Μετάβαση στο περιεχόμενο

GC ΦΑΝΖΙΝ


lunatic

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δηλαδή υπάρχουν ακόμα αντίτυπα του δεύτερου; :pray: :pray: :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Έχει στη Λέσχη από το #2

 

έχει και ζυγαριά αφού πάνε με την οκά :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στην IDW διαβάζουν gc fanzine :)

 

post-10460-0-23561000-1326926515_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ρε άνθρωπα του Θεού, τι το πετάς έτσι και φεύγεις και μας αφήνεις στην άγνοια!! Αυτό ξέρεις τι σημαίνει;

 

http://www.toonzone.net/forums/showthread.php?291182-Popeye-%282012-IDW-ongoing%29&p=3956986

http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=36481

http://www.comicsbeat.com/2012/01/18/roger-langridge-to-write-popeye-for-idw/

 

 

Βγαίνει νέα μηνιαία σειρά Popeye στο στυλ του Segar :div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ρε συ Γιώργο, αν σου πω ότι ξεχάστηκα...

 

Ευχαριστημένος τώρα; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Θέλεις να τα χώσεις στον zade; Θέλεις να του πεις πόσο άθλιος είναι και πως πρέπει να ξεκαβαλήσει το καλάμι; Θέλεις να διαπιστώσεις αν όντως όσοι έγραψαν στο φανζίν ή σκίτσαραν αντέχουν την κριτική; Θέλεις να δεις αν είσαι ο κατάλληλος για να γίνεις ο επόμενος κριτής του «Ελλάδα έχεις ταλέντο»; Τώρα μπορείς! Σε αυτό εδώ το θρεντ! Τα σχόλιά σου, οι παρατηρήσεις σου οι επισημάνσεις σου και πάνω απ όλα η κριτική σου ,για το GC FANZINE #3! Γιατί πρέπει να τα πεις κι εσύ κάπου.

 

 

Σοβαρά τώρα. Θέλω να ακούσω σχόλια. Όχι μόνο για την δική μου ιστορία. Για όλους. Οποιαδήποτε κριτική είναι ευπρόσδεκτη ,αλλά θα προτιμήσω να είστε σκληροί μαζί μου για να ξέρω που να βελτιωθώ .

Επεξεργασία από DJO
Τα δύο τόπικ ενώθηκαν εις σάρκα μία.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4537 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

ας κανω την αρχη.ο αναμαρτητος πρωτος το..εχμ αυτο τελος παντων.λοιπον παμε.οριστε η δικη μου γνωμη.

κοκκινομπλουτζινιτσα::το σχεδιο το βρηκα ταιριαστο ομορφο και λειτουργικο , αλλα η ιστορια με αφηνει αδιαφορο δεν ειναι του στυλ μου.

spider-alien:καθολου του στυλ μου αν και η ιδεα ειχε χαβαλε

αραχνομπλεξιματα:πολυ καλο το σχεδιο , δε μου εκατσαν καλα στο ματι τα μακρινα πλανα και η γραμματοσειρα .χαβαλε ειχε.

αραχνη ανθρωπος:θα μπορουσε ισως να γινει ελεγχος για τα ορθογραφικα πριν δωθει τελικα, αφου ειναι κατι που ευκολα διορθωνεται .τελος παντων περα απο αυτο , ουτε κρυο ουτε ζεστη.

alternative:σουπερ καλτ η στολη , ατακες trash - talk που τις γουσταρω παντα,πλακα ειχε.

ζουγκλομαγειρεματα:δε μου αρεσε η ιστορια ,το σχεδιο ωραιο και δε μου αρεσε ενα καρεδακι που δειχνει την κινηση του κεφαλιου.

in the jungle:uncharted-indiana jones κλπ φαση , ωραια , θα διαβαζα τη συνεχεια πιστευω.το σχεδιο πολυ καλο.

οσο παταει η γατα:μακραν το καλυτερο σχεδιο στο φανζιν,πολυ καλο και ωραια η αποδοση του σεναριου.μονο δυο καρε δε μου αρεσαν στο ματι ,ωραιο και το σεναριο, αν και περιμενα κατι πιο ΓΟΥΑΟΥ ΜΠΑΜ στο τελος(οχι σαν γεγονος, αλλα σαν αποδοση του).αλλα δεν εχει να λεει το τι περιμενα εγω, μου αρεσε.(το λαθος που καπου ειχε αναφερει ο συγγραφεας ειναι στο οτι αλλαζει το προσωπο που παρουσιαζεται πως ηθελε να παει στο ταξιδι ? )μπραβο παντως και στους δυο.

σπιθες:πολυ καλο σχεδιο , η ιστορια με κουρασε λιγο λογω ονοματων και ονομασιων κλπ οι οποιες ηταν πολλες και ιδιαιτερα ξενες ετσι ωστε σε τοσο μικρη ιστορια δε μου εμεινε καμια.

βλακ&ουαιτ: σουπερ καλτ ,ειδικα το ''ασπρο'' χαχα! καλη ιδεα και ωραιο το τελευταιο σκηνικο.

ο ακροβατης:δε μου αρεσε.

1929:πολυ καλο σχεδιο,και καλο το στησιμο,το BAM BAM καρεδακι μου φανηκε λιγο περιεργο στο ματι,αυτο που μου αρεσε ειναι πως ηταν αρκετα αναγνωρισιμοι οι χαρακτηρες

4εις στασεις:καλο το σχεδιο, αλλα βρηκα αρκετα δυσνοητη και περιεργη την αφηγηση,δεν καταλαβα που το παει..

μια μεγαλουπολη του σημερα:νομιζω δουλευει το απλο σχεδιο, καλη η ιστορια

εξελιξη:η δικια μου.πρωτη μου αποπειρα,και φαινεται αυτο.καταρχας τα γραμματα ειναι χαλια, δεν μπορεσα να τα κανω αλλιως -γραψε σβησε εγινε χαλια το χαρτι.ακομη, δεν εχει μελανι ,και δεν ηξερα πως βγαινει σε χαρτι ,και ετσι δε βγηκε οπως ηθελα.επομενη φορα καλυτερα ελπιζω(ηδη αρχισα).κραχτε!

it's a space..odyssey:καλο το σχεδιο,το σεναριο δε μου ειπε τιποτα.

germ: ομολογω πως με πρωτη ματια δε μου αρεσε το σχεδιο με την απλοτητα του ,αλλα αλλαξα γνωμη.μια χαρα λειτουργουσε, ευχαριστο στο ματι και στην αναγνωση,διασκεδαστικη ιστορια !

τζατζικης:η ελλειψη φοντων στο σχεδιο δε μου αρεσε, στο σεναριο ισως ηθελα να ειναι λιγο μικροτερο.

κικιτσα και τα κομικς:ωραια αναφορα φορος τιμης κλπ στη λεσχη

αντιο:τα σχεδια, αν και καλα, μου φανηκε πως δεν ''ελεγαν την ιστορια''σε καποιες φασεις, πως δε συμβαδιζαν.το σεναριο οχι στα γουστα μου .

rock n roll children: και το διαβαζα και ελεγα που τους ξερω τους στιχους! καλος ο φορος τιμης και αυτος.

