Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΡΙΛΟΓΙΑ: ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΩΝ ΠΑΓΩΝ


rainmaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Και το Σπαθί των Πάγων, και το Star Wars είναι επηρεασμένα από το Lord of the Rings. Και εννοώ τα βιβλία του Τόλκιν γενικά.

 

(οι χαρακτήρες του Star Wars είναι επηρεασμένοι και από τις ταινίες του Κουροσάβα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Και ο Τόλκιν εμπνεύστηκε το βιβλίο του από το μύθο του Πλάτωνα.

Μόνο ο Σόρον και ο Σάρουμαν λείπουν :valt:  Και το Γκόλουμ, η Λιβ Τάιλερ, τα Όσκαρ... ο Πήτερ Τζάκσον... :iron:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το ότι είναι βασισμένο σε στυλ ηρωικής φαντασίας είναι όντως αυτονόητο, όμως δεν ξέρω κατά πόσον παρωδεί κάποιον συγκεκριμένο τίτλο. Δεν έχω εντρυφήσει και στον κόσμο του Άρχοντα για να ξέρω αν όντως οι περιοχές είναι άμεσα βασισμένες στον κόσμο του Tolkien. Αν έχουμε άμεσα παραδείγματα, θα με ενδιέφερε να διαβάσω πιο αναλυτικά γι' αυτά αν ξέρετε κάτι παραπάνω :D

 

Ε, αυτό δεν το περίμενα από σένα!!! Ολόκληρος PK και να μην ασχοληθείς με Τόλκιν???

 

Λοιπόν, αγοράζεις τα 5 βασικά βιβλία (3 x LOTR, Σιλμαρίλλιον, Χόμπιτ), στα αγγλικά ή ελληνικά, κάνεις 1-2 βδομάδες διάλειμμα από το διάβασμα κόμικς, και τα διαβάζεις με κατά προτίμηση το Σιλμαρίλλιον τελευταίο.

 

Μετά (αφού μάλλον μέχρι τότε θα πωρωθείς και θα θέλεις να τα μάθεις όλα), αγοράζεις τα δύο δευτερεύοντα βιβλία (Ατέλειωτες Ιστορίες & Τα Παιδιά του Χούριν) και συνεχίζεις την μελέτη. Το πιο πιθανόν, καθώς διαβάζεις αυτά τα δύο, θα ξαναδιαβάσεις και τα προηγούμενα 5 για επανάληψη (τουλάχιστον τα LORT και το Σιλμαρίλλιον - αν και το Χόμπιτ διαβάζεται σε μόνο μισή μέρα). Μετά που θα έχεις μελετήσει όλα όσα χρειάζεται, θα πρέπει να πάρεις και το βιβλίο με τις Επιστολές του Τόλκιν. Περιέχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Επίσης, το βιβλιάκι με τα ποιήματα του Τομ Μπομπαντίλ μπορεί να φανεί ενδιαφέρον σε κάποιους. Από κει και πέρα, υπάρχει (στα αγγλικά μόνο) και η Ιστορία της Μέσης Γης, σε 12 τόμους, με βοηθήματα από τον Κρίστοφερ Τόλκιν. Επίσης, θα εκδοθεί και η ιστορία των Μπέρεν & Λούθιεν, ως αυτοτελές βιβλίο, για πρώτη φορά, σε μερικούς μήνες. (ανυπομονώ!)

 

Καλή συμβουλή για κάποιον που δεν ξαναδιάβασε Τόλκιν, είναι να κρατά από την αρχή μερικές σημειώσεις για τα ονόματα των χαρακτήρων, τις τοποθεσίες και τις χρονολογίες, διότι έτσι θα μπορεί να ακολουθεί την ιστορία (εννοώντας εδώ, την ιστορία καθώς περνούν οι αιώνες) πιο εύκολα.

