Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οι πρώτες σελίδες του νέου κόμικ όπως τις δημοσίευσε στο site της η Dupuis

 

L1.jpg L2.jpg L3.jpg L4.jpg L5.jpg L6.jpg

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχοντας περάσει σχεδόν 3 εβδομάδες απ΄την κυκλοφορία του νέου άλμπουμ και ήδη έχουν αρχίσει να γίνονται κάποιες κριτικές.

Συγκεκριμένα στο goodreads η μέχρι στιγμής βαθμολογία του La Terre Promise είναι 3.50 :thinking:
Όχι ιδιαίτερα υψηλή.
Για σύγκριση αναφέρω ότι ο Μοναχικός Καβαλάρης έχει 3.55, ο Άνθρωπος απ΄την Ουάσινγκτον έχει 3.56, η Ωραία Προβένς έχει 3.44 και οι Ντάλτον στην Κρεμάλα έχουν 3.64.
Ο Πίνκερτον, που είναι αντικειμενικά ό,τι καλύτερο βγήκε τα τελευταία 15-20 χρόνια, έχει 3.72

Οπότε δεν περιμένω να τα σπάει το καινούριο άλμπουμ. Aν και είναι νωρίς, μιας και λίγοι έχουν ψηφίσει, ωστόσο οι πρώτες ενδείξεις δείχνουν ότι πάλι μια μετριότητα θα δούμε.

Αυτό που στάνταρ θα είναι πατάτα είναι το Les Tontons Dalton(Oι Θείοι Ντάλτον).
Με βαθμολογία 3.05 είναι πιο χαμηλά απ΄τον Προφήτη(3.13) και το Θρύλο της Δύσης(3.19), 2 απ΄τα χειρότερα Λούκυ Λουκ ever, αν όχι τα χειρότερα.


Όσον αφορά το Θείοι Ντάλτον η ΜΑΜΟΥΘ φιλοτιμήθηκε επιτέλους να μ΄απαντήσει, λέγοντάς μου ότι η κυκλοφορία του είναι προγραμματισμένη, απλά δεν γνωρίζουν ακόμα την ακριβή ημερομηνία.



 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

jolly-jumper-ne-repond-plus.jpg
 
RÉSUMÉ JOLLY JUMPER NE RÉPOND PLUS TOME 0

Jack Dalton (ou William ? – qui, au fond, sait différencier les deux frères du milieu ?) entreprend une grève de la faim en prison. Lucky Luke est appelé à la rescousse pour résoudre cet énième problème lié aux Dalton. Mais il doit aussi faire face à une autre situation, celle-là inédite et gravissime : Jolly Jumper est boudeur, il fait la tête et ne lui répond plus. Lucky Luke tente désespérément de renouer le dialogue avec son fidèle destrier...

Mετάφραση:

Ο Τζακ Ντάλτον (ή ο Γουΐλιαμ, μπορεί κανείς να ξεχωρίσει τα δύο αδέρφια; ) κάνει απεργία πείνας στη φυλακή. Ο Λούκι καλείται για πολλοστή φορά να αντιμετωπίσει πρόβλημα που αφορά τους Ντάλτον. Αλλά ταυτόχρονα πρέπει να αντιμετωπίσει και μία ακόμα κατάσταση, απρόσμενη και σοβαρότατη: Ο Ντόλης παρεξηγήθηκε, κρατάει μούτρα και δεν υπακούει. Ο Λούκι προσπαθεί απεγνωσμένα να ξανανοίξει το διάλογο με το πιστό του υποζύγιο...

Τον Ιανουάριο 2017

 

εδιτ: Μετάφραση. Χ ne repond plus είναι φράση ναυτική προέρχεται από ασυρμάτους και τα ραντάρ όταν κάτι εξαφανίζεται. Βλέποντας όμως το εξώφυλλο και σκεφτόμενος τη σχέση αλόγου/αφέντη, μάλλον εννοεί ότι δεν υπακούει.

Επεξεργασία από Kurdy Malloy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αισίως κυκλοφόρησε και το 81.

