Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δεν ήταν καν πυροτεχνήματα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μετά από την ανάγνωση του 87ου άλμπουμ της σειράς, ας πω κι εγώ την γνώμη μου. :)

 

Ο φτωχός και μόνος καουμπόι αφήνει την Ευρώπη, επιστρέφει στα πάτρια εδάφη, για να πεταχτεί μέχρι τον Νότο, όπου θα βρει μεγάλους “Μπελάδες στις φυτείες”. :P

 

Μπορεί να μου αρέσει η παιδική ηλικία του πρωταγωνιστή, όπως εκείνη περιγράφεται στο “Λούκυ Κίντ”, αλλά η αλήθεια είναι ότι είχα επιθυμήσει να διαβάσω μία καλή ιστορία με την κλασική ενήλικη εκδοχή του. Γενικά θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία των φίλων που την διάβασαν ότι πρόκειται για μία αξιόλογη ιστορία, χωρίς φυσικά να διεκδικεί τα πρωτεία. Προσωπικά θα την χαρακτήριζα μία σοβαρή δουλειά, που ξεφεύγει από το στυλ που έχει άτυπα καθιερωθεί στον τίτλο (ή τουλάχιστον φαίνεται να ενισχύεται αρκετά), καθώς καλείται να διαχειριστεί με πολύ καλό και διδακτικό τρόπο, ένα ζήτημα που ταλανίζει την ανθρωπότητα αιώνες τώρα κι ακόμα (δυστυχώς) δεν έχει εξαλειφθεί εντελώς. :(

 

Το σενάριο, λοιπόν, χρησιμοποιεί τον Λούκυ Λουκ για να καυτηριάσει το φαινόμενο της δουλείας και της εκμετάλλευσης των μαύρων και των γυναικών στον Αμερικανικό Νότο και νομίζω ότι το καταφέρνει πολύ εύστοχα. Δεν κάνει εκπτώσεις κι ούτε προσπαθεί να λειάνει την υπόθεση για να γίνει πιο εύπεπτη. Χρησιμοποιείται ρεαλισμός, με αποτέλεσμα να αντλούνται πολλές ιστορικές πληροφορίες για την καθεστηκυία τάξη της εποχής. Πολλές ήταν οι σκηνές που μου θύμισαν μία soft εκδοχή του “Django”. :P Η πλοκή είναι καλογραμμένη και η σκηνοθεσία είναι έτσι δουλεμένη, ώστε να μην κάνει κοιλιά. Αν ήθελα, πάντως, να κάνω ένα παράπονο, αυτό θα ήταν για το φινάλε, το οποίο το βρήκα κάπως βιαστικό και λίγο απότομο. Μιλάω για τον τυφώνα, ο οποίος μπορεί να λειτουργεί σαν ο από μηχανής Θεός και να πετυχαίνει την συμβολική “κάθαρση”, ολοκλήρωσε όμως την ιστορία σχετικά ακατάλληλα ως προς το πρόσωπο του Λούκυ. Και μιας και μίλησα για τον Λούκυ, πιστεύω ότι εδώ έχει χάσει εντελώς το πάνω χέρι. :P Μου φάνηκε ότι η συμμετοχή του στην ιστορία ήταν κάπως λιτή και διακριτική, σε αντίθεση με τον Μπας Ριβς, ο οποίος ήταν ένας χαρακτήρας με ισχυρή προσωπικότητα, που αξίζει μία θέση στην ιστορία, αλλά και στην Ιστορία γενικότερα. Ακόμα και οι Ντάλτον είχαν πιο ενεργό ρόλο εδώ! :lol: Όσον αφορά τον τομέα του χιούμορ, δεν είχαμε μεγάλες “ποσότητες”. Παραδέχομαι, πάντως, ότι υπήρχαν μερικές σκηνές που μου έφεραν ένα πλατύ χαμόγελο στα χείλη. :D

 

Εν κατακλείδι, έχουμε να κάνουμε με μία άκρως διδακτική ιστορία, που αξίζει να διαβαστεί από όλους, με εξαίρεση, ίσως, τους σκληροπυρηνικούς αναγνώστες του Λούκυ Λουκ, που θέλουν ο ήρωάς τους να μονοπωλεί το ενδιαφέρον. Α, και τα μέλη της Κου Κλουξ Κλαν! :lol:

 

Ο εικαστικός τομέας παίρνει πλέον τον χαρακτηρισμό “κλασικός”, μιας κι ο Achde έχει δημιουργήσει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στα τελευταία άλμπουμ. Το σχέδιο είναι καθαρό και παράλληλα λεπτομερές, ενώ μένει πιστό στις μανιέρες που είχαν υιοθετηθεί παλαιότερα. Ίσως, όμως, να μην ήθελα τόσες καρικατουρίστικες μορφές χαρακτήρων. Κι ο χρωματισμός ήταν αξιόλογος. Η παλέτα που χρησιμοποιήθηκε είχε πλουραλισμό, ενώ και οι σκιάσεις ήταν ενδιαφέρουσες. Έτσι, όλος ο εικαστικός τομέας προσέφερε μία ξεκούραστη κι απολαυστική ανάγνωση.

