Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΧΑΡΑ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΧΑΡΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Hμερ. έκδοσης:
28-02-1954
Εξώφυλλα:
587 + 54 Οπισθόφυλλα + 1 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 48, 67, 72, 148, 158, 554, 560, 566-567, 572, 575, 579-580, 590-591, 596)
Τεύχη:
603
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Εβδομαδιαία
Μέγεθος:
17.5 x 21.5
Σελίδες:
28
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Αμερικανική
Iστορίες στη βάση:
372
Τίτλος:
ΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΧΑΡΑ (TOMOI)
Hμερ. έκδοσης:
~ 1962
Εξώφυλλα:
16 + 16 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τόμοι:
16
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Αμερικανική

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

GelioXara_0001.jpg  GelioXara_0006.jpg  GelioXara_0008.jpg  GelioXara_0014.jpg

 

Η μόνη εκδοτική παρουσία πριν το 1970 που μπορούσε να συγκριθεί σε επιτυχία στην Ελλάδα με τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ, ήταν η σειρά ΓEΛIO και XAPA, του ίδιου εκδοτικού οίκου ΑΤΛΑΝΤΙΣ(Πεχλιβανίδης)

Εξ' ολοκλήρου έγχρωμο, μέγεθος 17,5Χ21,5cm και με 28 σελίδες, το πρώτο τεύχος κυκλοφόρησε το 1954 την Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 1954.

Η έκδοσή του χωρίζεται σε 2 κρίσιμες περιόδους.
Την Α' περίοδο (τεύχη 1-399+400 ακυκλοφόρητο) περιείχε περιπέτειες του Μίκυ Μάους, Ντόναλντ κ.λ.π. ηρώων του Ντίσνεϋ, καθώς και των : Τομ και Τζέρρυ, Μπαγκς Μπάννυ, Μικρή Λουλού, Μπάμπυ, Σκάμπυ, Τσιπ και Ντέηλ, Κακός Λύκος, Σνίφλς, Μπάκυ Μπακ, Κακός Λύκος, Τζίμινο Κρίκετ, Πόρκυ, Ντρούμπυ, Μπάρνυ Μπήαρ, Ντάφυ Ντακ, Θείος Βίγλη κ.λ.π. δηλαδή ηρώων των εταιρειών Γουώρνερ Μπράδερς, Μέτρο Γκόλντουϊν Μάγερ κ.λ.π.
 

GelioXara_0016.jpg  GelioXara_0399.jpg

 

Την Β' περίοδο (τεύχη 400-600) ο Πεχλιβανίδης σταματάει να εκδίδει ήρωες του Ντίσνεϋ γιατί του ζητούσαν μεγαλύτερο ποσοστό δικαιωμάτων και δεν ήθελαν να εκδίδονται μαζί με ήρωες άλλων εταιρειών. Ετσι συνέχισε να εκδίδει μόνο ήρωες από τι άλλες αμερικάνικες εταιρείες και πρόσθεσε μερικούς νέους : Μπιπ-Μπιπ, Γούντυ ο Τρυποκάρυδος κ.α. Η περίοδος αυτή υστερεί αισθητικά από την πρώτη.
 

GelioXara_0400.jpg  GelioXara_0496.jpg

 

Στα τεύχη 1-10 η τιμή ήταν 3.000 δρχ και μετά την περικοπή των μηδενικών το 1954, γίνεται 3 δρχ.
Ως το Νο 56 τα συννεφάκια των διαλόγων στα καρέ είναι στοιχειοθετημένα και μετά είναι χειρόγραφα (για ευκολία και μικρότερο κόστος). Μέχρι λοιπόν το τεύχος 56 η ελληνική έκδοση είναι καλύτερη από την Αμερικάνικη γιατί χρησιμοποιούσαν καλύτερα μηχανήματα εδώ αφού απευθύνονταν σε μικρότερη αγορά και η τιμή των 3 δρχ ήταν αρκετά "τσιμπημένη".

