Μετάβαση στο περιεχόμενο

Y: THE LAST MAN - Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΑΝΔΡΑΣ: ΛΕΙΨΑΝΔΡΙΑ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
Y: THE LAST MAN - Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΑΝΔΡΑΣ: ΛΕΙΨΑΝΔΡΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Brian K. Vaughan
Σχέδιο:
Pia Guerra
Hμερ. έκδοσης:
13-04-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
128
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Θωμάς Παπαδημητρόπουλος
Πρωτότυπος τίτλος:
Y the Last Man #1-5 (Vertigo, 2002-2003)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-717-7

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

YTheLastMan_0001.jpg YTheLastMan_0001z.jpg

 

Το χρωμόσωμα Υ είναι αυτό που καθορίζει στα θηλαστικά το αρσενικό φύλο. Συγκεκριμένα, τα αρσενικά θηλαστικά φέρουν ένα χρωμόσωμα ενώ τα θηλυκά κανένα.

 

Y_The_Last_Man01_covers.JPG Y_The_Last_Man01_bios.JPG

 

 

Ο πρώτος τόμος περιλαμβάνει τα τεύχη 1-5 της πρωτότυπης σειράς.

Γιόρικ. Νεαρός, άνεργος, μόλις απέκτησε μια μαϊμού, και μιλάει στην κοπελιά του που βρίσκεται στην Αυστραλία, ενώ εξασκεί την απόδραση του από ζουρλομανδύα, όντας ερασιτέχνης καλλιτέχνης των αποδράσεων. Η μητέρα του είναι βουλευτής στην Ουάσιγκτον. Σε λίγο θα είναι - μαζί με την αρσενική μαϊμού του - τα μόνα θηλαστικά που φέρουν το χρωμόσωμα Υ πάνω στον πλανήτη Γή, σε μια επιδημία που σκότωσε ταυτόχρονα όλον τον αρσενικό πληθυσμό της.

Η διάσημη και καταξιωμένη σειρά της Vertigo, η οποία ολοκληρώθηκε σε 60 τεύχη (συγκεντρωμένα εν συνεχεία σε 10 τόμους), επιτέλους δίνει και τα επίσημα διαπιστευτήρια της στο Ελληνικό κοινό. Ένα κοινό που έχει πλέον την δυνατότητα να διαβάσει ένα από τα πιο καλογραμμένα κόμικς της νέας χιλιετίας, σε ένα μετααποκαλυπτικό σενάριο που παρόλο που φέρει οίκιες θεματικές, έχει μια φρέσκια προσέγγιση να δώσει. Και αυτό χάρη στο σενάριο του Brian K. Vaughan που ξέρει να χειρίζεται μαεστρικά τόσο τους διαλόγους, όσο και την πλοκή. Μαζί του και η Pia Guerra, η οποία έχει λιτό αλλά εκφραστικό σχέδιο. Βέβαια στα πρώτα 1-2 τεύχη είναι κάπως απλοϊκο, αλλά μετά βρίσκει τα πατήματα της.

Στην νέα τάξη πραγμάτων, σε μια εποχή που είναι δυνατή η τεχνική γονιμοποίηση, ένα αρσενικό αποτελεί απειλή, και όχι σωτήρα. Οπότε ο Γιόρικ* δίνει προτίστως αγώνα για την δικιά του ζωή.

*στα Αγγλικά Yorick, οπότε το πρώτο γράμμα του ονόματος του, είναι ίδιο με το χρωμόσωμα που τον καθορίζει. Και δεν είναι ο μόνος συμβολισμός που θα βρείτε στην σειρά.

 

 

*παρουσίαση για την αμερικάνικη έκδοση από τον nikos_k

*συζήτηση για τη μεταφορά του κόμικ σε ταινια

*αρθρο: Y - The Last Man: Κι αν ήσουν ο τελευταίος άντρας στον κόσμο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στο LOST, τη στιγμή που ο Χιούγκο τακτοποιεί τα πράγματά του στο αεροπλάνο που επιβιβάζεται στη 5η σεζόν, έχει παραμάσχαλα ένα paperback του Last Man. Ελπίζω η συγγραφή σεναρίων στο Lost να βοηθήσει τον Brian K. Vaughan να μας παρουσιάσει το δημιούργημά του σύντομα στην τηλεόραση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Στο LOST, τη στιγμή που ο Χιούγκο τακτοποιεί τα πράγματά του στο αεροπλάνο που επιβιβάζεται στη 5η σεζόν, έχει παραμάσχαλα ένα paperback του Last Man. Ελπίζω η συγγραφή σεναρίων στο Lost να βοηθήσει τον Brian K. Vaughan να μας παρουσιάσει το δημιούργημά του σύντομα στην τηλεόραση.