 

Ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών είναι το καλύτερο βιβλίο που διάβασα ποτέ (και το Σιλμαρίλλιον είναι αρκετά κοντά, και μπορεί να ήταν και καλύτερο αν δεν έφευγε ο Τόλκιν και να το αφήσει ατέλειωτο -ή μάλλον un-edited). Και για σύγκριση, να αναφέρω ότι έχω διαβάσει πολλά λογοτεχνικά ευρέος φάσματος, και το δεύτερο καλύτερο μου βιβλίο είναι το Έγκλημα και Τιμωρία του Ντοστογιέφσκι (αλλά δεν θα ταίριαζε ο σχολιασμός του στο φόρουμ μας).

 

Αλλά επειδή έχω ξεφύγει κατά πολύ από το θέμα, σταματάω και όποιος Admin θέλει μπορεί να μεταφέρει την καταχώρηση κάπου αλλού (μου φάνηκε παράξενο που δεν υπάρχει τόπικ για τον Άρχοντα των Δακτυλιδιών στο φόρουμ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Λοιπόν, αγοράζεις τα 5 βασικά βιβλία (3 x LOTR, Σιλμαρίλλιον, Χόμπιτ), στα αγγλικά ή ελληνικά, κάνεις 1-2 βδομάδες διάλειμμα από το διάβασμα κόμικς, και τα διαβάζεις με κατά προτίμηση το Σιλμαρίλλιον τελευταίο.

το Σιλμαριλλιον τελευταιο :P

Μια δυο σελίδες το βραδυ για να σε παιρνει ο υπνος. Σε μενα τουλαχιστον αυτη την επιδραση ειχε :lol:

Τα υπολοιπα όμως ειναι πολυ ωραια :)

 

Τολκινοτοπικ υπαρχει εδω :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

το Σιλμαριλλιον τελευταιο :P

Μια δυο σελίδες το βραδυ για να σε παιρνει ο υπνος. Σε μενα τουλαχιστον αυτη την επιδραση ειχε :lol:

Τα υπολοιπα όμως ειναι πολυ ωραια :)

 

Τολκινοτοπικ υπαρχει εδω :beer:

 

Ωπ! Μου διέφυγε σήμερα αυτό το τόπικ (το είχα δει πιο παλιά). Πάντως, συγκεκριμένα για Άρχοντα των Δακτυλιδιών, νομίζω δεν υπάρχει κάτι στους τίτλους του φόρουμ.

 

Το Σιλμαρίλλιον είναι το Α και το Ω της ιστορίας της Μέσης Γης. Ότι πιο σπουδαίο έχει συλλάβει ο νους του Τόλκιν. Αν διάβασες μόνο το αρχικό κεφάλαιο και δεν συνέχισες παρακάτω, τότε καλό θα ήταν να το ξαναρχίσεις (αφού τα άλλα βιβλία σου άρεσαν).

 

 

 

( :please:  κάποιος να μεταφέρει τις 3 τελευταίες καταχωρήσεις στο Τολκινοτόπικ ??  :thanks: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλά, περιμένεις από το αχαΐρευτο παπί να διαβάσει βιβλίο. Θα περιμένεις πολύ. :P Την σελίδα λυσάρι ζήταγε. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αυτά είναι προβοκάτσια. Κοτζάμ Χόμπιτ κόμικ έχω κάτσει να διαβάσω :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

I rest my case. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

Ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών είναι το καλύτερο βιβλίο που διάβασα ποτέ 

 

 

image.jpg

 

Και για να επανέλθουμε λίγο στο θέμα μας, το σπαθί των πάγων μου είχε θυμίσει έντονα τόλκιν αλλά σαφείς αναφορές δεν υπάρχουν, μόνο υποθέσεις. Ο χάρτης που περιέχει ούτε κατά διάνοια θυμίζει Μέση Γη ή Μπελέριαντ πάντως. Ισως ελάχιστα Μπελέριαντ αλλά έτσι κάποιος το παρομοιάζει και με το discworld ή το Andor. 

