Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ένα πράγμα για τα ΛΛ και τα Αστερίξ είναι ότι αποτελούν ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα της ποπ κουλτούρας της χώρας στη δεκαετία του 80 και του 90. Μυρίζουν διακοπές στο χωριό μυρίζουν ανέμελα καλοκαίρια χωρίς fb και άλλα τέτοια μυρίζουν σαν το "διαφορετικό ακριβό μικυμαου που μυρίζει ωραία" . Υπάρχουν σε πολλές κλασικές αστείες σειρές. Οι απαράδεκτοι διάβαζαν Λούκυ Λουκ. 

 

Αυτό το έχουν κερδίσει και πολλές φορές έρχεται να απογειώσει τον μύθο τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

Τους θυμάμαι τους τόμους, όμως δεν τους είχα αγοράσει τότε, επειδή ήταν τυχαίοι, χωρίς καμιά λογική, και φαινόταν πως δεν θα είναι ολόκληρη η σειρά, επομένως δεν υπήρχε νόημα να τους αποκτήσω. Και χάρισμα να μου τους έδιναν, προσωπικά δεν τους θέλω, επειδή θα είναι τελείως ξέμπαρκοι με τα υπόλοιπα τεύχη. Πού τους βάζεις στο ράφι; Ανάμεσα στα χαρτόδετα της Μαμούθ; Ή χώρια; Αλλά αν τα έχεις χώρια, γιατί να έχεις και τα σκληρόδετα και τα απλά; Γενικά, μπέρδεμα, δεν μου άρεσε καθόλου σαν εγχείρημα.

 

Είχαν βγει και σε κοντινό χρονικό διάστημα με τους σκληρόδετους του Αστερίξ, που ήταν με χρονολογική σειρά και ήξερες πως σκόπευαν να τους συνεχίσουν αντί να βγάλουν απλά μερικούς, και μου κακοφάνηκε ακόμα περισσότερο στο ΛΛ. Βέβαια ο ΛΛ έχει πολύ περισσότερα τεύχη και είναι πιο δύσκολο εγχείρημα, όμως θα μου άρεσε σαν αναγνώστης να έβλεπα μία μίνι σειρά π.χ. Οι πρώτοι 12 τόμοι σε χρονολογική σειρά. Και ανάλογα το πώς θα πήγαινε, να έβγαιναν μετά από ένα διάστημα οι επόμενοι 12, κοκ.

Φαινομενικά όντως δεν έχει λογική η επιλογή των σκληρόδετων τόμων.
Εδώ μέσα είχα διαβάσει ότι βγήκαν βάση δημοφιλίας.
Τώρα βέβαια να βλέπω στην 16άδα των δημοφιλέστερων τους Ντάλτον στην Κρεμάλα ή τον Ελαφροχέρη και να μη βλέπω πχ το Δικαστή ή την Κούρσα του Μισισιπή... μου φαίνεται κουλό :thinking:
Τέλος πάντων.
Προσωπικά μόνο τα Σύρματα στα Λιβάδια έχω από σκληρόδετα, επειδή είναι απ΄τα πολύ αγαπημένα μου άλμπουμ και ήθελα να το ΄χω και σε μια πιο καλαίσθητη έκδοση :)
Πέρασαν απ΄τα χέρια μου κι άλλα, όπως οι Μαύροι Λόφοι και η Άμαξα, αλλά τα έδωσα.
Την Άμαξα επειδή σε δυο σημεία υπήρξαν λάθη με τη νέα μετάφραση, και μάλιστα λάθη που επηρέαζαν το νόημα, ενώ στους Μαύρους Λόφους μου φάνηκε ότι υπήρχε πολύ κοντράστ και τα χρώματα φαίνονταν περίεργα(υπερβολικά έντονα σε κάποια σημεία, πολύ σκοτεινά σε άλλα).

Όποιος έχει και τις δυο εκδόσεις μπορεί να τις βάλει δίπλα δίπλα να δει τη διαφορά :)

 

Πάντως το να ξεκινήσουν να τα βγάζουν σκληρόδετα με χρονολογική σειρά και αναλόγως με τις πωλήσεις να δουν αν θα συνεχίσουν, δεν μου φαίνεται καλή λύση.
Βασικά είναι σίγουρη αποτυχία.
Ποιος θα δώσει 8.80€ ή έστω 6.60 με την έκπτωση για να πάρει τον Κίτρινο Πυρετό ή το Ροντέο απ΄τη στιγμή που μπορεί να τα βρει με 4€ στην "κλασική" έκδοση;
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 6/10/2019 at 12:04 PM, Laz33MS said:

Σε 1η φάση πάρε όλα του Γκοσινύ πλην των 2 που είναι μεταφορά από ταινία κινουμένων σχεδίων("Νταίηζυ Τάουν" και "Μπαλάντα των Ντάλτον").
Αυτά δεν αξίζουν τόσο. Επίσης απέφυγε το "Επικίνδυνο Πέρασμα" που έχει 7 μικρές ιστορίες. Γενικά τα άλμπουμ με πολλές ιστορίες δεν είναι το ίδιο ευχάριστα.