 

 

Πηγή: Κυριάκος Κάσσης

 

Κυκλοφόρησαν και τόμοι τευχών.

 

GELIOXARATOMOI_0011.jpg  GELIOXARATOMOI_0015.jpg  GELIOXARATOMOI_0016.jpg

 


:valt:


dionik_inducks_small.png

Ομαδοποίηση Μικρή Λουλού - Ομαδοποίηση Γούντυ Ο Τρυποκάρυδος

Σκαναρισμένο και διαθέσιμο για ανάγνωση το τεύχος 7 ΕΔΩ.

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους Melandros, crc, Ion13, jval, zoo, Dream Factory, sokratis, filip58, trelele, kocomico, Uncle Scrooge McDuck, Βασίλη και Κωνσταντίνο Πεχλιβανίδη, tik, Han Solo, Σκρουτζ μακ Ντακ, apetoussis82 & φλοκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χμ. και μόλις σήμερα πέτυχα ένα Four Color torrent. Οπότε με έβαλε σε ιδέες...

 

Πόσο πιθανό είναι αυτές οι εκδόσεις να είναι μεταφορά? αγορά? μεταφράσεις? των Four Color της Dell Publishing που και εκείνες είναι φίρδην μίγδην?

 

Ο θείος Βίγλης είναι προφανώς ο Uncle Wiggily ( :respect: στους μεταφραστές). Συνολικά βρίσκω εμφανίσεις του από το Overstreet Price Guide σε 9 τεύχη του Four Color: 179,221,276,320,349,391,429,503,543.

 

Tubby βρίσκω στα 381,430,444,461.χμ θα το ψάξω.

 

Μπαρνυ Μπήαρ και Μπέννυ Μπούρο! :lol: Burney Bear and Benny Burro. Από δαύτους έχει κάνει και ιστοριούλες ο Carl Barks που δημοσιευτήκαν στο Our Gang (τα οποία βγήκαν από την Dell Comics)

 

:lmao: Και ψάχνωντας έπεσα στο Four Color 291 που είναι το εξώφυλλο του 32 :dance:

 

Λοιπόν αυτό το ποστ κατρακυλάει σε δομή, πλην όμως ανεβαίνει κατακόρυφα σε ποιότητα! Τα thumbnail δε χρειάζετε να τα κάνετε κλικ, έτσι μικρά είναι.

 

Ο αεριοπροωθούμενος Bunny (ΓΧ 410) στο FC 355

4c0355TN.jpg

 

Ο θείος Βόγλης (whatever :) ) ΓΧ 417 στο FC 543

4c0543TN.jpeg

 

χμμμ και μόλις χάλασε η ιδέα μου με τον Τάμπυ ΓΧ 480. Είναι το εξώφυλλο του Marge's Tubby 49

Tubby049TN.jpeg

 

Η θεωρία μου για Four Color πάει άκλαυτη με το Spike And Tyke 20 (ΓΧ 520)

SpikeAndTyke020TN.jpeg

 

Ο Μπι Μπι (sic!) ΓΧ 488 αντιστοιχεί στο FC 1008

4c1008TN.jpeg

 

Ο Μίκυ στο ΓΧ 172 κολλάει στο Mickey Mouse 52

MickeyMouse052TN.jpeg

 

Οι Τομ+Τζέρρυ στο ΓΧ 429 (που ένας ήρωας αποκαλείται Ο Ντρούπης :respect: ) δένει με το Tom and Jerry 133

TomAndJerry133TN.jpeg

 

O Ντάφφυ Ντακ ΓΧ 413 παίρνει το Daffy (σκέτο) 17

DaffyDuck017TN.jpeg

 

