Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ας κάνω εδώ μία αναφορά στο Q&A του Achde που ενδεχομένως να ενδιαφέρει κόσμο:

 

- Μεγάλο (περίπου το μισό) χρόνο κατέλαβαν οι ερωτήσεις πάνω στο πως αναδείχθηκε ως ο διάδοχος του Μορρίς, πως αισθάνεται κλπ. Ωραία ήταν, με πάρα πολύ ευχάριστο λόγο κλπ αλλά δε νομίζω ότι πρόσφερε κάποια είδηση. Μου άρεσε βέβαια η (πραγματική; υποτιθέμενη; δεν ξέρω) αντίδραση της γυναίκας του όταν της το ανακοίνωσε.

- Η άποψή του είναι ότι τα ΛΛ είναι χιουμοριστικά. Αν δεν είναι χιουμοριστικά, τότε δεν είναι ΛΛ. Ο ρυθμός που αυτός το τοποθετεί, είναι να υπάρχει μιας μορφής αστείο σε κάθε σελίδα. Αυτό είναι το ιδανικό γι'αυτόν.

- Φάνηκε ενοχλημένος με την όλη φάση που εκτυλίχθηκε το περασμένο έτος και τα 2 hommage άλμπουμ. Ειδικά (αν κατάλαβα καλά) με τις διθυραμβικές κριτικές του L'Homme qui tua Lucky Luke. Το θεωρεί ένα καλό άλμπουμ, αλλά επίσης θεωρεί ότι δεν έχει την παραμικρή σχέση με τη σειρά ή ακόμα και ότι είναι προσβλητικό για τον ήρωα. Δεν είναι δυνατόν (λέει) να χρειάζεται ο ΛΛ να αδειάσει ολόκληρο εξάσφαιρο και πάλι να μην τα καταφέρει. Ο ΛΛ πάντα έχει χρόνο να ρίξει μία σφαίρα και να πετύχει 5 διαφορετικούς στόχους άμα λάχει. Και δεν κρατήθηκε να μην πετάξει την κακιούλα του: Πούλησαν 40.000 βιβλία που είναι πολύ σημαντικός αριθμός και τους συγχαίρω είπε, αλλά εμείς τις 2 πρώτες μέρες είχαμε 36.000 πωλήσεις. Οπότε λέει την απάντηση στους κριτικούς τη δίνει ο κόσμος. Αντίθετα είπε αρκετά καλά λόγια για τη δουλειά του Μπουζάρ. Είναι ένα τρελό άλμπουμ με πολύ γέλιο, δεν είναι φυσικά ένα γνήσιο ΛΛ, αλλά είναι αυτό που θα περίμενε από ένα hommage άλμπουμ. Ο ίδιος πάντως δεν αισθάνεται την ανάγκη να φτιάξει άλμπουμ έξω από τις φόρμες του Μορρίς και δεν τον ενδιαφέρει.

- Τα ρούχα του ΛΛ είναι η βέλγικη σημαία. Να και κάτι που μάθαμε!

- Αγαπημένο άλμπουμ του και αντικειμενικά το καλύτερο από άποψης σχεδίου, θεωρεί τη Μαμά Ντάλτον. Είναι μάλιστα (και άλλη νέα πληροφορία) το πρώτο ΛΛ που ξεπέρασε σε πωλήσεις τον Αστερίξ. Εξήγησε και το πως θεωρεί το καδράρισμα και το σχέδιο του Μορρίς έφτασε την τελειότητα εκεί.

- Θεωρεί ότι οι Ντάλτον ως χαρακτήρες έχουν κορεστεί. Και δεν ενδιαφέρεται να σχεδιάσει άλλη μία ιστορία με τους Ντάλτον. ΑΝ κάποιος του φέρει μία ιστορία που πραγματικά θα λέει κάτι καινούργιο για τους Ντάλτον σαν χαρακτήρες, ευχαρίστως να το κάνει, αλλά το θεωρεί δύσκολο. Μέχρι τότε θα αργήσουμε να τους ξαναδούμε σε νέο άλμπουμ. Σίγουρα πάντως δε θα βρίσκονται ούτε στο επόμενο άλμπουμ.

- Περίεργη θεώρησε τη συνεργασία του με τους Πενάκ και Μπενακουΐστα. Ο ένας λέει έχει χιουμορ αλλά δεν ξέρει να γράφει μία ιστορία, ο άλλος ξέρει να γράφει πολύ καλά, αλλά δεν έχει χιούμορ. Είναι και οι 2 πολύ γνωστοί συγγραφείς στη Γαλλία, αλλά η συνεργασία τους απέφερε 2 άλμπουμ που ήταν πολύ πιο σοβαρά από ότι ήθελε.

 

Αν ξέχασα κάτι σημαντικό ή δε θυμόμουν κάτι, παρακαλώ προσθέστε ή διορθώστε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Και σε διαφορετικό ποστ για να μη χαλάσει το παραπάνω η εντύπωσή μου από τους Ντάλτον Θείους. Αμέσως μόλις ξεφύλλισα το άλμπουμ κατάλαβα ότι κάτι υπάρχει πίσω από αυτή την ιστορία, ειδικά ο ένας από τους χαρακτήρες ήταν ίδιος ο Κύπιους (δεν ξέρω η Μαραντέι πως τον λέει) από την Οδύσσεια του Αστερίξ. Ενώ και οι άλλοι φαινόταν ότι δεν ήταν εμπνευσμένοι χαρακτήρες, αλλά καρικατούρες υπαρκτών προσώπων. Τελικά όντως πρόκειται για τον Bernard Blier και το άλμπουμ είναι μεταφορά σε ΛΛ της ταινίας "Ο Γορίλλας εκδικείται" που στα γαλλικά είναι Les Tontons Flingueurs (Οι εκτελεστές θείοι). 