 

Θα ακολουθήσω λοιπόν (σε πρώτη φάση :Ρ ) τη συμβουλή σου και για ευκολία αναγνωστών που επίσης θέλουν να βρουν τα Γκοσινί άλμπουμ, τα παραθέτω εδώ με την χρονολογική σειρά. Άφησα έξω επίσης τα τεύχη με τις μικρές ιστορίες κτλ. Ο αριθμός στην παρένθεση υποδηλώνει τον αριθμό τεύχους όπου δημοσιεύτηκε στην Ελλάδα (εννοείται πως ό,τι πατάτα έχω γράψει ή ό,τι παρέλειψα, να με διορθώσετε):

 

1. Το Σιδερένιο Άλογο (40)

2. Εναντίον Τζος Τζέημον (46)

3. Τα Ξαδέλφια των Ντάλτον (54)

4. O Δικαστής (12)

5. Προς την Οκλαχόμα (42)

6. Η Απόδραση των Ντάλτον (25)

7. Η Κούρσα του Μισισιπή (30)

8. Στα Ίχνη των Ντάλτον (43)

9. Στη Σκιά των Ντέρικ (24)

10. Oι Αντίπαλοι (48)

11. Mπίλυ ο Τρομερός (21)

12. Mαύροι Λόφοι (14)

13. Οι Ντάλτον στα χιόνια (11)

14. Οι Ντάλτον στους Ινδιάνους (31)

15. To Kαραβάνι (8)

16. Η Πόλη Φάντασμα (47)

17. H Eξαγορά των Ντάλτον (33)

18. To 20o Σύνταγμα Ιππικού (34)

19. Επικίνδυνη Αποστολή (9)

20. Σύρματα στα Λιβάδια (19)

21. Καλάμιτυ Τζέην (6)

22. Tηγανίτες για τους Ντάλτον (16)

23. Η Άμαξα (10)

24. Το Τρυφερό Πόδι (18)

25. Nτάλτον Σίτυ (3)

26. Τζέσσε Τζαίημς (20)

27. Το Τσίρκο (51)

28. Kάνυον Απάτσι (23)

29. Mαμά Ντάλτον (7)

30. Το Κοράκι (39)

31. Ο Μεγάλος Δούκας (37)

32. H Kληρονομιά του Ραντανπλάν (36)

33. Ο Λευκός Ιππότης (27)

34. H Θεραπεία των Ντάλτον (4)

35. O Aυτοκράτορας Σμιθ (35)

36. Το Σύρμα που Τραγουδάει (28)

 

 

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε συ είχα ξεχάσει πόσο αστεία είναι τα ΛΛ. Διάβασα χτες τις τηγανιτες. Υπάρχουν ΛΛ στα οποία είναι αστείοι οι Ντάλτον άλλα ο Ρανταπλαν και άλλα η Ντόλυ. Εδώ είναι το πιο αστείο ΛΛ όσον αφορά τους Νταλτονς και τον Ρανταπλαν. Εντάξει απλά δίνουν ρεσιτάλ. 

Κουακοκομεακι είναι και μεσημέρι κιόλας.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μετά από πολλούς μήνες εδέησα να διαβάσω τον Καουμπόι στο Παρίσι. :P 

 

Εννοείται ότι δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες όσον αφορά την ιστορία αυτή. Στο σύνολό της την βρήκα πολύ αξιόλογη. Σεναριακά ο δημιουργός δεν δίστασε να πέσει στα βαθιά και να ρισκάρει στέλνοντας τον πρωταγωνιστή (και το άλογό του), για πρώτη στην καριέρα του, εκτός της Αμερικανικής επικράτειας, γεγονός που ίσως να έβρισκε αντίθετους τους σκληροπυρηνικούς αναγνώστες-λάτρεις του καουμπόι. Νομίζω ότι αυτό το ρίσκο απέφερε καρπούς και το αποτέλεσμα είναι θετικό. Η πλοκή συνδέει με μαεστρία ιστορικά γεγονότα (όπως η δημιουργία του αγάλματος της Ελευθερίας) με την ζωή της Άγριας Δύσης, αλλά και την Ευρώπη. Και φυσικά δεν λείπουν οι δολοπλοκίες των κακών και το καθιερωμένο πιστολίδι. Σε υψηλά επίπεδα μπορούμε να θεωρούμε το χιούμορ, το οποίο υπήρχε σχεδόν σε κάθε σελίδα και με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό. Γενικά είναι μία ιστορία που την ευχαριστήθηκα πολύ.

 

Σχεδιαστικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Απεναντίας μιλάμε για μία εξαιρετική δουλειά και σε αυτόν τον τομέα. Το σχέδιο είναι καθαρό, ενώ ταυτόχρονα παρουσιάζει πολλές λεπτομέρειες. Μου έφερε στο μυαλό τα παλιά καλά Λούκυ Λουκ. Αρκετές ήταν και οι εκφράσεις των χαρακτήρων που συνεισέφεραν στο χιουμοριστικό μέρος. Ο χρωματισμός ήταν το ίδιο όμορφος, με ήπια επιλογή χρωμάτων. Πολύ ωραία. :hug2: 

 

Η έκδοση είναι πολυτελής κι ανθεκτική. Ο αναγνώστης μπορεί να ξεφυλλίσει το τεύχος χωρίς να κινδυνεύει να το χαλάσει, ενώ και η εκτύπωση των καρέ είναι μία χαρά. Εν κατακλείδι, οι λάτρεις του φτωχού και μόνου καουμπόι σίγουρα θα το αγοράσουν. Εκείνοι που έχουν απογοητευτεί από τις τελευταίες περιπέτειές του, νομίζω ότι θα πρέπει να το ξανασκεφτούν και να επενδύσουν σε αυτό το τεύχος. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  35028
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   173
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μετά από χρόνια, έπιασα και εγώ να τα ξαναδιαβάζω! Αν και σε μικρότερη ηλικία προτιμούσα τα Αστερίξ (έγινε και σε αυτά πρόσφατα το σχετικό rewind ) , μπορώ να πω ότι πλέον ο μοναχικός καβαλάρης μου μοιάζει πιο διασκεδαστικός και πολυεπίπεδος.