 

Η έκδοση στέκεται εξαιρετικά, βάζοντας την Μαμούθ στον 21ο αιώνα! :P Η κόλληση στην ράχη είναι γερή, ενώ και το χαρτί είναι καλής ποιότητας. Η εκτύπωση έδινε όμορφα και ζωηρά χρώματα, ενώ ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για το εξώφυλλο, το οποίο εγκατέλειψε το κίτρινο πλαίσιο, το οποίο είχε υιοθετήσει στα πρόσφατα άλμπουμ. Προσωπικά δεν μ’ ενοχλούσε τόσο, απεναντίας παραδέχομαι ότι χωρίς αυτό “αναπνέει” καλύτερα το σχέδιο. Επίσης με λύπη μου διαπιστώνω ότι έχουν περάσει τρία άλμπουμ και τα ορθογραφικά λάθη στο οπισθόφυλλο παραμένουν. Πλέον είναι απαράδεκτο κι ανεπίτρεπτο. :Ungry: Από τα εξτραδάκια δεν είχαμε πολλά πράγματα. Ένα σύντομο βιογραφικό του “πατέρα” Morris (το οποίο είναι καθιερωμένο), ένας φόρος τιμής κι ευγνωμοσύνης στον μεγάλο Albert Uderzo, από τον Achde και μία αναφορά (μαζί με μία φωτογραφία) στον Μπας Ριβς, τον οποίο είδαμε στην ιστορία. Το άλμπουμ θα ολοκληρωθεί με ένα μικρό σχέδιο ενός καλοφαγά αλιγάτορα, το οποίο μ’ έκανε κι άφησα το έντυπο στο κομοδίνο μου, γελώντας. :lol:

 

Να εκφράσω και μία απορία μου? :thinking: Συνήθως κατά την δημιουργία ενός κόμικ τον πρώτο λόγο τον έχει ο σεναριογράφος. Εδώ, όμως, έχουμε έναν σχεδιαστή που γράφει το όνομά του πρώτο στο εξώφυλλο (συνήθως του σχεδιαστή μπαίνει δεύτερο), υπογράφει το τελευταίο καρέ κάθε σελίδας (εντάξει, αυτό είναι κάτι που συνηθίζεται από τους σχεδιαστές) και κάνει αφιέρωση στον εκλιπόντα Uderzo. Από την άλλη ο Jul δεν “ακούγεται” καθόλου. Μόνο σ’ εμένα φαίνεται παράξενο όλο αυτό? Όχι ότι μ’ ενοχλεί. Κουτσομπολιό να γίνεται! :lol:

 


:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Indian είπε:

Να εκφράσω και μία απορία μου? :thinking: Συνήθως κατά την δημιουργία ενός κόμικ τον πρώτο λόγο τον έχει ο σεναριογράφος. Εδώ, όμως, έχουμε έναν σχεδιαστή που γράφει το όνομά του πρώτο στο εξώφυλλο (συνήθως του σχεδιαστή μπαίνει δεύτερο), υπογράφει το τελευταίο καρέ κάθε σελίδας (εντάξει, αυτό είναι κάτι που συνηθίζεται από τους σχεδιαστές) και κάνει αφιέρωση στον εκλιπόντα Uderzo. Από την άλλη ο Jul δεν “ακούγεται” καθόλου. Μόνο σ’ εμένα φαίνεται παράξενο όλο αυτό? Όχι ότι μ’ ενοχλεί. Κουτσομπολιό να γίνεται! :lol:


Στα πρώτα άλμπουμ σε σενάριο Γκοσινύ, μόνο το όνομα του Μορίς αναγραφόταν.
Σκέψου για 1η φορά το όνομα του Γκοσινύ μπήκε στο εξώφυλλο στο 10ο άλμπουμ που έγραψε ο Γάλλος ( το "Les Rivaux de Painful Gulch", οι γνωστοί μας "Αντίπαλοι").
Kι εννοείται πάντα πρώτο το όνομα του Μορίς.

Ε, αυτός ήταν ο δημιουργός του ήρωα. Δεν ήθελε να του πάρει ο Γκοσινύ τη δόξα (άσχετα αν του την πήρε :lol:).

Οπότε κι ο Ασντέ ακολουθεί την τακτική του "δάσκαλου" και αναγράφει πρώτα το όνομά του κι έπειτα αυτό του σεναριογράφου :)

 

 

Πριν από 1 ώρα, Indian είπε:

Εν κατακλείδι, έχουμε να κάνουμε με μία άκρως διδακτική ιστορία, που αξίζει να διαβαστεί από όλους, με εξαίρεση, ίσως, τους σκληροπυρηνικούς αναγνώστες του Λούκυ Λουκ, που θέλουν ο ήρωάς τους να μονοπωλεί το ενδιαφέρον.

 

Ε όχι και να μην το διαβάσουμε οι σκληροπυρηνικοί φανς του Λούκυ Λουκ.
Ίσα ίσα, αν δεν το διαβάσουμε εμείς ποιος θα το διαβάσει :)
Ίσως δεν πρέπει να το διαβάσουν οι σκληροπυρηνικοί φανς του Γκοσινύ.
Εκεί θα υπήρχε ένα πόιντ :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Ε, αυτός ήταν ο δημιουργός του ήρωα. Δεν ήθελε να του πάρει ο Γκοσινύ τη δόξα (άσχετα αν του την πήρε :lol:).

 

Τον Morris, σαν δημιουργό του ήρωα, θα μπορούσαμε να του δώσουμε ελαφρυντικά και να πάμε πάσο! :lol:

 

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Ίσως δεν πρέπει να το διαβάσουν οι σκληροπυρηνικοί φανς του Γκοσινύ.
Εκεί θα υπήρχε ένα πόιντ

 

Ναι, έχεις δίκιο. Με αυτή την έννοια το είπα. ;)

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32804
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   242
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

 Τι ειναι αυτο παλι??? 9 Απριλιου στη Γαλλια. Απο τη fb σελιδα του Lucky Luke πριν λιγα λεπτα..

