Μετάβαση στο περιεχόμενο

DEATHNOTE


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κυκλοφόρησε το 12 και ολοκληρώθηκε η σειρά!

 

DeathNote_0012.jpg

 

:yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επιτέλους...! :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διάβασα κι εγώ το τελευταίο τόμο της σειράς κι ολοκλήρωσα το Death Note...!

 

Αν και δεν έχω διαβάσει άλλα manga (δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με πείθουν να τα διαβάσω) μπορώ να πω ότι η σειρά αυτή με καθήλωσε...!

 

Τέλειο σενάριο και απίστευτο σχέδιο,το οποίο θα το ήθελα έγχρωμο,σε μεγαλύτερο μέγεθος κι εάν γίνεται σε Δυτικό τρόπο ανάγνωσης (λες και παραγγέλνω πίτσα :P)...!

 

Πανέξυπνη ανατροπή και ανατροπή της ανατροπής στο τέλος του τόμου εάν και δεν ήθελα να τελειώνει με αυτό τον τρόπο...!

 

 

Ήθελα (και δεν ήθελα) τον Light νικητή...!Ήταν τρομερά έξυπνος και είχε καλό κίνητρο στην αρχή αλλά στο τέλος το "έχασε" και το είδε ο master of the universe...!:P

 

 

Επίσης ένα μεγάλο μπράβο στην Anubis που κατάφερε να τελειώσει αυτή την σειρά...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Spoiler: το anime τελειώνει διαφορετικά. Πιάσε τώρα και το anime... :D

 

ΟΧΙ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΟΜΩΣ, ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΕΣ! Α-Θ-Λ-Ι-Ε-Σ! ΑΛΦΑ ΘΗΤΑ ΛΑΜΔΑ ΓΙΩΤΑ ΕΨΙΛΟΝ ΣΙΓΜΑ! :giati:

 

 

Και πάλι :clap2: στην Anubis που ολοκλήρωσε την ελληνική έκδοση ενός από τα καλύτερα manga που κυκλοφόρησαν ποτέ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

μικρή διαφορά στους τρόπους που τελειώνει το καθένα.

Εγώ πιστεύω πως το μανγκα τελειώνει με καλύτερο τρόπο,

κάπως πιο ολοκληρωμένο. Στο άνιμε τελειώνει λίγο απότομα

και κάποια πράγματα δεν διασαφινίζονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

το anime τελειώνει διαφορετικά. Πιάσε τώρα και το anime... :D

 

Αυτό έκανα...!Το έχω ξεκινήσει...!

Είμαι ακόμα στο 3ο επεισόδιο...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

ουπς σοβαρα μιλατε? εχουν διαφορετικο τελος το μανγκα απ το ανιμε??? :wall: πρεπει να διαβασω το τελος του μανγκα λοιπον.... :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Εγώ που έχω δει και το anime, έχω διαβάσει και το manga γιατί δε θυμάμαι; :wall:

 

Edit: Θυμήθηκα, οκ δεν είναι και κάτι τεράστιο.

Επεξεργασία από Paliakoudis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μετα απο εναν μαραθωνιο διαβασματος, για τα δικα μου επιπεδα τουλαχιστον :P (2400 σελ. περιπου)

το τελειωσα σε μια εβδομαδα περιπου :nek:

Ειχε τα πανω του, ειχε και τα κατω του.

Μπαινει πολυ δυναμικα σαν ιστορια απο τον πρωτο κιολας τομο και συνεχιζει την ανηφορα τουλαχιστον

μεχρι τον τεταρτο τομο. Καπου εκει (5ος τομος) με κουρασε και παρατραβηξε καποιες καταστασεις.

Απο τον εβδομο τομο και μετα αρχιζει να γινεται και παλι πολυ δυνατο το στορυ, με καποιες μικρες κοιλιες.

Γενικα μου αρεσε, συνδυαζει πολυ καλα το αστυνομικο με το υπερφυσικο χωρις να εστιαζει στο υπερφυσικο.

Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες γιατι θα βαλω σιγουρα σποϊλερς.

 

Οπως τονισε ηδη και ο Zade σε αλλο τοπικ, εχει πολλες αντιδρασεις χαρακτηρων που δεν ειναι καθολου,

μα καθολου φυσικες. Γενικοτερα το κονσεπτ με τους ιδιοφυεις εφηβους ειναι τραβηγμενο απο τα μαλλια,

ειναι ετσι ομως για προφανεις λογους ταυτισης του αγοραστικου κοινου (της Ιαπωνιας).

 

Σιγουρα θα δουλευε και με μεγαλυτερους σε ηλικια πρωταγωνιστες με ελαχιστες διαφορες

στο υποβαθρο και γενικα στην ροη της σειρας.

