Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

On 8/8/2020 at 7:09 PM, nikolas12 said:

Και εμένα ο Λούκυ Λουκ που μου αρέσει σχεδιαστικά περισσότερο είναι από το 1969 έως το 1974. Είναι πιο badass με το τσιγάρο, είναι πιο επιβλητικός γενικά, φαίνεται αρκετά σοβαρός και ταυτόχρονα αστείος ως ο πρωταγωνιστής μας. Μου αρέσει πολύ και ο χρωματισμός στις συγκεκριμένες εικόνες.

Το αυτόν!! :D Αυτή την περίοδο πιστεύω κι εγώ ότι ήταν πιο ωραίος σχεδιαστικά από ποτέ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33876
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 8/8/2020 at 8:13 PM, Laz33 said:

Ο Ασντέ σχεδιάζει τον Λούκυ Λουκ στα πρότυπα αυτού της δεκαετίας ΄60.
Θα μου πεις φαίνεται κιόλας, αλλά το έχει πει κι ο ίδιος. Δεν μπορώ να βρω τη δήλωσή του :thinking:

 

Θεωρώ κι εγώ πως ο ΛΛ απ΄τα μέσα των ΄60s έως τα μέσα των ΄70s είναι μακράν ο πιο κομψός.
Πριν το ΄60 ήταν αρκετά "ατσούμπαλος", ενώ μετά τα μέσα των ΄70s άρχισε να γίνεται "χοντροκομένος" (ειδικά στο πρόσωπο, πολύ κεφάλας και χοντρομύτης :lol:)

 

Ενώ έχω πει ποια περίοδος μ΄αρέσει περισσότερο, αν μου έβαζες το πιστόλι στον κρόταφο ν΄αφήσω τα διπλωματικά και να διαλέξω αυστηρά μια χρονιά ή ένα άλμπουμ που θεωρώ το top σχεδιαστικά, θα έλεγα 1971 και "Μαμά Ντάλτον" :)
Σε πολύ κοντινή απόσταση και το αμέσως επόμενο χρονολογικά άλμπουμ, "Το Κοράκι", που επίσης θεωρώ κορυφαίο σχεδιαστικά :)

 

 Πω ρε φίλε. Έχω ΟΛΑ τα ΛΛ. Τα διαβάζω από το 1990. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΡΟΣΕΞΑ ΠΟΣΟ ΧΟΝΤΡΗ ΜΥΤΗ ΕΧΕΙ!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μιλάμε έχει κυκλοφορήσει καινούριο Λούκυ Λουκ (έστω Λούκυ Κιντ) εδώ και τόσες μέρες και δεν έχει ανέβει ακόμα το εξώφυλλο!

Αν δεν το ανεβάσει κανείς άλλος θα το σκανάρω σήμερα ή αύριο εγώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

καλες και οι αναλυσεις αλλα ας ανεβασουμε και το εξωφυλλο!!

 

LLMamouth_0086.jpg  LLMamouth_0086z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα το "Αταξία και Τιμωρία" :)
Καμία έκπληξη. Είναι όπως και τα προηγούμενα Λούκυ Κιντ του Ασντέ.
Μια ολιγοσέλιδη ιστορία στην αρχή και μετά μονοσέλιδες.
Γενικά δεν είμαι πολύ φαν των κόμικ στριπς, προτιμώ τις μεγάλες ιστορίες.
Αλλά σε μια σειρά όπως ο Λούκυ Κιντ που είναι αρκετά "ανάλαφρη" δεν έχω πρόβλημα :)
Σε Λούκυ Λουκ ας πούμε θα με χαλούσε αφάνταστα να έβγαινε άλμπουμ με μονοσέλιδες ιστορίες.


