Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 hours ago, Laz33 said:

Όσον αφορά αυτό που είπατε για το Πόνυ Εξπρές, τι ακριβώς περιμένατε να κάνει ο Λούκυ Λουκ με τις χορεύτριες;

Να τις βάλει στην άμαξα και να βγει μετά από μισή ώρα κατακόκκινος;

 

 

Σιγά μην έκανε μισή ώρα, αφού πυροβολεί πιο γρήγορα απ'τη σκιά του :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

«Το SANDMAN διεύρυνε τους ορίζοντές μου. Υπάρχουν ομοφυλόφιλοι χαρακτήρες. Τρανς χαρακτήρες. Κουίρ χαρακτήρες. Και στις περισσότερες περιστάσεις, δεν ήταν κάτι το φοβερό για τους πρωταγωνιστές της ιστορίας. Κανείς δεν έδινε ιδιαίτερη σημασία. Για ένα παιδί από το Γουισκόνσιν, αυτό ήταν σημαντικό τη δεκαετία του ’90. Δεν είχα τέτοια ερεθίσματα στη ζωή μου και έγινα καλύτερος άνθρωπος με την έκθεσή μου σε κάτι τέτοιο. Ξαναδιάβασα όλη τη σειρά πριν από περίπου τέσσερα χρόνια και μου έκανε εντύπωση πόσο πολλά θυμόμουν και πόσο πολλά είχα ξεχάσει. Με έκανε να κλάψω. Πάντα με κάνει να κλαίω». – Patrick Rothfuss («The Sandman», τόμος 1: «Πρελούδια και Νυχτωδίες», απόσπασμα από την Εισαγωγή).

 

«The Sandman»: Το κόμικ που τα άλλαξε όλα [Αθανασιάδης Κυριάκος, athensvoice.gr, 9/06/2022]
 

Όλες οι ιστορίες μου περιέχουν και θα συνεχίσουν να περιέχουν τουλάχιστον ένα από τα τρία αυτά συστατικά, ιδανικά και τα τρία μαζί. Το εξήγησες μια χαρά και εσύ, σε έναν κόσμο γεμάτο από πατριαρχικά πρότυπα, οφείλουμε να βάλουμε το σπαθί στο χέρι των γυναικών, στο χέρι των μειονοτήτων, στο χέρι των καταπιεσμένων. Όπως και να το κάνουμε, η αντιπροσώπευση μετράει. Forced diversity, θα βγουν να γκρινιάξουν κάποιοι αυτόκλητοι φύλακες της ποπ κουλτούρας, συχνά φορείς συγκαλυμμένου ρατσισμού. Ανήκοντας ο ίδιος στην πλέον βαρετή πληθυσμιακή ομάδα, αυτή των λευκών στρέιτ ανδρών, αλλά μεγαλωμένος από δυνατές γυναίκες, με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο να εξερευνήσω οπτικές γυναικών, ή ΛΟΑΤ+ ανθρώπων, μέσα σε παραδοσιακά ανδροκρατούμενα genres, όπως ο γοτθικός τρόμος και η επική φαντασία. Και επιδιώκω επίσης, όσο μπορώ, να έχω και συνεργασίες με γυναίκες. Εξάλλου έχεις δει γυναίκα με σπαθί; Δεν υπάρχει ωραιότερη εικόνα.

 

Ο  Έλληνας πίσω από…την ανάσταση του Δράκουλα [Δημήτρης Καραΐσκος, ΚΑΠΠΑ, 23/05/2022]
 

Νομίζω ότι αυτά τα δυο αποσπάσματα είναι αρκετά διαφωτιστικά για τον τρόπο που σκέφτονται οι δημιουργοί κόμικς. Θεωρούν το "μήνυμα", το "κοινωνικό σχόλιο", η "ιδεολογία" είναι πιο σημαντικό από το σενάριο ή ακόμα και το σχέδιο. Γι' αυτό και ο Λούκυ Λουκ σύντομα θα κάνει σχετικά κηρύγματα, ανάλογα με αυτά των χαρακτήρων της Marvel και της DC. Είναι η εποχή. Χαλαρώστε, βρείτε κάτι που να μπορείτε να διαβάσετε χωρίς να σας σπάσουν τα νεύρα και περιμένετε να περάσει.