 

tn_LLMamouth_0081.jpg

 

Κίτρινη μπορντούρα, χωρίς αρίθμηση (παρόλο που στη λίστα που υπάρχει εσωτερικά αναφέρεται σαν 81)  :(

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αυτά έλεγα κι εγώ και ότι με πρόσβαλαν που το έβγαλαν με πλαίσιο κλπ κλπ

 

ΑΛΛΑ μόλις το πήρα στα χέρια μου και το ξεφύλισσα όλα ξεχάστηκαν! Η μαλαγάνα η Μαμούθ πάλι με γύρισε καπάκι!

 

Νέο Λούκυ Λουκ ρεεεεε!!! Με Ντάλτον ρεεεε!!! Σαν τον παλιό καλό καιρό ρεεεε!!!  :yahoo:

 

Και το ανιψάκι (δεν είναι σπόιλερ, το λένε από τις πρώτες σελίδες) είναι γιος ενός από τους original Ντάλτον που πέθαναν στο "Οι Παράνομοι" οπότε τούτοι εδώ ως ξαδέλφια των original Ντάλτον είναι πραγματικοί θείοι του! :)

 

Να και το οπισθόφυλλο:

 

post-11736-0-47247500-1491048794_thumb.jpg

 

(Πάντως για... τιμωρία, προς το παρόν το έβαλα στο ράφι με τα Λούκυ Λουκ του Έθνους)

 

Επίσης μου είπαν ότι το επόμενο Λούκυ Λουκ έχει τυπωθεί ήδη μαζί με αυτό και θα κυκλοφορήσει το Μάιο (δυστυχώς είναι κι αυτό στο ίδιο στυλ, πλαίσιο γαρ, αλλά δε βαριέσαι, καλώς να έλθει!)

 

:)

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για να πάμε και λίγο στο δια ταύτα. Διαβάζεται ή αυτό το 2/5 που έχει στο bedetheque είναι σωστό και όντως είναι μακράν το χειρότερο από τα 6-μετά-Μορρις που έχουν μεταφραστεί στα πάτρια? :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σχετικά με την αρίθμηση:

 

1. Τα γαλλικά έχουν αρίθμηση; Τα σκληρόδετα της Μαμούθ έχουν αρίθμηση; Δεν γνωρίζω.

 

2. Η υφιστάμενη αρίθμηση ούτως ή άλλως δεν έχει καμιά λογική η ιστορική βάση.

 

3. Η αλλαγή στην εμφάνιση (σε συνδυασμό με την αφαίρεση της αρίθμησης) μου δίνει την εντύπωση οτι σχεδιάζουν επανέκδοση στην οποία όλα τα τεύχη θα είναι έτσι.

 

 

Όπως και να 'χει, ένας καινούριος Λούκυ Λουκ είναι πάντα καλός λόγος για χαρές και πανηγύρια, έστω και αν είναι σε φωτοτυπίες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τα σκληρόδετα της Μαμούθ έχουν δική τους αρίθμηση.

 

Επί τη ευκαιρία να αναφέρω ότι η ποιότητα του χαρτιού του νέου Λούκυ Λουκ είναι καλύτερη από του Έθνους, το φύλλο είναι πιο βαρύ.

 

Constantinople οι σελίδες μέσα είναι γυαλιστερές σαν του Έθνους ή ματ σαν τα τεύχη της "κανονικής" σειράς;

 

Λοιπόν, οι σελίδες δεν είναι γυαλιστερές σαν του Έθνους, αλλά δεν είναι και ματ όπως ήταν στον Πάπυρο του Καίσαρα.

 

Είναι μια ενδιάμεση κατάσταση, θα το χαρακτήριζα χαρτί πολυτελείας (πιο βαρύ και από τα ανωτέρω 2 είδη), το οποίο συνδιάζει τα πλεονεκτήματα του γυαλιστερού και του ματ, χωρίς να έχει τα μειονεκτήματα κάποιου από τα δύο!

 

Δηλαδή νομίζω ότι έχει μια ζωντάνια πάνω από το ματ, αλλά όταν το στρέφω προς το φως δεν γυαλίζει.

 

Ακούγεται παράξενο, αλλά δεν είμαι ειδικός στα χαρτιά και μπορεί να λέω μπαρούφες. Κάποιος πιο ειδικός ας μας πει πως του φαίνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Από comicon-shop: "Αυτό το τεύχος αρχίζει το νέο κύκλο εκδόσεων του Λουκυ Λουκ, που όλα πια θα είναι έτσι, χωρις αρίθμηση. Οπως φαίνεται η έκδοση των προηγούμενων τευχών γίνεται αυτόματα συλλεκτική. Και το επόμενο τεύχος, που θα κυκλοφορήσει σε λίγο, θα είναι έτσι, όπως το καινούριο, το οποίο, ας σημειώσουμε, είναι σε πάρα πολύ καλή εκτύπωση και χαρτί."