Πίσω στο τεύχος. Γενικά πέρασα ευχάριστα. Με κάποιες ιστορίες γέλασα μάλιστα.
Τα στοιχεία που παραθέτει ο Ασντέ στο τέλος κάθε σελίδας έχουν ενδιαφέρον (τα περισσότερα απ΄αυτά τουλάχιστον).
Εν κατακλείδι. Αν είσαι φαν του Λούκυ Λουκ (ή της άγριας δύσης γενικότερα) πάρτο.
Στην τελική αξίζει και μόνο για το πανέμορφο σχέδιο του Ασντέ που αποτυπώνει ιδανικά την ατμόσφαιρα της εποχής.
Αν πάλι δεν τρελαίνεσαι για ΛΛ άστο. Με τα 5€ που θα γλιτώσεις + άλλα 7 που θα βάλεις απ΄την τσέπη σου, πάνε πάρε τον Λανφέστ του Τρόυ.
Άντε για να πιάσουμε τις πωλήσεις που θέλουμε ώστε να δούμε τον 2ο τόμο σύντομα :D

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32927
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  47
  • Reputation:   154
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2139 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  19

Ένα πολύ καλό κανάλι στο youtube κάνει σύγκρισεις μεταξύ των κόμικ και της σειράς του 1983/1991 και βρίσκει τις διαφορές. 

 

Έχει κάνει βίντεο επίσης για τον Τεντέν και τον Αστερίξ και τις αντίστοιχες σειρές/ταινίες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σελίδα 9 είναι ο Τραμπ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μέρες τώρα αμιφαταλαντευόμουν αν θα το πάρω ή όχι. Γενικά είμαι πολύ φαν του ΛΛ, αλλά όχι τόσο του Κιντ και προσωπικά νιώθω και μια ξενέρα να 'χει βγει κανονική ιστορία Λουκ, να παραμένει ακυκλοφόρητη και να βλέπουμε να βγαίνει το Κιντ. Διάβασα κιόλας ότι δεν είναι φουλ ιστορία, αλλά μια ολιγοσέλιδη και μετά μονοσέλιδες, ε αυτό ήταν, άντε γεια... :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

53 λεπτά πριν, BATNICK είπε:

νιώθω και μια ξενέρα να 'χει βγει κανονική ιστορία Λουκ, να παραμένει ακυκλοφόρητη και να βλέπουμε να βγαίνει το Κιντ.

Δεν υπάρχει ακυκλοφόρητο άλμπουμ του Λούκυ Λουκ.
Αυτό με τον "Καου-μποϋ στο Βαμβάκι" δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.

Εκτός κι αν αναφέρεσαι στο γερμανικό εκτός σειράς "Lucky Luke Sattelt Um", το οποίο βέβαια δεν χάνεις και κάτι αν δεν το διαβάσεις.
Μπερδεύτηκες μάλλον με το Αστερίξ. Εκεί ναι, υπάρχει ακυκλοφόρητη ιστορία, που απ΄ό,τι μου είπαν θα τη δούμε το Σεπτέμβρη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

47 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Δεν υπάρχει ακυκλοφόρητο άλμπουμ του Λούκυ Λουκ.
Αυτό με τον "Καου-μποϋ στο Βαμβάκι" δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.

Εκτός κι αν αναφέρεσαι στο γερμανικό εκτός σειράς "Lucky Luke Sattelt Um", το οποίο βέβαια δεν χάνεις και κάτι αν δεν το διαβάσεις.
Μπερδεύτηκες μάλλον με το Αστερίξ. Εκεί ναι, υπάρχει ακυκλοφόρητη ιστορία, που απ΄ό,τι μου είπαν θα τη δούμε το Σεπτέμβρη :)

 

Α οκ, λάθος δικό μου τότε. Αυτό με το βαμβάκι θυμόμουν, αλλά για κάποιον λόγο μου 'χε κάτσει ότι έχει βγει στο εξωτερικό καιρό πριν. Μάλλον ο πεινασμένος ονειρεύεται καρβέλια :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, BATNICK είπε:

 

Α οκ, λάθος δικό μου τότε. Αυτό με το βαμβάκι θυμόμουν, αλλά για κάποιον λόγο μου 'χε κάτσει ότι έχει βγει στο εξωτερικό καιρό πριν. Μάλλον ο πεινασμένος ονειρεύεται καρβέλια :lol:

Ακυκλοφόρητες ιστορίες υπάρχουν πολλές Νίκο, απλώς όχι ένα ολοκληρωμένο άλμπουμ, ενώ υπάρχει και άλμπουμ που δεν έχει κυκλοφορήσει απ' τη "Μαμούθ Comix". Ρίξε μια ματιά εδώ να δεις πόσο υλικό δεν έχει κυκλοφορήσει απ' τον Λούκυ Λουκ... Θα μπορούσε η "Μαμούθ Comix" να πάρει τα δικαιώματα για τα υπόλοιπα και να φτιάξει δικά της συγκεντρωτικά άλμπουμς. Προσωπικά δε βιάζομαι, βέβαια, μιας και έχω πολλά αδιάβαστα ακόμη (που δεν τα έχω καν στη συλλογή μου). :) Ότι κυκλοφορεί στα περίπτερα και μου λείπει, το αγοράζω σιγά σιγά. Εχθές που πήγα είδα τρία-τέσσερα άλμπουμς του "Λούκυ Λουκ" αλλά δεν είχα πρόχειρη μπροστά μου κάποια λίστα με εκείνα που μου έλειπαν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αγοραστηκε και διαβαστηκε πριν καμια βδομαδα. Δεν ειμαι φαν του Λουκυ Κιντ και δεν μου αρεσει και το φορματ με τις μονοσελιδες. Οποτε το βρηκα μετριο ως κακο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σας έφτιαξα :mafia:
Οι 2 πρώτες σελίδες του νέου άλμπουμ:

 

9782884714655_p_3.thumb.jpg.2e5fbd092dfca497531d0729d897cc5b.jpg 9782884714655_p_4.thumb.jpg.7e1b10b9b7667dc73420b59c3e56280c.jpg

 

Μπας Ριβς και Ντάλτον με το καλημέρα βλέπω :cool:

Αν πω ότι δεν ανυπομονώ να το διαβάσω ψέματα θα πω.

Όχι τίποτε άλλο, αλλά μετά τον "Καουμπόϋ στο Παρίσι" με γέμισε προσδοκίες ο Ζουλ.

Θα είναι άλμπουμ αντίστοιχου ή καλύτερου επιπέδου ή θα κάνουμε βήμα πίσω;

Η απάντησε σε λίγους μήνες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το νέο Λούκυ Λουκ το έψαξα στα περίπτερα της Αθήνας και του Αιγάλεω, αλλά τζίφος. Μέχρι και τα Public δεν το είχαν (το ότι δεν το αγόρασα από τα γνωστά κομιξάδικα είναι άλλο θέμα :P). Στις σύντομες διακοπές μου στην Καλαμάτα δεν το βρήκα. Τελικά το αγόρασα από ένα μικρό ψιλικατζίδικο έξω από την πόλη, σε ένα χωριό ονόματι Θουρία. Είχε ένα κομμάτι και το είχε φέρει την 01/08! :P

 

Θα επανέλθω όταν το διαβάσω. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 ώρες πριν, Indian είπε:

Το νέο Λούκυ Λουκ το έψαξα στα περίπτερα της Αθήνας και του Αιγάλεω, αλλά τζίφος. Μέχρι και τα Public δεν το είχαν (το ότι δεν το αγόρασα από τα γνωστά κομιξάδικα είναι άλλο θέμα :P). Στις σύντομες διακοπές μου στην Καλαμάτα δεν το βρήκα. Τελικά το αγόρασα από ένα μικρό ψιλικατζίδικο έξω από την πόλη, σε ένα χωριό ονόματι Θουρία. Είχε ένα κομμάτι και το είχε φέρει την 01/08! :P

 

Θα επανέλθω όταν το διαβάσω. :)

 

 

:beer:

Τώρα κυκλοφορεί ξανά το ο. Κ.  Κοράλλια και το καραβανι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Indian είπε:

Τελικά το αγόρασα από ένα μικρό ψιλικατζίδικο έξω από την πόλη, σε ένα χωριό ονόματι Θουρία.

 

Συγγνώμη για το οφ-τοπικ, αλλά μη μου πεις ότι κατάγεσαι από τα μέρη μου! Σε εξαιρετικά  κοντινό με τη Θουρία χωριό (σχεδόν διπλανό) περνάω τα καλοκαίρια μου (και το Πάσχα) κάθε χρόνο από τότε που δεν θυμάμαι τον εαυτό μου.

Στην Άμφεια,ή αλλιώς Γαρδίκι,αν το έχεις ακουστά! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 6/9/2020 στο 8:11 ΜΜ, mko είπε:

 

Συγγνώμη για το οφ-τοπικ, αλλά μη μου πεις ότι κατάγεσαι από τα μέρη μου! Σε εξαιρετικά  κοντινό με τη Θουρία χωριό (σχεδόν διπλανό) περνάω τα καλοκαίρια μου (και το Πάσχα) κάθε χρόνο από τότε που δεν θυμάμαι τον εαυτό μου.

