Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

3 hours ago, v hunter d said:

Τα ευρωπαϊκά κόμικς παίρνουν ένα ικανοποιητικό κομμάτι από την πίτα των πωλήσεων και στις ΗΠΑ. Ιδιαίτερα τα γαλλικά

 

Ωραιο θεμα και αυτο. Eψαξα να βρω στοιχεια με τις πωλησεις BDs στις ΗΠΑ, αλλά δεν βρηκα. Μονο αοριστες τοποθετησεις πχ απο την γαλλικη πρεσβεια στις ΗΠΑ.

 

Πριν δημιουργηθει η Cinebook και η Europe Comics, που εξεδωσαν μεγαλο γαλλοβελγικο αριθμό κομικς στα αγγλικα, οι αμερικανικες εκδοσεις ηταν ελαχιστες απο κάποιες γαλλικες θυγατρικες. Το 2006, που ανοιξε το greekcomics.gr, τα μεταφρασμενα γαλλικα κομικς ηταν ελαχιστα. Δεν δημιουργηθηκε τυχαια η αναγκη για scanlations, τα οποια γνωρισαν τεραστια επιτυχια.

 

Επισης, οι ταινιες του Αστεριξ δεν πουλησαν ποτέ στους αμερικανικους κινηματογραφους, παρά μόνο στην Ευρωπη. Επισης, θεωρω ενδεικτικο κ τον χαρακτηρισμο Graphic novel, που συνηθως δινεται στα γαλλοβελγικα αντί του συμβατικού "comic" που εχουν τα περισσοτερα εγχωρια στις ΗΠΑ.

 

Εχω την αισθηση οτι Cinebook και Europe Comics ικανοποιουν το παγκοσμιο αγγλοφωνο κοινο που δεν ξερει γαλλικα, παρά το αμερικανικο κοινο...

 

To αντιστοιχο νομιζω ισχυει και για τους Γαλλους. Οι Γαλλοι προτιμουν τα manga παρά αμερικανικα κομικς.

 

Δινω και 2 φωτο απο το τελευταιο διαθεσιμο report πωλησεων στη Γαλλια, το 2016.

 

Πρωτο ο Λουκυ Λουκ και Η γη της επαγγελιας. Τυχαίο; :D

 

Αξιοσημειωτο, η σημαντικη αυξηση των εκδόσεων (κατ' επεκταση και πωλησεων) απο το 2000 και μετά...

 

 

986285704_luckyluke01.thumb.jpg.a74f02b3e5442f4546b9a6f4c356c5bb.jpg1397423388_luckyluke02.thumb.jpg.a69af1a950ad746bd73d2595f450f508.jpg

 

το link από το report

 

:beer:

Επεξεργασία από dimis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Γι αυτό έλεγε ο Ασντέ. Όλοι οι κριτικοί εκθείασαν τον Μπονόμ, αλλά εγώ πούλησα 5πλάσια μας είπε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από βίντεο στο YouTube που παραθέτουν σχετικά στοιχεία. Εκεί βέβαια βάζουν όλα τα ευρωπαϊκά μαζί. Αλλά όταν αναφέρονται ξεχωριστά σε κόμικς είναι συνήθως Γάλλων δημιουργών. Όταν τα βρω θα τα ανεβάσω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, dimis είπε:

Ωραιο θεμα και αυτο. Eψαξα να βρω στοιχεια με τις πωλησεις BDs στις ΗΠΑ, αλλά δεν βρηκα. Μονο αοριστες τοποθετησεις πχ απο την γαλλικη πρεσβεια στις ΗΠΑ.

 

Στις ΗΠΑ γενικά δεν έχουν αξιόπιστο σύστημα μέτρησης των πωλήσεων των κόμικς(επίσης από βίντεο στο you tube το άκουσα). Υπάρχει ένα μπέρδεμα. Πάντως ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει ενδιαφέρον στις ΗΠΑ για τα γαλλικά(κυρίως) κόμικς φαίνεται και απο τα αυξανόμενα αφιερώματα που βρίσκει κανείς σε διάφορα κανάλια του YTube που ασχολούνται με κόμικς.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 15/6/2022 στο 9:11 ΜΜ, Guts είπε:

Ακόμα και το πρόσφατο ''Μπελάδες στις Φυτείες'' δεν είναι και τόσο παιδικό, θίγει σοβαρά και ιστορικά γεγονότα.