142621673_3699202056823822_6909686377682278098_o (1).jpg

Επεξεργασία από gosvas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eκτός σειράς βέβαια, αλλά δεν μας χαλάει καινούριος Λούκυ Λουκ.
Toυ Bonhomme βλέπω είναι, άρα πρόκειται για τη "συνέχεια" του "Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ" :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το εξώφυλλο είναι αναφορά σε παλιό σπαγγέτι γουέστερν. Σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διάβασα πρώτη φορά τις Τηγανίτες για τους Ντάλτον

 

Είχα ακούσει ότι είναι από τα πιο χιουμοριστικά άλμπουμ, γι'αυτό ήταν από αυτά που έδωσα προταιρεότητα στην αγορά τους, από τις αρκετές ελλείψεις μου σε Λούκυ Λουκ. Σε γενικές γραμμές, όπως περίμενα, ήταν πολύ ευχάριστο. Ωραία ανάλαφρη χιουμοριστική περιπέτεια, αξιομνημόνευτες ατάκες και η αγαπημένη αντιπαλότητα ΛΛ-Ντάλτον. Το ότι διαδραματίζεται στο Μεξικό επίσης ευχάριστη αλλαγή σκηνικού. Όσον αφορά τώρα αν το βρήκα τόσο ξεκαρδιστικό όσο περίμενα με βάση τα όσα είχα ακούσει, μάλλον όχι. Χωρίς να λέω ότι δεν είχε πλάκα, προσωπικά δεν με έπιασα κάπου να γελάω δυνατά. Γενικά βέβαια δεν το συνηθίζω, γελάω δύσκολα με κάτι που βλέπω/διαβάζω. Όχι ότι μειώνει την αξία της ιστορίας, απλά φαντάζομαι ότι μάλλον με καθιστά έναν λίγο λιγότερο ενθουσιώδη αναγνώστη των Λούκυ Λουκ. Μπορει από την άλλη κάποιο άλλο άλμπουμ να μου δουλέψει παραπάνω και να γελάσω με την ψυχή μου, ποιος ξέρει. Το χιούμορ είναι υποκειμενικό εξάλλου. Όπως και να 'χει, πέρασα καλά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Διάβασα πρώτη φορά τις Τηγανίτες για τους Ντάλτον

 

Είχα ακούσει ότι είναι από τα πιο χιουμοριστικά άλμπουμ, γι'αυτό ήταν από αυτά που έδωσα προταιρεότητα στην αγορά τους, από τις αρκετές ελλείψεις μου σε Λούκυ Λουκ. Σε γενικές γραμμές, όπως περίμενα, ήταν πολύ ευχάριστο. Ωραία ανάλαφρη χιουμοριστική περιπέτεια, αξιομνημόνευτες ατάκες και η αγαπημένη αντιπαλότητα ΛΛ-Ντάλτον. Το ότι διαδραματίζεται στο Μεξικό επίσης ευχάριστη αλλαγή σκηνικού. Όσον αφορά τώρα αν το βρήκα τόσο ξεκαρδιστικό όσο περίμενα με βάση τα όσα είχα ακούσει, μάλλον όχι. Χωρίς να λέω ότι δεν είχε πλάκα, προσωπικά δεν με έπιασα κάπου να γελάω δυνατά. Γενικά βέβαια δεν το συνηθίζω, γελάω δύσκολα με κάτι που βλέπω/διαβάζω. Όχι ότι μειώνει την αξία της ιστορίας, απλά φαντάζομαι ότι μάλλον με καθιστά έναν λίγο λιγότερο ενθουσιώδη αναγνώστη των Λούκυ Λουκ. Μπορει από την άλλη κάποιο άλλο άλμπουμ να μου δουλέψει παραπάνω και να γελάσω με την ψυχή μου, ποιος ξέρει. Το χιούμορ είναι υποκειμενικό εξάλλου. Όπως και να 'χει, πέρασα καλά!

 

Όταν το διαβάσεις μερικές φορές ακόμα θα δεις ότι η ατάκα του Αβερελ Κουακοκομεκικι είναι κάθε φορά διαφορετική και κάθε φορά πιο αστεία!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασε Μαύρους Λόφους και Αντιπάλους.
Αν ούτε αυτά τα θεωρήσεις ιδιαίτερα αστεία, τότε μάλλον δεν είναι για σένα ο Λούκυ Λουκ.
Αν ούτε με τον Αστερίξ γελάς, τότε δεν είναι για σένα ο Γκοσινύ γενικότερα.
Το χιούμορ δεν δουλεύει σε όλους το ίδιο.
Δώσε πάντως κι άλλη ευκαιρία.
Ένα άλμπουμ που για κάποιον είναι αστείο, για τον άλλο δεν είναι. Και αντίστροφα.
Πχ πολλοί θεωρούν τρομερά αστεία τη Νιτρογλυκερίνη.
Εγώ δεν είμαι τόσο ενθουσιώδης, χωρίς να λέω ότι δεν μ΄αρέσει.
Μπορεί και με σένα να έγινε το ίδιο με τις Τηγανίτες.
Και καλό είναι να διαβάζεις κάτι χωρίς να έχεις μεγάλες προσδοκίες.
Θα το ευχαριστηθείς περισσότερο :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

