Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό είναι το τελευταίο κόμικ που αγοράσατε ?


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

3 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Αγορές Δεκεμβρίου (και τελευταίες για το '22) :)

 

rad.thumb.png.eea8e0d35d89fe1ad4273b2e1be2d187.png

 

Την τίμησα τη radnet, δεν έχετε παράπονο ;)

 

 

Για την ακρίβεια πήρα και αυτά, τα οποία τα είχα βέβαια, αλλά ήθελα να τα'χω και μια 2η φορά σ'αυτή την έκδοση:

 

ll1.thumb.png.927e91de2deaacd715c89f271e20992e.png

 

 

Και ιδού τα διπλά μου τεύχη :mafia:

 

ll3.thumb.png.86543371c1cda3c13e0c08b5c9654325.png

 

Αν παρατηρήσατε ο Μεγάλος Δούκας μού ήρθε σε παλιότερη έκδοση απ'ότι τον είχα, παρότι τα τεύχη θεωρητικά  είναι καινούρια (τα πήρα από comicstrip, κατάστημα που πουλάει μόνο καινούρια).

Πιθανολογώ ότι είναι τεύχος από επιστροφή που έγινε από κάποιο περίπτερο ή ψιλικατζίδικο.

Φαίνεται κι από πίσω που έχει πολλές τιμές τη μία πάνω στην άλλη, αλλά κι απ'τη ράχη που έχει ξεθωριάσει (λογικά ήταν σ'εξωτερικό χώρο για πολύ καιρό και το χτυπούσε ήλιος).

Ο Τζος Τζέημον είναι λίγο χτυπημένος στη γωνία, οπότε πιθανό να είναι κι αυτός από επιστροφή.

 

Κι αν αναρωτιέστε γιατί τα πήρα 2 φορές, είναι επειδή θέλω να'χω ένα "κολλαριστό" αντίτυπο για τη συλλογή κι ένα για διάβασμα.

Επίσης ήθελα να τα έχω σ'αυτή την έκδοση γιατί κάποια απ'αυτά είναι ανώτερα σε σχέση με τις άλλες εκδόσεις.

Ειδικά ο Τζος Τζέημον και ο Μεγάλος Δούκας. Στην έκδοση Έθνους έχουν σοβαρά θέματα επιμέλειας, ενώ το 20ο Σύνταγμα και ο Θησαυρός έχουν υποδεέστερα χρώματα στην Έθνους (παρότι τυπωμένα σε γυαλιστερό χαρτί).

Το Κοράκι έχει κι αυτό κάτι θεματάκια στην Έθνους (όπως και στη σκληρόδετη). Ακόμα κι αυτό στα σημεία το προτιμώ στην παλιά έκδοση.

 

:beersanta:

 

Aγαπαμε τη σαγρε εκδοση. Αλλωστε εχω κανει ενα θρυλικο γκαλοπ μεταξυ σαγρε και γυαλιστερης εκδοσης, με πολυ αμφιρροπα αποτελεσματα (κοινως, δυσκολα εβγαζα ακρη :P )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Πολύ όμορφες αγορές @ Laz33 ! Μου αρέσει που έχεις ποικιλία στα γούστα σου( και υπερηρωικά και BD και Disney). :beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32935
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αγορές Ιανουαρίου και πρώτες του '23 :)

 

jan23.thumb.png.f307c290232a8add809fd86c8299fec9.png

 

Το 1ο Ερίκ Καστέλ, δοκιμαστικά να δω αν μ'αρέσει.

Με άφησε ικανοποιημένο, οπότε θα πάρω και τα επόμενα σιγά-σιγά :)

Δύο τόμους Καρλ Μπαρκς.

Για έναν πήγαινα, αλλά επειδή δεν πήρα κάποιο υπερηρωικό της radnet αυτό το μήνα, είπα να πάρω κι έναν δεύτερο (ήθελα βασικά την Παλιά Καλιφόρνια, αλλά δεν τη βρήκα και πήρα τον τόμο με τον Χρυσοκούκη) :cool:

Το νέο Λούκυ Λουκ φυσικά.

Τέλος, την επανέκδοση Ναός του Ήλιου, μιας και η 1η έκδοση που έχω δεν έχει πολύ ζωηρά χρώματα.

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1798 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

image.thumb.png.fcbdd52f975e226098d6a2a1fd09a30a.pngimage.thumb.png.18b647049309a8d6ad0e6fb49966d1cf.pngimage.thumb.png.de1aef085028145f47fd3ca68a06cb9f.png

 

Αυτά αγόρασα πριν μερικές μέρες, συν το ''Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ'' του Αρκά και το ''SPIDERMAN Η ΖΩΗ ΜΟΥ'' και επίσης το ''Κριτικό Κείμενο NESTLE & ALAND Καινή Διαθήκη'' γενικά μαζί με τα κόμικς το έριξα και στο θρησκειολογικό κομμάτι μιας και ασχολούμαι πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

@ Laz33 , @ spiderman , πολύ συμπαθητικές οι αγορές και των δύο σας! Ελπίζω να τα ευχαριστηθείτε!:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1798 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

image.thumb.png.ef99e25a9c30e1d4fb77a1b9dac8d738.png

Οι σημερινές μου αγορές...