Στην Άμφεια,ή αλλιώς Γαρδίκι,αν το έχεις ακουστά! :)

 

Από εκεί κοντά είμαι κι εγώ. :) 

 

Φαντάζομαι έχεις ακουστά την Αιθαία. Στο Γαρδίκι έχω ξαδέλφια. ;)

 

(Συγγνώμη κι από εμένα για το off-topic)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μιας και την Τρίτη, πρώτα ο Θεός, θα κυκλοφορήσει το νέο άλμπουμ του Λούκυ Λουκ, προλαβαίνω να πω τις εντυπώσεις μου για το #86. :P

 

Διαβάστηκε (επιτέλους) κι αυτό το άλμπουμ. :)

 

Με χαρά μου διαπίστωσα ότι στο συγκεκριμένο Λούκυ Λουκ υπάρχει μία μικρή βελτίωση, όσον αφορά την ποιότητα και το χιούμορ που διέπουν τις ιστορίες που περιέχονται. Εννοείται, βέβαια, ότι δεν διάβασα κάτι που με έκανε να κρατάω την κοιλιά μου από τα γέλια, αλλά σε σχέση με το προηγούμενο άλμπουμ νομίζω ότι υπήρχε διαφορά.

 

Όλες οι ιστορίες (εκτός από την πρώτη) είναι μονοσέλιδες και στηρίζονται στο γελοιογραφικό στοιχείο. Θα δηλώσω ξανά την αντίθεσή μου στην πρακτική να φιλοξενούνται εξαιρετικά σύντομες ιστορίες που, ουσιαστικά, σατιρίζουν τον πρωταγωνιστή, ενώ κάλλιστα θα μπορούσαν να δημιουργηθούν πολυσέλιδες περιπέτειες από τα παιδικά χρόνια του ανθρώπου που πυροβολεί πιο γρήγορα κι από τον ίσκιο του. Φαντασία να υπάρχει! ;) Οφείλω πάντως να ομολογήσω ότι η πρώτη ιστορία ήταν αρκετά προσεγμένη. Παρουσιάζει τις δύο ηλικίες του ήρωα (την ενήλικη και την ανήλικη), τους σκληρούς νόμους της Άγριας Δύσης και καταλήγει σε ένα καλογραμμένο και δίκαιο φινάλε. Μπράβο! :clap2:

 

Όλα τα λεφτά, πάντως, είναι οι μικρές υποσημειώσεις στο κάτω μέρος των σελίδων από τον δημιουργό, οι οποίες είχαν μία κάποια σχέση με την ιστορία που βρισκόταν από επάνω τους και παρείχαν ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την καθημερινότητα στο Far West. Προσωπικά τις θεωρώ από τα δυνατά σημεία του άλμπουμ!

 

Το σχέδιο το βρήκα αρκετά αξιόλογο και κοντά στα κλασικά άλμπουμ που έχουν περάσει από τα χέρια μας. Είναι αρκετά καθαρό και σε συνδυασμό με το φορμάτ των BD's, δείχνει πολύ καλό στα καρέ. Ο χρωματισμός, η αλήθεια είναι ότι είναι κάπως μονότονος, αλλά αρκετά φωτεινός, που προσδίδει αισιοδοξία. Η πλάστιγγα, πάντως, κλείνει με θετικό πρόσημο. :)

 

Η έκδοση είναι αρκετά προσεγμένη και στιβαρή. Το γυαλιστερό, πολυτελές χαρτί αποτυπώνει στην εντέλεια το σχέδιο και τα χρώματα. Στο οπισθόφυλλο υπάρχουν ακόμα τα μικρά ορθογραφικά λάθη στην λίστα με τα προηγούμενα τεύχη, που υπήρχαν και στο τεύχος #85. Κι αν στο προηγούμενο τεύχος μπορούσαμε να "συγχωρήσουμε" ένα τέτοιο μικρό ατόπημα, νομίζω ότι εδώ δεν υπάρχει δικαιολογία… :)

 


:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

@PhantomDuck κατέφθασε με καινούριο βίντεο και πάρα πολύ ωραίες πληροφορίες σχετικά με την ιστορία, τους δημιουργούς και γενικότερα λέει τη γνώμη του και αναλύει διάφορες πτυχές του νέου τεύχους. Όπως το είδα στα χέρια του Γιώργου, φαίνεται πολύ ωραία έκδοση και επιτέλους ένα εξώφυλλο χωρίς το κίτρινο αντιαισθητικό πλαίσιο που θυμίζει τα παλιότερα Λούκυ Λουκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34884
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  22
  • Reputation:   122
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1684 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Είμαι πολύ περίεργος για κάτι τιμές που βλέπω και μου κάνει εντύπωση. Ξέρει κανείς αν το Λούκυ Λουκ 71 θεωρείται πιο ακριβό/σπάνιο  από την έκδοση Λούκυ κιντ - ο μπόμπιρας Λουκ, παρότι η δεύτερη  είναι και στην ουσία η πρώτη έκδοση. Αν ναι γιατί?

Επεξεργασία από mdd45
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μπελάδες στις Φυτείες

 

Χθες το έπιασα στα χέρια μου, σήμερα το διάβασα.
Φτιάξτε καφέ και αράξτε να διαβάσετε την άποψή μου :)

 

 

Στα της έκδοσης

 

Ξεκινάω την κριτική μου από εδώ που τα πράματα είναι πιο αντικειμενικά.
Εξαιρετική ποιότητα, όπως μας έχει συνηθίσει τελευταία η εταιρεία.
Χοντρές γυαλιστερές σελίδες που αναδεικνύουν τα χρώματα, στιβαρή κόλληση. Είναι γενικά μια έκδοση που χαίρεσαι και μόνο να την πιάνεις στα χέρια σου.
Το εξώφυλλο είναι σίγουρα πιο ωραίο απ΄το προηγούμενο με την κιτρινίλα.
Θα μπορούσαν βέβαια απ΄τη στιγμή που το έκαναν σχεδόν όπως το παλιό, να το κάνουν ακριβώς όπως το παλιό, δηλαδή με λίγο μεγαλύτερο κίτρινο πλαίσιο ώστε να χωράει τον τίτλο του άλμπουμ και να έχει το Νο87. Για λόγους συνέπειας. Όχι ότι δεν μ΄αρέσει αυτό αλλά ουσιαστικά έχουμε 3ο διαφορετικό εξώφυλλο μέσα σε λίγα χρόνια.
Α, επίσης το εξώφυλλο μου φάνηκε λίγο πιο λεπτό απ΄τα προηγούμενα.
Ειδικά από κάτι "Ντάλτον Θείοι" και "Γη της Επαγγελίας" είναι σίγουρα πιο λεπτό, όπως και οι εσωτερικές σελίδες.
Δεν το λέω για αρνητικό. Δεν είναι ανάγκη να είναι πολύ χοντρές οι σελίδες, αρκεί να μην είναι και εφημερίδας.
Επίσης έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στη μετάφραση και την επιμέλεια.
Δεν διέκρινα κάποιο λάθος σ΄αυτήν την πρώτη μου ανάγνωση :)


Πάμε και στο ζουμί τώρα.

 

 

Σενάριο

 

