Μετάβαση στο περιεχόμενο

GC ΦΑΝΖΙΝ


lunatic

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ρεεεεεεεεε τι σούπερ φανζίν είναι αυτό που βγάλετε;;;;;;;;; :wow: Αμ σπιτςλές!

post-13440-13033913012877_thumb.jpg

Όχι αυτό! Αυτό! :notalk: Εντάξει ήταν και το προηγούμενο πολύ ωραίο, αλλά αυτόοοοοοοο!!! Αυτόοοοοοοοοο!!! :yahoo::div:

 

 

Sandman το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο είναι εκπληκτικά! Όχι μόνο είναι ρετρό, όχι μόνο θες δε θες το μάτι σου πέφτει πάνω τους, σε κάνει να γελάς και πριν ακόμα ανοίξεις το κόμικ! Έχω μόνο ένα μικρό πρόβλημα... Η τιμή δεν ξεκολλάει με τίποτα! :bash:

Γέλασα πολύ με τις ιστοριούλες του Lord Makro που ήταν σαν μικρά ανέκδοτα, όπως και με του evilgeorge (ήταν σαν να έβλεπα τον αδερφό μου παρεμπιπτόντως), το τραγούδι (εδώ και το αυθεντικό) απέκτησε την εφηβική του εικόνα!! :cool:

Man0s και conb πολύ καλή δουλειά, η σελίδα με τη σφαίρα μου άρεσε πάρα πολύ σαν σχέδιο, όπως και το νόημα της όλης ιστορίας..

Νεκροφάνεια, ουαου, Akihabara με έπιασες απροετοίμαστη! Μια έκβαση που δεν περίμενα! Φοβερή ιστορία (πόσες φορές δεν έχουμε μπει σε δίλημμα;) Μόνο που θα μου άρεσε ο πρωταγωνιστής (και η μπάντα) να μην είναι τόσο τούμπανα(!), παπάκι είμαι τι να σου κάνω!

Marsiana φοβερό σχέδιο, το διάβασα βέβαια μερικές φορές για να καταλάβω τι γίνεται ακριβώς, αλλά μου άρεσε πολύ και σαν νόημα! :best:

Mr-d!!! Μα πόσο κάψιμο πια; Αφιερωμένο! :sal:

DJO θέλω να μου πεις ένα πράγμα, η σχολή σου καταστράφηκε; Γιατί ο καθηγητής που μίλαγε εκείνη την ώρα σίγουρα έγινε χαλκομανία! Νομίζω ο τελικός εχθρός σου ήταν αυτή και όχι αυτός ο μαυριδερός διαβολικός τύπος! Τι;;; Μαύρη πέτρα;; ααα! :lol:

Λένα πολύ θεατρικό και αισθητικά υπέροχο… Τα δικά σου διαμαντάκια να είναι πάντα από χαρά! :flower2:

Geokon712 νομίζω από τις πιο γλυκές ιστορίες που έχω διαβάσει! Την λάτρεψα! :hug2:

Smoken άψογο σχέδιο! dionik τα στριπάκια τα σπάνε! :roll:

Chris πρέπει να έχω διαβάσει την ιστορία σου πάνω από 10 φορές και γελάω πάντα το ίδιο!!! Μου θυμίζει μάλλον κάτι πρωινά στη σχολή! :lmao::oops:

Quackmore προτείνω το κόμικ σου να το κάνουμε γιγαντοαφίσα και το βάλουμε σε διάφορα μέρη της Ελλάδας, πχ. Λουτράκι, Πάρνηθα, εντελώς τυχαία πάντα! :fiou:

Germanicus, είχα διαβάσει την ιστορία σου μια μέρα στη Λέσχη και μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση. Ατμοσφαιρική και παρά την έκβαση, σε κάνει να νοσταλγείς άλλες εποχές. Μυρίζει Ελλάδα! Με την ίδια λαχτάρα την διάβασα και τώρα και πιο πολύ χαίρομαι που την έχω και στη βιβλιοθήκη μου, για να την ξαναδιαβάζω όποτε θέλω! :efxaristo: Fidel το σχέδιο είναι φοβερό και εξαιρετικά ταιριαστό, μόνο κάποιες προοπτικές μου φάνηκαν περίεργες, αλλά δεν είμαι και ειδική! Πχ. Σελίδα 46 το μπρίκι του καφέ. :beer:

Duck πρόλαβα και σου σχολίασα και τα έγχρωμα που με ενθουσίασαν! Βασικά σκέφτομαι να σου φέρω το φανζινάκι να μου τα χρωματίσεις! Αγαπημένα είναι τα Blue Screen Of Death, Forbidden, Server Unavailable και Not Found!! :clap2:

 

Σταυρόλεξο; Done!

