Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Will Eisner
Σχέδιο:
Will Eisner
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
04-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Μέγεθος:
17.0 x 23.5
Σελίδες:
208
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Βαρβάρα Χατζησάββα
Lettering:
Παυλίνα Καλλίδου
Πρωτότυπος τίτλος:
A Contract With God, and Other Tenement Stories (Baronet Books, 1978)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-537-106-7

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

SimbolaioMeTonTheoF.JPG SimbolaioMeTonTheoB.JPG

 

Τιμή: 18,80€

 

Στην διάρκεια της δεκαετίας του '70, ο Will Eisner είχε την ευκαιρία να γνωρίσει στα διάφορα συνέδρια κόμικς της Αμερικής, πολλούς από τους ανεξάρτητους, underground δημιουργούς (όπως π.χ. τον Crumb) , που χρησιμοποιούσαν τα κόμικς ως μέσο για να πουν ενήλικες ιστορίες, και να θίξουν καυτά θέματα. Αυτό ήταν που λειτούργησε ως κίνητρο να επιστρέψει από την (αυτο)συνταξιοδότηση του - από τα κόμικς, γιατί ποτέ δεν σταμάτησε να δουλεύει - και να δημιουργήσει το Συμβόλαιο Με τον Θεό, ένα έργο που αντλεί την θεματική του από τις εμπειρίες του δημιουργού κατά την διάρκεια της ύφεσης που επήλθε από το κράχ του '29. Ένα έργο που πλέον είχε κοινό για να απευθυνθεί.

Το Συμβόλαιο Με τον Θεό δεν είναι το πρώτο Graphic Novel που κυκλοφόρησε ποτέ. Δεν είναι καν το πρώτο που χρησιμοποίησε την συγκεκριμένη ορολογία, παρόλο τα όσα κατα καιρούς έχουν γραφτεί (απλά κάντε ένα search στο google, και θα δείτε αρκετά αποτελέσματα σχετικά με την πατρότητα, και όλα έχουν κάποια εγκυρότητα). Είναι όμως το πρώτο που έβαλε τα κόμικς στις προθήκες με τα λογοτεχνικά έργα, επικύρωσε την ορολογία graphic Novel*, και επηρέασε αρκετούς δημιουργούς, οι οποίοι με την σειρά τους πήγαν το είδος ακόμα πιο πέρα. Οπότε η απόφαση των εκδόσεων Απόπειρα να μπούν στο χώρο των κόμικς με αυτόν το τίτλο, κρίνεται εώς αρκετά καλή κίνηση. Βέβαια είναι λίγο παράξενο εώς και ειρωνικό να βγαίνει ένας τίτλος που να έχει ως σκηνικό το κράχ του '29, αυτήν την περίοδο...

Η έκδοση πάντως είναι προσεγμένη, και έχει, θαρρώ, όλους του προλόγους και τα επίμετρα που έχουν κατά καιρούς παρουσιαστεί στις διάφορες ανατυπώσεις. Να μην είχαν κάνει και την λάθος επιλογή άρθρου για την αναφορά στο όρο Graphic Novel καλά θα ήτανε.

 

 

 

 

* Ο Eisner σκόπιμα χρησιμοποίησε τον όρο αυτό, καθώς υπήρχε πρόβλημα με τις μεγάλες αλυσίδες βιβλιοπωλείων στην κατάταξη του τίτλου. Οπότε τους έδωσε κάτι για να κάνουν παιχνίδι. Και δεν ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποιούσε τεχνικές μάρκετινγκ για να προωθήσει την δουλειά του: Ο Spirit και η μάσκα που φοράει, είναι υπενθύμιση αυτού. :)

---

  • Το μέλος x for xepeta πρόσθεσε ΕΔΩ:

Μια πληροφορία για τον τίτλο του έργου που διάβασα στην αναζήτησή μου για τον δημιουργό:

 

In the introduction to the 2001 reissue of A Contract with God, Eisner revealed that the inspiration for the title story grew out of the 1969 death of his leukemia-stricken teenaged daughter, Alice, next to whom he is buried. Until then, only Eisner's closest friends were aware of his daughter's life and death.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Will_Eisner

