Jump to content
GERAKOMATHS

ΜΠΛΕΚ [ Στέλιος Ανεμοδουράς ]

Recommended Posts

Ο Στέλιος Ανεμοδουράς εισαγάγει στην Ελλάδα το δημοφιλές περιοδικό κόμικς ΜΠΛΕΚ για πρώτη φορά ,σε έκδοση υπό εβδομαδιαία συχνότητα ! Η πρώτη περίοδος του Μπλεκ (Ιούνιος 1969 - Δεκέμβριος 1975) το περιοδικό κυκλοφορούσε σε μικρή διάσταση και τις επόμενες δύο δεκαετίες η θεματολογία πολλαπλασιάσθηκε

Καρπός των διάσημων δημιουργών Sartoris, Sinchetto και Guzzon ("EsseGesse") οι οποίοι εμπνεύστηκαν το 1954 τη χαρακτηριστική φιγούρα του "ξανθού γίγα", ενός κυνηγού που διακρίθηκε στον αγώνα για την Αμερικανική ανεξαρτησία από τους Βρετανούς αποικιοκράτες κατά τα τέλη του 18ου αιώνα.

Πρώτη περιόδος.

Ιούνιος 1969 - Δεκέμβριος 1975, σχήμα 17Χ12,5 τεύχη 1 - 341 (τελευταίο μικρού σχήματος).
(Από το τεύχος 290 και μετά προστίθεται ο ΤΟΜ και ο τιτλος γίνεται ΜΠΛΕΚ και ΤΟΜ , δηλαδή τίτλο ΜΠΛΕΚ και ΤΟΜ έχουμε στα 290-341).
Από το 342 αλλάζει το σχήμα, γίνεται μεγαλύτερο και προστίθενται νέες ιστορίες (Ροκ ο αόρατος, Μαρκ, Έμμα), κοστίζει 7δρχ. Φθάνει μέχρι το νούμερο 428  (κόστος 8 δρχ ), οπότε η αριθμηση σταματά.

3 εξώφυλλά από τον spidy, 7 από τον crc. Θα τα βρείτε όλα στην επιμέρους παρουσίαση, μαζί με τα άλλα.

tn_MplekA_0001.jpg

Μπλέκ Μεγάλος Μηνιαίος

.
Δεκ. 1970- Φεβ. 1977 ----> 75 τεύχη

tn_MplekMegalos_0001.jpg

Μπλέκ Των Διακοπών.

tn_MplekTwnDiakopwn_0001.jpg

Δεύτερη περίοδος.

Ξεκινάει από το τεύχος # 1 με τίτλο
ΝΕΟΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ΜΠΛΕΚ και ολοκληρώνεται μέχρι το τεύχος # 120 την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου του 1979

tn_BlekDyn_0001.jpg

Τρίτη περίοδος.

Η Αμέσως επόμενη ονομάζεται ΜΠΛΕΚ και αναφέρει πριν την τιμή … νέα περίοδος ...και ξεκίνησε την Τετάρτη 26 Δεκεμβρίου του 1979 και ολοκληρώθηκε τον ιούνιο του 1994 στο τεύχος #1304.

tn_BlekNeaPeriodos_0001.jpg

Τέταρτη περίοδος

Η Αμέσως επόμενη επίσης ονομάζεται ΜΠΛΕΚ και ξεκινάει από το τεύχος # 1 (1305) εως # 9 (1313)

tn_Mplek_0001.jpg

Πέμπτη περίοδος ΕΞΤΡΑ

tn_MplekExtra_0001.jpg

Ξεκίνησε το 1995 σαν έξτρα έκδοση και κράτησε γιά 12 τεύχη(διαπιστωμένα 8 ) .

Έκτη περίοδος.

Ονομάστηκε Συλλεκτικό "ΜΠΛΕΚ" και χωρίστηκε σε 3 υποπεριόδους.
ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΣ ΜΠΛΕΚ Α' ΠΕΡΙΟΔΟΣ --->> 1994 - 1999 --> 56 ΤΌΜΟΙ
ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΣ ΜΠΛΕΚ Β' ΠΕΡΙΟΔΟΣ ----->> 1999-2003---->>ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 56 ΤΟΜΟΙ
ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΣ ΜΠΛΕΚ Γ' ΠΕΡΙΟΔΟΣ-------->> 2004-2009 --->> 59 ΤΟΜΟΙ

tn_BlekSyllektiko_0001.jpg

Έβδομη περίοδος

Ξεκίνησε σαν ένθετο της εφημερίδας Ελεύθερος Τύπος την 27/04/2014 και συνεχίζει ακόμα αυτόνομος.Eκδότης ο εγγονός του Σ.Ανεμοδουρά  ,Λεωκράτης Ανεμοδουράς με την εκδοτική "Μικρός Ηρως".

