Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι ασφαλή τα κόμιξ στο σπίτι μας? [ Η αξία τους ενδιαφέρει τους επίδοξους μπουκαδόρους? ]


vintaz

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξεκινάω αυτό το θέμα (διορθώστε με αν υπάρχει παρόμοιο...) με αφορμή τη χθεσινή βραδυνή απόπειρα 2 ή και παραπάνω ληστών να μπουν στο σπίτι μου στη 1.30 το βράδυ (άκουσα μέχρι και τα συνθηματικά σφυρίγματά τους όσο αστείο και αν ακούγεται :confuse: ).....ευτυχώς δεν κοιμόμουν...αλλά ακόμα περιμένω το ''μικρό εξερευνητή'' να έρθει να πάρει τα αποτυπώματα :pray: .Πιστεύετε ότι τα αγαπημένα μας κόμιξ που με τόσο κόπο, χρόνο και χρήμα καταφέρνουμε να τα αποκτήσουμε και τα προσέχουμε σαν παιδιά μας ενδιαφέρουν τους προκλητικούς πλέον διαρρήκτες ή περιορίζονται οι ίδιοι στη λεία κάποιας τηλεόρασης και ενός ηλεκτρονικού υπολογιστή? Υπάρχει κάποιος παθών? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήγαν να μπουκάρουν στο σπίτι του διαρρήκτες και μόλις τους άκουσε το πρώτο πράγμα που σκέφτηκε ήταν τα κόμικς του!!!

Μόνο και μ΄νο γι αυτό ο Vintaz να γίνει ΜΟΜ παρακαλώ!!!! :lol:

 

Σκέψου να μπούνε μέσα ή κλέφτες και να σου πουν:

 

Τα Χρονικά των Άστρων ή τη ζωή σου!!!!!!!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Με έχει απασχολήσει σοβαρά το θέμα ειδικά τώρα τελευταία που τα κόμικς έχουν τα πάνω τους....

 

Δεν το θεωρώ απίθανο να βρεθεί κάποιος επιτήδειος να σκεφτεί ότι τα τευχάκια μέσα στις ζελατίνες είναι πολύτιμα και να τα προτιμήσει από την τηλεόραση ή το Pc.

 

Ειδικά με την δημοσιότητα που αποκτάμε τελευταία...

 

Ψάχνοντας λύση, έφτασα στο συμπέρασμα ότι η μόνη αντιμετώπιση είναι η ασφάλιση των τευχών. Δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να τα αποχωριστώ (όπως και στην περίπτωση της Λέσχης) άρα τουλάχιστον να υπάρξει μια κάλυψη αν κλαπούν(ή καούν ή καταστραφούν).

 

Βρίσκομαι σε συζητήσεις με μεγάλη Ασφαλιστική και στόχος είναι να πάρουμε μια καλή προσφορά για τα μέλη της Λέσχης που τους ενδιαφέρει να ασφαλίσουν κάποιες πολύτιμες συλλογές. Μόλις έχω αποτέλεσμα, θα σας ενημερώσω.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλά τα λέει ο vintaz!!!

 

Τα κόμικς και τα μάτια μας!

 

Βέβαια αν μπουκάρει κάποιος στο σπίτι μας είναι απίθανο να ενδιαφερθεί για αυτά... εκτός αν είναι κάποιος από εδώ μέσα... :Suspicious:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1360
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Προσωπικά πιστεύω ότι όλα είναι θέμα χρόνου. Αν έχουν χρόνο θα στα σηκώσουν όλα. Εδώ αδειάζουν τα ψυγεία! :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εγω το είχα ψάξει για ασφαλεια εναντι κλοπής και δεν καλυπτε η εταιρια το συγκεκριμενο αντικειμενο. Παντως δεν νομιζω να ειναι ο κίνδυνος αμεσος ακομα εκτος αν ο κλεφτης ειναι συλλεκτης :P.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ψάχνοντας λύση, έφτασα στο συμπέρασμα ότι η μόνη αντιμετώπιση είναι η ασφάλιση των τευχών. Δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να τα αποχωριστώ (όπως και στην περίπτωση της Λέσχης) άρα τουλάχιστον να υπάρξει μια κάλυψη αν κλαπούν(ή καούν ή καταστραφούν).