33 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Διάβασε Μαύρους Λόφους και Αντιπάλους.
Αν ούτε αυτά τα θεωρήσεις ιδιαίτερα αστεία, τότε μάλλον δεν είναι για σένα ο Λούκυ Λουκ.
Αν ούτε με τον Αστερίξ γελάς, τότε δεν είναι για σένα ο Γκοσινύ γενικότερα.
Το χιούμορ δεν δουλεύει σε όλους το ίδιο.
Δώσε πάντως κι άλλη ευκαιρία.
Ένα άλμπουμ που για κάποιον είναι αστείο, για τον άλλο δεν είναι. Και αντίστροφα.
Πχ πολλοί θεωρούν τρομερά αστεία τη Νιτρογλυκερίνη.
Εγώ δεν είμαι τόσο ενθουσιώδης, χωρίς να λέω ότι δεν μ΄αρέσει.
Μπορεί και με σένα να έγινε το ίδιο με τις Τηγανίτες.
Και καλό είναι να διαβάζεις κάτι χωρίς να έχεις μεγάλες προσδοκίες.
Θα το ευχαριστηθείς περισσότερο :)
 

Αστεριξ έχω διαβάσει τα πρώτα 34 από μικρός και θυμαμαι γελούσα. Πρόσφατα δεν έχω κάνει επανάληψη κάποιο για να δω πως μου φαίνονται σήμερα. Έχω σκοπό να τα πιασω απ την αρχή κάποια στιγμή. Από Γκοσινυ πάντως με διασκέδαζε πολύ και ο Μικρός Νικόλας. 

 

Τα 2 ΛΛ που πρότεινες τα έχω πάντως, θα είναι τα επόμενα που θα τσεκάρω. Αλλά όπως είπες, δεν πτοούμαι, το χιούμορ είναι κάτι καθαρά προσωπικό και μπορεί να μου αρέσουν τελείως τυχαία άλμπουμ που κάποιος σκληροπυρηνικος φαν του Λουκ να μην τα θεωρεί απαραίτητα ως "τοπ". 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για μένα το πιο αστείο είναι ο Δικαστής. Μακράν κιόλας. Οι Τηγανίτες είναι αστείο άλμπουμ αλλά νομίζω ότι είναι περισσότερο για όσους είναι ήδη αναγνώστες, ενώ ο Δικαστής στέκεται και μόνος του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Τα 2 ΛΛ που πρότεινες τα έχω πάντως, θα είναι τα επόμενα που θα τσεκάρω. Αλλά όπως είπες, δεν πτοούμαι, το χιούμορ είναι κάτι καθαρά προσωπικό και μπορεί να μου αρέσουν τελείως τυχαία άλμπουμ που κάποιος σκληροπυρηνικος φαν του Λουκ να μην τα θεωρεί απαραίτητα ως "τοπ". 

 


Εννοείται ισχύει αυτό.
Απ΄τη στιγμή ειδικά που λες ότι γελάς με τον Αστερίξ, σίγουρα θα βρεις ιστορίες Λούκυ Λουκ που θα σου φανούν αστείες.
Απλά μπορεί να μην είναι αυτές που σου προτείνω εγώ.
Ο καθένας έχει διαφορετικό χιούμορ.
Μπορεί δηλαδή ούτε με τους Μαύρους Λόφους να γελάσεις, ούτε με τους Αντίπαλους.
Επειδή τα βρίσκω τρομερά αστεία άλμπουμ, δεν σημαίνει σώνει και καλά ότι θα τα βρεις κι εσύ.

Το ίδιο και με το Δικαστή που σου προτείνει ο Kurdy.
Επίσης πολύ αστείο τεύχος κατά τη γνώμη μου. Αλλά μπορεί εσένα να μη σ΄αρέσει.
Και αντίστροφα, μπορεί να βρεις πολύ αστεία τεύχη που εγώ δεν τα θεωρώ τόσο τοπ στο θέμα χιούμορ.

Παίζει επίσης πολύ κι αυτό που λέει ο Manitou.
Μπορεί κάτι να μη σου φανεί αστείο με την 1η, αλλά όταν το ξαναδιαβάσεις να ρίξεις πολύ γέλιο.
Πχ όταν ήμουν μικρός θυμάμαι θεωρούσα το Τσίρκο απ΄τα πιο βαρετά τεύχη. Όχι απλά του Γκοσινύ.

Όλης της σειράς.
Και τώρα όποτε το διαβάζω καραγουστάρω, θεωρώντας το πολύ πνευματώδες.
Ίσως παίζει και η ηλικία ρόλο... δεν ξέρω.

 

Και κάτι τελευταίο.
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οι πιο αστείες ιστορίες της σειράς είναι και οι καλύτερες συνολικά.
Πχ τα δύο πιο αγαπημένα μου άλμπουμ είναι τα Σύρματα στα Λιβάδια και ο Μπίλυ ο Τρομερός.
Αλλά δεν θεωρώ ότι είναι τα πιο αστεία.
Λογαριάζω κι άλλα πράματα πέρα απ΄το χιούμορ όταν κρίνω μια ιστορία.