 

Περί εμπνεύσεων, όσοι ασχολούνται λίγο παραπάνω και διαβάσουν τις επιστολές του καθηγητή θα δουν συχνές αναφορές στον Βάγκνερ και τους Νιμπελούγκεν. Σε άμεση ερώτηση πάντως το έχει αρνηθεί. Άλλωστε ουδέν καινόν ουδέν κρυπτόν. Και οι Zeppelin κατάκλεψαν το Zep I από τους μπλουζάδες της παλιάς Αμερικής αλλά αν δεν το έκαναν δεν θα είχαμε να ακούμε τα διαμάντια που τα έφτασαν να είναι. Το θέμα είναι τι κάνεις με το χρόνο που σου έχει δοθεί (άτιμε Gandalf).  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Να που ψήθηκα με την εβδομαδιαία πρόταση της ΛΕΦΙΚ στο FB και καταβρόχθησα το τομάκι μετά από 10 χρόνια ακινησίας στο ράφι. Όσο και να μεγαλώνω, παραμένει μία από τις κορυφαίες ιστορίες Disney και πάντα την απολαμβάνω (δε συμβαίνει αυτό με ό,τι διαβάζω). Μου λείπουν τέτοιες ιστορίες!

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Αντικαταστάθηκε το εξώφυλλο με μεγαλύτερης ανάλυσης και καλύτερης ποιότητας και προστέθηκε το οπισθόφυλλο

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΤΡΙΛΟΓΙΑ: ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΩΝ ΠΑΓΩΝ
  • 11 months later...

  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13507
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Γνωριζει καποιος σε τι περιπου τιμη βρισκεται αυτην την στιγμη η επανεκδοση ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διάβασα.
Τη βασική ιστορία, όχι τα sequels.

Καλούτσικο ήταν :cool:
Είχε φάση που είδαμε τους ήρωες της ντίσνευ σε μια εναλλακτική ιστορία.

Προφανώς μην περιμένετε να διαβάσετε Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ή κάτι ανάλογο.

Πρόκειται για μια ανάλαφρη και με πολλές σεναριακές ευκολίες epic fantasy περιπέτεια, που σκοπό έχει να σε κάνει να γελάσεις και να περάσεις καλά :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Προφανώς μην περιμένετε να διαβάσετε Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ή κάτι ανάλογο.

 

 

Όπως συζητάγαμε πριν από κάποια χρόνια στο παρόν τoπικ (ή κάπου αλλού δεν θυμάμαι) που κάναμε την ίδια κουβέντα, αν περιμένεις να διαβάσεις LoR υπάρχει μια εύκολη λύση.

Πας και δανείζεσαι/αγοράζεις/κατεβάζεις το LoR :lol:. Η δεύτερη ιστορία από το σπαθί των πάγων είναι επίσης (ίσως και περισσότερο) διασκεδαστική ενώ η τρίτη η πιο αδύναμη απ' όλες. Υπάρχει και τέταρτη που δημιουργήθηκε κάποια χρόνια μετά αλλά δεν αξίζει.

 

Και τώρα τα fan facts. Όταν κυκλοφόρησε αυτό το τομάκι τον Δεκέμβριο του 1990 ήταν κάτι μοναδικό. Υπέροχο σχέδιο, φοβερό σενάριο, χριστουγεννιάτικα στολίδια, χρυσό εξώφυλλο, ολοκληρωμένη τριλογία ιστοριών.

Το σχέδιο του ήταν πάρα πολύ ωραίο, ενώ αυτό το χιόνι παντού έδενε υπέροχα με τα Χριστούγεννα. Οι πιτσιρικάδες που το πιάσαμε στα χέρια μας αισθανθήκαμε από την αρχή ότι ήταν κάτι πραγματικά σπέσιαλ (σε πιάνει στεναχώρια αν το συγκρίνεις ας πούμε με τον Ντεντέκτιβ Ντόναλντ). Το ίδιο ακριβώς έγινε και με την Ζωδιακή Πέτρα αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Για αυτό είναι τόσο ψηλά στην υπόληψή μας. Τότε μόλις είχαμε μπει στην εποχή των ολόκληρα χρωματιστών Μίκυ Μάους οπότε μια τέτοια έκδοση ήταν στολίδι. 