2014- 01/2018   ------------->>  50 τεύχη και συνεχίζει 

tn_BLEKNEOSZ_0001.jpg

Επίσης έχει κυκλοφορήσει και η Ειδική έκδοση  Μπλεκ  το του καλοκαίρι 2016 και το καλοκαίρι του 2017 .Εχουν εκδοθεί συνολικά 8 τεύχη ως τώρα (6 το 2016 και 2 το 2017) .

tn_BLEK%20EIDEKD_0001.jpg

Πηγή: Ο ΜΠΛΕΚ ΚΑΙ ΟΙ... ΑΛΛΟΙ
Σταχυολόγηση: GERAKOMATHS, bonadrug,φλοκ

• Like 17

Το πρώτο εξώφυλλο του Μπλεκ :

Μπλεκ 1

Σε σχέδιο Β. Απτόσογλου του σχεδιαστή και του μικρού ήρωα.

Όπως ανέφερε σε συνέντευξη του ο Ανεμοδουράς έψαχνε κάτι για να αντικαταστήσει τον Μικρό Ήρωα που του έκλεισε το τότε καθεστώς. Τι καλύτερο λοιπόν από ένα Αμερικάνο (για να χαρεί και το καθεστώς) που αγωνίζεται για την ελευθερία του.

• Like 5

Απο την πρωτη περιοδο με τα μικρα τευχη εχω εγω κανα 3αρι .Θα τα ποσταρω το μεσημερι.Πολυ καλη παρουσιαση και οντως ενα μπερδεμα υπαρχει αλλα που θα παει θα το ξεδιαλυνουμε.

Edited by AARDVRK

Eδω ειναι 2 τευχη απο την συλλογη μου απο την πρωτη περιοδο (μικρο μεγεθος εβδομαδιαια αυγουστος και ιουλιος του 1975) με την ονομασια ΜΠΛΕΚ και ΤΟΜ.Τα παρακατω τα βρηκα στο νετ και ειναι ενδιαφεροντα απο την αποψη οτι το πρωτο ονομαζεται ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΠΛΕΚ και το αλλο παλι απο την πρωτη περιοδο αλλα χωρις τον ΤΟΜ αυτη την φορα :D .

dsc00559io5.jpgmmplek20473to5.jpgmplek3661976rr1.jpg:beer:

• Like 2

Τι γνωρίζω

Πρώτη κυκλοφορία 1969

Α' Σειρά από τον Στέλιο Ανεμοδουρά, έγχρωμο εξώφυλλο, δίχρωμο περιεχόμενο, μέγεθος 12,5Χ17,5, σελίδες 36, τεύχη πάνω από 340

Β' Σειρά, εκδότης ίδιος, μέγεθος 14Χ21,5 πολλές εκατοντάδες τεύχη, τελευταίο τεύχος 1312(σε 3 περιόδους) τον Φεβρουάριο 1985

Γ' Σειρά, Μηνιαίος Μπλεκ από Σεπτέμβριο 1972 έως Ιανουάριο 1973, τεύχη 5

Δ' Σειρά, Συλλεκτικός Μπλεκ που κυκλοφορεί μέχρι σήμερα

:beer:

• Like 5

Β' Σειρά, εκδότης ίδιος, μέγεθος 14Χ21,5 πολλές εκατοντάδες τεύχη, τελευταίο τεύχος 1312(σε 3 περιόδους) τον Φεβρουάριο 1985

Άρα με βάση και τα δικά σου στοιχεία γνωρίζουμε ακριβώς και τις τρεις περιόδους της Β' Σειράς

Α περίοδος από το τεύχος # 1 εως 120============>120 τεύχη

Β περίοδος από το τεύχος # 121 εως 1304==========>1184 τεύχη

Γ περίοδος από το τεύχος # 1304 εως 1312 ========>13 τεύχη

• Like 1

Υπάρχει επίσης και άλλη μία σειρά που ονομάζεται ΜΠΛΕΚ ΤΩΝ ΔΙΑΚΟΠΩΝ. Έχει πέσει ένα τεύχος στα χέρια μου και αυτά που ξέρω είναι τα εξής:

- Έχει πιο μικρό σχήμα (από τα μικρά μπλέκ) και είναι σε μορφή τόμου 164 σελίδες

- Δέν γράφει ημερομηνία αλλά υπερτεύχος αυγούστου.