 

Επισης μου φανηκε πως ο τελευταιος τομος και το τελος της ιστοριας, κινηθηκε σε πολυ ευκολα μονοπατια,

περιμενα κατι καλύτερο. Νομιζω πως οι καλες ιδεες του/της ( :wall: ) σεναριογραφου αναλωθηκαν στους πρωτους

τεσσερις τομους και μετα παλευε να ξεπερασει τον εαυτο του, επι ματαιο.

 

Συνολικα πολυ καλο manga, με εξεπληξε αρκετες φορες, θα το προτεινα χωρις φοβο (αυτο ειναι καλο)

αλλα και χωρις παθος (αυτο ειναι κακο).

 

Σιγουρα θα το διαβασω παλι καποια στιγμη...

 

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα το πρώτο τομάκι. Αρχικά δεν ξετρελάθηκα, γιατί πιστεύω ότι ξεκίνησε κάπως βεβιασμένα και τσαπατσούλικα. Βέβαια όσο προχωρούσε, γινόταν όλο και καλύτερο, με αποτέλεσμα να διαβάσω το δεύτερο μισό απνευστί. Η κεντρική ιδέα είναι σαφώς ευφυής και η ευρηματικότητα σε διάφορα σημεία με εξέπληττε ευχάριστα, αν και υπάρχουν κάποια στοιχεία που μ' ενοχλούν (π.χ. αυτός ο αόρατος, υπεράνω όλων L). Το σχέδιο πολύ καλό και μου άρεσε η ιδέα να απεικονίσει με διαφορετικό τρόπο τους ανθρώπους και τους shinigami. Δεν ξέρω αν θ' αγοράσω και τα υπόλοιπα, λόγω χώρου κυρίως, αλλά σίγουρα πρόκειται για ένα πολύ ενδιαφέρον κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Γνώμη μου, συνέχισε. Αν δεν έχεις κολλήσει μετά την ανάγνωση του τρίτου (άντε του τέταρτου) τόμου, να μη με λένε Χρήστο. :P άντε ας μην υπερβαλλω, δε ξέρω τα γούστα σου, πάντως το εν λόγω μανγκα είναι φευγατο, προτείνω να του δώσεις και άλλη ευκαιρία, ειδικά στην τιμή χώμα που θα το βρεις απ το μπαζάρ.

 

p.s. L is imba.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το ότι θα το συνεχίσω είναι σχεδόν σίγουρο. Απλά δεν ξέρω αν θα είναι στην έντυπη μορφή της Anubis ή σε ηλεκτρονική. Και, όπως έγραψα, δεν είναι θέμα τα λεφτά, αλλά ο χώρος, που μειώνεται επικίνδυνα στη βιβλιοθήκη μου. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Tα έχει βγάλει όλα η anubis;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Tα έχει βγάλει όλα η anubis;

Ναι, ειναι ολοκληρωμενη σειρα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Και στα bazaar της τα δίνει με 3€ έκαστο, όπως και όλα τα μάνγκα. Είναι τουλάχιστον καλή αγορά. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Αγόρασα όλους τους τόμους του Death Note στο πρόσφατο Online Bazaar της Anubis, όντας πεπεισμένος ότι πρόκειται για μια must-have σειρά. Δε διαψεύσθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Το Death Note είναι η πρώτη σειρά manga που διαβάζω, γι'αυτό στην αρχή δυσκολεύτηκα λίγο στην ανάγνωση από δεξιά στα αριστερά και από το πίσω προς τα μπρος :P Έπειτα, όμως, το συνήθισα...

 

Διάβασα όλη τη σειρά σε διάστημα περίπου 10 ημερών, χωρίς να μπορώ να ξεκολλήσω από αυτή...Συμφωνώ με τα περισσότερα απ'όσα έχουν ειπωθεί παραπάνω στο τόπικ, γι'αυτό θα μιλήσω κυρίως για την ιστορία στο σύνολό της και όχι για κάθε τόμο ξεχωριστά...