(ο,τι λεω το λεω με την καλυτερη διαθεση :) )

Επεξεργασία από supertramp
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

(γιατι δεν τα γράφετε στην παρουσίαση του φανζίν ; )

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4537 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

δεν ξερω! ειδα το θρεντ και ορμησα ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ok μια και εγινε η αρχη για το τι και ποιο και γιατι αρεσει ή οχι νομιζω ειναι καιρος να δουμε το εξωφυλλο ! Φετος το εξωφυλλο ειναι απο την Λενα aka NkA many :respect:

 

 

οπως πολλα :respect: σε ολους που συμμετειχαν ειτε με σεναριο ειτε στο σχεδιο ειτε στην επιμελεια ειτε στη σελιδοποιηση ειτε στον συντονισμο ειτε στη χρηματοδοτηση για να βγει για τριτη φορα ενα κομικ που πιο πολλη συναισθηματικη σημασια εχει πιστευω μια και εκφραζει τοσο την αγαπη μας για τα κομικς οσο και για το φορουμ!!! Αντε και στο επομενο που ελπιζω να ειναι ακομα περισσοτερο Epic & Tουμπανο!!!!!!!!!!!!!!

 

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26495
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το διάβασα κι εγώ... χορταστικότατο και πολυσυλλεκτικόν! :)

 

Δεν θα γράψω αναλυτικά για όλες τις ιστορίες, θα αναφέρω μόνο κάποια που μου έκαναν περισσότερη εντύπωση.

Κοκκινομπλουζίτσα: Συμπαθητική ιστορία και ωραίο, ταιριαστό σχέδιο

In the jungle: Μου αρέσει το σχέδιο της Chris, είναι απλό στις γραμμές του αλλά πολύ λειτουργικό και σωστά δομημένο. Λίγο προσοχή κάποιες φορές στην ανατομία (π.χ. στο τελευταίο καρέ της σελίδας 25 το κεφάλι της κοπέλας δεν είναι σωστά "κεντραρισμένο"). Το σενάριο επίσης φαίνεται ενδιαφέρον και σε προκαλεί να μάθεις τη συνέχεια. Συνολικά από τις καλύτερες ιστορίες του φανζιν :)

Βλακ & Ουάιτ: Επικός Galactus στη σελίδα 54!

1929: Το καλύτερο σχέδιο στο τεύχος. Το στυλ του pit μου αρέσει πολύ. Το σενάριο όμως το "έχασα" προς το τέλος και δεν κατάλαβα ποιός χαρακτήρας είναι ποιός και τι ακριβώς έγινε...

It's a space... odyssey: Συν για το σχέδο της Marsiana - μου αρέσει το στυλ της.

Ιστορία της δυναστείας των Germ: Φάση... έχει φάση!

 

Ειδική μνεία για το εξώφυλλο της Λένας. Μου άρεσε πάρα πολύ!

 

Μπράβο σε όλους για τη συμμετοχή και την ενέργεια που διέθεσαν και καλή συνέχεια να έχουμε με το #4!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πολύ καλή προσπάθεια παιδιά!!!

 

δεν το έχω διαβάσει ακόμα όλο αλλά έτσι για τα προκαταρκτικά έχω να πω:

 

πως ο zade, μετά το σενάριο που έκανε, στερείται το δικαίωμα να κακολογήσει οποιοδήποτε κόμικ για το υπόλοιπο της ζωής του... για την ακρίβεια... το σενάριό του ήταν τόσο κακό... που θα πρεπε να του απαγορευτεί ακόμα και ΚΑΛΑ σχόλια να κάνει για οποιοδήποτε κόμικ...

 

δε ντρέπεσαι ρε;!;! πήρες και τον greg στο λαιμό σου...!

 

 

 

 

 

αααααχ, ωραία ήταν... τώρα που σε γνώρισα είναι πιο εύκολο να τρολάρω επειδή μπορώ να φανταστώ την φάτσα σου όταν θα το διαβάζεις αυτό (λέμε τώρα...)

 

επίσης, θα προσπαθήσω να ξανατρολάρω όταν τελικά διαβάσω και την ιστορία σου... :blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

In the jungle: Μου αρέσει το σχέδιο της Chris, είναι απλό στις γραμμές του αλλά πολύ λειτουργικό και σωστά δομημένο. Λίγο προσοχή κάποιες φορές στην ανατομία (π.χ. στο τελευταίο καρέ της σελίδας 25 το κεφάλι της κοπέλας δεν είναι σωστά "κεντραρισμένο"). Το σενάριο επίσης φαίνεται ενδιαφέρον και σε προκαλεί να μάθεις τη συνέχεια. Συνολικά από τις καλύτερες ιστορίες του φανζιν :)

 

Ωωωω, σε ευχαριστούμε πολύ Lord! :)

Έχει πολλά λαθάκια! Μα πάρα πολλά! :valtnino2:

 

Δεν πρόλαβα ακόμη να το διαβάσω. Λέω να το πιάσω από αύριο...Χαλαρά! :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λυπάμαι που θα στεναχωρήσω κάποιους φίλους αλλά οφείλω να είμαι ειλικρινής. Το τρίτο τεύχος είναι απερίγραπτο, μάλιστα τόσο απερίγραπτο που απορώ αν ήταν συνειδητή προσπάθεια ή αισθητική επιλογή.

Ξεχωρίζω το εξώφυλλο, το Λόρδο και τη Μαρσιάνα, το σχέδιο του Pit1983 και τις προθέσεις του george! (4εις στάσεις). Κατά τ΄άλλα αρχής γενομένης από το ασύλληπτο editorial μένω άφωνος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4922 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μπράβο σε όλα τα παιδιά!!!!!!!!!!!!!!!! :banana:

Μην μασάς Άγγελε...η επιτυχία δημιουργεί εχθρούς)))))))))))) :hit::blob6: :blob6: :blob6::lol::bash::gun2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

μένω άφωνος!

 

Δηλαδή , δεν θα σε "ξανακούσουμε"? :pray:

 

Κερνάω όλο το μαγαζί!!!! :party2::party4::dance2:

Επεξεργασία από Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

καλύτερα ένα αυθεντικό μου άρεσε ή ένα αυθεντικό δεν μου άρεσε, παρά ένα ψεύτικο "αχ τι καλό που ήταν".

 

ακόμα καλύτερα ένα καλοπροαίρετο "τσίφτη, αυτό θα ήταν καλύτερο κατ'εμέ άμα το έκανες έτσι/γιουβέτσι, ή 'αγορίνα, εκεί κάτι δε μου κάθεται καλά στο έτσι/γιουβέτσι' ", αλλά κατανοητό το να μην έχει κάποιος τον χρόνο ή τη διάθεση να επεκταθεί τόσο (ή και ίσως να μην καταλαβαίνει τι δεν του κάθεται καλά ή να μην μπορεί να το εκφράσει).

