Μετάβαση στο περιεχόμενο

WOLVERINE: ORIGIN


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
WOLVERINE: ORIGIN
Σενάριο/Kείμενα:
Paul Jenkins
Σχέδιο:
Andy Kubert
Hμερ. έκδοσης:
04-05-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
164
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Πρωτότυπος τίτλος:
Wolverine: The Origin #1-6 (Marvel, 2001)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-758-0
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

WolverineOrigin_0001.jpg  WolverineOrigin_0001z.jpg

 

Επί 20+ χρόνια, μέρος της γοητείας του Wolverine ώς χαρακτήρα, ήταν πως κανείς -ούτε και ο ίδιος - δεν γνώριζε το παρελθόν του. Η Μάρβελ είχε από πολύ νωρίς ξεκαθαρίσει πως οι διάφορες κυβερνήσεις και μυστικές οργανώσεις που διαθέτει το σύμπαν της εταιρίας, τον είχαν εκμεταλευτεί τόσο πολύ, παίζοντας ψυχικά παιχνίδια μαζί του και εφαρμόζοντας τόσα πολλά πειράματα πάνω του λόγω της ταχύτητας ίασης του, που τον έκαναν τον τέλειο υποψήφιο για το απόλυτο ανθρώπινο όπλο, που τον είχαν αφήσει μεγάλα κομμάτια της μνήμης του διαγεγραμμένα, και μόνο κάποιες ενδείξεις πως είχε δει και είχε κάνει περισότερα από ότι ένας φυσιολογικός άνθρωπος στο χρονικό διάστημα ζωής που του αναλογεί υπήρχαν. Σίγουρα, υπήρχαν διάφορες περιπέτειες από το παρελθόν που σκαρφιζόντουσαν ανά καιρούς οι εκάστοτε δημιουργοί, αλλά ήταν συγκεκχυμένες, αποσπασματικές και δεν κάλυπταν πραγματικά τις μεγάλες απορίες που είχαν όλοι οι αναγνώστες: Ποιός ήταν πραγματικά, που και πότε γεννήθηκε, και πως κατέληξε να γίνει αυτό που είναι. Το 2001 όλα αυτά τα ερωτήματα απαντήθηκαν.

 

Το 2001 δεν ήταν και τόσα ρόδινα τα πράγματα για την Αμερικάνικη βιομηχανία κόμικς: Οι πωλήσεις ήταν χαμηλές και ο κόσμος φευγάτος, απόρρεια όλων των λάθων χειρισμών που είχαν κάνει οι εταιρίες την προηγούμενη δεκαετιά, των φτωχών σεναρίων και της υπέρμετρης υπερβολής. Λογικό ήταν ένα θέμα όπως αυτό της αποκάλυψης στοιχείων ενός από τους σημαντικότερους χαρακτήρες της Marvel να θεωρείται ως μη μου άπτου από αρκετούς δημιουργούς και συντάκτες, φοβούμενοι την απομυθοποίηση του χαρακτήρα. Τελικά αποδείχτηκε πως όλα ήταν θέμα προσέγγισης και σωστού συγχρονισμού...

Το Wolverine: Origin ήλθε την κατάλληλη στιγμή: Ο - τότε - εκδότης της Marvel, Bill Jemas, προωθούσε την πιο ενήλικη αισθητική και προσέγιση στο σενάριο στους τίτλους της εταιρίας, μόλις είχε διορίσει ως διευθυντή σύνταξης τον σχεδιαστή και συντάκτη της σειράς τίτλων Marvel Knights, Joe Quesada, και έψαχνε για ιδέες που θα άξιζε να πραγματοποιηθούν. Δικιά του και του Paul Jenkins (ο σεναριογράφος που ανέλαβε το έργο τελικά) ήταν και η ιδέα να πουνε επιτέλους την ιστορία του Wolverine, αν και πρώτα έπρεπε να υπερνικήσει τις προκαταλήψεις των συνεργατών του για αυτό το θέμα. Το αποτέλεσμα άξιζε τον κόπο.