 

Το κακό είναι ότι η φύση των συλλογών μας από παλιά τεύχη είναι τέτοια που ακόμα κι αν αποζημιωθούμε με χρήματα είναι πολύ δύσκολο έως απίθανο να ξαναβρούμε κάποια πράγματα.

 

Προτιμώ να μην το σκέφτομαι λοιπόν... καλύτερα να πάρουν την τηλεόραση! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μια άλλη λύση θα ήταν να μαρκάρουμε όλα τα τεύχη μας με κάποιο τρόπο ωστε όταν σκάσουν Μοναστηράκι να τα αναγνωρίσουμε! :lol:

Εκτός φυσικά αν η δουλεία οργανωθεί από μέσα! :thinking:

Ο Ηρακλής Πουαρώ, ο Φαντομ Ντακ, η Justice League και ο Guardian of the Universe να μας φυλάνε! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά ίσως όντως να ακούγεται κάπως αστείο σε μια ασφαλιστική να σου ασφαλίσει κόμιξ αλλά όπως είπε και ο φίλος valt έχει γνωστοποιηθεί έντονα η αξία των κόμιξ σήμερα και ίσως να κάνουν την εμφάνισή τους οι πρώτοι μουργόλυκοι....

.φίλε bonadrug ειλικρινά πέθανα απ'τα γέλια με το..

Τα Χρονικά των Άστρων ή τη ζωή σου!!!!!!!!! :lol: ...σκέψου όμως που μια συλλογή την οποία κάποιος χτίζει για χρόνια να εξαφανιστεί μονομιάς......και φυσικά το οικονομικό περνάει σε 2η μοίρα όσο ανακουφιστικό και αν είναι αφού σίγουρα υπάρχουν τεύχη που και να πληρώσεις δεν βρίσκονται...και σίγουρα είναι θέμα χρόνου να σου πάρουν τα πάντα......αλλά μία συλλογή μέσα σε ζελατίνες περιποιημένη τραβάει εύκολα την προσοχή......

Ας ελπίσουμε να μην συμβει ή να μην έχει συμβεί σε κανέναν αυτό..... :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τυχεροί κάποιοι που η μόνη τους απώλεια ήταν ένα παλιό χαλασμένο DVD και μία ανοιγμένη κολόνια... Α, ναι μην ξεχάσω και το ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ στοματικό διάλυμα που μάλλον ήταν η μεγαλύτερη απώλεια... :D

 

Μακάρι να μείνουν παρθένες οι οικίες μας από τους όποιους επίδοξους ληστές, γιατί το τί θα αρπάξουν είναι σχετικά λίγο μπροστά στο ψυχολογικό του ότι κάποιος παραβίασε τον προσωπικό σου χώρο, το αναπαυτήριο σου, το μέρος που θα πρέπει να αισθάνεσαι πάντα προφυλαγμένος και ασφαλής. Και φυσικά στην χειρότερη περίπτωση να μην είμαστε μέσα, τουλάχιστον να διαφυλαχτεί η σωματική μας ακεραιότητα (ή η δικιά τους και να γλιτώσουμε εμείς την φυλακή).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγώ τα αποθηκεύω στην αποθήκη. Που βρίσκεται σε άσχετη φάση με το σπίτι μου και το κλειδί είναι πεταμένο δίπλα σε κάτι άλλα ήσσονος σημασίας και αξίας αντικείμενα για να μη δίνουν στόχο. Αυτό που δεν μπορώ να μεταφέρω και φοβάμαι είναι η συλλογή μου με τις 2000 ελληνικές ταινίες και 150 βιντεο-ταινίες και τη συλλογή μου με τα λευκώματα των ηθοποιών και φυσικά το πισί μου με τα ανυπολόγιστης ψυχολογικής και ψυχοφθόρου αξίας αρχεία μου. Αυτό όμως που μετράει πάνω από ολα όπως είπε και ο Γιοσιμίτσου είναι ακριβώς η παραβίαση του ιδιωτικού σου χώρου και ίσως ο κίνδυνος της ζωής σου. Άσε που μερικά κόμικς είναι τόσο βαριά που μπορείς να τα πετάξεις στο κεφάλι του ανυποψίαστου εχθρού (ποιο, αυτό; άστο, δε θα πιάσει μία στο εμπόριο, δώστο μου πίσω και ΦΑΠ!!!). Μακάρι να μη συμβεί ποτέ και τίποτα σε κανέναν από μας. Ακόμη και συναγερμό να βάλεις κάποιος τρόπος υπάρχει για να απενεργοποιηθεί, άσε που και μόνο η συσκευή προκαλεί τους κλέφτες (τον π... εγώ θα μπω). Πάνω από όλα ψυχραιμία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