 

όπως και να'χει, εν πολύ κατακλείδι, δεν μπορούμε να τα χώνουμε άνετα και χωρίς να τρέχει κάστανο σε έναν Ρομίτα Jr ή σε έναν Crumb, να ψιλομασάμε τα λόγια μας όταν πρόκειται για έλληνα δημιουργό/εκδότη που πιθανώς να μας διαβάζει και να :fiou: για εδώ μέσα :) (αν και υπάρχει η επιθυμία για εδώ μέσα να γίνεται καλοπροαίρετα και να φαίνεται ότι γίνεται καλοπροαίρετα :) (και ξέροντας τον Μανώλη, και έχοντας μιλήσει άπειρες φορές μαζί του, καλοπροαίρετα έγραψε :) τραστ μη :D )

 

Μανώλη, ελπίζω πάντως όταν διαβάζεις εκθέσεις στο σχολείο να κάνεις μια αβάντα άμα δεν γράφουν όλοι σαν τον Μάρκεζ :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16039
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Συμφωνώ με τον θείο και το έχω συζητήσει με κάποιους εδώ μέσα.. Καλύτερα να λέμε αυτό που αλήθεια θέλουμε να πούμε και να μην αρχίζουμε τα γλυψίματα...

Πρέπει να δεχόμαστε όλες τις κριτικές και όχι μόνο αυτές που μας εξυμνούνε..

Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και πρέπει να γίνονται όλες σεβαστές...

Αυτά μόνο και μόνο για να μην αρχίσεi κάποιος επίθεση στον Μανώλη (και στον κάθε Μανώλη...)...

 

:beer:

Επεξεργασία από Melandros
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παιδια μη μεγαλοποιουμε το θεμα χωρις να υπαρχει λογος το GC φανζιν αποτελειται στη πλειοψηφια απο ερασιτεχνες οκ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει καποιος να εκφερει την αποψη του θετικη ή αρνητικη αλλοι το κανουν με ευκολια αλλοι οχι ενω αλλοι επιλεγουν τι θα πουν συνειδητα γιατι ετσι απλα γουσταρουν...απο κει και περα απο τη στιγμη που βγαινει κατι προς αναγνωση στη περιπτωση μας ενα φανζιν ολα θα πρεπει να ειναι αποδεκτα ειτε ειναι γλειψιματα ειτε ειναι μπινελίκια ειτε ειναι συμβουλες ασχετα απο το ποιος ηταν ο στοχος μας, σε ποιους απευθυνεται και με πιο σκεπτικο συμμετειχαμε σε αυτο το φανζιν , ολα στο παιχνιδι ειναι...thats all

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα έχει πει εδώ μέσα ο bonadrug!

Δεν διαφωνώ με όσα λέει. Επιτρέψτε μου όμως να διαφωνώ με τον τρόπο που τα λέει.

Το έχω ξαναπει αυτό σε άλλο ποστ, στο οποίο συμφωνούσα μαζί του.

Θα μπορούσε να πει μόνο οτι δεν του άρεσε το φανζίν. Τα υπόλοιπα στην περιγραφή του

μου φαίνονται περιττά. Θα μπορούσαν να λείπουν.

Αυτα, εντελώς φιλικά!

Επεξεργασία από Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

κι εγω συμφωνώ στο 90% απο αυτα που γράφει η chris αλλα εδώ διαφωνώ μαζί της.. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παίδες ψυχραιμία, το φανζίν διανεμήθηκε στο κοινό έναντι αντιτίμου, το οποίο δίνει δικαίωμα στον καταναλωτή να πει τη γνώμη του. Δεν είμαι κακοπροαίρετος. Άλλωστε σε αυτό το thread υπάρχουν ακόμη τα κολακευτικά μου σχόλια για το δεύτερο τεύχος. Απλά το τεύχος 2 είχε θέσει κάποια υψηλότερα στάνταρ κι έτσι είχα μεγαλύτερες προσδοκίες για το τρίτο τεύχος.

Είπα παραπάνω για τα πράγματα που μου άρεσαν σε αυτό το τεύχος. Λίγα πράγματα αλλά υπαρκτά. Να μην τα αναφέρω δηλαδή;;;

 

 

Σε αυτά που δεν μου άρεσαν: η κοκκκινομπλουζινίτσα ξεκινά θετικά, αλλά χάνω την εξέλιξη, χάνω το νόημα πως το λένε....

To Spider-Alien εξυπνούλικο, συμπαθητικό αλλά μέχρι εκεί

Τα Αραχνομπλεξίματα δεν μπορώ να διαβάσω τα μπαλονάκια παρά με μεγεθυντικό φακό, λυπάμαι

Το Αραχνη-ανθρωπος μου είναι ακατανόητο επίσης

Τα Alternative και ζουγκλομαγειρέματα είναι ξεκάθαρα ερασιτεχνικές δουλειές, τι να σχολιάσεις, αν περάσαν καλά οι δημιουργοί χαλάλι

Με του Bakman , εντάξει το σχέδιο αλλά τελείως ελλειπτικό και χωρίς συνοχή το σενάριο, δε δίνει πληροφορίες για την ιστορία που αφηγείται, δεν την υποστηρίζει

Τελείως αντίθετη περίπτωση το Όσο πατάει η γάτα , υπερβολικά πολυλογάδικο σενάριο που πνίγει την αφήγηση με την όλη ιστορία να θυμίζει τα γοτθικά κόμικς του Κόσμου της Πάτυ

Οι Σπίθες είναι πολύ φιλόδοξες για να αναπτυχθούν σωστά σε 5 σελίδες ενώ η ονοματολογία επιφέρει σύγχυση. Το τέλος δεν το κατάλαβα!

Στον δημιουργό του Βλακ & Γουάιτ να πω πως καλή ιδέα αλλά δεν εξυπηρετείται σωστά. Ο "Βλακ"δεν τονίζεται (η λέξη) και θυμίζει Sin City. Επίσης στα κόμικς και ειδικά στα φανζίν επιτρέπεται να γράφονται μπινελίκια όπως γνωρίζουμε!, Τι πάει να πει Άνιωθοι και ραπανάκια;;;;;;;;;;;

 

 

Το 1929 καλό αλλά μόνο το σχέδιο και η αφήγηση, το σενάριο τα χάνει κάπου στη μέση... Οι στάσεις είναι πολύ συμπαθητικό και με μήνυμα αλλά αδύναμο αφηγηματικά και σχεδιαστικά

 

Η μεγαλούπολη οκ, η εξέλιξη θέλει μελάνωμα και άλλο λετερίστα, η κεντρική ιδέα επίσης δεν αναδεικνύεται.

Η ιστορία του Germ καλή αλλά μόνο για εσωτερική κατανάλωση μεταξύ των παροικούντων...

Του Παναγιώτη (rota) έξυπνη η ιδέα αλλά πολυχρησιμοποιημένη..

O FLAS μάλλον είναι κορίτσι μέχρι 16, αν δεν είναι συγγνώμη, κι όσο για το rock n roll ελπίζω να μη στριφογυρίζει ο Ronnie στον τάφο του...

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν πάτε στους Βέλγους να δείτε αν έρχομαι! Το κόμικ του γιού μου είναι το καλύτερο. Θα το ψηφίσετε του χρόνου best short story στο Comicdom. Δεν έχει ψυχολογικά αδιέξοδα, δεν καπνίζουν, δεν έχει υπαρξιακούς προβληματισμούς των 3 σελίδων, και έχει ροή. :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Όσο έχω διαβάσει από όσα έχει γράψει κατά καιρούς ο Μποναρντούγκ με βρίσκουν τελείως αντίθετο. Δηλαδή μιλάμε παίζει να διαφωνώ και με το 90% των όσων έχει πει. Αλλά εδώ θα συμφωνήσω μαζί του.