Επεξεργασία από v hunter d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

55 min ago , v hunter d said:

Ανήκοντας ο ίδιος στην πλέον βαρετή πληθυσμιακή ομάδα, αυτή των λευκών στρέιτ ανδρών

 

cringe :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  782 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

8 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Το ότι οι δημιουργοί της σειράς (βάζω και τον Γκοσινί μέσα) δεν τους ένοιαξε καθόλου ν΄ασχοληθούν με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του ΛΛ, πέρασε από κανενός το μυαλό άραγε; :thinking:

Πέρα από το ότι μπορεί να μην τους ενδιέφερε, υπάρχει η πιθανότητα να ήθελαν να το θίξουν αλλά δεν μπορούσαν, λόγω του πόσο αυστηροί ήταν οι κανόνες των κόμιξ την τότε εποχή (δεν επιτρεπόταν καθόλου να δείξουν σεξουαλικές πράξεις, και αυτό περιλάμβανε και τον χαρακτήρα να ενδιαφέρεται για το αντίθετο φύλο).

 

Γενικώς, με ενδιαφέρει πάρα πολύ ο χώρος των γαλλοβελγικων κόμικ και θέλω να μάθω περισσότερα.

 

Είχα δει κάποτε μια ανεπίσημη μονοσελιδα σελίδα κόμιξ όπου ο Μόρις καυτηριάζει αρκετά αυτούς τους αυστηρούς κανόνες που είχε ο προηγούμενος εκδοτικός οίκος με το να παρουσιάζει τον ΛΛ να πινει, να πυροβολεί στην κοιλιά και να κάνει σεξ (εκτός σκηνής, βέβαια) με μια χορεύτρια του σαλούν. Και ο λόγος που ο ΛΛ μπόρεσε να το κάνει είναι επειδή μεταφέρθηκε σε έναν πιο "χαλαρό" εκδοτικό οίκο.

 

Τώρα δεν μπορώ να το βρω, αλλά αν το ξαναδώ θα σας το δείξω.

8 ώρες πριν, Orignal357 είπε:

Αν θυμάμαι καλά, στο τεύχος "Πόνυ Εξπρες", η εταιρεία με τα τρένα προσπαθεί να τον αποσπάσει χρησιμοποιώντας χορεύτριες από σαλούν και αυτός τις αγνοεί τελείως, οπότε μπορεί να έχεις δίκιο.

Αλήθεια;! Δεν την θυμόμουν αυτήν την σκηνή. Θα πάω να την δω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, whatever said:

Πέρα από το ότι μπορεί να μην τους ενδιέφερε, υπάρχει η πιθανότητα να ήθελαν να το θίξουν αλλά δεν μπορούσαν, λόγω του πόσο αυστηροί ήταν οι κανόνες των κόμιξ την τότε εποχή (δεν επιτρεπόταν καθόλου να δείξουν σεξουαλικές πράξεις, και αυτό περιλάμβανε και τον χαρακτήρα να ενδιαφέρεται για το αντίθετο φύλο).

 

Πάντως ακόμα και την εποχή που πρωτόβγαιναν αυτά τα κόμιξ (60s) κατηγορούσαν τον Λούκυ Λουκ ότι ήταν μισογύνης (όπως και τους Αστερίξ/Οβελίξ, Ιζνογκούντ και Τεντέν).

 

Για τον Ιζνογκούντ είχαν βέβαια δίκιο, μόνο που δεν έκανε διακρίσεις μεταξύ ανδρών και γυναικών: τους μισούσε όλους! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  782 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

22 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Πάντως ακόμα και την εποχή που πρωτόβγαιναν αυτά τα κόμιξ (60s) κατηγορούσαν τον Λούκυ Λουκ ότι ήταν μισογύνης (όπως και τους Αστερίξ/Οβελίξ, Ιζνογκούντ και Τεντέν).