 

002-les-tontons-flingueurs-theredlist.jpg

 

458533652.jpg

 

Γενικά μου φάνηκε συμπαθητικό και φαντάζομαι ότι αν είχα δει την ταινία θα μπορούσα να το κρίνω πιο δίκαια.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωραίος ο Ασντέ. Χαίρομαι που ταυτίζονται σχεδόν ολοκληρωτικά οι απόψεις μας :)

Στο άλλο με τους Θείους Ντάλτον, πιστεύω ότι ο Gerra πρέπει να σταματήσει επιτέλους να γράφει.
Το 1ο του άλμπουμ ήταν μπούρδα(Προβένς), τα επόμενα 2 ήταν συμπαθητικά αλλά ψιλοαντιγραφές(το ένα απ΄τους Ντάλτον στους Ινδιάνους, το άλλο απ΄τη Σάρα Μπερνάρ και όχι μόνο). Και τώρα μαθαίνουμε απ΄τον Kurdy ότι και οι Θείοι Ντάλτον(που έτσι κι αλλιώς κάτω του μετρίου το θεωρώ) ήταν κι αυτό αντιγραφή(από ταινία).

Για μένα στους νέους σεναριογράφους πρέπει να δίνονται βαριά 2 ευκαιρίες.
Έγραψες 2 μέτρια άλμπουμ; Έφυγες και πάμε στον επόμενο.
Αν γράψεις 2 και είναι αξιόλογα, ok, να σου δώσω και 3η ευκαιρία.
Άποψή μου βέβαια :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα μου άρεσαν και τα 2 άλμπουμ. Δεν ήταν αριστουργήματα, ήταν όμως ευχάριστα. Οι θείοι Ντάλτον μ' άρεσαν λίγο περισσότερο ενώ είχε αρκετά σχεδιαστικά τρικάκια που μου άρεσαν πολύ.

 

Η γη της επαγγελίας πάλι ενώ είχε άπειρα reference σε πολλά πράγματα (starwars, asterix κτλ) το κούρασε με όλα αυτά τα εβραϊκά κλισέ. Παρόλα ταύτα δεν με χάλασε.

 

Μ' αρέσει που λέει ο Achde ότι δεν θέλει να κάνει άλλα αλμπουμ με τους Ντάλτον γιατί δεν προσφέρουν τίποτα στον χαρακτήρα τους. Ενώ στον χαρακτήρα του Λουκυ δηλαδή γίνεται χαμός από αναβαθμίσεις :P

 

 

Το όλο πράμα μετά από 80κάτι τεύχη έχει κορεστεί. Το μόνο που θέλω εγώ είναι να διαβάζονται ευχάριστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το τελευταίο είναι ελαφρώς παράλογο. Ο Λούκι είναι ο κεντρικός χαρακτήρας δεν έχει ανάγκη από αναβαθμίσεις, είναι αυτός που είναι. Οι άλλοι προσαρμόζονται γύρω του και όχι το αντίθετο.

 

Ύστερα ορισμένα από αυτά που έγραψα επιγραμματικά τα τεκμηρίωσε. πχ είπε ότι κατά Γκοσινί δεν μπορεί να σταθεί ιστορία με πάνω από 5-6 πρωταγωνιστές. Αν μπούνε οι Ντάλτονς 4, πρέπει να μπει και ο Ραντανπλαν 5, Λούκι και Ντόλι 7 και σίγουρα πρέπει να μπούνε και 2 καινούργιοι που θα υπαγορεύονται από την πλοκή γίναμε 9 το λιγότερο. Η ιστορία μπούκωσε. Συν το ότι (και αυτή είναι και η δική μου άποψη - άλλωστε εγώ έκανα την σχετική ερώτηση) οι Ντάλτονς είναι κορεσμένοι, όντως πρέπει να κάνουν μισό βήμα πίσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Συνεχίζοντας την κουβέντα για το Q&A του Ασντε στο The Comic Con 3, είπε:

 

1.  Ο Μορρίς είχε σαν έμπνευση τα γουέστερν και όλα τα Λούκυ Λουκ έχουν σαν αφετηρία κάποια γνωστή ταινία γουέστερν ή σπαγκέτι. Θα είχε ενδιαφέρον να ψάξουμε σε ποια ταινία αντιστοιχεί (ή έστω έχει σχέση) κάθε άλμπουμ.  :wow:

 

2. Για το  Μαμά Νταλτόν έκανε περιγραφή την πρώτη σελίδα για να δείξει πόσο κινηματογραφικό ήταν το σχέδιο στο συγκεκριμένο άλμπουμ.

 

3. Για τους σεναριογράφους νομίζω ότι είπε ότι ο πρώτος που συνεργάστηκε (ο Γκερρά) ήταν κωμικός/παρουσιαστής οπότε δεν ήξερρε από κόμικς, ενω το ζεύγος Πενακ και Μπενακούιστα ήταν και οι δυο συγγραφείς οπότε δεν είχαν χιούμορ. Αντιθέτος ο τελευταίος ( ο Ζυλ δηλαδή) ξέρει από κόμικς και συνεργάζονται πιο καλά.