Από τη στιγμή που εκτίθεσαι σε ένα κοινό και πόσο μάλλον ζητάς και χρήματα από το κοινό σου, θεωρώ πως αυτός στον οποίο απευθύνεσαι έχει τουλάχιστον το δικαίωμα να εκφέρει άποψη ,όσο και αν αυτή σε στεναχωρήσει/προβληματίσει κλπ κλπ. Από τη στιγμή που επιλέγεις να εκδοθείς, πρέπει να έχεις σκεφτεί από πριν, ότι το έργο σου θα υποστεί κριτική.

Καλοπροαίρετη ,κακοπροαίρετη δεν έχει σημασία ,ακόμα και ένα «ρε φίλε είσαι πολύ μ@λ.....» να σου πει αυτός που σε διαβάζει πρέπει να το δεχτείς. Όχι να σε καταρρακώσει, ή να σε κάνει να το βάλεις κάτω ,αλλά αν όντως έχει κάτι να προσφέρει, να σε κάνει τουλάχιστον να σκεφτείς.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα μια κριτική που να μου δίνει να καταλάβω ,τι πιστεύει το κοινό γι αυτό που έκανα και που μπορώ να βελτιωθώ,παρά ένα «ρε φίλε είσαι πολύ μ@λ.....» ,αλλά θα τα δεχτώ και τα δύο. Γι αυτό όσοι θέλετε να πείτε κάτι, τουλάχιστον εγώ σαν άνθρωπος που έγραψα, θα προτιμήσω πολύ περισσότερο να μου πείτε ότι δεν σας άρεσε αυτό κι αυτό και θέλατε να δείτε κάτι άλλο, από το να πείτε ότι ήταν καλό και να μην το εννοείτε.

 

Και ναι ,ξεκινώντας από το δικό μου κόμικ ,κάτι που διαπίστωσα αφού είδα τις τελικές σελίδες σχειδασμένες, είναι ότι το συμπίεσα πάρα πολύ. Γι αυτό και έβαλα τόσο πολύ διάλογο. Οι σελίδες που είχα στην διάθεσή μου για το χρονικό διάστημα που καλύπτει το κόμικ ήταν λίγες και προσπάθησα μέσα σε λίγες σελίδες να καλύψω πολύ χρόνο γι αυτό και βγήκε κάπως πυκνό. Πιστεύω ότι με δύο/τρεις σελίδες περισσότερο θα έβγαινε αρκετά καλύτερο, αλλά δεν πειράζει και τώρα καλό είναι. Στην φίλη μου που το έδωσα να το διαβάσει πάντως της άρεσε που είχε πολύ διάλογο, (άντε βγάλε άκρη). Αυτή την έλλειψη διαπίστωσα εγώ, περιμένω να ακούσω και τα δικά σας.

 

Το υπόλοιπο φανζίν δεν το έχω διαβάσει, βασικά δεν έχω καν τακτοποιήσει ακόμα όσα έχω αγοράσει από το comicdom αλλά μόλις το διαβάσω θα σας γράψω κι εγώ εντυπώσεις.

 

Πάντως όπως είπε (ορθά κατ' εμέ) ο Paskiewicz όταν ρωτήθηκε περί του θέματος, είπε ότι πάντα όταν κάνεις κόμικ ,πρέπει να έχεις την ψυχολογία ότι κάνεις το καλύτερο πράγμα στο σύμπαν. Μετά αν δεν βγει καλό, κοιτάς που έκανες λάθη και ξαναπροσπαθείς με την ίδια ψυχολογία. Τελικά θα γίνεις the best ever όπως έγινε και ο ίδιος . Ναι είπε τέτοιο πράγμα. Ο άνθρωπος είναι ίνδαλμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Λεω να κανω κ εγω την κριτικη μου,μαλλον μερικα αποσπασματικα σχολια που μου ερχονται,και οχι εφ ολης της υλης...Εξωφυλλο :respect:μου αρεσε!

Κοκκινομπλουτζινιτσα,μου αρεσε το στησιμο και γενικα εδειχνε επαγγελματικου τυπου στριπακι(το σεναριο δεν με τρελανε),

αραχνομπλεξιματα,δεν μου αρεσε η γραμματοσειρα,μου βγηκαν τα ματια :et:

Ιn the jungle,ωραια ιστοριουλα,απλο αλλα ευχαριστο σχεδιο,μου αρεσε η ροη(σεναριακη και οπτικη) και λειτουργησαν ωραια οι τρεις βασικοι τονοι(μαυρο,γκρι ,ασπρο,εκαναν το απλο σχεδιο να δειξει πιο πλουσιο),οσο παταει η γατα,ωραια ιδεα,μου αρεσε το σεναριο,οι διαλογοι ομως αρκετα απλοι και προφανεις και περισσοτερα λογια απ οσο επρεπε,το σχεδιο ειχε πολυ λεπτομερειακη δουλεια στα μελανια,παρα πολλες γραμμουλες,αυτο μ αρεσε!σπιθες,μου αρεσαν τα σκιτσα που διαδραμματιζονται τη μερα αλλα δεν μου αρεσαν αυτα που διαδραμματιζονταν τη νυχτα,ειδικα στην πρωτη σελιδα οι σκιες με το μολυβι που φαινεται εντονα ο κοκκος η το ραστερ πως να το πω :P ,στην τελευταια σελιδα με κερδισε το σχεδιο με την κοπελα που χορευει στις φλογες.Βλακ &γουαιτ,λιγο προχειρο,το ασπρο σε μαυροπινακα μου αρεσε σαν ιδεα και περισσοτερο μ αρεσε σαν σκιτσο αυτο της τελευταιας σελιδας.το δικο μας,βασικα ελεγα να μην το σχολιασω για ευνοητους λογους,βασικα αναμεικτα συναισθηματα,ειναι η πρωτη μου συνεργασια και πιστευω οτι ειχαμε καλη χημεια!το αποτελεσμα δεν το κρινω γιατι δεν ξερω αν το βλεπω αντικειμενικα,σιγουρα ομως εκανα πολλες τσαπατσουλιες :lol: .Οι υπολοιπες ιστοριες σε επομενο ποστ γιατι ειναι και πολλες και θελει μελετη το πραγμα...ειπα αυτα που μου βγηκαν πιο αυθορμητα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επίσης στα κόμικς και ειδικά στα φανζίν επιτρέπεται να γράφονται μπινελίκια όπως γνωρίζουμε!, Τι πάει να πει Άνιωθοι και ραπανάκια;;;;;;;;;;;

 

Άνιωθε. Όλα στον Χάντοκ! (στα φανζίνς ΟΛΑ επιτρέπονται κύριε! :P)

 

O FLAS μάλλον είναι κορίτσι μέχρι 16, αν δεν είναι συγγνώμη, κι όσο για το rock n roll ελπίζω να μη στριφογυρίζει ο Ronnie στον τάφο του...