Σαφώς μιλάω για τους κλασσικούς τόμους - Goscinny - και μερικές εξαιρέσεις από τα υπόλοιπα!

 

Παραγγέλθηκαν και τα καινούργια τεύχη (από 77 και μετά) τα οποία είχα αμελήσει αλλά δυστυχώς δεν μπορεσά να βρω πουθενά τα 78. Ο Άνθρωπος Από Την Ουάσινγκτον και  80. Μοναχικός καβαλάρης.

Παντού φαίνονται εξαντλημένα!

 

Αν και σε προηγούμενα μηνύματα αναφέρεται ότι δεν είναι σπουδαία άλμπουμ, μου λέιπουν να κλείσω τη συλλογή! Καμιά ιδέα που να τα ξετρυπώσω ? (Λόγω επαρχίας - πλέον - είναι δύσκολο το ψακτήρι με τον παραδοσιακό τρόπο!!)

Επεξεργασία από Giagri
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Ένα βίντεο με τους 2 πρώτους σκληρόδετους τόμους της Cinebook. Κάθε τόμος περιλαμβάνει 3 album.

 

Lucky Luke: The Complete Collection Vol.1 (Amazon, BookDepository)

Lucky Luke: The Complete Collection Vol.2 (Amazon, BookDepository)

Lucky Luke: The Complete Collection Vol.3 (Amazon, BookDepository)

 

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Kαι μιας και ανέφερες τη cinebook να πούμε ότι η εταιρεία θυμήθηκε επιτέλους ότι δεν έχει εκδόσει όλα τα άλμπουμ του Γκοσινύ.
Έτσι 75ο τεύχος της σειράς, που θα κυκλοφορήσει Απρίλιο, θα είναι "Η Κληρονομιά του Ραντανπλάν".
Rin Tin Can τον λένε οι Άγγλοι, τρέχα γύρευε γιατί :lol:

201911191846139781849185349.thumb.jpg.ce899baed78a040c68447662e5d9b5f1.jpg

 

Πλέον μόνο η Κούρσα του Μισισιπή μένει να βγει για να υπάρχουν όλα τα ΛΛ του Γκοσινύ στα αγγλικά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καλή ερώτηση το γιατί. Δεν βρίσκω απάντηση. Αυτό που σκέφτομαι είναι συνδυασμός του Rin Tin Tin (που ήταν και η έμπνευση για τον Rantanplan) είτε με το "in the can" που σημαίνει "στη φυλακή", είτε ηχητικά με το canine/k-9, είτε ως ένα "tin can"/"τσίγκινη κονσέρβα".

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

85 Λουκυ Κιντ: Επικίνδυνο Λάσο

 

LLMamouth_0085.jpg LLMamouth_0085z.jpg

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στο οπισθόφυλλο στο τεύχος 81 πάλι Μτάλτον γράφουν.
Δεν το πρόσεξαν; Δεν πρόλαβαν να το διορθώσουν; Δεν ξέρω.
Μάλλον το δεύτερο.
Τρέχουν να βγάλουν τα νέα Θόργκαλ, Μπλούμπερυ, Μπλέικ & Μόρτιμερ, Ιζνογκούντ...
Βγήκε και νέο Αστερίξ ξαφνικά (τι θέλουν κι αυτοί οι Γάλλοι κάθε 2 χρόνια Αστερίξ; έλεος), που να προλάβουν; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έχει κυκλοφορήσει στα περίπτερα ή μόνο στα γνωστά κομιξάδικα? :thinking:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απο κομιξάδικο το πήρα :) Δεν ξέρω τι παίζει με περίπτερα.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

37 λεπτά πριν, Indian είπε:

Έχει κυκλοφορήσει στα περίπτερα ή μόνο στα γνωστά κομιξάδικα? :thinking:

 

 

:beer:

Κυκλοφορεί κανονικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Εν τω μεταξύ, τα οπισθόφυλλα των τευχών 81, 82 και 83 είναι παρόμοια με αυτά των τευχών που κυκλοφόρησαν με την εφημερίδα Έθνος, ενώ τα τεύχη 84 και 85 παρόμοια με τα προηγούμενα 80 τεύχη της κανονικής έκδοσης της Μαμούθ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 22/10/2019 στο 11:56 ΠΜ, Giagri είπε:

Παραγγέλθηκαν και τα καινούργια τεύχη (από 77 και μετά) τα οποία είχα αμελήσει αλλά δυστυχώς δεν μπορεσά να βρω πουθενά τα 78. Ο Άνθρωπος Από Την Ουάσινγκτον και  80. Μοναχικός καβαλάρης.