 

Να κάνω μια αφελή ερώτηση; Σαν άνθρωπος που αγαπάει τα κόμικς, γιατί να επιθυμείς κάτι τέτοιο; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να κάνω μια αφελή ερώτηση; Σαν άνθρωπος που αγαπάει τα κόμικς, γιατί να επιθυμείς κάτι τέτοιο; :thinking:

 

Γιατί είμαι από αυτούς που οι πιο πολλές μεταφορές κόμικς στην τηλεόραση και στον κινηματογράφο μου άρεσαν. Όλα τα X-Men και όλα τα Spider-man μου άρεσαν. Ακόμη και αν κάνουν πολλές επεμβάσεις στα σενάρια τις δέχομαι, γιατί από τη μια πρέπει να το δεχτεί το μεγάλο κοινό που δε γνωρίζει λεπτομέριες των σεναρίων δεκαετιών ενός κόμικ, και από την άλλη γιατί δεν είναι δικό μου το δημιούργημα. Γιατί θέλω ο Brian K. Vaughan να βγάλει χρήματα και να είναι άνετος να γράφει δικά σου σενάρια και όχι δανεικούς χαρακτήρες μεγάλων εταιριών. Γιατί δε θέλω να αυτοστραγγαλιστεί η βιομηχανία των κόμικς και να είναι μόνο για τους "αγνούς" αναγνώστες αλλά να ανοιχτεί και σε μη μυημένους.

 

Ε, αυτά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Διάβασα τον 1ο τόμο στα ελληνικά και ήταν φανταστικός!Καταπληκτικό σενάριο και αρκετά εκφραστικό και ταιριαστό σχέδιο.Πολύ ωραίες και μερικές ατάκες αλλά και αναφορές σε ταινίες τραγούδια κλπ :) Ξέρετε κάποιο site με κάποια λίστα με αυτές??Θέλω τους επόμενους τόμους ΤΩΡΑ!!Μακάρι να είναι συχνή η κυκλοφορία τους :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το τσίμπησα προχθές (βοήθησε και η 30% έκπτωση από το PROGRESSIVE ART :kabouris: ) και συμφωνώ σε όλα με τον dion_mout. Θέλω και τους επόμενους τόμους τώρα!! Aλλά με την τιμή που πήρα αυτόν, αλλιώς θα τους χτυπήσω από bookdepository. :P

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ξεκινώ λέγοντας πως ήταν η μια και μοναδική σειρά κόμικ που τελείωσα μέσα σε ένα σαββατοκύριακο. Μάλιστα σε ένα σαβ/κο !Είναι άκρως εθιστική και γενικά αρκετά καλή. Σε ορισμένα σημεία εδικά περίπου όταν φτάνουμε στα 2/3 της ιστορίας (περίπου τεύχος 40 ) η σειρά χάνει και φαίνεται ότι μπορούσε άνετα να είχε τελειώσει με 10-15 τεύχη λιγότερα, αλλά ήταν πολλά τα λεφτά.

 

Προσωπικά μου άρεσε , το μόνο αρνητικό που βρήκα ήταν ορισμένες μη ρεαλιστικές αντιδράσεις χαρακτήρων και επίσης η πολύ ωραιοποιημένη εικόνα. Μην μου λες ρε vaughn ότι άμα συμβεί ένα τόσο τραγικό γεγονός θα συνεχίσουν α υπάρχουν κυβερνήσεις και όλα θα είναι σχεδόν όπως πριν . Φυσικά και όχι. Τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα .Σαν το Mad Max 2 κάπως όχι "πέθαναν οι άντρες , εμείς θα ζήσουμε μόνες μας , σχεδόν αγαπημένα". Θα επικρατούσε χάος , κανιβαλισμός , βία διαφθορά και δεν συμμαζεύεται . Βέβεια για κάτι τέτοιο χρειάζεται garth Ennis οπότε δεν θα συνεχίσω. Τέλος πάντων , το τέλος των ανδρών δοσμένο από τον Vaughn είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα περιπέτεια σε πρώτη ανάγνωση και κατά δεύτερον μια μελέτη (σχεδόν επιδερμική βέβαια , αλλά μιλάμε για κόμικ όχι για πολιτική ανάλυση) πάνω στο παγκόσμιο κοινωνικόπολιτικό γίγνεσθαι , στις σχέσεις μεταξύ των δύο φύλλων , μεταξύ κρατών , στο ρόλο της γυναίκας στην σύγχρονη κοινωνία και φυσικά πάνω στην Αμερικάνικη κοινωνία και στον τρόπο ζωής αυτής. Εξετάζονται ζητήματα όπως η οπλοκατοχή , το δικαίωμα στην αυτοάμυνα και οι ομάδες περιφρούρησης που είναι πλέον τόσο διαδεδομένες στα σύνορα με το Μεξικό .

 

Το σκίτσο μου άρεσε , έδενε με το κλίμα που προσπαθούσε να περάσει το κόμικ (είπαμε προσωπικά θα το προτιμούσα πιο σκοτεινό ) και έδωσε ρέστα στο τεύχος 60 .

 

Αξιόλογο κόμικ , από τα καλά που έχει βγάλει η Vertigo , αξίζει οπωσδήποτε να το διαβάσετε !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βέβεια για κάτι τέτοιο χρειάζεται garth Ennis οπότε δεν θα συνεχίσω.