 

O Flas έχασε τον παππού του όταν έγραψε αυτή την ιστορία....και ο Ronnie έκλαψε όταν έγραφε το τραγούδι... Δε φταίμε που δεν έχεις δει το βιντεοκλίπ του οποίου είναι ουσιαστικά μεταφορά το tribute. Σου βγάζω κίτρινη. Αλλά για πάμε από την αρχή (και πολύ το άργησα αλλά είμαι ακόμα κομμάτια):

 

Εξώφυλλο: Η αλήθεια είναι πως όταν το είχα δει χωρίς τα τελικά χρώματα μου άρεσε περισσότερο. Η Λένα πιέστηκε χρονικά επειδή είχε τρία μέτωπα (σεμινάριο, crew και αυτό) και κατ'εμέ δεν είναι το 100% του ό,τι μπορούσε να κάνει. Βέβαια άλλα χρώματα βλέπει κανείς στην οθόνη και άλλη τυπωμένα. Όμως προσωπικά τα σπάει και είναι μια πολύχρωμη κομικοψυχεδέλεια - tributάκι στη σύνθεση του (ιστορικού) #1 (που παραμένει το τοπ στα εξώφυλλα του GCΦ και τιμήθηκε περισσότερο με το 2nd printing). ένα 8άρι από εμέ κι ας χάνει σε κάποια σημεία ανατομικά και δεν έχει Μορφέα, Κοράκι και άλλα που λέγαν τα παιδιά :lol: . Επειδή έχει τα κέρατά του και μέχρι τις δημιουργίες των δύο Μάνων (Σκιά & Galaxia)

Κουλουβάχατα: Lord is back και κάθε φορά καλύτερος. Οκ του #2 δε με είχαν ενθουσιάσει όσο του #1 αλλά με αυτά επανήλθε δρυμίτρελος, οπότε ένα 7'/10 από εμέ. Άμα σε θέλει η τύχη... :D

ΕΔΙΤΟΡΙΑΛ: Πάντα τα βαριόμουνα τα κλασικά editorial. Οπότε τι πιο αφύσικο από το να αναζητήσω την επίσημη μετάφραση της διακήρυξης της ανεξαρτησίας των ΗΠΑ και να την αλλάξω ελαφρώς ώστε να αφορά τα κόμικς; Και μόνο οι αντιδράσεις της διακήρυξης της ανεξαρτησίας μας totally worth it. Μου βάζω τρία στα τριαντατρία! :D

Πάγκαλος: Στο 1ο ήταν ο Μητσοτάκης, στο δεύτερο ο Ομπάμα, αλλά goddammit, αυτό μακράν είναι το καλύτερο και από τα τρία! 10' Lord! :giati:

Περιεχόμενα: Ντροπή που δε βάλαμε φόντο! 3/10! :crying:

Η Κοκκινομπλουτζινίτσα: Dingo, είναι η πρώτη σου ιστορία "μεγάλου" μήκους ενώ μέχρι να την κάνεις έκανες μονάχα punchlines/strips. Έχεις ακόμα δρόμο, αλλά παραμένεις ΠΟΛΥ δυνατός punchliner: η ατάκα

ΚΩΛΟΓΡΙΑ

ήταν ο λόγος που προσωπικά την επέλεξα για πρώτη, χώρια η "κινηματογραφική" εισαγωγή. Το σκίτσο τα σπα, ο "Μπαλού" ήταν το spoiler του ΕΝΑ, όμως το σενάριο ήθελε λίγο παραπάνω δουλειά για να πετάει 100%. Ένα ηρωικό 7.6/10 σε αυτήν την Μπαοκίσια & θεότρελη παρωδία της κοκκινοσκουφίτσας! ;)

The Amazing Spider-Alien, Origin Of The Spider: Μετά το υπερκαλτ του #2, ο mr-d επιστρέφει με ΣΕΝΑΡΙΟ! :giati: Άπλα ρε φίλε. Προσωπικά η ατάκα που μου έμεινε από όλο το GCF #3. 8/10 γιατί είναι κόκορη ιστορία. Ένας εξωγήινος αράζει λίγο στη Γη και τον τσιμπάει ραδιενεργή αράχνη! ΤΟ ΓΚΟΥΓΚΛΑΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚ!!!!!!!!

Αραχνομπλεξίματα: Από ό,τι έχετε ψυλλιαστεί, σε αυτό το GCF επέλεξα μια συγκεκριμένη ροή. Με άλλα λόγια, Υπερηρωικά->Ζούγκλα->Κοινωνικά (παρελθόν & παρόν)->Επιστημονική Φαντασία & Μελλοντολογικά->Καλτιές->Αποχαιρετιστήρια. Έτσι μετά από τον εξωγήινο που γίνεται spidey, ήταν η σειρά του κανονικού Spidey vs Venom. Aki, pas mal, μονάχα η χειρόγραφη γραμματοσειρά βγάζει μάτια. Οι ανατομίες κάθε φορά και γίνονται καλύτερες και πιο τούμπανες, σε επόμενο θα σου πρότεινα δικό σου χαρακτήρα υπερηρωικό και υπερτούμπανο. Και το'χεις και θα το καταφχαριστηθείς, χωρίς να δώσεις τα ® σε καμία Marvel. 6.7/10 για το twist και το έπικ καπελάκι του Venom :P

Αράχνη Άνθρωπος: Ε, τι άλλο έμενε εκτός από ΜΙΑ ΑΡΑΧΝΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΤΣΙΜΠΑΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ;;;;;;; :div: Ενημερωτικά, κανένας συμμετέχοντας δεν ήξερε τι κάνει ο άλλος, έτσι; :P Ωλ Δε Μάνι, απλά. 7.6/10

Alternative: Αθάνατος avenger που θέλει να εκδικηθεί τον θάνατο της φίλης του, by Ορφ (Dr.Zed). Και η 1η του ιστορία μεγάλου μήκους. Μαν θες δουλειά στις ανατομίες, όμως δε θα στο πω γιατί ανησυχώ βλέποντας πως ο ένας από τους κακούς που πεθαίνει λέγεται Μικρός Τζο, οπότε 4.25/10 και δυστυχώς η χειρότερη ιστορία του τεύχους (damn και ήθελα να είμαι εγώ ο χειρότερος :() , αλλά το βασικό είναι πως επιτέλους έγινε η αρχή! Ορ time!!! :yahoo:

Ζουγκλομαγειρέματα: Ο Bakman(ος) χτυπάει με αφασία δισέλιδο με πρωταγωνιστή έναν εξερευνητή στη ζούγκλα. Και ένα μουράτο γορίλα που είναι όλα τα λεφτά στο τελευταίο καρέ! 7.6/10!

