Μετάβαση στο περιεχόμενο

GC ΦΑΝΖΙΝ


lunatic

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12955
  • Reputation:   94805
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4642 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις διάβασα κι εγώ τον GC Fanzine # 5 και μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί...!Το τεύχος είναι πάρα πολύ καλό και οι ιστορίες διαλεχτές...! Ακόμα και το πιο άπειρο μάτι καταλαβαίνει χωρίς μεγάλη δυσκολία ότι τα παιδιά όχι μόμο δεν έκαναν αγγαρεία αλλά έδωσαν όλη τους την ψυχή και το μεράκι για να πραγματοποιηθεί...! :respect:

 

Επίσης πρωτότυπο βρήκα και τον τρόπο που διαβάζεις το τεύχος,που ουσιαστικά είναι δύο τεύχη (ένα horror κι ένα χιουμοριστικό) στην τιμή του ενός...!Από τις ιστορίες ξεχώρισα (δύσκολα) : "Το χτένι","Vampartist","Η πεντάμορφη και το τέρας","Ραντεβού","Μίνι τουτόριαλ σχεδίου","Μεσόλογα" και την "Γιαγιά Νίντζα"...!

 

Τέλος,μεγάλη εντύπωση μου έκανε η τελευταία ιστορία κάθε πλευράς,που ουσιαστικά είναι η ίδια και με μικρές αλλαγές στο σχέδιο και στο σενάριο αποκτά εντελώς διαφορετικό νόημα...!

 

Συνεχίστε την εξαιρετική δουλειά παιδιά...!Σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια...! :clap2:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3767 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξαιρετική ιδέα το διθεματικό αλλά και το φλιπ εξώφυλλο! Αν και τα τρόμου δεν είναι το βούτυρο στο ψωμί μου ή το μυαλό μου στο πιάτο μου ή το μάτι μου στο πιρούνι μου κτλ

 

 

Τα εσώφυλλα του τεύχους μου αρέσουν για τον χρωματισμό τους… δώστε τους λίγη ώρα παραπάνω από όσο δίνεται συνήθως στα εσώφυλλα!

 

Πάμε ένα ένα όπως στα disney :P

 

Το Χτένι

Ολντ σκοουλ ιστορία τρόμου με κερασάκι τις δεισιδαιμονίες της ελληνικής επαρχίας… Δε νομίζω να είχα ξαναδεί δουλειά του Λαγού, αλλά μ’ άρεσε και σαν ιστορία και σαν σχέδιο

 

Ασυμφωνίες

Δε νομίζω πως το συγκεκριμένο μονοσέλιδο μπήκε στο νόημα της ενότητας του φανζιν… Γενικά δεν μ’ αρέσει η Καπάδαη, αλλά δεν της έχω δώσει και τις ευκαιρίες που θα έπρεπε επειδή δεν με τραβάει η θεματολογία των έργων της… Το σχέδιο όμως είναι αρκετά καλό.

 

The VampArtist

Πάρα πολύ δουλεμένη ιστορία χωρίς λόγια. Μου άρεσε και το θέμα καθώς μου έχει συμβεί αυτό. Δηλώνω θαυμαστής της Λουγιάκη και θα προσπαθήσω να δω και άλλα έργα της.

 

Ο καθρέπτης

Μονοσέλιδη, χωρίς λόγια. Αλλά δεν καταλαβαίνω το μπαλονάκι στο τελευταίο καρέ…

 

Πεντάμορφη και τέρας

Μανγκοειδές όμορφο σχέδιο… αλλά η ιστορία δεν μου είπε κάτι

 

Ανατομία ενός αγγέλου

Μυστήρια δισέλιδη ιστορία την οποία μάλλον δεν κατάλαβα. Ένα πράγμα που δεν μ’ αρέσει είναι όταν σε ατμοσφαιρικές ιστορίες χρησιμοποιούν λέξεις ή φράσεις οι οποίες μπορεί να θεωρηθούν αργκό… «Από πρώτο χέρι»

 

Το ραντεβού

Για το σχέδιο ή για την ιστορία δεν θα πω τίποτα… δείτε απλά τα 4 καρέ στη μέση της δεύτερης σελίδας  :respect: … Πριν βγείτε «Ραντεβού» ρωτήστε τι δουλειά κάνει ο μπαμπάς της… :SmokingDevil:

 

Εφιαλτική νύχτα

Ωραίο σχέδιο αλλά θα προτιμούσα περισσότερο ξεκάθαρα καρέ και λίγο πιο γεμάτα στο background. Η ιστορία θα μπορούσε να έχει λίγο περισσότερο βάθος (geotrou έτσι αισθάνομαι όταν τρώω πίτσα βράδυ  :wall: ).

 

00.15 στο πάρκο                                                                                      

Μια απλή μονοσέλιδη ιστορία που δείχνει το πόσο επικίνδυνος είναι ο γάμος. Το χαρακτηριστικό σχέδιο του deadneighbors έχει αρχίσει και μου αρέσει.