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πετάξτε όλες τις μπαρούφες που έχετε αγοράσει κατά καιρούς και αγοράστε τό. Καλά μην τις πετάτε, αλλά αγοράστε αυτό το αλμπουμάκι για να έχετε και κάτι που αξίζει στη συλλογή σας. Και με το καλό να εκδόσουν και το Minοr Miracles.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εξαιρετικό κόμικ! Μου το είχε δανείσει ένας φίλος πριν από χρόνια και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Και, σίγουρα, ΔΕΝ είναι το πρώτο graphic novel! Πάντα ανέβαλα να το αγοράσω αλλά μιας και κυκλοφορεί πλέον η ελληνική έκδοση λέω να επενδύσω.... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από το οποίο Contract with God υπάρχει μια ιστοριούλα (Super (από το Superintendent/Διαχειριστής)) η οποία και έχει δημοσιευθεί σε κάποια Βαβέλ, αλλά και κάποια καρέ έχουνε χωθεί σε κάποιο Ερωτικό Παρά Πέντε με αφιέρωμα στις Λολίτες (δεν θα κάτσω να το ψάξω τώρα, αυτό με το κόκκινο εξώφυλλο). Πετάω την χαρακτηριστική σελίδα για να θυμηθείτε το τι και το πως.

 

Will_20Eisner_20__20A_20Contract_20With_20God_20124.JPG

 

και φυσικά όπως βλέπετε μέχρι στιγμής, έχουν/με ποστάρει σε αυτό το τόπικ (και δη με πολύ θετικά σχόλια) οι (και) αμερικανοτραφείς του φόρουμ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

ΣΟΥΠΕΡ ΕΙΔΗΣΗ!!! :best:

 

Καταπληκτική κυκλοφορία, και μάλιστα από νέα στο χώρο των κόμικς εκδοτική!

 

Όπως και ο CitizenΧ το έχω στα υπόψην πολλά χρόνια και θα το αποκτήσω τελικά σε ελληνική έκδοση :beer: :beer: :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εξαιρετικό κόμικ που αξίζει να διαβαστεί! Είναι στο ΤΟΠ 10 των κόμικς που έχω διαβάσει στα Αγγλικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εξαιρετικο κόμικ όντως!!! Το ρούφηξα μεσα σε χρόνο dt...

 

:respect:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6278
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  64
  • Reputation:   436
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

:best: ζούμε στα καλλίτερα χρόνια για μεταφρασμένα κόμικς, άντε να βγάλουν και το The Dreamer να ξεφύγουμε τέλειος, αυτά είναι. :party4:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   915
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το αγορασα σημερα και εχω να πω οτι σαν εκδοση ειναι πολυ προσεγμενη και πολυτελεστατη. Οπως ειπε και ο GreekComicFan εχει οντως όλους του προλόγους και τα επίμετρα που έχουν κατά καιρούς παρουσιαστεί στις διάφορες ανατυπώσεις, κατι που μου αρεσε πολυ. Αξιζει να το αγορασετε! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τα συγχαρητήριά μου για την ποιότητα του λέτερινγκ που δείχνει ότι σεβάστηκαν και τίμησαν το πρωτότυπο οι μεταφραστές.

 

Από το περιοδικό ΒΗΜΑΜΕΝ τεύχος 40, Ιούλιος 2009:

 

post-3787-1247090018_thumb.jpg

 

Ελάχιστες πληροφορίες δίνει αλλά τουλάχιστον σου κινεί το ενδιαφέρον (πιστεύω).

Για κείμενο περιοδικού που το θεωρώ τον ορισμό του γλαμουρτίποτα, είναι απλά αριστούργημα.

 

Θεωρώ ότι αξίζει το απόκομα να είναι στην παρουσίαση του βιβλίου, γιατί είναι κρίμα να χαθεί στο σύνολο των "άρθρων εκτός GC".

Το βρίσκω πιο πρακτικό.