- Πρέπει να κυκλοφόρησαν τα καλοκαίρια 1970-1971 και είναι των 10 δρχ

- Οι περιπέτειες που έχει είναι Μπλέκ, Ρίγκο, Παιδί-Φάντασμα, Κάπταιν Μίκυ, Όμπραξ.

Θα προσπαθήσω να σκανάρω το εξώφυλλο για να το ανεβάσω αργότερα.... :D

• Like 2

Το τεύχος που έχει πέσει στα χέρια μου............

post-358-1172077794_thumb.jpg

• Like 2

Παιδες συναντησα κατι που μπορει να ενδιαφερει αρκετους και κυκλοφορει αρχες Μαιου.

AARDVARK_MPLEK_O-MPLEK-Kai-Oi-Alloi.jpg

Το παρακατω ειναι απο εδω http://groups.yahoo.com/group/blekmagazine-group/

"Υπάρχει μια συγκεκριμένη γενιά Ελληνόπουλων που μεγάλωσε παίζοντας πεντόβολα στις αυλές, γκαζές στα χωμάτινα πεζοδρόμια, μπάλα στα οικόπεδα και τους άδειους από αμάξια δρόμους και αντάλλασε περιοδικά. Μια γενιά ανέμελη και ελεύθερη... Αυτός είναι ο εικονικός τόπος συνάντησης για τους Έλληνες συλλέκτες περιοδικών της δεκαετίας του '70. Αυτούς που ανδρώθηκαν με τα τρία θρυλικά κόμικς των εκδόσεων Ανεμοδουρά. Μέσω αυτού του ιστότοπου, τα μέλη στέλνουν μηνύματα σχετικά με τις συλλογές τους, φορτώνουν εικόνες και φωτό και γενικά θυμούνται ότι έχει να κάνει με τα χρόνια της αθωότητας σε μια Αθήνα γεμάτη αλάνες, πράσινο και χάρτινους ήρωες που ομόρφαιναν τις μέρες τους ως παιδιά."

• Like 2

Ενδιαφέρον φαίνεται φίλε AARDVARK, θα το έχω στα υπόψη μου. Αφού δεν έχει μείνει τίποτα από τους παραπάνω ήρωες στα ράφια της βιβλιοθήκης μου, ας έχω ένα τομάκι που μάλλον δείχνει να είναι αξιόλογο.

Παιδιά είναι εξαιρετική δουλειά. Ο συγγραφέας είναι φίλος μου και ετοιμάζει κάτι αντίστοιχο και για το Αγόρι!

• Like 1

πολυ χαιρομαι :D:dance: :clap: :lol:

οποιος το "εντοπισει" πρωτος το βιβλιο ας μας ενημερωσει ;)

Σε κάποια φάση το Μπλεκ είχε πολύ ωραίες ιστορίες (αν και εγώ ήμουνα φανατικός ΑΓΟΡΙστής). Θυμάται κανένας τον μικρό πάνθηρα, τον ερίκ καστελ και το φοβερό χιουμοριστικό δισέλιδο του καθηγητή μυστήριου?

Ανέβασα στο Rapidshare ένα τεύχος του Μεγάλου Μπλεκ. Περιέχει και μία απίθανη ιστορία με τον Ζαγκόρ.

Edit : Για τους καλούς πελάτες του μαγαζίου το αρχείο με ψηφιακή επεξεργασία και χρωματισμούς, γενική αναπαλαίωση και δώρο γνήσιο άρωμα μούχλας χαρτιού 30 χρόνων υπάρχει στον tracker ευγενική προσφορά του bonadrug :clap:

post-466-1179079623_thumb.jpg

• Like 1

Οι περιπέτειες του Μπλεκ εξέθρεψαν γενεές. Είναι καιρός να το γνωρίσουν και οι νεότεροι. Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία.

Ευχαριστω AARDVARK γιατην πληροφορια :thanks::thanks::thanks:

Μ ενδιαφερει το βιβλιο, θελω να του ριξω μια ματια. :Book:

Στην υγεια σου :beer::beer::beer:

Edited by esperos

Ακρως ενδιαφέροντα πράγματα! Thanks για τις πληροφορίες

Καταρχην να πω ενα μεγαλο μπραβο για το αφιερωμα

Κατα δευτερον θελω να εκφρασω καποιες παρατηρησεις που εχω χωρις ομως να ειμαι και απολυτα σιγουρος για αυτα που θα πω

Εχω την εντωπωση οτι οι περιοδοι δεν ειναι ακριβως ετσι.Θυμαμαι πολυ εντονα οτι στα τευχη της δεκαετιας του 80 το περιοδικο εγραφε μεσα περιοδος Β'

Υπηρχε μια εποχη(νομιζω οταν ηταν ΝΕΟΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ) που καποιες ιστοριες του Μπλεκ ηταν τυπωμενες καθετα.Επρεπε δηλαδη να γυρισεις το περιοδικο στο πλαι για να το διαβασεις.Φανταζομαι οτι ετσι τις ειχαν φτιαξει οι δημιουργοι του.