τώρα τα υπόλοιπα δυσκολεύουν... τσέκαρα τα εξώφυλλα από little lulu και δεν πετυχαίνω ούτε το ένα ούτε το άλλο. Τα ίδια με τον tweety+sylvester, με αυτό που τιτλοφορείται Τομ και Τζέρρυ και έχει ένα εξώφυλλο που δε μου λέει κάτι (σαν σκίτσο δεν είναι τόσο ξένο, αλλά...) και ακόμα χειρότερα με αυτό που τιτλοφορείται ως εύθυμες ιστορίες αλλά στο εξώφυλλο έχει Henery Hawk ειδικά τη στιγμή που ΕΔΩ διαβάζω "Henery never had a comic of his own, tho. In fact, he never even appeared on a comic book cover. In both of his venues, he was just a would-be star that never quite made it. "

 

 

:beer: @Valt απίστευτα εξώφυλλα, απίστευτες μεταφράσεις επιπέδου "Σακαισπήρος" ;):cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Εδώ παιδιά θα πρέπει να αναφέρουμε και ένα γεγονός το οποίο κυριολεκτικά χώρισε το ΓΕΛΙΟ και ΧΑΡΑ σε δυο περιόδους: Πριν και μετά το τεύχος 400. Απ' όσα έχω ακούσει, μια φωτιά στο κεντρικό κατάστημα της ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ κατέστρεψε όλα τα αρνητικά και το στοκ των πρωτοτύπων για τα τεύχη κάτω από το 400. Έτσι αυτά είχαν αρχίσει ήδη να γίνονται δυσεύρετα από τη δεκαετία του 70 ενώ τα τεύχη πάνω από το 400 συνέχιζαν να πουλιούνται ακόμα και πριν από μερικά χρόνια (όταν η Ατλαντίδα βρισκόταν ακόμα στην Κοραή, στη θέση που είναι σήμερα γνωστό καφεδο-σαντουιτσάδικο). Θυμάμαι πως στα τέλη της δεκαετίας του 80, όταν έκανα μια σοβαρή προσπάθεια να συγκεντρώσω κάποια παλιότερα τεύχη, αυτά πουλιόντουσαν 3 έως 5 χιλιάδες δραχμές το ένα στη "μαύρη αγορά"! Αγαπημένο μου κόμικ από αυτή τη σειρά ήταν - και παραμένει - η Μικρή Λουλού, και πολύ ευχαρίστως θα ξεκινούσα μια κουβέντα εδώ για το ξεχωριστό ύφος και το απαράμιλλο χιούμορ της παιδικής αθωότητας που ενσωματώνει καλύτερα από κάθε άλλη σειρά για "μικρούς και μεγάλους". Δεύτερο στις προτιμήσεις μου ερχόταν το "Τομ και Τζέρι" για έναν και μοναδικό λόγο: Όπως και στα κλασσικά τους καρτούν της δεκαετίας του 50, ο Τζέρι τις έτρωγε αρκετές φορές από τον Τομ, και έτσι το κόμικ απέφευγε τα κλισέ των περισσότερων σειρών της Warners, όπως -χαρακτηριστικό παράδειγμα - το Μπιπ-Μπιπ και το Κογιότ, όπου το αποτέλεσμα της κάθε αναμέτρησης ήταν προκαθορισμένο πριν ακόμα διαβάσεις το πρώτο καρεδάκι.

Θ.Μ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Τα τελευταία εξώφυλλα που πρόσθεσε ο Valt μου θύμισαν μια απιστευτη ιστορία. Πρίν απο περίπου 8-9 χρόνια έχουμε πάει με την παρέα μονοήμερη στην Αίγινα. Κάποια στιγμή καθόμαστε για καφέ κοντά στο λιμάνι. Λίγο πιο δίπλα υπάρχει πρακτορείο τύπου. Κλασσικά εγώ παρατάω την παρέα και πάω για ψάξιμο. Δεν έχω βρεί τίποτα σπουδαίο ( κατι πολεμικά μόνο) και πάω να τα πληρώσω. Και στο ταμείο παθένω σοκ! Υπάρχει μια στίβα Γέλιο και Χαρά σε άψογη κατάσταση, καλύτερη και απο νέα τεύχη που βρίσκει κανείς στα περιπτερα! Λές και μόλις έχουν βγεί απο το τυπογραφείο! Η δε τιμή τους ελάχιστη. Ήταν πάνω απο 50 τεύχη (κάποια διπλά ή τριπλά). Τα πήρα όλα και ο τύπος μου έκανε και έκπτωση.