 

Δώσε πάντως κι άλλη ευκαιρία στη σειρά και περιμένω τις εντυπώσεις σου :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ε ναι προφανώς είναι πολύ μα πολύ υποκειμενικό όλο αυτό. Εγώ ας πουμε δεν θα σου πρότεινα ούτε τον Δικαστή ούτε τους Μαύρους λόφους σαν αστείο που οι άλλοι φίλοι τα θεωρούν πιο αστεία. Πάντως τα ΛΛ είναι πεδίον δόξας λαμπρό.  Έχουν παρά πάρα πολλά τεύχη που μπορείς να βρεις το αγαπημενο σου. Σε εκείνη την πρόσφατη δημοσκόπηση που κάναμε έγινε χαμός. Πάρα πολλές επιλογές. Ωραία σειρά και νομίζω ήρθε η ώρα να την κάνω επανάληψη ακούγοντας το τραγουδάκι των Έτσι ντε που λέει " Το τσίρκο είναι τεύχος που γουστάρω πολύ. Ο Έρασμιος Μουλιγκαν τζογαδόρος μπεκρης. Και ο φιδογδαρτης Τζόε το μονόφθαλμο λιοντάρι, έχω αποκοιμηθεί πάνω στο μαξιλαρι..":lol:

 

edit: Και το σχετικό άσμα

https://www.youtube.com/watch?v=lDc-4WR-6z4

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21487
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όταν κάποιος θέλει να γελάσει διαβάζοντας ένα κόμικ θα πάρει ένα "Λούκυ Λουκ" ένα "Αστερίξ" κτλ.

Ευτυχώς (για εμένα) τα περισσότερα από αυτά δεν προσφέρουν μόνο ξερό γέλιο, αλλά διαβάζοντας τα, είτε σου περνάν κάποιο μήνυμα, είτε μαθαίνεις για κάποιο ιστορικό γεγονός, τα ήθη και τα έθιμα για την εκάστοτε εποχή, ή παρακολουθείς ταυτόχρονα μια ευχάριστη και ενδιαφέρουσα ιστορία κα.

Συνήθως βέβαια παίζει ρόλο και σε ποια ηλικία τα διαβάζει κανείς. Σε μια μικρότερη ηλικία θα δώσει κάποιος προτεραιότητα περισσότερο στο χιούμορ, ενώ μεγαλώνοντας θα εκτιμήσει και τα υπόλοιπα.

Προσωπικά πάντα με ενδιέφερε ένα κόμικ να έχει όλα τα παραπάνω (για αυτό κάποια από αυτά, πχ "Αστερίξ", άργησα να τα πιάσω στα χέρια μου γιατί νόμιζα - λανθασμένα από ότι αποδείχτηκε - ότι είχαν μόνο ξερό και ανούσιο χιούμορ.

Το σωστό πάντα είναι, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, να διαβάζεις ένα κόμικ και δεύτερη ίσως και τρίτη φορά

για να το εκτιμήσεις καλύτερα.         

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Όταν κάποιος θέλει να γελάσει διαβάζοντας ένα κόμικ θα πάρει ένα "Λούκυ Λουκ" ένα "Αστερίξ" κτλ.

Ευτυχώς (για εμένα) τα περισσότερα από αυτά δεν προσφέρουν μόνο ξερό γέλιο, αλλά διαβάζοντας τα, είτε σου περνάν κάποιο μήνυμα, είτε μαθαίνεις για κάποιο ιστορικό γεγονός, τα ήθη και τα έθιμα για την εκάστοτε εποχή, ή παρακολουθείς ταυτόχρονα μια ευχάριστη και ενδιαφέρουσα ιστορία κα.

Συνήθως βέβαια παίζει ρόλο και σε ποια ηλικία τα διαβάζει κανείς. Σε μια μικρότερη ηλικία θα δώσει κάποιος προτεραιότητα περισσότερο στο χιούμορ, ενώ μεγαλώνοντας θα εκτιμήσει και τα υπόλοιπα.

Προσωπικά πάντα με ενδιέφερε ένα κόμικ να έχει όλα τα παραπάνω (για αυτό κάποια από αυτά, πχ "Αστερίξ", άργησα να τα πιάσω στα χέρια μου γιατί νόμιζα - λανθασμένα από ότι αποδείχτηκε - ότι είχαν μόνο ξερό και ανούσιο χιούμορ.

Το σωστό πάντα είναι, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, να διαβάζεις ένα κόμικ και δεύτερη ίσως και τρίτη φορά

για να το εκτιμήσεις καλύτερα.         

 

Μάλιστα είναι φοβερό ότι καμιά φορά συμβαίνει και ανάποδα όλο αυτό, τονίζοντας ακόμα περισσότερο τη σχέση ηλικίας, επανάληψης και φάσης ζωής με την ανάγνωση ενός κόμικ. Εγώ ΛΛ διάβασα πρώτη φορά 9 χρονών. Τότε εντυπωσιάστηκα, τα απόλαυσα, αλλά δεν θυμάμαι τόσο το "γέλασα". Θα μου πεις έχουν περάσει και 32 χρόνια από τότε - που να θυμάσαι.

Το θέμα είναι ότι τώρα ξαναδιαβάζοντας τα για πολλοστή φορά με πιάνω κάποιες φορές να γελάω (πράγμα που δεν μου συμβαίνει συχνά στα κόμικ πια) και να μονολογώ "ε τον κερατά που το σκέφτηκε".

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21487
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

5 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Μάλιστα είναι φοβερό ότι καμιά φορά συμβαίνει και ανάποδα όλο αυτό, τονίζοντας ακόμα περισσότερο τη σχέση ηλικίας, επανάληψης και φάσης ζωής με την ανάγνωση ενός κόμικ. Εγώ ΛΛ διάβασα πρώτη φορά 9 χρονών. Τότε εντυπωσιάστηκα, τα απόλαυσα, αλλά δεν θυμάμαι τόσο το "γέλασα". Θα μου πεις έχουν περάσει και 32 χρόνια από τότε - που να θυμάσαι.

