Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κατ'αρχάς συγγνώμη για τη καθυστέρηση.

 

Πάμε να τα πιάσουμε ένα-ένα. Κατ'αρχάς lunatic :)

 

Πάνω τίτλος "Κυκλοφορίες του μήνα", μετά thumbnails των ας πούμε σοβαρών εκδόσεων (όλων των μη εβδομαδιαίων δλδ). από κάτω τους όνομα, τιμή, εκδοτική.

 

μετά από αυτά, μια καταλογογράφηση των εβδομαδιαίων. μια χαρά ακούγεται η ιδέα σου. βασικά στείλε μου τα σχετικά στοιχεία, και θα δούμε στην πράξη το πως θα εμφανιστεί.

 

και κάτω από τα εβδομαδιαία οι διάφορες επανακυκλοφορίες (πχ Μπλεκ, Περιπέτεια) καθώς και οι τόμοι (ειδικά της Anubis) που συλλέγουν τεύχη.

 

άρα. θα χρειαστεί να μαζέψεις τις εικόνες που θα γίνουν στο τέλος thumbnails (εσύ στείλτες κανονικές) και να κάνεις ένα txt/doc αρχείο με καταγραφή σε 3 γκρουπ/ομάδες/κατηγορίες τα σχετικά. Για τα μηνιαία/διμηνιαία/έκτακτα όνομα-τιμή-εκδοτική (αυτά δεν έχουν και στάνταρ ημερομηνίες), για τα δε εβδομαδιαία εκδοτική-όνομα-αριθμός-ημερομηνία, για τα δε επανεκδόσεις κλπ εκδοτική-όνομα-αριθμός/τίτλος και αν τυχόν ξέρουμε ποιά τεύχη συλλέγει.

 

εν συνεχεία, εγώ μαζί με τον freddy θα κάνουμε την σελιδοποίηση.

 

λογικά δεν ακούγονται? πιστεύεις ότι χρειάζεται κάτι άλλο? να μπούνε κάπως αλλιώς? βέβαια, ορισμένα πράγματα θα φανούν και όταν γίνει η σελιδοποίηση. Το να μπούνε εικόνες από όλα τα τεύχη, κινδυνεύει να βαρύνει πολύ το όλο έντυπο. Ένας πρόχειρος υπολογισμός μιλάει για 4 σελίδες (2 Α4 δλδ). Αυτή η σελίδα με thumbnails μόλις για τα μηνιαία και συνοπτικά τα λοιπά, θα είναι το 25%. Εάν βγαίνανε περισσότερες σελίδες (όλο το έντυπο), τότε δεν θα ήταν και τόσο κουφό να μπαίνανε εικόνες και από τα άλλα. αυτό φαντάζομαι πως θα φανεί στο μέλλον.

 

συγγνώμη επίσης που βγαίνει το κείμενο στακάτο. μου βγαίνει αυτό το work mode :) :) :)

 

:cheers5:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

:thanks: Νίκο! Όλα κομπλέ μου ακούγονται!Και για να είμαστε και πιο πρακτικοί θα το ετοιμάσω,θα το δούμε πως θα βγει και μπορούμε να προβούμε σε αλλαγές αν δεν μας ικανοποιεί..Γιατί από τη θεωρία στην πράξη μπορεί κάτι να πάει στραβά!Οπότε το προχωρώ και εδώ είμαστε να τα δούμε όλα!

 

Μπυρίτσα για τη ζέστη! :beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Πρώτο αρχείο doc σχετικά με τις μηνιαίες και έκτακτες εκδόσεις. :beer:

 

kyklofories_miniaies_kai_ektaktes.doc

 

Υ.Γ. 1:Η σελίδα με τις κυκλοφορίες έχει ενημερωθεί μέχρι τις 26.Αν αύριο ενημερώσουν και τις υπόλοιπες ημέρες θα τις προσθέσω και θα ξαναστείλω το νέο αρχείο.

Υ.Γ. 2:Αν προλάβω θα ποστάρω και τα άλλα 2 αρχεία με τις εβδομαδιαίες κυκλοφορίες και τις επανακυκλοφρίες είτε εντός της ημέρας είτε το αργότερο αύριο.