Πρόσφατα διάβασα την delouxe edition στην έκδοση της Fantagraphics Disney MAsters. Ωραία χρώματα, μεγάλη εκτύπωση. Φυσικά δεν συγκρίνονταν το αίσθημα με εκείνο το τομάκι. Με χαρά διαπίστωσα ότι και η 5χρονη κόρη μου το εκτίμησε δεόντως. Πλέον τα μισά βράδια της εβδομάδας μου ζητάει να της διαβάσω την ιστορία με την "Αργκααααααααρ και τον Γκούφυ με το χαζό καπέλο".

 

@ Laz33  αυτό που χάνεις διαβάζοντας αυτές τις ιστορίες τώρα είναι αυτό που χάνω και εγώ διαβάζοντας τις ιστορίες της Randet τώρα. Το να τα διαβάσεις στην ώρα τους. Έναν 40άρη δεν μπορεί να τον συγκινήσει το σπαθί των πάγων ή η πρώτη εμφάνιση του Goblin. Έναν 11χρονο όμως σίγουρα μπορεί και του μένει για πάντα.  Αυτές οι κλασικές ιστορίες Ντίσνευ έχουν αυτό πάνω τους. Μας συνδέουν με ανέμελα χρόνια με όμορφες αναμνήσεις. Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα όταν τις διαβάζουμε. Σε άλλο κομμάτι εδώ μέσα "έκραξα" χθες μια ιστορία του τελευταίου Μικύ Μάους για κάποιους λόγους. Αν την είχα διαβάσει όταν ήμουν 11 θα έλεγα ουάου.

Κλείνοντας το σεντόνι να σου πω ότι το πιο κοντινό στο LoR Κόμικ που έχω διαβάσει είναι το ΥΠΕΡΟΧΟ Bone του Jeff Smith. Αν δεν το έχεις διαβάσει μην χρονοτριβείς καθόλου. :beer5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θεωρώ ότι γενικώς τα ντίσνεϋ τα ευχαριστιέσαι περισσότερο σαν παιδί.

Όχι μόνο το συγκεκριμένο.
Ένα 10χρονο δεν θα κάτσει να αναρωτηθεί πως γίνεται πχ να ταξιδεύεις στο χωροχρόνο χτυπώντας ένα δίσκο μ΄ένα κουταλάκι ή πως ένα ουράνιο τόξο στερεοποιείται και μπορείς να περπατήσεις πάνω του.
Αυτά μόνο σαν ενήλικος θα τα έχεις απορία και θα σε κάνουν να μην πάρεις και πολύ "στα σοβαρά" την ιστορία.

Συμφωνώ 100% ότι αν διάβαζα το Σπαθί των Πάγων πριν 25-30 χρόνια θα το θεωρούσα αριστούργημα.

Το περίεργο είναι ότι διάβαζα τότε ντίσνευ (το ΄90 που βγήκε η ιστορία ήμουν 7 χρονών), αλλά λογικά δεν θα έπεσε ποτέ στην αντίληψή μου το συγκεκριμένο τομάκι :thinking:

Δεν είχαμε βλέπεις και ίντερνετ τότε να ξέρουμε τι κυκλοφορεί.
Αγοράζαμε ό,τι βρίσκαμε στο περίπτερο (ή έστω στα περίπτερα) της γειτονιάς μας :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

18 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Θεωρώ ότι γενικώς τα ντίσνεϋ τα ευχαριστιέσαι περισσότερο σαν παιδί.

