Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE UMBRELLA ACADEMY: Η ΣΟΥΙΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
UMBRELLA ACADEMY (THE): Η ΣΟΥΙΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Gerard Way
Σχέδιο:
Gabriel Ba
Hμερ. έκδοσης:
04-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό,Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
188
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Νίκος Καμπουρόπουλος
Πρωτότυπος τίτλος:
The Umbrella Academy: Apocalypse Suite #1-6 (Dark Horse, 2007)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-98479-2-6

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

tn_Umbrella_0001.jpg tn_Umbrella_0001z.jpg

 

Η Σουίτα της Αποκάλυψης είναι ένα ψυχοτροπικό ταξίδι σε έναν κόσμο όπου όλα μπορούν να συμβούν, και συμβαίνουν. Σε αυτόν τον κόσμο λοιπόν, ένας λαμπρός και διάσημος εκατομμυριούχος εφευρέτης που τυγχάνει κρυφός εξωγήινος, υιοθετεί 7 παιδιά που γεννήθηκαν ταυτόχρονα σε διάφορα μέρη του κόσμου από μανάδες ανύπαντρες, που δεν έφεραν σημάδια εγκυμοσύνης. Σκοπός της πράξης του; Να σώσει τον κόσμο.

Αυτός ο τόμος δεν εξηγεί πως ένας εξωγήινος έχει τέτοια αλτρουιστικά αισθήματα για την ανθρωπότητα. Ούτε τι προκάλεσε την ταυτόχρονη γέννα αυτών των παιδιών με τις παράξενες δυνάμεις που ο εφευρέτης μάζεψε. Βλέπουμε όμως τις δυνάμεις που έχει το καθένα σε δράση και πως δουλεύουν, και τις προβληματικές σχέσεις που έχουν αναπτύξει μεταξύ τους, με φόντο ένα αλλοπρόσαλλο κόσμο όπου το βικτωριανό λονδίνο συναντά τα Αμερικάνικα '60's μαζί με τις φαντασιώσεις που υπήρχαν για το μέλλον και στις δύο εποχές και κουλτούρες, γαρνιρισμένες σε ένα αφαιρετικό, μπιτάτο και εντελώς φευγάτο σενάριο από τον τραγουδιστή των My Chemical Romance, και ένα αφαιρετικό και σκόπιμα μη ορθό ανατομικά σχέδιο, σε ένα αποτέλεσμα που πραγματικά μόνο σε κόμικ θα μπορούσε να δουλέψει. Και το σημαντικότερο: Σε κάνει να περνάς καλά διαβάζοντας το. Και το κάνει πρωτοτυπώντας. Σε μια άσκηση ύφους που μοιάζει ανεπιτήδευτη. Ξέρω, ακούγεται οξύμωρο, αλλά τόσο ταιριαστό όσο των συστατικών που έχουν μαγειρέψει οι δημιουργοί σε αυτό τον τόμο.

Η έκδοση της Helm είναι υπερπλήρης, περιέχοντας πρόλογος, βιογραφικά, προσχέδια τόσο από τον σχεδιαστή Gabriel Ba, όσο και από τον Gerard Way (να, σχεδιάζει κιόλας και είναι καλός) καθώς και τις 2 μικρές ιστορίες που είχαν προηγηθεί της μίνι σειράς. Μόνο παράπονο είναι πως το εξώφυλλο δεν είναι τόσο χοντρό όσο θα έπρεπε να είναι για να αντέχει καλύτερα τις κακουχίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόνο παράπονο είναι πως το εξώφυλλο δεν είναι τόσο χοντρό όσο θα έπρεπε να είναι για να αντέχει καλύτερα της κακουχίες.