 

post-13440-13033911659688_thumb.jpg

 

 

 

:cheers3:

Επεξεργασία από imacmaria
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τελικά, το πήρα κι εγω στα χέρια μου.

Μπορω να πω με σιγουριά οτι ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΝΖΙΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ποτε στη ζωή μου

και αυτο είναι στανταρ γιατι ειναι και το μοναδικό φανζιν που εχω διαβασει ποτε στη ζωή μου.. :P

Όλες οι ιστορίες πολυ καλες και η καθε μια ειχε το δικο της στυλ και αυτο μου άρεσε :yes:

Πάντως θέλω να πω οτι και ασχετος να ήμουν με το όλο θέμα, αν πέρναγα απο τους πάγκους με τα fanzines,

το χτύπαγα άνετα λόγο εξωφύλλου :clap2:

Τέλος θα ήθελα να πω ένα μπράβο σε όσους ασχολήθηκαν για να έχουμε αυτο το αποτέλεσμα

και ένα ευχαριστώ που δεχθήκατε να εκδώσετε αυτη την αηδία την ιστορία μου! :lol:

 

 

:beer:

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ; "Κι ενώ αυτοί κοιμόνταν..." απ' την Δευτέρα στους κινηματογράφους. Κρατήστε μου κόπια οπωσδήποτε!! Πως θα γίνει; Ε; Ε Σπάικ; Αν δεν σας κάνει κόπο, κρατήστε μου παρακαλώ το φάνζιν να βάλω και τίποτε άλλα μέσα που θα βρω, για να 'χει ενδιαφέρον το δέμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Review του δεύτερου τεύχους από τον Παναγιώτη Πλαφουτζή και το club φίλων ΜΙΚΡΟΣ ΣΕΡΙΦΗΣ.

 

Αν μπερδευτήκατε κοιτώντας το παραπάνω εξώφυλλο, τότε... καλά κάνατε!

Πρόκειται για ένα παλαιό τεύχος του περιοδικού που εκδίδει το Greek Comics και πρωτοκυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες στο φεστιβάλ του Comicdom Con Athens 2011.

Τώρα μπερδευτήκατε ακόμη περισσότερο;

Ας αφήσουμε τα... ψέμματα λοιπόν και ας πούμε και μια αλήθεια: ΤΟ 2ο ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ GREEK COMICS FANZINE, ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ!!!

Δύο χρόνια μετά το πρώτο τεύχος πήραμε στα χέρια μας επιτέλους και το δεύτερο.

Η πανέξυπνη ιδέα των συντελεστών για τη δημιουργία του εξωφύλλου, ξάφνιασε τους πάντες! Καταρχάς η εικόνα αποτελεί μια παρωδία του Action Comics No 1, του τεύχους στο οποίο έκανε για πρώτη φορά την εμφάνισή του ο Σούπερμαν! Τη θέση του Κρυπτόνιου υπερήρωα, βέβαια, την έχει πάρει ο Ποπάυ, ενώ στη θέση άλλων χαρακτήρων εντοπίζουμε τον Μίκυ Μάους, τον Τεν Τεν, αλλά και έναν Ρωμαίο στρατιώτη που τρέχει να γλιτώσει πριν του έρθει το... φορτηγό στο κεφάλι!

Όμως η φάρσα συνεχίζεται: η εικόνα έχει υποστεί εσκεμμένη "πεπαλαίωση" για να δείχνει επίτηδες το τεύχος παλιό, με τσακίσματα, φθορές στις άκρες κτλ. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, κάποιος από την ομάδα σκέφτηκε να "κολλήσουν" και εκείνο το αυτοκόλλητο με την τιμή (550 δρχ, παρακαλώ) και όλοι όσοι το πιάνουν στα χέρια τους προσπαθούν να καταλάβουν γιατί δεν ξεκολλάει!