Ο Τσίτσος η γάτα που μιλούσε πολύ, έχει δικό του σάιτ https://www.tsitsosthecat.gr/ και ασχολείται με τις γάτες[ταίζει 120!!!], και με έβαλε σε σκέψη να γράψω μία νουβέλα με τον δικό μου γάτο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

@ spiderman , πολύ όμορφες οι αγορές σου, αν και πιστεύω πως θα εκτιμηθούν περισσότερο από έναν αναγνώστη, ο οποίος προτιμά τα βιβλία από τα κόμικς.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32935
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αγορές Φεβρουαρίου-Μαρτίου :)

 

.thumb.png.59497cb302c4928a222f66bb90dc62ea.png

 

2.thumb.png.fb65ba22ce893aaaf11a90b6f38f5908.png

 

Φουλ ντίσνεϊ αυτό το δίμηνο.

 

Στην πάνω φωτογραφία:

Έξι τόμοι Βιβλιοθήκης Disney απ'την πρώτη 16αδα.

Πήγαινα υποτίθεται μόνο για την "Παλιά Καλιφόρνια" και το "Χρυσό Γίγα" και κατέληξα με άλλους 4 τόμους μιας και τους βρήκα σε πολύ καλή κατάσταση.

Συν δύο τόμοι Σκάρπα (οι πρώτοι μου) να δω αν μ'αρέσουν.

Οι περισσότερες αγορές έγιναν από metabook και κάποιες από Μαγικό Κόσμο.

Πλέον μου λείπουν 3 τόμοι για να συμπληρώσω τους 16 της δεκαετίας του '50 :)

 

Στην κάτω φωτογραφία:

Επτά τεύχη του ΚΟΜΙΞ.

Για αρχή πήρα τα τεύχη #110 και #196 που περιέχουν τις ιστορίες του Ρόσα που έχουν απαγορευτεί ("Ο μεγιστάνας της Καλισότα" και "Όνειρο μιας ζωής" αντίστοιχα) για να μη δυσκολευτω να τα βρω στο μέλλον. 

Τελικά προέκυψαν άλλα πέντε τεύχη που περιέχουν ιστορίες που μ'ενδιαφέρει να διαβάσω ή έχω διαβάσει και μου άρεσαν και ήθελα να τις έχω και σε έντυπη μορφή, όπως πχ "Το ωκεάνειο θησαυροφυλάκιο" (τεύχος #113) και "Οι φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης" (τεύχος #114).

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με γειά και καλοδιάβαστα Laz33, πολύ καλές επιλογές!

''Οι φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης'' είναι άνετα μέσα στις 10 αγαπημένες μου Disney ιστορίες!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Θα συμφωνήσω Laz με τον αγαπητό @ Guts ( παρεμπιπτόντως, πού είχες χαθεί τόσον καιρό;) στο ότι "Οι φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης", είναι από τις κορυφαίες του Ρόσα, καθώς έχει αυτό το περιπετειώδες στυλ, αντίστοιχο με αυτό του Μπαρκς και σε συνδυασμό με το λεπτομερές σχέδιο του σπουδαίου επιγόνου... Απλά πανδαισία! Πάντως, όλα όσα πήρες είναι τρομερές περιπέτειες από το πενάκι( και τη γραφομηχανή σε αρκετές περιπτώσεις), των μεγάλων δασκάλων! Αλλά, αλλά, αλλά βρε Laz, πλάκωσε τόσο Disney δίχως καθόλου το ποντικοσύμπαν του Μίκυ- Σίτυ; Κι εγώ λατρεύω τους Ντακ, αλλά άμα δεν διαβάσεις τις καλές ιστορίες του Μίκυ από τον Σκάρπα( "Η διάσταση Δ", "Το διπλό μυστήριο του Μαύρου Φαντάσματος", "Το μυστήριο του Ταπιόκα ΣΤ", "Το περιδέραιο των Τσιρικάουα", "Η αιώνια φλόγα της Καλχόα", "Τα έλατα των  Ιμαλαΐων"), για εμένα, έχεις σχηματίσει μια ελλειπή εικόνα για το έργο του Σκάρπα, καθώς έχεις  δει μόνο τη μία όψη του( αυτή των Ντακ). Κατά τα λοιπά, υπέροχες αγορές!:pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  585
  • Reputation:   4200
  • Achievement Points:  628
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μόλις αγόρασα από metabook το V for Vendetta και αναμένεται:mafia::mafia:

 

@ Laz33  εγώ ακολούθησα την τακτική σου στις ιστορίες που δεν είχα από τους τόμους του Ντον Ρόσα, πήρα τα αντίστοιχα Κόμιξ και μια χαρά. Για μας που δεν έχει μπει σε όλα το μικρόβιο της συλλογής αλλά βλέπουμε τι μας αρέσει και προχωράμε ανάλογα, παίρνοντάς τις ιστορίες από όπου μπορέσουμε να τις βρούμε, είναι μια χαρά. Οι φύλακες είναι όντως τόσο, μα τόσο ωραία ιστορία. Νιώθω πολλές φορές ότι όταν μιλάμε για Ρόσα κυρίως βλέπουμε επιστροφές των Ντακ στις παλιές τους περιπέτειες και ξεχνάμε κάποιες αυτοτελείς ιστορίες που αξιοποιώντας αυτά που έβαζε ο Μπαρκς (ατάκτως εριμμένα πολλές φορές αφού δε σκόπευε να έχει τόσο συνέπεια στο σύμπαν του), δίνουν τόσο ωραίες πλευρές. Και τώρα θυμήθηκα και την 'Πρώτη εφεύρεση' με το πώς δημιουργήθηκε ο Γλόμπος και θα τη ξαναδιαβάσω γυρνώντας από τη δουλειά.:blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14 hours ago, Θοδωρής Καραπάνος said:

Θα συμφωνήσω Laz με τον αγαπητό @ Guts ( παρεμπιπτόντως, πού είχες χαθεί τόσον καιρό;)

 

Γειά σου φίλτατε Θοδωρή. Μπαίνω καθημερινά στο φορουμ και διαβάζω σχεδόν τα πάντα απο σχόλια και ενημερώσεις για νέες εκδόσεις.

Απλά τον τελευταίο καιρό το έχω ρίξει στην ανάγνωση βιβλίων περισσότερο, στα οποία διαθέτω πολύ απ'τον ελεύθερο χρόνο μου και σε συνδυασμό με την πρωινή δουλειά

είμαι μόνιμα λίγο κουρασμένος-ζαλισμένος και δεν συμμετέχω στις όμορφες συζητήσεις σας.

 

Θα επανέλθω όμως στον κόσμο των κόμικς σύντομα.

Με την πρώτη ευκαιρία θέλω να αγοράσω το νέο Batman:Three Jokers που κυκλοφόρησε πρόσφατα απο Οξύ και περιμένω πως και πως να διαβάσω το πρώτο μου

Λάργκο ξεκινώντας απ' τον τόμο που θα κυκλοφορήσει την άλλη βδομάδα. :beer:

 

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32935
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 29/3/2023 στο 10:44 ΜΜ, Guts είπε:

Με γειά και καλοδιάβαστα Laz33, πολύ καλές επιλογές!

''Οι φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης'' είναι άνετα μέσα στις 10 αγαπημένες μου Disney ιστορίες!:beer:

 

Πολύ καλή όντως.

Τη διάβασα σήμερα για πρώτη φορά σε έντυπη μορφή.

Πολύ ωραίο και το σχέδιο, όπως και τα χρώματα.

Άνετα στις 5 καλύτερες ιστορίες του Ρόσα και μέσα στις 20-30 καλύτερες ιστορίες disney :)

Κρίμα όμως που σε δύο σημεία έχουν γίνει μεταφραστικά λάθη στο ΚΟΜΙΞ που σε σκαλωνουν προς στιγμήν.

Στη σελίδα 10 ο βιβλιοθηκάριος λέει ότι η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας καταστράφηκε το 649 π.Χ.

Προηγουμένως όμως (σελ.7) αναφέρεται ότι η Αλεξάνδρεια χτίστηκε τον 4ο αιώνα π.Χ.

Και λες πως γίνεται αυτό;

Η Βιβλιοθήκη προϋπήρχε της πόλης; :confuse:

Ψάχνοντας το πρωτότυπο διαπίστωσα ότι στη σελίδα 10 γράφει μ.Χ. (Α.D.) και μάλιστα 640 μ.Χ. και όχι 649.

Το δεύτερο λάθος είναι στη σελίδα 17 όπου ο μοναχός λέει ότι στη μονή κάποτε υπήρχαν 10.000 περγαμηνές.

Το σωστό είναι 100.000 περγαμηνές.

Φαίνεται εξάλλου και στην επόμενη σελίδα που λέει ότι οι περγαμηνές αντιγραφηκαν σε 10.000 βιβλία (καθώς κάθε βιβλίο χωρούσε 10 περγαμηνές).

Ξέρουμε αλήθεια αν στην έκδοση Καθημερινής (ΚΟΜΙΞ #27 Β'Περιόδου) διορθώθηκαν αυτά τα σημεία; :)

 

Btw @ Guts καιρό έχεις να ανεβάσεις τις αγορές σου.