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλή παρουσίαση GCF. Περιττό να πω ότι με "μπρίζωσες" να το τσιμπήσω σύντομα... θα επανέλθω με review!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   915
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μα τον Θεο, φιλοι μου, ειναι το καλυτερο κομικ που εχω διαβασει ever! :best: Ειναι υπεροχο, με βαθυστοχαστα νοηματα και καταπληκτικη αφηφηση! Ειδικα η 3η ιστορια ειναι ολα τα λεφτα! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το διάβασα ξανά πριν από δύο μέρες και ήταν όσο καλό το θυμόμουν. Τώρα που ξέρουμε πως κινήθηκε καλά και εμπορικά ελπίζω να δούμε στα ελληνικά και κάποια από τα άλλα graphic novels του δημιουργού. :beer:

 

 

Υ.Γ. Η Παυλίνα στο lettering έδωσε ρέστα. Πάρα πολύ καλή (και επίπονη) δουλειά!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αφού κρατήθηκα για ένα διάστημα το πήρα κι εγώ σήμερα και ήδη έχω διαβάσει την πρώτη ιστορία.

Φανταστική δουλειά από έναν τεράστιο δημιουργό και άψογη έκδοση.

 

Υ.Γ. Η Παυλίνα στο lettering έδωσε ρέστα. Πάρα πολύ καλή (και επίπονη) δουλειά!!!

 

Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω κι εγώ, το lettering είναι πραγματικά απίστευτο! :best:

Ίσως ό,τι καλύτερο έχω δει σχετικά σε μετάφραση ξένου κόμικ στη χώρα μας.

 

Κατά τα άλλα, βλέποντας τι κυκλοφορεί τα τελευταία 1 - 2 χρόνια στην αγορά συνειδητοποιώ πόσο έχουν όντως βελτιωθεί τα πράγματα... νέες εκδοτικές, νέες δουλειές και πλήθος κόμικς σε σημείο που να μην προλαβαίνουμε πια να παρακολουθούμε τα πάντα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  21
  • Reputation:   41
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματικά μία από τις πιο καλές δουλειές που κυκλοφόρησαν το τελευταίο διάστημα.

Είχα διαβάσει πριν από πολλά χρόνια τον Επιστάτη σε κάποια Βαβέλ και μου είχε κάνει εντύπωση και η ιστορία και το σκίτσο.

 

Όντως, όπως προείπαν και οι άλλοι φίλοι, τα πράγματα έχουν βελτιωθεί πολύ στις ελληνικές εκδόσεις.

Πιστεύω ότι έχει ανοίξει ο δρόμος. Πολλές εκδοτικές, που δεν τις είχαμε συνηθίσει να εκδίδουν κόμικς, μπαίνουν στο παιχνίδι, και αυτό είναι πολύ θετικό.

Μακάρι να συνεχιστούν έτσι τα πράγματα, με μικρά αλλά σταθερά βήματα. Μόνο καλό έχουν να φέρουν.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα πω κάτι το πολύ πρωτότυπο. Εξαιρετικό :) Διαβάστηκε σε χρόνο dt. Ηθογραφικό, μου θύμισε παλιά καλή ταινία του α/μ ελληνικού κινηματογράφου. Και όντως το λέττερινγκ του έδινε άλλη χάρη! Το τσιμπάτε με άνεση τόσο για την πάρτυ σας, όσο και για να το δωρίσετε. Κάπου είχα διαβάσει εδώ (ή ίσως να ειπώθηκε στη παρουσίαση ή σε κατ΄ιδίαν συζήτηση) ότι θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχαν τόσοι αμετάφραστοι εβραϊκοί όροι στο κείμενο. Θα διαφωνήσω. Μια χαρά ήτανε όσοι ήτανε και καλώς μπήκαν με αυτό το τρόπο και με ένα σημείωμα από κάτω του τι είναι.

 

Μιλάμε για εξαιρετικότατο κόμικ. Οι διθύραμβοι που το ακολουθούν μόνο αδικαιολόγητοι δεν είναι.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ξαναδιάβασα σήμερα την τελευταία ιστορία :) όπως έχει πολλούς χαρακτήρες εξελίσσεται στην αγαπημένη μου. Έως ένα βαθμό μου φέρνει στο νου το "10" του Καραγάτση (εύκολα το αγαπημένο μου βιβλίο από αυτόν).