 

Αρχικά, να πω πως το concept του Death Note είναι ιδιοφυές. Ο Ohba συνέλαβε ένα σενάριο που αποτελεί μια σταθερή βάση για περαιτέρω εξέλιξη, σε όλα τα επίπεδα... Το universe που παρουσιάζεται στο εν λόγω manga καθώς και οι κανόνες με τους οποίους λειτουργεί δίνουν τροφή για περαιτέρω δουλειά και πολλά sequels με νέους χαρακτήρες... Όπως διάβασα και παραπάνω σε ένα άρθρο, η κεντρική ιδέα, ένα τετράδιο που έχει τη δύναμη να σκοτώνει τον άνθρωπο του οποίου το όνομα γραφτεί στις σελίδες του μπορει να ακούγεται γελοία, αλλά είναι ο συμπαγής πυρήνας που γεννά μια μοναδική, σύγχρονη ιστορία που συνδυάζει με ένα ξεχωριστό τρόπο το υπερφυσικό με το αστυνομικό θρίλερ... Το τετράδιο αυτό πυροδοτεί μια αδυσώπητη μάχη μυαλού, στην οποία κερδίζει ο πιο ικανός...

 

Οι χαρακτήρες είναι άψογα δουλεμένοι, το ίδιο και αυτοί που προστίθενται στους τελευταίους τόμους. Όλοι μαζί συνθέτουν ένα σύνολο δυναμικών και απρόβλεπτων χαρακτήρων που όμοιούς τους δεν έχω συναντήσει ποτέ ξανά σε κόμικ...

 

 

Ο μόνος ίσως 'διχασμένος' χαρακτήρας που δεν κατάφερα να ψυχολογήσω είναι -παραδόξως- ο Λάιτ... Ο Λάιτ παρουσιάζεται στην αρχή ως ένας ευφυής και νέος οραματιστής, απόλυτα συνειδητοποιημένος ότι θα χρησιμοποιήσει τις δυνάμεις του τετραδίου για να απαλλάξει τον κόσμο από το κακό... Αλλά στην πορεία, το μόνο που θέτει ως στόχο είναι να νικήσει, από εγωισμό και μόνο, τους δυνατούς αντιπάλους του και να γίνει ο μοναδικός κυρίαρχος της δικαιοσύνης που θα λατρεύεται ως θεός. Γίνεται ματαιόδοξος και τυφλωμένος, το πάθος του για απονομή της δικαιοσύνης αντικαθίσταται από το πάθος για εκδίκηση.

 

Φυσιολογικός νέος; Καθόλου. Τον αγαπάνε αλλά δεν αγαπάει... Δεν διστάζει να βγάλει από τη μέση ανθρώπους που τον αγάπησαν προκειμένου να κυριαρχήσει... Δεν παρασύρεται από συναισθήματα, χρησιμοποιεί μέλη της οικογένειάς του ως πιόνια... Έχει εξαιρετική ευφυία και συνδυαστικές ικανότητες, αλλά μόνος που ακούει είναι ο εαυτός του!

 

Αν και με προβλημάτισε, ο χαρακτήρας του τον κάνει εντούτοις ενδιαφέρον...

 

 

Το σενάριο στο σύνολό του έχει κάποιες σπάνιες σεναριακές πρωτοτυπίες και ξεκινάω με κάτι που αντιλήφθηκα από την αρχή: δεν υπάρχει καλό και κακό!!! Παρακολουθώντας τη μάχη μεταξύ του Κίρα και του Ελ, τα συναισθήματά μου ήταν διχασμένα... Δεν μπορούσα να προσδιορίσω αν ο καλός είναι ο Λάιτ, που σκοτώνει εγκληματίες, ή ο Ελ, ο τρομακτικά έξυπνος και εκκεντρικός ντεντέκτιβ που προσπαθεί να τον συλλάβει...Και αυτό έκανε την ανάγνωση πιο ενδιαφέρουσα, πιο πρωτότυπη και πολυδιάστατη... Στο σημείο που οι δυο τους έρχονται σε επαφή για την έρευνα, οι σκέψεις και οι ατέλειωτες υποθέσεις του ενός για τον άλλον προσφέρουν φοβερό θέαμα... Εντυπωσιάστηκα στις στιγμές που ανταγωνίζονταν σε έναν αγώνα μυαλού για το 'ποιος θα σκεφτεί πρώτος την επόμενη κίνηση', λάτρεψα να παρακολουθώ την ψυχική αγωνία των δύο σε διάφορες κρίσιμες καταστάσεις της ιστορίας... Η διαπίστωση ότι δεν ξεκαθαρίστηκε στο μυαλό μου ποιο είναι το 'καλό και το κακό' επιβεβαιώθηκε με

το θάνατο του Ελ, ένα από τα πιο κομβικά σημεία της ιστορίας. Δεν ένιωσα ικανοποίηση που πέθανε, ούτε συγκίνηση...

 

 

Μετά το σημείο αυτό, η σύντομη εμφάνιση νέων villains δίνει νέα πνοή στην αφήγηση...

