Jump to content

Nikolaos Drettakis
 Share

Recommended Posts

Τίτλος:
ΔΙΚΟ ΜΟΥ (ΤΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Hμερ. έκδοσης:
06-1962
Εξώφυλλα:
4 + 4 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 1-2, 4, 7-9)
Τεύχη:
10
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Πολυθεματικό
Περιοδικότητα:
Δεκαπενθήμερη
Μέγεθος:
24.5 x 33.8
Σελίδες:
16
Χρώμα:
2ΕΓΧ + 2ΑΜ
Προέλευση:
Ελληνική

Ένα Περιοδικό σε σχήμα Εφημερίδας αλλά με Εικονογραφημένες Περιπέτειες, Μυθιστορήματα, Διηγήματα, Εύθυμα, Παιχνίδια κ.λ.π. Τιμή 3 δρχ.

Και ένα μικρο δείγμα

post-9788-1244928527_thumb.jpg post-9788-1244928484_thumb.jpg post-9788-1244923363_thumb.jpg post-9788-1244923385_thumb.jpg post-9788-1244923415_thumb.jpg post-9788-1244928561_thumb.jpg

• Like 24

Παιδιά, ήταν πολύ δύσκολο... το σκαναρε ο αδελφός μου σε δυο μισά και μετά το επικόλλησε.

Το Νο. 5 έχει 9 σελίδες κόμικς

Το Νο.10 έχει 10 σελίδες κόμικς

• Like 11

Το στοιχειωμένο ράφι με περιφρόνηση μου πέταξε ένα "έφτασε τουλαχίστον τα 12 τεύχη, το 12ο με ημερομηνία 14/12/1962" και μετα ξαναμπήκε στη χωροχρονική σκουληκότρυπα του.

• Like 7

Χαλαρά!!! :lol: Εδώ έχει μέχρι Αρχέλαο και τον Gimbo-Παπερίνο (Ο Επίμονος Γάτος)!!! :wow:

Anunaki&Kocomico :respect: τρελό εύρημα!!!!! :wow:

• Like 4

Εξαιρετικά ευρήματα Anunaki+Kocomico!!!

Ωραία παρατήρηση Mandrake. Και ναι λοιπόν. Υπήρξε χαρακτήρας ονόματι Buster, που πασαρίστηκε ως Buster, son of Andy Capp. Βρήκα κάποια σκαν του (ήταν κεντρικός χαρακτήρας και στο ομότιτλο Buster), αλλά φαίνεται να πέρασε από κάποια στάδια, όπως και ο πατέρας του εξ'άλλου. Απτο 62 (τουλάχιστον) και μετά φαίνονται τα μάτια του. Πέτυχα όμως μια διαφήμιση, στην οποία είναι κρυμμένα τα μάτια χάριν στη τραγιάσκα και πιθανότατα ταυτοποιεί το κόμικ...

busterad_thumb.jpg

ο Σουβλομύτης μου φέρνει κάπως στο μυαλό τον ΚΙΒΙ. Θα πρέπει όμως να ανοίξει κάποιος κανένα ΚΙΒΙ για να το βεβαιώσει :)

:cheeers5:

ΥΓ κάτι μου κάθεται κάπως μυστήρια στα σκαν... σα να σκαναριστήκαν σε μικρή ανάλυση και μετά να ξαναφουσκώσαν ή να ξαναεπεξεργαστήκαν κάπως με αποτέλεσμα να χάνεται κάπως η ευκρίνεια.

• Like 10

ΥΓ κάτι μου κάθεται κάπως μυστήρια στα σκαν... σα να σκαναριστήκαν σε μικρή ανάλυση και μετά να ξαναφουσκώσαν ή να ξαναεπεξεργαστήκαν κάπως με αποτέλεσμα να χάνεται κάπως η ευκρίνεια.

ΝΙΚΟ .!! έτσι είναι όπως τα λες..Δεν χωρούσαν στον ΣΚΑΝ και σκαναριστηκαν 4-5 φορές το καθένα.

και μεγέθυνση σμίκρυνση το ένα από το άλω 3-4 φορές μέχρι να έρθουν στα μέτρα..κατάλληλα για την παρουσίαση, (Βλέπεις ο creek comic fan μας την πέφτει συνεχια.)Το καταλάβαμε κι εμείς ότι έχαναν χρώμα αλά δεν μπορούσαμε καλύτερά (jeder nach seinen fa"higkeiten) και έφαγε και κάποιες ώρες :confuse: :confuse: :confuse:

• Like 6

ο Σουβλομύτης μου φέρνει κάπως στο μυαλό τον ΚΙΒΙ. Θα πρέπει όμως να ανοίξει κάποιος κανένα ΚΙΒΙ για να το βεβαιώσει :)

Ο Σουβλομύτης είναι 100% ΚΙΒΙ. Δεν έχω κανένα τεύχος ΚΙΒΙ αλλά απ΄όσα έχω διαβάσει, νομίζω ότι δεν χωράει αμφιβολία. :beer:

• Like 4

Jeder nach seinen Fähigkeiten οπότε σε κάτι τέτοια μυστήρια, στέλνετε μου τα πρωτότυπα μεγάλα σκαναρίσματα (όπως βγαίνουν δηλαδή, μισή σελίδα από δώ, μισή από εκεί - φτάνει μόνο να έχουν αρκετά κοινά σημεία για να καταλαβαίνει ο η/υ που να κολλήσει τι) να τα φτιάχνω/κολλάω/πετσοκόβω/όλατασφάζω/όλαταμαχαιρώνω, να σας τα στέλνω πίσω σουλουπωμένα/κολλημένα/σιδερωμένα και jedem nach seinen Bedürfnissen! ;)

:cheers5:

• Like 3

Jeder nach seinen Fähigkeiten οπότε σε κάτι τέτοια μυστήρια, στέλνετε μου τα πρωτότυπα μεγάλα σκαναρίσματα (όπως βγαίνουν δηλαδή, μισή σελίδα από δώ, μισή από εκεί - φτάνει μόνο να έχουν αρκετά κοινά σημεία για να καταλαβαίνει ο η/υ που να κολλήσει τι) να τα φτιάχνω/κολλάω/πετσοκόβω/όλατασφάζω/όλαταμαχαιρώνω, να σας τα στέλνω πίσω σουλουπωμένα/κολλημένα/σιδερωμένα και jedem nach seinen Bedürfnissen! ;)

:cheers5:

:thanks::cheers3: :cheers3:

(Βλέπεις ο creek comic fan μας την πέφτει συνεχια.)

Σας την πέφτω; Που να σας στην "''έπεφτα" και κανονικά δηλαδή. :lol:

• Like 1

Σας την πέφτω; Που να σας στην "''έπεφτα" και κανονικά δηλαδή. :lol:

:mafia::cigar::germ::dance3:

• 2 years later...

Αφιερωμα στο περιοδικο

http://dinothesaurus.blogspot.com/2011/10/blog-post_15.html

και αναρτημενο το 2ο τευχος

http://dinothesaurus.blogspot.com/2011/10/2.html

• Like 7

• 5 years later...

Αντικαταστάθηκαν τα εξώφυλλα 5 & 10 (αφού πλέον έχουμε σκάννερ Α3) και προστέθηκαν τα εξώφυλλα και οπισθόφυλλα των τευχών 3,5,6,10

Ευγενική χορηγία του μέλους thaddeus tripp (αγγελιοφόρος KILLMATH)

:valt:

• Like 8