In The Jungle: Ah...Chris Lanterns stuff...Κρις, έχεις βελτιωθεί απίστευτα και η Shakira (που ήταν και το spoiler του ΠΕΝΤΕ) με τον Indy ήταν άκρως ταξιδιάρικο. Θα το πω όμως κι εδώ το παράπονό μου: ΘΕΛΩ ΚΙ ΑΛΛΟΟΟΟ!!! Μου φάνηκε μικρό, αν και είναι μία από τις μεγαλύτερες ιστορίες του #3! Γι'αυτό μόνο 7.4/10 :P

Όσο Πατάει Η Γάτα: BACKSTORY O zade βρίσκει στο πρόσωπο του πάνοπλου με μολύβια Γρηγόρη σχεδιαστή και γράφει μια ιστορία δεκάδων σελίδων! Ο Γρηγόρης τα βλέπει όλα και αρχίζει και τον βάζει να κόψει πράμα γιατί δε θέλει να κάνει από τώρα graphic novel. Με άλλα λόγια, ο Άγγελος είναι ο νέος Bendis με αποτέλεσμα μια καλογραμμένη ιστορία να φλυαρεί. Το σχέδιο είναι μια χαρά αν και Γρηγόρη πρέπει να κάνεις πιο θηλυπρεπείς τους γυναικείους χαρακτήρες στο πρόσωπο. Ετοιμάσου για Μπάρμπι. :D Από μένα ένα 7.15/10.

Σπίθες: Φαντασία made in Λένα/ΝκΑ. Κοπέλα άνθρωπος συναντάει κατά τύχη τους ανθρώπους της Γαίας ή αλλιώς ανθρώπους/ξωτικά και η φύλαρχός τους, της διηγείται την προέλευσή τους. Πρόκειται για παλιά αδημοσίευτη ιστορία πλην γεμάτη μαγεία, αν και το τελευταίο καρέ θα μπορούσε χαλαρά να το είχε γράψει ο bonadrug. :P 7,35/10!

Βλακ & Ουάιτ: BACKSTORY Αυτό θα ήταν μία φευγάτη αυτοέκδοση με τη διαφορά του ότι στη θέση του ConB θα ήταν ο Μπιλ. Όμως ο Μπιλ τα είχε δει όλα με τόσα μαζεμένα και έτσι έκανα την υπέρτατα ανήθικη πρόταση στον Κώστα να κάνει την πιο καμμένη ιστορία ever. Το αποτέλεσμα ήταν βαρβάτα καρέ made in ConB και στο πόδι δικά μου, αν και η 4η σελίδα τρώγεται. Η τελευταία σελίδα όμως είναι όλα τα λεφτά. Σνιφ. Βλακ wins. :sad1:6.5/10

Ο Ακροβάτης: Αλληγορικό; Αυτοβιογραφικό; Φανερά γραμμένο σε αντίστοιχη συναισθηματική φάση. Σύντομο αλλά κάτι του λείπει. Btw, στην κανονική έκδοση, το Ρ είναι κόκκινο, του αίματος ένα πράμα. 4.5/10

1929: Pit: κάνει παπάδες και φοβερά ρεαλιστικά πρόσωπα. Drunk Croc: γράφει έμπυρα σενάρια. Και κάπως έτσι μια ιστορία με βαρβάτο σχέδιο όπου γίνεται της Πόπης του '20/30, το σενάριο φαντάζει παραγκωνισμένο από το πιστολίδι. Βρε συ Κροκ... :( 7.7/10

4εις Στάσεις: Ένα από τα ελάχιστα παιδιά που ανταποκρίθηκαν στο (τιμητικό) κάλεσμά μου σε όλες και όλους που συμμετείχαν στην ενότητα του Σχεδίου από τότε που άνοιξε το GC. Αυτό τον τιμάει τον Τζωρτζ Θαυμαστικό. Πάμε τώρα στα της ιστορίας: Τζωρτζ κάποτε θα κάνεις ένα πολύ βαρβάτο graphic novel. Έχεις πολύ καλή γραμμή και μην την αφήσεις για κανένα λόγο! Το σενάριο δεν είναι κάτι το τρομερό, αφού πρόκειται για καθημερινές καταστάσεις σε ένα λεωφορείο της Αθήνας. Ρατσισμός, σεξισμός, το παιδάκι που παίζει ακορντεόν για να ζητιανέψει κάπως πιο αξιοπρεπώς, μέσα σε μόλις 4 στάσεις. 7.2/10

Μια Μεγαλούπολη Του Σήμερα: Του ίδιου του παιδιού που έκανε πριν τον Ακροβάτη. Μακράν καλύτερη, αφασία μονοσέλιδη τοποθετημένη στο 2725 μ.Χ.! Όπου 2 ερευνητές ερευνούν τα σκουπιδοαπομεινάρια μιας μεγαλούπολης του σήμερα. :P 7.46/10!

Εξέλιξη: Supertramp, έχεις βαρβάτα βρώμικο σχέδιο και δεν πρέπει να το αφήσεις! Μόλις μου το απέδειξε ένα απλό τρισέλιδο με μεταλλαγμένους στο μέλλον εναντίον ρομπομπάτσων! 7.5/10!!!

It's A Space Odyssey: Στο #2 η Mars είχε κάνει ένα φευγάτο δισέλιδο με συμβολισμούς. Φέτος αν και την έβγαλε νοκ άουτ η ΔΙΜΗΝΗ εξεταστική στη σχολή της (Ιατρική), κατόρθωσε και εκτονώθηκε μέσα από ένα 4σέλιδο και ένα bonus μονοσέλιδο όπου χλεύαζε το τι είχε μόλις σχεδιάσει! :lol: Μιλάμε για τα γυρίσματα μιας υπερκάλτ ταινίας ονόματι "Rise Of The Alien Zombies", οπότε ένα 7/10 επιβάλλεται.

Ιστορία Της Δυναστείας Των Germ: Το κοινό το ζήτησε, ήταν αδύνατο να ΜΗΝ μπει μες στο GCΦ. Και όποιος τολμήσει καν να πει τι μούφες πάτε και βάζετε, απλά δε διαβάζει GC. Απλά. Από μένα ένα 9.8άρι στο χαλαρό όμως. :germ:

Ο Βίος Και Η Πολιτεία Του Τζατζίκη Ντακ, Επεισόδιο Α': Έπος in the making. Μέχρι και photoreference με φώτο του Ενδιμβούργο το 1920 έκανε το θηρίο!!!!!! Το σενάριο είναι το γνωστό και ο Q κάπως έτσι μπαίνει δυναμικά στις fanmade ιστορίες Disney. Δε βαθμολογώ, δεν περιγράφω άλλο. :D Μονάχα στο επόμενο Jim ξεκίνα το πιο νωρίς ώστε να δουλέψεις καλύτερα τις αναλογίες γιατί σου ξεφεύγουν όταν είσαι ύπο (χρονική) πίεση. Που και πάλι παπάδες έκανες. Can't wait για το Β'. ;)

Η Κικίτσα Και Τα Κόμικς: Ο Rota ήταν ο δεύτερος που ανταποκρίθηκε στο παραπάνω κάλεσμα και έκανε ένα αφασία μονοσέλιδο με την Κικίτσα να...διαφημίζει τη Λέσχη! Ένα 7αράκι για το γλυκό της υπόθεσης. :)

Αντίο: Το τελευταίο 6μηνο έχω ειλικρινά κουραστεί να ακούω από μέλη να έχουν χάσει πέρσι συγγενές πρόσωπο. Αυτή η ιστορία ήταν από τις πρώτες που έλαβα από το γειτόνι τον Φλας και ειλικρινά κέρδισε ένα αντρίκιο αχέμ, ειλικρινές κλάμα. Μόνο και μόνο γι'αυτό, 9/10. :sad1::flower5: για τον παππού σου Τζιμ...