Πριν ξεκινήσω να πω ότι μπορείτε να διαβάσετε άφοβα την κριτική μου, δεν έχω γράψει spoilers.
Λοιπόν. Mετά τον Καουμπόυ στο Παρίσι ο Ζουλ πάει τον Λούκυ Λουκ σε άλλο ένα μέρος που δεν έχουμε συνηθίσει να τον βλέπουμε. Τη Λουιζιάνα με τις βαμβακοφυτείες της. Σε αντίθεση βέβαια με το Παρίσι, εδώ ο ΛΛ έχει ξαναβρεθεί σ΄αυτό τον τόπο, αλλά ήταν περαστικός (στο άλμπουμ "Η Κούρσα του Μισισιπή"). Ιστορία που να διαδραματίζεται εξ΄ολοκλήρου στο νότο δεν έχουμε ξαναδεί. Ούτε ιστορία με πρωταγωνιστές μαύρους (σε κάποια άλμπουμ εμφανίζονταν ως κομπάρσοι), ούτε ιστορία με θέμα το ρατσισμό. Άρα στο θέμα πρωτοτυπίας είμαστε ok :cool:
Είμαστε λίγα χρόνια μετά το τέλος του εμφυλίου πολέμου. Οι μαύροι τυπικά έχουν αποκτήσει την ελευθερία τους, αλλά στην πράξη δεν είναι ακριβώς έτσι.
Την περιοχή εξακολουθούν να διαφεντεύουν οι λευκοί πλούσιοι γαιοκτήμονες, όπου βλέπουν τους μαύρους ως κατώτερη ράτσα.
Όλα αυτά έρχεται να τα ανατρέψει ο ΛΛ, ο οποίος έχει και τη βοήθεια του μαύρου σερίφη Μπας Ριβς.
Αυτό προκαλεί την οργή των λευκών και της Κου Κλουξ Κλαν κι έτσι ο ΛΛ γίνεται στόχος.
Περιληπτικά αυτή είναι η υπόθεση.
Στην ιστορία έχουμε και τους Ντάλτον και η αλήθεια είναι στην αρχή ήμουν αρνητικά προκατειλημμένος μ΄αυτό. Λέω "ωχ, άντε πάλι μια ιστορία που οι Ντάλτον θα εμφανίζονται ως guests χωρίς να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό". Ευτυχώς εδώ δεν ήταν έτσι. Η παρουσία τους είχε νόημα, έβγαζε και γέλιο (ειδικά οι περιπέτειές τους στους βάλτους είχαν πολύ φάση) :lol:
Και τώρα που είπα για γέλιο, το χιούμορ του Ζουλ αν και ελαφρώς πιο διακριτικό απ΄το προηγούμενο άλμπουμ, ήταν παρόν και ήταν εύστοχο. Οπότε άλλος ένας φόβος μου ευτυχώς δεν επαληθεύτηκε. Θεωρούσα ότι κόμικ με τέτοια θεματολογία υπήρχε κίνδυνος να παραείναι "σοβαρό". Ευτυχώς δεν συνέβη.
Άρα μέχρι εδώ είμαστε πολύ καλά.
Πρωτότυπο σενάριο, ενδιαφέρον σενάριο, χιούμορ.
Τι άλλο θες; :cool:


Πάμε και στα 1-2 αρνητικά του άλμπουμ.
Η ιστορία άργησε να ξεδιπλωθεί. Θα πω χαρακτηριστικά ότι είχα φτάσει στη σελίδα 30 (κάπου στα 2/3 του άλμπουμ δηλαδή) και ακόμα να εμφανιστεί η ΚΚΚ, ακόμα να φτάσουν οι Ντάλτον στη Λουιζιάνα.
Ενώ ούτε κατάλαβα πότε διάβασα 30 σελίδες (αυτό βέβαια είναι καλό γιατί σημαίνει ότι η ιστορία ήταν φουλ ευχάριστη μέχρι εκείνο το σημείο και έφευγε νεράκι), άρχισα να αγχώνομαι ότι δεν θα προλάβει να ολοκληρωθεί ή ότι θα έχει ένα απότομο και εύκολο φινάλε.
Τελικά έγιναν κάποια πραγματάκια που προωθούσαν την εξέλιξη και συνολικά οκ, δεν μπορώ να πω ότι είχαμε απότομο κλείσιμο. Απλά περίμενα να γίνουν περισσότερα. Να έχουμε περισσότερη δράση.
Έχω δηλαδή την αίσθηση ότι ο ΛΛ δεν έκανε πολλά πράματα σ΄αυτήν την ιστορία.
Ουσιαστικά ήταν ο λόγος του απέναντι στο λόγο των ντόπιων λευκών.
Στο τέλος είχαμε κάτι αναπάντεχο που έκλεισε με ωραίο τρόπο την υπόθεση. Θα μπορούσες βέβαια να το πεις "σεναριακή ευκολία" αλλά σε χιουμοριστικό κόμικ είμαστε, μπορώ να το δικαιολογήσω.
Απ΄το να δω ένα ακόμα εύκολο και ανέμπνευστο φινάλε τύπου "ο ΛΛ πυροβολάει τα όπλα των αντιπάλων του και τους συλλαμβάνει" (κάτι που έχουμε δει πολλές φορές κι έχει καταντήσει κουραστικό) προτιμώ το φινάλε που είχαμε (δεν λέω ποιο είναι για να μη σποϊλάρω) :)

 

 

Σχέδιο

 

Εδώ δεν θα γράψω πολλά.
Ο Ασντέ είναι σταθερή αξία. Μπορεί να μην έχουμε τη φουλ λεπτομέρεια που είχαν κάποια απ΄τα προηγούμενα άλμπουμ του, αλλά συνολικά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλαίσθητο και ευχάριστο στο μάτι.
1-2 καρέ μάλιστα αξίζει να τα παρατηρήσετε περισσότερο, έχουν κρυμμένα gags.
Α, επίσης να πω ότι οι μαύροι είναι σχεδιασμένοι με political correct τρόπο, όπως προστάζει η εποχή μας.
 