Για τα περιεχόμενα του τεύχους δεν θα σας μιλήσουμε εδώ. Πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Greek Comics. Εμείς αυτό που μπορούμε να πούμε πλέον με σιγουριά είναι ότι η ιδέα που ξεκίνησε λίγα χρόνια πριν έχει αρχίσει να παίρνει πολύ μεγάλες διαστάσεις και ο "επαγγελματισμός" της όλης προσπάθειας δεν μπορεί παρά να έχει την ολοκληρωτική αποδοχή όλων...

 

Ευχαριστούμε! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

πριν του έρθει το... φορτηγό στο κεφάλι!

 

 

 

πολλοί δεν κατάλαβαν ότι το "φορτηγό" είναι ο Όπτιμους Πράιμ... :D ...αγνώριστο τον έκανε ο Ποπάυ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

πολλοί δεν κατάλαβαν ότι το "φορτηγό" είναι ο Όπτιμους Πράιμ... :D ...αγνώριστο τον έκανε ο Ποπάυ

 

Εγώ απλά υπέθεσα ότι είναι άλλη γενιά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4621
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  232
  • Reputation:   537
  • Achievement Points:  232
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ΑΦΤΑΑΑΑ ΕΙΝΑΙΙΙΙ, το φανζινάκι ρόκαρε !!! το εξώφυλλο απλά επικό.... :best: οι ιστορίες με αρκετό ενδοιαφέρον !!! Θέλω να λάβω συμμετοχή στο επόμενοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Mάγκες μου αύριο θα το παραλάβω. Μου το κράτησε ο καλός φίλος μου ο conb ,αλλά ακόμα δεν πήγα στο ταχυδρομείο να το παραλάβω,μιας και ήταν κλειστό ,αύριο όμως θα πάω. προειδοποιώ από τώρα ότι η κριτική μου θα είναι ακριβώς ότι πιστεύω. Ούτε θα σας γαργαλήσω τα αυτιά ,ούτε θα σας κολακέψω. Αν κάτι δεν μου αρέσει θα το αναφέρω χωρίς περιστροφές. Οπότε ίσως στεναχωρήσω κάποιους από σας, αλλά διάολε χωρίς έντιμη κριτική δεν γίνεται να βελτιωθεί κανείς. Θα σας πω όμως μόλις το διαβάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ούτε θα σας γαργαλήσω τα αυτιά ,ούτε θα σας κολακέψω.

 

Αν προσπαθησεις να μας γαργαλησεις τα αυτιά θα είναι μάλλον ενοχλητικό :P

Εγώ όταν μου γαργαλάνε τα αυτιά με πιάνει φαγούρα. :D

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχει δίκιο ο Duck.

 

Επιπρόσθετα να σχολιάσω ότι μόνο η Arie μπορεί να μου γαργαλήσει τα αυτιά. Όλοι οι άλλοι τρώνε σφαλιάρες άμα το δοκιμάσουν. (οι άντρες από μένα, οι γυναίκες από την Αrie :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Για να πω κι εγώ τη γνώμη μου... και πολύ το άργησα μιας κ το προμηθεύτηκα κανονικά από το Comicdom παρά την απαγόρευση που ίσχυε για τους Αθηναίους :p4:

 

Kαλά... η διαφορά μεταξύ 1ου και 2ου τεύχους είναι τιτανοτεράστια! Καλό το 1ο αλλά σαφώς απευθυνόμενο κυρίως στα άτομα του forum. Ενώ το 2ο τα είχε όλα και μπορεί να το διαβάσει άνετα ο οποιοσδήποτε. Δε θέλω να ξεχωρίσω ιστορίες μιας και όλα τα παιδιά έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν... αλλά θα ξεχωρίσω :P την ιστορία των germ και fidel. Από κει και πέρα υπάρχει τρομερή ποικιλία κωμικών και δραματικών ιστοριών για να μη βαριέσαι ποτέ και για να βρεις τουλάχιστον μία ιστορία που να σ'αρέσει. Μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμετείχαν!!! :clap2:

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κι εγώ το πήρα από το Comicdom, αλλά λίγο πριν τελειώσει η τελευταία μέρα και είχα βεβαιωθεί πως είχαν απομείνει αρκετά αντίτυπα :P Εμφανώς καλύτερο από το 1ο, το οποίο ήταν για γέλια και για κλάματα ταυτόχρονα, αλλά είχε χαβαλέ για εμάς τους εντός GC. Από άποψη τόσο θεματολογίας όσο και σκίτσου το 2ο είναι εμφανώς πολύ βελτιωμένο από το πρώτο ΑΛΛΑ ακόμα υπάρχει πολύς χώρος για βελτίωση. Ειδικά σε μία ιστορία έβλεπα ορθογραφικά κάθε λίγο και λιγάκι, τόσο πολύ που αναρωτιόμουν μήπως γίνονταν επίτηδες. Οι περισσότερες ιστορίες δεν μπορώ να πω πως μου άρεσαν, εν ολίγοις δεν ξετρελάθηκα από το fanzinάκι όμως ομολογουμένως είχε χαβαλέ. Βέβαια δεν έχω διαβάσει άλλα φανζίν, επομένως δεν έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης, αλλά νομίζω πως ένα δικαίωμα στοιχειώδους κριτικής το κατέχω. Ελπίζω το 3ο να είναι καλύτερο, όπως ήταν και το δεύτερο από το πρώτο.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ξεκινώ και λέω.... Απ'ολα τα φανζινάκια που έχω, αυτό έχει το καλύτερο εξώφυλλο που έχω δεί.... Απλά δεν υπάρχει.. Μ'εχρι και η τελευταία λεπτομέρεια είναι θεϊκή..

Μου άρεσε που όσοι είχαν να πούν κάτι δεν κ...λωσαν και απλά έγραψαν, σχεδίασαν, βοήθησαν... Το άμα μου άρεσαν όλες οι ιστορίες, αυτό δεν έχει κανένα απολύτως νόημα... Έχω ξαναπεί πως πρέπει να έχεις @@ για να εκτεθείς.. το άμα αρέσουν σε κάποιον αυτά που έχεις να πείς ή όχι, αυτό είναι αλουνού παπά ευαγγέλιο... Μπράβο σε όλα τα παιδιά... Να ξεχωρίσω όμως και εγώ έναν δημιουργό??? :PPP

Ο Duck με άφησε μλκ... πολύ έξυπνο όλο το concept.. :clap2:

 

Άντε και του χρόνου παιδιά!!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Λοιπόον το διάβασα κι εγώ. Κατ αρχήν να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τον πρέσβη καλής θελήσεως κύριο conb που μου το αγόρασε και σας διατάζω να τον προσκυνήσετε τουλάχιστον 6 φορές ο καθένας. Για πάμε τώρα στο περιεχόμενο:

 

Που λέτε το βγάζω από τον ταχυδρομικό φάκελο ,το κοιτάω λέω μέσα μου «Ωρέ πως χτυπήθηκε έτσι ετούτο; Λες και έχουν περάσει πάνω του τα χίλια μύρια είναι. Κρίμα και το ήθελα σε άψογη κατάσταση » Και μετά καταλαβαίνω το όλο τρυκ του εξωφύλλου/οπισθοφύλλου. Κατάλαβα ότι είναι έτσι μόνο όταν προσπάθησα να ξεκολλήσω την τιμή από μπροστά και είδα ότι ήταν τυπωμένη. Ντάξει μιλάμε τόσο ως σύλληψη όσο και ως εκτέλεση είναι τουλάχιστον ΙΔΙΟΦΥΕΣ. Βασίλη σ' αγαπάμε.

 

Και μετά πάμε στην πρώτη ιστορία στο εσώφυλλο.Άουτς! Δεν μου άρεσε καθόλου. Δηλαδή δεν ξέρω άμα ήμουν 14 χρονών ίσως να μου άρεσε ,αλλά τώρα με ξενέρωσε.

 

Πάμε μετά στη σελίδα 3 ,στα περιεχόμενα. Πολύ μου άρεσαν αυτά. Τόσο επειδή αναγράφανε ποιός έκανε τι ,επειδή είχαν τον Ομπάμα (για κάπιο λόγο γέλασα πολύ με αυτό) όσο και επειδή μου τα γεμίσατε με υπογραφές και αφιερώσεις. Ευχαριστώ όλους όσους το κάνατε αυτό, με ορολογιακή φορά: ΛΕΝΑ , geοkon , Bill Sandman , Smoken και φυσικά ο ΠΡΕΣΒΗΣ conb! Να στε καλά παιδιά να μπορείτε να υπογράφετε.