Τελος νομιζω οτι το λογοτυπο ειχε αλλαξει πριν το 94.Ουσιαστικα κανα δυο χρονια νωριτερα το περιοδικο ειχε αρχιζει να περνει την κατω βολτα

• Like 1

Πολύ καλή δουλειά παιδιά! Συγχαρητήρια!! :beer: Κι εγώ διάβαζα με τη σειρά μου τέτοια τεύχη και τα μάζευα, αλλά την περίοδο της "Μεγάλης Καταστροφής" τα έχασα σχεδόν όλα και όταν ήταν να ανακτήσω προτίμησα σε πιο προσιτές, σ'εμένα, σειρές..! Πάντως ειλικρινά αν δεν είχα το πρόβλημα του χώρου, θα κανόνιζα να τα μαζέψω απ΄την αρχή! Έστω, πλέον, σε τόμους! Πάντα κόμιξ! Όσον αφορά το βιβλίο "Ο Μπλεκ Και Οι... Άλλοι" το είδα πριν 5 μέρες στον "Παπασωτηρίου" του αεροδρομίου "Ελευθέριος Βενιζέλος" (ενώ ερχόμουν με άδεια) και τα'χασα! Δεν είχα αρκετά χρήματα μαζί μου τότε (κάνει 20 EURO) αλλά θα το πάρω οπωσδήποτε! Επίσης περιμένω με ανυπομονησία και την έκδοση που είπε ο φίλος μας AARDVARK για το "Αγόρι"!! Hail! :beer:

Edited by Mandrake

επεσαν στα χερια μου 3 τευχη της πρωτης περιοδου (1972) το 150,163,164

και ειπα να ανεβασω τα εξωφυλλα(δεν ξερω αν υπαρχουν ηδη) :beer:

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

• Like 1

Η πρώτη περίοδος συνέχισε και σε μεγάλο σχήμα 14Χ21,5 66 σελ. για 50 περίπου τεύχη ακόμα (έχω σαν μεγαλύτερο το 395) και τιμή δρχ. 7.

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

• Like 1

Βάζω και ένα εξώφυλλο από τον Μεγάλο Μπλεκ (Νοέμβριος 1973). Μέγεθος 15,5Χ20,5 - 98 σελίδες - 3χρωμο - 2 ιστορίες(Μπλέκ-Οι μυστηριώδεις Μασκοφόροι & Ζαγκόρ- Ένας μεγάλος ποιητής)

Καλό θα ήταν να ξεχωρίσουν οι περίοδοι σε δικά τους θέματα ώστε να βάλουμε και όσα εξώφυλλα έχουμε.

:valt:

MplekMegalos197311.jpg

• Like 1

Από το βιβλίο ο Μπλεκ και οι Άλλοι

1) Α' Περίοδος Ιούνιος 1969 - Δεκέμβριος 1975, σχήμα 17Χ12,5 τεύχη 1 - 341 (τελευταίο μικρού σχήματος)

(Από το τεύχος 290 και μετά προστίθεται ο ΤΟΜ και ο τιτλος γίνετααι ΜΠΛΕΚ και ΤΟΜ , δηλαδή τίτλο ΜΠΛΕΚ και ΤΟΜ έχουμε στα 209-341)

Από το 342 αλλάζει το σχήμα, γίνεται μεγαλύτερο και προστίθενται νέες ιστορίες (Ροκ ο αόρατος, Μαρκ, Έμμα), κοστίζει 7δρχ. Φθάνει μέχρι το νούμερο 428, οπότε η αριθμηση σταματά.

2) Για να κάνει reboot το 1977 (6/9) με τίτλο ΝΕΟΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ΜΠΛΕΚ. Ο Νέος Δυναιμκός βγαίνει μέχρι το 1980 και μετά σταματά μετά από 120 τεύχη.