 

Νομίζω λοιπόν ότι ο λόγος που μου φέρνει α/μ ελληνικό κινηματογράφο είναι διότι και στις 2 περιπτώσεις μιλάμε κυρίως για ανθρώπους που άφησαν τον τόπο τους και κυνηγούν ένα όνειρο μέσα σε δύσκολες καταστάσεις ένδειας.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ξαναδιάβασα σήμερα την τελευταία ιστορία :) όπως έχει πολλούς χαρακτήρες εξελίσσεται στην αγαπημένη μου.

 

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι την τελευταία ιστορία θα την έβαζα 4η σε σειρά προτίμησης. Όχι όμως ότι δεν μου άρεσε, απλά ο ανταγωνισμός ήταν πολύ υψηλός. Το σίγουρο είναι ότι όλο το βιβλίο διαβάστηκε εξαιρετικά γρήγορα, όχι όμως μόνο επειδή τα καρέ ήταν μεγάλα και πολλά σε σχέση με τα κείμενα, αλλά κυρίως γιατί ήταν εξαιρετικές οι ιστορίες. Το σχέδιο εξίσου εξαιρετικό! Και όσο για την έκδοση είχε τα πάντα: εισαγωγές, βιογραφίες, κι άλλες εισαγωγές, ακόμα περισσότερες εισαγωγές... για να μπορείς να συγκρίνεις τις παλιές με τις καινούριες απόψεις και φυσικά να σχηματίσεις τις δικές σου. Είναι ευχάριστο ότι επιτέλους εκδόθηκε στην Ελλάδα κάτι από Eisner, που όλο Eisner ακούγαμε και Eisner δε βλέπαμε. Μόνη μου επαφή ως τώρα η έκθεση στο Comicdom που μου είχε προκαλέσει θαυμασμό, έναν θαυμασμό που μεγάλωσε με αυτή την έκδοση. Ας ελπίσουμε ότι θα δούμε κάτι ακόμα από τον μοναδικό αυτό δημιουργό.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμβόλαιο με τα ...κόμικς

Το πρώτο γραφιστικό μυθιστόρημα γραμμένο το 1978 από τον διάσημο κομίστα Γουίλ Αϊσνερ

 

Της Τιτικας Δημητρουλια

Καθημερινή - 26-07-09

Η μόδα των graphic novel, που στα ελληνικά έχουν αποδοθεί ως γραφιστικά μυθιστορήματα και εικονογραφημένες νουβέλες, έχει αρχίσει να ριζώνει εδώ και κάμποσο και στην Ελλάδα. Χωρίς σειρά και σίγουρα χωρίς καμιά φιλοδοξία εξαντλητικής καταγραφής αναφέρουμε γραφιστικά μυθιστορήματα που ακούστηκαν και διαβάστηκαν: «Logicomix», η ελληνική, ιδιαιτέρως λόγια φιλοσοφική εκδοχή των Απόστολου Δοξιάδη, Χρίστου Χ. Παπαδημητρίου, Αλέκου Παπαδάτου και Annie Di Donna (Ικαρος)· το βραβευμένο με Πούλιτζερ «Maus» του Αρτ Σπίγκελμαν, των στρατοπέδων συγκέντρωσης όπου οι κρατούμενοι είναι ποντίκια, οι Ες-Ες γάτες και οι Αμερικανοί σκυλιά που έρχονται να τις φάνε (Zoobus)· «Περσέπολις», της Μαργιάν Σατραπί, η ταραγμένη ιστορία του Ιράν μέσα από τα μάτια ενός κοριτσιού (Ηλίβατον)· «Παλαιστίνη», τα σκίτσα-πολεμικές ανταποκρίσεις από την ιντιφάντα του Τζο Σάκκο, (ΚΨΜ)· το αυτοβιογραφικό «Θανατάδικο» της Αλισον Μπέχντελ, η σπαρακτική ιστορία μιας κόρης που επιζητά μια σχέση με τον πατέρα της ακόμα και μετά τον θάνατό του (Γράμματα).