 

Για τον Ιζνογκούντ είχαν βέβαια δίκιο, μόνο που δεν έκανε διακρίσεις μεταξύ ανδρών και γυναικών: τους μισούσε όλους! :)

Για αυτό ο Ιζνογκούντ τα σπάει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  782 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

10 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Τώρα ακούω για ασέξουαλ, σε λίγο θ΄ακούσω για τρανσέξουαλ, μην ακούσω και για μετροσέξουαλ δεν ξέρω :lol:

Αυτό περί τρανσέξουαλ μάλλον θα το ακούσουμε για το αλόγο του. Αφού στο πρωτότυπο είναι γένους αρσενικού και στα ελληνικά τον έκαναν γένους θηλυκού.

 

Και στην ελληνική έκδοση επίσης, που άρχισε θηλυκό και κατέληξε αρσενικό.

 

Ορίστε, αποδείξαμε πως ο Ντολυς είναι trans icon με τα όλα του. Δεν χρειαζόμαστε ιστορία που προσπαθεί να περάσει το μήνυμα αποδοχής των ατόμων της ΛΟΑΤΚΙ κοινότητας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6617
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

7 ώρες πριν, whatever είπε:

Γενικώς, με ενδιαφέρει πάρα πολύ ο χώρος των γαλλοβελγικων κόμικ και θέλω να μάθω περισσότερα.

τα έχεις δει αυτά τα δύο θέματα? Έχουν κάνει σοβαρή δουλειά τα παιδιά εδώ.

 

Επίσης εδώ είχα ανοίξει πρόσφατα ένα θέμα για να πάρω κι εγώ γνώμες για σειρές, αν θες μπορεις να γράψεις κι εσύ ερωτήσεις, προτάσεις κτλ.

 

Επεξεργασία από Argail
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  782 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

@ Argail ΣΣε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ νομίζω ότι θα πρέπει να δείξουμε λίγη εμπιστοσύνη στον Ασντέ και την εκδοτική και να μη βιαζόμαστε για συμπεράσματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Εγώ νομίζω ότι θα πρέπει να δείξουμε λίγη εμπιστοσύνη στον Ασντέ και την εκδοτική και να μη βιαζόμαστε για συμπεράσματα.

 

Ο Ασντέ και η εκδοτική έβγαλαν άλμπουμ όπως η Ωραία Προβένς και οι Ντάλτον Θείοι.
Δεν είναι να τους έχεις και πολύ εμπιστοσύνη επομένως :)

Εγώ πιο πολύ στον Ζουλ βασίζομαι. Οι τελευταίες 2 δουλειές του ήταν αξιοπρεπείς.

Αλλά σοβαρά τώρα.

Άσε τη θεματολογία του νέου άλμπουμ, άσε τους βιγκανισμούς, άσε τα μηνύματα, άσε όλα όσα αφορούν το σενάριο.
Πες ότι δεν τα μάθαμε ποτέ.

Για το εξώφυλλο θέλω να μου πεις.

Βλέποντας τον Λούκυ Λουκ περιτριγυρισμένο από ένα σωρό χαριτωμενούτσικα και χαμογελαστά ζωάκια, τι ελπίζεις για το νέο άλμπουμ;

Για εξώφυλλο Λούκυ Κιντ καλό είναι. Αλλά για Λούκυ Λουκ... :thinking:

 

 

Θέλω άποψη @ germanicus

Θυμάμαι είχε φρικάρει με κάτι χαμογελαστές κοτούλες στον Υπεριταλικό του Αστερίξ.