 

Κάτι άλλο δεν θυμάμαι. Αυτό που θυμάμια είναι ότι μου έκανε κακή εντύπωση ο παρουσιαστής του Q&A, o οποίος είναι γενικά μια χαρά παιδί, αλλά νομίζω ότι δεν έκανε για αυτή τη δουλειά και έκανε διάφορες γκάφες και άκυρα σχόλια (με την εκαιρία, Μόρρις είναι μάρκα ηλεκτρικών συσκευών και όχι σχεδιαστής).

 

 

Από την πρωινή κουβέντα που κάναμε στον καφέ:

 

1. Ένα άλμπουμ για να ολοκληρωθεί θέλει 9-10 μήνες. Στο προτελευταίο καθυστερούσαν οι σεναριογράφοι και αναγκάστηκε να το τελειώσει σε 6 μήνες.

 

2. Στη Γαλλία τα Cons  έχουν περισσότερο σχέση με τα αμερικάνικα κόμικς, ενώ για τα BD γίνονται κυρίως άλλες εκδηλώσεις παρουσιάσεις κλπ (τουλάχιστον έτσι είπε).  Ήταν ενδιαφέρον ότι στη Θεσσαλονίκη είχε την ευκαιρία να βρεθεί στον ίδιο χώρο με δημιουργούς από άλλους κομιστικούς χώρους.

 

3. Μεγάλη εκτίμηση έδειχνε στον Φρανκέν. Νομίζω όλοι οι Γάλλοι το έχουν αυτό, ενώ στην Ελλάδα δεν τον ξέρουμε τόσο καλά.

 

4. Μένει στη Νότια Γαλλία κοντά στα Πυρηναία και δεν του αρέσει καθόλου το Παρίσι.

 

5. Στο Λόυκι Κιντ είναι πιο εύκολα τα πράγματα για αυτόν καθώς δεν χρειάζεται να μπλέκεται με σεναριογράφους.

 

6. Θεωρεί την περιόδο '67-'77 την καλύτερη του Μορρίς (λογικό) και αυτή αντιγράφει.

 

7. Τον ρώτησα αν ο Μορρίς δούλεψε καθόλου στα τελευτάια του άλμπουμ ή τα έκαναν άλλοι και μου τα μάσησε λίγο του τύπου ¨σίγουρα έκανε τις 1-2 πρώτες σελίδες" "πολλή δουλειά γινόταν από το Studio Leonardo" και κάτι τέτοια. Μετά του είπα ότι αυτά τα άλμπουμ είναι τα χάλια τους τα μαύρα, ότι το σχέδιο έχει συνέχεια επαναλήψεις, λείπουν οι οπτικές γωνίες, οι λεπτομέρειες κλπ και συμφώνησε δίνοντας κι αυτός μερικά παραδείγματα.

 

8. Μετά του είπα ότι όταν ανέλαβε ήταν μια ευχάριστη έκπληξη επειδή δεν γινόταν να τα πάει χειρότερα από τον Προφήτη πχ. Επίσης ότι το σχέδιο του ήταν διαφορετικό από του Μορρίς αλλά οι λεπτομέρεις και τα φόντα παρέπεμπαν στον παλιό καλό καιρό. Εκεί ξανανέφερε ότι προσπαθησε να αντιγράψει τη δεκαετία 67-77.

 

9. Ο Ντίμιους τον ρώτησε αν θα σχεδιάζε κάτι άλλο πχ Ντίσνεϊ αλλά είπε ότι δεν ψήνεται καθόλου.

 

10. Στο τραπέζι σε 10 άτομα  καπνίζαμε μόνο εγώ και η γυναίκα του. Αυτός το έχει κόψει.

 

Είπε κι άλλα αλλά αυτά θυμάμαι τώρα.

 

Γενικά μετάνιωσα που τον έπρηξα με αυτά. Μάλλο θα ήθελε να μιλήσει για το ήλιο τη θάλασσα και τα ιστιοφόρα που περνούσαν  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Γενικά μετάνιωσα που τον έπρηξα με αυτά. Μάλλο θα ήθελε να μιλήσει για το ήλιο τη θάλασσα και τα ιστιοφόρα που περνούσαν  :lol:

 

Να μην μετανιώνεις, επειδή τέτοιες είναι οι περιπτώσεις που μαθαίνεις πραγματικές πληροφορίες. Και λίγα του είπες :D Εγώ τον ρώτησα ποιοι είναι οι αγαπημένοι του δημιουργοί / επιρροές κλπ αλλά δεν κατάλαβα τι απάντησε. Αν το θυμάται κανείς, ας το ανεβάσει να το έχουμε. Από εκεί και πέρα, έπλεξε εγκώμιο στο τεύχος «Μαμά Ντάλντον», τόσο που με έκανε να το διαβάσω με το που γύρισα στο σπίτι που με φιλοξένησαν (το είχε ο φίλος στην βιβλιοθήκη του). Σε κάποια φάση ανέλυσε την δομή της 2ης σελίδας.

 

post-2414-0-26669600-1494277496_thumb.png

 

Η κινηματογραφική δομή απ' ό,τι κατάλαβα ήταν αυτό που τον εντυπωσίασε, εν έτει 1971. Έλεγε χαρακτηριστικά πως σε ένα καρέ βλέπουμε τον ΛΛ να βγαίνει, μετά κοιτάμε την πλάτη του, υποθέτω θα συμπεριλάμβανε το πώς αποκαλύπτεται η μαμά Ντάλτον στους αναγνώστες, κλπ. Είπε όντως πως ήταν το πρώτο τεύχος ΛΛ που ξεπέρασε τον Αστερίξ, όμως εγώ κατάλαβα πως το εννόησε ως γενική ποιότητα. Αν και τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον εννοούσε πως το ξεπέρασε σε πωλήσεις.

