Μετάβαση στο περιεχόμενο

3η φάση του GreekComics [ έφτασε... ]


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Πλησιάζουμε τα 3 χρόνια του GreekComics και η Κοινότητά μας περνάει στην τρίτη φάση της....

Για τους νεώτερους θα κάνω μια μικρή ανασκόπηση των φάσεων για να καταλάβετε τι λέω..

 

Η 1η φάση ήταν η δημιουργία της Κοινότητας, ο σαφής καθορισμός των στόχων μας και το τεστάρισμα των δυνάμεών μας (αν όλα αυτά που θέλουμε μπορούμε να τα κάνουμε)

 

Η 2η φάση ήταν να στήσουμε γερές βάσεις και να βρεθούν τα άτομα που θα δημιουργήσουν/προσφέρουν στο σύνολο ώστε να παρουσιάσουμε έργο και να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε απλώς μερικοί ενθουσιώδεις τύποι που χαβαλεύουνε χωρίς ουσία.

 

Η 3η φάση που μπαίνουμε τώρα είναι ακόμα πιο βαθιά νερά με πολύ πιο δύσκολους στόχους. Δημιουργήσαμε την Λέσχη Φίλων Κόμικς που ξεκινάει σιγά-σιγά να παράγει έργο. Η φυσική μας έδρα είναι γεγονός και χρειάζεται την υποστήριξη όλων μας. Πρέπει να μαζέψουμε όλη αυτή την πνευματική περιουσία που έχει μαζευτεί εδώ, να την οργανώσουμε, να την μελετήσουμε, να την τελειοποιήσουμε και να την διαδώσουμε στον κόσμο που δεν μας ξέρει.

 

Έχοντας μια μακρόχρονη πείρα στις online Κοινότητες, έχω καταλήξει σε ένα συμπέρασμα που λέει : αν δεν ανανεώνεται κάτι πεθαίνει. Ειδικά online πεθαίνει πολύ γρήγορα και αθόρυβα. Πρέπει λοιπόν να ανανεωνόμαστε, να προσαρμοζόμαστε στα καινούργια δεδομένα, να καλυτερεύουμε συνέχεια αυτό που έχουμε χωρίς να επαναπαυόμαστε στις οποιεσδήποτε εφήμερες δάφνες μας.

 

Η δουλειά που έχει γίνει εδώ μέσα είναι απίστευτη για τα ελληνικά δεδομένα και αποδεικνύει περίτρανα ότι είμαστε ένας λαός που μπορούμε να κάνουμε θαύματα όταν κατορθώσουμε και βάλουμε τον εγωισμό μας στην άκρη και δουλέψουμε για το σύνολο.

Το έχω πει πολλές φορές και θα το πω άλλη μία : το Greekcomics δεν είναι ενός ανθρώπου, είναι κτήμα όλων. Όσο περνάει από το χέρι μου θα το υποστηρίζω με όλες τις δυνάμεις μου αλλά και όταν φτάσει μια στιγμή που δεν θα μπορώ, θα το παραδώσω σε άλλους που σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο. Αυτό το μέρος πρέπει να ζήσει πολλά χρόνια γιατί είναι ένα απτό παράδειγμα ότι ενωμένοι μπορούμε να κάνουμε τα πάντα....

 

Ξέφυγα πάλι, οπότε ας επιστρέψω στην ουσία πριν σας κουράσω :)

 

Οι επόμενοι μήνες καθώς και ο επόμενος χειμώνας θα είναι πολύ καυτός..... :devil:

Η ανανέωση ξεκινάει από την επόμενη εβδομάδα όπου θα έχουμε ένα φρεσκάρισμα/αναδιοργάνωση της Διοικητικής Ομάδας....

έπεται μια εκ βάθρων ανανέωση/αναβάθμιση του προγράμματος που χρησιμοποιούμε (προς το καλύτερο φυσικά)....

και άλλα πολλά που θα τα δούμε στην πορεία :)

Μία αλλαγή που έγινε σήμερα είναι ότι καταργήθηκε η ομάδα των elite. Όταν είχε δημιουργηθεί η ομάδα αυτή ήταν για να μπαίνουν κάποια μέλη που συνεισφέρανε οικονομικά(με ένα οποιοδήποτε ποσό) στην συντήρηση της Κοινότητας. Συνεισφορές έχω να λάβω εδώ και 1,5 χρόνο οπότε δεν έχει νόημα να συντηρούμε μια ομάδα τυπικά. Άλλωστε αυτοί που μπορούν να βοηθήσουν ας το κάνουν για την Λέσχη που χρειάζεται περισσότερο υποστήριξη από το φόρουμ.

 

Μείνετε συντονισμένοι λοιπόν, έχουμε να κάνουμε πολλά ακόμα.... η συμμετοχή και το μεράκι σας είναι που κρατάει αυτό το μέρος ζωντανό και δημιουργικό. Κάθε φορά που μας ανακαλύπτει κάποιος (ή βγαίνει από την σιωπηλή παρουσία του) αισθάνομαι φοβερά χαρούμενος γιατί τελικά αυτή είναι η ουσία, να επικοινωνούμε με ένα χαμόγελο :)

 

Σας ευχαριστώ όλους που είσαστε στην παρέα μας και συμμετέχετε στο πάρτυ μας

 

:valt:

  • Like 40
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10930
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   27
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλή συνέχεια στη προσπάθειά σας παιδιά, έχετε ξεκινήσει κάτι πολύ δυνατό κρατήστε το και δυναμώστε το ακόμη περισσότερο. Μπήκα χθες μόλις στο forum σας και έχω ξεζουμίσει ότι μπορώ αλλά είναι τόοοοσο μεγάλο :) Συμμετέχω και σε άλλα forum διαφόρων κατηγοριών, όσο μπορώ βέβαια λόγω φόρτου δουλειάς, την οργάνωση και το δέσιμο που συνάντησα εδώ δε το συναντάς εύκολα ειδικά στην Ελλάδα. Συνεχίστε λοιπόν με τον ίδιο ρυθμό μόνο καλύτεροι μπορείτε να γίνεται.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.