Για εδώ τι έχει να πει;

Φοβάμαι ότι θα λιποθύμησε μόλις είδε το εξώφυλλο του νέου ΛΛ :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Βλέποντας τον Λούκυ Λουκ περιτριγυρισμένο από ένα σωρό χαριτωμενούτσικα και χαμογελαστά ζωάκια, τι ελπίζεις για το νέο άλμπουμ;

Για εξώφυλλο Λούκυ Κιντ καλό είναι. Αλλά για Λούκυ Λουκ...

Μήπως είστε σπισιστής; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

10 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Για το εξώφυλλο θέλω να μου πεις.

Βλέποντας τον Λούκυ Λουκ περιτριγυρισμένο από ένα σωρό χαριτωμενούτσικα και χαμογελαστά ζωάκια, τι ελπίζεις για το νέο άλμπουμ;

Για εξώφυλλο Λούκυ Κιντ καλό είναι. Αλλά για Λούκυ Λουκ... :thinking:

Καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά εξώφυλλο με τον ΛΛ σε άβολες καταστάσεις είναι επαναλαμβανόμενο μοτίβο στη σειρά. ΟΚ είναι αρκετά παιδικό, αλλά πάντα σε παιδιά απευθυνόταν ο ΛΛ, εμείς μεγαλώσαμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  782 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πριν από 1 ώρα, Kurdy Malloy είπε:

πάντα σε παιδιά απευθυνόταν ο ΛΛ, εμείς μεγαλώσαμε.

Αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν μπορούμε να τα απολαύσουμε ως ενήλικες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

25 min ago , whatever said:

Αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν μπορούμε να τα απολαύσουμε ως ενήλικες.

 

Έτσι είναι! Προσωπικά δεσμεύομαι ότι αν γίνει ο Λούκυ Λουκ vegan θα γίνω κι εγώ!  :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5827
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρόσφατα έβλεπα ένα βιντεάκι στο you tube που δίνει μια σύντομη συνέντευξη ο εκδότης της Μαμούθ.
Απ' ότι λέει ο ίδιος οι πιτσιρικάδες δεν πολύ ενδιαφέρονται για τα κόμικς και προτιμούν να περνάνε την ώρα τους στο νετ.
Το αναγνωστικό κοινό πλέον είναι μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι που θυμούνται και νοσταλγούν τα κόμικς απο την παιδική τους ηλικία.
 
 
Επίσης στην παρουσίαση του Phantomduck στο you tube για την κυκλοφορία στην Γαλλία του ''Μπελάδες στις Φυτείες''
δείχνει στο τέλος του βίντεο ένα πλάνο απο τον κόσμο που περιμένει να αγοράσει το κόμικ, και απ'ότι βλέπω
όλοι είναι κάτι μαντραχαλάδες σαν εμάς.... :lol:
 
 
Άρα είναι γεγονός πως έχει ανέβει ηλικιακά το αναγνωστικό κοινό και σίγουρα το ξέρει η εκδοτική.
Τί μας ταλαιπωρούν τότε με παιδικά και χαζοχαρούμενα θέματα..?
Θα συμφωνήσω πάντως με τον Kurdy Malloy οτι ας περιμένουμε να διαβάσουμε το άλμπουμ και μετά βγάζουμε τα όποια συμπεράσματα.
Το ''Μπελάδες στις Φυτείες'' αν και είχε κάποια ελαττώματα εμένα μου άρεσε αρκετά!:cheers3:
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Για τις αλλες χωρες δεν ξερουμε τι ισχυει, εδω σιγουρα οι μικροι δεν διαβαζουν κομικς. Μην πω αγνοουν κιολας την υπαρξη τους. 

Εκτος αμα εχουν γονιο που ασχολειται και τα βαλει στη διαδικασια αναγνωσης και συλλογης.

 

Γιαυτο πολλες φορες λεω πως οι εκδοτικες πρεπει να παψουν να τα αντιμετωπιζουν σα μικιμαοδες για τα παιδακια, γιατι μονο παιδακια δεν τα διαβαζουν. Να δειχνουν σοβαροτητα σε οτι εκδιδουν.