 

Ο Ennis καταρχάς θα εξαφάνιζε τις γυναίκες, θα έκανε τους μισούς εναπομείναντες άντρες ζόμπι, θα ανέβαζε την εεεεχμμ... ερωτική τους διάθεση στον ουρανό και ανά δύο καρεδάκια θα έβριζε τον Θεό. Το χιούμορ δεν θα ήταν πνευματώδες αλλά κάφρικο. Όλα αυτά στο πρώτο τεύχος γιατί για το δεύτερο ποιος ξέρει τι θα κατέβαζε το διεστραμμένο μυαλό του! 'X, the last woman'! Γιατί όχι;

 

Στο θέμα μας τώρα. Πολύ καλή σειρά με πολύ έξυπνους και απολαυστικούς διαλόγους και αρκετά καλό σενάριο. Διαβάζεται με την μια. Σύγχρονη αλληγορία που πιστεύω ότι θα μείνει στον χρόνο. Το τέλος, αν και το φοβόμουν λίγο, ήταν εξαιρετικό! Μέχρι και στο προτελευταίο τεύχος δεν ξέρεις πως μπορεί να το λήξει. Όντως κοντά στο τεύχος 40 και για κάποια τεύχη κάνει μια ψιλο-κοιλιά αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια σειρά της προκοπής που σε να μην κάνει. Γενικά, καταναλώστε άφοβα!

 

ps1 Το Snadman ΔΕΝ κάνει κοιλιά, αλλά είναι εκτός συναγωνισμού!

ps2 ...και 100 Bullets.

ps3 Τώρα που το σκέφτομαι είναι κι άλλες, αλλά φαντάζομαι καταλάβατε τι ήθελα να πω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ο Ennis καταρχάς θα εξαφάνιζε τις γυναίκες, θα έκανε τους μισούς εναπομείναντες άντρες ζόμπι, θα ανέβαζε την εεεεχμμ... ερωτική τους διάθεση στον ουρανό και ανά δύο καρεδάκια θα έβριζε τον Θεό. Το χιούμορ δεν θα ήταν πνευματώδες αλλά κάφρικο. Όλα αυτά στο πρώτο τεύχος γιατί για το δεύτερο ποιος ξέρει τι θα κατέβαζε το διεστραμμένο μυαλό του! 'X, the last woman'! Γιατί όχι;

Κάπου εκεί θα ήταν και οι δαίμονες με τον Αντίχριστο μαζί. Don't forget that !

 

Στο θέμα μας τώρα. Πολύ καλή σειρά με πολύ έξυπνους και απολαυστικούς διαλόγους και αρκετά καλό σενάριο.

Mου θύμισες κάτι στο ποιό ξέχασα να αναφερθώ.Οι διάλογοι μερικές φορές , ειδικά σε ορισμένα αστεία και ορισμένες αναφορές που γίνονται , απαιτούν από τον αναγνώστη αρκετά καλή γνώση , διάφορων αμερικάνικων συνηθειών και προτύπων. Ορισμένες φορές έπιανα τον εαυτό μου να καταλαβαίνει ότι «εδώ κάτι θέλει να πει για τους Αμερικανούς» αλλά εγώ να μην καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί διότι δεν είμαι Αμερικάνος.Σπάνιο φαινόμενο , αλλά μου συνέβη 5-6 φορές στα 60 τεύχη.

Ένα παράδειγμα , για να γίνω πιο κατανοητός , είναι ότι κάποια στιγμή αναφέρεται στις γυναίκες της ομάδας "Amazons" και λέει την ατάκα «Τhose amazon dot com chicks » κάνοντας αναφορά (γκρίζα διαφήμιση αν προτιμάτε) στο συγκεκριμένο διαδικτυακό κατάστημα.Αυτή η αναφορά είνα εύκολο να την καταλάβει σχεδόν οποιοσδήποτε πληροί τα κριτήρια που έθεσα παραπάνω , δεν συμβαίνει όμως το ίδιο παντού.

 

Αν κάποιος αγόρασε τον τόμο της Άνουβις , μπορεί να μας πει κι εμάς αν δίνονται κάποιες επεξηγήσεις σε τέτοια σημεία ή το αφήνει στην κρίση (και γνώση ) του αναγνώστη ;

 

ps1 Το Snadman ΔΕΝ κάνει κοιλιά, αλλά είναι εκτός συναγωνισμού!

ps2 ...και 100 Bullets.

ps3 Τώρα που το σκέφτομαι είναι κι άλλες, αλλά φαντάζομαι καταλάβατε τι ήθελα να πω...

 

Μν αρχίσω με την λίστα τώρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το έπιασα κι εγώ τελικά, και μετά από κάμποσες βδομάδες (γιατί κουράστηκα κάπου στη μέση και το ψιλοάφησα) το τελείωσα και...οκ, είναι βαρβάτο. Είναι όντως βαρβάτο! Ομολογώ δεν το περίμενα γιατί σε κάποια σημεία το γυρίζει λίγο σε "σαπουνόπερα" και τα 2-3 fillers θα σας κουράσουν, ειδικά αν το διαβάσετε στα Αμερικάνικα (όπου το κείμενο έχει απίστευτα πολλές αναφορές σε διάφορα πράματα που θα σας αναγκάσουν να έχετε ανοιχτή την wikipedia για να δείτε τι είπε τώρα :P ) αλλά μετά από μία σχετικά μικρή κοιλιά φορτσάρει απίστευτα. Μα απίστευτα. Και το τελευταίο τεύχος είναι από τα πιο συγκινητικά κόμικς που έχω ποτέ διαβάσει... Παραθέτω στο τέλος του ποστ μια εικόνα που με έστειλε σε αυτό το συναισθηματικό πεδίο, αλλά μην την ανοίξετε εάν δεν έχετε διαβάσει όλη τη σειρά.

 

Διαβάστε το. Αυτό μονάχα.