 

 

Και τα περισσότερα κόμικ. Και τα βιβλία ίσως. Και τα παιχνίδια σίγουρα. Μήπως και τη ζωή ολόκληρη? Αααααχχχχχχ...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13507
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

37 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Δεν είχαμε βλέπεις και ίντερνετ τότε να ξέρουμε τι κυκλοφορεί.
Αγοράζαμε ό,τι βρίσκαμε στο περίπτερο (ή έστω στα περίπτερα) της γειτονιάς μας

 

Οποιος ηταντοτε  τακτικος αναγνωστης ντισνευ ,τα εβλεπε σε διαφημισεις μεσα στα τευχη. Το ενα διαφημιζε την κυκλοφορια του αλλου :lol:

 

Περισι το καλοκαιρι το διαβασα πρωτη φορα,δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα αλλα ειναι ιστορια που διαβαζεται ευκολα ξανα και ξανα. Το Αινιγμα των Τοτεμ επισης της ιδιας εποχης θα ηθελα καποτε να διαβασω. Επισης υπαρχει και η Ζωδιακη Πετρα σε κατι αντιστοιχο,πιο ωραια ιστορια για μενα. Ολα αυτα βεβαια ειναι υποκειμενικα.

 

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

αν το συγκρίνεις ας πούμε με τον Ντεντέκτιβ Ντόναλντ

Αυτο ακομα απορω γιατι το διαφημιζει ο κοσμος (βασικα κυριως τα πιτσιρικια γιατι δεν εχουν με κατι να το συγκρινουν και στα ματια τους ειναι κατι το σουπερ ουαου). Το ξεφυλλισα οταν βγηκε στο περιπτερο,το γυρισα σε δευτερολεπτα στη θεση του. Απελπισια σκετη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εκείνα τα δύο τρία χρόνια (1990-1992)βγήκαν κάτι υπερτομακια Ντίσνεϋ. Δες τα σε μια φωτογραφία. Επίσης σου βγάζω φωτογραφία και την αγγλική delouxe edition του σπαθιού.

20220119_123851.jpg

20220119_123946.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπερτιμημένα όλα. Το marketing κάνει θαύματα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 19/1/2022 στο 12:49 ΜΜ, doom είπε:

Υπερτιμημένα όλα. Το marketing κάνει θαύματα :lol:

 

Το μάρκετινγκ κάνει θαυματα στην αρχή. Στη συνέχεια το προϊόν πάντα μιλάει από μόνο του. Το αίνιγμα του τοτέμ είναι μια μπούρδα. Ποιος το ψάχνει? Ελάχιστοι. Τα σπέσιαλ εκείνα ήταν πολύ προσεγμένα. Ποιος τα ψάχνει? Αρκετοί. Το σπαθί των πάγων και η ζωδιακη πέτρα έχουν κυκλοφορήσει σε delouxe εκδόσεις από την fantagraphics και την idw. Εκδοτικοί Κολοσσοί στην Αμερική που δεν είναι και η καλύτερη χώρα για Ντίσνεϋ αυτή τη στιγμή. Άρα μάλλον κάποιοι πολλοί άλλοι τα θεωρούν πολύ καλές ιστορίες. Από κει και πέρα εννοείται ότι ο καθένας έχει την άποψη του και την εκφράζει με οποιοδήποτε τρόπο όπως και σε όλες τις εκφάνσεις της κοινωνίας που ζούμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Και τα περισσότερα κόμικ. Και τα βιβλία ίσως.

 

Μμμ, χωράει συζήτηση αυτό.

Πχ ένα Ιζνογκούντ που είχα μικρός, μου φαινόταν τέρμα βαρετό, γι΄αυτό και δεν ξαναγόρασα άλλο.
Σαν ενήλικος όμως που άρχισα να διαβάζω τη σειρά, την εκτίμησα πολύ περισσότερο.
Ένα Μπλούμπερυ επίσης είχε πέσει παλιότερα στα χέρια μου, αλλά δεν με καλάρεσε.
Το βρήκα πολύ "σοβαρό" και αρκετά "ενήλικο". Το δε σχέδιο το θεωρούσα "παλιομοδίτικο".