 

Μιά απο τι καλύτερες ανακαλύψεις μου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η σειρά φαίνεται ΠΟΛΥ ενδιαφέρουσα!! Τώρα πλέον είναι λίγο αργά βέβαια αλλά δοθήσεις ευκαιρίας θα προσπαθήσω να αποκτήσω ορισμένα (τουλάχιστον) τεύχη. Ευχαριστώ για την παρουσίαση και τις πλούσιες πληροφορίες!! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Έφτασε τουλάχιστον τα 603 τεύχη. Πρέπει να σκάψω λίγο :mafia: αλλά θα βάλω τα εξώφυλλα από τελευταία .. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4287
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Ταλαιπωρημένο, αλλά παρών! Είναι το τεύχος 3 και κάποιες σελίδες του! Πάνω που άρχισα να κλείνω σειρές, μπήκα πάλι σε νέες περιπέτειες!!! Τέλος δεν έχει αυτή η ιστορία με τα κόμικς!!! :beer: :beer: :beer: :beer:

 

Μια ακόμη μικρή συνεισφορά. Το εξώφυλλο του 405 και 3 οπισθόφυλλα. Αυτά των 461, 505 και 601. :beer:

 

Μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

post-3960-1232295314_thumb.jpg

post-3960-1232295441_thumb.jpg

post-3960-1232295581_thumb.jpg

post-3960-1232658998_thumb.jpg

post-3960-1232659176_thumb.jpg

post-3960-1232659450_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στα τεύχη 1-10 η τιμή ήταν 3.000 δρχ και μετά την περικοπή των μηδενικών το 1953-54, γίνεται 3 δρχ.

 

Και βάσει αυτού, το:

Μετά τα 26 αυτά τεύχη, το περιοδικό και οι ήρωες του ενσωματώθηκαν στο «Γέλιο και Χαρά»...

που είχε αναφερθεί εδώ, δεν κολλαέι.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε κάποια τεύχη του περιοδικού υπήρχαν κάποιες κάρτες - εικόνες:

 

Στο Νο 4 συναντάμε τον Ντόναλντ:

 

post-5320-1233129321_thumb.jpg

 

Στο Νο 5 συναντάμε τα ανηψάκια του:

 

post-5320-1233129351_thumb.jpg

 

Στο τεύχος 267 υπάρχει ένα ιστιοφόρο του 1860 (σειρά "Ιστορία του Ναυτικού"):

 

post-5320-1233129496_thumb.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ωπ, ανακύκλωση! Το 86 είναι ίδιο με το 429 και το 260 ιδιο με το 599 :P

 

:thanks: jval!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πολλές φορές μάλιστα αναρωτιόμουν αν εκτύπωναν τα αυθεντικά σχέδια, ή τα έκαναν ξεπατικωτούρα πρώτα... :lol:

 

Τουλάχιστον μέχρι το τεύχος 53 τα σχέδια ήταν αυθεντικά, καθώς και τα κείμενα στα συννεφάκια δεν ήταν με το χέρι. Από κει και μετά τα σχέδια πάσχουν, όντως σα να είναι ξεπατικοτούρα!!! Και τα κείμενα είναι γραμμένα με το χέρι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ορέστη το συγκεκριμένο τεύχος βγήκε πριν τη νομισματική "διόρθωση" που έκοψε τα 3 μηδενικά απο το χιλιάρικο και το έκανε δραχμή. Όλα τα παλιά τεύχη έχουν τιμές σε χιλιάρικα, πχ ΄τα πρώτα Κλασσικά Εικονογραφημένα κλπ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   687
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