 

 

υγ.Αλήθεια, η μετάφραση της Anubis (αφιέρωμα εδώ) τι λέει? Βέβαια η αγορά των αμερικάνικων τομακίων συμφέρει μακράν...

υγ2.Αν και τα περισσότερα τεύχη τα σχεδίασε η Pia, κάποια τα σχεδίασε ο Κροάτης Goran Sudzuka, ο οποίος έχει απίστευτα δυνατή καθαρή γραμμή!!! Τσεκάρετε το site του. :xm: Άλλη συμμετοχή ήταν αυτή του Paul Chadwick.

υγ3.Alas, poor Yorick... :sad1:

 

Η εικόνα που έλεγα παραπάνω, την οποία για να την ανοίξετε θα πρέπει να τα έχετε διαβάσει όλα...

post-556-1258854254,75_thumb.jpg

 

 

 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  12672
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  21
  • Reputation:   77
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Και ούτε θα βγει άλλος από ότι φαίνεται.Αντί εκεί στην Anubis να φιλοτιμηθούν να συνεχίσουν σειρές όπως αυτή,το Fables ή το Death Note έχουν βάλει στόχο να εκδώσουν κάθε αποτυχημένο storyline του spiderman των τελευταίων 5 χρόνων :confuse:

 

 

Οπότε να πάω προς την αγγλική έκδοση...

thanx!!

 

ΥΓ παλευεται στα αγγλικα? δεδομενου οτι δεν εχω διαβασει τιποτε αλλο σχετικο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Τ' αγγλικά που χρειάζονται πιστεύω ότι είναι κάτω του lower.

Άγνωστες λέξεις πιστεύω ότι θα υπάρξουν αλλά δεν θα δυσκολευτείς να πιάσεις το νόημα ή το πολύ πολύ ένα λεξικό κοντά σου.

Σαν έκδοση θα σου προτείνω αυτήν εδώ που φαίνεται ότι θα ολοκληρωθεί σε 5 τόμους. Μέχρι τώρα έχουν βγεί οι τρεις,

ο τέταρτος αναμένεται τον οκτώβριο και τον πέμπτο τον υπολογίζω τον απρίλιο του '11.

Στην έκδοση αυτή έχουν κυκλοφορήσει και οι δέκα τόμοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένα κουφό trivia που ομολογώ ότι δεν είχα προσέξει μέσα σε τόσα μπαλονάκια. Υπάρχει πραγματικά? :wow:

 

17 Νοέμβρη :lol2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26435
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ναι βρε, το θυμάμαι από τότε που είχε βγει το τεύχος και το είχα διαβάσει!

 

Μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση...

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το διάβασα και εγώ τελικά!Καλά,μιλάμε για τρομερό κόμικ!Δεν πιστεύω πως είναι το καλύτερο της Vertigo αλλά είναι άνετα μέσα στο τοπ-5 της!

Και όντως πρέπει να έχεις τρελές γνώσεις της αμερικάνικης κουλτούρας(εγώ έχω :D καλά,με το Serpico ακόμα γελάω) για να τα πιάσεις όλα,οπού τότε το κόμικ γίνετε εκπληκτικό στην ανάγνωση :clap2::clap2:

Και το τέλος ήταν πραγματικά απρόβλεπτο ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ξεκίνησα στη λέσχη το Υ: The last man από την Anubis. Επειδή έχει βγάλει μόνο τον πρώτο τόμο και δεν νομίζω να το συνεχίσει ποτέ, επιστράτευσα τα σκανς. Μέχρι στιγμής είμαι στα 10 τεύχη από τα 60, και μπορώ να πω πως αξίζει τα σχόλια που ακούω μέχρι τώρα. Πολύ καλός τίτλος, άντε να δούμε πώς μπορεί να εξελιχθεί από εδώ και πέρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ξεκίνησα στη λέσχη το Υ: The last man από την Anubis. Επειδή έχει βγάλει μόνο τον πρώτο τόμο και δεν νομίζω να το συνεχίσει ποτέ, επιστράτευσα τα σκανς. Μέχρι στιγμής είμαι στα 10 τεύχη από τα 60, και μπορώ να πω πως αξίζει τα σχόλια που ακούω μέχρι τώρα. Πολύ καλός τίτλος, άντε να δούμε πώς μπορεί να εξελιχθεί από εδώ και πέρα.

 

Το μόνο κόμικ που διάβασα μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο.Και τα 60 τεύχη. Ποτέ άλλοτε στην ζωή μου δεν έχω καταφέρει να το κάνω αυτό. Αν και κάνει κάποια κοιλιά κάπου μετάξυ 40-50 ,είναι άκρως ικανοποιητικό σαν σύνολο και φυσικά έχει ικανοποιητικό τέλος. Ως σύνολο πάρα πολύ καλή σειρά ,έχω την εντύπωση όμως ότι το Ex Machina είναι ένα σκαλοπάτι παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έκατσα το βράδυ και διάβασα μονορούφι τον 1ο deluxe τόμο του Y: The Last Man (λιωμένος :P). Πόσο τέλεια σειρά. Η ιδέα είναι φανταστική (ένας κόσμος χωρίς άντρες), απλή και απορώ που δεν το σκέφτηκε κανείς. Ο Vaughan καταφέρνει να δείξει με ρεαλισμό και πειστικότητα πως διαμορφώθηκε ο κόσμος, πως άλλαξαν οι κοινωνίες, οι κυβερνήσεις κτλ.