[...] και φυσικά το πισί μου με τα ανυπολόγιστης ψυχολογικής και ψυχοφθόρου αξίας αρχεία μου. [...] Πάνω από όλα ψυχραιμία.

και backup κάθε μήνα/εξάμηνο που θα το βάζεις παρέα με τα comics στην αποθήκη ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Βασικά ο συναγερμός είναι μέτρο προστασίας για αυτούς που θα μπουν για την αρπαχτή και από τους οποίους ενδεχομένως κινδυνεύουν περισσότερο τα κόμικς μας. Οι άλλοι, οι επαγγελματίες που δεν τους σταματάει τίποτα, καμία πόρτα, κανένας συναγερμός, δεν θα μπουν στον κόπο για να σου αδειάσουν την βιβλιοθήκη, οπότε εάν έχεις χρυσαφικά, διαμαντικά και λεφτά στο σπίτι, απομάκρυνε τα από τα κόμικς σου ώστε έτσι να διαφυλάξεις τα τελευταία... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πρίν 3 μέρες μπήκσνε σε ένα σπίτι στα 100 μέτρα απο το δικό μου και λήστεψαν έναν άνθρωπο με κινητικά προβλήματα... Η φάση είναι πως ο τύπος είχε και security ΜΟΝΟ για το σπίτι του, τον οποίον τον δέσανε κανονικότατα και μπήκανε μέσα... Πήραν 11.000 ευρώ σε μετρητά 50.000 σε κοσμήματα και φύγανε με το τζιπάκι του.. Έγινε μεγάλο θέμα και στον Αθηναϊκο τύπο, γιατι ο securiτάς είναι Αστυφύλακας εν ενεργεία ( http://www.e-enimerosi.gr/article/2893/ ) ... Λοιπόν απο προχθές άρχισα να πιστεύω ότι όλα είναι πιθανά.. Δεν ξέρω πως θα μπορέσουν να τα πάρουν όλα αυτα τα κόμικς (με κανα φορτηγάκι ίσως), αλλά είμαι σίγουρος πως άμα μπούν στο σπίτι και τα δούν μαζεμένα ΣΙΓΟΥΡΑ θα την ψιλιαστούν.... Δεν παίζει να γλυτώσουν.. Αυτό όμως που φοβάμαι, είναι πως επειδή θα θέλουν χρόνο να τα φορτώσουν όλα, καλύτερα να μην είμαι μέσα άμα γίνει αυτό... Δεν είναι να σε ακινητοποιήσουν για μισή ώρα να σηκώσουν κανα dvd, pc και γενικά να ψάξουν για τίποτα πολύτιμο και να φύγουν..

 

Για την ασφάλιση όμως, ωραία ιδέα.. Μόνο που δεν ξέρω άμα έχω την όρεξη να ξαναρχίσω απο την αρχή να αζεύω την συλλογή μου... όχι δεν γουστάρω, αλλά μιλάμε για συλλογές χρόνων (ασε που τα χρήματα της ασφάλειας, δεν θα φτάνουν να μαζέψω ούτε τα μισά)...