Παντού φαίνονται εξαντλημένα!

 

Αν και σε προηγούμενα μηνύματα αναφέρεται ότι δεν είναι σπουδαία άλμπουμ, μου λέιπουν να κλείσω τη συλλογή! Καμιά ιδέα που να τα ξετρυπώσω ? (Λόγω επαρχίας - πλέον - είναι δύσκολο το ψακτήρι με τον παραδοσιακό τρόπο!!)

Στο "Comicon Shop" δε φαίνεται η διαθεσιμότητα, οπότε επικοινώνησε αν θέλεις μαζί τους τηλεφωνικά ή από τη φόρμα επικοινωνίας, να δεις μήπως είναι διαθέσιμα. Εκτός κι αν το 'χεις κάνει ήδη... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αγοραστηκε και διαβαστηκε το "Επικινδυνο Λασο". Μετρια προς κακα τα πραγματα κατα την γνωμη μου. Μονοσελιδες ιστοριουλες για να σου μαθουν την ιστορια της Αγριας Δυσης με μερικα εξυπνα γκαγκ. Αυτο και μονο. Ουτε περιπετεια ουτε σεναριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εμένα πάλι μου άρεσε και μάλιστα αρκετά. Είχαν πλάκα, είναι φρέσκα και θα μου άρεσε σιγά σιγά να πάνε σε πιο μεγάλες τέτοιες ιστορίες που θα ανακατέψουν μέσα και πράγματα από το μέλλον του ΛΛ. Δηλαδή τον μικρό Ελαφροχέρη, τη Νέα μαμά Ντάλντον κ.τ.λ. Ας δουλέψουν τα prequels δηλαδή. Επίσης μ αρέσουν πάρα πολύ τα συμπληρωματικά στοιχεία που έχει από κάτω. Είναι διασκεδαστικά και πληροφοριακά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Είδα στο post του @Comichunter εδώ ότι αγόρασε το Λούκυ Λουκ 78: Ο άνθρωπος από την Ουάσινγκτον και το εξώφυλλο είναι το καινούργιο με το κίτρινο πλαίσιο.
Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο άλμπουμ δεν κυκλοφόρησε με την έκδοση του Έθνους, οπότε πρόκειται για επανέκδοση της κανονικής σειράς (δηλαδή με αρίθμηση, ράχη που διαβάζεται από κάτω προς τα πάνω και ενδεχομένως λίστα των τευχών στο οπισθόφυλλο).

Δεν πρέπει αυτά τα τεύχη να προστεθούν ως εναλλακτικά εξώφυλλα εδώ (σε αυτή την έκδοση) ;
Γνωρίζει κανείς ποια άλλα τεύχη έχουν επανεκδοθεί με το κίτρινο πλαίσιο;

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Είδα στο post του @Comichunter εδώ ότι αγόρασε το Λούκυ Λουκ 78: Ο άνθρωπος από την Ουάσινγκτον και το εξώφυλλο είναι το καινούργιο με το κίτρινο πλαίσιο.
Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο άλμπουμ δεν κυκλοφόρησε με την έκδοση του Έθνους, οπότε πρόκειται για επανέκδοση της κανονικής σειράς (δηλαδή με αρίθμηση, ράχη που διαβάζεται από κάτω προς τα πάνω και ενδεχομένως λίστα των τευχών στο οπισθόφυλλο).

Δεν πρέπει αυτά τα τεύχη να προστεθούν ως εναλλακτικά εξώφυλλα εδώ (σε αυτή την έκδοση) ;
Γνωρίζει κανείς ποια άλλα τεύχη έχουν επανεκδοθεί με το κίτρινο πλαίσιο;

Γιατί, σάμπως έχουν χαρτογραφηθεί αυτά εδώ; Ιδέα δεν έχουμε τι συμβαίνει με τις διάφορες εκδόσεις στα "Λούκυ Λουκ" και στα "Αστερίξ" της "Μαμούθ Comix"!! Χρειάζεται να γίνει δουλειά και να βρεθούν πάρα μα πάρα πολλά εξώφυλλα/οπισθόφυλλα για να βγει άκρη... Όσον αφορά το "Αστερίξ" έκανα συγκεκριμένες παραθέσεις από σχόλια άλλων μελών που είχαν επισημάνει κάποιες περιπτώσεις, αλλά μου το έσβησε ο Valtasar και το έβαλε ως 5ο συνοπτικά εδώ. Εγώ είχα βρει και συγκεντρώσει συγκεκριμένα 4 τουλάχιστον σχόλια από διαφορετικές σελίδες, που αναφερόντουσαν σε άλλες εκδόσεις, συνοδεία φωτογραφικού υλικού. Χρειάζεται να συγκεντρωθούν εξώφυλλα, οπισθόφυλλα και λοιπές πληροφορίες για να βγει άκρη. Θυμήσου το project "Βοηθήστε τον Λούκυ Λουκ" πόσον καιρό πήρε να ολοκληρωθεί!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όλα τα ΛΛ με χρονολογική σειρά :)

 

llc.thumb.PNG.eaadee81a7696f609540bfdcd67925a8.PNG

 

 