 

Απόλυτος τρόμος

Όνομα και πράγμα… Σούπερ ιδέα αλλά θα μπορούσες να το ντύσεις καλύτερα…

 

One more nightmare…

Εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες! Θα το ήθελα καλύτερο! Αφού σε κάποια καρέ φαίνεται πως το έχεις falc…

 

----------------------------ΦΛΙΠ--------------------------

 

Mini Τουτόριαλ

Αυτοβιογραφικό ή όχι… εγώ έμαθα. Μ’ αρέσουν τα μονοσέλιδα

 

Μεσόλογα

:P από τις καλύτερες ιστορίες της ενότητας. Διαβάζεται πάνω από 3-4 φορές στη σειρά. O Orestix είναι δικαιολογημένα αγαπημένος πολλών στο φόρουμ

 

Περνάω κρίση 1 & 2

Τα 2 αυτά γελοιογραφικά μονοσέλιδα του Σκλαβενίτη είναι τόσο πραγματικά δυστυχώς που δεν σου προκαλούν γέλιο… Στον τρόμο έπρεπε να μπουν…

 

Στάθης 1 και 2

Το πρώτο του Στάθη θα το έλεγα τετριμμένο αλλά το δεύτερο μ’ άρεσε τόσο που θα το τυπώσω και θα το βάλω στον πίνακα ανακοινώσεων του γραφείου… 

 

Κορίτσι

Δε νομίζω πως είχε θέση στην ενότητα… και δεν μ’ αρέσει κιόλας

 

Συνοδοιπόροι

Πόσο μα πόσο μ’ αρέσει! Tribute στον Κόρτο! Δεν νομίζω βέβαια να φτάνει τον επικό περσινό ορομποκοπ  :respect:

 

Won’t talk to us…

Δεν υπάρχουν υπερήρωες υπάρχουν όμως καλλιτέχνες. Δεν κολλάει το Α/Μ όμως εδώ…

 

Εικονογραφήματα

Μια ανάλυση των υπερηρώων και των υπερκαταναλωτών… Ωραίο σχέδιο και lettering ενώ και σαν ιστορία δεν πάει πίσω…

 

Τόμος Γ’ Μυρωδιές/Μυρίσματα

Η καλύτερη ιστορία του τεύχους… απίστευτα έξυπνη… Πραγματικά μου λύθηκε μια μεγάλη απορία

 

Ο κεφτέδας

Καλή σαν ιδέα, θα μπορούσε να γίνει η μισή. Έτσι είναι μεγάλη και κουράζει αφού και το lettering είναι κακό. :blabla:

 

Δρ. Χταπόδης

Χαβαλετζίδικο spin off… κρίμα που δεν έχω το GC fanzine #3 :P

 

Γιαγια νίντζα

Τρομερή ιδέα! Κώστα, άσε τα φαιςμπουκ και τα τουιτερ και όλα αυτά τα σοσιαλ και κάτσε και δούλεψε την γιαγιά. Η γιαγια νίντζα έχει ζωή και μέλλον μπροστά της… Ξέρω και τι δουλειά κάνει… Πουλάει καλαμπόκι

 

Χωρίς τίτλο

Οι δύο παρόμοιες ιστορίες και στα δύο θέματα είναι μια ενδιαφέρουσα ιδέα. Το σχέδιο λεπτομερές και με ουσιαστικές διαφορές ανάμεσα στα 2 (π.χ. αριθμός στα μαχαίρια). Νομίζω πως το σενάριο στο κωμικό μέρος θα μπορούσε να λέει περισσότερα ενώ παίζει ρόλο τι έχεις διαβάσει πρώτα και περιμένεις ανάλογα το άλλο.

 

Νομίζω πως η ύπαρξη γνωστών ονομάτων και η διθεματική φύση του φανζίν είναι αυτά που θα έχουμε να θυμόμαστε ως φόρουμ από τη φετινή χρονιά.

Προσωπικά δεν μου αρέσει η ύπαρξη στο φανζίν καθαρά πολιτικών γελοιογραφιών. Μου ξενίζει λίγο.

 

Και του χρόνου!

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εφιαλτική νύχτα

Ωραίο σχέδιο αλλά θα προτιμούσα περισσότερο ξεκάθαρα καρέ και λίγο πιο γεμάτα στο background. Η ιστορία θα μπορούσε να έχει λίγο περισσότερο βάθος (geotrou έτσι αισθάνομαι όταν τρώω πίτσα βράδυ  :wall: ).