 

πανέξυπνη η ιδέα οι διάδοχοι του Ελ να 'πυροδοτούνται' από τον Ουατάρι

 

 

Ο Νίαρ αποδεικνύεται μεγάλος πονοκέφαλος για το Λάιτ, το ίδιο και ο Μέλλο... Ακολουθούν πολλές ανατροπές, με την κυριότητα των τετραδίων συνεχώς να αλλάζει, και ένας νέος Κίρα μπαίνει στο προσκήνιο και αποδεικνύεται ένας από τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες, κατ'εμέ...

 

 

Η αγωνία κορυφώνεται στους τελευταίους τόμους, με τον τελευταίο να είναι και ο πιο καθηλωτικός...Δεν μπορούσα να τον αφήσω από τα χέρια μου...

 

Ακολουθεί μεγάλο spoiler:

 

Επιτέλους φτάνει η τελική ώρα... Εκεί που όλα θα κριθούν... Η σκηνή που μεσολαβεί ανάμεσα στην άφιξη των δύο πλευρών στην αποβάθρα μέχρι το θάνατο του Λάιτ-Κίρα είναι μακράν η πιο καθηλωτική σκηνή της ιστορίας... Όλα συμβαίνουν γρήγορα και το σασπένς κορυφώνεται... Φοβερές ανατροπές στην ψυχοσύνθεση τωμ χαρακτήρων, με αποκορύφωμα το τρομακτικό παραλήρημα του Γιαγκάμι την ώρα που προδίδεται από τον Σινιγκάμι -ήμουν σίγουρος πως οι Σινιγκάμι θα παίξουν καθοριστικό ρόλο... Ο θάνατος του Λάιτ σηματοδοτεί και το τέλος της εποχής που οραματιζόνταν... Σύντομα η διαφθορά και η εγκληματικότητα αναγεννούνται από τις στάχτες και πλέον η υπόθεση Κίρα έχει κλείσει... Οι δύο τελευταίες σκηνές, με τη βάσιμη υποψία του Ματσούντα για την 'κρυφή' κίνηση του Νίαρ με το τετράδιο, καθώς και το πολλά υποσχόμενο κλείσιμο της αυλαίας με την Μίσα επικεφαλής μιας ομάδας που τιμά τον Κίρα κλείνουν το βιβλίο με ένα τρόπο πέρα για πέρα τρομερό, δίνοντας στον αναγνώστη τροφή για περαιτέρω σκέψη..

 

 

Υπάρχουν πολλά που μπορώ να γράψω για αυτή τη σειρά και οι σκέψεις μου είνα ποικίλες αλλά ήδη έγραψα πολλά και δεν θέλω να σας κουράσω... Λίγα σχόλια ακόμη για το τι θα ήθελα παραπάνω, καθώς και για το σχεδιο...

 

Η σειρά με ικανοποίησε στο έπακρο...Είναι ένα έπος, κάτι που σου αφήνει το στίγμα του και πάνω απ'όλα, ένα πρωτότυπο αστυνομικό θρίλερ που συναρπάζει ακόμα και τον πιο απαιτητικό αναγνώστη...

 

Κάποιο στοιχείο που θα ήθελα ίσως να αναπτυχθεί περαιτέρω είναι το εξής:

 

Η συναισθηματική κατάσταση που επικρατεί στην οικογένεια Γιαγκάμι μετά το θάνατο του πατέρα του Λάιτ και την πλήρη απαξίωση της οικογένειάς του από τον ίδιο το Λάιτ...Πώς αντιδρά η μητέρα και η κόρη; Υπάρχουν ξεσπάσματα στα οποία εύχονται να μην υπήρχε ποτέ ο Κίρα και η υπόθεση που στοίχισε τη ζωή του Σοϊχιρο Γιαγκάμι; Η οικογένεια Γιαγκάμι δεν αναλύεται καθόλου παρα μόνο στους πρώτους τόμους για λίγο... Ο σεναριογράφος πιστεύω πως θα έπρεπε να δώσει λίγο παραπάνω έμφαση σε συναισθήματα, αντιδράσεις, επιφανειακά περιστατικά, κοινωνικά δεδομένα (ειδικά πριν την εμφάνιση του Κίρα) και όχι μόνο στη μάχη μυαλού και στην υπόθεση αυτή καθ'αυτή...

 

 

Για το σχέδιο δεν έχω να πω πολλά... Είναι αψεγάδιαστο... Δεν ακολουθεί τόσο την υπερβολή άλλων manga, οι χαρακτήρες τείνουν πολύ προς το ρεαλιστικό και η σκηνοθεσία, τα καδραρίσματα των χαρακτήρων είναι επικά, αποτυπώνοντας άρτια την ατμόσφαιρα της υπόθεσης... Το μόνο αρνητικό θα συμφωνούσα πως είναι το μεγάλο μέγεθος που συνηθίζουν να έχουν τα μπαλονάκια με αποτέλεσμα το εξαιρετικό σχέδιο του Obata να κρύβεται σε λίγα σημεία...