Θα συμφωνήσω και εγώ σε αυτό. Με το παραμικρό τσακίζεται το εξώφυλλο, με αποτέλεσμα να του έχει αφήσει σημάδι :(.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πράγματι.... Για κάποιο λόγο οι τελευταίες τρείς εκδόσεις της Helm (Ελρικ, Κόκκινη Σόνια & Ομπρέλα) είχαν πολύ λεπτό εξώφυλλο που χαλάει πολύ εύκολα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Με άρεσε :best:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μόνο σε άρεσε; Τα σπάει ρε φίλε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν μου άρεσε απλά φίλε... με άρεσε :best:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  161
  • Reputation:   734
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δε μου άρεσε, νομίζω το rising stars είναι καλύτερο όσον αφορά το θέμα παιδιών που γεννιένται μυστηριωδώς με υπερδυνάμεις. Επίσης μου θύμησε αρκετά το league of extraordinary gentlemen και η σύγκριση δεν το ευννοεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προτάθηκε για καμπόσα Eisner. Λογικό θα έλεγα αφού εικαστικά είναι (τουλάχιστον) πολύ ενδιαφέρον :)

 

Best Graphic Album—Reprint

* The Umbrella Academy, vol. 1: Apocalypse Suite deluxe edition, by Gerard Way and Gabriel Bá (Dark Horse)

 

(καλά. αυτό αφορούσε την ποιότητα της έκδοσης εκεί)

 

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

* Gabriel Bá, The Umbrella Academy (Dark Horse)

 

Best Cover Artist

* Gabriel Bá, Casanova (Image); The Umbrella Academy (Dark Horse)

* James Jean, Fables (Vertigo/DC); The Umbrella Academy (Dark Horse)

 

Best Coloring

* Dave Stewart, Abe Sapien: The Drowning, BPRD, The Goon, Hellboy, Solomon Kane, The Umbrella Academy (Dark Horse); Body Bags (Image); Captain America: White (Marvel)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

To διάβασα...

 

 

 

και μάλλον διάβασα κάτι άλλο από αυτό που σχολιάζετε. Άνευρο, αδιάφορο, έψαχνα να βρω υποτιθέμενες δυνατές σκηνές. Η πρωτοτυπία του περιορίζεται στην επιτυχία του. Δε μου άρεσε τίποτα σε αυτό! Μάλλον έλειπαν κεφάλαια στο αντίτυπό μου!

 

 

 

Θα το ξαναδιαβάσω. Ίσως έχασα μερικές σελίδες (μάλλον όλες).

 

 

 

 

ΑΠΑΤΗ!!!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8532
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  77
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

To διάβασα...

 

 

 

και μάλλον διάβασα κάτι άλλο από αυτό που σχολιάζετε. Άνευρο, αδιάφορο, έψαχνα να βρω υποτιθέμενες δυνατές σκηνές. Η πρωτοτυπία του περιορίζεται στην επιτυχία του. Δε μου άρεσε τίποτα σε αυτό! Μάλλον έλειπαν κεφάλαια στο αντίτυπό μου!

 

 

 

Θα το ξαναδιαβάσω. Ίσως έχασα μερικές σελίδες (μάλλον όλες).

 

 

 

 

ΑΠΑΤΗ!!!!

 

 

 