:lol:

Ποιος τυχερός κοιμάται στο κρεβάτι μαζί σου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3767 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

όταν τρώω πίτσα κανείς :P  :sleep3:

 

:lol:

Ποιος τυχερός κοιμάται στο κρεβάτι μαζί σου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4986 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Γιαγια νίντζα

Τρομερή ιδέα! Κώστα, άσε τα φαιςμπουκ και τα τουιτερ και όλα αυτά τα σοσιαλ και κάτσε και δούλεψε την γιαγιά. Η γιαγια νίντζα έχει ζωή και μέλλον μπροστά της… Ξέρω και τι δουλειά κάνει… Πουλάει καλαμπόκι

 

 

εισαι τρολ ρε...αυτο χαχαχα θα τη βαλω να σε δαγκωνει με μασελα( παντως η εργασια της καπως καλα μου καθεται)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εφιαλτική νύχτα

Ωραίο σχέδιο αλλά θα προτιμούσα περισσότερο ξεκάθαρα καρέ και λίγο πιο γεμάτα στο background. Η ιστορία θα μπορούσε να έχει λίγο περισσότερο βάθος (geotrou έτσι αισθάνομαι όταν τρώω πίτσα βράδυ  :wall: ).

 

Η αλήθεια είναι ότι είχε φάει πίτσα....οπότε καλά κάνεις και κοιμάσαι μόνος  :blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

για πειτε για το "Δρ. Χταπόδης" οσοι το διαβασαν..  μου κινησε το ενδιαφερον.. :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25516
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η απολαυστική κριτική του totally_wired, μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τη λαχτάρα μου για να διαβάσω το τεύχος!!!

 

Can't wait! :valt: Can't wait! :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολλά :congrats: σε όλους όσους συμμετείχαν στο GC Fanzine #5 (τόσο δημιουργικά, όσο και στα διαδικαστικά). Μόλις το διάβασα και έμεινα ενθουσιασμένος από το επίπεδο! Αφού σε κάθε τεύχος ανεβαίνει τόσο πολύ η ποιότητα, περιμένω με ανυπομονησία το #6. :D

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11885
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα κι εγώ το φανζίν #5. Καλά είμαστε όλοι άπαιχτοι. Σκίζουμε, πως το λένε.  

 

Από χιούμορ ξεχώρισα τα 'Περνάω Κρίση'. Δεν ξέρω, νομίζω ότι το σκίτσο ήταν αυτό που το έκανε πολύ αστείο για μένα. Θα μπορούσε να γράφει απλά τη λίστα για το σουπερμάρκετ, εγώ πάλι θα γελούσα. Ενδιαφέρον είχε και το dimious-tightwad(για προφανείς λόγους βαριέμαι να γράψω τον τίτλο. Αν και με την παρένθεση που γράφω δε γλυτώνω και πολύ χρόνο απ'ότι αν έγραφα τον τίτλο. Ε καλά, δεν πειράζει τώρα) από φιλοσοφικής, θεολογικής και συνωμοσιολογικής άποψης. Ο Δρ. Χταπόδης είναι αριστούργημα, όπως και η ιστορία του κυρίου mr-d στο #4. Ντρέπομαι που με 8 σελιδες δεν τον αγγίζω καν.

 

Από τρόμου βρήκα ενδιαφέρον το στόρυ από το 'Ανατομία ενός Αγγέλου'. Και 'Το ραντεβού' απόλαυσα αν και είναι λίγο τυπικό το σενάριο. Αν και νομίζω ότι τρόμαξα μόνο με το 'Απόλυτος Τρόμος.' :lol: 

 

Γενικά όλες οι ιστορίες ήταν πολύ καλές. αν συνεχίσουν οι δημιουργοί να βελτιώνονται έτσι, το #6 θα είναι αριστούργημα.

 

Για το στήσιμο του τεύχους δε χρειάζεται να πω κάτι, μιλάει από μόνο του. Είδα το φλιπ εξώφυλλο στην αρχή, μετά πρόσεξα τα φλιπ περιεχόμενα. Ε και μετά βλέπω και την φλίπ ιστορία και έμεινα. Πραγματικά πολύ καλό. 

 

Και, εννοείται, θέλω οπωσδήποτε να ευχαριστήσω τους ανθρώπους που έκαναν όλη τη δουλειά για να βγει το τεύχος. Το να κρατάω το Νόστιμο Ντετέκτιβ στα χέρια μου είναι κάτι ξεχωριστό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11885
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ξέχασα πριν να κάνω την απόλυτη κίνηση. Παρακάτω παραθέτω τα 3 κομμάτια που εμφανίζονται στο Νόστιμο Ντετέκτιβ (με τη σειρά που εμφανίζονται). Πιστέψτε με, έχει τεράστια διαφορά άμα τα ακούσετε. (Και οι στίχοι έχουν πολύ σημασία για την ιστορία) :)

 

 

1.Tenacious D Rock Your Socks

 

 

2.Antonio Vivaldi - RV 315 "Summer"

 

3.Tenacious D - Señorita
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to GC ΦΑΝΖΙΝ
  • Indian changed the title to GC ΦΑΝΖΙΝ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.