 

Σελ 4-6: ΓΕΛΙΟ κύριοι. ΓΕΛΙΟ. Λεπτό χιούμορ και γέλιο μέσα από καταστάσεις που τουλάχιστον εμένα μου έχουν συμβεί πολλές φορές.( Βέβαια εγώ μετά τις δύο βδομάδες χωρίζω ,δεν τις μπορώ τις δεσμέυσεις). Πολύ την απόλαυσα αυτή την ιστορία.

 

Σελ 7-10 : Παράξενη ιστορία. Αλλιώς περίμενα να τελειώσει και αλλιώς τελείωσε. Δεν ξέρω αν μου άρεσε ή όχι ,πάντως σίγουρα μου θύμισε woody Allen στα δραματικά του όμως. Μάνο μου άρεσαν οι διάλογοί σου πάντως. Είναι φυσικοί και όντως θα τους έλεγε κάποιος στην καθημερινή του ομιλία. Ίσως το έκοψες λίγο απότομα αφού ο άντρας μαθαίνει το μέλλον του ,αλλά για πρώτη απόπειρα είναι πολύ καλή. Κώστα ξέρεις να στήνεις πάνελ. Αυτό είναι έμφυτο και αν δεν το έχεις θέλει πολύ δουλειά για να το αποκτήσεις.Εσύ φίλε το έχεις. Ειδικά εντύπωση μου έκανε στην σελίδα 7 το τελευταίο πάνελ πόσο καλά δένει με το κείμενο. Εκεί που θέλεις δουλίτσα είναι στις εκφράσεις και στο στήσιμο των χαρακτήρων. Είναι λίγο σαν να κατάπιαν κόλλα και δεν μπορούν να κουνηθούν. Αυτό πιστεύω ότι με λίγη δουλειά θα βελτιωθεί.

 

Σελ 11-20 : Σαν να διαβάζω Μάρβελ του 90'. Σκίτσο όλο μύες και καμπύλες και πρόσωπα τελείως generic. Το σενάριο ακριβώς αυτό που αντιπαθώ στα Ελληνικά κόμικ και είχε και ορθογραικά λάθη for christ's sake! Φιλοσοφικό παπατζιλίκι με προεκτάσεις στην καθημερινή ζωή που τελικά μοιάζει με τα motivational mail που έρχονται καμιά φορά στο inbox μου και τελικά ζητούν είτε ελεημοσύνη είναι να «επανεκτιμήσω τη ζωή μου» , «να σκέφτομαι και τους γύρω μου» ,«να τρώω όλο μου τα φαγητό» και άλλα τέτοια χαζά. Μου φάνηκε ότι ο Akihabara χαραμίζεται με τέτοια. Ζωγράφισε τίποτα μαντραχαλάδες να δέρνονται ρε. Είμαι σίγουρος ότι θα βγει τουλάχιστον επικό.

 

Σελ 21,22 : Το σενάριο δεν το κατάλαβα αν είχε. Σόρρυ δεν είμαι ούτε ρομαντικός ούτε ποιητής. ΑΛΛΑ το σκίτσο μου αρέσει τρελά. Το σκίτσο της Μαρισιάνας είναι το μοναδικό Ευρω-μάνγκα που μου αρέσει. Στ' αλήθεια θα ήθελα να δω και άλλη φορά αυτή την τύπισσα με το σπαθί να σφάζει ανρώπους.

 

Σελ 23-25: Κάψιμο. Ύψιστο. Δεν θα εκδιδόταν ποτέ σε κανονικό περιοδικό. Πηδάει από δω και από κει ,παρατάει πράγματα στη μέση και έχει το πιο άκυρο τέλος που έχω δει ποτέ. Και όμως εκδόθηκε εδώ. Αυτή είναι μαγεία των fanzine.

 

Σελ 26-31 : Κάψιμο. Ύψιστο. Δεν θα εκδιδόταν ποτέ σε κανονικό περιοδικό. Πηδάει από δω και από κει ,παρατάει πράγματα στη μέση αλλά δεν έχει άκυρο τέλος. Μάλλον δεν μου άρεσε.