 

Οι Μπελαδες οντως ομορφο τευχος :) Το επομενο που ερχεται συμφωνω εχει χαζο εξωφυλλο αλλά ας περιμενουμε να το διαβασουμε πρωτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν κρίνω απ΄το χιούμορ του Γκοσινί, δεν νομίζω η σειρά (τότε) ν΄απευθυνόταν μόνο σε μικρά παιδιά.

Κάποια αστεία προϋπέθεταν μια άλφα ηλικία για να τα πιάσεις.

Κάποιες αναφορές σε πρόσωπα ή γεγονότα αποκλείεται παιδί 8 χρονών να τις καταλάβαινε.

Τα σύγχρονα Λούκυ Λουκ (όπως και τα σύγχρονα Αστερίξ) ναι, απευθύνονται κυρίως σε μικρά παιδιά, για να μην πω αποκλειστικά.

Βέβαια όπως σωστά είπε και ο Τσίτσοβιτς στο βιντεάκι που ανέβασε ο Guts, τα ΛΛ και τα κόμικς γενικότερα τ΄αγοράζουν κυρίως ενήλικες.

Άσχετα που απευθύνονται.

Τα παιδιά έχουν τα τάμπλετ και αποχαυνώνονται εκεί, σιγά μην "κουραστούν" να διαβάσουν κόμικς.

Δεν φταίνε βέβαια τα παιδιά, οι γονείς φταίνε που βρήκαν την εύκολη λύση για να τ΄απασχολήσουν.

 

Τώρα όσον αφορά τα εξώφυλλα.
Ναι, σίγουρα έχουμε δει κάποια ακόμα "παιδικά", που πολλές φορές είναι και λίγο (έως πολύ) άσχετα με την ιστορία.

Αλλά το συγκεκριμένο δεν είναι απλά παιδικό. Παραείναι παιδικό.

 

Δείτε για παράδειγμα όλα τα προηγούμενα του Ασντέ.

Το καινούριο ξεχωρίζει σαν τη μύγα μες στο γάλα.

 

luckylukenouv01.thumb.jpg.a7f965e7a9cfe990c5cafcc678fcbd24.jpg luckylukelesnouvellesaventures02.thumb.jpg.66ee592dc6e8f4c07fcf0f772f131896.jpg
 

luckylukelesaventures03_81235.thumb.jpg.3a175bc7b513c8d16c88f1258ae1e7f8.jpg 115925_c.thumb.jpg.b1f6b5f0658cac86d34ddeeae3113007.jpg

Couv_172408.thumb.jpg.82237d3ed3943587058a478cb5f694dc.jpg Couv_224356.thumb.jpg.7dc0b1825ab661aae104e2fa4123f3f5.jpg

Couv_292191.thumb.jpg.da899ffe26dd98bd7b5c812af47e2246.jpg Couv_344666.thumb.jpg.589c9deda76b88887a4ee95865f2c6c7.jpg

Couv_406050.thumb.jpg.a9b1ccda072d1b8472cfa9f03e214d16.jpg lucky_luke.thumb.jpg.5a32079fabc5651d2a5f92239a787a9d.jpg

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ωραιο θεμα ανοιξατε. Θα προσπαθησω να μην βγω εκτος.

 

Ειναι πολυ ενδιαφερον οτι, ενω τα τελευταια χρονια η αγορα του παιδικου βιβλιου αναπτυσσεται σημαντικα, τα κομικς εχουν αρκετη πτωση. Ολοι οι φιλοι μου αγοραζουν παιδικα βιβλια στα παιδια τους, κανενας ομως κομικς. Κατι γίνεται λαθος στους εκδοτες των κομικς μηπως;

 

Ο φιλτατος εκδοτης δεν θα επρεπε να μενει μονο σε διαπιστωσεις. Δεν θυμαμαι ποτε η ΜΑΜΟΥΘ να εκανε καμια προωθητικη κινηση για τα κομικς απο τα 90s, που διαβαζω. Τωρα η κατασταση αλλαζει πολυ δυσκολα.