Dio - Rock'N'Roll Children: Όλοι έχουμε έναν αγαπημένο τραγουδιστή. Ο Τάσος είναι από τους πιο φανατικούς του Dio παγκοσμίως. Και το ξέρω ότι θα με κυνηγάει που τα γράφω αυτά αλλά κάποια πράματα πρέπει να γράφονται: ξέρετε πως είναι όταν φεύγει ο αγαπημένος σου τραγουδιστής την ημέρα των γενεθλίων σου; Ξέρεις Bonadrug για τι στοίχειωμα μιλάμε το να "γιορτάζεις" το θάνατο και τη γέννηση την ίδια μέρα? Δεν περιμένω απάντηση γιατί θα είναι ακόμα μια ανελέητη και ανεγκέφαλα αυθόρμητη γλωσσοκοπανιά. Τέλος πάντων, αρχικά το σκίτσο θα το έκανε ο TOMAHAWK και τα παιδιά θα κάνανε μια κοινωνικού περιεχομένου ιστορίου αλλά δεν προλάβαινε και έτσι ο Τάσος μου πρότεινε το plan b, με tribute στον Dio. Κι αν και είμαι γενικά χελώνα, εδώ τα έδωσα όλα. Διαλέξαμε ίσως το καλύτερο τραγούδι + βιντεοκλίπ του Ronnie και του δώσαμε κομιξίστικο φόρο τιμής. Επιβάλλονταν. Το μόνο ρε γμτ που δεν κατάφερα 100% είναι το να κάνω το πρόσωπο του Dio 100% ίδιο :( , όμως τουλάχιστον δεν ήταν και επιπέδου του άθλιου αγάλματος που έβγαλε η Knucklebonz. Απολαύστε και το κλιπ. Στη μεταφορά των στίχων + σενάριο θα βάλω 9άρι, στο σχέδιό μου ένα ~6 τοπ. I did the best I could (for now)... :blush:

 

 

Εεε... αυτά. ΣΥΝΟΛΙΚΑ 7.8/10!!!!!!!!! :giati: Αν και το πιο σημαντικό είναι πως μιλάμε για μαζικότατη ανθολογία με 25 ερασιτέχνες επί τω πλείστω κομιξιάρηδες που έδωσε ηχηρότατο παρών ότι υπάρχουμε, δημιουργούμε, δεν υπάρχουν κλίκες, bring it on. Να και η λίστα for the record, με σειρά εμφάνισης:

ΝκΑ, Lord Makro, Dingo, mr-d, Akihabara, kaklamoney, Dr.Zed, bakman, Dark Chris, Chris, zade, gregorius, ConB, DJO, panikos, Drunk Crocodile, pit1983, george!, supertramp, Marsiana, Duck, Quackmore, rotagiatipino, Flas, ripper.

 

ΑΠΕΙΡΕΣ ευχαριστίες στον The_Bill_Sandman_Original για την γραφιστική και όχι μόνο επιμέλεια, στη Γεωργία τη θεία του kaklamoney για το τύπωμα και τον germ για την οικονομική και ψυχολογική στήριξη. Χωρίς αυτόν απλά δε θα υπήρχε GCΦ. :congrats:

 

Τέλος, για τα spoilers πηγαίνετε εδώ, αφού το διαβάσετε!

 

 

 

:hi: & keep rockin' & creatin' people!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

παιδιά θα διαφωνήσω με το θέμα της τιμής... το ότι πληρώνεις για ένα κόμικ δεν σημαίνει πως μπορείς πιο άνετα να εκφέρεις άποψη. Αυτό το δικαίωμα το έχεις έτσι κι αλλιώς ως αναγνώστης... είτε πληρώσεις για ένα κόμικ, είτε όχι!

 

το λέω επειδή από ενα σημείο και μετά μου ακούγεται και σαν δικαιολογία για να κράξει κάποιος... "θα το πληρώσω αυτό, για να μπορώ να το κράξω πιο εύκολα!" κακά τα ψέματα, αν κάποιος λυπάται τα λεφτά του και δεν θέλει να τα χαραμίσει σε κάτι που δεν θα του αρέσει, μπορεί για παράδειγμα να πάει μια βόλτα από την λέσχη, να διαβάσει το κόμικ για το οποίο ενδιαφέρεται εκεί, κι αν του αρέσει... τότε να το αγοράσει. Το λέω αυτό επειδή έχει αναφερθεί ξανά το "πληρώνω, άρα έχω δικαίωμα να κρίνω/κατακρίνω" το οποίο επαναλαμβάνω: το θεωρώ άτοπο! ως αναγνώστης, έχεις άποψη και μπορείς να κρίνεις ένα έργο ασχέτως το αν το πλήρωσες ή όχι.

 

εκτός βέβαια αν τα λεφτά που έδωσες τα θεωρείς υπερβολικά γι αυτό που έλαβες... εκεί οκ, το καταλαβαίνω... εννοείται πως κάτι τέτοιο σε επηρεάζει και αρνητικά (πχ. τα έλεγα με τον Κρητικό τις προάλλες και του εξηγούσα πως ο λόγος που δεν κατάφερα να ευχαριστηθώ την "Αράχοβα" ήταν η τιμή της... υπό άλλες συνθήκες θα μου άρεσε... το ίδιο έπαθα και με τα "Χαρακώματα")

 

στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, τα λεφτά του εντύπου πάνε στο χαρτί και στο μελάνι της εκτύπωσης και μόνο! δεν πάνε στους δημιουργούς... τώρα θα μου πείτε: απο την στιγμή που ο καταναλωτής "κλαίει" τα λεφτά του, έχει σημασία σε ποιανού την τσέπη πάνε...;!;" ..................και δεν θα μπορέσω να απαντήσω σε αυτό... θα έχετε δίκιο :P

 

να τονίσω! πως σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ κακοπροαίρετο τον Bonadrug! δεν έχει τύχει να γνωριστούμε ακόμα αλλά με τον καιρο έμαθα να μην παρεξηγώ τους "τρόπους" του (όπως έκανα αρχικά...) :beer:

 

Ταπεινή μου άποψη όμως (όπως και τα παραπάνω), φίλε Bonadrug, πως αδικείς με τα σχόλιά σου τις προσπάθειες των συμμετεχόντων... θα συμφωνούσα πιθανόν μαζί σου αν για παράδειγμα βλέπαμε ένα τέτοιο έντυπο από εκδοτική και σε μεγαλύτερη, ανάλογη με τον όγκο του εντύπου, τιμή.

 

Ας μη κρίνεται λοιπόν το εγχείρημα αυτό (το gc fanzine εννοώ) για κάτι που δεν είναι. Το gc fanzine είναι απλά μια παρέα αναγνωστών (ανάμεσά τους και κάποιοι πιο έμπειροι ως σχεδιαστές) που απλά κάνει το κέφι της και δηλώνει το παρόν. Και αυτό από μόνο του αξίζει επιβράβευση. ΑΛΛΑ!!! υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος... το φανζίν αυτό δίνει σε κάποιους την ευκαιρία να κάνουν τα πρώτα τους βήματα ως δημιουργοί κόμικς... να κάνουν μια πρώτη επαφή με το αντικείμενο και αφού νοιώσουν λίγη περισσότερη σιγουριά, αργότερα να φτιάξουν οι ίδιοι το δικό τους έντυπο! Πέρα από την πλάκα της λοιπόν, η παρέα αυτη κάνει λειτούργημα!

