, είναι σίγουρα κακή - το λιγότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μετά κόπων και βασάνων κατάφερα εν τέλει να το τελειώσω και να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Η οποία είναι πάρα πολύ αρνητική. Εξήγηση παρακάτω, για τους τολμηρούς αναγνώστες. :P (δεν έχει spoilers για το κόμικ)

 

Δεν μπορώ παρά να ξεκινήσω από την πραγματικά άθλια έκδοση του Κέδρου. Ζέχνει προχειρότητα από την αρχή έως και το τέλος. Οι σελίδες τυπωμένες όπως να' ναι, με τους "στόχους" για το κεντράρισμα [?] να φαίνονται σε ασυγχώρητα πολλές σελίδες, κομμένο σχέδιο και φυσικά οι διάλογοι να χάνονται στο δέσιμο του τόμου. Η μετάφραση απαράδεκτη, όχι μόνο για τα λάθος γένη, αλλά γιατί γενικά είναι σαν μην έχει γίνει προσπάθεια για απόδοση του νοήματος. Ένα σκαλάκι πάνω από google translate, ίσα-ίσα να βγάζει νόημα γραμματικά. Από τους 6 τόμους έχουν όλοι διαφορετικά ύψη. Κατά τα άλλα, άμα δεν το ανοίξεις ποτέ φαίνεται για μια νορμάλ έκδοση.

Πάμε τώρα στα του κόμικ. Με δεδομένα τα παραπάνω(*), θα έγραφα το κόμικ είναι εξίσου προχειροφτιαγμένο, συναντήθηκαν δύο τύποι που τους άρεσε το φανταστικό και είπα να φτιάξουν κάτι με μεταφυσική θεματολογία και όπως βγει. Όμως ο σεναριογράφος νομίζω ότι είχε πολύ ψηλά τον πήχη. Αντί να αρκεστεί στο να μας πει μια έστω μέτρια ιστορία στόχευσε σε κάτι πιο "επικό". Ειδικά μετά τον 3ο τόμο μας εισάγει συνεχώς χαρακτήρες. Χαρακτήρες που δεν προλαβαίνουμε να γνωρίσουμε, ούτε καν τα τυπικά. Παίζουν σκηνικά του τύπου "Αυτός είναι πολύ δυνατός, να τον φοβάσαι", αλλά δεν υπάρχει ούτε μια "επίδειξη" της δύναμης αυτής. Και φτάνουμε στα τέλη, με πάνω από 15 χαρακτήρες, όλοι τους "δυνατοί", αλλά χωρίς να έχουμε μια σχετική ιεραρχία στο κεφάλι μας. Και στα anime παίζει πολύ αυτό. Όσοι έχουν δει Hunter x Hunter νομίζω με νιώθουν. Οπότε καταλήγει με ένα μάτσο αδιάφορους (επειδή φυσικά δεν γνωρίζουμε τίποτα γι' αυτούς) χαρακτήρες, που τελικά κλείνει και δεν τους έχει αναπτύξει καθόλου. Από εκεί και πέρα, σαν ιστορία θα έλεγα ότι παρουσιάζει ένα σχετικό ενδιαφέρον που σβήνει σταδιακά γιατί δεν υπάρχει σωστή πορεία. Άμα κάτσω να σκεφτώ την ιστορία είμαι σίγουρος ότι θα βρω τρύπες. Όχι μια και δυο, πολλές. Το θέμα είναι αν την ευθύνη για αυτές τις τρύπες τις έχει ο Ghum, ο Κέδρος με την μετάφρασή του, ή εγώ με την αδιαφορία μου. Και εδώ έρχομαι να εξηγήσω εκείνο το (*).

Όλα αυτά τα γράφω έχοντας υπόψη μου ότι το original (το οποίο και να με πληρώσετε, δεν κάθομαι να το διαβάσω μετά από αυτό - αλλά αν είστε διατεθειμένοι στείλτε ένα πμ, θα τα βρούμε :lol: ) μπορεί να αποτελεί τελείως διαφορετική εμπειρία. Οπότε σόρι αν υποτιμάω πολύ μια δουλειά που αξίζει κάποια αναγνώριση, αλλά το φταίξιμο είναι στον Κέδρο.