 

Οπότε όλες οι ανατυπώσεις που θα γίνουν θα είναι σαν το καινούργιο. :)

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το αγόρασα κι εγώ χτες από ένα περίπτερο, χάρη σε επισήμανση του τιτανομέγιστου ΚΟΜΙΞ και είναι πραγματικά πολύ ωραία έκδοση. Στιβαρό εξώφυλλο, γλασέ κάπως χαρτί, εξαιρετικά ζωντανά χρώματα και γενικώς πολύ καλή ποιότητα. Το σχέδιο του Achde σε πολύ καλά επίπεδα, όπως τον έχουμε συνηθίσει και γενικά έχει γίνει πολύ καλή δουλειά όπως φαίνεται. Σίγουρα αξίζει τα λεφτά του και μάλλον προτιμώ αυτό το φορμάτ, κι ας έχω όλα τα άλλα διαφορετικά. Πάντα τις αλλαγές προς το καλύτερο πρέπει να τις επικροτούμε. :yes:

 

Φυσικά πήγε προς το παρόν στην στοίβα με τα αδιάβαστα και δεν πρόκειται να βγει σύντομα, αλλά κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό. :D

 

Επίσης εξαιρετικά σημαντικό ότι έχει ευρεία διανομή σε πάρα πολλά περίπτερα, απ' όπου περνούσα νταν το ΛΛ με το εξώφυλλο του το κίτρινο ξεχώριζε από χιλιόμετρα μακριά. Όσο κι αν το διαφημίσεις από φβ κτλ άμα δεν διανεμηθεί στα περίπτερα δεν πρόκειται να το πάρει κόσμος.  :blob7:

edit: Να επισημάνουμε επίσης την υπέροχη μυρωδιά του τεύχος:P

Επεξεργασία από alexoni97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διάβασα σήμερα.
Δεν μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα κιόλας, αλλά σίγουρα υπήρξαν άλλα ΛΛ που μ΄έκαναν να βαρεθώ περισσότερο απ΄τους Θείους Ντάλτον.

Είχε μια σχετικά πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα υπόθεση(αν και φέρνει λίγο σε Κιντ Λούκυ), ήταν όμως αρκετά φλατ, χωρίς πολύ δράση και δεν υπήρχε κορύφωση στο φινάλε.
Χιούμορ δεν είχε, παρά μόνο κάποιες αποτυχημένες απόπειρες του Gerra να σε κάνει να γελάσεις με "κρυάδες" ή ατάκες που τις έχουμε δει άπειρες φορές.
Πρέπει κάποτε οι σεναριογράφοι να καταλάβουν ότι το να βάζουν τον Άβερελ να λέει στο ξεκάρφωτο "πεινάω" και να του λένε τ΄αδέρφια του να βγάλει το σκασμό, έχει πάψει εδώ και καιρό να θεωρείται αστείο.

Σίγουρα θα το ξαναδιαβάσω, αλλά σε πρώτη φάση το βάζω χοντρικά στο επίπεδο της Ωραίας Προβένς και του Μαρσέλ Ντάλτον.
Κακό αλλά έχουμε δει και χειρότερα (βλέπε κι εδώ).

Περιμένω με ανυπομονησία τη Γη της Επαγγελίας που πιστεύω θα είναι καλύτερο :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εντάξει, έτσι κι αλλιώς την προσωπική μου άποψη κατέθεσα.
Το χιούμορ είναι υποκειμενικό κατά βάση :)

Αλλά συγκρίνοντας το χιούμορ αυτό με το χιούμορ του Goscinny(που είναι το σημείο αναφοράς όταν μιλάμε για Λούκυ Λουκ) δεν μπορώ παρά να το θεωρήσω η μέρα με τη νύχτα.
Στους Θείους Ντάλτον η μόνη στιγμή που γέλασα ήταν με τον μπάρμαν που είπε "δεν μας αρέσουν οι φλύαροι εδώ" όταν ο ΛΛ απλά φώναξε "γκαρσόν" :)
Χωρίς βέβαια να λέω ότι το άλφα και το ωμέγα σ΄ένα Λούκυ Λουκ είναι το χιούμορ για μένα.
Έχω καραγουστάρει ιστορίες που δεν ήταν ιδιαίτερα αστείες.