 

Σελ 32-34: Δεν θυμάμαι αν τα είχα ξαναδεί εδώ αυτά τα σκίτσα της Λένας ,πάντως μου άρεσε. Είχε μια πολύ όμορφη αλληλουχία εικόνων και η όλη ιστορία μου έφερε ένα μειδίαμα. Είναι ταλέντο να στήσεις τέτοια ιστορία σε τρεις σελίδες. Μπράβο.

 

Σελ 35,36 : Η αφιέρωση που μου έκανε ο geokon είναι η ίδια με αυτή που κάνει ο κομίστας στο παιδί. Δεν ξέρω αν το έκανε επίτηδες ή όχι , όμως αυτή η ιστορία απέκτησε συναοσθηματική αξία για μένα οπότε δεν την κρίνω αντικειμενικά. Μου άρεσε πάντως.

 

Σελ 37-39 : Χμμ, η smoken μπορεί να μιμηθεί άντε πολλά και διαφορετικά στυλ ,αλλά το σενάριο δυστυχώς δεεεεν. Ούτε καν χαμογέλασα σε κάποιο από τα σκίτσα. Το χιούμορ πάντως είναι τελείως υποκειμενική ιστορία οπότε ίσως κάποιος άλλος να το δει διαφορετικά.

 

Σελ 40,41 : Μου άρεσε το σκίτσο. Ταιριάζει σε χιουμοριστικές ιστορίες. Το σενάριο πάλι δεν μου έβγαλε γέλιο πάντως.

 

Σελ 42,43 : Θα μου άρεσε περισσότερο αν ήταν εικονογραφημένο παιδικό βιβλίο. Αυτή την αίσθηση μου βγάζει.

 

Σελ 44-54 : Η καλύτερη ιστορία του fanzine. Δεν ξέρω αν αυτή είναι η κοινή γνώμη ή απλά εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, είναι όμως χαλαρά το καλυτερότερο που διάβασα. Το σκίτσο άπαιχτο, ο ρυθμός τρομερός ,η τελική αποκάλυψη άκρως ικανοποιητική. Μάγκα μου germ το έχεις έτσι;

 

Σελ 55 : Χιούμορ από τον άρχοντα των ονείρων; Άντε ρε !

 

Σελ 56 : Δεν το έλυσα.Αλλά και μόνο που καταφέρατε να φτιάξετε σταυρόλεξο εγώ σας παραδέχομαι.

Σελ 57,58 : Πέταξα blue screen of death από τα γέλια. Αυτό πρέπει να το ποστάρεις κάπου στο ίντερνετ. Θα γίνει meme.

 

Σελ 59 : Όσο απογοητεύτηκα από την ιστορία στο πρώτο εσώφυλλο τόσο ευχαριστήθηκα αυτήν εδώ. Στο τέλος γέλαγα σαν χαζός.Ρε Lord makro λίγο να ξεφύγεις από αυτό το γυμνασιακό χιούμορ και κάνεις παπάδες.

 

 

Αυτή λοιπόν ήταν η κριτική μου για το φανζίν. Ίσως στεναχώρησε κάποιους από σας (βασικά τους περισσότερους από σας) αλλά και μόνο που είχατε τα κότσια να εκτεθείτε στην κριτική αυτή είναι μαγκιά σας. Ίσως παρατηρήσατε ότι έκρινα περισσότερο βάση σεναρίου και είναι αλήθεια μιας και αυτό κοιτάζω κυρίως στα κόμικ και επίσης δεν έχω ιδέα από σκίτσο. Τέλος, θα προσπαθήσω να γράψω μια ιστορία για το τρίτο GC Fanzine οπότε αν εκδοθεί θα έχετε την ευκαιρία να μου τα χώσετε κανονικά με το νόμο και να πάρετε το αίμα σας πίσω.

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο Τσακ Νόρις μπορεί να βγάλει την ετικέτα από το GCF2 χωρίς να αφήσει σημάδι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εχμ, κι εγώ μπορώ... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ο Τσακ Νόρις μπορεί να βγάλει την ετικέτα από το GCF2 χωρίς να αφήσει σημάδι.

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

:respect::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Τσακ Νόρις μπορεί να βγάλει την ετικέτα από το GCF2 χωρίς να αφήσει σημάδι.