Βασικά, πιστεύω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτού του άλμπουμ και κατ' επέκταση των σύγχρονων ιστοριών. Απαιτούν μια κάπως πιο ώριμη σκέψη για την πλήρη κατανόησή τους. Αντίθετα τα άλμπουμ του Γκοσυνί λόγου χάρη, στα οποία μπορεί να μην γινόντουσαν πλήρως κατανοητά από ένα παιδί μικρότερης ηλικίας, όμως αναμφίβολα θα μάθαινε κάποια πράγματα για την Αμερικανική ιστορία μέσω ενός αστείου κόμικ. Τα σημερινά άλμπουμ, κάνουν ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή εμβαθύνουν περισσότερο στα ιστορικά γεγονότα, όμως τα αστεία είναι είτε επαναλαμβανόμενα είτε μεμονωμένα, δηλαδή ένα γκαγκ σε μια σελίδα ένα άλλο κάπου στο επόμενο δισέλιδο και πάει λέγοντας. Με αυτόν τον τρόπο ούτε γελάς με το αστείο- το οποίο μπορεί να είναι πετυχημένο μεν- αλλά πιστεύω κιόλας ότι πάσχουν από έλλειψη ρυθμού. Φερ' ειπείν, στα πρώτα στριπ σε κάθε τέσσερα καρέ συνέβαινε κάτι κωμικό ή αναπάντεχο. Έτσι, διατηρούσε η ιστορία έναν ρυθμό, χάρη στον οποίο μπορούσε να κυλά καλύτερα, να κρατά τον αναγνώστη σε εγρήγορση και να κεντρίζει το ενδιαφέρον του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Βασικά, πιστεύω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτού του άλμπουμ και κατ' επέκταση των σύγχρονων ιστοριών. Απαιτούν μια κάπως πιο ώριμη σκέψη για την πλήρη κατανόησή τους. Αντίθετα τα άλμπουμ του Γκοσυνί λόγου χάρη, στα οποία μπορεί να μην γινόντουσαν πλήρως κατανοητά από ένα παιδί μικρότερης ηλικίας, όμως αναμφίβολα θα μάθαινε κάποια πράγματα για την Αμερικανική ιστορία μέσω ενός αστείου κόμικ. Τα σημερινά άλμπουμ, κάνουν ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή εμβαθύνουν περισσότερο στα ιστορικά γεγονότα, όμως τα αστεία είναι είτε επαναλαμβανόμενα είτε μεμονωμένα, δηλαδή ένα γκαγκ σε μια σελίδα ένα άλλο κάπου στο επόμενο δισέλιδο και πάει λέγοντας. Με αυτόν τον τρόπο ούτε γελάς με το αστείο- το οποίο μπορεί να είναι πετυχημένο μεν- αλλά πιστεύω κιόλας ότι πάσχουν από έλλειψη ρυθμού. Φερ' ειπείν, στα πρώτα στριπ σε κάθε τέσσερα καρέ συνέβαινε κάτι κωμικό ή αναπάντεχο. Έτσι, διατηρούσε η ιστορία έναν ρυθμό, χάρη στον οποίο μπορούσε να κυλά καλύτερα, να κρατά τον αναγνώστη σε εγρήγορση και να κεντρίζει το ενδιαφέρον του.

 

Λαμβάνοντας αφορμή από το σχόλιο του Θοδωρή να επισημάνω τα εξής: 

Από τη μία λέμε για πιο παιδικά εξώφυλλα και πιο παιδική προσέγγιση. Από την άλλη για πιο ώριμη σκέψη που θέλουν τα νέα ΛΛ. Η δικιά μου η άποψη είναι η εξής:

Σταματήστε να συγκρίνετε και να περιμένετε το 2022 ένα ΛΛ του 1960. Έχουν περάσει 60 χρόνια. Σκεφτείτε ότι αυτά τα ΛΛ όταν πρωτοβγήκαν τα διάβαζαν οι παππούδες των σημερινών αναγνωστών. Είναι λοιπόν κάτι άλλο.
Επίσης ο Ασντε και ο κάθε Ασντε, όπως πολύ σωστά λέει ο @ Kurdy Malloy  , θέλει να πουλήσει κυρίως στη Γαλλία. Πουλάει εκεί? Είναι μια χαρά. Το αν θα πουλήσει έξω έχω την αίσθηση ότι δεν επαφίεται τόσο στην ιστορία αυτή καθαυτή αλλά στο marketing.  

Επίσης σταματήστε τη σύγκριση με τον Γκοσινύ. Αδικείτε όλους αυτούς που συγκρίνονται με αυτόν. Είναι μυθική φιγούρα ο τύπος στον χώρο των κόμικ.   :beer5::takebread:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

8 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

Λαμβάνοντας αφορμή από το σχόλιο του Θοδωρή να επισημάνω τα εξής: 

Από τη μία λέμε για πιο παιδικά εξώφυλλα και πιο παιδική προσέγγιση. Από την άλλη για πιο ώριμη σκέψη που θέλουν τα νέα ΛΛ. Η δικιά μου η άποψη είναι η εξής:

Σταματήστε να συγκρίνετε και να περιμένετε το 2022 ένα ΛΛ του 1960. Έχουν περάσει 60 χρόνια. Σκεφτείτε ότι αυτά τα ΛΛ όταν πρωτοβγήκαν τα διάβαζαν οι παππούδες των σημερινών αναγνωστών. Είναι λοιπόν κάτι άλλο.
Επίσης ο Ασντε και ο κάθε Ασντε, όπως πολύ σωστά λέει ο @ Kurdy Malloy  , θέλει να πουλήσει κυρίως στη Γαλλία. Πουλάει εκεί? Είναι μια χαρά. Το αν θα πουλήσει έξω έχω την αίσθηση ότι δεν επαφίεται τόσο στην ιστορία αυτή καθαυτή αλλά στο marketing.  

Επίσης σταματήστε τη σύγκριση με τον Γκοσινύ. Αδικείτε όλους αυτούς που συγκρίνονται με αυτόν. Είναι μυθική φιγούρα ο τύπος στον χώρο των κόμικ.   :beer5::takebread:

 

Είναι ακριβώς αυτό που είπε ο @ Θοδωρής Καραπάνος

Τα σύγχρονα Λούκυ Λουκ μπορεί να έχουν πιο "ενήλικη" θεματολογία (ορισμένα απ΄αυτά τουλάχιστον) αλλά έχουν πολύ πιο παιδικό χιούμορ απ΄του Γκοσινί.