Το θέμα είναι ότι τώρα ξαναδιαβάζοντας τα για πολλοστή φορά με πιάνω κάποιες φορές να γελάω (πράγμα που δεν μου συμβαίνει συχνά στα κόμικ πια) και να μονολογώ "ε τον κερατά που το σκέφτηκε".

 

 

Ακριβώς αυτό.

Τα "Λούκυ Λουκ" δεν προσφέρουν "επιφανειακό" γέλιο. Πολλές φορές σε κερδίζουν παρόλα το χιούμορ τους. Και καμιά φορά είναι τόσο έξυπνο που ίσως να το πιάσεις με μια δεύτερη ανάγνωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Οι πρώτες σελίδες του νέου άλμπουμ "Wanted Lucky Luke" που κυκλοφορεί σε λίγες μέρες στο εξωτερικό :)

 

01.thumb.PNG.69e894064f2d755f37fda4fa5b4301d1.PNG 02.thumb.PNG.cdd4017ae2f4564cf10a1b7aa617cb24.PNG

 

03.thumb.PNG.37392353811d8cfdb23c674896b72342.PNG 04.thumb.PNG.2a8bb0926d0c7bce16d9e3e50f4121ec.PNG

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χθες που πήγα να πάρω στο πρακτορείο το Μίκυ Μάους, δεν κατάφερα να το βρω, είδα όμως την επανέκδοση του Λούκυ Λουκ-Μοναχικός Καβαλάρης και τσεκάροντας το αρχείο στο κινητό μου, είδα πως είναι από αυτά που μου έλειπαν. Το αγόρασα προφανώς οπότε το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο βρίσκονται στη βάση.

 

LLMamouth_0080x.jpg  LLMamouth_0080y.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2328
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Λούκυ Λουκ! Άλλη μία καταπληκτική σειρά κόμικς! Ειδικά στο τελευταίο τεύχος "Μπελάδες στις φυτείες" είδαμε μετα από χρόνια την κιτρινίλα της Μαμούθ να μας αποχαιρετά! Επίσης το τεύχος συνδιάζει χιούμορ (Ντάλτον) αλλά μας προσφέρει απλόχερα και κάποιες πολύ σημαντικές πληροφορίες για πρόσωπα του Φαρ Ουέστ (Μπας Ριβς)!

1583577.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  36582
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   171
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Καλησπέρα παιδιά!

 

Μετά από ένα χρόνο παίρνω -επιτέλους:lol:- το θάρρος να γράψω κι εγώ με τη σειρά μου στο forum.

Πρόσφατα πρόσεξα ότι ξανακυκλοφόρησε το τεύχος 80 του Λούκυ Λουκ "Μοναχικός Καβαλάρης". Πριν λίγα χρόνια που ολοκλήρωσα τη συλλογή μου από παλιότερα τεύχη,

ήταν το μόνο που δεν έβρισκα με τίποτα και τελικά "βολεύτηκα" με την έκδοση της Cinebook στα αγγλικά φυσικά που σαν ποιότητα μου άρεσε πάρα πολύ. Σαν ιστορία δεν ήταν κι άσχημη νομίζω.

Η ερώτησή μου προς όσους έχουν διαβάσει την ιστορία αυτή στα ελληνικά είναι εάν αξίζει να το πάρω τώρα που ξαναβγήκε? Ποιά είναι η γνώμη σας? Πώς σας φαίνεται (σε απόδοση διαλόγων) στα ελληνικά?

 

Επεξεργασία από Στέφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, Στέφος είπε:

Καλησπέρα παιδιά!

 

Μετά από ένα χρόνο παίρνω -επιτέλους:lol:- το θάρρος να γράψω κι εγώ με τη σειρά μου στο forum.

Πρόσφατα πρόσεξα ότι ξανακυκλοφόρησε το τεύχος 80 του Λούκυ Λουκ "Μοναχικός Καβαλάρης". Πριν λίγα χρόνια που ολοκλήρωσα τη συλλογή μου από παλιότερα τεύχη,

ήταν το μόνο που δεν έβρισκα με τίποτα και τελικά "βολεύτηκα" με την έκδοση της Cinebook στα αγγλικά φυσικά που σαν ποιότητα μου άρεσε πάρα πολύ. Σαν ιστορία δεν ήταν κι άσχημη νομίζω.

Η ερώτησή μου προς όσους έχουν διαβάσει την ιστορία αυτή στα ελληνικά είναι εάν αξίζει να το πάρω τώρα που ξαναβγήκε? Ποιά είναι η γνώμη σας? Πώς σας φαίνεται (σε απόδοση διαλόγων) στα ελληνικά?

 


Πάρτο αφού είναι το μοναδικό τεύχος που σου λείπει.
Σαν μετάφραση/απόδοση δεν θυμάμαι ν΄αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

Γενικώς τα τελευταία Λούκυ Λουκ τα προσέχουν σ΄αυτόν τον τομέα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36582
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   171
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

14 ώρες πριν, Laz33 είπε:


Πάρτο αφού είναι το μοναδικό τεύχος που σου λείπει.
Σαν μετάφραση/απόδοση δεν θυμάμαι ν΄αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

Γενικώς τα τελευταία Λούκυ Λουκ τα προσέχουν σ΄αυτόν τον τομέα.