 

Έχοντας αυτά υπ' όψιν μου όσο ξαναδιάβαζα το τεύχος, μπορώ να πω πως συνάντησα πολλά αντίστοιχα σκηνικά όπως αυτά που περιέγραφε και το εκτίμησα ακόμα περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μορρίς, Ουντερζό και Φρανκέν.

 

Πωλήσεις είπε. Έπιασε το 1.000.000 πωλήσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τέσσερα ονόματα είπε.

 

Νομίζω ο τέταρτος ήταν ο Ερζέ αλλά μπορεί και να τον φαντάστηκα. Αν βρούμε το βίντεο μπορεί να το πιάσουμε στο ριπλέι.  :blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το τελευταίο είναι ελαφρώς παράλογο. Ο Λούκι είναι ο κεντρικός χαρακτήρας δεν έχει ανάγκη από αναβαθμίσεις, είναι αυτός που είναι. Οι άλλοι προσαρμόζονται γύρω του και όχι το αντίθετο.

 

Ίσα ίσα, ο κεντρικός ήρωας είναι που προχωράει σαν χαρακτήρας και οι άλλοι ακολουθούν. Σκέψου πόση επιτυχία έκανε το ποιος σκότωσε τον Λουκυ λουκ (που είναι ένας εντελώς άλλος Λούκυ).

Ποτέ δεν πρόκειται η επίσημη σειρά να αλλάξει τον κεντρικό χαρακτήρα που έπλασε ο morris γι'αυτό το μόνο που έχουμε να περιμένουμε είναι απλά ευχάριστες ιστορίες και όχι κάτι το καταπληκτικό

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εντάξει, δεν νιώθω πλέον τόσες τύψεις που δεν ήρθα, μιας και τις περισσότερες ερωτήσεις που είχα στο μυαλό μου τις κάνατε εσείς :)

 

Είχα κι εγώ περιέργεια να μάθω ποιο είναι το αγαπημένο του άλμπουμ. Θα τον ρωτούσα και απ´ αυτά που σχεδίασε ο ίδιος ποιο του αρέσει περισσότερο.

 

Όσον αφορά τον κορεσμό της σειράς, δεν συμφωνώ. Μπορεί να γραφτεί ιστορία που να μας εκπλήξει ευχάριστα.

Είμαι σίγουρος ότι δεν τα έχουμε δει όλα.

Απλά πρέπει να εμφανιστεί ένας ταλαντούχος σεναριογράφος, ένας 2ος Γκοσινύ ή έστω ένας 2ος Λετουρζί :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ωραίος ο Ασντέ. Χαίρομαι που ταυτίζονται σχεδόν ολοκληρωτικά οι απόψεις μας :)

 

Στο άλλο με τους Θείους Ντάλτον, πιστεύω ότι ο Gerra πρέπει να σταματήσει επιτέλους να γράφει.

Το 1ο του άλμπουμ ήταν μπούρδα(Προβένς), τα επόμενα 2 ήταν συμπαθητικά αλλά ψιλοαντιγραφές(το ένα απ΄τους Ντάλτον στους Ινδιάνους, το άλλο απ΄τη Σάρα Μπερνάρ και όχι μόνο). Και τώρα μαθαίνουμε απ΄τον Kurdy ότι και οι Θείοι Ντάλτον(που έτσι κι αλλιώς κάτω του μετρίου το θεωρώ) ήταν κι αυτό αντιγραφή(από ταινία).

 

Για μένα στους νέους σεναριογράφους πρέπει να δίνονται βαριά 2 ευκαιρίες.

Έγραψες 2 μέτρια άλμπουμ; Έφυγες και πάμε στον επόμενο.

Αν γράψεις 2 και είναι αξιόλογα, ok, να σου δώσω και 3η ευκαιρία.

Άποψή μου βέβαια :)

 

 

Σχετικά με τις αντιγραφές (ειδικά από άλλα μέσα) δεν συμφωνώ 100%. Μπορεί ένας ταλαντούχος συγγραφέας να εμπνευστεί από μια γνωστή ιστορία και να δώσει μια φοβερή δουλειά. Ας πούμε εσύ συχνά έχεις τονίσει το πόσο σου αρέσει το Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ από τους Μπλέικ και Μόρτιμερ. Ο σκελετός της ιστορίας είναι κατά βάση αντιγραφή από το αστυνομικό/κατασκοπικό μυθιστόρημα του Τζον Μπάκαν Τα 39 σκαλοπάτια. Γραμμένο το 1915 έχει διασκευαστεί 3 φορές για τον κινηματογράφο (με διασημότερη την βερσιόν του 1935 από τον Χίτσκοκ), έχει γίνει τηλεταινία και θεατρικό έργο. Το γεγονός ότι ο κεντρικός μύθος εμπνέεται από μια γνωστή ιστορία, το κάνει ένα κακό τεύχος; (αντίστοιχα και το Οι Ντάλτον σε γάμο ακολουθεί το κλασικό γουέστερν Το τραίνο θα σφυρίξει 3 φορές).