Αλλά ακόμα και τη θεματολογία, την πιάνουν πολύ επιφανειακά.

Σαν σύνολο επομένως, ασυζητητί είναι για πιο μικρές ηλικίες απ΄ότι τα παλιά.

 

 

Τώρα για τη σύγκριση που λες.

Σαφώς και δεν έχει νόημα να συγκρίνεις άλμπουμ του 2020 με άλμπουμ του 1960.

Αλλά με άλμπουμ του 2000 ή του 2010 έχει νόημα η σύγκριση.

Εγώ προσωπικά δεν έχω ξανασυναντήσει ιστορία Λούκυ Λουκ με απροκάλυπτη προπαγάνδα.

Και θα μου πεις "πως μιλάς για απροκάλυπτη προπαγάνδα αφού δεν έχεις διαβάσει ακόμα το νέο άλμπουμ".

Ε, και μόνο το ότι για 2η φορά στο καπάκι έχουμε μια ιστορία που θίγει ένα ευαίσθητο κοινωνικό θέμα, με βάζει σε υποψίες.
Άντε πες στους Μπελάδες υπήρξαν ισορροπίες, συν το ότι το θέμα που θίχτηκε ήταν επίκαιρο και τότε (την εποχή της Άγριας Δύσης). Δεν βγήκαμε εκτός θέματος επομένως.

Αλλά όταν βλέπω 2ο σερί άλμπουμ που σκοπό έχει να περάσει μήνυμα (πόσο μάλλον "σύγχρονο" και όχι διαχρονικό όπως αυτό του ρατσισμού) με κάνει να πιστεύω ότι ο Ζουλ αλλού την πάει τη δουλειά.

Δεν τον ενδιαφέρει να γράψει μια ωραία ιστορία Λούκυ Λουκ. Τον ενδιαφέρει να κάνει την προπαγάνδα του.

Και αυτό, το να εκμεταλλεύεσαι έναν ιστορικό τίτλο για να περάσεις τις ιδέες σου, με βρίσκει αντίθετο.

Σου λέω, ακόμα και ωραία ιστορία να είναι, με χαλάει το ότι έχει αυτή τη θεματολογία.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κοίτα εμένα προσωπικά μου αρέσει η νέα θεματολογία οπως μου άρεσαν και οι μπελάδες στην φυτεία. Αν θέλω να διαβάσω ένα πιο κλασικό Λούκυ Λουκ δόξα τω Θεό υπάρχουν καμία 80αρια. Αλλά γούστα είναι αυτά. Σαφέστατα. Εγώ λέω να περιμένουμε και να κρίνουμε αφού διαβάσουμε το τεύχος όταν με το καλό έρθει στην Ελλάδα. Μέχρι τότε πάω να φάω ένα λουκάνικο αλά αβερελ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κι όσο σκέφτομαι ότι το αγαπημένο μου Λούκυ Λουκ είναι το "Σύρματα στα Λιβάδια" :(

 

ll19.thumb.PNG.3ae5970bcd2a067649ef80c7a97d3577.PNG

 

Εν έτει 2022 δεν θα βλέπαμε τέτοια ιστορία.
Θα είχε λογοκριθεί εν τη γενέσει της :moutra2:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Παιδια πρωτου βγει το αλμπουμ και το δουμε κακως τσακωνομαστε και κανουμε εικασιες. Οταν βγει με το καλο λεμε την αποψη μας (αποθεωνουμε , κραζουμε κτλ κτλ)

 

Τωρα να πω και εγω δυο πραγματα. Καταρχας ειμαι κρεατοφαγος οποτε δεν εχω πολυ ευαισθησια σε αυτο το θεμα! χεχε! Αλλα αυτο που παρατηρω ειναι οτι η χορτοφαγια δεν ειναι ακριβως κατι μοντερνο ή συγχρονο καθως τετοιες αποψεις και πρακτικες (ειτε για λογους υγειας, ειτη για λογους ηθικης) υπαρχουν εδω και παρα πολλα χρονια. Ηδη απο την εποχη των αρχαιων ημων προγονων και συγκεκριμενα του Πυθαγορα που το αποκαλουσαν "αποχη εμψυχων". Αλλα και σε αλλους λαους και εποχες. Την εποχη των καουμπουδων που κουβεντιαζουμε τωρα στις ΗΠΑ ειχαν σιγουρα εμφανιστει τετοιες ιδεες. Το πρωτο βιβλιο για χορτοφαγια εκδοθηκε το 1835 ενω μερικα χρονια αργοτερα υπηρχε και εφημεριδα πανω σε αυτο το θεμα.

 

Οποτε θελω να πω οτι εφοσον υπηρχαν τετοια ατομα και αποψεις την εποχη του Λουκυ Λουκ δεν με χαλαει καθολου να δω μια περιπετεια πανω σε αυτο το θεμα εφοσον ειναι και ιστορικα σωστη. Δηλ αν τον βαζανε παρεα με αστροναυτες ή με ρωμαιους λεγεωναρους προφανως θα με χαλαγε. Αλλα με κατι που υπηρχε στην εποχη του (εστω και σπανιο) δεν θα με χαλασει. Ετσι κι αλλιως στα αλμπουμ του εχει περασει πολλες κουλες περιπετειες (με σκοπο το γελιο) και εχει υπερασπιστει πολυ κοσμο με γνωμωνα το δικαιο.