 

Το μεγάλο χαρτί του BKV (και εδώ, και στο Ex Machina και στο Saga και στο Runaways) είναι το characterization. Κάθε χαρακτήρας είναι πολυσύνθετος, σαν κανονικός άνθρωπος, οι διάλογοι του είναι καταπληκτικοί και αληθοφανείς, όλοι συμπεριφέρονται όπως θα συμπεριφέρονταν ένας παρόμοιου χαρακτήρα άνθρωπος. Καταλαβαίνω (μερικές φορές) ότι μου αρέσει ένα κόμικς όταν αγωνιώ για τους χαρακτήρες, όταν μερικοί με εκνευρίζουν, όταν θέλω να δω πως θα εξελιχθούν οι σχέσεις μεταξύ τους. Όλα αυτά τα στοιχεία τα είχε.

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου φαίνεται ότι ο σύγχρονος Peter Parker επηρεάστηκε αρκετά από τον Yorick. :thinking: H 355 είναι ψυχρή, αλλά χωρίς να είναι όπως το βλέπουμε σε άλλες ιστρορίες (ταινίες, τηλεόραση κτλ.), φαίνεται να έχει μια περίεργη σχέση με τον Yorick, η Mann μου την έσπασε πολύ επειδή φοβόταν τα όπλα κτλ. (είναι και κάποια που μου την έσπασε, αλλά θα πω spoilers αν την αναφέρω). Στην κορύφωση του 2ου arc ήθελα διαφορετική κατάληξη, αλλά τι να κάνουμε. :P

 

Το σχέδιο της Guerra είναι απλό, καθόλου απλοϊκό, μου αρέσει ο τρόπος που σχεδιάζει, 30% ρεαλιστικό σχέδιο, 70% καρτουνίστικο. :D

 

Διαβάζω αυτό το post μου και θέλω να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Δεν πειράζει όμως, τώρα καταλαβαίνω πόσο υπέροχη σειρά είναι. :)

 

Μόνο μου παράπονο που δεν είχε περισσότερα extras ο τόμος. Είχε μόνο σκιτσάκια με τους χαρακτήρες και ένα κείμενο του BKV. Περίμενα κάτι πιο βαρβάτο. Αλλά και που δεν είχε τίποτα βαρβάτο δεν με χάλασε κιόλας. :spidey_yeah_that:

 

+Πάρα πολλές αναφορές σε ταινίες, σειρές, χαρακτήρες, βιβλία κτλ. Μερικά τα ήξερα και σκίστηκα στα γέλια σε κάνα δυο και έψαξα κάποια που δεν ήξερα.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν μαρεσει to σχεδιο απο το Y Τhe last man,ειναι ο λογος για τον οποιο δεν με εχει τραβηξει το συγκεκριμενο κομικ αν και πρεπει να παραδεχτω πως το σεναριο πρεπει να ειναι καλο.Θα το διαβασω καποια στιγμη αλλα με αυτο το σχεδιο ακομα και αν μου αρεσει ως στορυ χλωμο να το αγορασω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94900
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα τον 2ο deluxe τόμο του Y: The Last Man.

 

Ανατροπές, τρομεροί διάλογοι και υπερβολικά καλοδουλεμένοι χαρακτήρες, απίστευτα απλό art, τι άλλο να χρειαστεί; 

 

Το αγαπημένο μου arc προς το παρόν είναι το #21-#23, το οποίο είναι ίσως η καλύτερη ανάλυση κομικσικού χαρακτήρα και θα έπρεπε να διδάσκεται σε τμήματα ψυχολογίας. 

 

 

 

Kαι το

 

 3o Deluxe 

 

Από την μέση του τόμου και μετά (το arc με το πλοίο και τους "πειρατές"), παρατήρησα μια πολύ μικρή κοιλιά. Βέβαια, σε μια σειρά όπως το Y, που τα καλά τεύχη είναι αριστουργήματα, η μικρή κοιλιά δεν σημαίνει και πολλά. 

 

Μαθαίνουμε λοιπόν πως επιβίωσε ο Yoricκ, βλέπουμε εξελίξεις στην σχέση μεταξύ των τριών πρωταγωνιστών και ιδιαίτερα μεταξύ της 355 και της Dr. Mann, βλέπουμε τι απέγινε η Hero και γενικά έχει πολύ ψωμί αυτός ο τόμος. 

 

Όλα τα άλλα γνωστά. Διάλογοι, χαρακτήρες, ανατροπές κτλ. κτλ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Χμ κι εγώ για την ελληνική έκδοση πήγαινα (νόμιζα πως έχει βγει φέτος) αλλά τελικά ίσως το ξανασκεφτώ. 4 χρόνια μετά και έχουν βγάλει έναν μόνο τόμο; Και να πεις πως είναι καμία 50αριά... Πάντως ήταν η εποχή που είχε κάνει τρελό άνοιγμα η anubis και είχε και γύρω στις 4-5 σειρές μηνιαίες της DC στα περίπτερα (τέλειες εποχές). 