Περιμένω να δω ποια Λούκυ Λουκ αγόρασες.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9852
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3081 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

8 hours ago, Laz33 said:

Ξέρουμε αλήθεια αν στην έκδοση Καθημερινής (ΚΟΜΙΞ #27 Β'Περιόδου) διορθώθηκαν αυτά τα σημεία; :)

Όχι, δεν διορθώθηκαν:
photo_2023-04-03_01-20-27.thumb.jpg.62393ab62f5962cd98cb76fe688c7d54.jpgphoto_2023-04-03_01-20-30.thumb.jpg.39a8aa0848324d46207b2b6a11f8806b.jpgphoto_2023-04-03_01-20-32.thumb.jpg.b2c6dacad4b6edabaf1c0e2b49bf60d8.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32935
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κρίμα :(

 

Ευχαριστώ @ jimakoszs97

Δεν χρειάζεται επομένως να ψάξω το τεύχος της Β' περιόδου απ'τη στιγμή που έχει τα ίδια λάθη.

Απ'ό,τι βλέπω πάντως η Καθημερινή κάνει copy-paste τις μεταφράσεις του Τερζόπουλου, χωρίς καν να βλέπει αν αυτά που γράφει βγάζουν νόημα :(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ έχω την ιστορία στον τόμο της Βιβλιοθήκης Κόμιξ 03 και έχει ακριβώς την ίδια μετάφραση,οπότε μάλλον παντού έτσι θα είναι.

Απο ΛΛ έχω μείνει λίγο πίσω Laz33, δυστυχώς πήρα όλα τα άλμπουμ του Γκοσινί που υπάρχουν διαθέσιμα στα καταστήματα,

και με αγγελίες μεταχειρισμένων δεν έχω ασχοληθεί.

Περιμένω μπας και κάνει καμιά καλή ανανέωση η Λεφικ...:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ωπ, καλά που το επισήμανες αυτό @ Laz33 , αφού δεν είχε υποπέσει στην αντίληψή μου ότι στην σελίδα κρύβονται δύο, καλά καμουφλαρισμένα, αλλά τραγικά ιστορικά λάθη. Αρχικά, η Αλεξάνδρεια ποτέ δεν τέλεσε ρόλο πρωτεύουσας στη Μακεδονική Αυτοκρατορία( η οποία ξεκινά με τη μάχη της Χαιρώνειας και την ήττα Αθηναίων και Θηβαίων από τους Μακεδόνες και τερματίζεται με το θάνατο του Μεγάλου Αλεξάνδρου στη Βαβυλώνα). Η εν λόγω Αυτοκρατορία, είχε για πρωτεύουσά της την Πέλλα. Οι Πτολεμαίοι έκαναν την Αλεξάνδρεια πρωτεύουσα του βασιλείου τους, μετά την διάσπαση. Αυτό ας πούμε ότι δικαιολογείται. Αυτό που με ενόχλησε, είναι ο υπαινιγμός ότι οι Άραβες κατέστρεψαν τη βιβλιοθήκη, κάτι αναληθές, καθώς οι Άραβες έφθασαν στην πόλη ως κατακτητές περίπου επτά αιώνες μετά τους Ρωμαίους και πιο συγκεκριμένα, τον Ιούλιο Καίσαρα, ο οποίος θεωρείται κύριος υπαίτιος για την αρχική πυρκαγιά το 48( ή 47) π.Χ. Φυσικά ζημιογόνες ήταν οι ενέργειες τόσο του Πατριάρχη Θεόφιλου, όσο και των ανδρών του Χαλίφη Ομάρ, οι οποίοι ως φαίνεται, όντως χρησιμοποίησαν τα βιβλία στα λουτρά, πλην αυτών του Αριστοτέλη, όμως προσωπικά εγώ αυτό δεν το ασπάζομαι, καθώς αυτή η πληροφορία είναι πιθανότατα από Χριστιανό Ιστορικό του Μεσαίωνα, οπότε δεν γνωρίζουμε κατά πόσο μπορεί να είναι αξιόπιστη η πηγή. Επιπλέον, ας μην ξεχνάμε ότι οι Άραβες, διακρίνονταν για τη φιλομάθειά τους, ανέπτυξαν σε τεράστιο βαθμό την επιστήμη της Άλγεβρας και της Γεωματρίας( μαζί με τους Ινδούς), ενώ πολλά αρχαία κείμενα που αφορούν τα Μαθηματικά( όπως λόγου χάρη τα "Στοιχεία" του Ευκλείδη), σώζονται μέχρι σήμερα χάρη στους Άραβες αντιγραφείς. Χώρια δε, που η βιβλιοθήκη της Δαμασκού, θεωρούνταν από τις πληρέστερες και του κόσμου στο Μεσαίωνα και συναγωνιζόταν μόνο τα βυζαντινά μοναστήρια και οι βιβλιοθήκες του Βυζαντίου, οι οποίες επίσης θεωρούνταν κορυφαίες. Άρα λοιπόν, είναι τουλάχιστον ανακριβές να λέμε ότι οι Άραβες έκαναν... χαμάμ με όλα τα 100.000 χειρόγραφα της βιβλιοθήκης, καθώς στην πραγματικότητα ήδη από το 48 π.Χ. είχαν χαθεί πολλά χειρόγραφα, ενώ επαναλαμβάνω ότι δεν είναι ιστορικά εξακριβωμένο το εν λόγω περιστατικό.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32935
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εμένα πάλι ιστορικές ανακρίβειες (και δη σε ντίσνεϊ ή γενικότερα σε χιουμοριστικά κόμικς) δεν με πειράζουν τόσο.

