Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΡΧΕΙΟ ΓΕΛΟΙΟΓΡΑΦΙΩΝ - ΣΤΡΙΠ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οκ. εδώ παίζουν μπάλα ο Βαλτ και ο Ρώταγιατίμπεκρουλιάζωκάθεβράδυ :D

 

Στόχος/σκοπός είναι να φτιάξουμε ένα αρχείο από σκαναρισμένο υλικό του παρελθόντος (πχ κάποια αυτοτελή στριπάκια, κάποιες γελοιογραφίες, κάποια ιστορικά κομμάτια κ.ο.κ.) Το πόσα θα μπαίνουν κάθε φορά είναι προς συζήτηση. Για να ακριβολογούμε, αυτά θα λειτουργούν ως μπαλαντέρ για να γεμίζουν σωστά οι σελίδες. Άλλη φορά λχ θα πρέπει να μπει μόνο μια γελοιογραφία σε όλο το έντυπο, άλλη 4-5. Αυτό προφανώς θα το δούμε στην πορεία.

 

Τώρα. Ο Γιώργος έχει την πρόσβαση στην ποικιλία, ο Παναγιώτης έχει την πρόσβαση στην ιστορία. Αυτό προφανώς δημιουργεί και συγκεκριμένες "απαιτήσεις". Ο Γιώργος να βρει κομμάτια που είναι πραγματικά σπέσιαλ (ως χιούμορ, ως αισθητική, ως αυτόνομη ποιότητα), ο Παναγιώτης να βρει κομμάτια που έχουν ιστορική/αρχειακή αξία. λχ το στριπάκι με τον μαυροπίνακα, δεν είναι κάτι το φοβερό ως χιούμορ ή ως τέχνη, αλλά ως ιστορική αξία.... :) mastercard!!! :lol:

 

Τώρα. Αφού όλα θα είναι αρχειακά, νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο, ειδικά αυτά του Παναγιώτης, να έχουν και ένα χ μπλαμπλα (μια δυό προτάσεις. αναλόγως) Αυτό θα προκύψει ανά περίπτωση. Ακόμα δεν ξέρω πως θα βγει, αλλά αν πει ο Παναγιώτης σε κάθε κομμάτι γιατί το επέλεξε, γιατί του έκανε κούκου, νομίζω ότι θα βγαίνει το δέον συνοδευτικό κειμενάκι. Υπό αυτό το πρίσμα, νομίζω ότι θα είναι καλή ιδέα να έχουμε και για τα άλλα στριπ/γελοιογραφίες μια χ πληροφορία. Τουλάχιστον όνομα καλλιτέχνη και πιθανότατα και από ποιό έντυπο/ημερομηνία είναι.

 

Μένουνε 2 ζητήματα τώρα. (α) πως θα μαζευτεί το αρχείο και (β) σε τι ανάλυση είναι επιθυμητό το σκανάρισμα. Ακούω ιδέες :) (και για αυτό αλλά και για τα άλλα :) )

 

:cheers5:

 

edit: φυσικά υπάρχει και ένα ζήτημα, ειδικά για το "μουσειακό" υλικό του τι ακριβώς εμφάνιση έχει και το πως θα τοποθετηθεί. λχ ο λωποδύτης (που ειλικρινά δεν το κατάλαβα :) ) έχει την τυπική μορφή στριπ, οπότε νο πρόμπλεμ. απλώς είναι πιο "παχύ" από τα συνηθισμένα. Ο μαυροπίνακας όμως έχει ιδιεταιρότητα. Όπως το βλέπω, μου φαίνεται (μπορεί και να κάνω λαθος βέβαια) ότι χρειάζεται 2 σελίδες για να βγει "σωστό". Κάτι τέτοιο δεν είναι και πολύ λειτουργικό. Όχι τουλάχιστον όσο είναι ένα 4σέλιδο έντυπο. :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ο μαυροπίνακας μπορεί να μπει σαν κάθετο στριπάκι και αυτό βέβαια λίγο ενισχυμένο...

 

Όσον αφορά το scanάρισμα νομίζω ότι σαν ένα ελάχιστο μπορούμε να θέσουμε περίπου το διπλάσιο μέγεθος από όσο θα είναι τελικά πάνω στο έντυπο το λέω αυτό για να έχουμε μια τάξη μεγέθους από κει και πέρα σίγουρο είναι ότι όσο καλύτερη ανάλυση τόσο καλύτερα...

 

Αυτά από την δική μου την πλευρά από κει και πέρα ας μιλήσουν οι έχοντες εμπειρία στο scanάρισμα.

 

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5985 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ΟΚ. Από ό,τι κατάλαβα δηλαδή αναρτώ εδώ το εκάστοτε υλικό με το συνοδευτικό κειμενάκι και μετά εσείς προχωράτε ανάλογα;Επομένως ως πρώτο ποστ θα αναρτήσω εδώ είτε το μαυροπίνακα είτε το λωποδύτη, σωστά;Για το πρώτο τεύχος πάντα μιλώ. Με στοιχεία για την πηγή και λίγο προσωπικό μπλαμπλα (που λέτε λοιπόν κάθε βράδυ μπεκρουλιάζω γιατί...) :):beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.