 

Και φυσικά, πλάι στις μεταφράσεις, τα πρωτότυπα, και ειδικά όσα μεταφέρονται στο σινεμά, τα έργα του Φρανκ Μίλερ, μαθητή του πρωτεργάτη των κόμικς Γουίλ Αϊσνερ στον οποίο αποδίδει διαρκώς φόρο τιμής, από το «Daredevil» ώς το «Sin city» και τον Μπάτμαν· το «V for Vendetta» και το πρόσφατο «Watchmen» του Αλαν Μουρ και τόσα άλλα. Και βέβαια, το κυριότερο, ας μην ξεχνάμε αυτό που επιμένουν να υπογραμμίζουν οι Γάλλοι, ότι το εικονογραφημένο μυθιστόρημα, το κόμικ σε μορφή βιβλίου, έχει εμφανιστεί συστηματικά στην Ευρώπη πολύ νωρίτερα από ό,τι στην Αμερική, μετά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο ήδη, με τις ιστορίες του Τεν-Τεν λόγου χάρη.

 

Ο όρος graphic novel καθαυτός, πάντως, είναι ένας όρος συγκεχυμένος, που οι περισσότεροι κομίστες δεν αδυνατούν απλώς να τον προσδιορίσουν με ακρίβεια αλλά και τον απορρίπτουν. Ενας όρος που δηλώνει έργα με μακροσκελή αφήγηση, παρόμοια με του μυθιστορήματος, αλλά και συλλογές ιστοριών, και διασκευές γνωστών λογοτεχνικών έργων, και έργα στα όρια του μυθοπλασιακού και του μη μυθοπλασιακού, πάντα εικονογραφημένα. Ενώ όμως με αμιγώς ειδολογικά κριτήρια δυσκολεύεται κανείς να τον ορίσει, τον αντιλαμβάνεται αμέσως σε επίπεδο λειτουργικό. Graphic novel σημαίνει προσανατολισμός στο ενήλικο κοινό, πραγμάτευση σύνθετων θεμάτων, φιλοδοξία λογοτεχνικότητας, αναγωγή εντέλει των κόμικς σε σοβαρή τέχνη. Σημαίνει πολιτική, ιστορία, κοινωνική κριτική, ρεαλισμός. Σημαίνει νουάρ και επιστημονική φαντασία επίσης, ουτοπία και δυστοπία κυρίως, πάνω από όλα στυλιζάρισμα και ύφος, πάντα σε ένα κώδικα μεικτό. Ολα όσα κατάφερε με το πρώτο ήδη έργο του νέου είδους η εμβληματική μορφή των κόμικς, ο Γουίλ Αϊσνερ.

 

Η ώρα του βιβλίου

 

Το 1978, σαράντα σχεδόν χρόνια μετά τον λαοφιλή ήρωά του Σπίριτ, τον οποίο μεταφέρει στην οθόνη σήμερα ο Μίλερ, ο χαλκέντερος κομίστας αποφασίζει ότι έχει έρθει η ώρα το κόμικ να γίνει βιβλίο. Δεν είναι ακριβώς ο εισηγητής του όρου, αλλά αυτός τον καθιερώνει με την εμβέλεια του έργου του: το «Συμβόλαιο με τον Θεό» καταγράφεται στη μνήμη του κοινού και των θεωρητικών του πεδίου ως το πρώτο γραφιστικό μυθιστόρημα (που διαθέτει ωστόσο σημαντική προϊστορία). Ο ίδιος λέει ότι ο όρος προέκυψε από την ανάγκη του να πείσει για τη σοβαρότητα του έργου του έναν εκδότη – και η εξήγησή του δεν μοιάζει αναληθοφανής, αν σκεφτούμε ότι την εποχή εκείνη μόνο συγκεκριμένοι εκδότες έβγαζαν κόμικς και μόνο συγκεκριμένα βιβλιοπωλεία τα πουλούσαν.

 

Μετά τη δεκαετία του ’90 το φαινόμενο αποκτά μεγάλες διαστάσεις. Γεγονός είναι ότι, ασχέτως, όρου, δημιούργησε τομή στην εξέλιξη των κόμικς, με τέσσερις ιστορίες που στα ελληνικά εκδίδονται πάνω στην ώρα, τόσο σε σχέση με τα graphic novels και τη μόδα τους όσο και με τη θεματική τους: είναι ιστορίες του ’30, της κρίσης, με ήρωες μετανάστες που αναζητούν μια καλύτερη ζωή στις πρώτες πολυκατοικίες του Μπρονξ.