Ευκαιρία να χαζέψει κανείς τα εξώφυλλα και να βρει τ΄αγαπημένα του.
Δεν είχα μπει ποτέ σ΄αυτή τη διαδικασία, η οποία τελικά αποδείχτηκε ευχάριστη μεν δύσκολη δε.
Μετά από σκέψη κατέληξα πως τ΄αγαπημένα μου είναι αυτά, με τυχαία σειρά:

 

Dalton_City_Lucky_Luke_tome_34.thumb.jpg.4f4065ec03060772dac2e32dc5370066.jpg 9782800114651-couv-M800x1600.thumb.jpg.c087a277030b1bba7f387cabf1309092.jpg Daisy_Town_Lucky_Luke_tome_51.thumb.jpg.193e41bb2cf1ab348ae1a97600a94346.jpg L_Alibi_Lucky_Luke_tome_58.thumb.jpg.97b61f01b34153d95249fee0ed577255.jpg

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχει βγάλει η cinebook μια τούμπανο έκδοση που περιλαμβάνει τις ιστορίες του Λούκυ Λουκ με χρονολογική σειρά.

Προέρχεται απ΄τη γαλλική έκδοση Lucky Luke L΄Integrale. Στη cinebook την ονόμασαν Lucky Luke The Complete Collection.
Αποτελείται από 3 σκληρόδετους τόμους 200+ σελίδων o καθένας με τουλάχιστον 40 σελίδες έξτρα υλικό. Θ΄ακολουθήσουν κι άλλοι, ήδη ανακοινώθηκε ο 4ος για Ιανουάριο του ΄21.

Ο 1ος τόμος ξεκινάει με την ιστορία "Αριζόνα 1880" (η 1η ιστορία ΛΛ που γράφτηκε ποτέ) κι έχει άλλες 6 μικρές (συν 2 μονοσέλιδες) που δημοσιεύτηκαν στα άλμπουμ "Κίτρινος Πυρετός", "Αριζόνα" και "Ροντέο".

201901281442059781849184540-50.thumb.jpg.b9c8ac20770506b34b8c4a9a9f46807f.jpg

 

Κοίταξα από περιέργεια τον 1ο τόμο και είδα ότι έχει τη "χαμένη" σελίδα 7 της ιστορίας "Το χρυσωρυχείο του Ντικ Ντίγκερ" που περιέχεται στο άλμπουμ "Κίτρινος Πυρετός".
Μάλιστα απ΄ό,τι γράφει μέσα (πριν από κάθε ιστορία έχει πληροφορίες) η σελίδα αυτή δημοσιεύτηκε μόνο στην 1η έκδοση της ιστορίας που έγινε στο περιοδικό Le Journal de Spirou #484. Για κάποιο λόγο δεν συμπεριλήφθηκε έπειτα στα άλμπουμ.
Στην Ελλάδα δεν την έχουμε δει ποτέ.
Την ανεβάζω στ΄αγγλικά :)

44.thumb.PNG.e8bdda3dc5698b6648f1619fd2f312b3.PNG

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εδέησα επιτέλους να διαβάσω το "Επικίνδυνο λάσο", οπότε ας πω κι εγώ την γνώμη μου. :)

 

Μετά την ανάγνωσή του τάσσομαι με αυτούς που δεν τους άρεσε ιδιαίτερα. Ποτέ δεν ήμουν προσκείμενος στο origin του φτωχού και μόνου καουμπόι. Δεν με ενδιέφερε να το γνωρίζω. Αν όμως πέσει στα χέρια μου κάποιο κόμικ του Λούκυ Κιντ, θα προτιμούσα να διάβαζα μία μεγάλη κι ολοκληρωμένη ιστορία του μπόμπιρα.

 

Στο παρόν τεύχος, λοιπόν, δεν εκπληρώθηκε καμία προσδοκία μου. Το σενάριο αποτελείται, με εξαίρεση μερικές σελίδες στην αρχή, από μονοσέλιδα στριπάκια τα οποία περιγράφουν την πρωτόγονη ζωή στην Άγρια Δύση κι έχουν σαν σκοπό να βγάλουν χιούμορ, μάταια κατά την ταπεινή μου άποψη. Στην συντριπτική πλειοψηφία τους δεν κατάφεραν να αποσπάσουν ούτε το μειδίαμά μου. Έχω διαβάσει απείρως καλύτερα στριπάκια από τους κομίστες που συνεργάζονται με το Socomic. Το θετικό, τουλάχιστον, είναι οι λιγοστές αράδες που υπάρχουν στο κάτω μέρος της κάθε σελίδας και οι οποίες δίνουν διάφορες πληροφορίες για την ζωή εκείνη την εποχή.

 

Όσον αφορά το σχέδιο, δεν ήταν ό,τι καλύτερο έχουν δει τα όμορφα και γαλαζοπράσινα μάτια μου ( :tik: ), αλλά μένει αρκετά πιστό στις κλασικές μανιέρες. Σίγουρα ήταν πολύ καλύτερο από το σενάριο.

 

Η έκδοση είναι καλαίσθητη κι αξιοπρεπής. Το εξώφυλλο είναι αρκετά παχύ για να αποφεύγει τα τσαλακώματα, ενώ το εσωτερικό χαρτί είναι γυαλιστερό και πολυτελές. Το BD φορμά δίνει αέρα στο κόμικ και κάνει το σχέδιο στα καρέ να αναπνέει άνετα. Το μοναδικό εξτραδάκι που υπάρχει είναι μία σελίδα με τα "πορτρέτα" των μικρών πρωταγωνιστών.