 

Για να δούμε τι θα γίνει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94900
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος για την συνέχεια των τόμων στην Ελλάδα...!  :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος για την συνέχεια των τόμων στην Ελλάδα...!  :(

 

Ούτε εγώ αλλά νομίζω, δεν ξέρω γιατί απλά το πιστεύω, πως θα συνεχιστούν οι σειρές που έχει αφήσει η anubis στην μέση. Αρχικά υπλογίζω 2-3 τομάκια sin city του χρόνου! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφω την κριτική του Don't Ever Read Me:

 

Ένας κόσμος δίχως άντρες

 

post-556-0-89300400-1382306204_thumb.jpg

Φανταστείτε έναν κόσμο χωρίς άντρες.

 

Το καλοκαίρι του 2002, ένας ιός αγνώστου προελεύσεως σκοτώνει όλους τους άντρες στον πλανήτη. Ξαφνικά, μέσα σε δευτερόλεπτα, όλοι οι άντρες της γης πεθαίνουν: όλοι οι πατεράδες, αδελφοί, γιοι, σύζυγοι, όλοι οι πολιτικοί, οι ροκ μπάντες, οι γιατροί, οι δικηγόροι, πεθαίνουν οι πιλότοι εν ώρα πτήσης, οι οδηγοί πάνω στο τιμόνι.

 

post-556-0-72934900-1382306236_thumb.jpg

Μόνος επιζών, ο ερωτοχτυπημένος Yorrick – ή μάλλον, όχι. Οι αρσενικοί επιζώντες είναι δύο: ο Yorrick και ο Ampersand, ο μικρός του πίθηκος. Μέσα στο χάος που ακολουθεί, ο Yorrick θα προσπαθήσει να σώσει τον κόσμο αλλά και να ξαναβρεί την αγαπημένη του, που είναι χαμένη κάπου στα δάση της Αυστραλίας.

 

Ο πρώτος τόμος του δυστοπικού sci-fi Y – The Last Man (εκδ. Vertigo) έχει όλα όσα καθιστούν ένα κόμικ απολαυστικό: εξαιρετικό κείμενο (οι Brian K. Vaughan, Pia Guerra και Jose Marzan Jr τιμήθηκαν με το πολυπόθητο βραβείο Eisner για το κείμενό τους), συναρπαστική εικονογράφηση, και πολύ χιούμορ.

 

post-556-0-33009900-1382306262_thumb.jpg

Το Υ (όπως Yorrick αλλά και όπως χρωμόσωμα Υ) είναι η ιστορία ενός αγοριού που ανακαλύπτει ότι ο κόσμος είναι επικίνδυνος για έναν άντρα μόνο, είναι, όμως, παράλληλα, μία κριτική στο ρεπουμπλικανισμό και το φεμινισμό, ένα σχόλιο στην επιστήμη και τη θρησκεία. Όπως κάθε κόμικ που σέβεται τον εαυτό του.

 

Το αποτέλεσμα της σύμπραξης του Brian K. Vaughan – ενός εκ των σεναριογράφων του Lost – και της Καναδής εικονογράφου Pia Guerra, είναι καταιγιστικό στη δράση και μετα-αποκαλυπτικό εικαστικά: εχθές που τελείωσα το βιβλίο είχα την αίσθηση ότι στα χέρια μου κρατούσα ένα πραγματικά καλό κόμικ.

 

Το βιβλίο, ένα από τα φετινά δώρα του αδερφού μου, δεν με έκανε απλώς να αναζητήσω τη συνέχεια της ιστορίας – πέτυχε και κάτι παραπάνω: Ξύπνησε μέσα μου την κοιμισμένη αγάπη για τα κόμιξ, την πιο ωραία περίοδο για να ξυπνήσει κάθε κοιμισμένη αγάπη, άλλωστε.

 

post-556-0-18049600-1382306289_thumb.jpg

> Y:The Last Man BOOK TRAILER

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Voila και το αφιέρωμα του No Superheroes Allowed του Zampano από το fridge.gr:

 

Y: The Last Man - Τι χειρότερο από το να είσαι ο τελευταίος ζωντανός άνθρωπος στη Γη;

 

post-556-0-08784800-1382306822_thumb.jpg

Έχουμε δει αμέτρητες ταινίες με επιζώντες μιας ολέθριας πυρηνικής έκρηξης ή μιας αρρώστιας που εξολοθρεύει το ανθρώπινο είδος. Έχουμε διαβάσει βιβλία που μίλησαν για εκείνους που επιβίωσαν σε έναν χημικό πόλεμο ή για χαρακτήρες που ξαφνικά βρέθηκαν μόνοι σε έναν άγνωστο κόσμο. Όμως… όμως εκεί που νομίζεις πως έχεις δει / διαβάσει / ακούσει όλες τις παραλλαγές μιας ωραίας ιδέας, έρχεται μια ιστορία που ανοίγει έναν δρόμο που δεν θα μπορούσες να τον φανταστείς.

 

Η δουλειά και η γόνιμη φαντασία του Brian Vaughan δημιουργεί ένα σύμπαν που, ενώ παραμένει οικείο ακόμα και σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας, έχει εκείνη την έξυπνη στροφή που απομακρύνεται από όλα τα κλισέ και όχι μόνο αυτό, τα εκμεταλλεύεται κάνοντας παιχνίδι μαζί τους και ανατρέποντάς τα με τον πιο ειρωνικό τρόπο.