Αυτά που με πειράζουν (ακόμα και σε χιουμοριστικά κόμικς) είναι οι σεναριακές τρύπες και το να υπάρχουν σημεία σε μια ιστορία στα οποία δεν βγαίνει εύκολα νόημα (είτε λόγω δυσνόητου αρχικού κειμένου, είτε λόγω κακής μετάφρασης) και σου χαλάνε τη ροή του διαβάσματος.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32935
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αγορές Απριλίου :)

 

image(2).thumb.png.16fea71e6346048266c20651c53de811.png

 

Απ'όλα είχε ο μπαξές αυτόν το μήνα (γαλλοβελγικά, disney κι ένα υπερηρωικό).

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 29/4/2023 στο 9:25 ΜΜ, Laz33 είπε:

Απ'όλα είχε ο μπαξές αυτόν το μήνα (γαλλοβελγικά, disney κι ένα υπερηρωικό).

Πολύ ωραία κόμικς, αν κι εκπλήσσομαι που βλέπω Ερίκ Καστέλ στη φωτογραφία. Από την κριτική σου, είχα καταλάβει ότι σου άρεσε μεν, αλλά δεν σε τρέλανε κιόλας. Οπότε, πώς κι αγόρασες τρία αλμπουμάκια;:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32935
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Πολύ ωραία κόμικς, αν κι εκπλήσσομαι που βλέπω Ερίκ Καστέλ στη φωτογραφία. Από την κριτική σου, είχα καταλάβει ότι σου άρεσε μεν, αλλά δεν σε τρέλανε κιόλας. Οπότε, πώς κι αγόρασες τρία αλμπουμάκια;:thinking:

 

Μάλλον δεν θυμάσαι καλά την κριτική μου.

Είπα ότι με άφησε ικανοποιημένο η σειρά κι ότι έχω σκοπό σιγά-σιγά να τη μαζέψω.

Δεν είναι ακριβώς στο στυλ μου τα ποδοσφαιρικά (και γενικότερα αθλητικά) κόμικς, αλλά παραδόξως όσα τεύχη διάβασα απ'τον Ερίκ τα βρήκα ευχάριστα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32935
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κόμικς Μαΐου :)

 

may2023.thumb.png.f5e626e47dab1d046b789d17dbda8624.png

 

Το Λάργκο φυσικά που περίμενα πως και πως να βγει σε αυτόνομη έκδοση, δύο ακόμα τεύχη του Καστέλ ώστε σιγά-σιγά να τα μαζέψω όλα (δεν βιάζομαι βέβαια, δεν είναι καμιά σειρά που αδημονώ να τελειώσω), ένα Κόρτο που μου έλειπε απ'αυτά με τις μικρές ιστορίες (που θεωρώ είναι αυτά που αξίζουν περισσότερο από Πρατ) και τέλος είπα να δώσω μια τελευταία ευκαιρία στον Σκάρπα παίρνοντας τον τρίτο μου τόμο (με τους δύο προηγούμενους έμεινα οριακά ικανοποιημένος, δεν θεωρώ ότι το επίπεδο των ιστοριών είναι ίδιο με αυτό του Μπαρκς, ούτε καν του Ρόσα).