 

Μετά κακά τα ψέματα, μετά από 80 τεύχη, πόσο πιθανό είναι να νοιώσουμε έκπληξη (ευχάριστη τουλάχιστον); Ο Άνθρωπος που σκότωσε τον Λούκυ Λουκ, ναι ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, ήταν ένας διαφορετικός Λούκυ Λουκ (αν και τελικά η κατάληξη της ιστορίας με το αμάρτησα για τον μπαμπά μου, ήταν ένα απλό ξενέρωτο βιαστικό μελό φινάλε), δε νομίζω όμως ότι μετά από 2-3 τέτοιου στιλ τεύχη θα εξακολουθούσαμε να το βλέπαμε ευχάριστα. Το να βάλεις τον ήρωα να κάνει πράγματα που δεν θα έκανε πριν έχει πλάκα αλλά για λίγο αλλά στη συνέχεια θα χαθεί η μπάλα (όπως έγινε με τα τελευταία Αστερίξ του Ιντερζό). Αν τον βάζεις να κάνει ό,τι έκανε επί 80 τεύχη γίνεται η ιστορία βαρετή και προβλέψιμη...

 

Ένα θέμα που είδα ότι έθεσε ο Ασντέ και το είχα σκεφτεί κι εγώ είναι ότι οι σεναριογράφοι του δεν ήταν σεναριογράφοι για κόμιξ. Ο ένας ήταν κωμικός (που βασικά κωμικός είναι ο Σεφερλής, κωμικός είναι και ο Γούντι Άλεν, δεν ξέρω ο Ζερά σε ποια κατηγορία ανήκει) οι άλλοι ήταν συγγραφείς μυθιστορημάτων. Σήμερα λογικά θα διαβάσω και την νεώτερη δημιουργία του Ασντέ (με έχουν ειδοποιήσει από το πάμπλικ να πάω να το παραλάβω) και θα δω τι λέει και το νέο αίμα. Το ζήτημα λοιπόν είναι ότι αν οι σεναριογράφοι δεν ήταν οι κατάλληλοι και το αναγνωρίζει και ο Ασντέ, ποιος και γιατί τους προσέλαβε σαν σεναριογράφους; Θα ήθελα να δω βέβαια και δουλειά με τον ίδιο τον Ασντέ σαν σεναριογράφο...

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το να έχεις επηρεαστεί από μια ταινία ή ένα βιβλίο, όντως δεν είναι κακό.
Αρκεί βέβαια να μην έχεις κάνει στυγνή αντιγραφή.

Η Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ που λες, έχει απλά επιρροές απ΄την ταινία του Χίτσκοκ. Δεν είναι ξεπατικωτούρα.
Άσε που ο Van Hamme ποτέ δεν το έκρυψε ότι επηρεάστηκε από εκεί. Αν διαβάσεις το αφιέρωμα στο τέλος του τεύχους αναφέρονται απ΄τον ίδιο τα 39 Σκαλοπάτια.
Το να επηρεαστείς όμως, πόσο μάλλον ν΄αντιγράψεις, ιστορία από άλλο άλμπουμ της σειράς είναι σίγουρα φάουλ κατ΄εμέ.

Για το Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ το έχω ξαναπεί και χαίρομαι που κι ο Ασντέ έχει την ίδια άποψη.
Το ότι είναι κάτι διαφορετικό δεν το κάνει απαραίτητα θετική έκπληξη.
Τα Λούκυ Λουκ (πρέπει να) είναι χιουμοριστικά. Το Ποιος Σκότωσε τον ΛΛ δεν ήταν. Ήταν ένα εντελώς ρεαλιστικό western.
Αν θέλω τέτοιο είδος θα πάρω ένα Μπλουμπέρυ να διαβάσω.

Η βάση μιας σειράς δεν πρέπει ν΄αλλάζει.
Όταν έλεγα ότι μπορούμε να δούμε κάτι καινούριο, που να μην αλλοιώνει όμως τους χαρακτήρες, είχα υπόψιν μου κάτι περιπέτειες του ΛΛ που βγήκαν σε κινούμενα σχέδια.
Για παράδειγμα η Αλάσκα και oι Γύπες είναι πολύ ωραίες και αρκετά πρωτότυπες ιστορίες, στο γνωστό ύφος της σειράς :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γράφω τις πρώτες μου εντυπώσεις απ΄τη Γη της Επαγγελίας που διάβασα σήμερα.

Αν και η γενική υπόθεση είναι πολυφορεμένη, ο ΛΛ να συνοδεύει κάποιους στη Δύση, ωστόσο είχε και την πρωτοτυπία του.
Είχε αρκετά αστεία, τα περισσότερα είχαν να κάνουν με Εβραίους, αλλά δεν με πείραξε καθόλου.
Είχε και την περιπέτειά του, σίγουρα δεν έλλειπαν και τα κλισέ.

Συνολικά είναι πολύ καλύτερο απ΄τους Θείους Ντάλτον, δεν το συζητώ.
Θα το ξαναδιαβάσω βέβαια σε κάποια φάση, αλλά γενικά μ΄άφησε ικανοποιημένο.
Ας ελπίσουμε το επόμενο που θα γραφτεί να είναι ακόμα καλύτερο :)
 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Διαβασα τα τελευταια 2 Λουκυ Λουκ.  Σε αντιθεση με οσα διάβαζα εδω μεσα, δε βρηκα τη Γη της Επαγγελίας καλυτερη απο τους Νταλτον θείους. Προσωπικα δε γελασα με κανενα αστειο σχετικο με την καταγωγη της οικογενειας που ταξιδευε, και γενικα με κουραζαν οι λεξεις που χρησιμοποιουνταν, και οι ιστορικες και γενεσεαλογικες αναφορες. Αλλο ενα διεκπεραιωτικο κομικ Λουκυ Λουκ, κατ εμε. Κατι σχετικα αντιστοιχο ηταν σαφως και οι νταλτον Θειοι, αλλά τοσο το θεμα (ενας Νταλτον Τζουνιορ), οσο και η αυτη καθε αυτη χρηση των αδερφων Νταλτον σε μια ιστορια, στη χειροτερη με κανει να περναω απλά συμπαθητικα, διαβαζοντας το. Σιγουρα εχει overuse με τους Νταλτον, σιγουρα εχουν τελειωσει οι ιδεες, αλλά εξακολουθω να τους βρισκω ελκυστικους και να τους λατρευω ως κακους.