 

Και θεωρω οτι ο Λουκυ Λουκ ειναι οντως για παιδια. Απο το λυκειο και μετά δεν θυμαμαι να τρελαινομαι να διαβασω Λουκυ Λουκ. Πιο πολυ απο νοσταλγια, παρα απο κατι αλλο.

Επεξεργασία από dimis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, dimis είπε:

Και θεωρω οτι ο Λουκυ Λουκ ειναι οντως για παιδια. Απο το λυκειο και μετά δεν θυμαμαι να τρελαινομαι να διαβασω Λουκυ Λουκ. Πιο πολυ απο νοσταλγια, παρα απο κατι αλλο.

 

Αν ο Λούκυ Λουκ* είναι μόνο για παιδιά, τα disney και τα superhero κόμικς για τι είναι; :thinking:

Για βρέφη; :lol:

 

*Εκτός κι αν αναφέρεσαι στα σύγχρονα Λούκυ Λουκ (αυτά των τελευταίων 20-25 χρόνων), που αυτά είναι όντως μόνο για παιδιά.

Αλλά επειδή λες για το Λύκειο και βλέπω είσαι 42 χρονών, λογικά αναφέρεσαι και στα παλιά. 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Για τις αλλες χωρες δεν ξερουμε τι ισχυει, εδω σιγουρα οι μικροι δεν διαβαζουν κομικς. Μην πω αγνοουν κιολας την υπαρξη τους. 

Από συμμαθητές και συμμαθήτριες των κορών μου, όσοι διαβάζουν, διαβάζουν manga.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  782 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

20 λεπτά πριν, v hunter d είπε:

Από συμμαθητές και συμμαθήτριες των κορών μου, όσοι διαβάζουν, διαβάζουν manga.

Εγώ που υποθέτω πως είμαι σχετικά κοντά στην ηλικία των κορών σου, μπορώ να το επιβεβαιώσω.

 

Η ιαπωνική κουλτούρα έχει γίνει mainstream στην Αμερική (κυρίως από ταινίες και anime όπως "Ακίρα", "Sailor Moon", "Dragon Balls", "Neon genesis evangellion" κτλ) απ'το '90 και επειδή για Αμερική μιλάμε, αυτή η τάση πέρασε γρήγορα και στον υπόλοιπο κόσμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  234
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1846 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

8 min ago , v hunter d said:

Από συμμαθητές και συμμαθήτριες των κορών μου, όσοι διαβάζουν, διαβάζουν manga.

 

Και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω...σε εκδηλώσεις και κομιξαδικα όλοι οι 15χρονοι πάνω από τα μάνγκα είναι ...

 

Υπερηρωικα η αλήθεια είναι έχω δει στο περίπτερο κάνα 4-5 πιτσιρίκια να αγοράζουν hatchet & radnet...οπότε πιστεύω και λόγο ταινιων θα υπάρχει ένα κοινό

 

Disney & BD πραγματικά πιστεύω μόνο όσοι μεγάλωσαν με αυτά η κάνα 10χρονο που του παίρνει ο πατέρας του ...

 

Αλλά ναι πιστεύω πλέον στην Ελλάδα οι 35+ είναι κυρίως το αγοραστικό  κοινό ...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

33 λεπτά πριν, Lelis είπε:

Και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω...σε εκδηλώσεις και κομιξαδικα όλοι οι 15χρονοι πάνω από τα μάνγκα είναι ...

 

Κι εμένα εκεί θα με βρεις

 

34 λεπτά πριν, Lelis είπε:

Υπερηρωικα η αλήθεια είναι έχω δει στο περίπτερο κάνα 4-5 πιτσιρίκια να αγοράζουν hatchet & radnet...οπότε πιστεύω και λόγο ταινιων θα υπάρχει ένα κοινό

 

Ναι, μου έχουν βουτήξει κάτι καλές περιπτώσεις που είχα βάλει στο μάτι, οι τσόγλανοι...