Συνολικά πως σου φάνηκε σαν άλμπουμ;
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τα έχω πει και πιο πάνω. Σε γενικές γραμμές το διάβασα ευχάριστα.

 

Αν ξεκινήσεις το διάβασμα έχοντας κατά νου τα τεύχη του Goscinny είναι σίγουρο ότι θα απογοητευθείς, οπότε ξεκίνα το διάβασμα έχοντας στο μυαλό τον Προφήτη, τον Ζωγράφο και τον Θρύλο της Δύσης και θα μείνεις κατευχαριστημένος! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συμφωνώ σ΄αυτό και πιστεύω οι κριτικές που πήρε στο εξωτερικό ήταν αρκετά αυστηρές.
Σίγουρα δεν είναι καλό άλμπουμ, ούτε καν μέτριο. Αλλά όχι και το χειρότερο όπως το παρουσίαζαν :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Συμφωνώ ότι το να συγκρίνεις τα μεταγενεστερα ΛΛ, Αστεριξ κτλ. είναι κάπως αδικία, γιατί αν το καλοσκεφτείς ο Goscinny ήταν το μυστικό της επιτυχίας στις περισσότερες χιουμοριστικές γαλλοβέλγικες σειρές που ξέρουμε, με Ιζνογκούντ, αστερίξ και Λουκι Λούκ μεγαλώσαμε, δεν διαβάζαμε ούτε στρουμφάκια, ούτε γκαστόν (εγώ τουλάχιστον). Δεν θα τον φτάσει κανείς γιατί απλά όλοι προσπαθούν να τον μιμηθούν, που στο κάτω κάτω, αυτό θέλει και το κοινό...

 

Συμφωνώ ότι το επόμενο φαίνεται καλύτερο, και έχει και καινούργιο σεναριογράφο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το πηρα και εγω στα απονερα του φεστιβαλ και ηταν το πρωτο που διαβασα απο τις αγορες. Θα ελεγα μετριο σαν ιστορια οχι και το χειροτερο ομως. Αντε μακαρι να μεταφραστουν γρηγορα και τα αλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το απέκτησα κι εγώ χθες και το διάβασα αμέσως. Προσωπικά θα το αποκτούσα ακόμα και αν ήταν το Ένας σεΐχης στο Φαρ Ουέστ μέρος Β'. Σίγουρα δεν είναι στα 10 κορυφαία, αλλά ούτε και στα 10 χειρότερα όπως συμβαίνει με τα περισσότερα άλμπουμ άλλωστε (με απλά μαθηματικά όταν έχεις μια σειρά 80 τευχών, το 75% δεν συμπεριλαμβάνεται στα 20 των άκρων). Είχε κάποιες χιουμοριστικές νότες (εμένα μου άρεσε ο πίνακας "Η ελευθερία οδηγεί τον λαό" του Ντελακρουά όπου στο πρόσωπο της ελευθερίας υπήρχε το πρόσωπο της μαμάς Ντάλτον)

 

Η ιστορία μου φάνηκε αρκετά υποτονική και μου θύμισε κάπως την εξαγορά των Ντάλτον του Γκοζινί αλλά και τον Μαρσέλ Ντάλτον του ντε Γκρουτ και χωρίς να είναι κακιά, δεν ήταν κάτι το αξιοσημείωντο. Νομίζω δε ότι οι Ντάλτον είχαν εξαρχής περιορισμένες δυνατότητες εξέλιξης και έχουν πολυφορεθεί, οπότε θεωρώ ότι θα έπρεπε να μείνουν για μια δεκαετία εκτός δράσεις για να ξεκουραστούν και οι ίδιοι και το κοινό. Έχουν σκοτωθεί (οι αυθεντικοί), έχουν συλληφθεί, έχουν αποδράσει, έχουν πάρει χάρη, έχουν παρακολουθήσει πρόγραμμα ψυχιατρικής θεραπείας για να γίνουν καλοί, έχουν πάθει αμνησία, έχουν καταφύγει στο Μεξικό, τον Καναδά και τους Ινδιάνους, παντρεύτηκαν, άνοιξαν τράπεζα, ακόμα και ο Άβερελ έγινε έξυπνος (σε τεύχος του Ραντανπλαν) και πάντα ο Τζόε ήταν κακός/οργισμένος χαζός, ο Άβερελ πεινασμένος χαζός και οι άλλοι δυο κάπου ενδιάμεσα. Δεν έχει μείνει τίποτα που δεν έχουν κάνει οπότε ας ξεκουραστούν λίγο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Προ ολίγου το παρέλαβα στα χέρια μου και ένα έχω να πω... Η ποιότητα χαρτιού/εξωφύλλου τα σπάει!! :yes: Σίγουρα έχει τσιμπηθεί πολύ η τιμή - ευτυχώς που υπάρχουν και εκπτώσεις για ονλάιν παραγγελιά και γλιτώνουμε κάνα φράγκο - αλλά τουλάχιστον συνοδεύετεται από υψηλής ποιότητας εκτύπωση. Για την ιστορία δεν έχω κάτι να πω, μιας και για την ώρα μόνο ένα ξεφύλλισμα του 'χω κάνει, οπότε θα επανέλθω με εντυπώσεις μετά την ανάγνωση...