 

Οποτε θα περιμενοω να δω το αποτελεσμα πρωτα και μετα να κρινουμε αν ειναι καλο η οχι το αλμπουμ και αν προωθει μια συγκεκριμενη θεση ή οχι.

 

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Εν έτει 2022 δεν θα βλέπαμε τέτοια ιστορία.
Θα είχε λογοκριθεί εν τη γενέσει της :moutra2:

Γιατί καλέ;! Τι έχει αυτή η ιστορία; Μήπως επειδή είναι προσβλητική για τους χορτοφάγους επειδή παρουσιάζει έντονα κρεατοφαγους;

 

Πέρα απ'την πλάκα, δεν νομίζω πως στην Ευρώπη λογοκρινουμε τόσο όσο λογοκρίνουν στην Αμερική.

 

Αν, πχ ο Τεντέν ήταν γνωστός στην Αμερική, θα είχε λογοκριθεί και "ακυρωθεί" εδώ και χρόνια, επειδή παρουσιάζει ρατσιστικά στερεότυπα. Ενώ εδώ στην Ευρώπη, παρόλο που κράζουμε τον ρατσισμό σε αυτήν την σειρά κόμιξ, αναγνωρίζουμε τις αξίες της και συνεχίζουμε να την απολαμβάνουμε επειδή έχει γίνει μέρος της κουλτούρας μας και, όσο να πεις, είναι δύσκολο να εγκαταλείψεις κάτι με το οποιο έχεις μεγαλώσει.

 

Εδώ οι Αμερικανοι ακύρωσαν τον περασμένο χρόνο τον Πέπε το κουνάβι, επειδή "προωθούσε την κουλτούρα του βιασμού". Με τον Τεντέν θα κωλωσουν;!

 

Συγγνώμη για την τελευταία παράγραφο, αλλά μόλις πρόσφατα έμαθα τι έκαναν σε αυτόν τον χαρακτήρα και ακόμα να το ξεπεράσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

5 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

Οποτε θα περιμενοω να δω το αποτελεσμα πρωτα και μετα να κρινουμε αν ειναι καλο η οχι το αλμπουμ και αν προωθει μια συγκεκριμενη θεση ή οχι.

Εγώ νομίζω πως θα προωθήσει. Ο Ζουλ, σύμφωνα με τα συμπεράσματα που έβγαλα στο προηγούμενο άλμπουμ του, δεν εκφράζει με διακριτικό τρόπο τις απόψεις του.

 

Αλλά και πάλι, μπορείς να πεις πως είναι παιδική σειρά κόμιξ και κάπως πρέπει να μπηξεις αυτό το μήνυμα στα παιδιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

8 λεπτά πριν, whatever είπε:

Γιατί καλέ;! Τι έχει αυτή η ιστορία; Μήπως επειδή είναι προσβλητική για τους χορτοφάγους επειδή παρουσιάζει έντονα κρεατοφαγους;

 

Kαταρχάς, με τα σημερινά δεδομένα, το καρέ που ανέβασα προσβάλει τόσο τους χορτοφάγους/βίγκαν όσο και τους... παχύσαρκους.

Το να πεις για κάποιον παχύσαρκο ότι είναι κρέας (εν έτει 2022) θεωρείται χυδαίο, ρατσιστικό, μπούλινγκ κτλ.

Ακόμα και χοντρό να πεις έναν παχύσαρκο, πλέον θεωρείται άκομψο.

Απ΄όταν μπήκε στη ζωή μας η "πολιτική ορθότητα" ξεχάσαμε κι αυτά που ξέραμε :moutra2:

 

 

17 λεπτά πριν, whatever είπε:

Εγώ νομίζω πως θα προωθήσει. Ο Ζουλ, σύμφωνα με τα συμπεράσματα που έβγαλα στο προηγούμενο άλμπουμ του, δεν εκφράζει με διακριτικό τρόπο τις απόψεις του.

 

Συμφωνώ και το έγραψα σ΄ένα προηγούμενό μου σχόλιο.

Αν δεν είχε γράψει τους "Μπελάδες" δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να ξεκινήσω όλη αυτήν τη συζήτηση περί μηνυμάτων/προπαγάνδας κτλ.

Αλλά όταν βλέπω 2ο άλμπουμ στο καπάκι με τέτοια θεματολογία, κάτι μου βρωμάει.

Πλέον αμφιβάλω πολύ για το πόσο αγνές είναι οι προθέσεις του Ζουλ...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πέρα απο κοινωνικά μηνύματα, προπαγάνδες, ρατσισμούς κλπ το βασικό πρόβλημα είναι οτι τα νέα ΛΛ και Αστερίξ δεν θυμίζουν
σε τίποτα τις ιστορίες που μας έκαναν να αγαπήσουμε αυτές τις σειρές.
Ενώ οι σχεδιαστές είναι άξιοι συνεχιστές του έργου και κάνουν πολύ καλή δουλειά, τα σενάρια είναι επιφανειακά και διαδικαστικά.
Αδιάφοροι χαρακτήρες, βαρετά σενάρια, ανύπαρκτο η επαναλαμβανόμενο χιούμορ κλπ
 