 

34 λεπτά πριν, Lelis είπε:

Disney & BD πραγματικά πιστεύω μόνο όσοι μεγάλωσαν με αυτά η κάνα 10χρονο που του παίρνει ο πατέρας του ...

 

Συμφωνώ. Εγώ στις κόρες μου πήρα αυτά που έβγαλε ο Μικρός Ήρωας, Frankenstein, Pinokio, Moby Dick κλπ. Asterix και Lucky Luke τα βαριούνται.

 

36 λεπτά πριν, Lelis είπε:

Αλλά ναι πιστεύω πλέον στην Ελλάδα οι 35+ είναι κυρίως το αγοραστικό  κοινό ...

 

Και όχι μόνο στην Ελλάδα. Αλλά δεν ξέρω γιατί οι εκδοτικοί οίκοι δεν μπορούν(θέλουν) να το καταλάβουν...

44 λεπτά πριν, whatever είπε:

Η ιαπωνική κουλτούρα έχει γίνει mainstream στην Αμερική (κυρίως από ταινίες και anime όπως "Ακίρα", "Sailor Moon", "Dragon Balls", "Neon genesis evangellion" κτλ) απ'το '90 και επειδή για Αμερική μιλάμε, αυτή η τάση πέρασε γρήγορα και στον υπόλοιπο κόσμο.

Δεν είναι απόλυτο. Φαντάζομαι ότι πολλοί 40+ εδώ μέσα περνούσαν ώρες να βλέπουν Macross, Captain Harlock, Saber Rider ή και παλαιότερα, αρχές των '80s, στην ΕΡΤ τα Σαββατοκύριακα, Βασιλιά Αρθούρο, Ιαπωνικούς μύθους, και Ομάδα G. Απλά οι Ιάπωνες έπιασαν το κλίμα της εποχής και προσαρμόστηκαν πολύ γρήγορα εκμεταλλευόμενοι και την κοινωνική σύγκρουση στη Δύση, η οποία περιλαμβάνει και τα κόμικς και τη θεματολογία τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5827
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 hours ago, dimis said:

Και θεωρω οτι ο Λουκυ Λουκ ειναι οντως για παιδια. Απο το λυκειο και μετά δεν θυμαμαι να τρελαινομαι να διαβασω Λουκυ Λουκ. Πιο πολυ απο νοσταλγια, παρα απο κατι αλλο.

 

Τα σενάρια του Γκοσινί σε Αστερίξ και ΛΛ θα είναι πάντα διαχρονικά και για όλες τις ηλικίες, γιατί είναι πραγματικά αριστουργήματα για το είδος.
Όπως και τα υπερηρωικά του Φρανκ Μιλλερ η του Άλαν Μούρ, τα disney του Καρλ Μπαρκς, τα Τεν Τεν κλπ
Οι άνθρωποι ήξεραν να γράφουν,ήξεραν να πλάθουν χαρακτήρες και ιστορίες που κερδίζουν το ενδιαφέρον του αναγνώστη απ'το 1950 μέχρι και σήμερα.
 
Εγώ τώρα διαβάζω (στα 38 μου ) τα καλά άλμπουμ του ΛΛ και νιώθω τυχερός που έχω εν έτει 2022 να διαβάσω τόσο καλά και original σενάρια σε κόμικς!
Και διαβάζω τα πάντα...απο Ντοστογιέφσκι και Κάφκα μέχρι Μίκυ Μάους! :)
 