 

Εχμ, κι εγώ μπορώ... :D

 

...το ήξερα ότι το Βασίλης ήταν ψευδώνυμο! :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20249
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν το διάβασα όλο. Απίστευτο. Συνήθως πετάω τα fanzines στη τρίτη-τέταρτη σελίδα. Το ότι το διάβασα όλο είναι ο μεγαλύτερος φόρος τιμής που μπορώ να αποδώσω. Μπράβο.

 

 

Μόνο το αυτί της Λένας αισθάνθηκα την ανάγκη να τραβήξω .............:lol:. Καλή η σύλληψη όσο μπορώ να τη φανταστώ αλλά κάπου χάθηκα στην εκτέλεση....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μόνο το αυτί της Λένας αισθάνθηκα την ανάγκη να τραβήξω .............:lol:.

 

Αντέχει το τράβηγμα… αφού πρώτα είχε μαλακώσει από το χάιδεμα του zade… :lol:

 

Λοιπόν, παιδιά… δεν ξέρω ποιοι μπήκαν στον κόπο να λύσουν το σταυρόλεξο και πόσοι τελικά το κατάφεραν (εκτός από την respect Μαρία).

Γράφω επειδής ανακαλύφθηκε ένα λάθος μας στους ορισμούς τις προάλλες και ανησύχησα ότι ίσως έχει μπερδέψει αρκετούς:

 

6 καθέτως: το κεφάλι των X-Men (αρχικά)

Η απάντηση είναι με βάση το πως ακούγεται το όνομα στα αγγλικά (σόρυ, παρασυρθήκαμε…) και όχι το πως γράφεται.

 

Αλήθεια; το έλυσε κανείς ή δεν θέλατε να μουτζουρώσετε το έντυπο (με το εξώφυλλο/οπισθόφυλλο που έχει πάντως επιβάλλεται και καμιά μουτζούρα και μέσα… με κλασσικό μπλε μπιγκ προτείνω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ το έλυσα όλο! Ηταν φοβερό! :D

 

 

 

 

ήταν γαργαλητό, όχι χάιδεμα... :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104468
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αλήθεια; το έλυσε κανείς ή δεν θέλατε να μουτζουρώσετε το έντυπο (με το εξώφυλλο/οπισθόφυλλο που έχει πάντως επιβάλλεται και καμιά μουτζούρα και μέσα… με κλασσικό μπλε μπιγκ προτείνω)

 

 

Το έλυσα κι εγώ όλο και μετά για να μην έχει μουτζούρες, έσκισα τη σελίδα του σταυρολέξου και την πέταξα. :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τον τρελόλ! :lol:

 

Εμείς το λύσαμε στο αντίτυπο που είχε πάρει ο ένας της παρέας. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όπα! Όπα! Sudoku δεν ήταν; :cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

κομικσο-sudoku την επόμενη φορά... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όπα! Όπα! Sudoku δεν ήταν; :cheers5:

 

 

όχι ρε. Συνδέστε τις τελίτσες για να σχηματιστεί η εικόνα ήταν

 

που το έκανα και απεικονίζει

 

 

2 γραμμές της ΔΕΗ

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δύο χρόνια μετά την πρώτη του εμφάνιση, το GC fanzine κυκλοφορεί το 2ο του τεύχος και πάλι επ’ ευκαιρία ενός CC. Πιο πολλοί οι συμμετέχοντες αυτή τη φορά (18 αν τους μέτρησα καλά) και με περισσότερες κόμικ αναφορές στην εμφάνιση.

 

Στις 60 του σελίδες περιέχονται ιστορίες όλων των ειδών και διαθέσεων. Η μια που μου κίνησε περισσότερο το ενδιαφέρον είναι ο Πρωινός Καφές σε σενάριο Νίκου Κοντοδήμου και σχέδιο Γιάννη Φιδέλη. Νουάρ ατμόσφαιρα που μου έφερε έντονα στο μυαλό τον Dylan Dog. Πραγματικά, εάν πεταγόταν κάνα ζόμπι από καμιά γωνία δε θα με εξέπλητε καθόλου! Το συγκεκριμένο κόμικ έχει κυκλοφορήσει πιλοτικά και ως ανεξάρτητη έκδοση το 2009.