 

Συμπέρασμα

 

Άλλο ένα πολύ ευχάριστο άλμπουμ μετά το Παρίσι.
Η σειρά έχει αρχίσει να ξαναβρίσκει το δρόμο της και χαίρομαι γι΄αυτό.
Εννοείται μην περιμένετε να διαβάσετε κάτι στο επίπεδο του Γκοσινύ.
Δεν ξαναγράφονται τέτοιες ιστορίες.
To "Μπελάδες στις Φυτείες" το βάζω λίγο πολύ στο επίπεδο του προηγούμενου άλμπουμ. Στο Παρίσι είχα βάλει 6.5/10 επειδή με ξενέρωσε λίγο το "εύκολο" φινάλε που λέγαμε και προηγουμένως.
Εδώ μ΄άρεσε κάπως περισσότερο (άσχετα αν δεν το βρήκα ιδανικό), οπότε προς ώρας θα βάλω ένα 7/10 :)

 

:cheers5:

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

To νέο Μπελάδες στις Φυτείες κυκλοφόρησε και έχουμε πλέον στη βάση το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο:

 

LLMamouth_0087.jpg  LLMamouth_0087z.jpg

 

Μου αρέσει πολύ η έκδοση όπως την έπιασα στα χέρια μου, έχει γυαλιστερό εξώφυλλο και πολύ ωραίο χαρτί στο εσωτερικό. Περισσότερα γύρω από την ιστορία, όταν τη διαβάσω :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το βρήκα κι εγώ σήμερα από ψιλικατζίδικο στο Ηράκλειο. Περισσότερα όταν διαβαστεί

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ωραία στρωτή ιστορία, έχει μηνύματα χωρίς να γίνεται υπέρμετρα διδακτική, έχει σωστή δόση από χιούμορ και περιπέτεια και όπως όλες του Ασντέ το σκίτσο είναι πολύ καλό. Δεν ήταν ούτε φιλοδοξούσε να γίνει η κορυφαία ιστορία της σειράς, νομίζω όμως ότι ο Ζιλ έχει γράψει τις καλύτερες ιστορίες του Λούκυ Λουκ μετά το 2000.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ναι, ισχύει αυτό για τον Ζουλ.
Θεωρώ τα μόνα Λούκυ Λουκ που αξίζουν μετά το 1996 και το άλμπουμ Κλοντάικ, είναι ο Πίνκερτον και τα 2 τελευταία του Ζουλ (τη Γη της Επαγγελίας δεν τη θεωρώ το ίδιο καλή, έχει αρκετά θεματάκια).

Για μένα τα καλύτερα σενάρια μετά το θάνατο του Γκοσινύ τα έχει γράψει:

Πρώτα το δίδυμο των Φος/Λετουρζί, μετά ο Bαν Μπάντα και 3ος πλέον έρχεται ο Ζουλ.
Θεωρώ έχει περάσει τον Ντε Γκρουτ, ο οποίος ουσιαστικά μόνο το Ληστή με το Ένα Χέρι μας πρόσφερε από αξιόλογα άλμπουμ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το πήρα το απόγευμα από το περίπτερο της γειτονιάς μου. Το εξώφυλλο τα σπάει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33876
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις το διάβασα και εγώ. Δυνατό και τολμηρό ΛΛ. Τιμάει τον τίτλο του. Δεν είναι τόσο αστείο όσο διδακτικό και δηκτικό για την εποχή και τις συνθήκες που περιγράφει. Άσε που είναι και επίκαιρο.