 

EDIT

 

I'm back, που θα 'λεγε κι ο Άρνι. Δεν είναι από τις καλύτερες ιστορίες του Λουκ, αλλά δεν θα την συναριθμούσα και στις χειρότερες. Μια μέτρια ιστορία με 3-4 ωραία στιγμιότυπα για να περάσεις ένα ευχάριστο ανάγνωσμα. Κακά τα ψέματα σενάρια Γκοσινί είναι πολύ δύσκολο - για να μην πω αδύνατον - να ξαναδούμε. Εν αναμονή της συνέχειας...

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μεταφέρθηκαν αρκετά ποστ που είχαν μικρή ή καθόλου σχέση με την παρουσίαση ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ εδώ:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Θα ειμαι λιγο out - of - date, αλλά φεύ. Προετοιμαζομαι για το The Comic Con, οποτε διαβασα αυτες τις ημερες, τα τελευταια 2 λουκυ λουκ, πριν απ αυτο που εκδοθηκε αυτες τις μερες, ήτει τα 79 (εναντιον Πινκερτον) και 80 (μοναχικος καβαλαρης).

 

Ειναι τα πρωτα λουκυ λουκ που διαβαζω απο τη "νεα εποχη", των σχεδιαστων και σεναριογραφων της σειρας, μετα το θανατο του Μορρις. Τα βρηκα αρκετα καλα και τα 2, με ενα κλικ καλυτερο κατα τη γνωμη το Μοναχικο καβαλαρη. Αυτο ομως που εχω να παρατηρησω, ειναι οτι τα Λουκυ Λουκ εχουν γινει διεκπεραιωτικά. Χαθηκε εκεινη η παλια σπιρταδα, με το αβιαστο γελιο, με τη ροη στο σεναριο. Τωρα πια, νιωθω οτι τοσο εδω οσο και στο Αστεριξ (γιατι κακα τα ψεματα, παρομοια πορεια διαγραφουν), οι καλλιτεχνες συλλαμβανουν μια καλη ιδεα, την υλοποιουν οσο καλυτερα μπορουν (πραγματικα δεν εχω παραπονο  σ αυτο, γιατι φαινεται καλοδουλεμενο το εγχειρημα, οχι αβίαστο), ωστοσο οσο και να προσπαθουν, το ταλεντο ειναι μεχρι ενος επιπεδου. Καλου, ικανοποιητικου επιπεδου. Οταν ομως εχεις γευτει το ταλεντο του Γκοσινι, πώς να μην το συγκρινεις? πώς να μη ξεκινας με διαφορετικες απαιτησεις πιανοντας στα χερια σου τευχος Λουκυ Λουκ??

 

Anyway, πιστευω οτι εχω καταφερει να πεισω τον εαυτο μου στο τι να περιμενω πλεον τοσο απο τα Λουκυ Λουκ οσο και απο τα Αστεριξ, ωστε να μην προσγειωνομαι αποτομα, αλλά και να διασκεδαζω με καθε νεο τευχος. Το δε σχεδιο του Achde, μιας και ερχεται τωρα, πραγματικα πολυ πολυ καλο!