 

το πιστεύω αυτό, ακόμα για κάποιους από τους συμμετέχοντες είναι η αρχή... αλλά είμαι σίγουρος πως θα υπάρξει και συνέχεια! και πολλά υποσχόμενη μάλιστα...!

 

το "αρχή" λοιπόν, δικαιολογεί και σε μεγάλο βαθμό το χαμηλό γενικότερα επίπεδο. Και το "συνέχεια" είναι ο λόγος που τα gc fanzine θα παραμείνουν σε χαμηλό επίπεδο... επειδή το "συνέχεια" για αρκετούς θα σημαίνει: "ευχαριστώ gc για τις σελίδες που μου αφιέρωσες και που με στήριξες... τώρα που σκαμπάζω κάτι παραπάνω και βελτιώθηκα και λίγο "σου φεύγω" να βγάλω το δικό μου ζιν!"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Επιτέλους το διάβασα όλο! :gnews:

Πολύ καλές εντυπώσεις μου άφησε! Χαρούμενο! Παρεϊστικο, οπως είπε πιο πανω ο geokon!

Όλες οι ιστορίες μου άρεσαν, όπως και τα σκίτσα στα πιο πολλά.

Θα ξεχωρίσω όμως ως καλύτερο όλων, την Κοκκινομπλουτζινίτσα του Dingo!

Επαγγελματικό σκίτσο και πολύ έξυπνο σενάριο!!! Μου άρεσε πολύ!!!

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπόν, το έχω διαβάσει ολόκληρο απο την πρώτη μέρα αλλά δεν έχω γράψει review.....και δεν θα γράψω γιατί βαριέμαι να κάνω τόσο λεπτομεριακές αναλύσεις :lol:

Για το δικό μου: καλά, για το σχέδιο δεν θα το σχολιάσω, είμαι φαν του Παναγιώτη! Στην ιστορία: το σενάριο και εγώ καταλαβαίνω οτι δεν είναι κάτι το πολύ σπουδαίο, παρόλαυτα ήθελα να γράψω κάτι που θα διασκέδαζα και θα έβαζα το Παναγιώτη να σχεδιάσει μια γυναίκα με tommygun να ρίχνει σε αστυνομικούς :angel: ! Τουλάχιστον σας άρεσε η ροή και η αφήγηση! Το επόμενο φυσικά θα είναι ΤΟ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΜΑΣ!!!!!!!και το παραεπόμeνο, και κάθε άλλη ιστορία που θα κάνουμε! Γενικά το διασκεδάσαμε πολύ :spidey_yeah_that:

 

Στα υπόλοιπα, και εγώ γενικά δεν ικανοποιήθηκα πολύ αλλά δεν υπάρχει λόγος να εστιάσω εκεί αυτή την στιγμή! Θα πω όμως πάλι οτι στο επόμενο φανζιν θέλω όπωσήποτε άλλη μια μεγάλη ιστορία του Duck :respect: ! Bonadrug, και εγώ σκεφτόμουν οτι είναι ιστορία εσωτερικής κατανάλωσης αλλά το όσοι φίλοι μου το διάβασαν τους άρεσε πάρα πολυ και το θεώρησαν την καλύτερη ιστορία του τεύχους παρότι δεν ξέρουν τίποτα!

Άλλα που μου άρεσαν ήταν:

η ιστορία της Λένας! Ωραίο σχέδιο και σενάριο που δεν είναι τόσο εσωτερικό! μόνο ελλάτωμα τα πολλά ονόματα! Αν ήταν παραπάνω σελίδες θα ανέπνεε καλύτερα με τόσα ονόματα αλλά και έτσι δεν με χάλασε!

Η ιστορία του Dingo είχε πολύ ωραίο σχέδιο αλλά το τέλος δεν με έκανε να γελάσω τόσο όσο περίμενα διαβάζοντας τις πρώτες σελίδες!

Το εξέλιξη επίσεις μου άρεσε και το σχέδιο και η ιστορία! Nice! Μόνο ελλάτωμα οτι θα ήθελα τα γράμματα να φαίνονται λίγο καλύτερα!!!

Επίσεις, ειδική αναφορά στην αράχνη άνθρωπο και το geek ονειρο κάθε καμμένου με επ. φαντασία της Μαρσιάνα :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that:

Τώρα στο θέμα της άποψης. Και εγώ συμφωνώ οτι απο την στιγμή που κάποιος πληρώνει(και διαβάζει), έχει δικαίωμα άποψης! Δεν σημαίνει οτι παίρνεις τις μετρητής οτι σου λένε, αλλά απο την στιγμή που τα σκάσανε, θα την πουν την γνώμη τους και καλά θα κάνουν! Και να πω κάτι ακόμα και να σταματήσω: θεώρησα την τιμή του φανζιν μας λίγο τσιμπημένη! Απο την άλλη θα μου πείτε, 100 σελίδες είναι, τι θες και ίσως να έχετε δίκιο. Επίσεις, δεν είναι να πεις πάμε να βγάλουμε κέρδος, η τιμή είναι μόνο για να βγάλει τα έξοδα! ¨ομως ως αναγνωστης κάτι δεν μου έκατσε καλά οταν το διάβαζα και σκεφτόμουν παράλληλα την τιμή του! Αν ήταν πιο χαμηλή κατα δύο ευρό ας πούμε, θεωρώ οτι θα ήταν οκ :angel: ! Απο την άλλη, κάποιος έβαλε χρήματα απο την τσέπη του, τα οποία σίγουρα δεν του περισσεύουν και εγώ δεν έδωσα δεκάρα, οποτε δεν μπορώ να την κατακρίνω :valt: ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ!

υγ. plz όσοι έχετε όρεξη να κάνετε κριτική, κάντε κανονική! Μην σκέφτεστε back-stories και άλλα! Ο zade με είχε ρωτήσει το Σάββατο πως μου φάνηκε η ιστορία του και του είπα, πολύ ωραία γενική ιδέα, πολύ καλό σχέδιο αλλά τα μπαλονάκια ήταν έτοιμα να σκάσουν! Δεν πιστεύω πως στεναχωρήθηκε γιατί δεν του το είπα με κακή διάθεση! Το είπα γιατί θέλω στην επόμενη ιστορία που θα δω απο αυτόν να το έχει βελτιώσει ωστε να γ@μ@ει το τελικό αποτέλεσμα! Fire away λοιπόν :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

επειδή το "συνέχεια" για αρκετούς θα σημαίνει: "ευχαριστώ gc για τις σελίδες που μου αφιέρωσες και που με στήριξες... τώρα που σκαμπάζω κάτι παραπάνω και βελτιώθηκα και λίγο "σου φεύγω" να βγάλω το δικό μου ζιν!"

 

εγω τα εκανα και τα δυο συγχρονως,πειραζει? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.