Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE SNEAKY STORIES OF SNITCH & SNATCH


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SNEAKY STORIES OF SNITCH & SNATCH (THE)
Σενάριο/Kείμενα:
Μιχάλης Διαλυνάς
Σχέδιο:
Μιχάλης Διαλυνάς
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
28
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
Ονομαστική τιμή:
5€

  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

TheSneakyStories_0001.jpg  TheSneakyStories_0001z.jpg

 

 

ΧΡΩΜΑ: Τετραχρωμία
ΤΙΜΗ: 5 ευρώ(απλή έκδοση),6 ευρώ(έκδοση με 2 postcards & 1 pin)

Postcards


potscardsnitch.jpg postcardsnatch.jpg


Ίσως να είναι και το καλύτερο φανζιν που έχω διαβάσει μέχρις στιγμής!!!!

Η ποιότητα της έκδοσης...???Άψογη!!! :best:
Η ποιότητα της ιστορίας σεναριακά...???Επιτέλους κάτι πολύ όμορφο!!!!Σενάριο που σε ευχαριστεί να το διαβάζεις!!! :)
Η ποιότητα του σχεδίου...???Πολύ όμορφο και κατά τη γνώμη μου πρωτότυπο με τους μυταρόγκες κλέφτες να ξεχωρίζουν ανάμεσα στους υπόλοιπους!!! :D

Βάλτε μια μεζούρα από δαύτα λοιπόν...εν συνεχεία προσθέστε το όμορφο Art print και μια κουταλιά από pins της ιστορίας και για το τέλος 2 postcards για να δέσει το γλυκό!!!!

Υ.Γ. 1: Προσπάθειες σαν κι αυτή σε κάνουν να θέλεις να μάθεις περισσότερα για τον δημιουργό τους και χαίρομαι πραγματικά για το όλο αποτέλεσμα και μακάρι να επαναληφθεί στο μέλλον κάτι ανάλογο και ακόμα πιο ωραίο τόσο από τον ίδιο δημιουργό όσο και από άλλους!!!

Υ.Γ. 2:Είπα ότι θέλω κι άλλες ιστορίες με τους άπαιχτους κλέφτες Snitch & Snatch???Όχι????ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!! :D

Περιμένω τα σχόλια σας!! :)

ΕΔΩ μπορείτε να δείτε ένα πόστερ με τα έξτρας της Comicdom 2009.

 

 

Aφιέρωμα στον Μιχάλη Διαλυνά

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τετραχρωμία? αυτός είναι ο ορισμός? δεν ξέρω. anyhow. Κάτι που δεν αναφέρθηκε είναι πως είναι γραμμένο εξ'ολοκλήρου στην αγγλική.

 

Λοιπόν. Από τις πολύ όμορφες αγορές που έκανα στο comicdom. Δεν θα σταθώ στο περιτύλιγμα, που ναι μεν είναι όμορφο και θελκτικό, παραμένει δε περιτύλιγμα. Ούτε στα σουβλάκια στέκομαι στο περιτύλιγμα. :) Πάμε λοιπόν στο ψητό. Δεν είναι αριστούργημα. Γιατί δεν είναι αριστούργημα? Διότι πολύ απλά περιέχει δύο απλές διασκεδαστικές περιπέτειες οι οποίες στερούνται κάποιου ηθικοκοινωνικοπολιτικοοικονομικού σχολίου ή του λατρεμένου μου noir :) Από εκεί και πέρα όμως είναι εκπληκτικό και το πόσο όμορφα αναπαράγει ένα κλίμα-μίγμα βικτωριανής+παραμυθο-γκριμ ατμόσφαιρας, τόσο σε εικαστικό επίπεδο όσο και σε σεναριακό. Έως ένα βαθμό θα έλεγα ότι μου θυμίζει κάπως κάποια retelling παλιών δυτικών παραμυθιών που έγιναν στην Αμερική τη δεκαετία του 90. Δεν θα εκπλαγώ εάν ο δημιουργός έχει στα υπόψιν του τα βιβλία του James Finn Garner. Και ας είναι διαφορετική η σκοπιά του κάθε έργου. :) Μου άρεσε πάρα πολύ. Με ευκολία 3 1/2 στα 5 αστεράκια ως κόμικ. Φαντάζομαι ότι δεν είναι η πρώτη δουλειά του συγκεκριμένου δημιουργού.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χαλαρά ένα απο τα καλύτερα Ελληνικά φανζίν mini comic κόμικ που έχουν κυκλοφορήσει. Σεναριακά το βρήκα πάρα πολύ καλά δομημένο. Χωρις περιτά και φιοριτούρες, οι ιστορίες κυλάνε άψογα.

Και σχεδιαστικά επίσης είναι πολύ καλό. Το ιδιαίτερο στύλ του Διαλυνά "κουμπώνει" άψογα με τις ιστορίες.

 

Στα πολύ σύν και το άψογο περιτύλιγμα! Και εδώ ανοίγω μια παρένθεση. Ένας δημιουργός πρέπει να σέβεται πρώτος ο ίδιος, και πάνω απο όλους, το δημιούργημά του. Το ίδιο κόμικ αν ήταν κακοτυπωμένο, φωτοτυπημένο, προχειροδεμένο, θα έχανε πολύ απο την απόλαυση που μας πρόσφερε. Σεβάστηκε και ανέδειξε το δημιούργημά του ο Διαλυνάς και το απολαύσαμε και εμείς. Παράδειγμα προς μίμηση για όλους τους δημιουργούς. Κλείνει η παρένθεση.

 

Ακόμα να πούμε ότι η τιμή του είναι 5 ευρώ, ενώ 6 ευρώ έχει η έκδοση με τις 2 κάρτες, που αν δεν κάνω λάθος, εξαντλήθηκε στο Comicdom.

Επεξεργασία από AndreasD
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το διάβασα χτες που το πήρα τελικά(τthanx bill και Λενα!) και ήταν γ@ματο!τρομερή ατμόσφαιρα παραμυθιού και μάλιστα σοβαρού και καθόλου απλού! Στο σχέδιο δεν θα σταθώ, έτσι και αλλιώς όλοι έχουμε μάτια και το έχουμε δει και έχουμε πάθει, θα πω όμως πως η ιστορία μου έβγαλε τρομερό felling! Μόνο σε κάποιες μικρές ιστορίες του Mignola έχω συναντίσει αντίστοιχα πράγματα και ομολογώ οτι έμεινα άφωνος!

 

ορίστε, τώρα θα πρέπει να ψάξω οτι έχει βγάλει ο Διαλυνάς :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Οσοι το θέλουν ας μ στείλουν μήνυμα να τους το πάρω αύριο για 1(ενα) ευρώ αν βρω παλι αντιτυπα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

κριμα που εχει τοσο λιγα σχολια το συγκεκριμενο φανζινακι που νομιζω ειναι απο τα καλυτερα που εχω διαβασει.

Πολυ ωραιο σχεδιο,απο τα χειροτερα του Διαλυνα.Και το λεω αυτο με :)  

απο τις 2 ιστοριες μου αρεσε παρα πολυ η πρωτη,εβγαζε φοβερα παραμυθενια ατμοσφαιρα. Η δευτερη δε με ξετρελανε σεναριακα..

συνολικα ενα 6,5-7/10 το κερδιζει :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.