 

Άντε :beer: μου φτιάξατε το κέφι μεσημεριάτικα...

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

vintaz εγώ είμαι ο τυπάς στου οποίου το σπίτι μπήκαν και πήραν ένα dvd player, 2 ανοιγμένες κολώνιες, μια χαλασμένη ψηφιακή ζυγαριά (αν και δεν το ξέραν) και ένα κλειστό μπουκάλι Lysterine.

 

Δε νομίζω ότι κινδυνεύει κανείς από τους ξεκάρφωτους. Από την άλλη, ο Γιώργος που έχει αποκτήσει μια χ προβολή και που πλέον είναι εύκολο να μάθει κανείς πως ακριβώς τον λένε και που μένει, έχει λόγους να ανησυχεί και να προβληματίζεται για καρφωτή. Και πάλι όμως δεν υπάρχει κάποιο πραγματικά ακριβό ελληνικό κόμικ που να αξίζει τον κόπο. Να κλέψεις για να τσιμπήσεις τα 10 Κόκομπιλ που κάνουν κανά 500άρικο? Και ειδικά στου Γιώργου, άντε και μπήκες. Τράβα βρες που στον _&*(* τα έχει αυτά τα Κόκομπιλ :D Εδώ ο ίδιος κάθεται και ψάχνει σε λίστες για να καταλάβει τι έχει που.

 

Σε γενικές γραμμές, ο μοναδικός που θα έπρεπε να φοβάται είναι ο μεγαλοεκδότης από τη Λάρισα που έχει ένα κάρο εκδόσεις Μέλανδρος μέσα στο σπίτι του, όπως μπαίνεις, κάνεις δεξιά, μετά πάλι δεξιά, πρόσεξε όπως πηγαίνεις μη ρίξεις το βάζο αριστερά, στην αποθηκούλα ο διακόπτης για το φως είναι αριστερά όπως μπαίνεις στο ύψος του ώμου, και στο τέταρτο ράφι στο βάθος, εκεί έχει βάλει τα πιο ακριβά του κόμικ, τα οποία Α-ΝΕ-ΤΑ πιάνουν ένα χιλιαρικάκι ευρώ έκαστο (ειδικά το συλλεκτικό φουμετάκι με την ροχάλα του πεθαμένου πλέον δημιουργού είναι μοναδικό κομμάτι. μη σε αποθαρρύνει η φαινομενική υγρασία. το DNA που έχει είναι πλέον τελείως σπάνιο (υπάρχει κι ένα ακόμα συλλεκτικό φουμετάκι, αλλά οι κανόνες του φόρουμ δεν μου επιτρέπουν να εξηγήσω με σαφήνεια τι ακριβώς είναι αυτό που έχει κολλήσει τις σελίδες μεταξύ τους... ας το θέσω έτσι λοιπόν. σε ένα συγκεκριμένο στρατόπεδο το 1984, υπήρξαν πολλοί διάσημοι (πλέον) καλλιτέχνες)). Και φυσικά μόνο ένας σωστός και ενημερωμένος κλέφτης θα χαμπαριάσει ότι μέσα σε εκείνο το κουτί από παπούτσια (Γκούτσι (το spelling είναι σωστό)) είναι τα πρωτότυπα από το Ελ Τζο 5. Αλλά γιατί να το ξέρει εξ'άλλου? Που θα το μάθει? Ελάχιστοι το γνωρίζουν!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

.....το DNA που έχει είναι πλέον τελείως σπάνιο (υπάρχει κι ένα ακόμα συλλεκτικό φουμετάκι, αλλά οι κανόνες του φόρουμ δεν μου επιτρέπουν να εξηγήσω με σαφήνεια τι ακριβώς είναι αυτό που έχει κολλήσει τις σελίδες μεταξύ τους...