 

Θελω πριν κλεισω, να πω 2 λογια για τα της εκδοσης. Τα τελευταια 2 (79 και 80) , ηταν μαλλον τα πρωτα που εγινε και η αλλαγη στην τιμη (στα 5.30). Τα επιασα λοιπον στα χερια μου, και με το που τα ξεφυλλισα, αυτο που αισθανθηκα ηταν ντροπη. Ντραπηκα παιδια. Δεν αξιζει τετοια φτηνιαρικη εκδοση ο Λουκυ Λουκ. Εξωφυλλο με παχος της πλακας, εσωτερικα φυλλα σα να διαβαζω το φυλλαδιο σουπερ μαρκετ, εκτυπωση με χρωματα τοσο θαμπά και αδυναμα, που δεν εχω ματαξαναδει σε αναλογη εκδοση. Τουλαχιστον επρεπε την αλλαγη στην τιμη να τη βαλουν απο τα νεα Λουκυ Λουκ, μιας και αλλαξε και η ποιοτητα της εκδοσης. Στα προηγουμενα 2 τευχη, ειναι γελοιο, και λεω για τριτη φορα, ντροπιαστικο.

Οπως εχω ξανα πει, ευχαριστω σιγουρα την εταιρεια για τα οσα μας εχει προσφερει , αλλά πραγματικα ευχομαι πολυ συντομα (αν ειναι δυνατον) αυτα τα 2 τελεια franchise (Λουκυ και Αστεριξ) να απαλλαγουν απο εκεινη, μπας και αναλαβει καποια με περισσοτερη διαθεση και ορεξη για πραγματα. Οταν πλεον γινομαστε ντετεκτιβ για να μαθουμε πότε και αν θα βγει π.χ. καινουριο Λουκυ Λουκ, παυω να πιστευω οτι εχει την οποιαδηποτε θεληση η Μαμουθ για να κανει κατι αξιολογο.

 

:beer:

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα 79 και 80 ήταν ακόμα με την παλιά τιμή(4.30).

Συμφωνώ πάντως ότι η ποιότητα δεν ήταν καλή(ειδικά στο Μοναχικό Καβαλάρη).

 

Όσον αφορά τα Λούκυ Λουκ στη μετα-Goscinny εποχή νομίζω το είπαμε πολλές φορές ότι έχουν χαλάσει.

Προσωπικά όλα εκτός της Νταίηλυ Σταρ(το μόνο πραγματικά καλό ΛΛ που βγήκε μετά το θάνατο του Goscinny) θεωρώ πως είναι από απλώς αξιόλογα έως σκουπίδια.

 

Το σχέδιο του Achde έδωσε όντως φρέσκο αέρα γιατί κακά τα ψέματα ο Morris στα τελευταία του έκανε αγγαρεία, δεν σχεδίαζε.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που ο Καβαλάρης σ'άρεσε περισσότερο απ´ τον Πίνκερτον.

Για μένα ο Πίνκερτον είναι άνετα το καλύτερο ΛΛ που σχεδίασε ο Achde :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Με αφορμη και την κουβεντα των ημερων, επιασα και διαβασα τον "Μοναχικο καβαλαρη", δεν ειμαι σιγουρος αν μου αρεσε λιγοτερο ή περισσοτερο απο τους "Πινκερτον", σιγουρα μου αρεσαν και τα δυο! Παρατηρησα πως η αισθηση του να διαβαζω καινουργιο Λουκυ Λουκ, για καποιο λογο ειναι ποιο γλυκια απο την αντιστοιχη με τα Αστεριξ, go figure...

 

Δυο παρατηρησεις που εχω να κανω, πανω τουλαχιστον στον μοναχικο καβαλαρη, οντως τα χρωματα ειναι πολυ χαμηλης ποιοτητας, αλλα, η τιμη (4,30€) για καινουργιο Λουκυ Λουκ, με τα εξοδα που εχει μια τετοια εκδοση, ειναι τζαμπα, δεν ειναι καν ο,τι πληρωσεις παιρνεις, ειναι τζαμπα.

 

...και αυτο κατα τη γνωμη μου χωρις να μπουν καν στο παιχνιδι οι γνωστες εκπτωσεις των μεγαλων βιβλιοπωλειων :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οι ερωτήσεις για τα καλύτερα Λούκυ Λουκ μεταφέρθηκαν στην σχετική δημοσκόπηση όπου ταιριάζει καλύτερα και μπορεί να πάρει κανείς περισσότερα παραδείγματα και συμβουλές. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Aπό τη σελίδα στο facebook του Comicstrip έρχεται η είδηση :

 

"Καλημέρα με καλά νέα για τους φίλους του Λούκυ Λουκ!