Και μιλάω περισσότερο για τα Αστερίξ, καθώς ΛΛ δεν έχω διαβάσει και πάρα πολλά...
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τώρα που το λέτε στα σύρματα στα λιβάδια οι κακοί κτηνοτρόφοι έτρωγαν μπριζολιδια και ο καλοι γεωργοι αρακά. Άρα και εκεί έπαιζε αυτό το θέμα αν και σε άλλο μοτίβο. Όσο για τους μπελάδες στις φυτείες γνώμη μου είναι ότι έλειπε μια τέτοια ιστορία από τον ΛΛ και χρειαζόταν κιόλας. Τα χρόνια εκείνα οι μαύροι στην Αμερική αντιμετωπίζοταν περίπου σαν ...ζώα. Ο φίλος μας ο Λούκυ πάντα ήταν δίκαιος και σωστος. Όπως στην κληρονομιά του Ρανταπλαν πήρε θέση υπέρ των Κινέζων το ίδιο έπρεπε να κάνει και υπέρ των μαύρων. Οι Γάλλοι ήταν ανέκαθεν σωβινιστες και απεικιοκρατες, αλλά  ήταν οι πρώτοι στην Ευρώπη που ενενταξαν τόσο καλά τους αλλοεθνείς και αλλοχρωματους στην χώρα τους. Οι μικρότεροι δεν θυμάστε, αλλά ήταν πραγματικα ντροπιαστικά για την Ευρώπη τα σχόλια όλων των άλλων όταν εμφάνισε η Γαλλία στο ποδόσφαιρο ομάδα με αρκετούς μαύρους (παιχταραδες) στα τέλη της δεκαετίας του 90. Ταινίες όπως το "Θεέ μου τι σου κάναμε" δείχνουν με αρκετά χιουμοριστικό τρόπο αυτό το πράγμα. Δεν θεωρώ λοιπόν προπαγάνδα τους μπελάδες στις φυτείες αλλά διόρθωση μιας αδικίας που βαστούσε χρόνια στα ΛΛ. Και μπράβο στον Ζουλ και στον Ασντε. Τώρα όσον αφορά αυτή την ιστορία, η στροφή στη vegan διατροφή εκτός του ότι είναι μια παλιά ιστορία εν δυνάμει μπορεί να βγάλει γέλιο. Όπως γέλιο έβγαλε ο τσακωμός κτηνοτρόφων και αγροτών. Εκεί βέβαια δεν είχε ταμπέλα το όλο θέμα αλλά εγώ προσωπικά δεν στέκομαι σε αυτα. Αν είναι καλή η ιστορία μου κάνει. Δεν περιμένω τον Λούκυ Λουκ να μου μιλήσει για το αν θα τρώω κρέας ή όχι (που μια χαρά τρώω σαν τον λύκο). Αν μου δώσει κάτι καλό σε αυτό το θέμα μου κάνει. Στα Ντίσνεϋ που τα κοροϊδεύετε οι περισσότεροι υπάρχουν πάμπολλες τέτοιες ιστορίες σε αστείο μοτίβο με καλύτερη μια ιστορία του 1964 παρακαλώ που ο Φεθρυ αποφάσισε να τρώει υγιεινά και έσπειρε τον πανικό στον δυσμοιρο τον Ντόναλντ. Οπότε το ξαναλέω ας μην προτρέχουμε πριν διαβάσουμε.:gyros:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Manitou  "The Health Nut", πρώτη εμφάνιση του Φέθρυ, 1964.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι. Αν και ειλικρινά πιστεύω ότι όλη αυτή η "προπαγάνδα", όπως λέει κι ο Laz δεν κάνει καλό στη σειρά. Γενικά, ο Λούκυ Λουκ δεν θα μπορούσε ποτέ να γίνει βιγκαν! Είναι καουμπόι, ζει μέσα στις ερήμους και δεν έχει τη δυνατότητα για τέτοιες ευαισθησίες. Επιπλέον, ακόμη και το επάγγελμά του είναι εντελώς ενάντια στην ιδεολογία των χορτοφάγων. Ένας γελαδαρης- όπως ο Λούκυ- φυλάει κοπάδια ζώων- τα οποία αποτελούνται από πολλές αγελαδες- εκ των οποίων ένα ποσοστό, θα πάει για σφαγή. Είναι δυνατόν ένας χορτοφάγος να κάνει αυτό το επάγγελμα; Όμως παρ' ότι θεωρώ όλο το θέμα ανόητο και αφελές θα περιμένω να δω εάν όντως θα είναι ένα καλό άλμπουμ, το οποίο θα με κάνει να γελάω.

 

Υ.Γ. Δεν νομίζω ότι κάποιο παιδί 

που θα διαβάσει την ιστορία θα δει την χορτοφαγία με καλό μάτι και θα την ασπαστεί, οπότε θεωρώ, ότι τζάμπα παιδεύονται να φτιάξουν "παιδαγωγικές"  ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

38 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

 

 

Υ.Γ. Δεν νομίζω ότι κάποιο παιδί 

που θα διαβάσει την ιστορία θα δει την χορτοφαγία με καλό μάτι και θα την ασπαστεί, οπότε θεωρώ, ότι τζάμπα παιδεύονται να φτιάξουν "παιδαγωγικές"  ιστορίες.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Άρα δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν "προπαγάνδα". Απλά είναι ιστορίες με θέματα της εποχής. Η εποχή μας με όλη αυτή την political correctness και την ανοχή στη διαφορετικότητα έχει πολλά τέτοια θέματα. Λογικό είναι να μπουν στην τέχνη. Για αυτό είπα πιο πάνω ότι είμαστε στο 2022. Λογικό είναι όλο αυτό. Στις σύγχρονες ιστορίες του Μίκυ Μαους τέτοια θέματα παίζουν κατά κόρον. Και είναι μια χαρά ιστορίες με άλλο ύφος από τις παλιές. Ψυχραιμία σύντροφοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