 

Η ιδιαίτερη μείξη των κωδίκων στο γραφιστικό μυθιστόρημα αλλά και η σαφής εξάρτησή του από τα είδη τα οποία συναιρεί, στον βαθμό που ακόμα δεν έχει βρει εντελώς τον αυτόνομο βηματισμό του, δεν μπορεί παρά να δημιουργεί αμηχανία στην κριτική, ακόμα και όταν αποδέχεται ότι το ταπεινό και το υψηλό επαναπροσδιορίζονται διαρκώς στις μέρες μας. Ξεκινάμε από την ιστορία.

 

Ενας νεαρός ευσεβής και αγαθός Εβραίος που μετά βίας γλιτώνει από τα ρωσικά πογκρόμ στα τέλη του 19ου αιώνα και καταλήγει στην Αμερική, κάνει πριν εγκαταλείψει τα πάτρια εδάφη ένα συμβόλαιο με τον Θεό: αυτός θα τον υπηρετεί και ο Θεός θα τον προστατεύει. Οταν χρόνια αργότερα η υιοθετημένη κόρη του πεθαίνει, σπάει το συμβόλαιο και γίνεται ένας αδίστακτος καπιταλιστής, ώς τη στιγμή που αποφασίζει ότι ίσως έφταιγε το συμβόλαιο και δεν τηρήθηκε από τον Θεό, ίσως δεν ήταν σωστά διατυπωμένο. Το νέο του συμβόλαιο είναι φτιαγμένο από τους νομομαθείς ραβίνους. Αγνωστες όμως οι βουλές του Κυρίου.

 

Ενας πλανόδιος τραγουδιστής, σαν αυτούς που οργώνουν τους δρόμους της Αθήνας σήμερα, άνεργος και αλκοολικός, συναντά μια γυναίκα που του υπόσχεται να τον βοηθήσει να κάνει καριέρα – με το αζημίωτο φυσικά. Μόνο που δεν σημειώνει τη διεύθυνσή της και τα όνειρά του γίνονται καπνός, μαζί με τα λεφτά που του έχει δώσει για κουστούμι. Ενα μικρό κοριτσάκι εξοντώνει τον σκληρό Γερμανό επιστάτη της πολυκατοικίας της οδού Ντόμπσι, μετερχόμενο μέσα που μόνο μια πολύ σκληρή ζωή μπορεί να έχει διδάξει σε ένα τόσο μικρό παιδί. Οι καλοκαιρινές διακοπές προσφέρονται για κάθε λογής συνευρέσεις, τόσο στα ακριβά ξενοδοχεία όπου πλέκονται ειδύλλια συμφέροντος όσο και στα ταπεινά αγροκτήματα, που μετατρέπονται σε ιδιότυπες πανσιόν. Με την επιστροφή, η ζωή ξαναρχίζει ίδια και οι τυχεροί είναι λίγοι.

 

Μάχη, χαμένη εξαρχής

 

Οι ήρωες του Αϊσνερ είναι όλοι φτωχοδιάβολοι και ως τέτοιους τους αντιμετωπίζει: το κακό και το καλό συνυπάρχουν στον ασπρόμαυρο κόσμο της μνήμης, της δικής του μνήμης την οποία επικαλείται για τις συγκεκριμένες ιστορίες. Εγκλωβισμένοι σε μια άγρια μητρόπολη και μια άγρια εποχή, παρίες ενός συστήματος που τους χρειάζεται απελπισμένα, δίνουν μια μάχη συχνά εξαρχής χαμένη, στα όρια του απάνθρωπου.

 

Οσο για τα σκίτσα, είναι η άλλη όψη του έργου: εξεικονίζουν δραστικά και συνοπτικά αυτό που μόνο πολλά λόγια ή η σιωπή μπορούν να αιχμαλωτίσουν, εντυπώνουν στο μυαλό του αναγνώστη την γκρίζα ζωή, τη βροχή, τη βία, την απελπισία, ως κραυγή, σαν την κραυγή του Φρίμμε όταν εγκαταλείπει τον Θεό του. Κι αυτό το συμβόλαιο με τον Θεό, που περνά στα χέρια ενός άλλου παιδιού όταν το πετά από το παράθυρο, δεν είναι παρά το τελευταίο καταφύγιο της απελπισίας, η ανάγκη μιας ασφάλειας και μιας πίστης σε μια ρημαγμένη ζωή που θέλει να αναιρέσει τον εαυτό της.