Από την Παρασκευή θα είναι διαθέσιμο το ΝΕΟ τεύχος, το #82, Η ΓΗ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΙΑΣ!

Όσοι πιστοί, ελάτε να το ξεφυλλίσετε..."

 

 

                                                                                                            18157448_1090564241049736_8194103626258540445_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Aπό τη σελίδα στο facebook του Comicstrip έρχεται η είδηση :

 

"Καλημέρα με καλά νέα για τους φίλους του Λούκυ Λουκ!

Από την Παρασκευή θα είναι διαθέσιμο το ΝΕΟ τεύχος, το #82, Η ΓΗ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΙΑΣ!

Όσοι πιστοί, ελάτε να το ξεφυλλίσετε..."

 

 

                                                                                                            attachicon.gif18157448_1090564241049736_8194103626258540445_n.jpg

 

Να επιβεβαιώσουμε, λοιπόν την είδηση με το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους :)

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης

 

52 σελίδες, ISBN: 978-960-321-568-4, γυαλιστερό χαρτί, όπως το προηγούμενο και από ό,τι είδα δεν αναγράφεται πουθενά ο αριθμός 82, ούτε εσωτερικά, ούτε εξωτερικά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

από ό,τι είδα δεν αναγράφεται πουθενά ο αριθμός 82, ούτε εσωτερικά, ούτε εξωτερικά :)

Μήπως θα έπρεπε να μπουν τα νέα τεύχη ως διαφορετική έκδοση;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πάντως οι Ντάλτον θείοι είναι ένα διασκεδαστικότατο κόμικ.

 

-Που είναι το κολατσό μου;

-Διάολε, το έφαγα.

-Δεν πειράζει, θείε, θα κλέψω ένα...

 

Η γιαγιά Ντάλτον στο δάσκαλο του μικρού:

-Να είστε αυστηρός μαζί του όπως ήμουν και εγώ με τους γιούς μου. Από αυτό εξαρτάται του μέλλον του!

-Και το δικό μου!

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

52 σελίδες, ISBN: 978-960-321-568-4, γυαλιστερό χαρτί, όπως το προηγούμενο και από ό,τι είδα δεν αναγράφεται πουθενά ο αριθμός 82, ούτε εσωτερικά, ούτε εξωτερικά :)

 

Μήπως θα έπρεπε να μπουν τα νέα τεύχη ως διαφορετική έκδοση;

 

To προηγούμενο τεύχος έγραφε ότι ήταν το Νο.81 μόνο στην τελευταία σελίδα όπου υπήρχε λίστα με τα 81 τεύχη.

 

Αυτό εδώ όμως έχει δύο σελίδες παραπάνω ιστορία (εκεί που το προηγούμενο σταματούσε στη σελ.46 και είχε 2 συμπληρωματικές σελίδες, εδώ η ιστορία πάει μέχρι και τη σελ.48) οπότε δεν υπήρχε χώρος για να μπει η λίστα με τα προηγούμενα τεύχη.

 

Πιστεύω ότι όταν βγει το επόμενο τεύχος και έχει το σύνηθες μέγεθος, θα υπάρχει εκεί η λίστα με τα προηγούμενα τεύχη όπου αυτό εδώ θα αναφέρεται ως το Νο.82

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Πετυχα και εγω χθες στο περιπτερο τη "Γη της Επαγγελιας" και την πηρα. Για μενα λιγο καλυτερο απο το προηγουμενο, γελασα λιγο με τις πολλες αναφορες ακομα και σε πινακες ζωγραφικης αλλα και σε επιστημονικη φαντασια αλλα μεχρι εκει. Τι να κανουμε Κοσσινι δεν βγαινουν καθε μερα! 

 

Για την εκδοση τωρα να πω respect στην Μαμουθ που εβγαλε δυο τευχη σε συντομο χρονικο διαστημα και φαινεται να εχει παλμο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πηγαν στα 5,30€ τα λουκυ λουκ και μετα φωναζουμε για ακριβα κομικς....... ΜΑΙΣΤΑ !!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.