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1176
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 6/4/2023 στο 5:50 ΜΜ, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Επιπλέον, ας μην ξεχνάμε ότι οι Άραβες, διακρίνονταν για τη φιλομάθειά τους, ανέπτυξαν σε τεράστιο βαθμό την επιστήμη της Άλγεβρας και της Γεωματρίας( μαζί με τους Ινδούς), ενώ πολλά αρχαία κείμενα που αφορούν τα Μαθηματικά( όπως λόγου χάρη τα "Στοιχεία" του Ευκλείδη), σώζονται μέχρι σήμερα χάρη στους Άραβες αντιγραφείς. Χώρια δε, που η βιβλιοθήκη της Δαμασκού, θεωρούνταν από τις πληρέστερες και του κόσμου στο Μεσαίωνα και συναγωνιζόταν μόνο τα βυζαντινά μοναστήρια και οι βιβλιοθήκες του Βυζαντίου, οι οποίες επίσης θεωρούνταν κορυφαίες. Άρα λοιπόν, είναι τουλάχιστον ανακριβές να λέμε ότι οι Άραβες έκαναν... χαμάμ με όλα τα 100.000 χειρόγραφα της βιβλιοθήκης, καθώς στην πραγματικότητα ήδη από το 48 π.Χ. είχαν χαθεί πολλά χειρόγραφα, ενώ επαναλαμβάνω ότι δεν είναι ιστορικά εξακριβωμένο το εν λόγω περιστατικό.

Φοβερός αετοματης ο Λαζ και μπράβο που ενημέρωσε για ιστορικά λαθη στην ιστορία! :clap2:Ούτε εμένα με πειράζει να αλλοιώνονται τα αληθινά γεγονότα σε ένα κόμικ , αλλά αντίστροφα τρελαίνομαι από τη χαρά μου αν αποδίδονται ιστορικές αλήθειες μέσα από αυτά γιατί ίσως ένα πιτσιρίκι παρακινηθεί να κάτσει να διαβάσει παραπέρα και ήδη έχει την σωστή γραμμή!
Μερικές διορθώσεις αφού τα λέμε που τα λέμε τα ιστορικά κ ο Θοδωρής ενδιαφέρθηκε να διαβάσει παραπέρα! Ο αρχαιότερος πάπυρος που έχουμε βρέθηκε στην Οξύρρυγχο της Αιγύπτου ενώ στον Ελληνα Θέων τον Αλεξανδρεύς οφείλεται η ολοκληρωμενη εκδοση των Στοιχείων που διασώθηκε και μετέπειτα μεταφράστηκε από Βυζαντινους κλπ. Δεν έκαναν και πολύ δουλίτσα οι Άραβες πάνω σαυτό.  Οσο για την ανάπτυξη της Άλγεβρας, ξεκινάμε από Βαβυλώνιους, Κινέζους, Πέρσες , Έλληνες ενω πατέρας θεωρείται ο Πέρσης Αλ Χουαρίζμι μαζί με τον δικό μας Διόφαντο. Ίσως επειδή πολλές πηγές μιλάνε για Αραβικά Μαθηματικά ή Ισλαμικά μαθηματικά να δημιουργούν αυτή την παρανόηση αλλά Βαβυλώνιοι και Πέρσες (Ιρακ/Ιραν) είναι ψηλότερα από την Αραβία.

Σε πολλές υπάρχουσες πηγές λεγονται πολλές φορές αραβικά επειδή είναι γραμμένα στα αραβικά τα κείμενα όμως αυτό είναι σφάλμα να το συνεχίζουμε σήμερα γενικεύοντας πως ήταν όλοι Άραβες. Είναι σα να λέμε για παράδειγμα λατινικά χειρόγραφα επειδή γράφτηκαν στα λατινικά αλλά αυτό όπως όλοι καταλαβαίνουμε δεν δίνει ουσιαστική ταυτότητα που ακριβώς αναπτύχθηκαν μιας και τα λατινικα λόγω Ρωμαικής αυτοκρατορίας είχαν απλωθεί σε όλη την Ευρώπη. Ορθότερο λοιπόν είναι το Ισλαμικά μαθηματικά αν θέλουμε να τα χωρέσουμε κάπως στην περίοδο και την ευρύτερη περιοχή. Όχι πως δεν έχουμε ανάπτυξη από τους Άραβες απλά τα παραδείγματα δεν ήταν ακριβή! Στο επιχείρημα που διαφωνώ όμως είναι πως επειδή θεωρείς του Άραβες φιλομαθείς, άρα δε μπορεί να το έκαναν. Με το ίδιο επειχείρημα γνώρισε σε ένα παιδί τον Γκαίτε, τον Νίτσε, τον Γκάους, τον Μαρξ, τον Μπετόβεν και όταν του πεις πως αυτή η Γερμανία έκανε παγκόσμιο πόλεμο θα σου πει δε γινεται με τετοια τεχνη και επιστήμη.  Οι Έλληνες ήταν ο πιο φιλομαθής λαός όπως λες και για τους Αραβες, δε μπορεί λοιπόν τετοιος πολιτισμός να είχε κατακτητή άλλων λαών τον Μέγα Αλέξανδρο που ήταν στρατηλάτης. Κατάλαβες που το παω;