 

Όσον αφορά το anime, ίσως το δω μόνο και μόνο για να παρακολουθήσω την διαφορετική κατάληξη :P Ανυπομονώ και για τη live-action ταινία που ετοιμάζεται :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

@Darrel Προσωπικά είδα πρώτα το anime (στο οποίο το ΕΠΟΣ μετατρέπεται σε ΕΠΙΚΑ ΕΠΙΚΟ ΕΠΟΣ κυρίως λόγω του φοβερού soundtrack που χρησιμοποιείται) και έκτοτε τσίμπησα κι εγώ όλους τους τόμους γιατί τέτοια σειρά δεν πρέπει να λείπει από κανένα + για να δω τη διαφορετική κατάληξη!!

 

Θυμάμαι που έβλεπα anime όπως Naruto, One Piece, Bleach κλπ. και είχα απλά ακουστά για τον τίτλο της σειράς και είχα δει κάτι εικόνες του Light και του L, νόμιζα ότι "Εντάξει, καλό θα είναι για να ακούω θετικές κριτικές". Παρ' όλο που είμαι λάτρης της περιπέτειας και της δράσης και τα αστυνομικά θρίλλερ δεν είναι και πολύ του τύπου μου πήρα λοιπόν την απόφαση να δω το πρώτο επεισόδιο. Και ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Θυμάμαι είδα ίσα-ίσα το 1ο γιατί είχα μάθημα αγγλικών και κατά τη διάρκειά του σκεφτόμουν πότε θα την κάνουμε για να συνεχίσω. Σε 2-3 μέρες την τελείωσα τη σειρά και αμέσως μπήκε άνετα στις αγαπημένες μου όχι μόνο σε αστυνομικό θρίλλερ, όχι μόνο σε manga, αλλά σε κόμικς γενικότερα!!

 

Για αυτό από τότε έχω βάλει σκοπό να διαβάσω/δω κι άλλες σειρές από το αχτύπητο δίδυμο Ohba-Obata π.χ. Bakuman και το καινούργιο Platinum End

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Ο μόνος ίσως 'διχασμένος' χαρακτήρας που δεν κατάφερα να ψυχολογήσω είναι -παραδόξως- ο Λάιτ... Ο Λάιτ παρουσιάζεται στην αρχή ως ένας ευφυής και νέος οραματιστής, απόλυτα συνειδητοποιημένος ότι θα χρησιμοποιήσει τις δυνάμεις του τετραδίου για να απαλλάξει τον κόσμο από το κακό... Αλλά στην πορεία, το μόνο που θέτει ως στόχο είναι να νικήσει, από εγωισμό και μόνο, τους δυνατούς αντιπάλους του και να γίνει ο μοναδικός κυρίαρχος της δικαιοσύνης που θα λατρεύεται ως θεός. Γίνεται ματαιόδοξος και τυφλωμένος, το πάθος του για απονομή της δικαιοσύνης αντικαθίσταται από το πάθος για εκδίκηση.

 

Φυσιολογικός νέος; Καθόλου. Τον αγαπάνε αλλά δεν αγαπάει... Δεν διστάζει να βγάλει από τη μέση ανθρώπους που τον αγάπησαν προκειμένου να κυριαρχήσει... Δεν παρασύρεται από συναισθήματα, χρησιμοποιεί μέλη της οικογένειάς του ως πιόνια... Έχει εξαιρετική ευφυία και συνδυαστικές ικανότητες, αλλά μόνος που ακούει είναι ο εαυτός του!

 

Αν και με προβλημάτισε, ο χαρακτήρας του τον κάνει εντούτοις ενδιαφέρον...

 

 

 

Αυτή είναι μια από τις βασικές ιδέες της σειράς και για εμένα η πιο ενδιαφέρουσα. Δείχνει την πραγματική πλευρά του ανθρώπου που βάζει το προσωπικό του συμφέρον και τις μονομαχίες  πάνω από το συνολικό καλό, ειδικά όταν κατέχει σημαντική εξουσία. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να γίνεται όλο και πιο σκοτεινός και σκληρός όσο προχωράει η σειρά (φαίνεται και στον θάνατο του πατέρα του που αναφέρεσαι μετά).  :)

 

Το να παρακολουθείς τον χαρακτήρα του Light να αλλάζει είναι απίστευτο και κάθε φορά που ξαναδιαβάζω την σειρά ευχαριστιέμαι την εμπειρία περισσότερο  :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 

με την Μίσα επικεφαλής μιας ομάδας που τιμά τον Κίρα κλείνουν το βιβλίο με ένα τρόπο πέρα για πέρα τρομερό, δίνοντας στον αναγνώστη τροφή για περαιτέρω σκέψη..