 

 

germ :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1886
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:hi: Πρέπει να ήσουν λίγο γκαντέμης, παιδιά 99% οι κλέφτες δεν μπαίνουν τυχαία στα σπίτια, αλλα κάπου που τους έχει γυαλίσει κάτι, ή έχουν υπόνοιες ότι κάτι υπάρχει κλπ, επίσης πρέπει να υπάρχει σχετικά εύκολη πρόσβαση κλπ, και τέλος 99% δεν κλέβουν πράγματα που δεν ξέρουν την αξία τους, ή δεν κουβαλιούνται εύκολα ή δεν μεταπωλούνται, ρευστοποιούνται εύκολα κλπ. Ποτέ δεν έχω ακούσει να κλαπούν κομικς, δίσκοι, βιβλία και παρόμοια, αυτό κι αν είναι ανέκδοτο.... :lol:

τώρα αν δεν δίνετε αφορμές, έχετε πόρτα ασφαλείας, μένετε σε ψηλό όροφο, με όχι εύκολη πρόσβαση απο πουθενά και κάγκελα με λόγχες(!!) στα σύνορα των μπαλκονιών, βάλτε άλλο ένα 99% και υπολογίστε το συνολικό ποσοστό με πολλαπλασιασμό (που το καθένα μπορεί να είναι και χειρότερο από 99)!!!!!!! , άρα κοιμηθείτε γενικά ήσυχοι. Περισσότερο κινδυνεύουμε από σεισμό , φωτιά, πλημμύρα , αλλα και πάλι δυστυχως μόνο τα κτίρια ασφαλίζονται, η ασφάλεια αντικειμένων στο χώρο μας, επειδή είναι πρακτικά αδύνατο να αξιολογηθούν, καταμετρηθούν δεν το βλέπω να γίνεται, αλλα όλο και κάποιος μπορεί να κάνει μια αρχή :) .

Επεξεργασία από PHOTO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

απλή μονοκατοικία δίπλα στο βουνό με ακατοίκητο το δίπλα σπίτι προτελευταίο στο δρόμο,χωρίς λάμπα της ΔΕΗ απέξω....βοήθα βαλτ.....με πορτες απλης ασφαλειας και χωρις συναγερμο......μηπως ειμαι λιγο προκληση????? :lol: :lol: :lol:

 

τα νου σας ''φαταούλες'' μην πλησιάσει κανείς..... :minigun::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σε γενικές γραμμές όλοι έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας :thinking: την περίπτωση που κάποιος επίδοξος

σαλταδόρος, εισβάλει στο σπίτι μας και βουτήξει τα προσωπικά μας αντικείμενα.

Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερα για μένα να μπει κάποιος στον προσωπικό μου χώρο και να μου αρπάξει

τα προσωπικά μου αντικείμενα είτε αυτά είναι τα κόμικς μου, οι άλλες συλλογές μου, τα αρχεία στον

υπολογιστή μου, τις φωτογραφίες μου.

Είναι αντικείμενα που έχουν κυρίως συναισθηματική αξία, αντικείμενα που κόπιασες μια ζωή για να τα μαζέψεις.

Δεν έχει το δικαίωμα κανένας να στα στερήσει όλα αυτά μέσα σε λίγα λεπτά.

Αν είναι να πάρουν κάτι, ας πάρουν ηλεκτρικές συσκευές και ότι άλλο θεωρούν αυτοί πολύτιμο.

Τώρα στη περίπτωση που βρεθείς αντιμέτωπος με κάποιο ληστή και αντιδράσεις :slap:, το μόνο σίγουρο είναι ότι

είτε θα βρεθείς στο χώμα, είτε στη φυλακή. Δεν υπάρχει ενδιάμεση περίπτωση. Πάντως σε κάποια τέτοια περίπτωση

δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

vintaz εγώ είμαι ο τυπάς στου οποίου το σπίτι μπήκαν και πήραν ένα dvd player, 2 ανοιγμένες κολώνιες, μια χαλασμένη ψηφιακή ζυγαριά (αν και δεν το ξέραν) και ένα κλειστό μπουκάλι Lysterine.