Ξανάπιασα Μπλούμπερυ πριν 3-4 χρόνια.

Πλέον έχει γίνει απ΄τις αγαπημένες μου σειρές, έχω αποκτήσει όλα τα τεύχη (τόσο της ΜΑΜΟΥΘ όσο και τα αμερικάνικα της Epic) και τα έχω διαβάσει τουλάχιστον 3-4 φορές.

Δεν θεωρώ επομένως ότι όλα τα κόμικς τα εκτιμάς περισσότερο σαν παιδί :)

 

Άσχετο αλλά είχα το Αίνιγμα του Τοτέμ μικρός. Εννοείται δεν θυμάμαι την ιστορία, θυμάμαι όμως ότι μου άρεζε.
Αν το διαβάσω τώρα όμως, είμαι σίγουρος ότι θα μου φανεί μπουρδίτσα :lol:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

 

Μμμ, χωράει συζήτηση αυτό.

Πχ ένα Ιζνογκούντ που είχα μικρός, μου φαινόταν τέρμα βαρετό, γι΄αυτό και δεν ξαναγόρασα άλλο.
Σαν ενήλικος όμως που άρχισα να διαβάζω τη σειρά, την εκτίμησα πολύ περισσότερο.
Ένα Μπλούμπερυ επίσης είχε πέσει παλιότερα στα χέρια μου, αλλά δεν με καλάρεσε.
Το βρήκα πολύ "σοβαρό" και αρκετά "ενήλικο". Το δε σχέδιο το θεωρούσα "παλιομοδίτικο".

Ξανάπιασα Μπλούμπερυ πριν 3-4 χρόνια.

Πλέον έχει γίνει απ΄τις αγαπημένες μου σειρές, έχω αποκτήσει όλα τα τεύχη (τόσο της ΜΑΜΟΥΘ όσο και τα αμερικάνικα της Epic) και τα έχω διαβάσει τουλάχιστον 3-4 φορές.

Δεν θεωρώ επομένως ότι όλα τα κόμικς τα εκτιμάς περισσότερο σαν παιδί :)

 

Άσχετο αλλά είχα το Αίνιγμα του Τοτέμ μικρός. Εννοείται δεν θυμάμαι την ιστορία, θυμάμαι όμως ότι μου άρεζε.
Αν το διαβάσω τώρα όμως, είμαι σίγουρος ότι θα μου φανεί μπουρδίτσα :lol:

 

Ε ναι για αυτό είπα τα περισσότερα. Κάτι γκραφικ νοβελ κάτι πιο ενήλικα προφανώς τα καταλαβαίνεις και τα εκτιμάς μεγάλος. Ιδίως δε τα τελευταία χρόνια που πολλοί μεγάλοι βραθηκαμε να διαβάζουμε κόμικ ακολουθοντας την εξελικτική διαδικασία αυτό το ποσοστό όλο και μεγαλώνει. Και είναι υπέρ μας αυτό. Θέλω να πω το 1960 ήταν πολύ λίγα κόμικ για μεγάλους. Τώρα χαμός!! Το αίνιγμα του τοτέμ μπούρδα είναι. Ψάξε τη ζωδιακη πέτρα αν δεν έχεις διαβάσει. Εκεί παίζει όλο το επιτελείο του Ντίσνεϋ. Ιστοριαρα αν και με άκυρο τέλος. Επίσης λέει πολύ το τομακι Σπέσιαλ Φάντομ Ντακ. Σπέρνει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αφήστε τώρα αυτά και πείτε που μπορούμε να βρούμε το Bone v.1 σε νορμάλ τιμη, το bookdepository το εχει κοντα στα 50 ευρώ με 30 εργάσιμες μέρες παράδοσης :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.