4 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

Συμφωνώ απόλυτα. Άρα δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν "προπαγάνδα". Απλά είναι ιστορίες με θέματα της εποχής. Η εποχή μας με όλη αυτή την political correctness και την ανοχή στη διαφορετικότητα έχει πολλά τέτοια θέματα. Λογικό είναι να μπουν στην τέχνη. Για αυτό είπα πιο πάνω ότι είμαστε στο 2022. Λογικό είναι όλο αυτό. Στις σύγχρονες ιστορίες του Μίκυ Μαους τέτοια θέματα παίζουν κατά κόρον. Και είναι μια χαρά ιστορίες με άλλο ύφος από τις παλιές. Ψυχραιμία σύντροφοι.

Ναι βρε παιδί μου, αλλά οι ιστορίες των Μίκυ Μαούς διαδραματίζονται στο σήμερα. Παρ' ότι υπήρχαν βιγκαν και στα μέσα του 19ου αιώνα, δεν νομίζω ότι ένας καουμπόι θα μπορούσε να γίνει ποτέ. Όσο για την προπαγάνδα, θα συμφωνήσω μαζί σου. Για αυτό τον λόγο έχω τη λέξη σε εισαγωγικά κιόλας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μα αφού λέει ότι η ιστορία βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα. Το λέει ο @ Laz33  πιο πάνω. Και επίσης σιγά μην γίνει vegan o ΛΛ. Εδώ δεν έγινε στα σύρματα στα λιβάδια θα γίνει τώρα? Απλά θα πάει σε μια περίεργη vegan πόλη που απ' ότι κατάλαβα υπήρχε στα αλήθεια. Επίσης να πω ότι στα ΛΛ δεν δίνουν τόσο σημασία στο φαγητό για να πεις ότι κάνουν ένα τεράστιο έγκλημα να τον στείλουν εκεί. Μόνο ο καημένος ο Αβερελ τρώει. Ας πούμε vegan Αστερίξ θα ήταν όντως πολύ ξεκαρφωτο. Αυτό που βασίζεται και σε αληθινή ιστορία γιατί να μην στέκει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το πραγματικό γεγονός στο οποίο βασίζεται η ιστορία είναι η ίδρυση της "American Society for the Prevention of Cruelty to Animals" το 1866.

Άρα το κομμάτι περί προστασίας των ζώων.

Τα υπόλοιπα (βιγκανισμός κτλ) είναι προσθήκες του Ζουλ.

 

Τώρα όσον αφορά τα μηνύματα.

Το έγραψα πολλάκις, αλλά θα το πω μια φορά ακόμα.

Δεν με πειράζει να περνάει και κάποιο μήνυμα η ιστορία.

Αλλά όχι να είναι ο βασικός λόγος δημιουργίας του άλμπουμ.

Ο Γκοσινί σκεφτόταν ένα σενάριο, περνούσε διακριτικά και κάποιο μήνυμα μέσα.

Ο Ζουλ σκέφτεται πρώτα το μήνυμα. Μετά φτιάχνει κι ένα υποτυπώδες σενάριο για να συνοδέψει το μήνυμά του.

Αυτή είναι η διαφορά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

3 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ο Γκοσινί σκεφτόταν ένα σενάριο, περνούσε διακριτικά και κάποιο μήνυμα μέσα.

Αυτό μου θυμίζει μια σκηνή στο "Μαύροι Λόφοι", όπου ο κακος της ιστορίας, νομίζω Μπουλ Μπουλετ λεγόταν, πρόσφερε νοθευμένο ποτό στους Ινδιάνους και μολις το έμαθαν οι επιστήμονες που συνόδευε ο ΛΛ, ταράχτηκαν και έκαναν λόγο σχετικά με τις συνέπειες της οινοποσίας.

 

Και μετά, όταν ο ΜΜ ήπιε ένα ολόκληρο μπουκάλι και ο ΛΛ τον αντιμετώπισε, κατάφερε να τον νικήσει με μία μόνο μπουνιά, επειδή ο ΜΜ ήταν μεθυσμένος και οι γροθιές του δεν μπορούσαν να τον πετύχουν.

 

Άμα, το καλοσκεφτείτε, ο Γκοσινί μέσω αυτής της σκηνής περνά το μήνυμα πως "δεν είναι καλό να πίνεις", με το βάζει τους επιστήμονες να λένε τα αρνητικά αυτής της πράξης και τον ΛΛ να νικά εύκολα τον ΜΜ.

 

Και το είχε σχεδιάσει απ'την αρχή της ιστορίας, μιας και ο πραγματικός κακός (δεν θυμάμαι όνομα, αλλά ήταν γερουσιαστής), έστειλε τον ΜΜ να ξεκανει τους ήρωες μας ώστε να συνεχίσει να προμηθεύει παράνομα τους Ινδιάνους με όπλα και ποτό.

 

Και παρόλο που είναι εμφανές το μήνυμα που θέλει να περάσει ο Γκοσινί, δεν νιώθεις πως σ'το τρίβει ξεδιαντροπα στην μούρη (σε αντίθεση με τον Ζουλ και το αντιρατσιστικό του μήνυμα στις "Φυτείες").