Άλλη μία καλή περίπτωση, παρά το παρωχημένο σχέδιο, είναι η Νεκροφάνεια του Akihabara (βλ. Το Ξίφος [εκκρεμεί παραπομπή]) ενώ πολύ καλά ήταν και τα κόμικ των Χρήστου Μακροζαχόπουλου και geokon712.

 

Επιγραμματικά, μια πολύ καλή παρεΐστική δουλειά που ως ατμόσφαιρα βγάζει κάτι ωραίο.

 

http://www.fanzines.gr/gc-fanzine-2

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήμουν στην λέσχη με τον conb προχθές.Μου έδειξε το fanzinaki....το πήρα το διάβασα με πολύ ενδιαφέρων και μου άφησε γενικά καλές εντυπώσεις!

Οι ιστορίες που ξεχώρισα είναι οι εξής.

 

Κουλουβάχατα - αστείο το σενάριο από ένα πολύ πετυχημένο παλιό ανεκδοτο.

Babe i'm gonna leave you - πολύ καλό το σενάριο αλλά και το σκίτσο...δένουν άψογα!

Οι δύο όψεις του νομίσματος - Έξυπνο σενάριο και καλό σχέδιο!

Η αφιέρωση - συμπαθητικό σενάριο όμορφο σκίτσο.

Δραματικοί αγώνες - χαριτωμένο σκίτσο,το σενάριο δεν το πολυκατάλαβα,ίσως γιατί είναι έξω από τα νερά μου.

Γιατρέ μου - Καλό σενάριο.

Πρωινός καφές - Καλό σκίτσο και σενάριο.Μια απορία...ο ήρωας επίτηδες φέρνει στον Χάμφρει Μπόγκαρντ?

Αισθητική φιλμ νουαρ στην Ελληνική ύπαιθρο(μου άρεσε)...με χάλασαν λίγο οι στολές των μπάτσων.Πολύ φουτουριστικές και δεν κόλλαγαν με τα υπόλοιπα.

 

Αυτάααααα...μπράβο σας,άντε και του χρόνου!!!!!!

Επεξεργασία από gregorius
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12159
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5310 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να πω ένα μεγάλο μπράβο, σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο Fanzine.Όλες οι ιστορίες είχαν να μας προσφέρουν κάτι διαφορετικό,πράγμα που έκανε το Fanzine ακόμα πιο ενδιαφέρον.Εγώ προσωπικά δεν θα κρίνω την κάθε ιστορία,διότι το κάθε μέλος πάρα τις διάφορες δουλειές/υποχρεώσεις που είχε αφιέρωσε χρόνο για να συμμετέχει ερασιτεχνικά στο Fanzine και αυτό είναι που μετράει περισσότερο.Άλλοι φυσικά είχαν περισσότερη εμπειρία στο άθλημα,άλλοι λιγότερη, όμως όλοι άφησαν το προσωπικό τους στίγμα.Επίσης και η εξωτερική εμφάνιση του Fanzine ήταν καταπληκτική και πρωτότυπη.Ο πήχης ανέβηκε πολύ ψηλά σε σχέση με το πρώτο και σίγουρα πιστεύω πως το τρίτο Fanzine θα είναι ακόμα καλύτερο.Επίσης θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που μου δώσατε την ευκαιρία,να συμμετέχω στο Fanzine και να αποκτήσω έτσι μια πρώτη επαφή,δηλαδή του να είμαι δημιουργός ιστορίας,η οποία δημοσιεύεται σε κάποιο έντυπο.

:cheers3::beer::dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4804 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μολις τελειωσα το gc fanzine #2 (αντε σκαναρετε και το πρωτο να το προμηθευτουμε εμεις τα νεοτερα μελη!) πολυ καλο εχω να πω!!!ιδιαιτερα οι 3 τελευταιες σελιδες των duck και lord Makro τα δωσαν ολα!!!!συγχαρητηρια παιδια! Ιδιαιτερα συγχαρητηρια θελω να δωσω στον geokon για το ριγος συγκινησης που μου προλαέσε το δισελιδο του,πραγματικα πολυ καλο!!!γενικα πολυ ωραια δουλεια!χαιρομαι πολυ που τωρα εχω το δικο μου αντιτυπο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.