Από την άλλη αναφέρεις πως δεν πολυδέχεσαι την πηγή επειδή είναι Χριστιανική από την άλλη το Χαλιφάτο που ήταν (πράγματι γεωγραφικά) Άραβες ήταν επίσης αναμφισβίτητα βαθιά θρησκευόμενο, δημιουργημένο αμέσως μετά τον θάνατο του Μωάμεθ και μπροστά του βρήκε απέραντους πάπυρους φιλοσοφίας και επιστήμης στην βιβλιοθήκη ενω ήθελε να διαδώσει το Ισλαμ. Ίσως τελικά ο Ρόσα να μην τα έλεγε και πολύ λάθος αν εξαιρέσουμε τις μπομπιές με τις ημερομηνίες και τα αριθμητικά λάθη και ενδεχομένως για να μην κουράσει έμεινε στην τελευταία καταστροφή που έχουμε καταγεγραμμένη παρά στο ποιό καθίκι έφταιγε περισσότερο που χάθηκαν τέτοιοι θησαυροί :lol:. Το σίγουρο λάθος του ήταν πως πράγματι στο καρέ θα ήταν σημαντικότερο να αναφέρει την πυρκαγιά του Καίσαρα οπως σωστά είπες ως την μεγαλύτερη πνευματική καταστροφή -ειδικά για ενα παιδί που δεν το χει ξανακούσει το ιστορικό γεγονός - παρά την τελευταία κατάληψη από τους Άραβες που ήταν περίσσοτερο υλική η ζημιά παρά πνευματική η αφου ειχε ήδη γινει.

Στο δια ταυτα, τομαρος αρχαιοι ελληνες συγγραφεις και ενας μπαρκς που μου ελειπε για να ειναι ολα μονιασμενα!

κλασικ.jpg

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32935
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 2/6/2023 στο 12:17 ΠΜ, Laz33 είπε:

Κόμικς Μαΐου :)

 

may2023.thumb.png.f5e626e47dab1d046b789d17dbda8624.png

 

Το Λάργκο φυσικά που περίμενα πως και πως να βγει σε αυτόνομη έκδοση, δύο ακόμα τεύχη του Καστέλ ώστε σιγά-σιγά να τα μαζέψω όλα (δεν βιάζομαι βέβαια, δεν είναι καμιά σειρά που αδημονώ να τελειώσω), ένα Κόρτο που μου έλειπε απ'αυτά με τις μικρές ιστορίες (που θεωρώ είναι αυτά που αξίζουν περισσότερο από Πρατ) και τέλος είπα να δώσω μια τελευταία ευκαιρία στον Σκάρπα παίρνοντας τον τρίτο μου τόμο (με τους δύο προηγούμενους έμεινα οριακά ικανοποιημένος, δεν θεωρώ ότι το επίπεδο των ιστοριών είναι ίδιο με αυτό του Μπαρκς, ούτε καν του Ρόσα).

 

:beer:

 

 

Δυνατό  μέχρι στιγμής το τομάκι του Σκάρπα.

Οι 2 πρώτες ιστορίες που διάβασα ήταν άνω του μέσου όρου.

Θεωρώ πάντως γενικά ότι ο Σκαρπα γράφει πιο ωραίες ιστορίες με ποντίκια απ'ότι με παπιά :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32935
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αγορές Ιουνίου-Ιουλίου :) 

 

Jun-Jul2023.thumb.png.03369c611b4f7095290b0b048b797ba5.png

 

Ένα Αστερίξ και δύο Λούκυ Λουκ που τα είχα σε παλιότερες εκδόσεις.

Το παραδοσιακό Spider-Man της Radnet (ο μόνος τίτλος πλέον που αγοράζω απ'τη σειρά).

Έξι τόμοι Καρλ Μπαρκς (συμπλήρωσα πλέον τους 16 πρώτους με τις ιστορίες της δεκαετίας του '50, ενώ συνολικά έφτασα τους 24).

Το ΚΟΜΙΞ #30 Β' Περιόδου με κεντρική ιστορία τον "Μικροσκοπικό Τσιγκούνη" του Ντον Ρόσα (το έψαχνα καιρό σε έκδοση Τερζόπουλου, αλλά δεν το βρήκα και το πήρα τελικά σε έκδοση Καθημερινής).

Και τέλος ένα Ζαγκόρ που μου γυάλισε το εξώφυλλο και η θεματολογία του (είχα σχεδόν 3 χρόνια να πάρω Ζαγκόρ).

 

Ποικιλία σε είδη (Disney, BD, υπερηρωικό, φουμέτι) και φυσικά όλα σε ελληνικές εκδόσεις καθώς "οφείλουμε" να τις στηρίζουμε.

 

Καλό καλοκαίρι :holidays3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  29480
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  69
  • Reputation:   416
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Angela #1-3 το έψαχνα αρκετό καιρό και με στόχο τον Greg Capullo ήρθε και έκατσε μαζί με το Conan #0 και τον Cary Nord

Angela.jpg

Conan0.jpg

Επεξεργασία από erevosmage
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1774
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5785 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ήθελα πολύ καιρό να πάρω τα Calvin & Hobbes, αλλά κάτι η τσιμπημένη τιμή για τα box set, κάτι ότι το μέγεθός τους ήταν πολύ μεγάλο με αποθάρρυνε . 