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα άλμπουμ του Γκοσινί είναι γεμάτα απο τέτοια παραδείγματα, σχετικά με αλκοόλ, τζόγο, τσαρλατάνους, απατεώνες κλπ
Απλά όπως είπε και ο Laz33 τα ''μηνύματα'' τα περνάει διακριτικά, με αληθοφάνεια και χιούμορ, αφήνοντας τον αναγνώστη να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.
 
Για να μην πω για άλμπουμ όπως η ''Κατοικία των Θεών'' η ''Οβελίξ και Σία'' που καυτηριάζουν με αριστοτεχνικό τρόπο
πολλά κοινωνικά ζητήματα και ταυτόχρονα είναι πολύ διασκεδαστικά - χιουμοριστικά! :)
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

51 λεπτά πριν, whatever είπε:

Αυτό μου θυμίζει μια σκηνή στο "Μαύροι Λόφοι", όπου ο κακος της ιστορίας, νομίζω Μπουλ Μπουλετ λεγόταν, πρόσφερε νοθευμένο ποτό στους Ινδιάνους και μολις το έμαθαν οι επιστήμονες που συνόδευε ο ΛΛ, ταράχτηκαν και έκαναν λόγο σχετικά με τις συνέπειες της οινοποσίας.

 

Και μετά, όταν ο ΜΜ ήπιε ένα ολόκληρο μπουκάλι και ο ΛΛ τον αντιμετώπισε, κατάφερε να τον νικήσει με μία μόνο μπουνιά, επειδή ο ΜΜ ήταν μεθυσμένος και οι γροθιές του δεν μπορούσαν να τον πετύχουν.

 

Άμα, το καλοσκεφτείτε, ο Γκοσινί μέσω αυτής της σκηνής περνά το μήνυμα πως "δεν είναι καλό να πίνεις", με το βάζει τους επιστήμονες να λένε τα αρνητικά αυτής της πράξης και τον ΛΛ να νικά εύκολα τον ΜΜ.

 

Και το είχε σχεδιάσει απ'την αρχή της ιστορίας, μιας και ο πραγματικός κακός (δεν θυμάμαι όνομα, αλλά ήταν γερουσιαστής), έστειλε τον ΜΜ να ξεκανει τους ήρωες μας ώστε να συνεχίσει να προμηθεύει παράνομα τους Ινδιάνους με όπλα και ποτό.

 

Και παρόλο που είναι εμφανές το μήνυμα που θέλει να περάσει ο Γκοσινί, δεν νιώθεις πως σ'το τρίβει ξεδιαντροπα στην μούρη (σε αντίθεση με τον Ζουλ και το αντιρατσιστικό του μήνυμα στις "Φυτείες").

 

Αυτό ακριβώς.

Άλλο ένα εύστοχο παράδειγμα.

Όταν κάποιος διαβάσει τους "Μαύρους Λόφους", σε καμία περίπτωση δεν λέει "μόλις διάβασα μια ιστορία κατά του αλκοολισμού". Άλλο είναι το βασικό θέμα του σεναρίου.

Διαβάζοντας όμως τους "Μπελάδες στις Φυτείες" κατευθείαν σκέφτεται "μόλις διάβασα μια αντιρατσιστική ιστορία". Δεν σου μένει κάτι άλλο απ΄το σενάριο να θυμάσαι.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

9 ώρες πριν, Guts είπε:
Τα άλμπουμ του Γκοσινί είναι γεμάτα απο τέτοια παραδείγματα, σχετικά με αλκοόλ, τζόγο, τσαρλατάνους, απατεώνες κλπ
Απλά όπως είπε και ο Laz33 τα ''μηνύματα'' τα περνάει διακριτικά, με αληθοφάνεια και χιούμορ, αφήνοντας τον αναγνώστη να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

Μήπως έχει να κάνει επίσης και με το ότι αυτά τα παραδείγματα είναι εύκολο να τα καυτηριασεις, ενώ ο ρατσισμός είναι, από την άλλη, ένα πολύ δύσκολο θεμα και αποτελεί δεξιοτεχνία;

 

Ακόμα και αν μια ιστορία είχε να κάνει απλώς με τον ΛΛ  να βαράει τους κακούς κάθε φορά που εκείνοι θα έλεγαν κάτι ρατσιστικό, μισογυνιστικο, πολιτικά μη ορθό (για τα σημερινά δεδομένα) κτλ, πάλι θα βαριόμουν και δεν θα το θεωρούσα αστείο. Θα θεωρώ πως ο σεναριογράφος δεν σκέφτηκε κάτι πιο "έξυπνο" για να εξηγήσει γιατί δεν πρέπει να συμπεριφερόμαστε έτσι (επίσης, επειδή εμένα απλώς δεν μου αρέσει όταν οι πάντες, ακόμη και το σύμπαν, συμπεριφέρονται απαίσια σε έναν χαρακτήρα και τον βαρανε, ακόμα και αν ο συγγραφέας προσπαθεί να πείσει το κοινό ότι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας το άξιζε).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ισως θα έπρεπε να ανοίξει κάποιο άλλο θεμα για συζήτηση περί πολιτικής ορθότητας και πως επηρεάζει τα κομικς, γιατί νομίζω έχουμε εκτροχιαστεί εδω απο το θεμα.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Συμφωνώ! Θα ήταν και πιο ενδιαφέρον να δούμε και παραδείγματα κι από άλλα κόμικς, εκτός του Λούκυ Λουκ.