 

Θα πρότεινα αυτόν τον τίτλο σε όλους, ανεξαρτήτου προτιμήσεων, καθώς η ιστορία δεν πραγματεύεται τις περιπέτειες του χαρακτήρα με τα μεγάλα αδαμάντινα νύχια και την κίτρινη αμφίεση, αλλά για τον χαρακτήρα πίσω από αυτόν και του πως έφτασε εκεί. Η ανατροφή του Wolverine κρύβει όλα τα στοιχεία ενός λογοτεχνικού δράματος, με σχεδίαση και χρωματισμό που παρόλο που χρησιμοποιεί την τεχνολογία, δίνει την αίσθηση της επιχρωματισμένης γκραβούρας. Προσθέστε και τα εικονακλαστικα εξώφυλλα του Joe Quesasa που στην Ελληνική έκδοση πιάνουν μεγαλύτερο εύρος της σελίδας, και έχετε μια έκδοση που είναι ικανή να ικανοποιήσει σε πολλά επίπεδα.

Η Ελληνική έκδοση κερδίζει στα σημεία το Αμερικάνικο Trade. Ανάγλυφο εξώφυλλο, καλύτερο χαρτί και εκτύπωση, μια σελίδα με προσχέδια, και τα αυθεντικά εξώφυλλα καλύπτουν μεγαλύτερη επιφάνεια της σελίδα. Η τιμή θα μπορούσε να ήταν χαμηλότερη φυσικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το έχω διαβάσει! Εξαιρετική ιστορία τόσο για τους φαν του χαρακτήρα όσο και για εκείνους που απλώς επιθυμούν να διαβάσουν ένα καλό κόμικ. Επενδύστε άφοβα! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28467
  • Reputation:   190043
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:)

 

Το έχω διαβάσει! Δεν μου άρεσε :) μου φάνηκε πολύ διεκπεραιωτική ιστορία. είχε ανατροπές κ.ο.κ. είχε δομή είχε ρυθμό είχε συναίσθημα, αλλά νομίζω ότι δεν είχε ψυχή. Κάτι σαν τις επαγγελματικές νίκες στο ποδόσφαιρο :) Πιθανότατα να μπορούσε να είχε γραφτεί για τον οποιονδήποτε και όχι απαραίτητα για τον Wolverine.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

:)

 

Το έχω διαβάσει! Δεν μου άρεσε :) μου φάνηκε πολύ διεκπεραιωτική ιστορία. είχε ανατροπές κ.ο.κ. είχε δομή είχε ρυθμό είχε συναίσθημα, αλλά νομίζω ότι δεν είχε ψυχή. Κάτι σαν τις επαγγελματικές νίκες στο ποδόσφαιρο :) Πιθανότατα να μπορούσε να είχε γραφτεί για τον οποιονδήποτε και όχι απαραίτητα για τον Wolverine.

 

:cheers5:

 

 

Αυτό ακριβώς εννοώ, βλέποντας το, όμως, από μια πιο "θετική" οπτική γωνία. Έδωσαν απαντήσεις σε κάποια σημαντικά κομμάτια της καταγωγής του ήρωα πριν την περιλάβει το Hollywood και της αλλάξει τα φώτα και ταυτόχρονα δημιούργησαν μια ιστορία που θα μπορούσε να απολαύσει και ένας αναγνώστης που γνώρισε τον χαρακτήρα από το κινηματογράφο ή που τέλος πάντων γούσταρε τον Wolverine ως φιγούρα αλλά δεν είχε ούτε το χρόνο ούτε και τη διάθεση να καλύψει 20 χρόνια continuity (προσωπικά λατρεύω το continuity στα κόμικς αλλά κατανοώ και όλα τα επιχειρήματα εκείνων που το μισούν). Και επειδή παρακολούθησα την πορεία του χαρακτήρα για πολλά χρόνια, αυτό το εντελώς θολό παρελθόν του Logan που άλλαζε ανάλογα με τις ανάγκες της αφήγησης κάπου με κούρασε. Ναι, μεν, προσέδιδε μια γοητεία στο χαρακτήρα αλλά ένιωθα πως έπειτα από τόσα χρόνια κάποια πράγματα έπρεπε να μπουν σε μια σειρά. Και επειδή είναι ένας από τους πιο "exploited" χαρακτήρες της Marvel ήταν θέμα χρόνου να γίνει κάποια βλακεία. Οπότε φίλε Νίκο, πάλι καλά που βγήκε όπως βγήκε το συγκεκριμένο limited series. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ένα limited series που το βρήκα και γώ αρκετά ενδιαφέρον. Δεν είναι και το καλύτερο κόμικ που γράφτηκε ποτέ, αλλά το βρήκα αξιοπρεπές και τίμιο για το θέμα που πραγματεύτικε. Απέφυγε τις υπερβολές και νομίζω πως για ένα τόσο σημαντικό χαρακτήρα του MU στάθηκε πολύ καλύτερα απο όσο το περίμενα.