3)Νέο Reboot: αρχές 1980 πάλι από το νούμερο 1. ΤΟν τίτλο συνοδεύει η λεζαντα ΝΕΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ. Βγαίνουν 756 τεύχη (τελευταίο τον Ιούνιο 1994) κι έτσι συνολικά όλα τα εβδομαδιαία ΜΠΛΕΚ που κυκλοφόρησαν ανέρχονται σε 1304

4) ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΣ ΜΠΛΕΚ Α ΠΕΡΙΟΔΟΣ --->> 1994 - 1999 --> 56 ΤΌΜΟΙ

5) ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΣ ΜΠΛΕΚ Β ΠΕΡΙΟΔΟΣ ----->> 1999-2003---->>ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 56 ΤΟΜΟΙ

6) ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΣ ΜΠΛΕΚ Γ ΠΕΡΙΟΔΟΣ-------->> 2004 -ΣΗΜΕΡΑ

7) Μεγάλος Μπλεκ Δεκ. 1970- Φεβ. 1977 ----> 75 τεύχη

ΑΥΤΑ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΣΕ 5 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΡΗ

1)ΜΠΛΕΚ (ΔΕΚΑΕΤΙΑ 60) ΝΟ 1-428

2) ΝΕΟΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ΜΠΛΕΚ (ΔΕΚΑΕΤΙΑ 70) ΝΟ 1-120

3)ΜΠΛΕΚ ΝΕΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΔΕΚΑΕΤΙΑ 80) ΝΟ 1-756

4)ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΠΛΕΚ (ΔΕΚΑΕΤΙΑ 70) ΝΟ 1-75

5)ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΜΠΛΕΚ (ΔΕΚΑΕΤΙΑ 90)

ΑΥΤΑ (ευχαριστούμε τους συγγραφείς του ωραίου βιβλίου και εκλεκτά μέλη της παρεάς μας)

• Like 2

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΣΕ 5 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΡΗ

1)ΜΠΛΕΚ (ΔΕΚΑΕΤΙΑ 60) ΝΟ 1-428

2) ΝΕΟΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ΜΠΛΕΚ (ΔΕΚΑΕΤΙΑ 70) ΝΟ 1-120

3)ΜΠΛΕΚ ΝΕΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΔΕΚΑΕΤΙΑ 80) ΝΟ 1-756

4)ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΠΛΕΚ (ΔΕΚΑΕΤΙΑ 70) ΝΟ 1-75

5)ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΜΠΛΕΚ (ΔΕΚΑΕΤΙΑ 90)

ΑΥΤΑ (ευχαριστούμε τους συγγραφείς του ωραίου βιβλίου και εκλεκτά μέλη της παρεάς μας)

Όντως, αυτές είναι οι περίοδοι κυκλοφορίας του ΜΠΛΕΚ. :best:

Να σημειώσω ότι το ΜΠΛΕΚ "νέα περίοδος" αναφέρεται σαν "περίοδος Β" στο ίδιο το περιοδικό και δεν άρχισε το 1980 αλλά τον Δεκέμβριο του 1979 (στο τσακ!)

Edited by Lord Makro
  • Like 2

Να δώσω ένα κίνητρο να γίνει ο διαχωρισμός των περιόδων.

Τα 3 πρώτα τεύχη του Νέου Δυναμικού Μπλεκ

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην νέα παρουσίαση.

• Like 1

Για να σπάσει η παρουσίαση του Μπλέκ σε περιόδους όπως έχει πολλάκις προταθεί, πρέπει κάποιος (οι) από εσάς που ασχολούνται με τον τίτλο και την ιστορία του, να κάνει την κίνηση και να δημιουργήσει νέο(ά) θέμα(τα). Αντε λοιπόν, τί το λέτε και δεν το κάνετε! :D

Μιάς και βρήκα αρκετά τεύχη απο Νέο Δυναμικό το κάνω τώρα να υπάρχει..

Σβύσε τα εξώφυλλα απο εδώ τα ανέβασα στο νέο topic..

• Like 1

Να δώσω ένα κίνητρο να γίνει ο διαχωρισμός των περιόδων.

Τα 3 πρώτα τεύχη του Νέου Δυναμικού Μπλεκ

Ξέρεις πόσο πίσω με πήγες? Αυτά τα τεύχη με πέτυχαν στην Β` Γυμνασίου, σε ένα υπέροχο τρίμηνο, όσο κράτησε δηλαδή η απεργία των καθηγητών!!!!!!!! :cheers3: :cheers3: :cheers3: :cheers3:

Να συνεισφέρω και εγώ κάποια εξώφυλλα. Α ρε Κώστα, τι αναμνήσεις ξυπνάνε από τούτο το post!!

Θα τα βρείτε όλα στο θέμα για την Α' περιόδο

:beer: :beer: :beer:

• Like 2