 

Ενα 6/10 για τους θειους, ενα 5/10 για τη Γη. Κατι πρεπει να γινει γενικοτερα στο Λουκυ Λουκ. Να ρθει σεναριακα νεος αερας. Γιατι οχι και κατι πρωτοποριακο, κατι περα απ οσα εχουμε συνηθισει.

 

Δυο πραγματα ακομα που μου προξενησαν εντυπωση. Και στα 2 λουκυ λουκ, ο καουμποι μας, βλεπει κακο ονειρο οταν κοιμαται. Και επειδη τα διαβασα σερι, δε μου αρεσε που ειδα το ιδιο πραγμα 2 φορες.

 

Το δευτερο ειναι μια συγκεκριμενη λεξη που χρησιμοποιηθηκε στη μεταφραση ξανα και ξανα. Χαμινι. Τι χαμίνι ωρε λεβεντη μου μεταφραστη??? βαραγα το κεφαλι μου στον τοιχο ξανα και ξανα, και στα 2 τευχη. Δηλαδη αυτο ηταν οτι καλυτερο μπορουσε να βρεθει? η λεξη νιανιαρο σε χαλουσε? η λεξη παιδαρελι? χαζοπαιδο? κατι αλλο τελος παντων. το χαμίνι ειναι 100% αποτυχια για μενα.

 

Παμε και σε μερικα θετικά. Ολα εχουν να κανουν με την εκδοση της Μαμουθ. ΥΠΕΡΟΧΗ. Εξαιρετικο χαρτι, χοντρο, στιβαρο, φοβερα χρωματα. Υπεροχη μυρωδια (αυτο που το πατε? χαχα) . Μπραβο μπραβο. Ναι τωρα συμφωνω και εγω μαζι σας οτι τα 5.30 ειναι εξαιρετικη τιμη. Κατι που με εβρισκε αντιθετο στα προηγουμενα 2 τευχη που ηταν κακης ποιοτητας.

Μια ενστασουλα μονο, στη γραμματοσειρα. Η παλια ηταν καλυτερη. Την τωρινη τη βρισκω περισσοτερο bold απ οσο θα θελα....

:beer:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εντάξει, γούστα είναι αυτά :)

Βγάζω την υπόθεση απ´ τη μέση.

Οι Ντάλτον έχουν κορεστεί(και κουράσει), το escort mission απ´ την άλλη έχει πολυφορεθεί.

 

Η δικιά μου σύγκριση έχει να κάνει καθαρά με το χιούμορ. Στη Γη γέλασα χαλαρά 10 φορές. Στους Θείους 1-2 με το ζόρι.

Χωρίς βέβαια να θεωρώ ότι έχουν μεγάλη διαφορά στο επίπεδο.

Ένα 5/10 στους Θείους από μένα κι ένα 6 με 6.5/10 στη Γη :)

 

Edit: Τις προσεχείς μέρες έρχεται δημοσκόπηση για τα καλύτερα ΛΛ του Ασντέ.

Το λέω από τώρα για να κάνετε τις επαναλήψεις σας. Το ίδιο θα κάνω κι εγώ.

Μην αρχίσετε να μου λέτε δεν θυμάμαι τα προηγούμενα ή δεν πρόλαβα να διαβάσω τα καινούρια και τέτοια. Αδικαιολόγητοι :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κάπου πρέπει να είπε ο Achde πως ο ΛΛ σχεδιαζόταν μόνο προφίλ και ανφάς για πολύ καιρό, όμως δεν θυμάμαι με ποια αφορμή, ούτε το πότε άλλαξε. Όποιος παρακολούθησε και το θυμάται, ας το γράψει για να το έχουμε. Πρέπει να είναι από τις τελευταίες πληροφορίες που δεν έχουμε αναφέρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Νομίζω το είπε όταν αναφερόταν στα κινούμενα σχέδια και αυτό ξεκίνησε μετά από ερώτηση για τις φωνές των ηρώων αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Κατά τα άλλα ναι, κάνατε απομαγνητοφώνηση! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Mια διευκρίνηση να κάνω.
Δεν κρίνω ένα ΛΛ μόνο βάση του πόσο μ΄έκανε να γελάσω.
Πχ ο Πίνκερτον δεν ήταν ιδιαίτερα αστείο, αλλά είχε ωραία και πρωτότυπη θεματολογία.