 

Η τεχνική του χρώματος πάνω στα μαλύβια και χωρίς την ύπαρξη μελανώματος βγάζει αυτή την ατμόσφαιρα που χρειάζεται το κόμικ αυτό. Την ίδια τεχνική ο Kubert την είχε χρησιμοποιήσει και στο 1602.

 

Τωρα για την σύγκρηση με το ξένο, όταν με μισά λεφτά που κάνει το Ελληνικό αγοράζεις το ξένο Hard Cover, δεν χρειάζεται να το κουβεντιάζουμε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

μου φάνηκε πολύ διεκπεραιωτική ιστορία.

 

Νομίζω η πρόταση αυτή το χαρακτηρίζει στο ακέραιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26429
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ενα από τα σημαντικά πιστεύω στοιχεία του χαρακτήρα του Wolverine και βασικό στοιχείο της "γοητείας" που ασκούσε για δεκαετίες στους αναγνώστες ήταν το άγνωστο (ακόμα και στον ίδιο) και θολό παρελθόν του. Γι' αυτό και δεν διάβασα (ούτε σκοπεύω) τη συγκεκριμένη σειρά. Προτιμώ να μην ξέρω λεπτομέρειες για τα παιδικά - εφηβικά - κλπ χρόνια του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Προτιμώ να μην ξέρω λεπτομέρειες για τα παιδικά - εφηβικά - κλπ χρόνια του.

 

Ένα πράμα σαν τους πρώην εραστές της γυναίκας σου. Δε χρειάζεται να ξέρεις πολλά-πολλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ένα πράμα σαν τους πρώην εραστές της γυναίκας σου. Δε χρειάζεται να ξέρεις πολλά-πολλά.

:best::lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήθελα να το τσεκάρω καιρό τώρα, αλλά που. Ακόμα βρίσκεται στα ύψη (23.90€ και η φθηνότερη έκπτωση είναι στην Πολιτεία στο πιο λογικό 17.92€). Έτσι όταν μου έπεσε επιτέλους στα χέρια το αμερικάνικο tpb δανεικό πήρα να το διαβάσω δίχως δεύτερη σκέψη. Και ναι... είναι απίστευτο και προσωπικά ΜΑΚΡΑΝ ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει με Wolverine! Μετά βάζω X-Force με X-23 κλπ. Ούτε το Wolverine του Miller μου είχε αρέσει, μου είχε φανεί τελείως βαρετό και καθόλου μα καθόλου "Wolverine", ενώ μετά το Origin, μου βγάζει περισσότερο νόημα και θα το ξαναδιαβάσω.

 

Αυτό όμως...ναι, τα είχε όλα. Ανατροπές, ατμόσφαιρα, απρόσμενες εξελίξεις. Τα έσπασε. Θα μπορούσε χαλαρά να λέγεται "Ο Βίος Και Η Πολιτεία Του Wolverine". :D

 

Τώρα, το μόνο που μένει, είναι να κατεβεί η τιμή του γιατί όντως μιλάμε για πολύ καλή βιβλιοδεσία... Για να δούμε...

 

 

10'/10 απ'εμέ και must read από Wolverine! Rose! :hug2:

 

 

:crying:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12956
  • Reputation:   94807
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4642 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το διάβασα κι εγώ εχθές το Wolverine - Origin και το βρήκα πάρα πολύ καλό κι ευχάριστο ανάγνωσμα...!

 

Η υπόθεση ήταν πολύ έξυπνη κι ατμοσφαιρική με μία-δύο ανατροπές κατ'εμέ...

 

 

...νόμιζα στην αρχή ότι ο Wolverine ήταν ο "σκύλος",μιας και ήταν ένας Logan καθώς επίσης δεν περίμενα να αφήσει ο Wolverine τον Smitty να κερδίσει στο κλουβί...!

 

 

Το δε σχέδιο ήταν πολύ όμορφο,που σε μερικά καρέ έμοιαζε με πίνακα ζωγραφικής (που ίσως να με κούρασε λίγο)...!

 

Σε γενικές γραμμές έμεινα αρκετά ικανοποιημένος,μιας και εμένα προσωπικά μου αρέσει να μαθαίνω για την ζωή των ηρώων πριν φορέσουν την μάσκα και το κολλάν...! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Toυλάχιστον μάθαμε γιατί γουστάρει τόσο τις κοκκινομάλλες! :P

 

Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα καλύτερο αλλά μένει στην συλλογή για λόγους αναμνήσεων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12956
  • Reputation:   94807
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4642 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Toυλάχιστον μάθαμε γιατί γουστάρει τόσο τις κοκκινομάλλες! :P

 

Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα καλύτερο αλλά μένει στην συλλογή για λόγους αναμνήσεων.