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aποκαλύφθηκε ο τίτλος και το εξώφυλλο του νέου άλμπουμ της σειράς που θα κυκλοφορήσει στις 23 Οκτώβρη.
"Un Cow-boy dans le Coton" (Ένας Κάου-μπόυ στις Βαμβακοφυτείες" σε ελεύθερη μετάφραση).
Θα διαδραματίζεται στον Αμερικάνικο νότο και θα ΄χει θέμα τις φυλετικές διακρίσεις.

 

910ae6bdc52d5073e4204f7c4d5c45d31582d7bc2ebefa9c820f4bacb66abfb8.thumb.jpeg.f6fbe7125b48e2a23196f5a528814651.jpeg

 

Μπράβο στον Ζουλ που για 2ο σερί άλμπουμ θα παρουσιάσει μια αν μη τι άλλο πρωτότυπη ιστορία (τη Γη της Επαγγελίας δεν τη θεωρώ ιδιαίτερα πρωτότυπη).
Δεν έχει ξαναυπάρξει άλμπουμ του Λούκυ Λουκ που να επικεντρώνεται στις διαμάχες λευκών-μαύρων.

Ας ελπίσουμε να κυμαίνεται στα επίπεδα της προηγούμενης δουλειάς του (Ένας Καου-μπόυ στο Παρίσι) ή σε ακόμα καλύτερα.
Και ας ελπίσουμε να μην ξεφύγει η ιστορία απ΄τα χιουμοριστικά πλαίσια, μιας και το θέμα που θίγει είναι λεπτό.
Όπως και να ΄χει ανυπομονώ :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 15/6/2020 στο 6:52 ΜΜ, Laz33 είπε:

Aποκαλύφθηκε ο τίτλος και το εξώφυλλο του νέου άλμπουμ της σειράς που θα κυκλοφορήσει στις 23 Οκτώβρη.
"Un Cow-boy dans le Coton" (Ένας Κάου-μπόυ στις Βαμβακοφυτείες" σε ελεύθερη μετάφραση).
Θα διαδραματίζεται στον Αμερικάνικο νότο και θα ΄χει θέμα τις φυλετικές διακρίσεις.

 

910ae6bdc52d5073e4204f7c4d5c45d31582d7bc2ebefa9c820f4bacb66abfb8.thumb.jpeg.f6fbe7125b48e2a23196f5a528814651.jpeg

 

Μπράβο στον Ζουλ που για 2ο σερί άλμπουμ θα παρουσιάσει μια αν μη τι άλλο πρωτότυπη ιστορία (τη Γη της Επαγγελίας δεν τη θεωρώ ιδιαίτερα πρωτότυπη).
Δεν έχει ξαναυπάρξει άλμπουμ του Λούκυ Λουκ που να επικεντρώνεται στις διαμάχες λευκών-μαύρων.

Ας ελπίσουμε να κυμαίνεται στα επίπεδα της προηγούμενης δουλειάς του (Ένας Καου-μπόυ στο Παρίσι) ή σε ακόμα καλύτερα.
Και ας ελπίσουμε να μην ξεφύγει η ιστορία απ΄τα χιουμοριστικά πλαίσια, μιας και το θέμα που θίγει είναι λεπτό.
Όπως και να ΄χει ανυπομονώ :)

 

Στην Ελλαδα πότε θα κυκλοφορήσει??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Comichunter είπε:

Στην Ελλαδα πότε θα κυκλοφορήσει??

Άγνωστο.
Αν κρίνουμε απ΄τα προηγούμενα κάπου του χρόνου τέτοια εποχή υπολογίζω να το δούμε στην Ελλάδα.
Κάτσε πρώτα να βγει το Αστερίξ που υποτίθεται απ΄το Πάσχα θα είχε κυκλοφορήσει αλλά πήρε αναβολή λόγω κορονοϊού.

Τους είχα ρωτήσει αρχές Μαϊου πότε θα το δούμε και μου είπαν σύντομα. Μέσα Ιουνίου πιάσαμε και ακόμα τίποτα.
Αυτό είναι το σύντομα της Μαμούθ :lol:

 

Όσον αφορά το νέο Λούκυ Λουκ η υπόθεση περιληπτικά έχει ως εξής:

Ο Λούκυ Λουκ κληρονομεί μια βαμβακοφυτεία στη Λουιζιάνα αλλά αποφασίζει να τη μοιράσει σε μαύρους αγρότες.

Όπως είναι αναμενόμενο αυτή η κίνηση θα δυσαρεστήσει τους λευκούς μεγαλοκτηματίες οι οποίοι θα του εναντιωθούν.
Ο Λουκ θα βρει βοήθεια στο πρόσωπο του μαύρου σερίφη Bass Reeves (υπαρκτό πρόσωπο - αυτός στο εξώφυλλο δίπλα στον ΛΛ).