 

 

Ενα βιβλίο που απευθύνεται κατά πρώτο λόγο σε αυτούς που δεν αγαπούν τα κόμικς και έπειτα σε όλους όσοι τα λατρεύουν. :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ενα βιβλίο που απευθύνεται κατά πρώτο λόγο σε αυτούς που δεν αγαπούν τα κόμικς και έπειτα σε όλους όσοι τα λατρεύουν. :confuse:

 

:collapse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ανακοίνωση στα φετινά Will Eisner Comic Industry Awards:

 

An announcement was made about an Eisner property being brought to the silver screen; A Contract with God will be made into a major motion picture with four separate directors.

 

http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=27418

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από τα ελάχιστα μη περιπετειώδη κόμικ που σκοπεύουν να μεταφέρουν σε ταινία?... Για να πω την αμαρτία μου, το μοναδικό σημείο που θα παρουσίαζε (κατ'εμέ) ενδιαφέρον σε μια τέτοια μεταφορά θα ήταν ξεκάθαρα η απόδοση της εποχής/κλίματος/σκηνικών/ατμόσφαιρας.

 

Καλές ως ιστορίες, ως ρυθμός, πολύ καλό ως κόμικ, αλλά τα σενάρια τους δε νομίζω (με εξαίρεση φυσικά τον επιστάτη) ότι έχουν κάποια φοβερή πρωτοτυπία (εν αντιθέσει, ας αναλογιστεί κανείς το σενάριο του χρονικού της βίας... που ΚΑΙ εκείνο, δεν αντέξαν να το μεταφέρουν αυτούσιο (Δεν λέω παραπάνω λόγω σπόιλερ))

 

φυσικά είμαι και ένας άνθρωπος που διασκεδάζει κυρίως με περιπέτειες (αν και κόβω τις φλέβες μου για πράγματα τύπου 2046 ή Mullholand drive ;) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έχεις δίκιο, απλά να χαρείς για το προμοτάρισμα του κόμικ. Κυριολεκτικά για τίποτα άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια πληροφορία για τον τίτλο του έργου που διάβασα στην αναζήτησή μου για τον δημιουργό:

 

In the introduction to the 2001 reissue of A Contract with God, Eisner revealed that the inspiration for the title story grew out of the 1969 death of his leukemia-stricken teenaged daughter, Alice, next to whom he is buried. Until then, only Eisner's closest friends were aware of his daughter's life and death.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Will_Eisner

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Το διάβασα πρόσφατα και οκ, μου άρεσαν οι τρεις πρώτες ιστορίες, η τέταρτη δεν μου άρεσε πολύ! Το σκίτσο δεν είναι από τις δουλειές που προτιμώ ,αλλά παρόλα αυτά νομίζω ότι έδενε καλά με το όλο κλίμα των σεναρίων! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το πηρα και το διαβασα μονορουφι,πολυ ωραιο κομικ!

ωραιο σχεδιο που σε βαζει στην ατμοσφαιρα της εποχης και ωραιο letering!

αρχιζει με μια μικρη ιστορια που δειχνει πως ηταν η ζωη τοτε σε μια λαικη πολυκατοικια στο μπρονξ και μετα εχει 4 ιστοριες που εκτυλισσονται στην πολυκατοικια αυτη,αλλες περισσοτερο αλλες λιγοτερο

για μενα η πρωτη (συμβολαιο με το θεο) ειναι μακραν η καλυτερη (ειδικα αν εχεις στο μυαλο σου τα γεγονοτα στην ζωη του δημιουργου :(). πολυ ενδιαφερουσα πλοκη,δυνατα καρε στις σκηνες με τις καταιγιδες,ωραιες αλλαγες. πολυ ομορφο αποτελεσμα!

 

η 2η αναφερεται στους πλανοδιους τραγουδιστες που κυλοφορουσαν την εποχη της κρισης και τραγουδουσαν μπας και τους πεταξουν κανα νομισμα απο τα μπαλκονια. Βλεπουμε την ιστορια ενος που μαλλον εχει ταλεντο :) πολυ ωραια ιστορια,στο τελος ειδικα!