ΝΑΙ βρε, ξέχασα την ζυγαριά και το ήξερα ότι κάτι έλειπε...

Ο φόβος μας είναι οι σουλατσαδόροι, οι τυχαίοι, τα πρεζόνια, οι ανίδεοι που μπαίνουν όπου τύχει. Εμένα πάντως ο συναγερμός με προφύλαξε, αφού έτσι όπως ανέβαινε στο μπαλκόνι πήρε μάτι τα φωτοκύτταρα και τις σειρήνες και όπως ήταν την έκανε για τον δίπλα, όπου και εκεί τον τσίμπησε ο συναγερμός του. Οι άλλοι που σε βάζουν στο μάτι και δεν γλιτώνεις με τίποτα, δεν θα βρουν τίποτα σπουδαίο σπίτι μου οπότε, δεν θα μπουν καν στον κόπο. Εκτός και εάν θέλουν να πάρουν την τηλεόραση του σαλονιού που είναι βιδωμένη στο τραπεζάκι και ζυγίζει (μουμπλε - μουμπλε, 59Κ + 20περίπου) καμιά 80άρα κιλά... χάρη θα μου κάνουν όλο ψήνομαι για μία καινούργια!!! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΝΑΙ βρε, ξέχασα την ζυγαριά και το ήξερα ότι κάτι έλειπε...

Ο φόβος μας είναι οι σουλατσαδόροι, οι τυχαίοι, τα πρεζόνια, οι ανίδεοι που μπαίνουν όπου τύχει. Εμένα πάντως ο συναγερμός με προφύλαξε, αφού έτσι όπως ανέβαινε στο μπαλκόνι πήρε μάτι τα φωτοκύτταρα και τις σειρήνες και όπως ήταν την έκανε για τον δίπλα, όπου και εκεί τον τσίμπησε ο συναγερμός του. Οι άλλοι που σε βάζουν στο μάτι και δεν γλιτώνεις με τίποτα, δεν θα βρουν τίποτα σπουδαίο σπίτι μου οπότε, δεν θα μπουν καν στον κόπο. Εκτός και εάν θέλουν να πάρουν την τηλεόραση του σαλονιού που είναι βιδωμένη στο τραπεζάκι και ζυγίζει (μουμπλε - μουμπλε, 59Κ + 20περίπου) καμιά 80άρα κιλά... χάρη θα μου κάνουν όλο ψήνομαι για μία καινούργια!!! :D

 

 

Οργανωμένος......μήπως να καρφώσω και γω τα κόμιξ με γερές πρόκες στους τοίχους? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

vintaz εγώ είμαι ο τυπάς στου οποίου το σπίτι μπήκαν και πήραν ένα dvd player, 2 ανοιγμένες κολώνιες, μια χαλασμένη ψηφιακή ζυγαριά (αν και δεν το ξέραν) και ένα κλειστό μπουκάλι Lysterine.