Δεδομένου ότι τα Γελιο και Χαρά ήταν τα πρώτα κόμιξ που γνώρισα (πριν ακόμη μάθω να διαβάζω..) θα ήθελα να ξεκινήσω απο εδω το ανέβασμα μερικών εξώφυλλων. Η διαδικασία ειναι απλή επισύναψη σε ποστ εδω ή ειναι προτιμότερο να τις στειλω σε καποιον moderator;

Σε πρωτη φαση θα σκανάρω τα εξώφυλλα των τευχών: 3,6,7,11,13,14,15,16,23,25,27,28,30,33,34,35,36,38,43,45,46,50

Επίσης, γνώριζα κάποιον που...τα έχει ολα τα Γελιο και Χαρά αλλά συνέχιζε να μαζεύει οταν εβρισκε αντιτυπο σε καλύτερη ποιότητα απο αυτό που ειχε και...πουλούσε σε μενα τα διπλά του! Περιπου τα μισα τευχη τα έχω απο αυτόν και τα υπόλοιπα ειναι απο την εποχή που τα διάβαζα (τα "δικά μου" ειναι σε καλύτερη κατάσταση, συνολικά έχω καπου 400 τεύχη απο τα 603, περιέργως μου λειπουν πολλά μετα το νούμερο 500)

Βλακωδώς πάτησα στην παράθεση αντι στην απάντηση, ζητώ συγγνώμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ωραίος ο Φιλιπ!! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

To κοίταξα το βραδυ και τελικά ο Κάσσης θεωρεί πολύ σπάνιο το 32, γιατι ειχε ...χαρτοκοπτική ένα καρχαρία στο οπισθόφυλλο και πολλοί το έκοβαν με αποτέλεσμα να χάνεται και το εμπροσθόφυλλο!

 

Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι, προσωπικά το έχω παρότι η συλλογή μου με Γέλιο και Χαρά είναι σχετικά μικρή (έχω λίγο πάνω απ' τα μισά), και το έχω ξαναπετύχει τουλάχιστον άλλη μία φορά. Αυτό πάντως με την χαρτοκοπτική στο οπισθόφυλλο πολύ πιθανόν :thinking: να το κάνει δυσκολότερο μια και έτσι σίγουρα καταστράφηκαν πολλά τεύχη.

 

Να προσθέσω ακόμη πως βλέπουμε άλλη μια ανακύκλωση εξώφυλλου: το Νο 79 είναι ίδιο με το Νο 410.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πήρε φωτιά ο filip58! :best::respect:

 

:efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Εξαιρετική δουλειά εν μέσω καλοκαιριού !!!!!!!!!! :clap2:

 

Σε ευχαριστούμε ΠΑΡΑ πολύ φίλε μου για την πολύτιμη προσφορά σου, είναι μεγαλείο να βλέπεις τι μπορεί να κάνουν ενωμένοι ένα μάτσο άνθρωποι με μεράκι.... η Κοινότητα αυτή και η Λέσχη Φίλων Κόμικς είναι τρανά παραδείγματα.

 

:respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   687
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

Δεν κάνω και τίποτε σπουδαίο, λίγο ελεύθερο χρόνο αφιερώνω για ένα από τα χόμπι μου. Και από την μεριά μου πάντως έχω εκπλαγεί από την ποιότητα του φόρουμ, νόμιζα ότι είμαστε πολύ λιγότεροι και με χαρά διαπιστώνω ότι υπάρχουν πολλοί νεολαίοι φανατικοί των κόμιξ. Τα δικά μου παιδιά πλέον δεν διαβάζουν κόμιξ (ουσιαστικά μόνο το μηνιαίο Κομιξ, τα Αντιρίξ-Συμφωνίξ και τα Λουκυ Λουκ διάβαζαν παλαιότερα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν κάνω και τίποτε σπουδαίο,