 

Για να καταλαβαινόμαστε: μια όμορφη μέρα ξεκινάει στον κόσμο. Τα πολιτικά παιχνίδια βρίσκονται στο απόγειο τους, κάποιοι πόλεμοι ετοιμάζονται να ξεκινήσουν σε χώρες με ονόματα που είναι δύσκολα να τα προφέρεις, μερικά αγόρια τα έχουν με την γκαντεμιά τους στον ερωτικό τομέα ενώ άλλες σχέσεις δοκιμάζονται με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

 

Όλα αυτά, μέχρι μία κομβική στιγμή για την ανθρωπότητα. Εκείνη τη στιγμή που όλα τα αρσενικά σε ολόκληρο τον κόσμο, άνθρωποι, ζώα και κάθε άλλος έμψυχος οργανισμός που υφίσταται τον διαχωρισμό μεταξύ των δύο φύλων, πεθαίνει. Ψοφάει. Πάπαλα. Αυτό ήταν. Φτύνουμε λίγο αίμα και αποδημούμε εις Κύριον. Έτσι απλά. Κάτι δισεκατομμύρια άνδρες, νέοι, έφηβοι, αγοράκια, τινάζουν τα πέταλα.

 

post-556-0-55817200-1382306858_thumb.jpg

 

Ο δημιουργός Brian K. Vaughan

Όλοι εκτός από έναν. Το νεαρούλη, πεισματάρη αλλά και ολίγον τι αφελή Yorick και τη μαϊμού του.

 

Τώρα, αν νομίζετε πως ένας κόσμος που να ελέγχεται μόνο από τις γυναίκες, θα είναι ένας καλός κόσμος για να ζήσεις, δείχνει ότι μάλλον δεν τα έχετε λογιάσει καλά τα πράγματα και δεν καταλαβαίνετε πως άπαξ και χαθεί η ισορροπία, χάνονται τα πάντα.

 

Αυτό δείχνει να το αντιλαμβάνεται πλήρως ο συγγραφέας Brian Vaughan που δημιουργεί ένα σύμπαν με μυστικές πράκτορες, γυναίκες που υποστηρίζουν με φανατισμό το δημοκρατικό κόμμα και άλλες που υποστηρίζουν τους ρεπουμπλικάνους (έστω κι αν δεν σημαίνουν τίποτα πια όλα αυτά), τρομοκρατικές ομάδες και παρακρατικές ομάδες (έστω κι αν δεν υφίστανται πια κράτη) με δόλιους σκοπούς, φανατικές φεμινίστριες που πιστεύουν πως το πλήρωμα του χρόνου έδειξε ποιο είναι το δυνατό φύλο, επιστήμονες που προσπαθούν να κατανοήσουν τι προξένησε τον αφανισμό του χρωμοσώματος Υ. Και μέσα σε αυτόν τον κυκεώνα, ο Yorick. Το σίγουρο είναι πως δεν θα καλοπεράσει.

 

post-556-0-59241200-1382306941_thumb.jpgpost-556-0-36760000-1382306939_thumb.jpg

Το “Y: The Last Man” ξεκίνησε να κυκλοφορεί τον Σεπτέμβριο του 2002 και ολοκληρώθηκε εξήντα τεύχη μετά, τον Μάρτιο του 2008. Ήταν υποψήφιο για δύο σημαντικότατα βραβεία, το “Hugo Award” για την κατηγορία του Graphic Novel και το “Eisner Award” (το πιο σημαντικό βραβείο στον χώρο των κόμικ).

 

Η καταπληκτική ιστορία του Vaughan παντρεύεται με το πολύ όμορφο σχέδιο της Pia Guerra (και αργότερα των Goran Sudzuka και Paul Chadwick). Τα καθαρά πλάνα της και οι χρωματισμοί δίνουν μια κινηματογραφική χροιά στο κόμικ και δεν κουράζουν σε κανένα σημείο τον αναγνώστη που έχει να αναμετρηθεί και με μια σειρά μεγάλων διαλόγων.

 

post-556-0-23894900-1382306988_thumb.jpg

Όταν πρωτοβγήκε το “Y”, ο τύπος έσπευσε να το χαρακτηρίσει ως το “Lost” των κόμικ. Θα διαφωνήσω. Παρότι ομοιότητες υπάρχουν (και στα δύο έχουμε να κάνουμε με ένα περίεργο περιστατικό που οι ήρωες μας ψάχνουν να το εξηγήσουν με δύο τρόπους, τον επιστημονικό και αυτόν της πίστης), στο “Y” έχουμε μια ιστορία που δεν ξεχειλώνεται πουθενά για χάρη της ποσότητας. Κρατάει όσο είναι αναγκαίο για να διερευνήσει ο συγγραφέας όλες τις πτυχές του κόσμου που έχει δημιουργήσει. Άλλοτε σκληρά, άλλοτε με χιούμορ, βάζει έναν καθρέφτη μπροστά στην ανθρωπότητα και μιλάει κυρίως για την απουσία ισορροπίας με αφορμή ένα γεγονός έξω από κάθε λογική.