Πάνω από όλα είναι πρωτότυπο. Δεν είναι άλλο ένα κυνηγητό των Ντάλτον. Δεν είναι άλλο ένα ταξίδι του ΛΛ. Είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί. Μου άρεσε πάρα πολύ. Συμφωνώ οτι δεν φιλοδοξούσε να γίνει από τις κορυφαίες ιστορίες της σειράς όπως λέει ο @thor77 πιο πάνω. Όμως πιστεύω ότι είναι μέσα στις πιο πρωτότυπες και ξεχωριστές.Το δίδυμο αυτό για μένα είναι το αγαπημένο μου δίδυμο επιγόνων. Βασικά πιστεύω ότι κάνουν τις καλύτερες ιστορίες μετά το δίδυμο Morris Gosciny και νομίζω ότι είναι αξιοι συνεχιστές των ιστοριών του αγαπημένου μας Καουμπόη. 

Επίσης τρομερό εξώφυλλο και πολύ ωραία εκτύπωση- ποιότητα τεύχους.

Όπως καταλάβατε μάλλον μου άρεσε πολύ.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αξιόλογο και πρωτότυπο το νέο άλμπουμ (για μένα και αρκετά αστείο, δεν ξέρω γιατί λες ότι δεν σου φάνηκε τόσο), αλλά λίγο υπερβολή να λέμε ότι ο Ζουλ γράφει τις καλύτερες ιστορίες μετά τον Γκοσινύ.
Έγραψα και πάνω ποια είναι για μένα η σειρά των καλύτερων σεναριογράφων στη μετα-Γκοσινύ εποχή.
Αν ο Ζουλ γράψει κάτι στο επίπεδο της Νταίηλυ Σταρ ή του Ελαφροχέρη θα μπορούσα ν΄αναθεωρήσω.
Αλλά μέχρι τότε δεν μπορώ να τον βάλω πάνω απ΄την 3η θέση :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33876
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

16 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Αξιόλογο και πρωτότυπο το νέο άλμπουμ (για μένα και αρκετά αστείο, δεν ξέρω γιατί λες ότι δεν σου φάνηκε τόσο), αλλά λίγο υπερβολή να λέμε ότι ο Ζουλ γράφει τις καλύτερες ιστορίες μετά τον Γκοσινύ.
Έγραψα και πάνω ποια είναι για μένα η σειρά των καλύτερων σεναριογράφων στη μετα-Γκοσινύ εποχή.
Αν ο Ζουλ γράψει κάτι στο επίπεδο της Νταίηλυ Σταρ ή του Ελαφροχέρη θα μπορούσα ν΄αναθεωρήσω.
Αλλά μέχρι τότε δεν μπορώ να τον βάλω πάνω απ΄την 3η θέση :)

 

 

Χμμμ σχετικά με το Νταιηλυ σταρ (που μου αρέσει πάρα πολύ) βάζω τις δύο τελευταίες ιστορίες του Ζουλ Ασντε στο ίδιο επίπεδο. 

Σχετικά με τον Ελαφροχερη σου δίνω credit όμως. Απίθανα αστεια ιστορία που είναι καλύτερη από τις τελευταίες δυο. Αν μη τι άλλο όμως είναι ωραίο που μπαίνουμε σε τέτοια συζήτηση και όχι στο αν είναι οι χειρότερες ιστορίες ή όχι.

:beer5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Την Τριτη το απογευμα το βρηκα και εγω στο παντα αξιοπιστο ψιλικατζιδικο μου και διαβαστηκε χθες με ηρεμια.  Αξιοπρεπες και τιμιο τευχακι με καλη δοση χιουμορ και περιπετεειας. Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες οτι δεν φτανει τον Γκοσινυ αλλα σιγουρο ηταν καλουτσικο και εμενα ειδικα που δεν μου αρεσει ο Λουκυ Κιντ και το φορματ με τις μονοσελιδες ιστοριες μου φανηκε πολυ βελτιωμενο απο το προηγουμενο τευχος. Εννοειται πολυ καλο εξωφυλλο και εγω γενικα ειμαι κατα των πλαισιων και μακαρι να τα συνεχισει ετσι η Μαμουθ. Τον Μπας Ρηβς τον μαυρο σεριφη δεν τον ηξερα (ή για την ακριβεια ειχα δει μια αναφορα στη σειρα Watchmen) οποτε μου αρεσε που ειχε μικρο βιογραφικο (οπως και σε αλλα τευχη)

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.