1 λεπτό πριν, Argail είπε:

Ισως θα έπρεπε να ανοίξει κάποιο άλλο θεμα για συζήτηση περί πολιτικής ορθότητας και πως επηρεάζει τα κομικς, γιατί νομίζω έχουμε εκτροχιαστεί εδω απο το θεμα.

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε παιδιά δεν είναι η Πράβντα (τι θυμήθηκα εεε) τα ΛΛ για να κανουν προπαγάνδα. Ένα κόμικ είναι. Απλά ένα κόμικ. Οι σεναριογράφοι προσπαθούν να βρουν μια ιδέα για να στήσουν μια ιστορία και να πουλήσουν. 85 τεύχη μετά και ιδίως όταν πολλά από αυτά έχουν συγγράφει από έναν από τους κορυφαίους του είδους ψάχνουν να βρουν να πουν κάτι πρωτότυπο. Και ψάχνουν ιδέες ακολουθώντας το ρεύμα της εποχής. Το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις μορφές της τέχνης. Αν παρακολουθήσετε λίγο σινεμά ή λίγο θέατρο ή διαβάσετε κανένα σύγχρονο βιβλιο θα δείτε ότι αυτό είναι το ρεύμα της εποχής και έτσι εκφράζονται σήμερα πολλοί καλλιτέχνες. Καλώς ή κακώς. Όμως αυτό που είναι στενάχωρο είναι οτι έχετε σταυρώσει μια ιστορία χωρίς καν να την διαβάσετε. Αυτό από μόνο του πρέπει να σας προβληματίσει. Και επίσης πρέπει να σας προβληματίσει ακόμα περισσότερο που σας ενοχλεί τόσο πολύ που οι μπελάδες στη φυτεία είχαν αντιρατσιστικό μήνυμα. Και αυτά περί κρυμμένου μηνύματος και όχι φανερού σε αυτή την περίπτωση τα ακούω βερεσε. Ένα αντιρατσιστικό μήνυμα όπως αυτό για το χρώμα των ανθρώπων είναι καλό ΟΠΩΣ και να προέρχεται. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Noμίζω αρχίσαμε ν΄ανακυκλώνουμε τη συζήτηση.

Θα το πω μια ακόμα (κι ελπίζω τελευταία) φορά.

 

1ον) Δεν σταύρωσα το νέο άλμπουμ.

Χαλάστηκα με τον Ζουλ και αυτό που προσπαθεί να κάνει.

Η ιστορία μπορεί και να μ΄αρέσει, όπως και οι Μπελάδες μ΄άρεσαν σε γενικές γραμμές.

 

2ον) Πρωτότυπες ιδέες υπάρχουν πολλές.

Και ο Καουμπόυ στο Παρίσι ήταν πρωτότυπος και ο Πίνκερτον ήταν πρωτότυπος, ακόμα και η Ωραία Προβένς ήταν πρωτότυπη.

Άρα μπορούν άνετα να γραφτούν πρωτότυπες ιστορίες, χωρίς να θίγουν (τόσο αδιάκριτα μάλιστα) κοινωνικο/πολιτικά θέματα.

 

3ον) Σε καμία περίπτωση δεν είμαι αντίθετος του αντιρατσιστικού μηνύματος.

Αυτό κατάλαβες απ΄όσα έγραψα;

Δεν θέλω όμως ένας δημιουργός να εκμεταλεύεται ένα δημοφιλέστατο κόμικ για να περάσει τις ιδέες του, όποιες κι αν είναι αυτές.

Τα Λούκυ Λουκ έχουν προπάντων ψυχαγωγικό χαρακτήρα. Τα διαβάζεις για να περάσεις καλά, να γελάσεις, να μάθεις και 2 πράγματα για εκείνη την εποχή (εκείνη επαναλαμβάνω).

Δεν τα διαβάζεις για να προβληματιστείς, πόσο μάλλον με θέματα της σύγχρονης κοινωνίας.

Θες να γράψεις ένα κόμικ για να περάσεις μήνυμα; Φτιάξε μια καινούρια σειρά.

Εκεί δεν θα σου πει κανείς τίποτα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, θα ήθελα να πώ οτι είμαι κάθετα αντίθετος με κάθε είδος ρατσισμού, βίας κλπ
Απο εκεί και πέρα θεωρώ οτι μπορούμε ελεύθερα να μιλάμε για τέχνη και να λέει ο καθένας τι του αρέσει και τι όχι.
 
Πολύ καλο και σωστό μήνυμα το αντιρατσιστικό αλλά απ' τους ''Μπελάδες'' είναι το μόνο πράγμα που μένει στον αναγνώστη ως ωραίο.
Η ιστορία ήταν αρκετά μέτρια χωρίς καθόλου χιούμορ, και το ύφος της μου θύμισε περισσότερο ταινίες σαν το ''Mississippi burning''
παρα ιστορία ΛΛ.
 
Τώρα το τι είναι στην μόδα σήμερα και το πως προσπαθούν κάποιοι υποκριτικά να το εκμεταλευτούν για να γίνουν αρεστοί
στο κοινό εμένα δεν με αγγίζει καθόλου.
Οπως σχολίασα αρνητικά τα ρατσιστικά παραληρήματα του Σταν Λι στις πρώτες ιστορίες (χωρίς βέβαια να τον ακυρώνω, και συνεχίζω να τον διαβάζω)
έτσι και εδώ νομίζω οτι ο καλλιτέχνης ακολουθεί μια ''γραμμή'' που δεν βοηθάει στην δημιουργία καλών ιστοριών.
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.