 

:beer:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Δεύτερο αρχείο doc με τα εβδομαδιαία έντυπα και αυτά που κυκλοφορούν 2 φορές το μήνα.

 

evdomadiaia.doc

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Η σελίδα ενημερώθηκε μέχρι το τέλος του Ιουνίου οπότε ποστάρω και τα 3 αρχεία μαζί( 2 ανανεωμένα και 1 καινούριο)!

 

kyklofories_miniaies_kai_ektaktes.doc

evdomadiaia.doc

epanakyklofories_tomoi.doc

 

Παρατηρήσεις και σχόλια ευπρόσδεκτα! :beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Νίκο εδώ έχω κάνει 3 αρχεία rar με τις αντίστοιχες εικόνες από το κάθε γκρουπ κυκλοφοριών.

 

miniaia_ektakta_thumbs.rar

evdomadia_thumbs.rar

tomoi_epadianomes_thumbs.rar

 

Οι φωτο που ανεβάζει το site είναι από ψηφιακή και αρχίζουν όλες με DSC...Γιαυτό λογικό είναι κάπου να συμπίπτουν τα νούμερα..Σε όσα λοιπόν συμπίπτουν έχω βάλει ένα θαυμαστικό μπροστά στην ονομασία,ενίοτε και 2!Πες μου αν σε βολεύουν όπως είναι για να κάνεις thumbnails και αν όχι να μου πεις πως να το αλλάξω...

 

:beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

:thanks: lunatic

 

Μιας και από ό,τι κατάλαβα θα μπουν thumbnails από το hellenicpress.gr δύο (και ένα τρίτο) πραγματάκια:

1) Θεωρώ ότι είναι καλό να αναφερθεί κάπου στο (e-)εφημεριδάκι μας ότι πήραμε από εκεί τις φωτογραφίες.

2) Μήπως να στέλναμε email ώστε να τους ενημερώσουμε ότι θα χρησιμοποιηθούν οι φωτογραφίες τους; Αυτό δεν το κρίνω και τόσο αναγκαίο αλλά και να το κάνουμε δεν νομίζω ότι θα μας πουν όχι.

3) Επειδή η ποιότητα δεν είναι και η καλύτερη μήπως σε κάποια τεύχη που έχουμε εξώφυλλα εδώ να χρησιμοποιούσαμε εκείνα;

 

Αυτά για σκέψη προς το παρόν...

 

Υ.Γ. άσχετο εντελώς, αλλά μετά από πολύ καιρό αξιώθηκα να το ψάξω, ώστε να το χρησιμοποιήσω σωστά ότι ή ό,τι

Επεξεργασία από fredy
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

:thanks: lunatic

 

Μιας και από ό,τι κατάλαβα θα μπουν thumbnails από το hellenicpress.gr δύο (και ένα τρίτο) πραγματάκια:

1) Θεωρώ ότι είναι καλό να αναφερθεί κάπου στο (e-)εφημεριδάκι μας ότι πήραμε από εκεί τις φωτογραφίες.

2) Μήπως να στέλναμε email ώστε να τους ενημερώσουμε ότι θα χρησιμοποιηθούν οι φωτογραφίες τους; Αυτό δεν το κρίνω και τόσο αναγκαίο αλλά και να το κάνουμε δεν νομίζω ότι θα μας πουν όχι.

3) Επειδή η ποιότητα δεν είναι και η καλύτερη μήπως σε κάποια τεύχη που έχουμε εξώφυλλα εδώ να χρησιμοποιούσαμε εκείνα;

 

Αυτά για σκέψη προς το παρόν...

 

Υ.Γ. άσχετο εντελώς, αλλά μετά από πολύ καιρό αξιώθηκα να το ψάξω, ώστε να το χρησιμοποιήσω σωστά ότι ή ό,τι

 

1. Συμφωνώ!No prob!

2. Δεν ξέρω αν και δεν μου φαινεται κι εμένα πως θα αρνηθούν...Λίγη διαφήμιση δεν νομίζω να τους έβλαψε...!

3. Όσο γιαυτό συμφωνά απόλυτα αλλά επειδή δεν θα τα φτιάξω εγώ τα thumbnails αλλά ο Νίκος(?) εκείνος ξέρει καλύτερα τι τον βολεύει!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.