 

Φίλε Laz33 τελικά μάλλον ήταν γραφτό να ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Γυρίζοντας σπίτι από το εμβολιαστικό κέντρο πέτυχα το τεύχος σε ένα περίπτερο-καλά που δίψασα.:lol:   Είπα να το πάρω και σαν "αναμνηστικό". Τώρα πάω για "μελέτη"... Καλή συνέχεια και καλό Πάσχα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα το Wanted Lucky Luke :)
Αν απορείτε πως, έχει ανέβει ψηφιακά απ΄τη cinebook και μπορείτε να το βρείτε free στα γνωστά μέρη.

01.thumb.PNG.41c4af9b3b0aacfe0f60fd0589186d4e.PNG 02.thumb.PNG.db87e9c2d3a1b071867938b74cda4831.PNG


Σαν ύφος είναι, όπως αναμενόταν, σαν το "Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ", δηλαδή ένα ρεαλιστικό western και όχι ένα χιουμοριστικό western όπως είναι η κανονική σειρά.

Σε αντίθεση βέβαια με το πρώτο άλμπουμ του Bonhomme, που αν εξαιρέσουμε τον Λούκυ Λουκ και τον Ντόλη τίποτε άλλο δεν θύμιζε Λούκυ Λουκ, εδώ έχουμε περισσότερα κοινά σημεία με τη σειρά του Morris.
Έχουμε αρκετούς γνωστούς ή συγγενείς γνωστών να εμφανίζονται στην ιστορία,

Spoiler

όπως τον Πατρόνιμο και το Συνταγματάρχη Νόλαν απ΄το Κάνυον Απάτσι, το γιο του Φιλ Ντέφερ, τον Τζος Τζέημον με τη συμμορία του κι έναν άγνωστο ξάδελφο των Ντάλτον.

Όχι ότι αλλάζει κάτι στην ουσία. Δεν σημαίνει ότι αυτό το άλμπουμ είναι "πιο Λούκυ Λουκ" απ΄το "Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ" μόνο και μόνο επειδή έχει περισσότερους χαρακτήρες απ΄την πρωτότυπη σειρά.

Θεωρώ ότι η εμφάνιση αυτών των χαρακτήρων έγινε περισσότερο για λόγους εντυπωσιασμού.

 

Η ιστορία ξεκινάει αρκετά καλά και σου τσιγκλάει το ενδιαφέρον.
Τελικά αποδεικνύεται πιο απλή απ΄όσο ήλπιζες.

Περίμενα κάτι πιο ψαγμένο και πρωτότυπο να συμβεί στο τέλος.

Θεωρώ ότι σεναριακά είναι ελαφρώς πιο αδύναμη απ΄την προηγούμενη.

Δεν είναι κακή όμως. Ούτε μέτρια.

Δε χρειάζεται να σποϊλάρω την υπόθεση. Το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι ότι αυτές οι τρεις κοπέλες που βλέπετε στο εξώφυλλο είναι αδερφές και ο ΛΛ τις βοηθάει να πάνε στον προορισμό τους, την πόλη Liberty :)
 

Το σχέδιο είναι αρκετά καλό, όπως και οι χρωματισμοί, με τις μπλε και πορτοκαλί αποχρώσεις να κυριαρχούν στο μεγαλύτερο μέρος του άλμπουμ :)

 

Συνολικά είναι μια αρκετά συμπαθητική προσπάθεια που αξίζει να διαβάσετε όσοι είστε φανς των western comics ή όσοι θέλετε να δείτε τον Λούκυ Λουκ από μια πιο ενήλικη και σοβαρή σκοπιά.
Προσωπικά πάντως προτιμώ ασυζητητί την κανονική σειρά.

Για μένα τα Λούκυ Λουκ είναι πάνω απ΄όλα χιούμορ.

 

Στο "Καταζητείται ο Λούκυ Λουκ" θα βάλω ένα 7.5/10 και περιμένω να το βγάλει η Μαμούθ για να το διαβάσω και στα ελληνικά :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μόλις διάβασα τις Φυτείες. Δεν καταλαβαίνω τις κριτικές για "χιουμοράκι". Είναι το πρώτο Λούκυ Λουκ με το οποίο προσωπικά πραγματικά γελάω εδώ και δεκαετίες. 

Στα μείον του κάτι σχεδόν σαν splash pages που έχει προς το τέλος. 

 

Ψήθηκα τώρα να διαβάσω και τα αμέσως προηγούμενα. Ένα το είχα ξεκινήσει πριν από χρόνια, αλλά το είχα παρατήσει. Ομολογώ ότι με ψιλοχάλασε ένα σχόλιο πιο πριν (νομίζω του Laz) της υφής "εκείνα δεν έχουν χιούμορ, ενώ οι Φυτείες έχουν"... 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 ώρες πριν, germanicus είπε:

Μόλις διάβασα τις Φυτείες. Δεν καταλαβαίνω τις κριτικές για "χιουμοράκι". Είναι το πρώτο Λούκυ Λουκ με το οποίο προσωπικά πραγματικά γελάω εδώ και δεκαετίες. 

Στα μείον του κάτι σχεδόν σαν splash pages που έχει προς το τέλος. 

 

Ψήθηκα τώρα να διαβάσω και τα αμέσως προηγούμενα. Ένα το είχα ξεκινήσει πριν από χρόνια, αλλά το είχα παρατήσει. Ομολογώ ότι με ψιλοχάλασε ένα σχόλιο πιο πριν (νομίζω του Laz) της υφής "εκείνα δεν έχουν χιούμορ, ενώ οι Φυτείες έχουν"... 