Γενικά απ΄ό,τι λέει ο Ζουλ θα υπάρχουν αρκετές αναφορές σε πραγματικά γεγονότα της εποχής, ενώ ξεκαθαρίζει ότι δεν επηρεάστηκε απ΄τον πρόσφατο θάνατο του George Floyd για το σενάριο (το οποίο ξεκίνησε να γράφει καιρό πριν, βασικά λέει 4 χρόνια το επεξεργάζεται).
Θα έχουμε εμφάνιση της Κου Κλουξ Κλαν (την οποία βέβαια ξαναείδαμε σε παλιότερο τεύχος - Ο Άνθρωπος από την Ουάσινγκτον), των Cajuns (μια εθνοτική ομάδα της περιοχής), ενώ θα υπάρχει και μικρή συμμετοχή των Ντάλτον (σε κόντρα ρόλο), κάτι που προσωπικά με ψιλοχαλάει.
Δεν είναι ανάγκη να εμφανίζονται σε μια ιστορία σαν guests για 5-10 σελίδες.
Ή γράψε μια ιστορία με Ντάλτον ή μην τους εμφανίζεις καθόλου, όπως έκανε ο Γκοσινύ.

 

Κάτι άλλο που με ψιλοχαλάει είναι ο τίτλος. Μετά το "Ένας Καουμπόϋ στο Παρίσι" έχουμε το "Ένας Καουμπόϋ στο Βαμβάκι".
Βρες κάτι πιο πρωτότυπο, όχι πάλι "ένας καουμπόυ στο...".
Τέλος πάντων, λεπτομέρεια είναι αυτό. Μακάρι ν΄αξίζει η ιστορία κι ας έχει ό,τι τίτλο να΄ναι.

Μετά το Παρίσι ο Ζουλ με γέμισε προσδοκίες. Περιμένω κάτι αξιόλογο.

btw πολύ ωραίο το εξώφυλλο :)

 

stj8mml5g4551.thumb.jpg.e5929e398e3ac6590d42f8933a4f3a8c.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Κάτι άλλο που με ψιλοχαλάει είναι ο τίτλος. Μετά το "Ένας Καουμπόϋ στο Παρίσι" έχουμε το "Ένας Καουμπόϋ στο Βαμβάκι".
Βρες κάτι πιο πρωτότυπο, όχι πάλι "ένας καουμπόυ στο...".
Τέλος πάντων, λεπτομέρεια είναι αυτό. Μακάρι ν΄αξίζει η ιστορία κι ας έχει ό,τι τίτλο να΄ναι.

Μετά το Παρίσι ο Ζουλ με γέμισε προσδοκίες. Περιμένω κάτι αξιόλογο.

btw πολύ ωραίο το εξώφυλλο :)

 

stj8mml5g4551.thumb.jpg.e5929e398e3ac6590d42f8933a4f3a8c.jpg

 

 

Λες να είναι σήμα κατατεθέν όπως οι τίτλοι των επεισοδίων στα Φιλαράκια; :lol: Πράγματι ωραίο εξώφυλλο, τα τελευταία Λούκυ Λουκ δεν τα έχω διαβάσει, αν και έχω κάποια τεύχη και έτσι δε μπορώ να κρίνω 100% τι παίζει με τις τελευταίες ιστορίες του ήρωα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Άγνωστο.
Αν κρίνουμε απ΄τα προηγούμενα κάπου του χρόνου τέτοια εποχή υπολογίζω να το δούμε στην Ελλάδα.
Κάτσε πρώτα να βγει το Αστερίξ που υποτίθεται απ΄το Πάσχα θα είχε κυκλοφορήσει αλλά πήρε αναβολή λόγω κορονοϊού.

Τους είχα ρωτήσει αρχές Μαϊου πότε θα το δούμε και μου είπαν σύντομα. Μέσα Ιουνίου πιάσαμε και ακόμα τίποτα.
Αυτό είναι το σύντομα της Μαμούθ :lol:

 

Όσον αφορά το νέο Λούκυ Λουκ η υπόθεση περιληπτικά έχει ως εξής:

Ο Λούκυ Λουκ κληρονομεί μια βαμβακοφυτεία στη Λουιζιάνα αλλά αποφασίζει να τη μοιράσει σε μαύρους αγρότες.

Όπως είναι αναμενόμενο αυτή η κίνηση θα δυσαρεστήσει τους λευκούς μεγαλοκτηματίες οι οποίοι θα του εναντιωθούν.
Ο Λουκ θα βρει βοήθεια στο πρόσωπο του μαύρου σερίφη Bass Reeves (υπαρκτό πρόσωπο - αυτός στο εξώφυλλο δίπλα στον ΛΛ).

Γενικά απ΄ό,τι λέει ο Ζουλ θα υπάρχουν αρκετές αναφορές σε πραγματικά γεγονότα της εποχής, ενώ ξεκαθαρίζει ότι δεν επηρεάστηκε απ΄τον πρόσφατο θάνατο του George Floyd για το σενάριο (το οποίο ξεκίνησε να γράφει καιρό πριν, βασικά λέει 4 χρόνια το επεξεργάζεται).
Θα έχουμε εμφάνιση της Κου Κλουξ Κλαν (την οποία βέβαια ξαναείδαμε σε παλιότερο τεύχος - Ο Άνθρωπος από την Ουάσινγκτον), των Cajuns (μια εθνοτική ομάδα της περιοχής), ενώ θα υπάρχει και μικρή συμμετοχή των Ντάλτον (σε κόντρα ρόλο), κάτι που προσωπικά με ψιλοχαλάει.
Δεν είναι ανάγκη να εμφανίζονται σε μια ιστορία σαν guests για 5-10 σελίδες.
Ή γράψε μια ιστορία με Ντάλτον ή μην τους εμφανίζεις καθόλου, όπως έκανε ο Γκοσινύ.