 

Το κακό με αυτό το παιδί δεν είναι ότι του αρέσουν οι κοκκινομάλλες,το κακό είναι ότι...

 

 

...όσες ερωτεύεται και δεν ανταποκρίνονται,τις σκοτώνει (έστω και καταλάθος)...! :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χαχααχαχααχ

Το κακό με αυτό το παιδί δεν είναι ότι του αρέσουν οι κοκκινομάλλες,το κακό είναι ότι...

 

 

...όσες ερωτεύεται και δεν ανταποκρίνονται,τις σκοτώνει (έστω και καταλάθος)...! :lol:

 

 

 

Χχχαχχαχαχααχαχαχ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μια που ανακοινώσανε πως θα βγάλουν συνέχεια της σειράς και μια που ανακοινωθήκανε τα ονόματα των δημιουργών. Ο Kieron Gillen λοιπόν θα αναλάβει το σενάριο ενώ το σχέδιο θα το κάνει ο αδερφός του Andy Kubert, ο Adam!

 

Ο Gillen δίνει και μια συνέντευξη στο CBR όπου μεταξύ άλλων λέει πως η σειρά θα δείχνει πως επιστρέφει ο Wolverine στο πολιτισμό μετά το τέλος της πρώτης σειράς, καθώς και πως θα πρωταγωνιστεί και ο Mr. Sinister πριν γίνει αυτός που είναι.

 

Γενικά στην συνέντευξη λέει κάποια πράγματα που με κάνουν να προσμένω με αγωνία, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν το θεωρώ συγγραφέα αντάξιο για ένα τέτοιο έργο. Δείχνει να έχει καλές ιδέες, αλλά μπορεί να τις μετουσιώσει σε ένα μνημειώδης έργο ή θα μπερδέψει τα μπούτια του; Θα δείξει.

 

Υ.Γ. Ένα είναι σίγουρο: Αν η Anubis δεν βαρέσει διάλυση στο επόμενο διάστημα και καταφέρει να ανακάμψει, θεωρώ πως μέσα στην επόμενη πενταετία θα το βγάλει και στα Ελληνικά.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ωχ το μάτι μου! :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Με αφορμή την κυκλοφορία του sequel, ξανάπιασα το Origin.

 

Τελείως διαφορετικό από ότι άλλο έχει βγάλει η Marvel, ο Jenkins χτίζει μεθοδικά την ιστορία, επικεντρώνεται στην ατμόσφαιρα της εποχής και στο δράμα των πρωταγωνιστών και καταφέρνει να μας παραδώσει μια ιστορία με ανατροπές ως το τέλος. Νομίζω ότι έκανε εξαιρετική δουλειά με την εξέλιξη του Wolverine.

 

Το σχέδιο του Kubert πολύ όμορφο, θεωρώ ότι αποτυπώνει σωστά την εποχή. Στο μοναδικό σημείο που με πείραξε ήταν πριν το τέλος του chapter 2. Σε εκείνη την σύντομη μάχη θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει καλύτερα τα καρέ του για να χτίσει την αποκάλυψη.

 

Έχω εμπιστοσύνη στο δίδυμο Gillen/Kubert πως θα δημιουργήσει κάτι που θα στέκεται επί ίσοις οροις δίπλα στο Origin. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως θα είναι καλύτερο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ενημερωτικά, κυκλοφόρησε σήμερα το σίκουελ στο Αμέρικα (0day Τρίτη αντί για Τετάρτη λόγω Χριστουγέννων).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2121
  • Reputation:   20675
  • Achievement Points:  2156
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Well... το διαβασα χθες βραδυ, και θελω να γραψω πολλά, αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα ξεχασω αρκετα απο αυτα. Παμε και βλεπουμε.
 
Απο τους προλαλησαντες, συμφωνω με germ+glacier star.
 