Αν έχεις μείνει με την ανάμνηση και την άποψη που είχες μικρός για τα ΛΛ δοκίμασε να διαβάσεις άλμπουμ όπως ''Η Άμαξα'' η το ''Καραβάνι'' η το ''Σύρματα στα Λιβάδια''
και πιστεύω θα καταλάβεις την αξία της γραφής του Γκοσινί.
Όπως είπε και ο Laz33 παραπάνω κάποια  Αστερίξ και κάποια ΛΛ έχουν έξυπνο και καυστικό χιούμορ που για να το καταλάβεις απόλυτα
θέλει κάποιες βασικές ιστορικές και κοινωνικοπολιτικές γνώσεις που δύσκολα έχουν παιδιά σε ηλικίες μέχρι 15 χρονών.
Ακόμα και το πρόσφατο ''Μπελάδες στις Φυτείες'' δεν είναι και τόσο παιδικό, θίγει σοβαρά και ιστορικά γεγονότα.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να ρωτήσω κάτι άσχετο με την κουβέντα. Ο Ραντανπλάν σε ποιο τεύχος έκανε την πρώτη εμφάνιση;;

Διαβάζοντας το Νο43 (Μαμούθ)--> Νο17 (Γαλλικό) "Στα ίχνη των Ντάλτον" κατάλαβα ότι μάλλον εκεί άρχισε να ξεδιπλώνει το ταλέντο και την εξυπνάδα του. Και έχω την εντύπωση ότι σε αυτό το τεύχος ήταν στα πιο έξυπνα του και όσο περνούσε ο καιρός γινόταν όλο και πιο χαζός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

19 λεπτά πριν, hudson είπε:

Να ρωτήσω κάτι άσχετο με την κουβέντα. Ο Ραντανπλάν σε ποιο τεύχος έκανε την πρώτη εμφάνιση;;

Διαβάζοντας το Νο43 (Μαμούθ)--> Νο17 (Γαλλικό) "Στα ίχνη των Ντάλτον" κατάλαβα ότι μάλλον εκεί άρχισε να ξεδιπλώνει το ταλέντο και την εξυπνάδα του. Και έχω την εντύπωση ότι σε αυτό το τεύχος ήταν στα πιο έξυπνα του και όσο περνούσε ο καιρός γινόταν όλο και πιο χαζός.

 

Ναι, στα Ίχνη των Ντάλτον έκανε την 1η του εμφάνιση ο Ραντανπλάν.

Και επίσης ναι, ο Γκοσινί αρχικά δεν τον παρουσίασε εντελώς χαζό.

Σιγά σιγά άρχισε να γίνεται ο πιο ηλίθιος σκύλος του Φαρ Ουέστ :lol:

 

Να συμπληρώσω κι ένα, φαντάζομαι όχι και τόσο ενδιαφέρον για τους περισσότερους, στατιστικό.

Αυτό είναι μόλις το 2ο άλμπουμ που στον τίτλο εμφανίζεται ο Ραντανπλάν.

Το άλλο προφανώς είναι "Η Κληρονομιά του Ραντανπλάν" :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το target group είναι πάντα αυτό που πρέπει να είναι. Ο μεγάλος νοσταλγικός φαν θα το πάρει. Αν παίρνοντας το τσιμπήσει και κανένας μικρότερος κέρδος είναι. Και μην σκέφτεστε ελληνοκεντρικά, στην Γαλλία που πουλάνε τα manga σαν το ζεστό ψωμάκι, ο ΛΛ ήταν (το προηγούμενο τεύχος) 1ος σε πωλήσεις στα ΒΙΒΛΙΑ. Όχι απλά στα κόμικς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα ευρωπαϊκά κόμικς παίρνουν ένα ικανοποιητικό κομμάτι από την πίτα των πωλήσεων και στις ΗΠΑ. Ιδιαίτερα τα γαλλικά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, v hunter d είπε:

Τα ευρωπαϊκά κόμικς παίρνουν ένα ικανοποιητικό κομμάτι από την πίτα των πωλήσεων και στις ΗΠΑ. Ιδιαίτερα τα γαλλικά

 

Που το στηρίζεις αυτό;

Σε λίστες με top selling comics στις ΗΠΑ, μόνο αμερικάνικα βλέπω στις 20-30 πρώτες θέσεις...

Mόνο ο Αστερίξ έχει ικανοποιητικές πωλήσεις στην Αμερική.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.