Γενικά είναι ένας συνδυασμός:
1) Ωραία υπόθεση
2) Πρωτοτυπία
3) Xιούμορ

Και φυσικά όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν αλλοιώνεται ο χαρακτήρας των πρωταγωνιστών και το ύφος της σειράς(βλ. Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ).
Αν τα συνδυάζει όλα είναι το ιδανικό :)

Στη σύγκριση των τελευταίων άλμπουμ εστίασα στο χιούμορ, γιατί η υπόθεση και στα 2 ούτε κάτι το φοβερό ήταν, ούτε ιδιαίτερα πρωτότυπη.
Τώρα το χιούμορ είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό.
Ένας μπορεί να γελάει με λογοπαίγνια, ένας άλλος να τα σιχαίνεται και να θεωρεί αστείο να βλέπει κάποιον να πέφτει ή να βρίζει κτλ.
Γούστα είναι αυτά.
Το χιούμορ με τους Ντάλτον μ΄έχει κουράσει γιατί είναι επαναλαμβανόμενο. Οι όποιες αστείες ατάκες του Άβερελ στους Θείους τις έχουμε δει 100 φορές, οπότε αυτομάτως παύουν να ΄ναι αστείες.
Ενώ στη Γη συνάντησα και κάποια αστεία που δεν τα είχα ξαναδεί, όπως αυτό με τον πιτσιρικά τρελο-Αϊνστάιν, με τη Γκόθαμ Σίτυ, με τις περίεργες συνήθειες των Εβραίων, το κυνήγι του Νεντ απ΄τα άγρια ζώα κτλ :)

Για 1η απόπειρα του Jul δεν τη θεωρώ κακή.
Καλό είναι να του δοθεί μια ακόμα ευκαιρία.
Αν όμως το επόμενο άλμπουμ που γράψει είναι στο ίδιο ή χειρότερο επίπεδο, τότε γεια σας και πάμε στον επόμενο :)



 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

H Γη της Επαγγελιας μου άρεσε πολύ σαν άλμπουμ.
 
Γέλασα πολύ, με κούρασε σε ένα σημείο επειδή όλα τα αστεία περιτριγυρίζονταν γύρω απο 2 μοτιβα αλλά το ξεπέρασα γρήγορα κ μπορώ να πω οτι είχε ένα απο τα αγαπημένα μου αστεία με τον Λουκ να 

να εχει παρει κιλα

και γενικότερα καθε αστείο που μοιράζονταν με την μαμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Διαβασα επιτελους το ''Λουκυ Λουκ εναντιον Πινκερτον'' που ειχα αγορασει την Black Friday!

 

Το σχεδιο το βρηκα εξαιρετικο.. πολυ καλη δουλεια απο τον Achde :) Πολλοι ωραιοι ηταν και οι χρωματισμοι.

 

Το σεναριο ηταν ενδιαφερον, αλλα ως εκει... δεν ηταν κατι ιδιαιτερο.. οφειλω ομως να πω οτι γελασα σε αρκετα σημεια :)

 

Μου ειχε λειψει ο Λουκυ Λουκ    :yes:     Lucky_Luke_wallpaper_4.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα και εγώ το άλμπουμ Η Γη της Επαγγελίας. Γενικά μου άρεσε και γέλασα σε κάποια σημεία. Βέβαια το σχέδιο μου άρεσε πάρα πολύ ενώ το σενάριο κούραζε σε κάποιες φάσεις. Προσωπικά θα του έβαζα 7/10 (κάτι παραπάνω για το σχέδιο ;) το οποίο μου άρεσε πολύ όπως προείπα)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ευτυχώς υπάρχουν και παιδιά που σχολιάζουν το περιεχόμενο ενός κόμικ και όχι μόνο το εξώφυλλο και τα γραφιστικά :)

 

Όποιος θέλει πάντως να βάλει βαθμό ή να πει τη γνώμη του για τα Λούκυ Λουκ του Ασντέ, έχω δημιουργήσει σχετικό θέμα στην ενότητα δημοσκοπήσεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33876
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εμένα πάλι μου άρεσε η γη. Βρήκα τα αστεία με τους Εβραίους πολυ πετυχημένα και παρόλο που ήταν άλλο ένα "Καραβάνι" το απόλαυσα! Το σχέδιο πολύ καλό. Με χαλάει μόνο ένα πράγμα σε όλη αυτή τη σειρά. Ο ΝΤΟΛΗΣ. κλαψ που είναι η Ντόλυ που αγαπήσαμε? Για μένα θα είναι πάντα Η Ντόλυ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν και λίγο καθυστερημένα,σήμερα διάβασα την ιστορία "Οι Ντάλτον...θείοι"...!

 

Η υπόθεση μου φάνηκε κλισέ και το σενάριο πολύ άνευρο...!Χτίζει δύο-τρεις στιβαρούς χαρακτήρες (πχ ο μπάτλερ κι ο συμβολαιογράφος) καθώς επίσης επαναφέρει επιτυχημένα πρόσωπα από το παρελθόν...!Από την άλλη υπάρχει μία απότομη εναλλαγή ανάμεσα στις σκηνές και κάποιοι διάλογοι μου φάνηκαν κάπως αφύσικοι,τουλάχιστον για τα δικά μας δεδομένα...!Αυτό το εντόπισα κυρίως στα επιφωνήματα...!Με χάλασαν κάτι "Γκνια","Κιαϊ""Ουε"...! :P Στον τομέα του χιούμορ,επίσης δεν είχε να δώσει πολλά...!Έβγαλε λίγο (ελάχιστο) χιούμορ ο χαζούλης Ραντανπλάν...!Το φινάλε το βρήκα ικανοποιητικό και με βρήκε σύμφωνο ο τρόπος που αλλάζει σταδιακά ο χαρακτήρας του μικρού,όχι από κακό σε καλό,αλλά από ανώριμο σε ώριμο...!