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Νίκος παραπάνω είπε ακριβώς αυτό που ήθελα να αναφέρω! Αν κάποιος κινδυνεύει πραγματικά αυτός είναι ο Γιώργος λόγω προβολής! Αλλά γενικά δε νομίζω ο κάθε επίδοξος και οργανωμένος ληστής να ενδιαφερθεί για κάτι τέτοιο. Σε τελική ανάλυση ληστεύουν για να πουλήσουν μετά. Πρέπει όμως να ξέρουν που να τα πουλήσουν, να τα έχουν κοστολογήσει κτλ. αλλιώς ουσιαστικά δεν υπάρχει κέρδος. Όταν μιλάμε για συλλογές και περιπτώσεις όπως κόμικς ή γραμματόσημα που είναι και εύθραυστες πρέπει για να μη χάσουν την αξία τους πετώντας τα σε σακούλες και κάνοντάς τα χάλια να τα παίρνεις προσεκτικά, κάτι που θέλει χρόνο. Όπως λέει κι ο Νεκτάριος λοιπόν ο μόνος που θα μπορούσε να κάνει τέτοια χοντροκομμένη δουλειά θα είναι κανένας τυχάρπαστος που δεν έχει ιδέα και αρπάζει απλά για να αρπάξει. Κι αυτός όμως ακόμα θα προτιμήσει να πάρει κόμικς ή καμιά τηλεόραση ή τίποτα λεφτά και να σηκωθεί να φύγει γρήγορα γρήγορα (επειδή ακριβώς δεν είναι οργανωμένος); Δε νομίζω να διατρέχουμε τέτοιου είδους κίνδυνο. Όχι απ'τα κόμικς τουλάχιστον. Όχι ακόμη τουλάχιστον. :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Σε ένα σχολείο που οι μισοί μαθητές είναι Ρομά, Αλβανοί και Ρώσσοι, Γεωργιανοί κλπ. κοιμάμαι ασφαλής. Αν κάτι κλαπεί

ο κλέφτης θα το επιστρέψει σε λιγότερο από 24 ώρες. Αν θέλει να περάσει την τάξη. Και μη ρωτάτε που θα ξέρω

ποιος είναι...θα τον βρουν οι υπόλοιποι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   187
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμφωνώ κι εγώ ότι δεν υπάρχει θέμα προς το παρόν.. Ενας κλέφτης που μπαίνει να κάνει γρήγορα γρήγορα την δουλειά του δεν θα κάτσει ν'ασχοληθεί με κόμιξ ή οτιδήποτε άλλο συλλεκτικό παιχνίδι (μ'έχει απασχολήσει το θέμα γιατί έχω μία καλή συλλογή game&watch που κοστίζει σχεδόν 10χιλ.). Θα πάρει αυτά που ξέρει ότι μπορεί να "σπρώξει" εύκολα και να βγάλει κάποια λεφτά, δηλαδή υπολογιστές, ηλεκτρονικά είδη, πίνακες κλπ.

 

 

Μιχάλης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

μ'έχει απασχολήσει το θέμα γιατί έχω μία καλή συλλογή game&watch που κοστίζει σχεδόν 10χιλ.

 

για μιλησέ μας για τη συλλογή σου :mafia:

:devil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10053
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  60
  • Reputation:   132
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

αχαχα ρε παιδιά είστε σοβαροι !! αχαχα εσκασα στα γελια..... θα μπαινουν οι κλεφτες μες στο σπιτι...

 

- ''Δες εδώ Τζό τι έχει , 1500 ευρώ ρευστά ''

-''Σιγά ρε φίλε , εδώ εχει τα 5 πρώτα ΚΟΜΙΞ που λύπουν απο την Συλλογή μου ''

 

χαχα μα είστε σοβαροι ?? ο κλεφτης δεν εχει να φαει και θα διαβαζει ΚΟΜΙΞ στο σπιτι που δεν εχει ( τουλαχιστον οι περισσοτεροι ) και δεν θα ξερει πιθανοτατα να διαβαζει κιολας....

 

χαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

- ''Δες εδώ Τζό τι έχει , 1500 ευρώ ρευστά ''

-''Σιγά ρε φίλε , εδώ εχει τα 5 πρώτα ΚΟΜΙΞ που λύπουν απο την Συλλογή μου ''

 

Εμένα γιατί αυτό εδώ μου θυμίζει αυτοβιογραφία από εκδόσεις Μέλανδρος :P

 

 

Υ.Γ. Βέβαια για να είναι ολοκληρωμένο νομίζω θέλει ένα Ελ μπροστά από τον Τζο... :P :P :P

Επεξεργασία από fredy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτή την Κυριακή είχε το συγκεκριμένο επεισόδιο στο Star. Καιρό είχα να γελάσω τόσο με σειρά (ειδικά στο σημείο με το ηλεκτροφόρο δίχτυ). :best:

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.