 

 

 

Δεν ήταν η Μίσα στο τέλος. Ήταν αγνωστη κοπέλα.

 

 

 

Και ένα προσωπικό σχόλιο για το Death Note. Εγώ το βρίσκω από τα κόμικς που είναι καλύτερα να τα θυμάσαι παρά να τα διαβάζεις. Η πρώτη ανάγνωση μέχρι τον 7ο τόμο το πιο πιθανόν να είναι πάντα νεράκι. Αλλά από κει και μετά εγώ προσωπικά ακόμη και την πρώτη φορά το βαρέθηκα. Μου αρέσει το στήσιμο της πλοκής, μου αρέσουν μερικοί χαρακτήρες αλλά όταν προσπάθησα να το διαβάσω δεύτερη φορά απλά βαρέθηκα τη ζωή μου. Το ότι υπάρχει ο Light είναι αυτό που με κάνει να το θυμάμαι σαν κόμικ. 

 

 

και ένα στοιχείο που εκτιμώ άπειρα στο κόμικ είναι πως κατάφερε να κάνει τον πρωταγωνιστή να χάσει στην 'τελική μάχη' χωρίς όμως να πέσει και η αξία του

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αχ Darell και Billy Uchiha παιδιά μου με συγκινήσατε :P

 

Και αυτό γιατί μου θυμίσατε όταν εγώ διάβασα για πρώτη φορά το Death Note. Πίσω στο μακρινό 2003, 13 χρόνια πριν ένας φίλος ονόματι Σπύρος μου πρότεινε αυτή τη σειρά η οποία είχε δεν είχε ένα μήνα που κυκλοφορούσε τότε (κάπου κοντά στα Χριστούγεννα ήταν). Μικρός εγώ τότε 14 χρονών δεν ήξερα τι είναι τα manga, τότε δεν κυκλοφορούσε παρά ελάχιστο υλικό έντυπα στην Ελλάδα και ήταν και εξαιρετικά δυσεύρετο. Τότε δεν υπήρχε το mangafox  και το baka-updates. Υπήρχε όμως ο δαίμων του διαδικτύου που κατά πάσα πιθανότητα δεν τον προλάβατε, το demonoid. 

 

Και μου έδωσε αυτός ο φίλος σε χαρτάκι (!) το λινκ για να το κατεβάσω μεταφρασμένο από έναν uploader που πλέον σήμερα είναι από τους πιο γνωστούς scanlators και subbers εκεί έξω για anime/manga. Έμελλε να αποτελέσει την αρχή μιας μεγάλης αγάπης για την χώρα του ανατέλλοντος ήλιου και τα κόμικς της. Πλέον μετά από μια δεκαετία+ συνεχούς ασχολίας με manga ακόμα θεωρώ το death note μια από τις καλύτερες σειρές που έχουν βγει και αυτή που εκτόξευσε το είδος στους mainstream κύκλους αναγνωστών της Ευρώπης και της Αμερικής.

 

Και θυμάμαι τότε, και αφήστε να λέει ο καθένας τα δικά του, πως Naruto, OP και Dragonball διάβαζαν μόνο οι καμένοι. Χαρακτηριστικά θυμάμαι κοπέλα το '06 που μας πετυχαίνει στο προαύλιο του σχολείου να διαβάζουμε one piece που τα αγόραζε ο αδερφός ενός φίλου από το ίντερνετ να μας λέει κάτι του στυλ "α και εγώ ξέρω από αυτά σχεδιάκια, διαβάζω αυτό με το σημειωματάριο". Αν δεν υπήρχε το Death note, τα manga δεν θα έπαιζαν μπάλα σήμερα στα μεγάλα σαλόνια της διεθνούς βιομηχανίας, ούτε θα υπήρχαν τόσοι ξένοι μεταφραστές που έκατσαν και έμαθαν Ιαπωνικά μόνο και μόνο για να βγάζουν αβέρτα σειρές ονλάιν. 