 

Αξιόλογη δουλειά έχει πραγματοποιηθεί από τον Achde στο σχέδιο...!Μου άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων...!Στο ίδιο επίπεδο κυμαίνεται και ο χρωματισμός...! :best:

 

Η έκδοση της Μαμούθ,εννοείται ότι είναι κλάσεις ανώτερη από τα προηγούμενα τεύχη της σειράς...!Το τεύχος είναι ένα πραγματικό στολίδι,με πολυτελές χαρτί και καλής ποιότητας εκτύπωση...!Αν θέλουμε να προσάψουμε κάτι αρνητικό,να πούμε για την έλλειψη αρίθμησης στην ράχη και για την γραμματοσειρά,η οποία σε μερικά σημεία με μπέρδεψε λόγω των πολύ κολλητών,bold γραμμάτων μεταξύ τους...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προστέθηκε το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του τεύχους 83 στο πινακάκι της παρουσίασης

μιας και υπήρχε διαθέσιμο στην έκθεση βιβλίου που γίνεται στον πεζόδρομο της Ερμού.

 

Επέστρεψε η σελίδα με τα άλλα τεύχη της σειράς, και μαζί της η αναφορά - τουλάχιστον εκεί - του αριθμού του τρέχοντος τεύχους. Όσο για τα γραφιστικά που εντοπίστηκαν στην διαφήμιση της κυκλοφορίας του τεύχους, διορθώθηκε τουλάχιστον το θέμα με την υπογραφή του Ασντέ. Ο τίτλος του άλμπουμ παραμένει προβληματικός γραφιστικά. :)

 

Επίσης προστέθηκε το οπισθόφυλλο του τεύχους 81 (διαφορετικό barcode).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

και σε ιστοσελίδα γνωστού καταστήματος το εμφανίζει διαθέσιμο από τις 30/05

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθε η ώρα που διαβάστηκε και η "Γη της επαγγελίας"...!

 

Κατά την γνώμη μου πρόκειται για ένα πολύ καλό τεύχος,κλάσεις ανώτερο από τους "θείους"...!Στην υπόθεση έχουμε μία μετακίνηση,συνηθισμένη σε καουμπόικα,η οποία περιείχε όλα τα πιθανά σενάρια...!Έτσι λοιπόν υπάρχουν οι απατεώνες,η περιοχή των Ινδιάνων,οι κακόφημες πόλεις και φυσικά το καθιερωμένο πιστολίδι...!Η ροή ήταν στρωτή,χωρίς φλυαρίες...!Επιτέλους είδαμε και καλό χιούμορ,κάτι που μας είχε στερήσει η προηγούμενη ιστορία...!Γίνονται πολλές αναφορές στα Εβραϊκά ήθη και έθιμα και σατιρίζονται με έξυπνο τρόπο,χωρίς να προσβάλουν (όπως συνηθίζεται τον τελευταίο καιρό στα θέματα θρησκείας)...!Με μερικές σκηνές και διαλόγους γέλασα αρκετά...!Το φινάλε δεν περίμενα να εξελιχθεί με αυτό τον τρόπο,αλλά με ικανοποίησε...!Γενικά ήταν ένα αξιόλογο τεύχος,που μου θύμισε τις παλιές καλές εποχές του Λούκυ Λουκ...!!

 

Για το σχέδιο και το χρώμα ισχύουν ό,τι είχα πει και για το προηγούμενο άλμπουμ...!Έχει γίνει εξαιρετική δουλειά,εφάμιλλη των άλμπουμ που όλοι αγαπήσαμε...!

 

Και για την έκδοση ισχύουν τα ίδια...!Αυτή η νέα εποχή στον Λούκυ Λουκ θα αφήσει καλαίσθητα έντυπα,αντάξια του ονόματος του χαρακτήρα...! :best:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ξεκίνησα ανάποδα διαβάζοντας το 83 με του Λούκυ Κιντ, αλλά έξω είναι προγενέστερο. :) Μου άρεσε. Είναι βέβαια συλλογή μονοσέλιδων ιστοριών αλλά έχει χαβαλέ. Συστήνει επίσης αρκετούς νέους χαρακτήρες για να διανθίσει τα παιδικά χρόνια του Λούκυ, κάτι στο οποίο υστερούσαν τα δύο πρώτα Λούκυ Κιντ. Επίσης κάθε μονοσέλιδο τελειώνει με πληροφορίες για την άγρια δύση, γραμμένες με χιουμοριστική νότα βέβαια. Η μόνη ιστορία που ξεπερνά την μία σελίδα είναι η πρώτη που μας βάζει στο κλίμα για την τρέχουσα μορφή της σειράς. Ο Ασντέ επίσης δεν φοβάται να ρίξει φως και σε στοιχεία του Λούκυ Λουκ που θεωρούνται δεδομένα χωρίς να ξέρουμε την προέλευση τους, με πετυχημένο τρόπο. Οπότε για μένα, ο Ασντέ ως σεναριογράφος με έπεισε. Τουλάχιστον σε μικρές ιστορίες. Για το αν είναι ικανός και σε μεγάλες περιπέτειες, μένει να το δούμε, ίσως, στο μέλλον.

 

Υ.Γ. Η βιογραφία του Μορίς στην αρχή του άλμπουμ, αυτή την φορά περιέχει και μια παράγραφο ακόμα. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τσίμπησα χθες τη Γη της Επαγγελίας και τη διάβασα μονορούφι. Από τις καλύτερες ιστορίες Λουκ που έχω διαβάσει στην μετά Μορίς εποχή!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.