 

Κάτι άλλο που με ψιλοχαλάει είναι ο τίτλος. Μετά το "Ένας Καουμπόϋ στο Παρίσι" έχουμε το "Ένας Καουμπόϋ στο Βαμβάκι".
Βρες κάτι πιο πρωτότυπο, όχι πάλι "ένας καουμπόυ στο...".
Τέλος πάντων, λεπτομέρεια είναι αυτό. Μακάρι ν΄αξίζει η ιστορία κι ας έχει ό,τι τίτλο να΄ναι.

Μετά το Παρίσι ο Ζουλ με γέμισε προσδοκίες. Περιμένω κάτι αξιόλογο.

btw πολύ ωραίο το εξώφυλλο :)

 

stj8mml5g4551.thumb.jpg.e5929e398e3ac6590d42f8933a4f3a8c.jpg

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, είναι πραγματικά ελπιδοφορο να υπάρχει συνέχεια στα λουκυ λουκ!! Να ρωτησω πως θα λεγεται το νεο Αστεριξ??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 λεπτά πριν, Comichunter είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση, είναι πραγματικά ελπιδοφορο να υπάρχει συνέχεια στα λουκυ λουκ!! Να ρωτησω πως θα λεγεται το νεο Αστεριξ??

"Η Κόρη του Βερσινζετορίξ" :cool:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32804
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   242
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

20 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Άγνωστο.
Αν κρίνουμε απ΄τα προηγούμενα κάπου του χρόνου τέτοια εποχή υπολογίζω να το δούμε στην Ελλάδα.
Κάτσε πρώτα να βγει το Αστερίξ που υποτίθεται απ΄το Πάσχα θα είχε κυκλοφορήσει αλλά πήρε αναβολή λόγω κορονοϊού.

Τους είχα ρωτήσει αρχές Μαϊου πότε θα το δούμε και μου είπαν σύντομα. Μέσα Ιουνίου πιάσαμε και ακόμα τίποτα.
Αυτό είναι το σύντομα της Μαμούθ :lol:

 

Όσον αφορά το νέο Λούκυ Λουκ η υπόθεση περιληπτικά έχει ως εξής:

Ο Λούκυ Λουκ κληρονομεί μια βαμβακοφυτεία στη Λουιζιάνα αλλά αποφασίζει να τη μοιράσει σε μαύρους αγρότες.

Όπως είναι αναμενόμενο αυτή η κίνηση θα δυσαρεστήσει τους λευκούς μεγαλοκτηματίες οι οποίοι θα του εναντιωθούν.
Ο Λουκ θα βρει βοήθεια στο πρόσωπο του μαύρου σερίφη Bass Reeves (υπαρκτό πρόσωπο - αυτός στο εξώφυλλο δίπλα στον ΛΛ).

Γενικά απ΄ό,τι λέει ο Ζουλ θα υπάρχουν αρκετές αναφορές σε πραγματικά γεγονότα της εποχής, ενώ ξεκαθαρίζει ότι δεν επηρεάστηκε απ΄τον πρόσφατο θάνατο του George Floyd για το σενάριο (το οποίο ξεκίνησε να γράφει καιρό πριν, βασικά λέει 4 χρόνια το επεξεργάζεται).
Θα έχουμε εμφάνιση της Κου Κλουξ Κλαν (την οποία βέβαια ξαναείδαμε σε παλιότερο τεύχος - Ο Άνθρωπος από την Ουάσινγκτον), των Cajuns (μια εθνοτική ομάδα της περιοχής), ενώ θα υπάρχει και μικρή συμμετοχή των Ντάλτον (σε κόντρα ρόλο), κάτι που προσωπικά με ψιλοχαλάει.
Δεν είναι ανάγκη να εμφανίζονται σε μια ιστορία σαν guests για 5-10 σελίδες.
Ή γράψε μια ιστορία με Ντάλτον ή μην τους εμφανίζεις καθόλου, όπως έκανε ο Γκοσινύ.

 

Κάτι άλλο που με ψιλοχαλάει είναι ο τίτλος. Μετά το "Ένας Καουμπόϋ στο Παρίσι" έχουμε το "Ένας Καουμπόϋ στο Βαμβάκι".
Βρες κάτι πιο πρωτότυπο, όχι πάλι "ένας καουμπόυ στο...".
Τέλος πάντων, λεπτομέρεια είναι αυτό. Μακάρι ν΄αξίζει η ιστορία κι ας έχει ό,τι τίτλο να΄ναι.

Μετά το Παρίσι ο Ζουλ με γέμισε προσδοκίες. Περιμένω κάτι αξιόλογο.

btw πολύ ωραίο το εξώφυλλο :)

 

stj8mml5g4551.thumb.jpg.e5929e398e3ac6590d42f8933a4f3a8c.jpg

 

Μας <χρωσταει> κ μερικα Λουκυ Κιντ η Μαμουθ..2 ή 3 αν δεν κανω λαθος.:pray:

Επεξεργασία από gosvas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.