 

Μην παρεξηγηθώ, το είδος υπήρχε και μεγαλουργούσε πολύ πριν το DN, απλά ο πολύς πολύς κόσμος δεν το ήξερε ή δεν του είχε τραβήξει το ενδιαφέρον. Και σήμερα ο καθένας αυτοαποκαλείται otaku..sigh

 

Άριστος τίτλος στα όλα του, και εγώ πήρα πακέτο την έκδοση της anubis και θα τα διαβάσω για πρώτη φορά Ελληνικά και 5-6η συνολικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Well, με πείσατε :D ειχα διαβάσει λιγο στη Λέσχη αλλά εχτές το ξεκίνησα απο το kissmanga (αν δεν επιτρέπεται να λέμε το όνομα του σάιτ, ας το διαγράψει καποιος) και επειδη δεν ειχα πολυ χρόνο, διάβασα μόνο το πρώτο chapter. Διαβάζεται νεράκι, να πω την αλήθεια :yes:

 

Σκέφτομαι και να παρακολουθήσω και το ανιμε κάποτε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30605
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  15
  • Reputation:   72
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

το πρωτο μου anime ωραιοτατο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ε-ΠΟΣ.

 

Ολοι οι παραπάνω με κάλυψαν και με το παραπάνω. Εξαιρετική σειρά, απίστευτο σενάριο, καταπληκτικό σχεδιο, χαρακτηρες με πολυ ενδιαφέρον (L αφού :P)...

 

Η αγαπημένη μου στιγμή απο το Μανγκα ήταν όταν

 

ο Ριουκ σκότωσε τον Λαιτ ενώ εγω περίμενα άλλο πράγμα xD

 

 

Παρα πολυ καλή εμπειρία, πόνεσα όταν

 

ο L πέθανε.

 

 

 

Προφανώς θα δω και το ανιμε :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Επιτέλους! Τί να πει κανείς για αυτήν την σειρά, 10/10 απλά! 

 

Φίλε Angel.tze, μία απάντηση στο πρώτο spoiler σου:

 

 

Ήταν προφανές νομίζω ότι θα έγραφε το όνομα του Λάιτ, μιας και από την
αρχή του είχε διευκρινίσει ότι στο τέλος θα ήταν αυτός που θα έγραφε
το όνομά του στο Τετράδιο. Επίσης, ο Ρίουκ προς το τέλος αλλάζει στρατόπεδο
και αρχίζει να τα μαρτυρά όλα νεράκι στον Νίαρ. Όποτε δεν με εξέπληξε προσωπικά
εμένα αυτή η κατάληξη, ήταν αναμενόμενη.

 

post-31992-0-29877600-1491609776_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια ενδιαφέρουσα είδηση:

 

Συναγερμός στο υπουργείο Παιδείας για το ιαπωνικό manga «Death Note»

 

Capture.JPG

 

Σήμα συναγερμού για τις επιπτώσεις του ιαπωνικού σίριαλ «Death Note» στέλνει το υπουργείο Παιδείας. Το γιαπωνέζικο σίριαλ είχε προκαλέσει την κινητοποίηση των δικαστικών Αρχών, που με τη σειρά τους ενημέρωσαν πλήρως τον αρμόδιο υπουργό, Κώστα Γαβρόγλου, πριν τελικώς οι ανησυχίες διαβιβαστούν σε όλες τις σχολικές μονάδες της χώρας.

 

Στα έγγραφα της εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών και της εισαγγελίας του Αρείου Πάγου, αναφέρεται, χαρακτηριστικά, η περίπτωση ενός μαθητή, που έπεφτε θύμα bullying στο σχολείο του. Βλέποντας τη σειρά απέκτησε ένα αίσθημα παντοδυναμίας, που επηρέασε καθοριστικά την ψυχολογία του και οδήγησε σε απρόβλεπτες επιπτώσεις.

 

«Ο καλός ήρωας θέλει να σώσει τον κόσμο σκοτώνοντας μέσα από ένα ημερολόγιο με υπερφυσικές δυνάμεις όλους τους κακούς», αναφέρεται, σχετικά με τη υπόθεση.

 

H εισαγγελία του Αρείου Πάγου εφιστά την προσοχή για τις επιπτώσεις και ζητά από το υπουργείο Παιδείας να ενημερώσει όλες τις ενδιαφερόμενες πλευρές για τους κινδύνους.

 

Το θέμα με το «Death Note» είχε αρχικά ξεκινήσει από την Κρήτη με την εισαγγελία Πρωτοδικών Ηρακλείου να ενημερώνει για την «τρέλα» που απειλεί σοβαρά και τους μαθητές του νησιού.

 

Στη συνέχεια, η εισαγγελία Ροδόπης, θέλοντας να προλάβει πιθανούς κινδύνους, ενημέρωσε τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της περιοχής, αλλά και τις αστυνομικές Αρχές και τις κοινωνικές υπηρεσίες.