Aς τα πιασουμε απ την αρχη. 1) Ηταν εμφανης η προσπαθεια των συγγραφεων να γεμισουν με καταθλιπτικο τονο καθε σημειο του χαρτιου. Όλα απαισιοδοξα, και να τονιζεται συνεχως αυτο, μελάνια σκουρα, ακόμα και στις ευχάριστες σκηνες παντα υπηρχε μια υποσημειωση οτι "παρ ολα αυτα, εδω ολα πανε σκατα-κατι λειπει" . Ενταξει παιδες, το καταλαβαμε, ο Wolverine ηταν τραγικη φυσιογνωμια, αλλα δε χρειαζεται να υποθάλπτουμε ακομα και τα ελαχιστα ομορφα.
 
Εμενα δε μου αρεσει αυτο το στυλ. Προτιμω ο αλλος να μου το δινει αυτο το μελαγχολικο-καταθλιπτικο συναισθημα να το βιωσω απο μονος μου, δε χρειαζομαι τα καθε τρεις και λιγο απαισιοδοξα λογια του για να μου το περασει. Το βρισκω φτηνο. Οπως ειπαν και οι κυριοι   No no drama no no no no drama :P
 
2) δε χωνεψα το

πως εγινε Wolverine τελικα το πλουσιοπαιδο, που εμφανισιακα καμια σχεση δεν ειχε με τον τυπο προς το τελος του κομικ, σε αντιθεση με τους 2 Λογκαν (πατηρ και υιο) που πραγματι θυμιζαν απολυτα αυτο που εμεις εχουμε στο μυαλο ως εικονα του Wolverine. Μα τι εμφανισιακη μεταλλαξη ηταν αυτη, εκει στον Καναδα ... ημαρτον.


 
3) επισης σε πολλα σημεια , η σχεδιακη και χρωματικη απεικονιση που εχουν αποδωσει, με δυσκολεψε στο να καταλαβω τις λεπτομερειες που ηθελα. Καπου νομιζω οτι εχασαν το μπουσουλα, καπου το παρακαναν, καπου αλλου επρεπε να το αποδωσουν καλυτερα, οπως εκει που ανεφερε πιο πανω σωστα ο Σκοτεινουλης (σημειο σκοτωμών-μεταμόρφωσης).
 
4) Σεναριακα, παμε σ αυτο που ειπε και ο germ. "επαγγελματικη" ιστορια. Και ξεκινας να διαβαζεις το κομικ, και παντα υπαρχει ενας διθυραμβικος προλογος, που λες εδω θα διαβασω κατι πολυ σπουδαιο. Μαλλον δε θα ξανα διαβασω προλογο, πριν τελειωσω την ιστορια, εχει αρχισει να με κουραζει αυτο το "πρεπει να γλειψω την εκδοση μου στον προλογο, αλλιως δεν παμε πουθενα". Τελος παντων παμε στην ουσια, σα σεναριο, δεν εθελξε με τις εμπνευσεις του, αρκετα προβλεψιμο απ τη μεταμορφωση και μετα, ειδικα στο τελος του.
Επισης, κατ εμε, το σπουδαιοτερο ειναι οτι μου εχει αφησει πολλά κενά-τρυπες. Και αν ενα origin μου αφηνει τρυπες, τότε απο που θα περιμενω τις απαντησεις? Για παραδειγμα μερικες απο αυτες

 

- τι διαολο τελικα εγινε με τον μεγαλυτερο αδερφο του και πεθανε νωρις. μηπως ειχε την ιδια καταρα και τον σκοτωσανε?
- η μανα του τι επαιζε με τις γρατζουνιες στο πλαι, και τον Λογκαν πατηρ? αυτοβασανιζοταν? τα ειχε με εκεινον? Εκαναν το παιδι μαζι? ηξερε τα παντα?
- ο παππους φαινοταν απ τη συμπεριφορα του μετα τη μεταμορφωση οτι κατι ηξερε, αλλα εμεινα με την απορια τι...

-τι απεγινε ο "σκυλος" ? δηλαδη δεν τον σκοτωσε? :hit:

 

 

και άλλα τα οποια σιγουρα τωρα ξεχναω
 
και να μην ξεχασω και τις τοσες σεναριακες ευκολιες.

 

- ξαφνικα ο παππους θυμηθηκε τον εγγονο και τον επιασαν οι γλυκες, και φυσικα ο "σκυλος" ηταν ακομη εκει μαζι του , και τον εστειλε να παει να τον βρει "με περισσια ευκολια" ?

