Μετάβαση στο περιεχόμενο

BOUCQ FRANCOIS [ (1955) ]


gaga

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
BOUCQ FRANCOIS
Ημερ. γέννησης:
28/11/1955
Τόπος γέννησης:
Λιλ, Γαλλία
Εργογραφία:

  • Member ID:  9719
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  66
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

post-9719-1244401815_thumb.jpg

 

Francois Boucq (Φρανσουά Μπουκ): Ο Μπουκ είναι ένας Γάλλος σχεδιαστής BD1 που γεννήθηκε στην πόλη Λιλ στις 28/11/1955. Ενδιαφέρθηκε ελάχιστα για τις σπουδές του, αφού προτιμούσε να ασχοληθεί με το σχέδιο και τις πολεμικές τέχνες. Ωστόσο στο λύκειο είναι που γνώρισε τους μελλοντικούς σεναριογράφους των ιστοριών του: Φιλίπ Ντελάν και Στεφάν Ντελερένς. Μετά από μία σύντομη μετάβαση στη Σχολή Καλών Τεχνών, φεύγει για το Παρίσι, ώστε να παρουσιάσει τα χιουμοριστικά σχέδιά του στο στούντιο κινουμένων σχεδίων Πινκ Σπλας (Pink Splash), προτού επιστρέψει πίσω στη Λιλ. Πολύ σύντομα ξεκινά να συνεργάζεται με τα έντυπα Λε Πουάν (1974-75), Λ' Εξπανσιόν, Πλεϋμπόυ και Λε Ματίν ντε Παρί. Το 1975 εισέρχεται στον κόσμο των BD, χάρη στην επιθεώρηση Μορμόιλ, προτού εργαστεί με την Πιλότ και Φλουίντ Γκλασιάλ από το 1977 έως το 1982. Γνωρίζει τις πρώτες του επιτυχίες με τις σύντομες ιστορίες που εκδίδονται στο μηνιαίο περιοδικό Α Suivre των εκδόσεων Καστερμάν. Έχει συνεργαστεί επίσης και με την επιθεώρηση Επιστήμη και Ζωή για νέους. Συνεχίζει να ασκεί τις πολεμικές τέχνες και έχει μαύρη ζώνη 5 νταν στο κέντο.

 

Έχει σχεδιάσει πολλές ιστορίες με πιο γνωστή σειρά (την πεντάτομη ιστορία): Les aventures de Jerome Moucherot (Οι περιπέτειες του Ζερόμ Μουσερώ), όπου ανέλαβε και το σενάριο. Επίσης έχει συνεργαστεί και με πολλούς συγγραφείς και σεναριογράφους για τις ιστορίες του, με πιο γνωστό το Χιλιανό Αλεχάνδρο Χοντορόφσκυ στην πεντάτομη σειρά Face de Lune (Κατάσταση του φεγγαριού) ή τον αμερικανό Ζερόμ Σαρύν. Έχει κερδίσει αρκετά βραβεία μέχρι σήμερα με πιο σημαντικά: το 1985 το βραβείο των κριτικών στην διεθνή έκθεση εικονογραφημένων της Ανγκουλέμ, το 1986 για το καλύτερο γαλλικό εικονογραφημένο στην ίδια έκθεση και το 1998 το μεγάλο βραβείο της πόλης της Ανγκουλέμ.

 

1 Ο όρος αυτός αποτελεί σύντμηση του bandes dessinees, δηλαδή των εικογραφημένων στη γαλλική γλώσσα.

 

Βιβλιογραφία - Πηγές

1. Γαλλική έκδοση της ελεύθερης διαδικτυακής εγκυκλοπαίδειας Βικιπαίδεια

2. 9e Art: Δικτυακή εγκυκλοπαίδεια των γαλλικών εικονογραφημένων (BD)

 

Τα δικαιώματα στη φωτογραφία του Μπουκ ανήκουν στον εκδοτικό οίκο Λε Λομπάρ (Le Lombard). Τα δικαιώματα στις υπόλοιπες εικόνες ανήκουν στους νόμιμους κατόχους τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  75
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  102
  • Reputation:   194
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ο Μπουκ ειναι μεγαλος (πολυ μεγαλος)! Σαριν και Ντε Λουσταλ ειναι κατα τη γνωμη μου ψιλοβαρετοι - ψιλομετριοι (σε γενικες γραμμες παντα...)

Αγαπημενο μου του Μπουκ το Un Point c'est tout! (τρελλος χαβαλες ενω εξηγει πως να ζωγραφισεις ενα κομικ) ενω οι συνεργασιες με τον Γιοντο ειναι

μετρια η μια (Face de Lune) και στην καλυτερη απαραδεκτη η αλλη, στο Bouncer (προσωπικη μου αποψη παντα αλλα καποιος πρεπει να πει του Γιοντο

οτι πεθανε...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9719
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  66
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τι να σου πω βρε ΧΙΙΙ; Και μένα ο Μπουκ μου άρεσε αρκετά. Διάβασα δύο ιστορίες του σε συνεργασία με τον Σαρύν και είδα ότι ήταν καλές. Τους τίτλους που αναφέρεις δεν τους έχω διαβάσει ακόμα. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να πέσουν στα χέρια μου, οπότε και θα καταφέρω να ανεβάσω μία παρουσίασή τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.