 

η 3η ιστορια με τον επιστατη μου φανηκε πολυ ακυρη και με εκανε να τσαντιστω με τον τροπο που φερθηκαν οι ενοικοι.πρωτοτυπο σεναριακα αλλα ισως παρατραβηγμενο

 

η 4η ιστορια ειναι ολα τα λεφτα!πολλοι χαρακτηρες με στενοτερη ή χαλαροτερη συνδεση μεταξυ τους δινουν ρεσιταλ!κεραταδες,τεκνατζουδες,ερωμενες,προικοθηρες και πολλοι αλλοι,ΟΛΑ παιζουν!

 

συνολικα το κομικ αξιζει απιστευτα!το πηρα 8€ αλλα δικαιολογει στο επακρον την πρωτιτερη τιμη του!!!!

 

:beer:

 

edit:εχει καποια γυμνα καρε,δεν προτεινεται (εγω το προτεινω :P) για ολες τις ηλικιες,καντε υπομονη :P

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εξαιτίας σου (ευτυχώς) το πήρα και ομολογώ ότι ήταν μία πολύ όμορφη αγορά (thanX).

 

Αρχίζω να γίνομαι λάτρης του Α/Μ μου φαίνεται και σε μερικές περιπτώσεις ειλικρινά θα με χαλούσε αν ήταν διαφορετικά. Παρότι το είχα φοβηθεί λόγω της περιόδου που διαδραμματίζεται, τελικά μου άφησε μία διαχρονική (χώρια το επίκαιρη ίσως) αίσθηση στο μυαλό. Δεν ξέρω προσωπικά όλες οι ιστορίες μου άρεσαν, κάπως διαφορετικές στις αποχρώσεις, πλην όμως νομίζω καθόλα ταιριαστές μεταξύ τους. Διαφορετικές ίσως επειδή κάθε μία από αυτές επιλέγει να επικεντρώσει το ενδιαφέρον στο να απεικονίσει χωριστά την επίδραση της οικονομικής κρίσης στην θρησκεία, την κοινωνία, την ηθική, την οικογένεια και όλες τους δένονται συνολικά από την έλλειψη αυτών των αξιών (αλλά και την υπαρκτή ανάγκη μας για αυτές). Την τρίτη ιστορία λίγο πολύ την θυμόμουν. Λογικά από κάποιο παραπέντε που έγραψε ο Νίκος και συνήθιζα παλιά να διαβάζω μικρός παρέα με την Βαβέλ. Τις άλλες δεν νομίζω ότι τις είχα συναντήσει ξανά. 'Ολες τους ενδιαφέρουσες, ίσως αυτή με τον τροβαδούρο αν ήταν να χαρακτηρίσω κάποια ως τη πιο αδύναμη για μένα, με κάπως "χαριτωμένο" τελείωμα. Η τελευταία παράλληλα, μάλλον ήταν η πιο προβλέψιμη και αδύναμη στο τελείωμα της κατά την γνώμη μου. Εμένα συνολικά μου άρεσε πολύ, τόσο σαν σχεδιασμός και λέτερινγκ, όσο και σαν ιστορίες και το τί μηνύματα ίσως μεταδίδουν αυτές. Ενδιαφέρον; Ξεχωριστό; Διαχρονικό; Επίκαιρο; Πολύτιμο; Λίγο από όλα θα έλεγα, για δες που ήρθε και αυτό από εκεί που δεν το περίμενα να στρογγυλοκαθίσει ανάμεσα στα άλλα διαμάντια της συλλογής μου.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αρχίζω να γίνομαι λάτρης του Α/Μ μου φαίνεται και σε μερικές περιπτώσεις ειλικρινά θα με χαλούσε αν ήταν διαφορετικά.

 

..........

 

νταξ

 

μόλις 6 χρόνια ρε παιδί μου :)

 

Judge Dredd α/μ ή έγχρωμο? :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Κάπου πήρε το μάτι μου για μια προσφορά στα 8 ευρώ. :Suspicious: Κανείς να με διαφωτίσει; :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

πολιτεια 7,67!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.