Συμφωνώ 100%

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το ξαναδιάβασα. Και ξαναδιασκέδασα. Άσκοπο το να συγκριθεί με το Rising Stars. Δεν έχει τέτοια θεματολογία ή τέτοιο σκοπό. Θα ήταν σα να συγκρίναμε όλα τα υπερηρωικά με το Σούπερμαν λέγοντας ότι όλα τους έχουν σκοπό να δείξουν το τι κάνει κάποιος που έχει υπερδυνάμεις :) Η προέλευσή τους είναι απλώς μέρος του γενικότερου μύθου και όχι της εν γένει ιστορίας. Δεν τα σπάει, αλλά ένα 3 στα 5 στη κλίμακα :germ: το έχει άνετα.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εγώ το έιχα αγοράσει στο comicdom μετά από παρακάλια ενός φίλου.Την πρώτη φορά που διάβασα με ξένισε αρκετά κυρίως λόγω του ότι πρακτικά δεν υπάρχει κανένας πρόλογος.Σε πετάει κατ ευθείαν στη δράση σε σημείο να ψάχνεις τι έχασες.Στην συνέχεια παρουσιάζεται μια άκρως δυσλειτουργική οικογένεια υπερηρώων που ξαναμαζεύονται μετά απο αρκετά χρόνια για να τιμήσουν τη μήνημη του νεκρού πατέρα τους.Οι χαρακτήρες είναι κατά κύριο λόγο αδιάφοροι ,ορισμένοι δε είναι και αντιπαθείς,ενώ ένας ,το πολύ δύο αξίζουν αναφοράς.Το σενάριο δεν έχει να πει και τίποτα πρωτότυπο και εμένα δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.Υπήρχαν καλές στιγμές ,αλλά όχι τίποτα το καταπληκτικό.Άμα ρε φίλε ζεις σε δυσλειτουργική οικογένεια πρώτα πας σε κανέναν ψυχολόγο και μετά σώζεις τον κόσμο να πούμε.Γενικά δεν μου αρέσουν οι δυσλειτουργικές οικογένεις (μισώ την ταινία "οι Απίθανοι") και δεν με ενδιαφέρουν τα κατορθώματά τους.ΑΛΛΑ άμα σκιτσάρει ο Ba μπορώ να διαβάσω και τις "περιπέτειες της σούπερ Ευνθίας".Κι εκεί κρύβεται όλη η δύναμη αυτού το κόμικ.Όχι στο σενάριο του ,αλλά στο σκίτσο του.Το όλο post-punk setting και η "μαμά πήρα LSD" πόλη που διαδραματίζονται οι περιπέτειες ,είναι κάτι που ο Ba αποδίδει τέλεια και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον σου.Είμαι από αυτούς που δίνουν περισσότερη σημασία στο σενάριο παρά στο σκίτσο ,αλλά όταν βλέπεις κάτι τέτοιο απλά υποκλίνεσαι.

Συνοψίζοντας ,'εχουμε ένα μέτριο σενάριο (κακό δεν το λες) με καλούτσικες στιγμές και ένα art κορυφαίο.Νομίζω πως ένα 3,5/10 το αξίζει.

 

Η συνέχεια της σειράς με την ονομασία "Dallas" έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλύτερη.Δεν την έχω διαβάσει,θα περιμένω να εκδοθεί στα Ελληνικά.Το έχει διαβάσει κάποιος να μου πει κι εμένα ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το πήρα και εγώ και το διάβασα... το σχέδιο μου άρεσε πολύ, στο σενάριο κάπου χάθηκα ανάμεσα στις διαφημίσεις και τα έκτακτα δελτία ειδήσεων για το τί μας περιμένει στο μέλλον. Συμπέρασμα: 9/10 σχέδιο, 9/10 χρώμα, WTF?/10 σενάριο. Το στόρυ κάπου χωλαίνει ή μου φάνηκε, μέχρι και το ρολόι μου τα λέει καλύτερα, δεν ξέρω ο Στήβεν Χόκιν τί θα σχολιάσει επί αυτού; Πρέπει να το ξαναδιαβάσω για να το κρίνω σωστά γιατί κάτι έχασα στην πορεία, νομίζω ότι έχει ίσως περισσότερα από όσα ήμουν προετοιμασμένος να δεχτώ σε πρώτη ανάγνωση. Δεν πανικοξετρελάθηκα συνολικά, συμφωνώ ότι μερικοί χαρακτήρες μπορεί να χαρακτηριστούν μέχρι και περιττοί. Η έκδοση πάντως είναι όμορφη, προσεγμένη και δεν είμαι σίγουρος τί ακριβώς εννοείτε με το εξώφυλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ανήκω στους πρώτους που το λάτρεψαν!Μπορεί να σε πετάει στην ψύχρα μέσα στον κόσμο του κόμικ,αλλά εμένα τουλάχιστον με κράτησε μέχρι τέλους!

Δεν έκανα το ποστ όμως μόνο για αυτό,αλλά γιατί διάβασα επιτέλους και το Dallas!