 

δεν κάνεις τίποτε το σπουδαίο???? :) Επιτελείς θεάρεστο έργο! θεάρεστο! :respect:

 

Πόσων χρονών είναι τα παιδιά? Τι άλλα ενδιαφέροντα έχουν? Για να το κουβεντιάσουμε λίγο το θέμα. Υπάρχει γερή ποικιλία εκεί έξω. Ίσως να υπάρχουν τίτλοι που θα τους κινήσουν το ενδιαφέρον! Και εγώ που το αγαπάω το κόμικ, όταν δεν βρίσκω πράγματα που να με συγκινούν ή μάλλον όταν διαβάζω πράγματα που δεν μου αρέσουν, τις τρώω τις φρίκες μου και αποστασιοποιούμαι. Και μετά ανακαλύπτω καινούργια πράγματα και ξαναθυμάμαι γιατί αγαπάω αυτό το μέσο. Για πες λοιπόν 2-3 πραγματάκια, να ρίξουμε τις προτάσεις μας :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   687
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

Τα παιδιά είναι μεγάλα, 24 ο υιός και 21 η κόρη. Ο υιός μετα απο καιρό διάβασε χτες το τελευταίο ΚΟΜΙΞ του Σεπτεμβριου και έριξε πολύ γέλιο, γενικότερα τα παιδιά ποτέ τους δεν αγόρασαν κάποιο κόμικ απο μόνα τους (βέβαια και γιατι να ξοδευτούν...αφού έβρισκαν αν ήθελαν διάφορα στο σπίτι).

Κατα τα λοιπά ο υιός έχει σαν ''αποκλειστικό" ενδιαφέρον το σκάκι (για το οποίο συλλέγει διάφορα έντυπα και πληθώρα αρχείων) και η κόρη την κιθάρα.

Το δικό μου ενδιαφέρον πάντως δεν είναι μόνο το διάβασμα των κόμικ, αλλά και η συλλογή τους, καθώς και πλήθος άλλων συλλογών (γραμματόσημα, νομίσματα και κυρίως μικρά αυτοκινητάκια σε κλίματα 1/43 που έχω και αρκετά απο μικρός, αν ξέρετε και κανένα φόρουμ που ασχολείται με τέτοια, αγγλόφωνο, γαλλόφωνο ή ιταλόφωνο ...υποδείξτε μου!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οκ. για το μαθηματικό/λογικό μυαλό της οικογένειας τον βρήκαμε τον ένα τίτλο εύκολα! Logicomix. Για το μουσικό μυαλό της οικογένειας τώρα, παίζουμε σε 2 ταμπλό. Εάν μιλάμε για κλασική κιθάρα, Νέο Κύμα και τα συν'αυτώ, θα ξεκίναγα με μια Περσέπολη (και γενικότερα αυτά της Σατραπί). Εάν από την άλλη μιλάμε για πιο ροκ καταστάσεις (και δη γκοθ), τότε είναι και στην κατάλληλη ηλικία για το διαχρονικά αγαπημένο Κοράκι.

 

Αυτά τώρα τα λέω καθαρά για ξεκίνημα :) Υπάρχει υλικό για ενήλικες και πολύ μάλιστα :) (και δε μιλάω σε εμάς που παραμένουμε παιδιά και φχαριστιόμαστε εξ'ίσου ένα disney ;) ) Εάν τυχόν δουλέψουν αυτά, ρίξε σύρμα και θα βρούμε κι άλλα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν η κόρη έχει βαριά γούστα, δώστης κάνα Detroit Metal City :P Παρωδεί τη metal σκηνή και τα παρασκήνια που επικρατούν στο χώρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   687
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

Ενδιαφέρουσες οι υποδείξεις σας, θα τις σημειώσω για μελλοντικά δώρα (αν και το Logicomix είχαμε ήδη σκεφτεί να το δωρίσουμε στον υιό, έχοντας ήδη διαβάσει άλλο ένα βιβλίο του Δοξιάδη, νομίζω πως δεν το κάναμε τελικά γιατί του έχουν μαζευτεί αρκετά αδιάβαστα!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βλέπω έχουμε πάρει φωτιά :yahoo:

 

Και για να βοηθήσουμε και λίγο το inducks το τεύχος 191 έχει την ιστορία "Στην καταραμένη κοιλάδα", που μας είναι γνωστή απ' το ΚΟΜΙΞ ως "Η απαγορευμένη κοιλάδα" (#10).