 

Όλοι οι χαρακτήρες έχουν ξεκάθαρο σκοπό μέσα στην ιστορία. Παρασύρονται από τα πάθη τους, λειτουργούν κάτω από το κράτος του φόβου ή ακόμα και των παλιών στερεοτύπων. Ο Yorick είναι αυτό που λένε οι Αμερικάνοι “every-day guy”, ένας ήρωας που μπορείς να ταυτιστείς, ένα αγόρι που δεν φαίνεται ιδιαίτερο, όμως στις πιο δύσκολες στιγμές έρχεται να δείξει την αξία του και τον τσαμπουκά του. Και πολύ περισσότερο από το “Lost” (για να επιστρέψουμε στις μη-συγκρίσεις), το τέλος δεν θα σας απογοητεύσει.

 

Το “Y: The Last Man” είναι από τις σημαντικότερες κόμικ σειρές του νέου αιώνα.

 

Φρέσκο, ιδιαίτερο, βασισμένο σε μία πολύ έξυπνη ιδέα, επηρέασε μια ολόκληρη γενιά αναγνωστών της Ένατης τέχνης και καθιέρωσε τους δημιουργούς του. Αν είστε από εκείνους που ανοίγουν συχνά κόμικ αλλά δεν έχετε διαβάσει το “Y”, σας προτείνω απερίφραστα να είναι η αμέσως επόμενη επιλογή σας.

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τελειωσα το Υ The Last Man. Πολυ καλη σειρα . Πιο δυνατο της σημειο , σιγουρα οι pop culture αναφορες και το χιουμορ . Εκτος απο αυτο , η ιδεα του σεναριου ειναι πρωτοτυπη και πραγματευεται αρκετα ζητηματα για το πως θα ηταν ο κοσμος χωρις αντρες. Διαβασα πρωτα μεχρι τον 6ο τομο και μετα το σταματησα για κανα 4μηνο αλλα απο χτες το βραδυ που το ξαναπιασα μεχρι τωρα διαβασα και τους υπολοιπους 4 . Διαβαζεται πολυ γρηγορα και δεν κουραζει καθολου . Eπισης κλεινει πολυ ωραια . kwtsoκλιμακα 8/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Τελειωσα το Υ The Last Man. Πολυ καλη σειρα . Πιο δυνατο της σημειο , σιγουρα οι pop culture αναφορες και το χιουμορ . Εκτος απο αυτο , η ιδεα του σεναριου ειναι πρωτοτυπη και πραγματευεται αρκετα ζητηματα για το πως θα ηταν ο κοσμος χωρις αντρες. Διαβασα πρωτα μεχρι τον 6ο τομο και μετα το σταματησα για κανα 4μηνο αλλα απο χτες το βραδυ που το ξαναπιασα μεχρι τωρα διαβασα και τους υπολοιπους 4 . Διαβαζεται πολυ γρηγορα και δεν κουραζει καθολου . Eπισης κλεινει πολυ ωραια . kwtsoκλιμακα 8/10 :)

 

Για μένα το δυνατότερο σημείο του Y The Last Man είναι ότ ιδεν είναι κλισέ. Το μυαλό όλων μας ή έστω των περισσοτέρων μας, όταν ακούμε «ο τελευταίος άντρας στη Γη» πάει στην πιο κλισέ ιστορία που θα μπορούσε να εκτυλίχθεί. Ε το μυαλό του vaughan δεν πήγε εκεί και γι αυτό μας έδωσε αυτή την εξαιρετική ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29810
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  142
  • Reputation:   491
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Mε ψήνει πολύ το concept, φαίνεται ελκυστικό. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να ξεκινήσω με το ελληνικό για να μπω καλά στο κλίμα και μετά να πάρω και τους τόμους στα αγγλικά.

 

Όχι μόνο πρέπει να βγάλει τους επόμενους τόμους η Anubis, αλλά και με το ίδιο χαρτί και μέγεθος που έχει ο πρώτος. (Πρόσφατα έστειλα ένα e-mail με παράπονα για το νέο τους στυλ επειδή ήμουν πριζομένος που μαγάρισαν τα 3 τελευταία τεύχη του Amazing Spider-man. Τους τα είπα από την καλή, δηλαδή ότι τα καινούργια τους τεύχη μοιάζουν με διαφημιστικά φυλλάδια αντί για κόμικς και σχεδόν συμφώνησαν! ) Μήπως, λέω μήπως, τώρα που γίνεται το bazaar και λέτε ότι είναι πολύ ευγενικοί κι εξυπηρετικοί, να πάτε (οι Αθηναίοι) και να τους πρήξετε να συνεχίσουν το Y;

 

Υ.Γ Πήγα στο περίπτερο και είδα έναν τόμο - και καλά - Amazing Spider-man που περιλάμβανε τα τελευταία τευχάκια. Ήταν απλά ένα πιο παχύ τεύχος και ουδεμία σχέση είχε με τόμο!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Facts:

 

~Το Υ και το Fables κατα 99% δε θα συνεχιστουν, γιατι δεν πηγαν καλα.

~Τα «τομακια» του Amazing Spider-Man αποτελουνται απο ενα ελαφρως πιο σκληρο χαρτι που τυλιγει τα τευχη ουσιαστικα. Αυτα ειναι που λεμε τομοι ξεστοκαρισματος, οχι tpb's δηλαδη.

 

 

Υ παντως καλυτερα να πιασεις το ξενο κατευθειαν. Υπαρχουν και τα deluxe αμα τα θες για βιβλιοθηκη:

http://en.wikipedia.org/wiki/Y:_The_Last_Man#Collected_editions

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.