 

-σκοτωνει ο υπηρετης (που κατ επαναληψη σου δημιουργει μπελαδες) το σκυλακι του παιδιου σου, την εποχη εκεινη, και η τιμωρια του ειναι να τον διωξεις απλα? seriously?
- στο καρέ που ο παππους ειναι ημιθανης στο κρεβατι και ζηταει απ τον "σκυλο" να ψαξει τον εγγονο, πως εχουν καταφερει να θυμιζει πλεον ο "σκυλος" περισσοτερο τον κυριο Χαουλετ, και το αντιθετο, ο wolverine πια να θυμιζει περισσοτερο τον κυριο Λογκαν? Δηλαδη τι συνεβη τελος παντων με αυτα τα παιδια, με ποιον τα έκανε αυτη η μπιπ η μανα?? :thinking:

 

 

 
Αυτα πανω κατω, περιμενα κατι καλυτερο-επικέστερο οσον αφορα εναν χαρακτηρα τοσο σημαντικο και προβεβλημενο. Μαλλον ειχαν ζορια εκεινη την εποχη στη Marvel και "εσφαξαν" ενα origin στο βωμο του κερδους φυσικα.

 

Μετρια δουλεια. 4/10 απο μενα, αν δε διαβασετε την προελευση του wolverine, δε θα χασετε και τιποτα. Σας την λεω εγω μεσα σε μια φραση με pm και γλιτωνετε κοπο και λεφτα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to WOLVERINE - ORIGIN
  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διάβασα το Origin I που έχει μεταφραστεί και το Origin II σε αυτή την έκδοση: Wolverine Origin Collection. Για μένα ο μύθος του Wolverine πάταγε κατά πολύ σε αυτό ακριβώς που αναιρεί το κόμικ, το μυστήριο του παρελθόντος του. Δεν θυμάται τι του συνέβη και αυτό τον κάνει πιο ενδιαφέροντα και μυστήριο τρένο, κάτι που συμβαίνει και θα συμβαίνει όταν ο δέκτης (αναγνώστης, θεατής κλπ) μπαίνει στην διαδικασία να κάνει τις δικές του εικασίες και υποθέσεις. Έτσι χτίζεται ο μύθος του χαρακτήρα. Τώρα ότι για να βγουν κάμποσα ακόμα λεφτάκια έπρεπε να "εξερευνηθεί" και αυτό το κομμάτι ήταν κάτι που με έβαλε σε αρνητικό κλίμα πριν το διαβάσω. Ναι οκ, τώρα ξέρουμε ότι και του Γούλβεριν το παρελθόν ήταν γεμάτο σαπίλα, φοβερό. Λες και θα ήταν αλλιώς. Ας μην παρεξηγηθώ, δεν βάλω κατά όλων των origin ιστοριών. 

 

Τελικά έτσι ήταν. Και τα δύο Origin ήταν μια διαδικαστική αφήγηση για να κλείσει και αυτή η τρύπα, δεν προσέφεραν κάτι έξτρα στον χαρακτήρα πέρα από ίσως λίγη παραπάνω εμπάθεια γι'αυτά που πέρασε τότε. Αλλά όχι αρκετή για να δικαιολογήσει την δημιουργία όχι μίας αλλά δύο limited σειρών. Τα αδέρφια Kubert αναλαμβάνουν το σχέδιο (ο Andy κλάσεις ανώτερος προσωπικά, με το που άνοιξα την πρώτη σελίδα του Origin II ένιωσα σαν σφαλιάρα την διαφορά). Γενικά το δεύτερο μέρος μπορώ να πω ότι πιο πολύ κακό κάνει στον ήρωα και τον ρίχνει παρά το αντίθετο (με το τσίρκο κλπ). Η συγκεκριμένη collected έκδοση πάντως είχε μπόλικα καλούδια (συνεντεύξεις, μολύβια κλπ) τα οποία προφανώς και δεν έκατσα να διαβάσω. :lol:

 

Βέβαια, εγώ που θεωρώ όλα τα super-hero αρκετά απλά για μερικές ευχάριστες ώρες ανά κόμικ και τίποτα άλλο, ήταν αρκετό. :) 

 

Spoiler

Τα νύχια του γούλβεριν στο origin II φαίνονται να είναι μεταλλικά αντί για κοκκάλινα. Έχασα κάτι ή απλά λάθος των σχεδιαστών; Ξέρω ότι έγιναν μεταλλικά μετά το πείραμα με το αδαμάντιο αλλά δεν έδειξε κάτι στο ενδιάμεσο. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5987
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

τo πρώτο μου είχε φανεί ενδιαφέρον. το δεύτερο δεν μου άρεσε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to WOLVERINE: ORIGIN

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.