Λοιπόν,εδώ τα χαλάμε!ϊσως να είχα και πολλές προσδοκίες αλλά με έχασε σχεδόν εξαρχής και με ξαναβρήκε στο (ομολογουμένως) ενδιαφέρον τέλος.Παρόλαυτα,θεωρώ πως αν το είχα αγοράσει,θα το είχα κάψει τελετουργικά στην αυλή,κάνοντας μια επίκληση για να πέσει κατάρα σε ότι ναρκωτικά πήρε ο Way όταν έγραφε αυτό το τελείως space-time-conspiracy-travel σενάριο!Δεν κακό αλλά υπερβολικά οτι νάναι!

Συμπερασματικά:

Το πρώτο παίρνει ένα ωραιότατο 8 στα 10,ενώ το δεύτερο παίρνει ένα μανιτάρι στα δέκα.

Αν το διαβάσω σε χαρτί μπορεί να αλλάξω γνώμη.Αν συμβεί αυτό θα απολογηθώ(αν και δεν νομίζω να το διαβάσω σε χαρτί σύντομα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4169
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το κόμικ κυκλοφορεί εδώ και κάμποσα χρόνια στα ελληνικά, αλλά εγώ στα μέσα του περασμένου Νοέμβρη αποφάσισα να το αγοράσω, με κάτι λιγότερο από 9€. Και είπα να το διαβάσω σήμερα, γιατί ήθελα κάτι το διαφορετικό. Χμ, από την μια μου άρεσε και από την άλλη όχι και τόσο. Το όλο σενάριο είναι λίγο φευγάτο, αλλοπρόσαλλο, χωρίς πολλά γιατί και πως, ενώ επίσης δεν μπορώ να πω ότι συμπάθησα κάποιον από τους χαρακτήρες. Εδώ που τα λέμε, μάλλον ούτε καν ενδιαφέρθηκα. Από την άλλη, μου άρεσαν ορισμένες ιδέες, η διαφορετική ματιά και άποψη για τους σούπερ ήρωες, κάποια κωμικά στοιχεία, αλλά και το γενικότερο setting. Νομίζω ότι αυτό που κάνει την όλη ιστορία υποφερτή και, εν τέλει, διασκεδαστική, είναι το ιδιαίτερο σχέδιο του Gabriel Bá -που από την αρχή μου τράβηξε την προσοχή και τον θαυμασμό-, αλλά και τα φοβερά χρώματα. Η όλη σκηνοθεσία των καρέ και η παρουσίαση είναι φοβερή. Εντάξει, τελικά το γενικό πρόσημο είναι θετικό και η αγορά του κόμικ κρίνεται επιτυχημένη (ειδικά με την συγκεκριμένη τιμή). Όμως δεν είναι για όλους.

 

7.5/10 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to THE UMBRELLA ACADEMY - Η ΣΟΥΙΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ
  • 5 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ξεκίνησα την τηλεοπτική σειρά και αποφάσισα να τελειώσω το κόμικ πριν τη συνεχίσω. Εικαστικά είναι πολύ ενδιαφέρον, έχει ωραία ατμόσφαιρα και πολύ στυλιζαρισμένο σχέδιο που μου άρεσε και δούλεψε πολύ καλά με το ύφος του κόμικ. Μάλιστα τα δισέλιδα κάθε τεύχους τα περίμενα πως και πως και τα χάζευα για ώρα. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι το εξαιρετικό σεναριακά, αλλά περνάς καλά όσο το διαβάζεις. Σε 6 τεύχη χτίζει μία συμπαγή δυναμική για τους χαρακτήρες του και τον κόσμο που λαμβάνει χώρα, και ο ρυθμός είναι τέτοιος που δεν σε αφήνει να αναρωτηθείς για πολλά. Σίγουρα χάνει από την ανάπτυξη κάθε χαρακτήρα ξεχωριστά, αλλά για την έκταση που έχει δεν θα μπορούσα να ζητήσω περισσότερα. Θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα 12 τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to THE UMBRELLA ACADEMY: Η ΣΟΥΙΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.