:cheers5: 

 

Δεν έχω κάνει ακριβώς αυτό το σχόλιο αλλά ουσιαστικά ναι, θεωρώ ότι στην εποχή Ασντέ τα μόνα άλμπουμς που έχουν πετυχημένο χιούμορ είναι τα δύο τελευταία.
Το Παρίσι μάλιστα το θεωρώ ελαφρώς πιο αστείο απ΄τις Φυτείες.

Πρέπει να το διαβάσεις οπωσδήποτε.

Διάβασε και τα προηγούμενα αν θες, απλά μην έχεις πολλές απαιτήσεις σ΄αυτόν τον τομέα.
Κάποια έχουν ελάχιστο ως καθόλου χιούμορ και κάποια έχουν χιούμορ για δεκάχρονα (τύπου Φερί).

Θα σου πρότεινα πάντως να διαβάσεις και τον Πίνκερτον.
Μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα αστείος, αλλά έχει ενδιαφέρον και πρωτότυπο σενάριο :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το είχα διαβάσει το Πινκερτον πριν από χρόνια όταν το είχε μεταφράσει ο Tightwad :) Το θυμάμαι απλά ως οκ. 

Δεν μπορώ να βρω που στον κόρακα έχω κάποια από τα αδιάβαστα.... Ψυλλιάζομαι ένα σημείο, αλλά είναι πλακωμένο από άλλα :lol: Οπότε διάβασα 4 που βρήκα μπροστά μου. 

 

Οκλαχόμα Τζιμ. Αυτό το αγόρασα σχετικά πρόσφατα, όταν χαμπάριασα ότι ο Μπόμπιρας Λούκυ είχε εξαντληθεί και δεν ήθελα να έχω δυο τρύπες στη συλλογή μου. (που να φανταστώ ότι θα υπήρχαν ελλείψεις σε ΛΛ και Αστερίξ...............................) Καλά έκανα και δεν το είχα αγοράσει, καλά έκανα και δεν το είχα διαβάσει. Πολύ ντεμί.

Η Γη της Επαγγελίας....... ψιλομάπα το καρπούζι. Οκ διαβαζόταν. οκ γέλασα σε 1-2 σημεία. Δεν μου άφησε όμως κάτι. Θα το ξεχάσω πολύ γρήγορα.

 

Επικίνδυνο Λάσσο και Μαθητευόμενος Καουμπόυ. οκ. Δεν ήταν κακά αυτά εδώ. Συμπαθητικά θα έλεγα. Χαζοχαρούμενα μεν, αλλά σε διασκεδάζουν. Δεν το φανταζόμουν για να πω την αμαρτία μου. :) 

 

να δω άμα τα άλλα θα βρω που τα έχω αυτή τη δεκαετία ή την επόμενη... :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα 3 απ΄τα 4 που διάβασες είναι Λούκυ Κιντ.
Λογικό να μην ενθουσιάστηκες.
Όπως λογικό να μην ενθουσιάστηκες και με τη Γη της Επαγγελίας.
Είναι το πρώτο άλμπουμ του Ζουλ και το πιο αδύναμο.
Αν έχεις διαβάσει τον Πίνκερτον τότε θεωρώ έχεις διαβάσει και όλα τα προηγούμενα.
Άρα ουσιαστικά το μόνο αξιόλογο ΛΛ που σου έμεινε αδιάβαστο είναι το Παρίσι.
Κάνε έναν κόπο να το ξεθάψεις τώρα που είσαι ζεστός.
Τα υπόλοιπα και να μην τα διαβάσεις δεν χάνεις κάτι.

100 φορές προτιμότερο να κάνεις μια επανάληψη τα άλμπουμ του Γκοσινύ παρά να διαβάσεις τους Ντάλτον Θείους ή το Μοναχικό Καβαλάρη :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36582
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   171
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αχ αυτές οι τρύπες των συλλογών. Ποτέ δεν θα ξεχάσω τη φρίκη που ένιωσα όταν απέκτησα το "Ένας σεϊχης στο Φαρ-Ουέστ", "Παντρεύεται ο Λούκυ?" και το "Ο Μακ στους Ινδιάνους",:down: τα οποία μάλιστα τα πήρα και τα τρία μαζεμένα τρομάρα μου! Τα διάβασα τελικά με βαριά καρδιά. Ευτυχώς τα έχω διαγράψει από τη μνήμη μου!:lol:

Βέβαια παραμένουν ακόμα στη θέση τους.Ανάθεμα τον ψυχαναγκασμό μου... Άλλη μια πίκρα απ'τη Μαμούθ...

Ευτυχώς δεν πιστεύω να ξαναζήσουμε κάτι τέτοιο... Φτου-φτου-φτου!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

29 min ago , Laz33 said:

Τα 3 απ΄τα 4 που διάβασες είναι Λούκυ Κιντ.
Λογικό να μην ενθουσιάστηκες


Κάπου μπορεί και να μην με έπιασες. Τα 2 πρόσφατα Λούκυ Κιντ παραδόξως δεν με χάλασαν. Τουναντιον με έπεισαν να αγοράσω (εάν δεν το έχω ήδη κάνει...................................................) και το Αταξία και Τιμωρία. :) Απλά δεν τα βρήκα κάτι το τόσο συγκλονιστικό. Ευχάριστα χιουμοριστικά BD του σωρού. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.