 

«Η δημοτικότητα του «Death Note» σε μαθητές σε διάφορες χώρες του κόσμου προκάλεσε την αντίδραση των αρχών, καθώς διάφορα τετράδια με τίτλο «Death Note», με ονόματα συμμαθητών τους ή καθηγητών έχουν βρεθεί σε διάφορα σχολεία. Η κυκλοφορία του «Death Note» έχει απαγορευτεί σε διάφορες πόλεις της Κίνας, όπως το Πεκίνο και η Σαγκάη, ενώ στις Η.Π.Α. υπάρχουν περιπτώσεις όπου μαθητές αποβλήθηκαν, όταν βρέθηκαν να έχουν στην κατοχή τους παρόμοια τετράδια. Την πιο σημαντική περίπτωση αποτελεί η δολοφονία ενός άντρα στο Βέλγιο τον Σεπτέμβριο του 2007. Πλάι του βρέθηκαν δύο σημειώσεις, με σαφή επιρροή από το μάνγκα. Ο φόνος αυτός έγινε γνωστός στη χώρα με το όνομα «Mangamoord» (Φόνος του Manga)», αναφερόταν στην ανακοίνωση του εισαγγελέα Πρωτοδικών που είχε δημοσιευτεί τον Ιούνιο.

 

Η υπόθεση του «Death Note»

 

Είναι μία σειρά ιαπωνικών manga, σε σενάριο Όομπα Τσογκούμι και εικονογράφηση Τακέσι Ομπάτα. Πρόκειται για την ιστορία του μαθητή λυκείου Γιαγκάμι Λάιτ, ο οποίος ανακαλύπτει ένα τετράδιο, με το οποίο μπορεί να σκοτώσει οποιονδήποτε, απλά γράφοντας το όνομά του σε αυτό σκεπτόμενος το πρόσωπό του. Η πλοκή παρακολουθεί τις προσπάθειες του να καθαρίσει από τους εγκληματίες μία «κοινωνία που σαπίζει» και να γίνει ο ίδιος κριτής και «θεός ενός νέου κόσμου» οδηγούμενος σταδιακά στην παράνοια. Εμπόδιο στα σχέδια του στέκεται η αστυνομία με την πολύτιμη βοήθεια του καλύτερου ντετέκτιβ του κόσμου, του «L».

Αρχικά, το manga δημοσιεύτηκε σε σελίδες περιοδικού, ενώ η μεταφορά σε άνιμε έπαιξε στην ιαπωνική τηλεόραση. Η σειρά ενέπνευσε επίσης ταινίες, μυθιστορήματα και αρκετά βιντεοπαιχνίδια. Το manga κυκλοφορεί και στα ελληνικά.

 

Πηγή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ευτυχώς έχουν περάσει 12 χρόνια από τότε που βγήκε και έκανε χαμό (πωωω ρε, πώς περάσανε έτσι τα χρόνια;;; ), επομένως δεν θα φάμε και spoilers στην μάπα αφού ξέρουμε ήδη τι γίνεται. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν το παιδί του εισαγγελέα έβλεπε την τρίτη σεζόν του Attack On Titan που παίζει τώρα. Δεν θα μας είχαν αφήσει σε χλωρό κλαρί, θα τρώγαμε spoilers από παντού. Αν και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Με τους ρυθμούς που προχωράμε, σε άλλα 12 χρόνια ίσως να το ανακαλύψουν κι αυτό, αλλά ευτυχώς για εμάς, θα το έχουμε δει ήδη και δεν θα μας ενδιαφέρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από τα άρθρα που ανασύρονται και αναπαράγονται σχεδόν αυτούσια, από την μουχλιασμένη αποθήκη της "ειδησεογραφίας".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλα, ενα κομικς τα εκανε ολα αυτα?:thinking:Παντα υπερβολες!!!!:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to DEATH NOTE
  • 1 year later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Σκεφτόμουν να το τσεκάρω ως μια πρώτη επαφή με manga, μιας και υπάρχει σε πολύ καλές τιμές ολοκληρωμένο. Παρόλα αυτά αναρωτιέμαι, αξίζει να πάρω τα boxes της Anubis χωρίς να έχω ιδέα αν θα μου αρέσει όντως τόσο πολύ για να το ολοκληρώσω;  Από οικονομικής άποψης τα boxes είναι μονόδρομος αν το αγοράσεις όλο, στα 44 ευρώ σου δίνει και τους 12 τόμους, ενώ αν τα αγοράσεις ξεχωριστά είναι στα 72. Αξίζει όμως μια τόσο μεγάλη αγορά σε κάτι που είναι έξω από τα νερά μου, στα τυφλά; Δεν ξέρω, ακούω γνώμες/συμβουλές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.