 

Ουφ, το σχέδιο τώρα. Μου άρεσε συνολικά. Δεν το βρήκα κακό κάπου, μόνο που σε κάποια σημεία (όχι πολλά, λιγότερα από 3 σε κάθε τόμο) δυσκολευόμουν να καταλάβω τι δείχνουν. Το κλασσικό πρόβλημα που έχω με τα manga (και τα manhwa, apparently). Σε ορισμένα καρέ μου άρεσε πάρα πολύ η σκίαση και η στατική απεικόνιση της δράσης, αν αυτό βγάζει νόημα :D . Οι εκφράσεις των προσώπων επίσης πολύ καλές σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, γενικά, όμως, επαναλαμβανόμενες. Ειδικά αυτό το δεν-βάζουμε- μάτια-για-να-δείξουμε-θυμό με κούρασε πολύ. Για αυτούς που ασχολούνται εντατικά, δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι θα το βρουν εξίσου καλό.

 

Και για να κλείσω, ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. Μη ψαρώσετε επειδή κάνει 2€ και πείτε "έλα μωρέ, σε κάποια φάση θα το διαβάσω". Αν είναι να το διαβάσεις σε κάποια φάση πάρε την ξένη έκδοση ή διάβασε το ψηφιακά. Η συγκεκριμένη έκδοση δεν κάνει για τίποτα πέρα από το να γεμίζει τη βιβλιοθήκη σου. Και αν ξέρεις πως είναι εσωτερικά δεν κάνει ούτε γι' αυτό, γιατί εν τέλει θα ντρέπεσαι που το 'χεις στην κατοχή σου. Κέδρε...  :down: .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ θα το θέσω αλλιώς το σεντόνι που έγραψες:

 

Φαντάσου πόσο σε τιμάω, που ο χρόνος που χρειάστηκα για να διαβάσω το διόλου ευκαταφρόνητο κείμενό σου ήταν μεγαλύτερος σε διάρκεια απ'όσο σπατάλησα για να ανοίξω το πρώτο τομάκι αυτού του "έργου", να δω τις πρώτες 2-3 σελίδες και να το ξανακλείσω. :D

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ, δυστυχώς όποιος από τον Κέδρο διάλεξε το συγκεκριμένο για να εκδοθεί, σίγουρα δεν είχε καμία ιδέα για τα manga. Μάλλον διάβασε occult στον τίτλο, έβγαινε και το twilight τότε και σου λέει θα πιάσω κόσμο.  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τιμή μου, indeed.  :godfather:

Εγώ για εσάς δουλεύω. Διαβάστε το σεντόνι μου αντί για το κόμικ και θα έχετε άποψη και για τα δύο σε πολύ λιγότερο χρόνο. :fiou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@ΔαΔηΡάθυμος Εγώ όλο το φταίξιμο το ρίχνω στους δημιουργούς. Αυτό το "πράγμα" πραγματικά διαβάζεται με το ζόρι. Η έκδοση του Κέδρου όσα λάθη και να έχει είναι πολύ καλή για την τιμή της  :beer: Πάντως συμφωνώ, δεν προτείνεται σε κανεναν :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Διάβασα δύο τόμους.

Είναι απαίσιο. Δεν κατάλαβα τίποτα. Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι είναι ο κάθε πρωταγωνιστής, και τι θέλει στην ιστορία. Δε νομίζω καν ότι υπάρχει ιστορία. Ίσως φαίνεται στα επόμενα. Ναι, είναι εκνευριστικό που αλλάζουν γένη (όπως ανέφεραν πολλοί), ακόμη και σε προτάσεις χωρίς πρωταγωνιστές:

 

"αυτό είναι η συνήθης διαδικασία του θανάτου"

 

Νομίζω ότι την κάθε πρόταση τη γράφει διαφορετικός άνθρωπος με διαφορετική προσωπικότητα. Δεν έχει ροή ο λόγος. Άσε που δεν αναφέρουν και συχνά τα ονόματα των πρωταγωνιστών, και δεν μπορείς να καταλάβεις για ποιον μιλούν κάθε φορά.

 

Χαμένα χρήματα, χαμένος χρόνος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to CAFE OCCULT

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.