      Τώρα όμως βγήκε αυτό: 

IMG_20230930_130305.thumb.jpg.d23f529281e0e28c7d5ce04d04326d12.jpg

 

Κανονικό μέγεθος tpb, δύο τόμοι μέσα, θα ολοκληρωθεί σε 7 set . Ωραία έκδοση, διαβάζεται εύκολα και στέκεται στο ράφι οριζόντια και κάθετα . Το κόστος βγαίνει το ίδιο με τα άλλα (20€ το σετ), αλλά λίγα λίγα δεν μου κακοφαίνεται.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9852
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3081 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

16 min ago , kujo79 said:

Το κόστος βγαίνει το ίδιο με τα άλλα (20€ το σετ), αλλά λίγα λίγα δεν μου κακοφαίνεται.

Σε συμφέρει. Λίγα λίγα τα λεφτά δεν φαίνονται.
 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32935
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Οι αγορές μου από Αύγουστο έως σήμερα :)

 

1310.thumb.png.e258d5691c959d365c0f135d97440778.png

 

Είχα καιρό ν'ανεβάσω εδώ φωτογραφία, μιας και Αύγουστο-Σεπτέμβριο έκανα ελάχιστες αγορές (βασικά μόνο τα Spider-Man).

O Οκτώβριος όμως ξεκίνησε δυναμικά και έπεται συνέχεια.

 

Αναλυτικά:

-Το 4ο Έλρικ που συμπληρώνει τον 1ο κύκλο. Το ήθελα από καιρό ώστε να διαβάσω την ιστορία αλλά περίμενα πρώτα να το βγάλει 40% έκπτωση η Πρωτοπορία.

-Το Ο.Κ. Κοράλ σε έκδοση Έθνους, να τα συμπληρώνουμε κι αυτά σιγά σιγά.

-Το Ραντανπλάν #3. Αν και τα'χω διαβάσει όλα, δεν έχω πολλά τεύχη στην κατοχή μου. Αυτό είναι το μόλις 4ο Ραντανπλάν μου.

-Το Κόρτο Μαλτέζε #6.

Ένα ακόμα μού λείπει και θα 'χω όλα τα Κόρτο με μικρές ιστορίες. Τα υπόλοιπα δεν μ'αρέσουν ιδιαίτερα έτσι κι αλλιώς.

-Ο Αστερίξ και η επιστροφή των Γαλατών.

Είτε το πιστεύετε είτε όχι, αυτό το τεύχος δεν το είχα ποτέ.

Αν κι έχω διαβάσει άπειρες φορές τα Αστερίξ (τα περισσότερα τουλάχιστον), το συγκεκριμένο το'χω διαβάσει μόλις δυο φορές σε ψηφιακή μορφή. Τώρα θα είναι η πρώτη φορά που θα το διαβάσω και σε έντυπη :)

Περίμενα να επανεκδοθεί για να το πάρω, αλλά επειδή αργεί το πήρα από metabook μιας και το βρήκα σε πολύ καλή κατάσταση.

Πλέον έχω όλα τα Αστερίξ (τα εντός σειράς), αν και σε διάφορες εκδόσεις.

-Το νέο Ιζνογκούντ.

Όπως καταλάβατε δεν καιγόμουν και τόσο να το διαβάσω, γι'αυτό το πήρα τώρα. 

- Spider-Man The Death of Stacys.

Κλασικές ιστορίες Spider-Man δεν θα μπορούσαν να λείπουν απ'τη συλλογή μου. Ο τόμος αυτός παίζει και να αγοράστηκε την τελευταία μέρα του Ιουλίου, δεν θυμάμαι, πέρασε και καιρός.

Δεν πειράζει, το λογαριάζω σαν αγορά Αυγούστου.

- ΚΟΜΙΞ #148 με κεντρική την πολύ ωραία ιστορία "Ο Μαύρος Ιππότης" του Ντον Ρόσα.

- Ένας ακόμα τόμος της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Ντίσνεϊ (πρέπει να'ναι ο 25ος μου συνολικά και ο 6ος άσπρος μου).

-Και τέλος το Amazing Spider-Man Epic Collection #4, που περιλαμβάνει τα τεύχη που περιέχουν οι τόμοι #13-16 του ήρωα στη συλλογή της Radnet (απ'τους οποίους τον #15 και #16 δεν θα τους δούμε στην Ελλάδα, μιας και η συλλογή σταματάει).

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  40503
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  46
  • Reputation:   379
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  295 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με 40% έκπτωση από την Πρωτοπορία.

55593dd5-139b-4787-8b11-16a6bb869241.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.