 

Αξιοσημείωτες είναι οι διαφορές ανάμεσα στις 2 εκδόσεις. Ιδού λοιπόν τα σκαναρίσματα από την πρώτη σελίδα κάθε έκδοσης:

 

post-5320-12606329883_thumb.jpg post-5320-126063297492_thumb.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To #14 όπως και πάρα πολλά άλλα σε άλλες παρουσιάσεις υπήρχαν ήδη και κάπου χάθηκαν στην πορεία... Δεν ξέρω ποιός το'χε ανεβάσει αρχικά, βέβαια. Δεν θυμάμαι. Παρατηρώ πως γίνεται σε όλες τις παρουσιάσεις αυτό και μάλλον χάνεται στη μεταφορά. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω ξανά αυτά που λείπουν. Ορίστε το συγκεκριμένο:

post-1790-1260634870,36_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   687
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

To #14 όπως και πάρα πολλά άλλα σε άλλες παρουσιάσεις υπήρχαν ήδη και κάπου χάθηκαν στην πορεία... Δεν ξέρω ποιός το'χε ανεβάσει αρχικά, βέβαια. Δεν θυμάμαι. Παρατηρώ πως γίνεται σε όλες τις παρουσιάσεις αυτό και μάλλον χάνεται στη μεταφορά. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω ξανά αυτά που λείπουν. Ορίστε το συγκεκριμένο:

post-1790-1260634870,36_thumb.jpg

 

Σωστή η παρατήρησή σου! Το 14 πρέπει να υπήρχε γιατι το έχω κι εγω και θα το είχα ανεβάσει αν δεν υπήρχε παλαιότερα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σωστή η παρατήρησή σου! Το 14 πρέπει να υπήρχε γιατι το έχω κι εγω και θα το είχα ανεβάσει αν δεν υπήρχε παλαιότερα!

 

Πράγματι, το Νο 14 είναι εδώ και πολύ καιρό στα χέρια μου, και αφού είχε ποστάρει ο filip58 τα συνεχόμενα εξώφυλλα είχα κάνει ένα πέρασμα και είχα συμπληρώσει αυτά που λείπαν. Οπότε λογικά πριν λίγο καιρό υπήρχε. Που πήγε? :thinking: Ποιος το πήρε? :crying:

 

:oops:

 

:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  113
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Δημητρη μην το κανεις θεμα εγω το βρηκα και το πηρα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λάθος μου το "σε όλες τις παρουσιάσεις"... Σε "διάφορες" είναι πιο σωστό! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

Στα τεύχη 1-10 η τιμή ήταν 3.000 δρχ και μετά την περικοπή των μηδενικών το 1953-54, γίνεται 3 δρχ.

 

 

Να διωρθώσω πως η τιμή ήταν 3.000 δρχ έως το τέυχος 12, το αντίτυπο που έχω στα χέρια μου έχει σβησμένη την τιμή και περασμένη την τιμή δρχ 3 με σφραγίδα. Κρίμα που δεν έχω σκάνερ να βάλουμε και το εξώφυλλο που λείπει.

 

post-5320-127074645748_thumb.jpg

 

Να προσθέσω πως σε ένα άλλο αντίτυπο που έχω η τιμή είναι 3.000 δρχ χωρίς σφραγίδα που να την αλλάζει σε 3 δρχ.

 

 

post-5320-127074664568_thumb.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.